ppnieuw iichtalarm Zagreb iQowiant BUITENLAND Baker en Shamir komen niet verder oces Noriega als exotische en dubbeldikke misdaadroman De kleren van de prins YS en Filipijnen komen niet los van elkaar DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 RDI rth ontslagen van ïtsvervolging ,'GTON Een Amerikaanse federale dis- .iter heeft Oliver North, die terechtstond 5 and met de Iran-Contra-affaire, gisteren n van verdere rechtsvervolging. North o der in verband met betrokkenheid bij de C ntra-affaire veroordeeld. Het Hof van 1138 deed in juli 1990 de veroordelingen teniet )f ze ter zijde door te stellen dat de aankla- 185! Desten aantonen dat de getuigenissen die 49J n 1987 onder de garantie van immuniteit 78.! t Congres had afgelegd niet tegen hem wa- J3-; ruikt. De voormalige nationale veiligheids ei r Robert McFarlane liet de aanklagers vori- 21* op de openingsdag van nieuwe hoorzittin- 1422 steld staan door te zeggen dat zijn getuige- '05ie rechtszaak tegen North wel degelijk was ed door diens optreden in het Congres. JERUZALEM De Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, James Baker, heeft gisteren gedurende besprekingen met de Israëlische premier, Yitzhak Sha mir, geen oplossing gevonden voor de verslechterde betrekkin gen tussen Jeruzalem en Was hington. Baker en Shamir bespraken on der meer het besluit van de Ame rikaanse president, George Bush, om de kredietgaranties van tien miljard dollar aan Israël vier maanden op te schorten. Dat is in Israël zeer slecht ontvangen. Bij aankomst in Jeruzalem werden de auto's van Baker en zijn gevolg door woedende omstanders met tomaten bekogeld. Met het uitstel van de kredietgarantie probeert Washington vermoedelijk druk uit te oefenen op Jeruzalem en de Israëliërs ertoe te bewegen een einde te maken aan de bouw van nieuwe nederzettingen in de be zette gebieden. Het nederzettin- genbeleid zit de Palestijnen en de Arabische landen dwars en brengt daardoor het doorgaan van een vredesconferentie in gevaar. Baker probeert in Jeruzalem ook een datum vast te stellen voor zo'n Midden-Oostenconferentie. Washington hoopt dat deze confe rentie in oktober gehouden kan worden. Een naaste medewerker van Shamir verklaarde dat de op schorting van de kredietgaranties, die nodig zijn voor de huisvesting van Sovjetjoden, de besprekingen heeft geschaad. Baker wilde na afloop geen mededelingen doen over het besprokene, behalve dan dat vandaag verder wordt ge praat. Zowel de Israëlische minis ter Levi als de Palestijnse onder handelaarster Ashrawi waren op timistischer. Beiden zeiden dat vandaag een document met de VS wordt ondertekend over een con ferentie. De Israëlische beweging 'Vrede Nu' meldde gisteren dat de Israë lische regering haar industriële investeringen in joodse nederzet tingen in de bezette gebieden meer dan verdrievoudigd heeft in het lopende jaar. Volgens Vrede Nu probeert de regering „in een ongekend tempo Israëliërs en bui tenlandse beleggers te interesse ren in de bouw van ondernemin gen in de nederzettingen". In een rapport wordt gezegd dat het mi nisterie van handel en industrie sinds het begin van het jaar al toestemming gaf voor investerin gen ter waarde van 50 miljoen dollar, 35 miljoen meer dan werd uitgetrokken voor heel 1990. 2J 26 :-ir In de Kroati- hoofdstad Zagreb gisteren opnieuw •m gegeven. De ast van de Kroati- •levisie buiten Za- rerd bij een lucht- beschadigd. De werd geraakt door ;et, maar de aange- schade zou niet ïp- c werd een gevechts- neergeschoten. Het werd in de nabijheid 'plaatsje Dinji Miholjac Kroatisch-Hongaarse leergehaald door een grond afgevuurde ra- is persbureau Tanjug. nd Osijek werd op- evig gevochten. De Britse EG-onderhandelaar Lord Carrington arriveerde gisteren in Joegoslavië voor een onderhoud met de Servi sche leider Slobodan Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman. Deze ge sprekken zouden vandaag in het zuidelijke kuuroord Igalo plaatshebben. Later zou Car rington een afzonderlijk ge sprek hebben met de minister van defensie, generaal Veljko Kadijevic. De Joegoslavische premier Ante Markovic meldde giste ren in Belgrado dat het bezoek van Carrington „een kans is die we niet mogen missen". Hij riep de EG op „duizend of meer waarnemers naar Kroa tië te sturen zodat deze op elke hoek ingezet kunnen worden om de vrede te bewaren". De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gianni de Michelis zei gisteren niet uit te sluiten dat een vredesmacht van de Verenigde Naties in Joegoslavië actief moet wor den. De Michelis gaf echter ook aan dat de EG een eensge zind standpunt moet innemen en over de Joegoslavische kwestie niet (verder) verdeeld mag raken. Als dat gebeurt, dan zou de EG alle mogelijkheden verlie zen om politiek tussen beide te komen, meende hij. Italië zal volgens hem de resultaten van de bijeenkomst donderdag in Den Haag afwachten, die 'in het kader van de vredesconfe rentie gehouden wordt, alvo rens een beslissing te nemen over de eventuele erkenning van Slovenië en Kroatië. Hulpkreet burgemeester Kroatisch Zadar 11 ROME „We zijn vooral bang dat ze onze stad gaan bombarderen. Omdat Zadar een groot monument is zou dat niet alleen voor ons, maar voor de hele wereld een ramp zijn". Ivo Lilianich, de burge meester van de Kroatische stad Zadar, schilderde gister avond voor de Italiaanse tele visie telefonisch een drama tisch beeld van de toestand in zijn door het federale leger omringde stad. „Vanmorgen hebben ze op vijftien kilometer hiervandaan de radio-antennes gebombar deerd om ons volledig van de rest van Kroatië te isoleren. Het zal erg moeilijk worden om ons te verdedigen: wij heb ben alleen maar geweren en een hoge moraal". Lilianich vertelde verder dat ongeveer tweeduizend mensen klaar staan om op de vlucht voor het oorlogsgeweld de Adriatische Zee over te steken naar Italië. De eerste groepen Kroatische vluchtelingen zijn het afgelo pen weekeinde al in de Itali aanse havenstad Ancona aan gekomen. De Italiaanse minis ter van immigratiezaken, Margherita Boniver, verklaar de dat Italië tegenover de Joe- goslaven minder ongastvrij zal optreden dan tegen de Albane zen. Italië heeft een plan voor tijdelijke opvang van de vluchtelingen klaar liggen. Wb 88{DE KON1NCK Het gisteren in 3%-ikaanse stad Mia- gonnen strafproces ex-dictator Manuel a van Panama, be- ?en langdurige en "te misdaadserie te i, waarin drugshan- huursoldaten, tnse spionnen en digheidsbekle- intriges spinnen, ttszaak kan wel zes ci t in gaan duren en isijjknoping is voorals ongewis. staat terecht behulpzaamheid bij drugssmokkel 'olombia en de Vere en. Maar de ver- zich verdedigen als en op zijn beurt de mse regering en ge- lienst (CIA) in staat huldiging stellen. 20 maanden geleden Amerikaans invasie- Panama 'opgehaald' VS terecht te staan. Bush ging tot de in- :r vanwege onrust on- Panamese volk; een bedreiging voor het anse belang bij rust strategische Panama- Washington hielp na taire actie een VS- ijke regering in het vond het verstandig ega te 'neutraliseren' in de VS te berech- :ns drugssmokkel. geledingen van de anse regering waren 'an J- bjjfdie taktiek eens. Het - van buitenlandse Ie he de cja waren Norie- mdere itjeel kan vertellen over merendfchte relatie met de r, al ko anse geheime dienst, ar dubbé 36,60. De vrouw (rechts) en dochter (midden) van de Panamese ex-dictator Noriega lopen naar het fede rale gerechtsgebouw in Miami waar Noriega terecht staat. FOTO: AP te werken m de zaak tegen Noriega. De roemruchte Co lombiaanse drugsbaas Carlos Lehder is een van die getuigen voor de Amerikaanse justitie. De beschuldigingen jegens No riega komen erop neer dat hij niet persoonlijk in drugs han delde, maar dat hij zijn land Panama tot een veilige tussen haven naar de VS maakte voor het Medellin-drugscartel in Colombia. Noriega zou vele miljoenen dollars hebben ont vangen voor die dienstvaar digheid, en dat geld via onder meer Amerikaanse banken en de BCCI-bank hebben 'witge wassen'. Maar de verdediging van No riega zal aanvoeren dat de ge neraal jarenlang als informant over 'communistische' activi teiten in Centraal Amerika op de loonlijst heeft gestaan van de CIA en de Amerikaanse militaire spionagedienst. In to taal zou Noriega over een pe riode van 15 jaar nagenoeg een miljoen gulden van de Ameri kaanse overheid hebben ont vangen. En daar bleef het volgens zijn advocaten niet bij. De CIA zou zelf, in samenwerking met No riega, ook meegedaan hebben aan drugssmokkel, teneinde met de opbrengst de rechtse Contra-rebellen te financieren die in Nicaragua tegen de San- dinistische regering vochten. EURS liever kwijt dan rijk. Justitie en de drugsbestrijdingsdienst DEA wilden de Panamees echter zeer graag veroordeeld De strijd tussen diverse Ame rikaanse ministeries heeft er volgens argwanende waarne mers voor gezorgd dat er in de voorbereiding tot het nu be gonnen proces-Noriega opzet telijk procedure-fouten zijn ge maakt door Amerikaanse ele menten die hoopten dat de rechter tot vrijlating van de verdachte zou moeten over gaan alvorens deze zijn com plete verhaal kan doen. Zo hebben functionarissen in No riega's gevangenis illegaal ge sprekken afgeluisterd tussen hem en zijn advocaat. Dat in cident heeft echter niet tot se ponering van de zaak geleid, zodat zowel openbaar ministe rie als verdediging nu hun re laas ten volle zullen moeten en kunnen doen. De belangstelling van de meeste Amerikaanse burgers gaat meer uit naar wat Norie ga dan naar wat de aanklager te vertellen zal hebben. De laatste is echter het eerst aan de beurt en kan met de tachtig anti-Noriega-getuigen weken lang aan het woord blijven. Tot die getuigen a charge be horen tientallen internationale drugshandelaren, die in Ame rikaanse gevangenissen zitten en die hun straffen Castro Rechter William Hoeveier heeft de CIA bevolen alle mo gelijke informatie daarover aan de rechtbank over te dra gen. Dat heeft geresulteerd in 1600 pagina's, die in de loop van de komende weken ont huld zullen worden. Verwacht wordt dat daarin onder meer verslag wordt gedaan van de diverse persoonlijke ontmoe tingen die Noriega heeft gehad met George Bush, toen deze respectievelijk (in 1976) CIA- directeur en (in 1983) vice-pre sident van de Verenigde Sta ten was. Noriega is jarenlang ook voör de Amerikaanse regering tus senpersoon geweest in contac ten met Fidel Castro, wiens re gime in Cuba wordt geboycot door de VS. Tevens zou Norie ga in 1982 met goedkeuring van de VS Franse exocet-ra- ketten hebben doorverkocht aan Argentinië, dat toen in oorlog was met England om de Falkland-eilanden. Zulks on danks het feit dat de regering- Reagan destijds formeel de zij de van Engeland had gekozen. Of allerlei 'medeplichtigheid' van de Amerikaanse overheid reden is voor de onafhankelij ke rechter om Noriega vrij te spreken van diens eigen rol in de drugshandel, is de vraag. Amerika wordt overspoeld door een drugsprobleem en het justitiële beleid jegens de genen die groot geld verdie nen aan de misère van miljoe nen Amerikaanse drugsver slaafden, is de laatste jaren steeds onbarmhartiger gewor den. Maar hoe uitspraak uiteinde lijk ook zal luiden, zeker is dat de komende maanden behalve de verdachte in wezen ook de aanklager, te weten de Ameri kaanse overheid, terecht staat en de kans loopt op een streng oordeel van het Amerikaanse en het wereldpubliek. j'ONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA ^directTz Maar na enke,e dagen keren de mannen al weer terug fyïip. Zij hebben het niet ver gebracht en de schrik zit hen 8 benenI Van alle kanten loerde het gevaar en wat kon- l0t hun P'st001 en hun degens uitrichten tegen leeuwen, en siukj rns S|angen en anderen dieren? Jan van Riebeeck be ta twee ëf afschrikwekkend voorbeeld te stellen. Nee, de zwaarste hij aan de mannen niet voltrekken, maar hij besluit, in overleg met de brede raad, de muiters te verbannen. Het nabij gelegen Robbeneiland lijkt hem een geschikt oord. Het jacht „De Goede Hope" brengt de gevangenen naar het eiland, waar het wemelt van de zeehonden. De mannen zullen op deze dieren jacht moeten maken. Dat betekent vlees in overvloed en boven dien kostbare vellen die verkocht kunnen worden. Ook zal er een baken worden opgericht. door ROGER SIMONS LONDEN De Britse kroonprins Charles draagt kleren op de pof. Het Londense pulpblad 'Daily Mirror" is er achter gekomen dat koningin Elizabeths oudste zoon 12 pantalons, een dure regenjas, een sportjasje en diverse andere kledingstukken bezit die samen wel 1583 pond waard zijn, maar die hij nog niet heeft betaald. Charles 'koopt' veel bij Burberry's, op Londens Haymarket. Dat is een fijne zaak. Er komen rijke mensen over de vloer. Maar Engelse rijkelui zijn slechte betalers. Dat ze op Buckingham of Kensington Palace wonen en zoals de queen of de troonopvolger echt niet op een pondje hoeven te kijken, verandert niets aan de zaak. Charles en de andere leden van de koninklijke familie kopen hun kleren 'on approval'. Wie in Engeland goed gekend is of betrouwbaar lijkt, mag van winkels en warenhuizen artikelen meenemen 'op zicht' en deze zeven dagen lang thuis bekijken, passen en beoordelen. Laat je na afloop van die volle week niet van je horen, dan gaat de zaak ervan uit dat de goederen die je hebt meegenomen je bevallen en stuurt de rekening. Klanten zoals u en ik krijgen drie weken de tijd om te betalen. Kom je niet snel genoeg met centen over de brug, dan word je aangemaand Da's nogal wiedes, want dat doen ze overal. Maar in Engeland hebben sjieke zaken ontzettend veel last met rijkelui die 'vergeten' te betalen. Verplichte kredietsystemen met heel hoge maandelijkse rentes hebben dit probleem nauwelijks opgelost. De 'Daily Mirror' van Londen zegt dat de toekomstige Britse vorst een van de vele slechte betalers is. Zelfs zijn zoontjes William en Harry dragen 'out-fits' die werden aangekocht op de pof. In de 'Mirror' staan lange lijsten, die door Burberry's worden bijgehouden, van kledingstukken waarvoor prins Charles en zijn familie nog geld schuldig zijn. Burberry's, Harrods en andere voorname Londense zaken durven het niet aan dergelijke slechte betalers erop te wijzen dat ze bij hen nog een pak geld in 't krijt staan. Dit zou immers het imago van de zaak kunnen schaden. Stel je voor dat de koninklijke persoon boos wordt en zegt: „Als jullie er zo over denken, dan begunstig ik een andere winkel met mijn klandizie!" Want het is goed voor je imago wanneer je kunt vertellen dat Charles jouw hemden draagt, zelfs wanneer de rekeningen onbetaald blijven. De 'Daily Mirror' onthult dan ook dat onder meer de firma Burberry dergelijke nota 's na verloop van tijd gewoon afschrijft. Met andere woorden: Charles en zijn familie betalen doorgaans niets. En het mooie is, dat hun personeel ook profiteert van dit systeem. Lijfknechten en andere huisbedienden kopen eveneens hun kleren 'op zicht'. Zij 'winkelen' in dezelfde sjieke zaken als hun meesters. Volgens de 'Daily Mirror' zijn Charles en diverse hofbedienden, onder wie lijfknecht Michael Fawcett, Burberry meer dan 8000 pond schuldig. Buckingham Palace ontkent de verrrassend hoge omvang van de koninklijke schulden. Het paleis onderstreept dat prins Charles uiteraard een accountant heeft, ene David Quelch, die verantwoordelijk is voor de (slechte) betalingen van alle rekeningen. De troonopvolger wast dus zijn handen in onschuld. Hij draagt de kleren die hem bevallen; of Kensington Palace (waar hij woont) ze wel of niet heeft betaald, kan hem geen moer schelen. De relaties tussen het Britse koninklijke huis en de zakenwereld zijn overigens zeer vlot. Tal van zaken geven hare Britse majesteit forse kortingen. En telkens wanneer de queen met zomervakantie gaat op haar geliefde Schotse kasteel van Balmoral, doet de Engelse 'Book Trust' - een vereniging van uitgevers - haar een pak boeken cadeau. Wel dertig verschillende titels, inclusief kinderlectuur, en allemaal pas verschenen. Helemaal gratis, voor de reclame, ook al weet het hele land dat bijna niemand van het Brits koninklijke huis veel boeken verslindt. MANILA De Filipijnse senaat heeft gisteren een contract weggestemd voor de verhuur van de Ameri kaanse marinebasis Subic Bay, die de Amerikanen sinds 1898 in gebruik heb ben. President Corazon Aquino is het met dat se naatsbesluit niet eens en gaat de bevolking vragen in een referendum voor handhaving van de basis te stemmen. Vriend en vijand gaan ervan uit dat zij in haar opzet zal sla gen. De kwestie van de mari nebasis lijkt uit te groeien tot het centrale vraagstuk in de Filipijnse politiek voor de ko mende maanden. De Filipijnen waren de eerste en enige kolonie die de VS ooit hebben gehad. Vanaf het moment dat de Amerikanen de eilandengroep in 1898 op de Spanjaarden veroverden, heb ben zij herhaaldelijk op het punt gestaan er definitief en volledig te vertrekken, maar steeds kwam er iets tussen, ook na de Filipijnse onafhan kelijkheid van 1946. Veel link se en liberale Filipijnen vin den dat de Amerikaanse mili taire aanwezigheid een in breuk is op de soevereiniteit van hun land. Het door de se naat afgewezen contract voor ziet echter in 203 miljoen dol lar Amerikaanse compensatie betaling per jaar. Voorstanders van het contract vinden dat de Filipijnen het niet zonder dat geld kunnen stellen nu de in flatie tot een recordhoogte is gestegen. Bovendien zijn tien duizenden Filipijnen voor hun inkomen van de basis afhan kelijk. Het voormalig hoofd van de Oostduitse geheime dienst Marcus Wolf. FOTO: AP Wolf duikt op in Oostenrijk WENEN De voormalige Oostduitse meesterspion en hoofd van de Stasi Markus Wolf, die wordt gezocht door de Duitse justitie, heeft poli tiek asiel gevraagd in Oosten rijk, maar zal waarschijnlijk aan Duitsland worden uitgele verd. Minister van binnen landse zaken Loeschnak zei ;isteren dat Wolf zondag door Ie politie was opgespoord en ondervraagd. Vrijdag had hij via zijn advocaat een asielaan vraag ingediend. Wolf kreeg beperkte bewegingsvrijheid opgelegd en moet beschikbaar zijn voor ondervraging. Loesc hnak zei dat Duitsland nog niet om Wolfs uitlevering heeft gevraagd. Komt dat ver zoek, dan maakt de 68-jarige Wolf weinig kans dat hij in Oostenrijk mag blijven. Wolf leefde sinds kort in de Sovjet unie, maar voelde zich daar vermoedelijk niet meer veilig na de mislukte staatsgreep. Gemaskerde demonstranten protesteren in de Filipijnse hoofd stad Manila tegen de Amerikaanse basis Subic Bay. FOTO. AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7