Andriessen wil bedrijven laten meebetalen aan infrastructuur ECONOMIE BEURS VAN AMSTERDArth Buil, Siemens en Olivetti samen in Europees computernetwerk Compaq Computer schaft zijn adviesprijzen af Ceidóc Qowuvnt DINSDAG 17 SEPTEMBER 1 Delta Air Lines mag op Amsterdam vliegen BRUSSEL De Europese Commissie heeft het licht op groen gezet voor de overneming door Delta Air Lines van de transatlantische vluchten van Pan Am, onder meer naar Amsterdam. Volgens een woordvoerder in Brussel, die dit gisteren bekendmaakte, komt de vrije mededinging in de EG niet in het gedrang. Er blijven genoeg concur renten over. Vorige maand werd bekend dat Delta de routes vanuit New York, Washing ton, Miami en Detroit naar Amster dam, Frankfurt, Londen, Parijs, Zu rich en Kopenhagen van Pan Am koopt, alsmede enkele andere activi teiten van de noodlijdende maatschap pij- Druivenoogst minder: prijzen wijn omhoog PARIJS De druivenoogst in de wijnpro- ducerende gebieden in Frankrijk zal dit jaar 35 procent minder zijn door een perio de van vorst in het vooijaar, zo heeft de Franse beroepsgroep van wijnproducenten gisteren bekendgemaakt. Er werd meteen aan toegevoegd, dat dit gevolgen zal heb ben voor de prijzen. De kwaliteit van de druiven is volgens de wijnproducenten echter goed. In totaal is in de Franse wijn gebieden door de vier achtereenvolgende vorstdagen van april 35,4 procent van de druivenoogst verloren gegaan. Het zwaarst werd de streek Cognac getroffen. Hier was de oogst maar liefst 73 procent minder dan vorig jaar. Het totale aanbod aan wijn heeft niet te lijden gehad onder de vorst, omdat in voorgaande jaren een grote voor raad is opgebouwd. Halfjaarwinst Athlon acht procent hoger HOOFDDORP Het automobielbedrijf At hlon (leasing, dealerac tiviteiten en schadeher- stel), voorheen Riva Groep, heeft in de eer ste helft van dit jaar acht procent meer winst geboekt dan in de eer ste zes maanden van 1990. Voor geheel 1991 handhaaft het bestuur de verwachting dat de nettowinst, exclusief buitengewone resulta ten, zal verbeteren. Sovjetunie wellicht in supersonisch vliegtuigproject NEW YORK Het Sovjet-bureau dat ver antwoordelijk is voor het ontwerp van de Toepolev, de evenknie van het supersoni sche vliegtuig de Concorde, is gevraagd sa men te werken met een internationale groep die een studie verricht naar een vol gende generatie supersonische vliegtuigen. De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing, die deel uitmaakt van de internationale groep, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Andere ondernemingen die meewerken aan de studie zijn de Amerikaanse McDonnell Douglas, de Franse Aerospatiale, British Ae rospace en Deutsche Aerospace. Begin dit jaar werden Japanse vliegtuigbouwers en Alenia uit Italië gevraagd mee te doen. De studiegroep werd in maart vorig jaar in het leven geroepen. China stelt effectenmarkt open voor buitenlanders PEKING De Chinese effecten beurzen in Shanghai en Shenzen mo gen vanaf volgend jaar ook het werk terrein worden van buitenlandse in vesteerders. Volgens de vice-direc- teur van de beurs van Shanghai, Wu Yalun, heeft de Chinese centrale re gering de besluitvorming over open stelling van de financiële markten voor buitenlanders vrijwel afgerond. De Chinese overheid heeft buiten landse toetreding tot de effectenbeur zen altijd verboden, omdat daardoor de allom presente aanwezigheid van de staat in de economie weieens in gevaar zou kunnen komen. its Noteringen van dinsdag 17 september 1991 (tot 10:45 anc* Campina Melkunie moet produktie fors inkrimpen DEN BOSCH Campina Melkunie heeft aangekondigd dat de produktie drastisch wordt ingekrompen. Oorzaak is de dalende aanvoer van melk, waardoor onderbezet ting van de fabrieken dreigt. Volgens een woordvoerder van het bedrijf is het niet uit gesloten dat er gedwongen ontslagen vallen. Bij Campina Melkunie werken bijna 6400 mensen in 27 vestigingen Campina Melkunie verwacht voor volgend jaar een vermin dering van de aanvoer van melk met 200 miljoen liter, 6 procent van het totaal. Voor een deel wordt dit veroorzaakt door de dalende melkquota en voor een deel door weggelopen boeren. Campina Melkunie be taalt minder voor de melk dan de concurrentie, wat voor 400 boeren al aanleiding was om op te stappen. Zij leverden jaarlijks 135 miljoen liter aan de coöperatie. De nieuwe reorganisatie bete kent een versnelde uitvoering van het vestigingsplan. In dit plan moeten de verschillende divisies aangeven in welke fa brieken zij hun produkten wil len maken Eind van dit jaar wil de directie van Campina Melkunie gaan overleggen met de ondernemingsraad en de bonden over de reorganisatie. Stukgoedbed rijven Multi Terminals en RHPM gaan samen ROTTERDAM De Rotter damse stukgoedbedrijven Mul ti Terminals en RHPM gaan samen. De ondernemingsraad van Multi Terminals, volledig eigendom van het Furness/ Pakhoedconcern, heeft giste ren als laatste een positief ad vies gegeven. Multi Terminals, dat vooral losse balen, kratten en kisten overslaat, neemt voor 40 procent deel in het noodlijdende RHPM. Pakhoed is voornemens de renderende pakketten van deze stukgoed bedrijven te concentreren op Pier 2 van Multi Terminals en bestudeert momenteel de toe komst van zijn stukgoedpoot, met de garantie dat er tot 1995 geen ontslagen zullen vallen. Dat onderzoek moet volgend jaar maart gereed zijn. De stukgoedsector gaat volgens de FNV Vervoersbond een onze kere toekomst tegemoet en moet daarom een 'business plan' opstellen om na 1995 te kunnen overleven. Ex-Seaport-directeur wordt niet vervolgd DEN HAAG De voormalig directeur van het Rotterdamse overslagbedrijf Seaport Termi nals, J. Kuiper, zal niet wor den vervolgd wegens hande len in aandelen met voorken nis. Het Openbaar Ministerie seponeerde de zaak vanwege de geringe omvang. Kuiper kocht aandelen van Furness, dat het moederbedrijf is van Seaport. Hij werd ervan ver dacht die aandelen te hebben gekocht, omdat hij wist dat Furness zou gaan fuseren met Pakhoed. Kuiper ontkent ech ter in alle toonaarden dat hij dit op het moment van de aan koop van de aandelen al wist. Volgens het Openbaar Minis terie is er echter genoeg be wijsmateriaal voorhanden, maar is de zaak vooral gesepo neerd, omdat Kuiper de winst van de transactie, ongeveer 40.000 gulden, aan het Konin gin Wilhelminafonds heeft ge schonken. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (16-09- 91): Prijzen slachtrunderen per kg ge slacht gewicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aan voer slachtrunderen 953, waarvan mannelijk 125. Mannelijk Super 8.50- 9,50, mannelijk extra kwal. 7,40-8,50, mannelijk 1e kwal. 6,75-7,40. Handel redelijk en prijzen gelijk. Mannelijk 2e kwal. 6,00-6,75, mannelijk 3e kwal. 5,45-6,00 Handel redelijk en prijzen gelijk. Vrouwelijk Super 8,45-11,00, vrouwelijk extra kwal. 7,15-8,45, vrouwelijk 1e kwal. 5,60-7,15. Handel redelijk en prijzen iets .ger. Vrouwe lijk 2e kwal. 4,90-5,60 vrouwelijk 3e kwal. 4,25-4,90 en worstkwaliteit 4,20-4,80 Handel rust j en prijzen la ger Totale aanvoer 953 stuks. UTRECHT Minister Andriessen van economi sche zaken vindt dat het bedrijfsleven moet meebe talen aan extra investerin gen in de infrastructuur. Ook het aanwenden van een deel van de aardgas baten is voor de bewinds man een mogelijkheid. Hij zei dit gisteren bij de jaar vergadering van de Ne derlandse Vereniging van Wegenbouwers (NVWB) in Utrecht. Andriessen is van mening dat dat geld moet worden gebruikt om de_ bestaande knelpunten op te "heffen „Het is te een voudig om alleen maar meer, meer en nog eens meer wegen te willen", zo zei de minister. „Dat staat het milieu niet toe en bovendien is daarvoor de ruimte niet". Tevoren hield prof. Nijkamp van de Vrije Universiteit te Amsterdam een hartstochtelijk pleidooi voor meer investerin gen in de infrastructuur. „Als we willen dat Nederland nog terug te vinden is op de toe komstige kaart van Europa, zullen we wel moeten investe ren. Aangezien de internatio nale handel enorm zal toene men, wordt transport en dus infrastructuur steeds belangrij ker. We kunnen niet wachten, want dan verliezen we de con currentieslag". Investeringen Voorzitter Herrewegen van de NVWB was het roerend met hem eens. Hij wees erop dat er De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers vindt dat er nog veel aan wegen moeten worden gebouwd. FOTO'S: SP naar verhouding de laatste ja ren steeds minder is geïnves teerd. „Als we het welvaarts niveau willen handhaven, moeten we deze neergaande lijn ombuigen en wel nu. Bo vendien wordt er in andere delen van Europa wél flink aan de weg of het spoor getim merd". Herrewegen hekelde het kabi netsbeleid dat hij omschreef als 'organisatorisch zwak'. „Er gaapt een groot gat tussen wat met de mond wordt beleden en wat daadwerkelijk wordt aangepakt", zo zei hij. „De belangenafweging ontaardt in een bureaucratisch systeem met ellenlange procedures waarbij het de betrokkenen al leen te doen is om onafwend bare ontwikkelingen te vertra gen". Met name minister Maij-Weg- gen van verkeer en waterstaat kréég het hard te verduren van Herrewegen. „Ik zal u niet vermoeien met alle plan nen, ideeën en suggesties die mevrouw Maij-Weggen in de afgelopen jaren heeft gedaan", zo zei hij. „Maar de veelheid h Zode-bemester Deze boer kijkt vol belangstelling naar een primeur van de firma Joskin uit Druten, een zode- bemester. Dit apparaat snijdt sleuven in de grond, waarin vervolgens mest wordt gespoten. Op deze manier komt volgens het bedrijf 80% minder milieu-onvriendelijk ammoniak vrij. Zonder gier tank kost de verdeler 35.000 gulden, waardoor de boer op den duur voordeliger uit zou zijn dan de mest te laten uitrijden door een loonbedrijf. FOTO: ANP AMSTERDAM De drie grote Europese computer bedrijven Buil (Frank rijk), Siemens Nixdorf (Duitsland) en Olivetti (Italië) werken gezamen lijk aan het ontwerp van een grootschalig Europees computernetwerk. Dat heeft een woordvoerder van Siemens Nixdorf gis teren bevestigd. Doel van de samenwerking is de vorming van infrastructuur voor de informatietechnologie op het continent en een impuls voor de noodlijdende Europese computerindustrie. De over eenkomst is al op 31 augustus ondertekend. Aan de uitwer king van ideeën wordt al ge werkt. De ondernemingen zijn momenteel druk doende de Europese Commissie achter het plan te krijgen. Ze willen onder meer financiële steun van de EG. Buil, Siemens Nixdorf en Oli vetti werken al in verschillen de onderzoeksprojecten samen. De samenwerking binnen het Europees computerwerk heeft echter een voor Europese be grippen ongekende omvang. Volgens Francis Lorentz, pre sident van Buil, vormt het net werk een uitstekend voorbeeld van hoe Europese computerfa brikanten niet alleen via de weg van concurrentie, maar ook door samenwerking weer financieel gezond kunnen worden. Het plan voor een computernetwerk is oorspron kelijk afkomstig van de Euro pese Commissie, die'het enkele jaren geleden presenteerde. Sindsdien is er weinig gebeurd met die voorstellen. Toch heb ben grote Europese fabrikan ten herhaaldelijk betoogd dat zij grote computerprojecten nodig hebben voor herstel van de winstgevendheid en om met grote Amerikaanse bedrij ven, die in eigen land veelal grote overheidsopdrachten in de wacht slepen, te kunnen concurreren. Olivetti draait nog steeds met een geringe winst. Groupe Buil daarente gen zit in de rode cijfers en verwacht daar vóór 1992 niet uit te komen. Siemens Nix dorf, de automatiseringsdoch ter van Siemens, boekte in 1990 een fors verlies. GORINCHEM - Met onmid dellijke ingang stapt Compaq Computer BV af van het sy steem van verkoop adviesprij zen. Voortaan spreekt Compaq alleen nog maar over een prijsindicatie, die is gebaseerd op de netto dealerprijzen en derhalve beduidend lager zal liggen dan de huidige advies prijzen. Verwacht wordt dat de eindgebruiker voortaan tien tot vijftien procent der betaalt voor een Compaq computer. Dit werd gisteren bekend tijdens de start van de bouw van een nieuw Europees distributiecentrum van Com paq in Gorinchem. De wijziging in de prijspolitiek gaat ten koste van de dealers, die tot nu toe een marge van 35 tot 45 procent hadden op de produkten van Compaq. „Die marge was om de kosten van de dealer te dekken en een fatsoenlijke winst mogelijk te maken. Maar we zagen dat een steeds groter deel van de mar ge naar de eindgebruiker ging. Dat leidde tot onrealistische kortingen", zo verklaart direc teur Ton Pannekoek deze be slissing. Concurrentie Compaq zal door het afschaf fen van de adviesprijzen gun stiger afsteken tegen de con currentie, vooral tegen bedrij ven die zonder dealerkanaal werken. „Prijsvergelijkingen werden meestal gemaakt op basis van adviesverkoopprij zen. Maar deze hadden in de praktijk weinig uitstaande met wat de gebruikers werkelijk betaalden, vanwege de kortin gen die door dealers werden verleend. De prijsindicaties ge ven een beter beeld van de ac tuele marktprijzen van de Compaq-produkten", aldus Pannekoek. Compaq kondigde verder aan dat het gaat werken aan een RUIM TIEN PROCENT VOORDELIGER nieuw dealerkanaal. Naast het bestaande dealernet komen er zogenoemde Compaq System Partners. Dit afzetkanaal moet eind maart 1992 operationeel zijn. De system partners zullen zich met name bezig gaan hou den met verkoop en onder steuning van uiterst geavan ceerde multi-processing syste men en netwerken en moeten aan strenge eisen voldoen. Begin 1993 moet het nieuwe Europese distributiecentrum voor Europa gereed zijn. Het centrum vergt een investering van zo'n 150 miljoen gulden en zal werk bieden aan 180 men sen. Vanuit het centrum in Gorinchem worden vestigin gen in 13 Europese landen van apparatuur voorzien, die wordt aangeleverd door Com- paq-fabrieken in Houston (VS), Erskine (Schotland) en Singapore. Terwijl voornaamste concur rent IBM nog maar enkele we ken geleden aankondigde de totale distributie op te dragen aan NedLloyd, koos Compaq er bewust voor dit in eigen hand houden. Het bedrijf vindt dat snelle distributie een strategisch wapen is voor de nabije toekomst en wil dit on derdeel van haar activiteiten daarom niet aan derden over laten. Vanuit het centrum in Gorinchem kunnen de ver langde produkten binnen drie tot vijf dagen overal in Europa worden geleverd. Compaq groeit in Europa tegen de ver drukking in. Terwijl de vraag naar personal computers dit jaar met zo'n vijf procent daal de, zag Compaq zijn marktaan deel groeien van 6,8 naar 8,3 procent. Op de Nederlandse markt ging het marktaandeel van 9,2 naar 12,2 procent. Daarmee is Compaq goede tweede achter IBM, dat zijn aandeel zag dalen van 23,3 naar 19,2 procent. Apple bleef staan op 7,6 procent, aldus cij fers van het onafhankelijk on derzoeksbureau Dataquest. Elsevier in trek op afwachtende markt AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs kende gisteren een rustigë handel. Bij een aandelenomzet van iets meer dan een half miljard gul den was het duidelijk dat be leggers langs de zijlijn bleven in afwachting van de rijksbe groting. De hogere opening in Wall Street bracht weinig le ven in de brouwerij. De alge mene stemmingsindex sloot 0,2 punt lager op 92,1. Elsevier en Koninklijke Olie waren in Uitgever Elsevier zette de op mars van vorige week voort en wist zelfs de brug van 90 te nemen. Het slot kwam 1,60 hoger dan vrijdag op 90,30. Daarbij gingen 452.000 aande len voor een waarde van 40,7 miljoen om. Collega Wolters Kluwer boekte er ƒ0,30 bij op ƒ58 en VNU ging twee dub- oeltjes vooruit naar ƒ78,30. Koninklijke Olie werd ex 3,45 interimdividend verhan deld. Na aftrek van deze uit kering resteerde een slotkoers van 153,10 en dit was in feite de Cl een winst van 1,0 haalde van het j terimdividend de he 49,20. De andere ii eel kar nals waren merend ihte gemakkelijker, al ko anse zich een paar dubb werken tot 36,6f Op de lokale markt Holland ruim 11 herstel op 4. Bo 1,20 aan naar Flexovit veroverde 72,40. Athlon we Kneus DÓCdata mi parallelmarkt 0,30 naar 6,50. Op 30 zal het uitvindersbei deelhouders laten hoe het gelukt is dep' teit veilig te stellen. De beleggingsm: Uni-Invest zakte z' Na een reeks kwam het fonds 11 uit de striid op 14. ling van de aandelei gen en een komend door de Ondernemii zijn nu niet direct Maar stukken uit de marl Thenp men. Eerder dit jaar j"et men voor een stukjr -ns vest nog bijna twee g( afs'chr£

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6