boomtaken artillerie worden beëindigd tSouoant MILJOENENNOTA 1992 25 [mister ïr Beek loet weer m veer Iten ONTWIKKELINGSHULP Zelfs Jan Pronk moet bezuinigen JUITENLANDSE ZAKEN chter Europa moet ïitsland inkaderen D'Ancona en Simons moeten het doen met 250 miljoen minder WVC DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 DEFENSIE |iren op patrouille. Op de- wordt het komende jaar testig miljoen gulden be- FOTO: DIJKSTRA I HAAG Het bezui- jsbeleid van het ka- t laat ook zijn sporen K de defensiebegroting ninister Ter Beek en ssecretaris Van 1st tot Voorst. On- het stijgen van de en de prijzen, het- zo'n vierhonderd [en gulden opslokt, de uitgaven voor landsverdediging volgend jaar weer dalen, niet alleen procentueel maar ook in absolute ge tallen. De bewindslieden moeten rond zien te ko men met 14,08 miljard gulden, wat zo'n zestig miljoen minder is dan dit jaar. De Koninklijke Landmacht zal de zo vurig verlangde be wapende (anti-tank) helikop ters niet mogen kopen maar moeten 'leasen'. De start van dit project is bovendien met een jaar uitgesteld. Van de ontwikkeling van de eveneens zeer kostbare 'gevechtsdrones' (onbemande computergestuur de wapensystemen) is geheel afgezien. Het Korps Nationale Reserve wordt ingekrompen en het Korps Mobiele Colon nes gaat geheel verdwijnen. De in Duitsland gelegerde pantserbrigade zal worden om gevormd tot een lichte briga de. Eén van de parate tankba taljons wordt opgeheven. De Koninklijke Marine ziet zich gedwongen een derde S- fregat te verkopen. Bovendien zullen drie van deze schepen in de motteballen worden ge legd. Het opleggen van twee mijnenjagers wordt met een jaar vervroegd. De opbouw van munitievoorraden zal ver traagd geschieden Bij de Koninklijke Lucht macht is men bezig te bestude ren of de F-16-straaljagers kunnen worden geconcen treerd op slechts drie vliegba- ses. De basis Ypenburg (bij Den Haag) gaat definitief dicht. Met ingang van 1 maart 1992 zal dit aloude vliegveld, waar veel staatshoofden hun officiële bezoeken aan ons land begonnen zijn, worden gesloten. Groepen met geleide wapens worden met ingang van 1994 teruggetrokken uit Duitsland. Dit project moet in 1997 zijn voltooid. Door de verkleining van de krijgsmacht zal ook het politie werk van de Koninklijke Ma rechaussee afnemen. Daarom worden in 1992 enkele briga des van dit krijgsmachtdeel opgeheven. Het verdwijnen van de bewaking aan de Ne derlands-Duitse grenzen zal leiden tot de opheffing van nog eens vier brigades. Veel overtollige marechaussees zul len verhuizen naar Schiphol, waar zij de niet-luchtvaartge- bonden taken van het Korps Rijkspolitie moeten gaan over nemen. De vreemdelingen diensten van de politie en het ministerie van justitie krijgen ondersteuning van maximaal tweehonderd marechaussees. ANTILLIAANSE ZAKEN Relatie met Antillen wordt geleidelijk minder krampachtig DEN HAAG De samen werking van Nederland met de koninkrijksdelen in de Caraïbsche zee wordt geleidelijk minder krampachtig, meent mi nister Hirsch Ballin, ver antwoordelijk voor Antil liaanse en Arubaanse Za ken. Hij wijst erop dat het beleid van Den Haag ten aanzien van de twee reste rende koninkrijkspartners „niet langer staat in het perspectief van de onaf- hankelijheid van deze overzeese gebiedsdelen". De Nederlandse regering heeft zich neergelegd bij de sterke behoefte van de Antillianen en Arubanen zeker na de militaire staatsgrepen in Suri name aan Nederlandse be trokkenheid bij het verwezen lijken en handhaven van een democratische en sociale rechtsstaat. „Nederland kan nu gemakkelijker dan in het verleden langduriger verplich tingen op zich nemen", aldus Hirsch Ballin. Hij denkt vol gend jaar 283,6 miljoen gulden nodig te hebben om aan deze verplichtingen te kunnen vol doen. Veel geld gaat op aan het uitzenden van Nederland se deskundigen die de lands- en eilandbesturen moeten hel pen bij allerlei taken. N 'T HOUT sweat- XL IHAAG Defensiemi- ]Ter Beek heeft de be- Skste mededeling midden ïoelichting op zijn begro- jrerstopt. „Het ligt in de zo merkt de be- droogjes op „...de taak van de 8 inch sers Ml 10 (kanonnen) te beëindigen. De nu- taak van de 'Lance' [voor korte afstand) zal erwachting in 1993 kun- orden beëindigd". =k houdt nog wel een om de arm. „Uit gangspunt hierbij is dat het bondgenootschappelijk overleg dit tijdschema mogelijk maakt. De eenheden die de nucleaire taak van de houwitsers en de Lance ondersteunen, kunnen dan worden opgeheven". Maar nu de Amerikaanse minister Baker met zijn Russische ambtgenoot Pankin heeft afge sproken dat de atoomwapens voor de korte afstand moeten verdwijnen, behoeft de Neder landse minister zich waar schijnlijk geen zorgen te ma- Daarmee lijkt de jarenlange strijd van met name de CDA'ers Joep de Boer en Ton Frinking alsnog met succes be- DEFENSIE kroond te worden. De Boer is met pensioen, maar Frinking is nog steeds defensiewoord voerder van de christen-demo craten in de Tweede Kamer. Gezamenlijk hebben zij vanaf het einde van de zeventiger ja ren geijverd voor de afschaf fing van deze in hun ogen on verantwoordelijk gevaarlijke wapens. Daarbij werden zij ge steund door PvdA'ers zoals (oud-minister) Stemerdink, maar de sociaal-democraten richtten hun pijlen toch vooral op de atoomraketten voor de middellange afstand (Pers- hings 2 en kruisraketten). De betreffende aankondiging van minister Ter Beek houdt uiteraard nauw verband met de ontwikkelingen in Oost-Eu ropa. Ook de NAVO als geheel bezint zich op haar toekomst. In de topconferentie van 7 en 8 november in Rome zullen de staatshoofden en regeringslei ders aangeven „hoe het bonds- genootschap in de huidige dif fuse veiligheidssituatie «zal bij dragen aan de internationale stabiliteit", aldus Ter Beek. De transatlantische veiligheid blijft 'ondeelbaar', voegt de minister er aan toe. Hij bedoelt daarmee dat Amerikaanse conventionele strijdkrachten en nucleaire systemen in West-Europa zullen blijven. „Wel zal de omvang van de Amerikaanse troepen worden verkleind en kan de rol van het kernwapen worden terug gedrongen". De conventionele (niet-nucle- aire) strijdkrachten van de NAVO zullen worden inge deeld in drie categorieën: snel inzetbare eenheden, hoofdver- dedigingsmacht en versterkin gen. De eerstgenoemde eenhe den, ook wel 'Reaction Forces' genoemd, moeten bij wijze van crisisbeheersing snel daar kunnen worden 'ontplooid' VIJFTIEN LANDEN KRIJGEN GEEN HULP MEER nië, Tjaad, Malawi, de Filippij nen, Sri Lanka, Nepal, China, Vietnam, Laos, Cambodja, My anmar (Birma), Thailand en El Salvador. Deze landen zijn niet wille keurig gekozen. In alle geval len is er volgens Pronk sprake van een slecht regime, zowel op sociaal-economisch gebied als op het punt van de men senrechten. Ook in Indonesië is het bepaald niet goed gesteld met de naleving van de men senrechten. Toch krijgt dit land volgend jaar wél gouver nementele hulp van ons land. Pronk: „De situatie is namelijk ook niet verslechterd en op andere punten, met name soci aal-economisch, is er duidelijk sprake van verbeteringen". Suriname, die andere voorma lige kolonie van ons land, zal nog even moeten wachten op de hervatting van de ontwik kelingshulp. „Zoals u weet is Nederland bereid tot een dis cussie met de nieuwe regering in Paramaribo over een totale nieuwe relatie met ons land. Oud-minister Van der Stoel gaat daarover praten met pre sident Venetiaan. Ik acht het niet zinvol daarop vooruit te lopen". Op zijn persconferentie had Pronk ook nog enig goed nieuws te melden. Het Caraï- bische eiland-staatje Haïti wordt toegevoegd aan de lijst landen die regeringshulp krij gen. „Dit land verdient zeker onze steun. De Haïtiaanse be volking heeft zelf de militaire dictatuur verjaagd en een de mocratie ingesteld". DEN HAAG Voor mi nister Jan Pronk wordt 1992 een gedenkwaardig jaar. Voor het eerst sinds de instelling van 'zijn' mi nisterie in 1965 gaat het budget voor ontwikke lingssamenwerking om laag. Pronk zal volgend jaar zo'n tweehonderd miljoen gulden minder mogen besteden dan dit jaar. „Dat is het gevolg van de Tus senbalans-operatie. Zelfs wij ontkomen niet meer aan be zuinigingen. Onze uitgaven zakken van 6,5 naar 6,3 mil jard gulden", legde de minister uit op een persconferentie. Pronk moet ook volgend jaar meebetalen aan de opvang van asielzoekers uit de Derde We reld. „Maar ik trek de grens nog steeds bij 420 miljoen. Een verhoging van dat bedrag zal ik absoluut niet meemaken". Pronk bezuinigt niet door middel van de kaasschaaf: van alles een plakje afhalen. „Nee, ik heb heel duidelijk gekozen voor verlaging van één post: de zogeheten bilaterale hulp, de hulp van regering tot rege ring". Als gevolg van deze be slissing zullen vijftien landen volgend jaar geen rechtstreek se hulp van Nederland krij gen: Sudan, Lesotho, Maureta- waar het NAVO-verdragsge- bied wordt bedreigd. Ook Ne derland levert hier een bijdra ge aan, door de oprichting van een luchtmobiele brigade, die met eigen transportvliegtuigen wordt uitgerust. De hoofdverdedigingsmacht zal voor het grootste deel be staan uit mobilisabele, multi nationale legerkorpsen. Met de versterkingen worden eenhe den bedoeld die pas op de lan gere termijn beschikbaar zijn. Daarbij gaat het vooral om in Amerika gelegerde troepen en Franse en Spaane strijdkrach ten die op bevel van hun rege ringen deel kunnen uitmaken van de NAVO-verdediging. Toets op vrouwvriendelijkheid DEN HAAG Minister Jan Pronk heeft een primeur. Alle Nederlandse ontwikkelingshulp zal met ingang van volgend jaar getoetst worden op vrouw-vriendelijkheid. „Dat is om te garanderen dat de situatie voor vrouwen in de ontwikke lingslanden niet zal verslechteren als gevolg van met Neder lands geld betaalde projecten", legt de bewindsman uit. Pronk gaat een 'check-list' opstellen waaraan nieuwe program ma's die Derde-Wereld-landen door ons land willen laten finan cieren, moeten voldoen. Eén van de punten op die lijst is dat de vrouwen in die landen meer de baas moeten worden over zich zelf. „Ze moeten zeggenschap krijgen over de eigen vruchtbaar heid en de eigen seksualiteit", aldus Pronk. Hij trekt daarmee vooral ten strijde tegen door vrouwen zelf niet gewilde zwanger schappen en het besnijden van meisjes. ISTER VAN DEN BROEK: i ski 12-134 iflAAG Minister van den Broek prijst zich gelukkig zijn begroting en de toelichting daarop nu pas hoeft irengen. „Een maand geleden had ik immers nog niets ;n van en dus ook niets kunnen zeggen over de omme- de Sovjetunie en de vredesconferentie over Joegosla- loezeer de minister ook in beslag wordt genomen door de rasp" >enemende ontwikkelingen" in Oost-Europa, hij wil zich |fp'" en afleiden van wat hij nog steeds beschouwt als zijn voor- e taak: het voorzitterschap van de Europese Gemeenschap. I ons resterende drieëneenhalve maand zullen wij de EG leiden naar een nieuwe Politieke en Monetaire Unie. En er ook nog de voltooiing van de interne mark, beter be ls Europa '92". de tijd dringt, acht Van den Broek het nog steeds moge- de Europese agenda op tijd kan worden afgewerkt. „Als andse regering zijn we zeer druk bezig met het voorberei- doorspreken van onze voorstellen aan de elf andere lidsta- willen zo weinig mogelijk aan het toeval overlaten", lister zou overigens niet graag zien dat de mensen-in-het- :h teveel gaan voorstellen van de nieuwe Europese identi- let is zeker niet zo dat er nu een echt gemeenschappelijk ands- en defensiebeleid komt. Zo ver zijn we helaas nog at", aldus Van den Broek. Hij wees op het gebrek aan een- men de Gemeenschap als het er echt om gaat, zoals in het an Joegoslavië, de onafhankelijkheid van de Baltische lan- 1 de Golf-oorlog. Van den Broek daarin geen reden het streven naar een happelijk buitenlands beleid op een laag pitje te zetten, net bont bte zou v°lgens ^em het risico inhouden van een Duitse ^ang'. „Na de eenwording is het economische en politieke van Duitsland zienderogen toegenomen. Ik ben er voor van dat we Duitsland zoveel mogelijk inkaderen, in de se Gemeenschap en in de NAVO. Dan zitten we er ten- zelf bij en kunnen we het Duitse beleid beïnvloeden". ier naar het Oosten bevindt zich een nog veel groter pro- de Sovjetunie. Van den Broek houdt er ernstig rekening t dit voormalige communistische imperium uiteen zal val- 11e gesprekken die ik vorige week in Moskou heb gevoerd ider anderen Gorbatsjov en Jeltsin) wijzen daarop", ister vindt dan ook dat 'wij' ons nu al moeten afvragen n ontwikkeling zou betekenen voor de betrekkingen van d met... „Ja, met wie eigenlijk? Met de Sovjetunie of met tal nieuwe, onafhankelijke staten zoals de Russische Fede- rls het aan bijvoorbeeld Boris Jeltsin ligt hoeft het aan con- »iet te ontbreken". wikkelingen in de Sovjetunie vormen voor Van den Broek, akwaardig het ook klinkt, ook een financiëel probleem. De Kamer houdt eraan vast dat de minister een ambassade tenminste één van de Baltische landen. Maar Van den nog steeds niet te weten waar hij het geld vandaan len. „Door alle bezuinigingen ben ik al gedwongen vol- r in vijf landen de diplomatieke vertegenwoordigingen te Moet ik er soms nóg meer opdoeken? En hoe moet het ook andere Sovjet-republieken onafhankelijk worden, ine bijvoorbeeld heeft bijna 50 miljoen inwoners en zul •m moeilijk kunnen negeren". Voor de zorg van demente bejaarden wordt extra geld uitgetrokken. MEER GELD VOOR KINDEROPVANG ..Er gaat tegenwoordig bijna geen week voorbij of er wordt wel ergens een nieuw kinderdagverblijf I FOTO: DIJKSTRA geopend". FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Echt nieuws hebben de PvdA- bewindslieden van WVC, minister D'Ancona en staatssecretaris Simons, dit jaar nauwelijks te melden. Hun beleid borduurt gro tendeels voort op al in gang gezette processen en eerder aangekondigde of uitgelekte plannen, zoals het bezuinigen op subsi dies, de invoering van het nieuwe stelsel voor ziekte kostenverzekeringen en de uitbreiding van het verpleegkundig en ver zorgend personeel. „Het viel overigens niet mee de begroting rond te krijgen, want we stonden voor de op gave om het volgend jaar met ruim 250 miljoen gulden min der doen", zei D'Ancona op een persconferentie. „We heb ben ons daarom bezonnen op de vraag wat nu precies de kerntaken van ons ministerie zijn. Met andere woorden: waar kan absoluut niet op be- zuinigd worden en welke uit gaven zijn niet echt per se noodzakelijk?" Het resultaat van die afweging is onder meer dat er 21 mil joen gulden wordt bezuinigd op subsidies voor een aantal landelijke organisaties op het gebied van welzijn en sport. De betrokken organisaties zijn daarover enkele maanden ge leden al ingelicht. De bewinds lieden willen hen dwingen ef ficiënter te gaan werken en meer samenwerking te zoeken met gelijkgestemde organisa ties. Verder wordt er ruim 22 mil joen bezuinigd op de bejaar denoorden. Volgens D'Ancona is dat niet iets om ongerust over te worden. „De bejaar denoorden kosten in totaal on geveer 4,5 miljard gulden, waarvan 2,7 miljard bestaat uit subsidies. Het gaat dus maar om een verhoudingsgewijs zeer klein bedrag", aldus de minister. „Het is bovendien niet de bedoeling dat de kwali teit van de zorg wordt aange tast. Ook hier moeten de be zuinigingen vooral worden ge realiseerd door een meer doel matige bedrijfsvoering en uit breiding van de samenwer king tussen bejaardenoorden". Dat de bejaardenzorg de be windslieden wel degelijk aan het hart gaat, blijkt volgens D'Ancona en Simons onder meer uit het feit dat er ko mend jaar 225 miljoen extra wordt uitgetrokken voor 'psy chogeriatrische verpleging', anders gezegd: de zorg voor demente bejaarden. Ook voor 1993 en 1994 zijn hiervoor ex tra uitgaven voorzien. Het aantal verzorgingsplaatsen voor deze categorie bejaarden zal eind 1994 met 3550 zijn uit gebreid. Kinderopvang heeft eveneens een hoge prioriteit op de be groting gekregen. „Dat is ook hard nodig, want de behoefte eraan is zeer groot", aldus D'Ancona. „Er gaat tegen woordig bijna geen week voor bij of er wordt wel ergens een nieuw kinderdagverblijf geo pend. Dit jaar gaf WVC nog 88 miljoen gulden aan kinderop vang uit, maar volgend jaar wordt dat 144 miljoen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 25