Advocaten van cou Sovjetunie vrezen s 3p legers in lowproces Aids-patiënten zijn de paria's van Polen Italiaanse minderheid in Joegoslavië in de knel Italië verwacht vrijdag komst van Joegoslaven Ceidóe Qowtant BUITENLAND WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1991 j jkLó Partij van de Liefde opgericht in Italië l HOME Partito d'Amore, Partij van de Liefde, heet de nieuwe par tij, die het Italiaanse kamerlid Ilo- na Staller, beter bekend onder haar artiestennaam Cicciolina, in Milaan heeft gepresenteerd. Het programma van de PvdL is weinig gecompliceerd. De instelling van 'liefdesparken', waar in de open lucht vrijelijk kan worden be mind, de opening van coöperatief geleide bordelen; en de Liefde met een grote L als medicijn tegen oor log, drugs, mafia en lelijke buiten wijken. Het symbool van de PvdL, een roze harp met daarin een afbeelding Cicciolina crucifix, volgens de partijleidster zelf geko zen omdat „ook de christenen de liefde prediken". Cicciolina heeft de softporno-regisseur Tinto Brass en de kunsthistoricus en tv-vedette Vittorio Sgarbi aangezocht om met haar naar een parlementszetel te dingen. Zij verwacht stemmen te trekken van alle partijen behalve van neofascisten, orthodoxe com munisten en de 'racistische' Noord- Italiaanse afscheidingsbeweging Lega Nord. Boze tongen beweren echter dat de partij enkel is opge richt om Cicciolina's zetel in het parlement veilig te stellen, omdat de Radicale Partij, waarvoor zij vier iaar geleden werd gekozen, haar Dij de verkiezingen van vol gende zomer zeker niet weer kan didaat zal stellen. Bezorgdheid De Poolse president Lech Walesa (tweede van rechts), op bezoek in Praag, is in gesprek met de Tsjechoslo- waakse president Vaclav Havel (tweede van links), voorzitter van het parlement Dubcek en de minister van buitenlandse zaken Dienst- bier van dat land. Walesa en Havel hebben gisteren offi cieel de democratische ver anderingen in de Sovjetunie verwelkomd. Tegelijkertijd spraken zij hun bezorgdheid uit over mogelijke economi sche problemen daar en het gevaar van een machtsva cuüm in Oost-Europa. FOTO: EPA Salvadoraans verzet stelt bestand voor NEW YORK De linkse verzetsbeweging in El Salvador heeft aangeboden geduren de een jaar een staakt-het-vuren in acht te nemen in de 12 jaar oude burgeroorlog in het Middenamerikaanse land, zo hebben diplomaten bij de Verenigde Naties in New York meegedeeld. Het wordt door VN-be- middelaars voorgelegd aan de Salvado raanse president Alfredo Cristiani. Diens regering heeft steeds aangedrongen op een permanente wapenstilstand in plaats van een bestand van beperkte duur. De Salva doraanse partijen zijn niet van plan recht streeks met elkaar te praten, maar hopen dat door bemiddeling van de VN-chef een tijdschema kan worden afgesproken voor een staakt-het-vuren en een politieke re geling. Amnesty: wijdverbreid) marteling in Mexico risi ier rn.I :ove LONDEN Martelpraktijken komen veel voor in Mexico dat iedereen die politie of leger wordt gearresteerd, loopt hiervan het slachtoffer te worden, zegt Amnesty International dat vandaag is verschenen. De mensenrechtenorganisatie zegt dat aantal maatregelen dat door de Mexicaai regering is genomen om het martelen te te gaan, niets of weinig heeft uitgehaald, organisatie zegt dat er bij haar honderd gevallen van marteling zijn gemeld, slachtoffers komen voort uit alle lagen de bevolking, variërend van politieke vangenen tot verdachten van misdrijvj n Veel meldingen betreffen kinderen wijls gaat het daarbij om zeer ernstige vallen, aldus Amnesty. [EGEI •nhuis week liet op en art' Ooi op h St. Rad t Niji oploss >ritus 1 A mc Amsti di ing der Wt ■ld wo MOSKOU Het ziet er niet naar uit dat het acht manschap dat vorige maand in Moskou tever geefs een greep naar de macht deed een eerlijk proces zal krijgen. Dat verklaarden de advocaten van enkele van de gear resteerde coupplegers tij dens de eerste persconfe rentie die advocaten van gevallen Sovjet-leiders - naar eigen zeggen ooit hebben gegeven. De juristen hadden tot die persconferentie besloten, om dat zij vinden dat het open baar ministerie en de huidige Sovjet-leiders op een schanda lige manier via de media pro beren de publieke opinie op te zetten tegen de verdachten. Zo heeft de Russische premier Silajev zich in het weekblad Ogonjok laten ontvallen dat de voormalige KGB-chef Krjoets- jkov wat hem betreft de dood straf kan krijgen. Met het schuim op de lippen van ver ontwaardiging haalt Krjoetjs- kovs advocaat Ivanov uit naar Silajev: „In geen enkel be schaafd land zou de premier zich veroorloven een dergelij ke uitspraak te doen voordat de schuld van een verdachte is vastgesteld". Landverraad Aan het vaststellen van die schuld zal de officier van justi tie nog een hele kluif krijgen. De plegers van de staatsgreep zijn op grond van artikel 64 van het Russische strafwet boek aangeklaagd wegens 'verraad van het vaderland'. „We kunnen allemaal wel een idee hebben wat we met 'het vaderland' bedoelen", ver klaart advocaat Glikman, die ex-sous-chef van de KGB, Groesjko, verdedigt, „maar 'vaderland' is geen juridisch omschreven term". Als de ju rist vervolgens een opsom ming geeft van de vergrijpen die de huidige wet tot 'land verraad' rekent, barst de zaal spontaan in lachen uit bij het punt dat op de verdachten van toepassing zou moeten zijn: een samenzwering met als doel de macht te grijpen ten einde een terugkeer naar het kapitalistische systeem te be werkstelligen. De daders van de staatsgreep lieten zich im mers drijven door de wens om het bestaande socialistische be stel in stand te houden, terwijl de leiders van nu juist bezig zijn het kapitalisme in te voe- Advocaat Glikman voert aan, dat de verdachten volgens de letter van de wet, die stamt uit 1958, niet schuldig zijn aan landverraad. Op dat punt moeten de coupplegers worden vrijgesproken, maar de jurist wijst erop dat de Sovjet-ge schiedenis leert dat de rechter zich niet van het opleggen van een straf laat weerhouden door de beperkingen van het wetboek. Glikman wijst op re cente gevallen, waarin vlieg tuigkapers bij gebrek aan een wet die kaping strafbaar stelt, het gevang indraaide wegens een aanslag of vliegtuigdiefs tal, terwijl daar absoluut geen sprake van was. Gesloten deuren De klachtenlijst van de advo caten is eindeloos. „Waarom kreeg tv-verslaggever Moltsja- nov ruimschoots de tijd om mijn cliënt in zijn cel een vraaggesprek af te nemen, zelfs voordat ik bij hem mocht?",, klaagt Krjoetsjkovs verdediger Ivanov nog steeds op hysterische schreeuwtoon. Hij is er ook allerminst over te spreken dat Gorbatsjov inmid dels als getuige is gehoord door het openbaar ministerie: „Gorbatsjov is slachtoffer en dus niet in staat een objectieve verklaring af te leggen." De advocaten eisen, in het belang van de verdachten, Gorbatsjov op hun beurt ook te mogen ho- De advocaten spreken er schande van dat Gorbatsjovs getuigeverklaring achter ge sloten deuren heeft plaatsge vonden en dat zij pas tegen het eind van het gerechtelijk on derzoek kennis van de inhoud mogen nemen. Een andere klacht van de verdedigers be treft de bezoekregeling. Voor elk onderhoud met hun cliënt moeten zij opnieuw speciaal toestemming vragen bij de Russische procureur, waarmee veel kostbare tijd verloren gaat. Ex-premier Pavlovs verdedi ger Galoganov vertelt, dat op 10 september de cel van zijn cliënt doorzocht is en dat zijn cliënt toen een bandje met ge sprekken met de advocaat is Op de vraag of ex-parlements voorzitter Loekjanov inder daad elke medewerking aan het onderzoek weigert, ant woordt diens advocaat Gofs- tein, dat het een verdachte vrijstaat zijn eigen verdedi- gingstaktiek uit te stippelen. Antwoord geven is een recht, geen plicht, verklaart de advo caat. Hij voert aan dat je Loek janov diens zwijgen nauwelijks kan aanrekenen, in aanmer king genomen dat hem sinds zijn arrestatie op 29 augustus nog steeds niets ten laste is ge legd. De 61-jarige Loekjanov ligt inmiddels in het zieken huis met ernstige gezondheid sproblemen. Het feit dat zelfs president Gorbatsjov bij voorbaat in het openbaar verklaard heeft dat de coupplegers gestraft zullen worden, is voor de advocate een teken aan de wand. Zij ge loven niet dat er een eerlijk proces gaat komen en trekken een vergelijking met de show processen van 1937, toen, op het hoogtepunt van de Stalins terreur, de publieke opinie werd bespeeld met leuzen als: 'Dood aan de honden!'. „Is er, juridisch gesproken, nu wel of geen sprake geweest van een staatsgreep?", wil een Roemeense verslaggever we ten. Een van de advocaten antwoordt tot hilariteit het gehoor dat het aan de rechter is om dit uit te maken, maar zijn cliënt moet niet een zelfde soort proces wachten als de voormalige Roemeense dic tator Ceausescu. (ADVERTENTIE) If Is Carl Bildt, aristocraat die ook de massa aanspreekt STOCKHOLM De 42-jarige Carl Bildt, die een goede kans maakt de nieuwe premier van Zweden te worden, stamt uit een aristocratische familie met een lange politieke traditie. Zijn tegenstanders vinden dat hij met zijn plei dooi voor belastingverlaging, afslanking van de bureaucratie en stimulering van de particuliere sector vooral de belangen van de bovenlaag op het oog heeft. Maar de stembusuitslag bevestig de de indruk uit de verkiezingscampagne dat hij ook bij veel kiezers in de middengroepen in trek is. Bildt onderstreept dat hij de Zweedse verzor gingsstaat aan een grondige revisie wil onder werpen. Overal in de wereld is het socialisme op zijn grenzen gestoten en ook voor Zweden is de tijd aangebroken om het socialistische staats bestel te herzien, vindt hij. „Wij willen dereguleren, marktgericht hervor men en de bureaucratie terugdringen", zei Bildt in een van zijn campagnetoespraken. „Het zijn de individuele mensen, gezinnen en bedrijven die in ons Zweden moeten bezitten en sparen en niet, zoals nu, vooral de overheid". In zijn studietijd trad Bildt toe tot de conserva tieve studentenbeweging. Na de middelbare school ging hij politieke we tenschappen studeren aan de universiteit van Stockholm. Tijdens die studie, die hij niet vol tooide, ging hij in de politiek. Van 1973 tot 1976 was hij politiek secretaris van de Gematigde Partij. Daarna deed hij zijn intrede in de ge meenteraad van Stockholm. In 1979 stootte hij door naar de landelijke politiek en werd hij in het parlement gekozen. Daar hield hij zich tot 1987 vooral bezig met defensiezaken. In 1986 werd Bildt tot partijvoorzitter gekozen. ROME In Italië heerst grote bezorgheid over het lot van de Italiaanstalige minderheid in Slovenië en Kroatië. De voornamelijk op het schiereiland Istrië wonende Italiaanse Joego- slaven - officieel circa 30.000 maar in werkelijk heid veel meer - lopen het risico te worden ge mangeld in een etnisch conflict dat hen niet aan gaat. „Plotseling worden we behan deld als een vijfde colonne van Servië of het paard van Troje van Italië", verklaarde Mauri- zio Tremul, voorzitter van de Italiaanse Unie van Istrië, gis teren in La Stampa. De Unie heeft gevraagd om de Italia nen als gewetensbezwaarden buiten het militaire conflict te houden, hoewel de Kroatische grondwet die mogelijkheid niet biedt. De Kroatische mi nister van buitenlandse zaken Separovic beschuldigde daarop zijn Italiaanse medeburgers van „onbetrouwbaarheid", ter wijl een krant in Zagreb een van hun leiders voor „fascist" uitmaakte. Het grootste dag blad van Slovenië, Delo, be schuldigde op zijn beurt de Ita liaanse minderheid ervan, dat zij er bij de Italiaanse minister van buitenlandse zaken De Michelis op aan heeft gedron gen om de onafhankelijkheid van Istrië af te dwingen. In werkelijkheid hebben de Joegoslavische Italianen alleen maar om bemiddeling ge vraagd, maar de Italiaanse re acties hebben tot nu toe de Kroatische en Sloveense vrees alleen maar versterkt. Presi dent Cossiga heeft dit week einde opgeroepen tot steun aan de Italianen in Joegoslavië, en De Michelis refereerde zondag in een boodschap aan de bur gemeester van Zadar aan de „historische banden die Zadar met Italië verbinden". De mi nister heeft voorts zijn instem ming betuigd met het plan voor een autonoom Istrië van de Italiaanstalige afgevaardig de in het Sloveense parlement Franco Iuri. Rome hangt mo menteel vol met affiches van neo-fascistische makelij, waar in de 'terugkeer naar Italië' van Istrië en Dalmatië voor ROME Het Italiaanse ministerie van burgerbescherming heeft 7200 tenten, 2600 caravans en 800 containers ter beschik king gesteld, om in geval van nood 50.000 Joegoslavische vluch telingen onder te kunnen brengen. Bovendien wordt over tijdelijk onderdak onderhandeld met de eigenaren van toeristenhotels aan de Adriatische Zee, die na af loop van het zomerseizoen toch vrijwel leeg staan. De grote golf vluchtelingen wordt overmorgen verwacht, wanneer de eerstko mende veerboten uit Zadar en Split de haven van Ancona bin nenlopen. Vandaar kunnen de vluchtelingen via reeds gevor derde bussen en treinen over het hele land worden verspreid. De Italiaanse regering heeft laten weten dat de Kroaten als poli tieke vluchtelingen zullen worden erkend „zolang er in Kroatië gevochten wordt". Italië wordt verlangd, een eis die ook door de uit Rijeka (Fi- ume) afkomstige socialistische senator Guido Gerosa van har te wordt ondersteund. Istrië heeft van 1918 tot 1945 bij Italië gehoord, en Dalmatië nooit. Maar beide gebieden hebben eeuwenlang deel uit gemaakt van de Venetiaanse Republiek. Na de Tweede We reldoorlog emigreerde een kwart miljoen Italiaanse inwo ners naar hun moederland, de achterblijvers zwaar gediscrimineerd. Iro nisch genoeg leek daar defini tief een einde aan gekomen toen het parlement van Zagreb twee maanden geleden een arin de rech ten van etnische minderheden afdoende werden beschermd. De eerste doden onder de Ita lianen zijn gevallen in Pan- krac in Slavonië. Het zijn drie politie-agenten die het slacht offer werden van de cetniks, de Servische militie in dat ge bied. Zij maakten deel uit van een ruim duizend leden tellen de Italiaanse minderheid in dat gebied, die afstamt van tussen 1875 en 1890 uit Friuli geëmigreerde boeren. „Hon derd jaar lang hebben we met zowel Serven als Kroaten in vrede geleefd, maar in twee maanden is alles veranderd", verklaarde een van hen, de in genieur Alberto Menegon, in de Corriere della Sera. Ook in dit gebied proberen de Italia nen buiten het conflict te blij ven, maar hun sympathie ligt bij de Kroaten. Het antwoord van de cetniks liet dan ook niet op zich wachten: „Italia nen, we zullen jullie levend verbranden!" Meer dan de helft van de Slavonische Ita lianen, circa zeshonderd perso nen, is daarom in de afgelopen dagen gevlucht naar hun streek van herkomst rond Udine in Italië. WARSCHAU Ze zitten in de straten van War schau met kartonnen bordjes voor hun voeten. Er staat op dat ze aids hebben. En honger. En geen geld. En geen onder dak. Het hoofd houden ze gebogen, de handen vra gend uitgestrekt. Maar de voorbijgangers gaan let terlijk aan hen voorbij. Aidspatiënten, daar moeten ze in Polen niets van hebben. „Ik heb zojuist een brief ont vangen van de autoriteiten van Lutynka", vertelt Marek Kotanski bij wijze van begroe ting. Hij probeert al enige tijd een opvanghuis voor aidspa tiënten op poten te zetten. „Lutynka, een dorp op vijf honderd kilometer van hier, weigert mij de honderd hecta re grond te verkopen die ik nodig heb voor de bouw van het Victoria Kotan-dorp, een dorp voor aids-patiënten, dak lozen en andere afgewezenen. Onlangs kreeg ik al een tele foontje waarin me werd verze kerd dat ik ""verbrand' zou worden als ik mijn plannen zou doorzetten. Dat is de ma nier waarop de Polen, grootge bracht in een katholieke tradi tie, van zichzelf en vanhun naaste houden". Marek Kotanski trekt zich het lot aan van verschoppelingen en ellendelingen, en dat maakt hem binnen de Poolse samen leving een onmogelijke figuur. Kotanski is stichter en voorzit ter van de hulpverleningsor ganisatie Monar. Die is, zo zegt hij, altijd onafhankelijk ge weest, zowel onder de commu nisten als onder het 'regime' van Solidariteit. Dubbel probleem „Ik zit al 25 jaar in de hulp verlening. Mijn grootste liefde waren de psychiatrische pa tiënten, maar omdat ik me te veel met hen identificeerde werd me gezegd dat ik me be ter op anderen kon richten. Zo ben ik bij de alcoholisten en drugsverslaafden terecht ge komen. En via de drugsver slaafden raakte ik vanzelf be trokken bij het aids-probleem, want dat is in Polen in hoofd zaak een junks-probleem. Van de honderdduizend verslaaf den zijn vijftigduizend seropo sitief". Ook onder de Poolse homosek suelen vormt aids een pro bleem, zegt Kotanski en even als onder de junks is het een dubbel probleem; beide groe pen worden door de samenle ving zowel afgewezen vanwe ge de aids als vanwege de ho moseksualiteit respectievelijk de drugsverslaving. Aangezien de homo's een ondergrondse gemeenschap vormen is het, aldus Kotanski, niet gemakke lijk hen te bereiken en boven dien: een campagne voor vei lig vrijen zoals hij zich die voorstelt, stuit op verzet van de kerk en dus ook van de au toriteiten. Dat ondervindt Ko tanski ook bij zijn pogingen het condoom aan te prijzen in het hetero-seksuele verkeer. Kotanski beschouwt zichzelf als katholiek, maar naar de kerk gaat hij niet vaak meer. Voor zichzelf en voor zijn or ganisatie hanteert hij de slogan 'geef jezelf aan anderen', en hoewel hij vindt dat die nu juist de kerk zou moeten aan spreken, ervaart hij het tegen deel. „De kerk is zo in beslag genomen door zichzelf. Die geeft niet, die neemt alleen maar. Kijk, Jezus is mijn ide aal en die deed precies het om gekeerde van wat de kerk in Polen doet. Maar de traditie van intolerantie is diep gewor teld en ik ben zeer pessimis tisch over de kansen om daar iets aan te veranderen. We zit ten in een eindeloze tunnel en nergens is licht". Opvanghuis „Twee jaar geleden deed ik mijn eerste poging een op vanghuis voor aidspatiënten te openen, dat was in Gloskow, niet ver van Warschau. Buurt bewoners omsingelden het huis en probeerden het in brand te steken. We moesten vluchten. De volgende poging waagde ik in Warschau zelf. aidspati Ie. nadal iel ivejstoffen fat vlot van IS we vai iluike li Imode •la est i gesla Ie ope d gel< tdriai voor d aand red. Er sen, m 'K, V( ,K el 5 ES Ditmaal kwamen mijn familie en di ten te vermoorden, zeiden Door ons te verstoppen de banken van een tourinj wisten we te ontsnappen, derde keer, dat was in plaats vijftig kilometer Warschau, sleepten om won ir den ons tien minuten eerste patiënt was gearri' uit huis. Vervolgens boeren met een blokkade de internationale snelweg Warschau de opening va tehuis te voorkomen, steun van de lokale autoi ten en de kerk. Nou ja, e; Lutynka weer: geen toes ming om grond te kopen, is hoe democratie uitziet. Slechts op in een park in Warschau, we er uiteindelijk ii een opvangcentrum en open te houden". Hier, in het deze container het park, woont Janusz. komt net binnengelopen laat twee spuiten pot', zegt hij en hij kn 'Kompot'. Janusz is 2" slaafd en seropositief. 1978, vertelt hij, leefde straat, had hij geen werk geen familie meer. „Ik vijftien toen ze ontdekten ik aan de drugs was. We den een heel kort ges| Pak je spullen en donde: zeiden ze, en ik ging. Nu aids daarbij gekomen en c, om woon ik hier, bij Ma Op straat zitten met een l dat ik aids heb doe ik i daar schaam ik me voor. Met Janusz is het afgelo zegt Tomasz Gorski, het h van het opvangcentrum, de veertig tot vijftig junks hier leven is het aller 'bullshit', zo vat Tomasz men. Ze zijn met aids besjJ geraakt door de gewoonte! der Poolse verslaafden 'kompot' (de lokale herd gezamenlijk te gebruiken wil zeggen: iedereen met k eigen naald i pot. Het enige dat Tomast zijn personeel, waaronder verpleegster, nog kunnen H is voorkomen dat deze jo mensen op straat ze bewaren voor e welijke dood in d van de aanstaande winter. hij pen. E wissel kmod< blad k in eerst !-ach1 door ISKE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 14