Natascha Wright wint Holland Casino Festival VPRO wil 160.000 nieuwe leden werven L Geesteszieke beschadigt David van Michelangelo KUNST/RTV CcwIAC Qowuvnt MAANDAG 16 SEPTEMBER 1! lidAC KPMG hoofdsponsor van Nieuw Sinfonietta Amsterdam AMSTERDAM Het accountants- en consultancybureau KPMG en het kamerorkest Nieuw Sinfonietta Amsterdam hebben voor een perio de van drie jaar een sponsorove reenkomst gesloten. Over de hoogte van het bedrag dat met het sponsor-f schap is gemoeid, wilde KPMG don-' derdag geen mededelingen doen. Nieuw Sinfonietta Amsterdam, dat in 1988 werd opgericht, werd in mei van dit jaar onderscheiden met een Edison voor de CD met werken van Sjostakovitsj. In mei volgend jaar zal het kamerorkest met twee pro gramma's optreden tijdens het Hol land Festival. Ontmoeting De Britse prinses Anne en de Italiaanse tenor Luciano Pavarotti ontmoetten elkaar zaterdag op de 'Pavarotti Internationale Paardenshow' in het Italiaanse Modena. De prinses is een grote paardenliefhebster en was speciaal voor de show naar Italië I FOTO: AP. Expositie over Brabants plattelandsleven DEN BOSCH In het Noordbrabants Museum in Den Bosch is van tot en met 24 november de tentoonstelling 'Rijke oogst van schrale grond' te zien. De groots opgezette tentoonstelling geeft een beeld van het plattelandsleven in Noord-Brabant tussen 1700 en 1900. In de Generaliteitsperiode en de jaren daarna leid de de boerenbevolking op de schrale Brabantse zandgronden een moeizaam bestaan. Desondanks ontwikkelde zich een rijke volkscultuur. Op de expositie zijn ongeveer 450 voorwerpen uit die tijd te zien. Het gaat onder andere om landbouwwerktuigen, gereedschappen, huisraad, devotionalia en volkskunst. In 1987 kwam het Noordbrabants Museum door een aankoop in het be zit van een omvangrijke collectie voorwerpen die betrekking hebben op de Zuidnederlandse volkscultuur. Die ongeveer 1.500 zeer uiteenlopende voorwerpen zijn de afgelopen jaren onder werp geweest van een wetenschappelijke studie. „Nu dit onder zoek is voltooid is het mogelijk een ruime en representatieve se lectie in de juiste samenhang te presenteren", aldus museumdi recteur M.van Boven. New Kids on the Block pass* Bill Cosby als veelverdiener! elhei NEW YORK De tiener-sensatie New Kids Block heeft de televisiekomiek Bill Cosby op de bestbetaalde entertainers van het Amerikaanse tij Forbes van de eerste plaats verdrongen. De ver<> van de popgroep voor 1990 en 1991 worden cloorfwf becijferd op 115 miljoen dollar. Cosby, die alleei herhalingen van de Cosby Show iedere maand miljoen opstrijkt, komt daar met 113 miljoen doll ót in de buurt. Op de derde en vierde plaats kom r show-gastvrouw Oprah Winfrey (80 miljoen do Madonna (63 miljoen dollar). Michael Jackson nog tweede, volgt met een geschat inkomen van joen dollar over 1990-1991 op de vijfde plaats. Nje mers in de top 40 zijn rapper M.C. Hammer mijoen dollar nummer 19), talkshow-gastheer Hall (35ste met 23 miljoen dollar), de schrijver T( cy (36ste met 20 miljoen dollar) en rapper Vai^e (40ste met 18 miljoen dollar). ,eidi SCHEN Holland Casino Scheveningen Festi val. Met Nilda Fernandez (Spanje), Mara Getz (USA), Rikki Peebles (Groot Brittannië), Carmina Cabrera (Bolivia), Natascha Wright (Neder land), Piero Cotto (Italië, Gosia (Po len), Dag Finn (Zweden), Ute Gelier (Duitsland), Kim Jackson (Ierland), Yari Moré (Colombia) en Corinne (Frankrijk). Begeleiding: het Metro- pole Orkest o.l.v. Harry van Hoof en Hollywood Selection. Gezien op 14 september in het Circustheater. De liefhebbers hebben het riant via de televisie kunnen zien en horen, en dus hun mening kunnen vormen over wie nou de beste was van het Holland Casino Scheveningen Fes tival. Voor wie niet keek en dit toch leest: dat is een internationaal songfestival dat het afgelopen week end voor de tweede keer in het Circustheater werd gehouden. Het evenement werd direct via televisie uitgezonden en moest dus glad verlopen om precies de tijd van het program ma te vullen. Dat lukte uitstekend en na een dik uur van lichte liedkunst en - zinderende spanning konden de gelukkige ge nodigden via een boule vard met vuurwerk naar het galafeest lopen. Op de tweede avond zongen twaalf internationale zangers lands lied, want de promotie daarvan was een belangrijk doel van het festijn. Zo hoor den we een Black Pearl door de Spaanse countertenor Nilda Fernandez, een onverant woord verminkt 'Vluchten kan niet meer' van de Poolse Gosia die dus Jenny Arean en Frans Halsema tegelijk moest zijn, een Venus van de zich Engels bewegende Rikki Pee bles en de typisch kneuterig- Hollandse ode aan het verse kopje thee door de Duitse Ute Geiler. De buitenlanders kon den met de mooiste vertolkin gen van dergelijke vaderland se liederen drie prijzen win nen. Verder was er een pers prijs voor de meest belovende jonge artiest en de drie grote prijzen in brons, zilver en goud. Zeven prijzen dus voor twaalf artiesten. De somber heid moet groot zijn bij wie daar helemaal buiten viel. Het veelbelovendst vonden de journalisten de Poolse. Zij trad op in ondeugende-schoolmeis- jeslook met een brilletje en een kanten kraagje boven een luchtig aangekleed gympakje. De prijzen voor het Neder landse lied waren voor Bolivia (brons), Amerika (zilver) en Italië (goud), en toen ging het natuurlijk om de echte punten. Die werden toegekend door een jury waarvan de een niet van rockerige nummers houdt, de ander niet van tienersterre tjes en een derde valt voor zwoele Latijnse stemmen. Twee categorieën komen dan bovendrijven: uitgesproken goede en/of karakteristieke stemmen en voor elk wat wils middle-of-the-road werk. De willekeur van de smaak speel de een rol van belang. Al snel bleek dat er drie kans hebbers overbleven. De Ame rikaanse Mara Getz leerde het vak in musicals en maakte veel geluid, dat nogal schel was. Dan was er de forse, er varen Italiaanse rot Piero Cot to, een soort Pavarotti light, met een eigen geluid, een voordracht met veel drama en een klauwtje a la Elvis. Hoge ogen gooide ook onze eigen Natascha Wright met haar Su rinaamse roots, geen slechte maar een weinig uitgesproken stem, een lelijke uitspraak van ij's en ou's en een vriendelijke presentatie. Dat werd ook de volgorde: Amerika drie, Italië twee en Nederland een. On vermijdelijk was de vraag na afloop of Natascha ook gewon nen had als ze uit Luxemburg was gekomen. In elk geval le ken de juryleden het goede gastheerschap van Nederland op prijs te stellen. Natascha Wright wordt met haar eerste prijs gefeliciteerd door de voorzitter van de jury. ieur, k ite ve anders lopt. FOTO: PETER VAH wat is De 'Masqué' is springlevend 'Cupid death', een produktie van Huismuziek. Zaterdag 14 september in de Leidse schouwburg In stramme danspassen vieren twee oudjes ongelooflijke: de pijl die hu: irt doorboor de en die de uood had afge vuurd, vervulde hen met een gloedvolle liefde waarvan zij al jaren niet meer durfden dromen. De barokke danspas sen lijken op die van het wat nuffige pruikengezelschap dat de verschillende scènes inleidt en afsluit. Ook de muziek die uit het petieterige orkestbakje klinkt stamt uit die tijd en wordt voor een deel op au thentieke instrumenten ge speeld. De tekst en muziek zijn dan ook die van een zeven- tiende-eeuwse masque, een vorm van muziektheater die van Engelse hovelingen au teurs, zangers en dansers maakte. Ter gelegenheid van haar veertigste verjaardag gaf Huis muziek, vereniging voor Mu ziek en Instrumentenbouw, barokspecialist Marius van Al- tena, choreografe Dorothée Wortelboer en regiseur Jos Groenier opdracht tot een re constructie van 'Cupid death', een masque uit 1653. In Nederlandse dialogen (een vrije vertaling van de oor spronkelijke tekst) en Engelse recitatieven brengen spelers, zangers en koor het verhaal van de ontmoeting tussen Cu- Eido en de Dood in een her- erg. Daar worden hun fatale pijlen verwisseld, met alle ge volgen van dien. Dat liefde en dood een gevaarlijk spel met elkaar spelen was ook in de zeventiende eeuw geen nieuws, maar de vorm die des tijds werd gekozen om het verhaal opnieuw te vertellen blijkt nog steeds aan te spre ken. Drijvende krachten van de voorstelling zaterdagavond waren onmiskenbaar Mare Krone, die als een komische kwade genius de vaart erin hield, en sopraan Marieke van der Meer, die de dialogen in ingetogen, maar schitterende recitatieven van commentaar voorzag. Op enkele zeer ver makelijke en ontroerende mo menten na, was nergens tij dens de voorstelling sprake van werkelijke uitschieters. De aandacht die duidelijk aan de reconstructie van muziek en dans was besteed stond - gelukkig - volledig ten dienste van het geheel. En juist daar door was de voorstelling bij zonder geslaagd. Stof tot na denken, maar niet te veel. Een paar fraaie 'aria's', enkele ge slaagde grappen en een af en toe een ontroerend moment. De hovelingen moesten na de voorstelling tenslotte nog zin hebben in een babbel en een dansje. Ondanks alle twintig- ste-eeuwse elementen in en scenering beleefde het publiek zaterdagavond een waarlijk zeventiende-eeuwse masque. Idooc ris van Cultuur, Antonio Co- AART HEERING vatta, zijn episoden als deze 1 helaas onvermijdelijk: „Gek- ROME De David van Mi- ken zijn nu eenmaal gek, hun chelangelo, het bekendste daden zijn onvoorspelbaar en beeldhouwwerk ter wereld is we kunnen er niet aan begin- zaterdag door een geestelijk nen om alle kunstwerken ach- MOZART OP or MONUMENTEr Yrijmetselar de Lokhorst|0 J DEN WlJfj srvaïl* Rushdie nam de prijs in ontvangst in het Dorchester Hotel in Londen. Hij kon zijn tranen bijna niet bedwingen FOTO: AP gestoorde beschadigd. De 47- jarige gesjeesde schilder Pietro vier suppoosten in de zaal van de Florentijnse Galleria del- l'Accademia, waar de David staat opgesteld. Met een hamer hakte Cannata in op de onder- schermd). van Michelangelo, de Pietè, die sinds de aanval van een waanzinnige in 1972 in de St Pieter op deze wijze wordt be- De beroemde David van Michelangelo kant van het 410 centimeter hoge beeld, volgens zijn eigen verklaring omdat een van de figuren van de door Veronesi geschilderde Emmaüsgangers in het Parijse Louvre hem had gezegd dat de David door kwade geesten was bezeten. Hij werd terstond overmees terd door bezoekers en perso neel, zodat achteraf de schade bleek mee te vallen. Slechts van de tweede teen van Da vids linkervoet is een deel af gehouwen, maar alle scherven zijn verzameld en de restaura tie zal niet moeilijk zijn. Het voorval heeft een discussie los gemaakt over de veiligheid van de kunstschatten van Ita lië, maar volgens staatssecreta- Het is niet de eerste keer dat de David wordt beschadigd. Direct na zijn gereedkomen in 1504, tijdens het transport van Michelangelo's werkplaats naar het centrale Piazza della Signoria werd het beeld al be kogeld en besmeurd door fat soensrakkers die op deze wijze uiting gaven aan hun gram schap over de naaktheid van de mooie jongeling. Tijdens een burgeropstand in 1527 brak zijn linkerarm in drie stukken, die pas in 1543 ge lijmd werd. In 1873 werd de David overgeplaatst naar de academie en sinds 1910 staat op de plaats van het origineel een kopie van Luigi Arrighet- ti. Rushdie krijgt prijs bond voor het beste LONDEN De Britse schrij versbond heeft gisteren Sal man Rushdie de prijs voor het beste kinderboek toegekend voor zijn roman 'Haroun en de Zee van de Geschiedenissen'. Het boek is een sprookje dat beschouwd kan worden als een allegorie van de toestand waarin Rushdie zich bevindt. De in India geboren Britse schrijver nam bijna in tranen de prijs in ontvangst in het Dorchester Hotel in Londen. Hij arriveerde geflankeerd door lijfwachten en veront schuldigde zich daarvoor. „Ik wilde hier zijn omdat ik zoveel haat te verduren heb gehad," zei hij. „Ik zou me willen ver ontschuldigen voor de onge wone manier waarop ik hier verschijn... Ik zou hier graag de hele avond gebleven zijn, maar in dit vrije land ben ik geen vrij man. Ik ben op een tamelijk problematisch rif ge stoten." Britse schrijvers kinderboek In februari 1989 werd Rushdie door wijlen ayatollah Khomei ni ter dood veroordeeld we gens vermeende godslastering in zijn boek 'De Duivelsver zen'. Anderen stelden een prijs op zijn hoofd. Sindsdien leeft de schrijver op een geheime Rushdie schreef het kinder boek „om mijzelf en anderen te vertellen dat ik niet tot zwijgen gebracht zal worden en zal doorgaan." Hij heeft zijn verontschuldigingen aangebo den aan die moslims die aan stoot hebben genomen aan het boek of zich gekwetst voelen, maar Rushdie meent niet dat zijn 'Duivelsverzen' godslaster lijk zijn. Gisteren deed hij een beroep op zijn collega's van de schrij versbond om hem te blijven steunen totdat Iran het - ook door veel moslims al niet-isla- mitisch beschouwde - dood vonnis intrekt. Werken Wolfgang Amadi Caroline van Oyen (sopral ton Doornhein (orgel). Lokhorstkerk in Leiden, zi september. IETA H „Leg af het kleed, datÊN me heet". Dat is vrijjr D. r de boodschap van d& he- Deutsche Kantate' dif i in juli 1791 schreef in van de Weense vrijm* loge. De verbroederin Dat godsdiensten lag Moza vere: lijk na aan het hart. Dde te is misschien niet i )Urg werk, maar uit iet t klinkt duidelijk zijn J sympathie voor de vp L.eic laarsgedachte van broederschap. ar kn Afgelopen zaterdag le zat€ cantate, samen met ter var werken (en bewerkin een Mozart tijdens een ree,Jaren! Leidse Lokhorstkerk. inen ii te concert werd gegevsprak kader van de vijfde ïdoen Ópen Monumentendaj iplexei enige tijd geleden ig. O"' reerde laat achttiend xen orgel van orgelbouweli is er nes Mittenreither sp een ti vaste organist van geslote horstkerk, Anton D< agen een aantal werken ekerhe zart, die in karakter ihtszek elkaar verschillen. Die grote variatie le toe iets te veel voor 1 VOOR VERKRIJGEN A-STATUS UTRECHT De VPRO wil nog dit jaar de A-sta- tus verwerven. In tien we ken moeten 160.000 nieu we leden worden gewor ven. Dit heeft de VPRO gisteren bekendgemaakt. De campage onder het motto 'Stop de verloede ring. Stem VPRO' is gis teravond direct van start gegaan. De actie is moge lijk doordat de ledenraad van de omroepvereniging zaterdag met het plan heeft ingestemd. Volgens voorzitter A.J. Heer- ma van Voss moet de VPRO in het „gistende omroepbestel" een grotere positie in nemen. De druk om minder program ma's met lage kijkcijfers uit te zenden is groot. De discussie bij de omroepen over de toe komstige programmering heeft volgens de VPRO de af gelopen maanden te veel in het teken gestaan van minder kinderprogramma's, meer dra ma en meer toegankelijke in formatieve programma's. Ook bestaat er volgens Heerma van Voss grote paniek over de toe komstige financiën. Hij is er van overtuigd dat ooit een geheel ander bestel zal ontstaan. Dan is het voor de VPRO goed een meer substan tieel vertrekpunt te hebben. De VPRO blijft volgens Heer- ma van Voss de „elitaire om roep met de lage kijkcijfers". De omroep wil vechten voor behoud van documentaires, culturele programma's, achter grond-informatie en concer ten. Indien de ledenactie slaagt, krijgt de VPRO met in gang van 1 oktober 1992 de A- status. Of dat voor de toekomst daadwerkelijk meer zendtijd oplevert valt nog te bezien. In dien TROS en Veronica het publieke omroepbestel verla ten, zullen de resterende om roepen over twee nettten wor den verdeeld. De VPRO zal in zo'n situatie niet veel zendtijd ■erbij krijgen. De eigen programma's hebben een centrale plaats in de le denwerfactie. De VPRO-tele- visie doet vanaf zondag 22 sep tember tien zondagmiddagen haar schatkamers open. Le gendarische programma's als Hoepla, Fred Haché, Barend Servet en Sjef van Oekel ko men opnieuw op de buis. Ook Het Gat van Nederland, Theo Thea en De 20-er en 30-er jaren krijgen een herverto ning. De VPRO-radio zal tot eind november met zo'n veer tig programma's door het land reizen. Het Gebouw, Ischa, tal loze concerten en verschillen de themanachten komen van uit onder meer Groningen, Enschede, Nijmgen, Amster dam en Den Haag. Hoogtepunten van de VPRO- radio en televisie komen ook op de videoband. Zestig minu ten bijzondere programma's op een speciale band die niet op de televisie wordt getoond. De totale campagne met adverten ties, mailings en een beroep op de leden in actie te komen kost tussen de 2,5 en 3 miljoen gulden. De actie wordt uit ei gen middelen betaald. W interprogramma In het nieuwe winterprogram- ma, dat de VPRO gisteren eveneens presenteerde, spelen informatieve programma's een belangrijke rol. Nieuw is een maandelijks programma onder de titel Het Noorderlicht. Een magazine over ontwikkelingen in de wetenschap die in sterke mate het maatschappelijke en persoonlijke leven bepalen. Versterking van de actuele be richtgeving vindt plaats door invoering van een discussie programma onder leiding van Ad 's-Gravesande. Verder krijgt Belevenissen van Peter van Ingen een ander vorm en handhaaft de VPRO de maan- delijke buitenland-rubriek Diogenes. Bij de documentai res ligt het accent vooral op series. Zo is er een serie over Nederlandse overheidsinstel lingen, een vierdelige reeks over het hedendaagse middel- bare-schoolleven en een twee delige documentaire over de stad Dresden. Op het terrein van de verstrooiing keren Kees van Kooten en Wim de Bie terug met Keek op de Week, opent Paul Haenen we kelijks de VPRO-avond met een cultureel-humoristisch programma vanuit het Betty Asfalt Complex in Amsterdam en is er een nieuwe serie rond Kamagurka en Herr Seele. Wim Schippers schreef verder twaalf nieuwe afleveringen over de weduwe Nel van der Hoed-Smulders en haar drie De programmering op het ter rein van de cultuur bestaat uit een maandelijkse aflevering van Atlantis over belangrijke ontwikkelingen in de media en de cultuur in het algemeen, 'Han Reiziger in muziek' en een nieuwe serie programma's met Adriaan van Dis. Verder is een aantal dramaprodukties in de maak. In 1992 wordt een driedelig drama uitgezonden gebaseerd op Vestdijks roman Op Afbetaling. Radio De VPRO-radio biedt behalve de speciale programma's in het kader van de ledenwerving dit najaar een aantal bijzondere projecten. Met onder meer op Radio 2 een zes-delige serie van Het Spoor Terug over de oktober-revolutie en de „zege ningen van het arbeiderspara dijs" onder Lenin, Stalin, Chroestjov en Breznjew. Het programma op Radio 4 ver meldt onder meer Tak in Ar- tis, live vanuit het Artis-In- sektarium, een Armeense mu ziekdag en een bewerking van „De Bronzen Ruiter" van Alexander Poesjkin. Verder hoopt de VPRO nog dit najaar een begin te kunnen maken met uitzending van de 40-deli- ge hoorspelbewerking van An nie M.G. Schmidt's Pluk van de Petteflet. Het Adagio in C g (KV 356), oorsprong schreven voor trekh; kwam uitstekend recht, en datzelfde de Ouverture in C II In andere stukken, begeleiding van het n sultate jubilate' (KEN/R] kwam het instrumei Iiente klankleur te kort om dank spronkelijke ensembl terufi; nen vervangen. Het programma Van Oyen en Doornl deze recital hadden be steld paste geheel in iten z van de Open Monum ere een beetje rondwand ancjei eens kijken en daar e felen, en dan weer huis. De tegenstelli overeenkomsten tu er 2.0 vrijmetselaarscantate ei"dag 'Exsultare jubilate' mogeli daardoor misschien 4art te maal uit de verf. De aantal tatie miste nuancerii' De door het allemaal ütbote beetje te veel 'open gi Sop h< inume geme ELKE DONDERDAG Ogheer n de B ieke

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6