n de toekomst kijken kan ^n duwtje in de rug zijn' iering van eerste lustrum onumentendag groot succes :sselaar erelid eidse Bond voor Snateurtuinders Politie twee uur niet bereikbaar Leidenaar gewond bij steekpartij in koffieshop r>r> idaceouwnt LEIDEN OMGEVING MAANDAG 16 SEPTEMBER 1991 as» ïerfl lheidsduivel Leidsehendam Kids >p de nse ti; n doll 'er Ti ;r Vai (SCHENDAM Met een topsnelheid 44 kilometer per uur heeft een 19-jari- igenaar gisteravond in Leidsehendam efs geprobeerd een surveillance van de van zich af te schudden. De jonge- i verd kennelijk zo door de ongekende ten van zijn BMW in beslag genomen j alle kruispunten vanaf de Noordsin- ot aan winkelcentrum Leidsenhage op- of omkijken nam. De achtervol- agenten raakten door het hoge tempo 'ioor bijster, maar wisten wel met een n atch in de hand de snelheid van de registreren. Na het moordende tem- tijdlang te hebben volgehouden werd genaar toch gepakt. Hij bleek niet in 'o ;zit van een rijbewijs. In overleg met e is de auto in beslag genomen. Methadon verloren LEIDEN Twee flesjes methadon zijn in de loop van vrijdag in Leiden ver loren. De flesjes werden 's morgens opgehaald bij de GGD in de Rodenburger straat en via de singels en de Lage Rijndijk is de ei genares naar haar werk in Leiderdorp gereden. Via de binnenstad (Hooigracht, Breestraat, Rijn en Schie- kade) is de vrouw huis waarts gegaan naar de Me ren wijk. De methadon was opgelost in ranja. Inname door kinderen is levensge vaarlijk. LEIDEN De politiebonden ACP en NPB hebben hun leden in Leiden opgeroepen om morgenmiddag naar de troonrede te luisteren en het werk neer te leggen. Alleen voor calamiteiten zullen zij uitrukken. Het publiek moet er rekening mee houden dat de politie tussen twaalf en twee uur telefonisch niet bereikbaar is en dat er evenmin ie mand aan de balie is. Daarnaast is de kans groot dat de buschauffeurs van de NZH in Leiden en Leidsehendam morgen van vijf 's morgens tot twee uur 's middags niet rijden uit protest tegen de WAO-plannen van het kabinet. Vanaf Alphen aan den Rijn, Hillegom, Voorhout en Roe- lofarendsveen vertrekken morgenvroeg bussen naar Rot terdam, waar de vakcentrales FNV, CNV en MHP een massale demonstratie organiseren. Om half negen stopt de bus bij Molen de Valk in Leiden. Buit al terug voor ontdekking inbraak OEGSTGEEST Een terreinfiets en een paar waterski's konden zaterdag kort na diefstal weer worden teruggegeven aan de eigenaar dankzij de oplettendheid van de rijkspolitie van Oegstgeest. Twee mannen uit Den Haag en Rijswijk, omstreeks 22 jaar oud, haalden in de nacht van vrijdag op zaterdag de fiets en de ski's weg uit een schuurtje bij een woning aan de Bijdorplaan in Oegstgeest. Daarna reden de daders in een auto weg. Een patrouille van de politie merkte onzeker rijgedrag op en hield de dieven op de nabijgelegen Van Cuycklaan aan. In de kofferbak werd de gestolen waar ont dekt. Na verhoor bekenden de verdachten hun inbraak. Toen de verbaasde bewoners de vol gende morgen hun spullen weer terugkregen hadden ze de diefstal nog niet ontdekt. Tegen de dieven is proces-verbaal opgemaakt. Inbrekers stelen geld en sierraden RIJNSBURG Bij een inbraak in een wo ning aan de Kamphuisenstraat in Rijnsburg werden zaterdag sierraden en een bedrag van 1300 gulden gestolen. De inbrekers kwa men binnen door het slot van de voordeur te forceren. De bewoners waren op het mo ment van de inbraak aan het oppassen. Motorfiets uitgebrand LEIDEN In de kelder van Nieuweroord, het zusterhuis van het AZL, is gisteravond een motorfiets uitgebrand. Volgens de politie is de brand vrijwel zeker aangestoken. Er was sprake van een enorme rookontwikke ling, die veel schade heeft veroorzaakt. De brandweer heeft de brand geblust. Sigaretten, drank en geld gestolen ROELOFARENDSVEEN- /WOUBRUGGE Uit con tainers op het industrieter rein De Lasso in Roelof- arendsveen zijn in de nacht van zaterdag op zondag 300 flessen drank gestolen. Dezelfde nacht werd ook in gebroken in een snackbar in winkelcentrum De Batehof in Woubrugge. De inbrekers kwamen binnen door een raam open te breken. Uit een gokkast haalden zij een geld bedrag van 1000 gulden. Ook maakten ze sigaretten buit. Sassenheim en omgeving enkele uren in donker SASSENHEIM Door een stroomstoring is heel Sassenheim en een deel van Voorhout, Lisse en De Kaag zaterdagavond ge durende enkele uren in donker gehuld geweest. De storing begon kort na acht uur en duurde enke le uren. De oorzaak van de storing was een ontplofte verbinding tus sen twee hoogspanningskabels. ,,Er was een mof ontploft", al dus W. Oosthout van het Ener giebedrijf Rijnland. „Door de kortsluiting van deze verbin dingsmof werd station Sassen heim uitgeschakeld en door de verhoogde elektriciteitsvraag vielen ook stations in de omge ving uit". Het energiebedrijf wist omstreeks tien uur een deel van de stroomvoorziening te herstellen. Het duurde ech ter nog tot twee uur 's nachts voor de hele regio weer over elektriciteit beschikte. Tijdens de storing stond de te lefoon bij het bedrijf rood gloeiend. Ook de Sassenheimse politie kreeg een stroom van telefoontjes te verwerken van verontruste burgers. Daarnaast kwamen er diverse valse alarmmeldingen binnen. Het politiebureau werd zelf ook getroffen door de stroomsto ring. Zo werd mobilofoonver keer onmogelijk en moest men overschakelen op het poodag- gregaat van de brandweer. Brand geblust met nat T-shirt ALPHEN AAN DEN RIJN In de nacht van zaterdag op zondag trok een kort spoor van branden door Alphen. Om kwart over twaalf ging het rieten dak van een schaaps kooi aan het Dijkslootpad in vlammen op. De brand werd opgemerkt door twee voorbij gangers, 19- en 21-jarige Al- phenaren. Zij wisten het vuur met emmers water en een nat T-shirt te doven Woning uitge brand door pan met vet SASSENHEIM Een woon huis aan de Charbonlaan in Sassenheim is zaterdagnacht volledig uitgebrand. De bewo ners, een man en zijn zoon, wisten het pand ongedeerd te verlaten. De brand ontstond doordat een pan met vet, die de man na thuiskomst had op gezet, vlam vatte. De Sasen- heimer, die in slaap was geval len, werd door zijn wakker ge worden zoon gewekt. De keu ken van de woning en die van een huurwoning brandden volledig uit. Ook de woning zelf liep dermate zware schade op dat hij onbewoonbaar werd. ma dat Doornl ïadden iheel ir Monum adwand n daar weer genstelli jcantate ibilate' schien rert. De llen. •iatie le 1 voor n C gi rspront L r trekh. ikend zelfde in C ukken, in het ni ate' (KEN/ REGIO Open istrumei nentendag kan, dank zij het fraaie terugzien op een ge- i viering van het lustrum. Vele dui- i belangstellenden iten zaterdag een of monumenten, andere activiteiten zeer in trek tufer 2.000 mensen heb- lerdag gebruik gemaakt mogelijkheid een gratis art te maken langs een aantal Leidse monu- nynrprii De gemeente had de lemaal artboten van rederij 'open c gecharterd in aan- op het thema van de inument en water', gemeenlandshuis van ogheemraadschap Rijn- n de Breestraat werden (zoekers geteld. Daar- de dag volgens P. de van de gemeentelijke monumentenzorg een ,De boten waren vrij- hele dag vol". )VEF FILMS arteren van de rond- IREATIE, EXI iten van zijn concurrent MPLETEAG erigens aanleiding voor J UW KRAM 1 schipper/eigenaar K. Parmen- tier van het rondvaartbedriifje Schuitje Vaart om aan de bel te trekken bij de gemeente. Parmentier voorzag dat hij daardoor zaterdag niets zou verdienen. Om toch in de vaart te blijven, besloot hij za terdag mensen ook gratis te vervoeren. „Ik zou me de na gels stuk hebben gebeten, als ik niet had gevaren". Parmen tier vervoerde ongeveer 160 volwassenen en kinderen die normaal ruim 500 gulden zou den hebben betaald. Hij wil proberen dat bedrag bij de ge meente te claimen. Ook in Lisse waren de organi satoren tevreden. Mevrouw R. Michels, voorziter van de plaatselijke commissie: „Het is een ongelofelijk succes gewor den. In de meeste van de ze ven monumenten die de deu ren voor het publiek hadden opengezet, kwamen dik drie honderd mensen. De sfeer was bijzonder goed en met name het onderdeel muziek is enorm aangeslagen". Duizenden belangstellenden brachten zaterdag een bezoek aan Noord wijk. Zij werden niet alleen gelokt door de mo numenten, maar ook door een korenfestival in de Grote Kerk en een ambachtenmarkt op de Voorstraat. Noord wijk was door een speciale bus dienst verbonden met Kat wijk en Rijnsburg. Ook in deze plaatsen werd Open Mo numentendag een succes. De kunst- en hobbymarkt bij het Katwijks Museum bleek een trekpleister. Toppers in Voorschoten wa ren net klooster van de zusters Dominicanessen van Huize Bijdorp en het oude kerkje, thans bedrijfsgebouw van Zit man B.V. Bij Huize Bijdorp waren wachttijden van bijna een half uur om de kapel de de oude kamer te mogen zien. Ook de voormalige Zilverfa- briek trok meer dan 500 be zoekers evenals Huis Ter Wadding. Ruim 100 mensen kwamen een kijkje nemen in de dorps kerk van Zoeterwoude. Van wege monumentendag was het eeuwenoude gebouw geopend. De restauratiecommissie maakte dankbaar van de gele genheid gebruik om te laten zien hoe de restauratie ver loopt. De mensen waren in eerste instantie verwonderd over de slechte kwaliteit van de kapconstructie van de kerk. Het hoogtepunt van de War- mondse Schippertjesdagen viel samen met de Open Mo numentendag. Gestimuleerd door het mooie weer kwamen vele honderden mensen een kijkje nemen naar hetgeen er aan monumenten te land en op het water te zien was. De publieksprijs ging naar de sa lonboot De Liefde uit 1905 van H.K. Balster. Naast het bekij ken van de schepen kon er ook gevaren worden. Wachttij den vielen er te noteren voor een tochtje met een van de vijf sleepboten, die ook aanwezig waren, langs diverse molens en de Kaagsociëteit. Zondag was weer het domein van de watersporters. Op het pro gramma stond de Warmondse Schippertjes Zeilrace om de Schipper Vredenborg Bokaal. Dertig zeilboten lagen bij park Groot Leerust te wachten op hun bemanning, die na een onvervalste Le Mans-start vanaf café De Zon kwam aan gesneld. Na drie rondjes over 't Joppe kwam Leo Huiser en zijn bemanning als eerste over de finish. Frauke Pranger werd tweede en Gert van Leu- veren derde. In Leiden kon men een vaartocht langs monumenten maken. Hier passeert de boot de Grote Havenbrug, ook een monument. FOTO: WIM VAN NOORT grote belang van de Leidse Bond, waar de zeven Leidse tuinverenigingen bij zijn aan gesloten. „Het is goed om de krachten te bundelen en als één bond naar buiten te tre den", merkte de oud-wethou der op. „Er zal de komende tijd hard moeten worden ge knokt om een aantal vereni gingen op hun huidige locatie te kunnen laten". LEIDEN Een 20-jarige Leidenaar is zaterdaga vond gewond geraakt bij een steekpartij in koffie shop Happy aan het Noordeinde. Hij had ge probeerd een klant, die bij de barkeeper luidkeels zijn beklag had gedaan over de geleverde soft drugs, het etablissement uit te werken. De vermoedelijke dader, een 18-jarige inwoner van Leiden, is vanmorgen in zijn woning aangehouden. De man had zich tot het meisje achter de bar gewend omdat hij ontevre den was over de geleverde kwaliteit van de hasj. Zij voel de zich zo bedreigd dat zij haar vriend belde. Die arriveerde korte tijd later, in gezelschap van het latere slachtoffer. Op het moment dat die de klager de zaak uitwerkte, werd hij in zijn rechterzij gestoken. Hij werd overgebracht naar het AZL. De dader en zijn com pagnon gingen er op een fiets vandoor. Een zoekactie in de buurt leverde niets op behalve veel getuigenverklaringen. Zoeterwoudenaren nemen kijkje in nieuwe raadhuis ZOETERWOUDE Zo'n 9UU inwoners van Zoeterwoude hebben zaterdag een kijkje ge nomen in het vernieuwde ge meentehuis. Alle afdelingen waren in bedrijf en dat bete kende dat de bezoekers een kijkje konden nemen achter de schermen. Gemeentesecre taris L. Kruithof was na afloop bijzonder tevreden. „Op een goede manier hebben we kun nen laten zien waar we als ge meente mee bezig zijn. Ieder een kon vandaag eens in de keuken kijken. Zo kreeg men inzicht in de activiteiten van weg- en waterbouw, hoe men staat ingeschreven in het per soonsregister en noem maar op. Onder het genot van een frisdrankje of pilsje was het gemeentehuis zelfs een ont moetingsplaats voor mensen uit het dorp", aldus Kruithof. Tevreden was ook kaasmaker A. Paardekooper. De man die eerder dit jaar nationaal kam pioen boerenkaas maken werd hield open-huis. Vooral colle ga's en vakgenoten wilden de uiterst moderne bedrijfsvoe ring van Paardekooper bekij- 1 AGNOSTEN IN LEIDSE STADSGEHOORZAAL lEN „Sittard en jrsum, wat is dat?", paragnost Sita ten laan een willekeurig "et publiek gekozen |on. „Daar heb ik ge- stamelt de man isd. Ten Cate was i de vele paragnos- |ie gisteren aanwezig op de eerste Para- I Manifestatie in de gehoorzaal in Lei- Een uur lang wist hij ■feilloos vele privéle- Ivan de aanwezigen lzaal bloot te leggen. rap op, de trap op, de Onder het behang zit ieur, klopt dat?", vraagt ate vervolgens aan ie- anders. En inderdaad, lopt. „Een bakker en TER VAlj wat is dat?", vraagt hij aan iemand anders. „Bakker is mijn achternaam",- antwoordt de man perplex. Verspreid over het hele gebouw staan kramen. Wierook en kaarsjes zorgen voor een passend mys terieus sfeertje in een bepaalde hoek van het gebouw. In een andere ruimte staat een lange rij met tafels en daar achter in het wit gekleedde paragnosten die de bezoekers te woord. Paranormaal gene zer Ria Dusseldorp kiikt in de toekomst door de handen te le zen, foto's te bekijken of via ringen en dan hooguit voor een jaar vooruit. Ze vertelt al leen die gebeurtenissen die staan te gebeuren, waar haar cliënten iets aan hebben. „Wat hebben mensen eraan om te weten dat binnenkort iemand in de naaste omgeving zal overlijden", merkte ze op. „Een stukje in de toekomst kij ken kan voor mensen die on zeker zijn, die ergens aan twij felen, een duwtje in de rug zijn". Praten met een overleden fa milielid zou mogelijk zijn. Eerst moet je dan wel een cur sus volgen. De zogenoemde bandstemmer Branton de Geus heeft bijvoorbeeld een bandje bij zich met daarop de stem van wijlen paragnost Ge rard Croiset. „Niet tevreden", heeft Croiset gezegd over zijn situatie na zijn overlijden. Branton de Geus: „Je kunt dus aan je overleden vader of moeder vragen hoe het ermee is. Het antwoord zal niet direct komen, maar als je het goed hebt gedaan en de cursus hebt gevolgd, dan komt er wel ant woord. Je kunt niet iedere vraag stellen. Zo had ik laatst een man die aan zijn overle den vrouw vroeg waar of zij haar sieraden had verstopt. Daar geeft zij geen antwoord op. Dat is onzin. Wel heb ik meegemaakt dat er aan de overleden persoon is gevraagd waar of het testament was ge bleven. Toen had hij gezegd: onder de onderste la. En in derdaad, het kwam tevoor- Inspannende, tijdrovende en kostbare psycholische tests lij ken overbodig te zijn. Daar is immers de kleurentest voor, zo blijkt in de Stadsgehoorzaal. Druk de knoppen van acht kleuren in, in volgorde van voorkeur. Onmiddellijk daar na vloeit je karakter uit de printer. En dat voor maar vijf gulden. Deze test heeft dan ook grote belangstelling. Zo drukt een aanwezige blauw, violet, groen enz. en tenslotte grijs in. „U bezit een fijn kunstzinnig gevoel", leest hij een korte tijd later over zich zelf. „Ik vraag me bij sommige din gen af of we niet gefeekt wor den", merkt Leidse student Jann Mens na haar bezoek aan de manifestatie op. „Ik zie wel wat mensen die ik niet ver trouw, die zeer psychologisch op de mensen weten in te spe len". Zij krijgt daarin bijval van twee andere studenten, Antony Smith en Florance Fabbricotti. Ook vinden zij het evenement commerciëler dan )P OP VTErj elarl orstl Paragnosten staan nieuwsgierigen te woord. verwacht. Toch zijn zij over het algemeen enthousiast, en dan met name over de Egosoft, een ontspanningsoefening. Protest Protest tegen hetgeen zich in de Stadsgehoorzaal afspeelt is er ook. Leden van de Pink stergemeente proberen men sen te waarschuwen voordat zij er naar binnen gaan. „Bij geloof is een van God losge maakte geloofshouding en staat gelijk met ongeloof", ver tellen zij. Ook delen zij folders uit. „U was bij een kaartlegster om de toekomst te weten. U heeft een horoscoop laten ma ken om uw lot te weten te ko men. U heeft zich laten bestrij ken om gezond te worden", zo staat in de folder. „De mensen beseffen niet dat het deze din gen zijn die hen onder een ge vaarlijke ban brengen, die hun leven verwoesten kunnen, die hen in ieder geval schade be- FOTO: WIM VAN NOORT rokkenen, die tot ziekte, zon de, drift en razernij leiden, ja zelfs tot misdaad dwingen". Terugkijkend op het evene ment is organisator Hans Wüs- tenhoff niet ontevreden. Per jaar organiseert hij vijf van dergelijke evenementen, ieder jaar weer op andere plaats. De opkomst van ruim 2000 viel hem iets tegen. „Normaal zijn er wel zo'n 2500 tot 2600. Maarja, Leiden is een studen tenstad. Studenten kunnen de entree misschien niet betalen". EN WIJK 1 ied, datEN Aan oud-wet- vrijjr D. Tesselaar is za- ig Moza hart. I niet uit ie< r* de'^ve het erelidmaat- van de Leidse Bond 1( mateurtuinders ver- Dat gebeurde in verenigingsgebouw de turnvereniging 2 aurg in het kader et jaarlijkse congres Leidse Bond. ar kreeg uit handen zaterdag benoemde ter van de bond, H. de een oorkonde uitge- Jarenlang heeft hij de inen in zijn portefeuille sprak De Groot. „Door vijfde idoen zijn de volkstui- ntenda iplexen voorzien van leden g. Ook heeft hij twee :httiend xen gerealiseerd. Bo- is er met de gemeente een tienjarig huurcon- gesloten, hetgeen heeft n met iwerkin een ree stkerk. d gegev ïlbouweSi ther sp t van iton D< igen tot een grotere erken skerheid". rakter s htszekerheid stond za terdag in schril contrast met de onzekerheid die er heerst bij de twee volkstuinencom plexen in de Oostvlietpolder, aan de Vliet. „Met angst en be ven vrezen wij dat het groen in de Oostvlietpolder wordt aangetast", zei voorzitter Van der Zwart van turnvereniging Roomburg. „We worden be dreigd door de komst van bag gerspecie. En dan zijn er ook nog plannen voor woning bouw in de Oostvlietpolder". Met klem vroeg hij de aanwe zige wethouder A. van Bocho- ve, die nu de volkstuinen in zijn portefeuille heeft, om zich er sterk voor te maken dat Roomburg een permanent ka rakter krijgt. Van Bochove zei respect te hebben voor de in onzeker heid verkerende volkstuin ders, die hun complex nog niet zien als „een zinkend schip" en daarom maar waren' ver trokken. Hij verwacht dat aan die onzekerheid snel een eind komt, nu de provincie in de loop van 1992 al tot vaste af spraken over woningbouw wil komen. „Dit betekent dat Lei den versneld een standpunt moet innemen", aldus Van Bo- H. de Groot, voorzitter van de Leidse Bond van Amateurtuin ders overhan digt oud-wet houder D. Tes selaar de oor konde. FOTO: WIM VAN NOORT chove, die nog dit najaar meer duidelijkheid verwacht. Over twee weken brengt de raads commissie op de fiets een be zoek aan Roomburg. Tesselaar onderschreef het

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7