,Als een terriër zit ik bovenop het terugdringen van de staatsschuld" abinet houdt financiële teugels bijzonder strak iidaeSowxwt libak iiurder MILJOENENNOTA 1992 Belastingheffing nog eenvoudiger 19 IM KOK WIL VÓÓR ALLES BETROUWBAAR ZIJN Bezuinigingen op een rij Groei en krimp Staatsschuld daalt eerder [jHAAG Sigaretten worden de ko lde Jaren fors duurder, ikabinet heeft besloten [rijs van een pakje si- ften per 1 januari I 1 juli 1992 en 1 janu- 193 steeds met 25 cent erhogen. Een pakje Iwordt in drie stappen itievelijk 40, 35 en 40 Jduurder. De maatre- evert de schatkist vol- Ijaar 130 miljoen gul- p, in 1993 circa 440 n en in 1994 een half DEN HAAG Het kabinet wil de belastingheffing voor bur gers en bedrijven nóg eenvoudiger maken. Deze uitdrukkelij ke belofte doet minister Kok van financiën in zijn miljoenen nota. Volgens Kok staan bij de in 1993 te realiseren belasting hervorming drie V's centraal: „De V van vereenvoudiging, de V van verbreding en de V van verlaging van belastingtarie ven". Eind dit jaar wil het kabinet knopen doorhakken over de fiscale adviezen van de commissie Stevens. Een aantal on derdelen van dit advies is al in de praktijk gebracht, zoals de verhoging van de basisaftrek en het arbeidskosten forfait. Vol gens Kok hoeft Stëvens niet te vrezen dat hij straks maar wei nig van zijn voorstellen in wetgeving zal terugvinden. In ant woord op vragen van de Raad van State schrijft het kabinet dat 't zich zal inzetten „doel en voorstellen van de commissie te realiseren". DINSDAG 17 SEPTEMBER 1991 Vaarbelasting komt pas in '93 DEN HAAG De door wa- tersportend Nederland zo gevreesde vaarbelasting zal niet meer in 1992 worden in gevoerd. Volgens minister Kok van Financiën heeft dit te ma ken met het feit dat hij niet het varen zelf maar het in bezit hebben van een ple ziervaartuig wil gaan belas ten. Daartoe is het echter nodig dat er eerst een sy steem voor de registratie van boten en schepen wordt opgezet. Omdat dit systeem niet voor 1993 operationeel kan zijn, is de invoering van de vaarbelasting vertraagd. LKOOPMAN HAAG Wim Kok, iddels twee jaar minis- van financiën, begint lappen van de zweep eren. Waarom maakt >j konv^ 1992, naar verwach- toch een jaar van eco- ische terugval, pas op iats met de sanering de overheidsfinan- Op die vraag on- de hoc&t de PvdA-bewinds- ïiet aai achteri omen n Kok bijkans in woede. „Ik u precies voorspellen er dan gebeurt. Als ik keer een halve vinger ben ik straks een dikkeb arm kwijt. Want er S1f™ iemand die het jaar op zegt: t gaat nu be- nma ^us laten we 't dubbe- lezuinigen. Vergeet 't mijn i mense heid en degelijkheid, >elazen eken staat de tweede be- een eel g van de PvdA-minister inanciën. Een begroting boodsc langen en wurgen waar, eeds ns het Centraal Planbu- „alle lucht uit is geperst", begroting ook die fors in de overheidsuitgaven, ook de lasten voor de ers fors verhoogt „Geen ';e Prinsjesdag dus", :huwde Kok vorige maandag op een gewes- vergadering van zijn „U zult zich afvragen: we dit er ook nog bij? ;t antwoord is: ja, dat we er ook nog bij", is Kok tevreden dat ;m weer gelukt is de uit- m uk en inkomsten van het te 'manipuleren' dat het c "ieringstekort volgens wordt teruggedrongen, lier en daar wat kunst en 'erk, geeft hij ruiterlijk iar alles bij elkaar ziet toch degelijk uit, vindt Je treffen in 1992 voor jard gulden aan tekort- tende maatregelen. Het 1 van incidentele bezui- in is beperkter dan in irgaande jaren. Maar moet u bedenken dat 1992 economisch de ink tegen hebben. Bo- ien dienden zich enkele 01 n voor het opstellen van egroting nog 'ns nieuwe vallers aan". \ensen in het land zijn ;r enthousiast over uw Zij moeten meer gaan gehoud m voort bijvoorbeeld wo- teizen en roken. Straks daar ook nog milieu- nbtenai zegt- getormenteerd kij- daarj„Moet u luisteren. Het is de sal igelijk om van de over- te kc te vragen: breng je finan- irestatie op orde, maar kom bij óns imhoog ®et de rekening aan! Na re proi jk: als je voor 9,2 miljard it. Gee igt, dan dóet dat pijn. Is velen gaén de huren omhoog, publie et van i iders ii ondera le pai }rtje n de lam en het wonen in een eigen duurder, net als de benzi- hoe be het reizen per openbaar rijfslevi ier. Je kunt nu eenmaal gen we 'lazen en het meel in je intie en houden. Die lastenver- ;rheid J ngen zijn allemaal het d bestal ;en zoa Pont, iooglera inkomt bijvoi ;staties iaarmee werke ei liek vai benutt moet e Miljai che wei cheepse Minister Kok: „We willen als overheid doelmatiger werken, dat hebben we afgesproken. Dat heeft onvermijdelijk gevol gen voor de werkgelegenheid". FOTO: STEPHEN EVENHUIS gevolg van ons beleid om de enorme subsidie-uitgaven te rug te dringen. Het is niet met vreugde dat ik dat zeg, maar wel met overtuigingskracht". En de 'regulerendemilieuhef fingen? Gaat u die in 1993 óók gebruiken om de overheidsfi nanciën op orde te brengen „Nee, zeker niet. We willen de opbrengst van die heffingen gebruiken om de arbeidskos ten te verlagen. Met het duur der maken van milieuvervui ling en goedkoper maken van arbeid sla je twee vliegen in één klap: je stimuleert de werkgelegenheid en ontmoe digt de milieuvervuiling. U vraagt of men er in mag gelo ven dat wij die opbrengst niet in de schatkist zullen laten vloeien? Het antwoord luidt: ja, dat mogen de burgers gelo ven. Dit is mijn belofte: het wordt een budgettair neutrale operatie". U schrijft in de Miljoenennota dat milieuheffingen nooit de concurrentiepositie van het bedrijfsleven mogen schaden. Is dat opeens een nieuwe randvoorwaarde van het mi lieubeleid? „We hebben die afweging ge maakt omdat we hier niet op een eiland leven. Europa 1992 komt er aan, het zou onverant woord zijn om al te zeer een eigen koers te varen. Die hef fingen moeten dus passen in een internationale ontwikke ling. Maar ik zeg er bij dat het tempo van de schoonmaak van ons milieu niet onder alle om standigheden door de buurlan den bepaald hoeft te worden". Volgens het Centraal Planbu reau bent u zó fors aan het be zuinigen dat de economische groei er in 1992 onder lijdt. Bent u met die bezuinigings drift niet ietwat uit de bocht gevlogen? Kok zuchtend: „Dat is nou één van die tegenstrijdigheden waar je als minister van finan cien mee te maken hebt. Door de bezuinigingen lopen ook de nationale bestedingen terug en wordt de economische flauwte versterkt. Maar tegelijkertijd hoor ik al tijden van alle kan ten dat de sanering van de overheidsfinanciën prioriteit nummer één moet krijgen. Niet als doel op zichzelf, maar om de enorme rentelasten van de staatsschuld terug te drin gen. En tja, dan moet je som mige gevolgen voor lief ne men". „Onder de gegeven omstandig heden hebben we echt alles gedaan wat mogelijk was. En ik bestrijd dat we de botte bijl gehanteerd hebben, we wilden ook geen kaalslag. Maar als ik als minister van financien op een zeker moment had geroe pen: 't mag ook wat minder met het financieringstekort, dan had heel politiek Den Haag de remmen losgegooid. Daarom zit ik er ook als een terriër bovenop, op de terug dringing van dat financie ringstekort. Ik zal geen mo ment rusten zolang de staats schuld elk jaar nog met tien tallen miljarden stijgt". Dat klinkt misschien wel de gelijk. Maar wat zegt u tegen al die partijgenoten in rokeri ge zaaltjes die willen weten of hun Wim ook nog iets leuks te melden heeft? Kok veert op uit zijn stoel: „Ik heb wel degelijk ook een leuke boodschap! We gaan bijvoor beeld onverdroten door met het schoonmaken van het mi lieu. Elke dag van de maand worden kinderopvangcentra geopend. Het inkomensbeleid zorgt volgend jaar voor een rechtvaardige verdeling van de welvaart. Er zijn echt tal van terreinen waar we kun nen laten zien dat er keuzes worden gemaakt. Goeie keu- Eén van die keuzes betreft het werkgelegenheidsbeleid. Dat krijgt voorrang, staat in de miljoenennota. Maar tegelij kertijd schrapt de overheid als grootste werkgever duizenden banen. Volgens het CPB is dat de voornaamste oorzaak van het toenemen van de werk loosheid in 1992. Is dat niet een tikje tegenstrijdig? „We willen als overheid doel matiger werken, dat hebben we afgesproken. Dat heeft on vermijdelijk gevolgen voor de werkgelegenheid. We zijn er natuurlijk niet op uit met oog kleppen op zoveel mogelijk schade toe te brengen, maar iedere organisatie probeert nu eenmaal met de haar toebe deelde middelen zo efficiënt mogelijk te werken. Dat pro beert de overheid dus ook, ge woon omdat de belastingbeta ler daar recht op heeft. Aan de borreltafel wordt vaak ge scholden op de bureaucratie. En niet altijd ten onrechte. We moeten dus overbodige banen en dubbele taken wegsaneren en dat heeft zijn gevolgen voor de werkgelegenheid. Kijk: werk gaat wel boven inkomen, maar werk gaat niet boven doelmatigheid". :te and. HAAG Het kabinet irs-Kok houdt de finan- 'eugels bijzonder strak in ""1. Ondanks forse tegen- bij de belastinginkom en rente-uitgaven daalt financieringstekort vol- Plan naar 4,75 procent dit jaar en 4,25 procent 1992. Om dat doel te be- wordt in een jaar tijds zes miljard gulden aan liduitgaven geschrapt. *orden de lasten voor de fors verhoogd, met in 3,7 miljard, groot aantal maatregelen a L vloeit rechtstreeks voort uit de Tussenbalans, de meerjarige ombuigingsoperatie waarover het kabinet begin dit jaar overeenstemming bereikte. Zo stijgen de huren met 5,5 pro cent, wordt het openbaar ver voer 6 procent duurder (het regionale vervoer in septem ber met nog eens 3 procent) en gaat voor 982 miljoen gulden het mes in de subsidies. Het overheidsapparaat wordt ver der via een vacaturekorting, privatisering en overheveling van taken afgeslankt. Vrijwel geen enkele begro tingspost wordt bij de snoei- operaties ontzien. Ontwikke lingssamenwerking schrapt voor 435 miljoen gulden aan overheidsleningen voor de Derde Wereld, het pensioen fonds PGGM moet 500 miljoen gulden op tafel leggen, de be jaardenoorden worden voor ruim 20 miljoen gulden gekort, jeugdbescherming en reclasse ring krijgen bezuinigingen op gelegd en ook de stadsvernieu wing moet het ontgelden door een korting met 150 miljoen gulden. Voorts wordt een sub sidieregeling voor onderzoek naar schonere motoren ge schrapt. Bij de bezuinigingen legt het kabinet de nadruk op con sumptieve uitgaven. Door dit 'selectieve snijden' kunnen de overheidsinvesteringen op peil blijven. In 1992 stijgen ze zelfs licht. Verder hoopt het kabi net al volgend jaar (financiële) vruchten te plukken van de ingrepen in ziektewet en wao. Opmerkelijk is, dat de vakmi nisters zich dit jaar vrij strak aan hun begrotingen houden. Waar voorgaande kabinetten steeds met forse uitgavenover- schrijdingen te maken hadden, komen de uitgaven van het rijk zélf dit jaar niet meer dan 1 miljard gulden hoger uit dan in de 'oude' miljoenennota was begroot. Om de begroting voor 1992 'rond' te krijgen heeft Kok evenals voorgaand jaar op nieuw zijn toevlucht moeten nemen tot enkele éénmalige maatregelen, zoals het ver vroegd innen van belastingen (opbrengst: 1,7 miljard) en de verkoop van staatsdeelne mingen (opbrengst: f 625 mil joen). In 1993 en 1994 wil Kok deze 'incidentele inkomsten' tot het minimum beperken. Er moet daarom' in 1993 nog voor 1,4 miljard aan „structurele bezuinigingen" gevonden wor den. In totaal zal het rijk volgend jaar 204,5 miljard gulden uitge ven. Daartegenover staan voor 183,4 miljard gulden aan in komsten. Om de oplopende staatsschuld te kunnen finan cieren moet minister Kok in 1992 totaal 45,4 miljard gulden lenen. De collectieve lasten druk (het totaal aan belastin gen en premies) stijgt van 52,9 naar 53,4 procent, om na 1992 weer stapsgewijs te dalen. Overzicht uitgaven en inkomsten van het rijk in 1992 Uitgaven in miljarden guldens: Financien: 4,0 Economische Zaken 4.4 Binnenlandse Zaken 4.5 Justitie 4.2 Landbouw. Natuurbeheer. Visserij3.0 Sociale Zaken 38.2 Onderwijs en Wetenschappen 33.1 VROM 15,5 Defensie 14.1 WVC 12.2 Verkeer en Waterstaat 11,2 Buitenlandse Zaken 0.2 Ontwikkelingssamenwerking 6,3 Fondsen gemeenten en provincies 16.4 Rente op de staatsschuld26.6 Reserve voor inflatie 2.2 Afdrachten aan de EG 8.3 Totaal: ƒ204,5 miljard Ontvangsten in miljarden guldens: Loonbelasting: 57,7 Omzetbelasting (BTW) 40,9 Vennootschapsbelasting 16.4 Inkomstenbelasting 6,6 Overige belastingen (o m. vermogens- en winstbelasting) 18,5 Accijnzen 11.1 Aardgasverkoop 8,7 Overige ontvangsten 23,5 (variërend van boetes tot afdrachten van de PTT, opbrengst staatsloterij etc.) Totaal: 183,4 miljard Financieringstekort: 21,1 miljard Het kabinet zet volgend jaar het mes in een groot aantal uit gavenposten. De bezuinigingen op een rij: Subsidies: Grote efficiency: Decentralisatie Defensie Ontw samenw Asielzoekers Soc zekerheid Ziekteverzuim Bijdrage PGGM Vacaturekorting Nadere taakstell korting gemeente en provinciefonds 981 miljoen 227 miljoen 15 miljoen 245 miljoen 435 miljoen 119 miljoen 810 miljoen 485 miljoen 500 miljoen 50 miljoen 1849 miljoen 265 miljoen Totaal: DEN HAAG Het kabinet wil tussen 1992 en 1996 meer geld uitgeven aan milieu, infrastructuur, openbare orde en de EG. Minder geld zal omgaan in de sectoren volkshuisves ting defensie en onderwijs. Een overzicht. Beleidsterreinen met groeiende uitgaven (92-96): Milieu 700 miljoen Infratructuur 600 miljoen Gemeente en prov. fonds600 miljoen Ontwikkelingssamenwerking 600 miljoen Openbare orde, veiligheid200 miljoen Sociale zekerheid 400 miljoen EG-afdrachten 700 miljoen Rente-uitgaven 7900 miljoen Beleidsterreinen met dalende uitgaven (92-96): Volkshuisvesting 400 miljoen Investeringssubsidies 600 miljoen Defensie 500 miljoen Economische Zaken 400 miljoen Onderwijs 300 miljoen DEN HAAG Bij alle tegenvallers is er één lichtpuntje te melden uit de miljoenennota: de staatsschuld, uitge drukt in een percentage van het nationaal inkomen, daalt eerder dan verwacht. Dit bijzondere feit is volgens minister Kok van financiën uitsluitend te danken aan de hogere inflatie, die het natio naal inkomen (circa 400 miljard) in guldens opdrijft. De om vang van de totale schuld stijgt in 1992 nog naar 72,2 procent van het nationaal inkomen, om in 1993 te dalen naar 71.0 procent. In 1989, bij het aantreden van het kabinet, werd er nog vanuit gegaan dat deze zogeheten staatsschuldquote tot en met 1994 licht zou stijgen. Verlaging subsidies per ministerie Volgend jaar bezuinigt het rijk bijna een miljard gulden (ƒ982 miljoen) op subsidies. Vrijwel alle ministeries leveren daar een aandeel in. De besparingen zijn als volgt verdeeld: Ministerie Subsidiekorting in miljoenen Economische Zaken WVC Sociale Zaken Onderwijs 135 Verkeer en Waterstaat LNV (landbouw etc.) VROM Justitie Financiën Binnenlandse Zaken Totaal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19