De reis naar nergens^ Op de Hema Prijsjesdagen houden wij alleen maar rekening met üw begroting CeklaeGou/Mwit BINNENLAND BUITENLAND iAm O rt Uni-Invest moet naar portefeuille van 1 miljard J1A-1 mjasaasamsmsjljsm _H E MA De normaalste zaak van de wereld.. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 BARCELONA In de maanden juli en augustus stond in de Zuidspaanse havenplaats Algeciras da gelijks een enorme rij au to's. Volgeladen met man nen, vrouwen, kinderen vaak heel veel en nog meer bagage, meer dan een meter hoog gesta peld op auto's waarvan de wielen nog nauwelijks zichtbaar waren. Het was heet, erg heet, en het wachten duurde lang, heel erg lang. In totaal staken in anderhalve maand tijd ongeveer 655.000 Marokkanen met de veerboot over van Al geciras naar Tanger. Ze gingen allemaal op vakan tie, meestal voor twee tot drie maanden. Tien, twintig of meer jaar ge leden maakten zij voor het eerst die overtocht, omge keerd, richting het naar ar beidskrachten snakkende West-Europa. En nu nemen zij jaarlijks hun daar verworven 'rijkdommen' mee naar hun dorpjes ergens in Marokko, waar de achtergebleven fami lieleden de geschenken in ont vangst mogen nemen en be wonderen. Om ze even later weer uit te zwaaien als ze te rugkeren naar hun ongetwij feld prachtige woning en goe de baan ergens in Frankrijk, Nederland, Duitsland of Bel gië. Het bezoek van familie, vrien den of bekenden zet elk jaar weer veel jonge Marokkanen aan het denken, vooral in het noorden van het land, in de valleien en uitlopers van het Rif-gebergte, een van de arm ste streken van het land. Zo'n Europees leven wil ik ook, denken de meestal twintig- tot dertigjarigen en vervolgens zoeken ze naar een manier om in Spanje terecht te komen, de springplank naar de rest van Europa. In de Straat van Gi braltar ligt dat land slechts veertien kilometer van Ma rokko af. Niets dus. Bij een beetje goed weer kun je vanuit Tanger en de omringende kust Spanje goed zien liggen, her kenbaar vooral door de rots van Gibraltar. Maar voor weinig mensen op de wereld zijn veertien kilo meter zo ver als voor tiendui zenden wanhopige Marokka- Het zou een vermelding waard zijn in de boeken van curieuze wereldrecords als de prestatie niet zo'n trieste achtergrond had. In augustus werden op een Zuid spaans strand 54 Marokkanen gearres teerd. Ze hadden het voor elkaar gekre gen zich in een sloep van acht meter leng te te proppen en daarin de Middellandse Zee over te steken. Honderdvijftig kilo meter laverend op sterke stromingen en tussen machtige zeeschepen, met als enige hulp een pruttelende buitenboordmotor. Zij hadden geluk, ook al kwamen ze in de cel terecht en werden ze in de dagen erna naar Marokko teruggestuurd. Anderen, vele anderen komen bij een dergelijke overtocht om het leven. Op zoek naar het 'geluk' en de 'welvaart' in Europa vinden ze slechts de dood. Of als ze levend aanko men en uit de greep van de Spaanse poli tie blijven, belanden ze vrijwel altijd in de misère van ondankbaar en slecht be taald werk. Een reportage over bootvluch telingen aan de zuidgrens van Europa. MAROKKAANSE BOOTVLUCHTELINGENOP ZOEK NAAR WELVAA nen. Tot 15 mei van dit jaar was die afstand nog vrij snel af te leggen met een van de tallo ze veerboten. Je kocht een kaartje in Tanger en met een toeristenvisum voor drie maanden, geld voor een doua nebeambte of een beetje geluk kwam je Spanje in. Niet dat het iedereen zomaar lukte. In 1990 werden 21.953 Afrikanen al bij het verlaten van de boot in Algeciras aangehouden en op het volgende schip terugge stuurd. Liefst 83 procent van hen was Marokkaans, maar in de jaren ervoor lag dat percen tage zelfs nog boven de negen tig. Die lichte daling kwam door het grotere aantal geluks zoekers uit andere Magreb- landen (Algerije, Mauretanië) of de rest van Afrika (Liberia, Mali, Etiopië) die de Straat van Gibraltar als de poort naar Europa beschouwden. Verstekeling Op 15 mei trad een nieuwe Spaanse .wet in werking opgesteld onder druk van de bondgenoten uit de Europe se Gemeenschap om de 'zuidgrens van Europa' beter tegen de aanvoer van illegale Afrikanen te beschermen. Ma rokkanen, Algerijnen en Tu- nesiërs werden verplicht een visum aan te vragen om Span je binnen te komen, iets wat zij, in tegenstelling tot andere Afrikanen, daarvoor nooit hadden hoeven doen. Veel probeerden nog snel voor die datum de oversteek tussen de continenten te maken. In de zes weken tussen 1 april en 15 mei werden zo'n 20.000 Afri kanen in Algeciras op de boot terug naar Tanger gezet, een gemiddelde van bijna vijfhon derd per dag en samen bijna tachtig procent van het totale aantal reizigers. Na 15 mei is dat aantal enorm afgenomen. Vooral de Marok kanen zien het onmogelijke van de oversteek per veerboot in en zijn naar andere wegen gaan zoeken. Zij proberen nu in Spanje te komen als verste keling aan boord van een vrachtschip, als illegaal passa gier op een visserschip, waar van de kapitein tegen forse be taling wel even dicht langs de Spaanse kust wil varen waar de 'vluchteling' dan de laatste honderden meters zwemmend aflegt. Of gewoon per veerboot met de hulp van vervalste en duur gekochte papieren. Voor al namaak-arbeidscontracten van Nederlandse ondernemin gen zijn in de Marokkaanse cafeetjes goud waard. Ze kos ten minimaal enkele maandsa larissen van een doorsnee ar beider, maar ze geven wel het recht voet op Spaanse bodem te zetten. Veel geld, tussen de acht hon derd en duizend gulden, moet er ook worden betaald om een plaatsje te bemachtigen in een sloep met buitenboordmotor die volgepakt de Straat van Gibraltar of het westelijke deel van de Middellandse Zee oversteekt. Het is de gevaar lijkste manier om in Europa een nieuw leven te beginnen. Een tocht die regelmatig al een einde aan dat leven maakt nog voordat het begonnen is. Het is de dodelijke route van de 'espaldas mojadas', de 'natte ruggen', zoals de Noordafri- kaanse 'bootvluchtelingen' in Spanje worden genoemd. Koran Op het kerkhof van Tarifa lig gen graven zonder naam. Gra ven die Afrikanen herbergen. Ze werden de afgelopen jaren op het strand bij het Europese surfparadijs aangetroffen, dood. Documenten hadden ze niet bij zich. Slechts de Koran in pocketformaat en een plas tic zak met kleren. Die kle ding zouden ze aantrekken als ze veilig de kust hadden be reikt. Een drijfnat shirt en broek zou immers de verden king van politie of passanten kunnen opwekken. Maar het bootje was omgeslagen en de meeste passagiers konden niet zwemmen. Niemand is ooit hun lichaam komen opeisen. Familieleden in Marokko den ken misschien dat hun dierba re het geluk in Europa heeft gevonden. RICHARD HOMBURG: AMSTERDAM Hij is dè personificatie van de Amerikaanse droom: Ri chard Homburg, 42 jaar, Nederlander van geboorte en enig eigenaar van de Homburg/Dover Group, een Canadese vastgoed maatschappij met over de hele wereld 800 werkne mers en een onroerend- goedportefeuille van 250 miljoen dollar. Sinds vori ge week voert diezelfde Homburg de scepter bij het vastgoedfonds Uni-In- vest. Hij haalde de bezem door de 'opgeblazen be leggingsportefeuille' en kreeg daarvoor zowaar de handen op elkaar van de Nederlandse aandeelhou ders. Homburg wint er geen doekjes om. Hij is ambitieus. „Je moet nu eenmaal een droom heb ben". Van een uitbundige le vensstijl is echter geen sprake. Geen jets en villa's. De multi miljonair bewoont nog steeds het huis waarin hij vijftien jaar geleden voor het eerst zijn intrek nam. Voor Homburg- Dover Group geldt hetzelfde. „Het is dat Uni-Invest een pu bliek bedrijf is. Anders had u hier niet gezeten". Horeca Het succesverhaal van Richard Homburg begon in 1968. Daar voor werkte hij enkele „verlo ren" jaren in het horeca- en bakkersbedrijf. Homburg dook in de im- en export en inves teerde zijn eerste verdiensten in een zakenpand in het Qel- derse Hattem. Dat deed hij niet onverdienstelijk. Al snel breidde hij zijn bezit uit tot 30 40 flats. Vervolgens hield hij het- voor gezien. Oorzaak: het politieke klimaat in de jaren zestig. „Ik was het niet eens met die linkse rommel". Homburg koos voor Canada en stichtte in 1969 de Homburg- Dover Group. Inmiddels bezit hij in Canada en in de Vere nigde Staten voor 250 miljoen dollar onroerend goed, voor namelijk woningen, winkels, kantoren en industriële com plexen. Daarnaast heeft hij voor 100 miljoen dollar aan vastgoed in beheer en mag zich eigenaar noemen van be heers-, financierings-, leasing en verzekeringsmaatschappij en. Ook in Nederland is hij ac tief met Homburg Holdings. Dit in Deventer gevestigde be drijf heeft ongeveer ƒ80 mil joen vastgoed in portefeuille. Conservatief Kern van zijn succes is vol gens Homburg de conservatie ve bedrijfsvoering. „Ik ben niet geïnteresseerd in her waarderingsreserves. Het gaat om de inkomsten; de kas stroom (winst plus afschrijvin gen). Die geven een reële af spiegeling van de bedrijfsvoe ring". Dat was in Homburg's opinie ook het grote manco bij Uni- Invest. Toen hij dit voorjaar door een vriend op het beurs- fonds werd gewezen, kwam hij al snel tot de conclusie dat de boekwaarde van de vastgoed portefeuille in geen verhou ding stond tot de werkelijke waarde. Onder de vorige di rectie was het vastgoed enorm opgewaardeerd. „De vorige grootaandeelhouders (M. Brou wer en R.P.J. Ansems, samen goed voor 65 procent van de aandelen) zagen Uni-Invest als hun persoonlijke eigendom. Er vonden veelvuldige transacties plaats met privé-bedrijfjes van de heren, zonder dat andere aandeelhouders daarin werden gekend". Voordat Homburg met de grootaandeelhouders in zee ging, liet hij het accountants kantoor KPMG Uni-Invest binnenste buiten keren. Mede op basis van dit rapport nam hij een belang van 40 procent in Uni-Invest en een optie op nog eens 14 procent van de aandelen. Inmiddels is twintig procent van de aandelen on dergebracht bij een notaris. Bij verkoop aan derden komt de opbrengst van deze aandelen ten goede aan Uni-Invest. Manipulaties Op deze wijze hoopt de nieuwe directievoorzitter iets terug te doen voor gedupeerde aan deelhouders, die de intrinsieke waarde van hun aandelen za gen dalen van ruim f 72 tot f 4. Niet dat Homburg heeft met de aanc „dat is nu eenmaal het risico van beleggen" -, maar vanwe ge de veelvuldige manipula ties. Homburg betaalde 29 voor de aandelen. Daarnaast kwam hij voor de nominale waarde van 50 per aandeel in het bezit van de prioriteitsaandelen. Dat geeft hem het recht om direc tie en commissarissen te be noemen. Hoewel zelfs zijn bank meende dat een prijs van f 29 absoluut te hoog was, is de Canadese belegger niet onte vreden. Hij mag zich sinds kort eigenaar noemen van een publiek vatsgoedfonds en daar was het hem om te doen. Homburg weet nu eenmaal dat de financierings- en groeimo gelijkheden van een privé-on- derneming beperkt zijn. Uni- Invest opent voor Homburg de mogelijkheid een beroep te doen op de openbare kapitaal markt. „Voor mijzelf heb ik al bewezen dat ik het kan. Waar om zou ik het dan niet met een beursfonds proberen?". Schoon schip Op korte termijn heeft de nieuwe bestuurder geen grote plannen met Uni-Invest. Eerst wil hij schoon schip maken. Het aandeel moet worden ge waardeerd op basis van de kasstroom. „Dat schept weer vertrouwen bij beleggers". Verder wil Homburg de porte feuille binnen enkele jaren uitbouwen van de huidige 190 miljoen tot 1 miljard. Op deze wijze hoopt hij ook in stitutionele beleggers voor Uni-Invest te interesseren. Die hoeven de eerste twee jaar overigens niet op dividend te rekenen. „Dat zit er voorlopig niet in." De aandeelhouders kunnen er in ieder geval zeker van zijn dat Uni-Invest geen vastgoed zal kopen uit Homburgs eigen portefeuille, al was het alleen al om de schijn tegen te gaan. Tevens zal de Canadees bin nen negentig dagen plannen bekendmaken ter bescherming van de kleine aandeelhouders. Hij denkt daarbij aan een sta tutenwijziging die een koper van een groot belang verplicht een bod uit te brengen op alle aandelen. „Dat voorkomt dat grootaandeelhouders Uni-In- vest gaan gebruiken als privé- bezit". Dit Nederlandse beursfonds is overigens niet het eerste be drijf dat Homburg saneert. Voor banken en verzekeraars haalde hij in Noord-Amerika de bezem door verschillende vastgoedbedrijven die het door de vastgoedcrisis niet langer konden bolwerken. De groot ste operatie betrof het vastgoe dimperium van een grote Ca nadese industrieel. Dat uitstap je bracht zelfs het voortbe staan van het moederbedrijf in gevaar. Volgens Homburg zijn alle sa neringen tot nu toe succesvol verlopen. Hij heeft er vertrou wen in dat dat ook bij Uni-In vest het geval zal zijn. „We hebben op dit gebied in Ame rika een uitstekend reputatie opgebouwd. Dat willen we graag zo houden". Het is de slechtst denkbare af loop van een tocht die enkele uren eerder op een Marok kaans strand is begonnen. Daar melden groepjes jonge mannen zich bij een wankel bootje, meestal nog geen vijf meter lang, waarin ze met zijn twintigen plaatsnemen. Alle maal hebben ze enkele dagen eerder honderden guldens be taald aan de 'reisleider'. Die wuift ze op het strand slechts uit, zal er niet aan denken zelf aan boord te gaan. Of als hij dat wel doet, vaart hij gewoon een half rondje om zijn passa giers ergens anders op de Ma rokkaanse kust aan wal te zet ten. Al snel zullen de ongeluk- kigen ontdekken dat ze niet in Spanje zijn. De bootjes die wel naar Spanje varen, maken een haast on waarschijnlijke overtocht. Veertien kilometer is niets een goede surfer heeft ze wel eens in achttien minuten afgelegd maar de acht zee mijlen dwars door de Straat van Gibraltar kunnen einde loos lijken. De oostenwind waait er altijd loeihard. De stromingen tussen de Atlanti sche Oceaan en de Middel landse Zee, die zich beide uit alle macht in het kleine gat tussen Spanje en Marokko per sen, zijn onvoorspelbaar. En van beide zijden is er een con tinu verkeer van enorme zee schepen die in de Straat van Gibraltar immer voor spits- drukte zorgen. In die omstandigheden probe ren de Noordafrikaanse sloe pen in het pikkedonker over te steken. Er zal wel nooit be kend worden hoeveel van die bootjes nimmer aankomen. Het richtpunt van de vluchte lingen is, als zij in de buurt van Tanger zijn vertrokken, de felle verlichting van een benzinestation op de weg tus sen Malaga en Cadiz, bij het strand Los Lances van Tarifa. Degenen die levend aankomen en niet door de politie worden betrapt gaan vanaf dat impo sante, brede strand op zoek naar hun nieuwe leven. Som migen blijven in Spanje, om te werken in de kassen van Al- meria, op het platteland van Lerida of als verkoper van prullaria in de grote steden of badplaatsen. De meest voor zichtige schatting is dat er zo'n honderdduizend Mafokkanen illegaal in Spanje verblijven op een totaal van 170.000 illegale buitenlanders. Anderen, de meerderheid, reist door, trekt de Pyreneeën over om bij familie, vooral in Frankrijk, onder te duiken en een uiterst marginaal want illegaal bestaan op te bou wen. Geld hebben ze niet meer, dat is allemaal opgegaan aan de levensgevaarlijke over tocht. En in die trieste voorste den van de grote Franse ste- De route van de 'natte ruggen' bestaat al sinds de jaren zestig, toen ze vooral werd gebruikt om hasj vanuit Marokko Euro pa binnen te smokkelen. De meest gebruikte route was al tijd die tussen Tanger en Tari fa, want dat is de kortste weg. Een verscherpte controle aan de Spaanse kust heeft echter effect gehad, al blijft het voor de Guardia Civil onmogelijk elk stukje strand in de gaten te houdon. Twaalf koppels agen ten struinen tweehonderd ki lometer kust af, met behulp van nachtkijkers. Meestal vin den ze slechts verlaten sloe pen, soms met een levenloos lichaam ernaast. Nu de 'pakkans' rond Tarifa en Algeciras iets groter lijkt geworden, blijken de organisa toren van de 'bootreizen' vaak maffia-achtige ben des andere routes te heb ben gevonden. Vooral de kus ten van de dunbevolkte ooste lijke provincie Almeria zijn populair geworden, ook al is de afstand die over zee moet worden afgelegd 150 kilometer of meer. Tussen januari en juni werden daar twintig Afri kanen op het strand gearres teerd. In juli werden er zestien betrapt en in augustus liep het aantal op tot 69. Dat kwam voor een groot deel door de 'vangst' van liefst 54 Marokka nen die in een sloep van vijf tien vierkante meter opeen za ten gepakt. Zij wilden aanleg gen bij Cabo de Gata, de uiter ste zuidoost-kaap en een van de mooiste stukjes van Spanje. De bootvluchtelingen hebben die schoonheid nooit mogen bewonderen. De volgende dag zaten zij al te wachten in Alge ciras op de vernederende reis huiswaarts. Sommigen vrezen dat zij bij te rugkomst stevig straf krijgen van de Marokkaanse overheid en dat ze naar de Sahara wor den gestuurd om er het leven van het guerrilla-strijders van Polisario moeilijk te maken. Maar publiekelijk willen de Marokkaanse autoriteiten niets van de bootvluchtelingen weten. Politie-patrouilles op de Marokkaanse kusten lijken er niet te zijn en officieel is vanuit Marokko nimmer het bestaan van de bootvluchtelin gen erkend. Immers, zij bezor gen het land een slechte naam met' hun desperate pogingen naar Europa te 'ontsnappen'. Om enige vat op het enorme aantal illegale buitenlanders te kunnen krijgen, heeft de Spaanse overheid al die illega len deze zomer in de gelegen heid gesteld hun verblijf te le galiseren. Daartoe moeten zij een arbeidscontract kunnen overleggen of aantoonbaar 'EN - Warenr jgende v ig tegen i\0 en Z De Ab kunnen maken dat zij opE] de FF termijn werk kunnen vidheid bi De regeling geldt slechts s maar de buitenlanders die al vi h mei in Spanje verbleven Met nog bijna drie maani iden dee gaan tot de afloop van iar wel riode waarin de illegalei kunnen aanmelden, liefst 55.000 van hen zi( meld bij de balies van nisterie van werk en zekerheid, dat de petit behandeling neemt. Tot zijn nog geen duizend di gehonoreerd met een vei en werkvergunning. Dt terstand in de afwikkelii de aanvragen is echter door de onverwacht grot veelheid illegalen hebben gemeld. De overheid lijkt berei< maximum van 100.000 buitenlanders een verbli EN einij erke mee wel] e ni gunning te geven. Opnieuw is het overgrot risterav van hen afkomstig uit ko en enkele andere Afi se landen. Hun landg die nu nog op de Zuidsen D< kusten aanspoelen zijn lijk te laat. Hun dure vensgevaarlijke reis steeds zinlozer, maar henzelf is hun bestaan ii land dat nog veel mee vendien horen zij nooit halen van voorgangers Spaanse kust niet hi lr8emef Trieste verhalen over el weziI naar nergens. en Cl als nii oor de iaats ■hoffs die vor name Breigaren. 3 25 4 voor

Leidse Courant | 1991 | | pagina 22