alië bereidt ch voor op uchtelingen Vredesconferentie heeft voor Israël geen haast •edesakkoord getekend in Zuid-Afrika Sft&i n er BUITENLAND titers op feest Franse communisten ^JdócSoivuMit MAANDAG 16 SEPTEMBER 1991 ikse premier uit ctie ontheven UNCTAD voorspelt krachtige opleving van wereldhandel 3AD De Iraakse premier Saadoun Ham van zijn post verwijderd en vervangen ce-premier Mohammad Hamza al-Zubeidi. jluit over de verwijdering van Hammadi olgens Radio Baghdad bekend gemaakt in president Husayn ondertekend decreet, üssing moet worden gezien in het licht verkiezingen op het congres van de Arabi- tg icialistische Baath Partij", aldus de radio, val get th Partij deelt in Irak de lakens uit. Sad- ïsayn is volgens de radio herkozen tot se- -generaal van de Baath Partij. Hammadi 23 maart tot premier benoemd, drie we- beèindiging van de Golfoorlog. Volgens ballingen delegeerde Saddam Husayn bevoegdheden in de richting van de eco- a lammadi, die in het verleden studeerde Amerikaanse universiteit in Bayrut. evert, s diretii 'urnen p den lfstam NEW YORK De groei van de wereldhandel, gemeten aan volu me, neemt dit jaar verder af van 4,3 procent tot drie procent. Vol gend jaar zal de groei echter ver dubbelen tot zes procent onder invloed van internationaal eco nomisch herstel. Zowel de industrielanden als de ontwikkelingslanden zullen daar van profiteren, zo voorspelt de Conferentie voor Handel en Ont wikkeling van de Verenigde Na ties (UNCTAD) in haar jaarlijkse wereldeconomie tegen het eind van dit jaar een bescheiden her stel zal laten zien dat in 1992 krachtiger wordt. De beëindiging van de Golfoorlog heeft in het zakenleven gezorgd voor nieuw vertrouwen. Het ziet ernaar uit dat de Verenigde Staten uit de recessie zullen komen en dat de economie ook in de meeste ande re industrielanden zal aantrek ken. Dit jaar zal de groei van de wereldproduktie slechts 0,7 pro cent bedragen na een ook al ma gere 1,8 procent in 1990. Volgend jaar zal er volgens het rapport een herstel optreden tot 2,3 pro cent. Ook gezaghebbende instellingen als de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwik keling (OESO) en het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF) ver wachten dat de wereldeconomie zich volgend jaar duidelijk zal herstellen van de huidige zwakte. De vorige week uitgelekte jong ste ramingen van het IMF zijn wel iets optimistischer. Het fonds voorspelt voor dit jaar een groei van de wereldeconomie van on geveer een procent en voor 1992 van omstreeks drie procent. Ook de ontwikkelingslanden, de belangrijkste zorg van de UNC TAD, kunnen in de meeste ge vallen rekenen op economisch herstel. Wel zijn er aanzienlijke verschillen tussen de afzonderlij ke continenten en ook daarbin nen. De vooruitzichten voor de groep van 42 minst ontwikkelde landen (LDC's), waarvan er 29 in Afrika liggen, blijven somber. Pakkerd Met een heel forse pakkerd lijkt Duitser Wolfgang in een klap ruim 45 jaar 'schade' te willen inhalen. Hij zag gisteren in het Franse Cheux voor het eerst zijn vader Raymond Pay- sant. De nu 73-jarige Frans man Paysant huwde in de Tweede Wereldoorlog een Duitse. Zijn zoon Raymond werd geboren nadat hij in 1945 plots vertrok. FOTO: ERA aarschy! :tie vreest n de id trdoor n gaan het v :eld. Rijswijk i tegen :ie-ink< lement 'i£t.bii bedi ;sloten a einde lg van de voorpgina) Italië is zich aan waard jorbereiden op de de oi den werd iar tijd rbeidsp >eten v ernemi rerant\ gave jke komst van dui- vluchtelingen uit De eerste vluch- n waren zaterdag •riveerd. Een veer- 1 iet 357 Joegoslaven jord, op de vlucht gevechten bij de pLeidt iC^e kustplaats Za- jwam 's morgens in tliaanse havenstad ern, dea aan. zal e\,rse plagen jn Joego- verden dit weekeinde gevechten geleverd, lam va vele doden en gewon- Lenin leien. Het persbureau an in 1 meldde zaterdag dat bij stisch lmaakoperaties" in de De vejche stad Kostajnica, die s lichailag door Serviërs en ibolisclt troepen was veroverd r de (Croatische milities, on- cerendéhonderd leden van de tij. jche troepen werden ge- Timps Iriehonderdzeventig le- n de Kroatische Natio- irde en de politie zou- bij de inneming van die grenst aan de re publiek Bosmë-Hercegovina, hebben overgegeven. Volgens Tanjug kwamen bij de operatie ook vier Serviërs om. Gevechtsvliegtuigen en tanks van het federale leger namen aan de zijde van Servische strijdgroepen deel aande ge vechten in Slavonië, het ooste lijk deel van Kroatië. De om singeling van federale kazer nes in Kroatië door Kroatische troepen, waardoor de kazernes zonder elektriciteit, voedsel en water kwamen te zitten, zorg de voor een bliksemreactie van de kant van het leger. De stad Vukovar, nabij de Kroati sche grens met de buurrepu- bliek Servië, moest een zware prijs betalen Het leger ant woordde met luchtaanvallen op Vukovar. De Joegoslavi sche televisie vertoonde beel den van de vergeldingsactie van het federale leger op de Kroatische omsingeling. Vol gens onbevestigde berichten zouden bij de strijd om Vuko var zeker honderd mensen om het leven gekomen zijn. Per abuis vuurde een piloot op de nabij gelegen Servische stad Bac. Hierbij kwamen volgens een verklaring van de federale luchtmacht drie mensen om het leven. MINISTER NOEMT BUSH ANTISEMIET Een vrouw kijkt door het raam van een hotelkamer in de Kroatische stad Osijek. federale troepen op het hotel kostte aan vier mensen het leven. fïNESBURG I en blanke Zuida- leiders hebben een vredesak- I getekend dat een |noet maken aan het geweld in de gemeenschap. De en jaren heeft het ongeveer zesdui- tvens geëist. (koord werd getekend lp van een conferentie pnesburg die werd bij- Jd door president F.W. ik. ANC-leider Nelson Mandela. Zulu-leider Mango- suthu Buthelezi en tal van an dere politieke, kerkelijke en civiele kopstukken. Militante zwarte organisaties hebben geweigerd het vredes akkoord te tekenen omdat de regering naar hun mening zelf verantwoordelijk is voor het geweld. Zij zeggen niet bereid te zijn met vertegenwoordigers van de regering zitting te ne men in organen die in het ka der van het vredesakkoord worden opgericht. De blanke partijen die de apartheid wil len handhaven bleven weg van de conferentie. Met het akkoord wordt gepro beerd het geweld in te dam men door strikte controle maatregelen door te voeren en politieke gedragsregels op te stellen. Provocerende acties of uitlatingen worden verboden, politieke verdraagzaamheid wordt gepropageerd en politie ke partijen en veiligheidsdien sten krijgen nieuwe gedragsco des voorgeschreven. Gemeen ten die door geweld zijn ge troffen moeten worden her steld en speciale rechtbanken moeten zich bezig gaan hou den met politieke geweldsde licten. Mandela verklaarde in een toespraak voor de conferentie dat het ANC ernstige twijfel koestert over het akkoord, maar besloten had te tekenen voor de vrede Hij zei dat voor brede akkoorden als dit nu eenmaal compromisssen moeten worden gesloten. Bu thelezi had eerder al gezegd niet in te zien waarom dit ak koord zou slagen, waar alle eerdere overeenkomsten faal- Twijfel Een groep van 3000 met knup pels, speren en schilden gewa pende Zulu-strijders zorgde voor spanning door onver wacht bij het conferentiege bouw te verschijnen De zin gende en dansende Zulu's wei gerden een politieverzoek om de wapens neer te leggen. Confrontaties bleven echter uit. Hoewel in Zuid-Afrika nog nooit eerder door zoveel partij en een overeenkomst is geslo ten, valt sterk te betwijfelen of deze zal slagen in haar opzet om een einde te maken aan het factiegeweld. In de nacht van vrijdag op zaterdag vielen zeker weer vijftien slachtof fers bij ongeregeldheden in de townships rond Johannesburg. TEL AVIV De vaak in Israël gebruikte jiddische wanhoopskreet 'gewald!' is typerend voor de sfeer in Jeruzalem, waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Baker, vandaag wordt verwacht. 'Gewald', want Israël ziet in de dreiging van president Bush zijn veto uit te spreken over de 10 miljard dollar Ame rikaanse bankgaranties voor de opvang van de Russische immigranten in de joodse staat, een ware oorlogsverkla ring „Bush is een antisemiet", bulderde de superrechtse mi nister Rehavam Zeevi, dit weekeinde. En naaste mede werkers van premier Shamir lieten met een duidelijke hint in dezelfde richting weten, dat de premier Bush nooit heeft vertrouwd. Baker komt naar Israël om. zoals dat heet, de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor de vre desconferentie voor het Mid den Oosten, die volgende maand zou moeten beginnen. Maar de confrontatie tussen Washington en Jeruzalem misschien wel de ergste sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967 heeft de verwachte vredesbesprekingen tussen Is raël en de Arabische wereld duidelijk naar de achtergrond geschoven. Israël verzocht Washington al in april dit jaar garaqt te staan voor een ongekend hoge le ning, die het land moet afslui ten om huizen te bouwen voor de 300.000 Russische immi granten, die in de afgelopen twee jaar gearriveerd zijn. De Amerikanen, die toen net hun vredesinitiatief voor het Mid den Oosten hadden gelanceerd en dus niet alleen Israël, maar ook de Arabische landen te vriend wilden houden, boden Israël een bedrag van 650 mil joen dollar aan als vergoeding voor de schade die het land tij dens de Golfoorlog had opge lopen, en verzochten de heren in Jeruzalem met die bankga ranties te wachten tot septem ber Israël stemde daarmee, zij het grommend, in en ging er van uit, dat het Amerikaanse congres in het najaar het ga- rantieverzoek automatisch zou goedkeuren. Dat bleek een grove misrekening te zijn. Je ruzalem had er geen rekening mee gehouden dat president Bush feller dan wie van zijn voorgangers dan ook tegen de onwettige Israëlische nederzettingspolitiek in de be zette gebieden is. In het verle den heeft Jeruzalem dit pro bleem kunnen omzeilen met vage beloftes geen Russische immigranten te huisvesten in joodse nederzettingen in bezet gebied. Maar sinds James Ba ker met zijn vredesvoorstellen in het Midden Oosten rond reist, is Israëls nederzettings politiek een acute angel ge worden in het web van het Midden Oostelijke wantrou- „Hoe kunnen we Israëls vre- desintenties geloven", zo lieten de Arabische landen en de Pa- lestijnen Baker keer op keer weten, „als de joodse nederzet tingen in de bezette gebieden als paddestoelen uit de grond rijzen0 En hoe kunnen we Washington als eerlijke vre- desbemiddelaar accepteren, wanneer Amerikaanse dollars voor de bouw van die neder zettingen worden gebruikt0" Baker moest niet alleen het antwoord schuldig blijven, maar ook nog iedere keer wanneer hij tijdens zijn pen deldiensten door het Midden- Oosten in Israel landde, aan horen dat de Israëlische minis ter van huisvesting Sharon zijn zegen had gegeven voor weer een nieuwe nederzetting. De maat was vorige week ken nelijk vol. Bush, niet alleen hevig geïrriteerd over Shamirs hardvochtige politieke stand punten, maar ook gebrand op het handhaven van zijn eigen geloofwaardigheid tegenover de Arabische wereld, liet Jeru zalem weten, dat er voorlopig niets kon komen van bankga ranties. Voor Shamir kwam de klap hard aan. Niet alleen om dat tien miljard dollar lenen op de internationale bank- markt, zonder Amerikaanse garanties, een onmogelijkheid lijkt, maar meer nog omdat de vrijwel automatische steun en vriendschap van Washington voor de joodse staat kennelijk niet meer zo vanzelfsprekend is. ..Als we Amerika als vriend verliezen, staan we in het vre desproces met de Arabieren wel erg zwak", zo zei een van Shamirs naaste medewerkers. Waarover zullen Baker en Shamir dus vandaag spreken? Waarschijnlijk niet zozeer over de vraag welke Palestijn wel en welke niet in de Jor- daans-Palestijnse vredesdele- gatie mag zitten. En waar schijnlijk ook nog niet over de datum van de vredesconferen tie. Want Shamir is in oorlogs stemming. Van concessies doen terwille van het vredes proces wil hij niets meer we ten En wat hem betreft is de dreiging van de extreem rechtse politieke partijen uit de regeringscoalitie te zullen stappen, als Jeruzalem toch met Baker verder blijft onder handelen. een goede aanlei ding om de vredesconferentie voorlopig onderaan de agenda te zetten. Massale vlucht uit Zuid-Ossetië MOSKOU Uit het tot Georgië behorende gebied Zuid-Ossetië zijn sinds vorige week zaterdag bijna 100.000 inwoners naar het naburige, in Rusland gelegen Noord-Ossetië gevlucht. Dit heeft het Sovjetpersbureau Tass dit weekeinde gemeld. Aanleiding tot de massale vlucht zijn de voortdurende, bloedige twisten tussen de Georgiërs en de Zuid-Ossetiërs. De Noord-Ossetiërs hebben de Russische regering inmiddels om hulp gevraagd bij het on derbrengen van de vluchtelingen. Afgevaardigden van Zuid-Os setië willen het Russische parlement volgende week het voorstel voorleggen tot hereniging van hun republiek met Rusland. VNY HALL YDAY POPULAIRDER DANLENIN AN HUET ■HRiS' XJRNEUVE De hatting 300.000 'ka- en' die zich gisteren gden in het land- park van de Parijse ad La Courneuve n meer oor voor de inde rock van John- llyday dan voor de ische refreinen van Marchais, de lende secretaris-ge- van de Franse listische partij. fe 'Fête de l'Humanité', ferlijkse feest van de communisten, had niet Lenin als idool maar Johnny. Het ontging Marchais in zijn onverbeterlijk taaie houten- klazenbetoog. Uit het enthou siasme van de Halliday-fans begreep hij de aanwezigheid van de 'krachten van de voor uitgang'. De traditionele rode kermis, .georganiseerd door de commu nistische krant 'L'Humanité', ging gebukt onder een enorme kater. „De Franse communisti sche partij heeft niets te ma ken met die van de Sovjetunie. We zijn en blijven communis ten en daar zijn we trots op", probeerde Marchais de twijfel- dende militanten een hart on der de riem te steken. Maar het einde van de zo lang ge volgde zusterpartij in Moskou was voor de leergetrouwe ka meraden toch moeilijk ver teerbaar. In het internationale dorp zochten velen troost in stands van Cuba, China en de Kurdische Communistische Partij. Het paviljoen van de USSR en de Pravda lijken ta boe. De Moskouse delegatie die de stand zou bemannen is trouwens niet op komen da gen. Franse vervangers delen plichtsgetrouw brochures uit en verkopen karikaturen van Gorbatsjov en Jeltsin. „Na tuurlijk doet het me pijn wat. er de laatste weken gebeurd is. Maar hoe dan ook, de klassen strijd zal eeuwig voortgaan", zegt de man die wodka schenkt. Cuba Ingezameld wordt voor Cuba. Een olietanker uit Frankrijk moet Fidels eiland bevoorra den nu Gorbatsjov het 'Cu baanse volk heeft verkocht aan de Amerikanen'. De onderlinge verstandhou ding tussen Franse communis ten lijkt een voorbode van de strenge Russische winter. Na de mislukte poging de bekriti seerde secretaris-generaal en zijn stalinistische garde te wip pen, worden vernieuwers her vormers en anderssoortige dis sidenten met de nek aangeke ken. Abraham Serfaty, de marxistische militant die dit weekeinde - na 17 jaar gevan genschap - onverwacht werd vrijgelaten door de Marok kaanse koning Hassan II, be ziet het met lede ogen. De ere gast van het 'Fête de l'Huma nité' onthoudt zich van elk commentaar over de Franse kameraden. Harkin kandidaat presidentsnominatie WINTERSET Senator Tom Harkin uit de Amerikaanse staat Iowa heeft zich gisteren als derde kandidaat gesteld voor de presidentsnominatie van de Democratische Partij. Harkin beloofde het landsbe stuur weer uit handen van de bevoorrechte elite te nemen en kondigde een campagne aan, gericht op „de mensen die de lading trekken en de belas tingen betalen". Hij meent dat deze mensen zich verraden voelen door „de inhaligheid en zelfzuchtigheid van president Bush en vice-president Quay- le". De 51-jarige Harkin is be zig aan zijn tweede termijn in de Senaat, waar hij zich heeft ontpopt als een toonaangevend liberaal. i/0NTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Tranen Er zijn mensen die bij het zien van een Bugatti spontaan in tranen uitbarsten. Bij de presentatie in Parijs van de nieuwste Bugatti de Bugatti EB 110, de eerste van firma sinds 40 jaar bleven de emoties zo te zien binnen de perken. De prijs van de bolide, tussen de 1,2 en 1,4 miljoen gulden, is daaraan mogelijk debet. Honderdtien jaar geleden werd de eerste Bugatti gebouwd. FOTO: EPA Neushoornbiefstuk is erg lekker, maar er zijn veel hon- nagen en het vlees is spoedig op. Onder de kolonisten iet. De meeste mannen zijn ontevreden. Zij hadden ge- ier het land der gouden bergen te vinden en slapende rijk en. In plaats daarvan moeten zij hard werken en zij krij- I niet eens genoeg te eten. Vier mannen besluiten Van ik in de steek te laten en op avontuur te gaan. Hun doel zal Mozambique zijn. Op de kaart lijkt de afstand niet zo groot. Ze nemen stiekem een pistool en vier degens weg en dan gaan ze op pad, de wildernis tegemoet. Och, de domme kerels hebben er geen idee van hoe ver het is naar Mozambique en welke moei lijkheden zij zullen ontmoeten. Maar zij zijn vastbesloten nooit meer naar de Kaap terug te keren. Regering-Castro wil sluiting basis VS MEXICO-STAD Als de Sovjet-militairen van Cuba worden teruggetrokken zal het eiland kwetsbaar zijn voor een Ameri kaanse aanval, tenzij ook de VS-basis in Guantanomo Bay dicht gaat. Dat heeft de Cubaanse regering zaterdag gezegd. De Ame rikanen bestieren sinds de eeuwwisseling de militaire basis in het oosten van Cuba. In de communistische krant Granma noemde de regering de basis een „onwettige bezetting van Cu baans grondgebied". De Sovjetunie trekt binnenkort 7000 militaire Sovjet-instruc teurs van Cuba terug. Gorbatsjov doet daarmee een „onvoor waardelijke concessieaan de VS waardoor de nationale veilig heid van Cuba in gevaar komt, aldus Granma. Om een inval van de VS te voorkomen zouden de Verenigde Naties moeten bemiddelen in de sluiting van Guantanamo en de ondertekening van een internationaal verdrag waarin de soevereiniteit van Cuba wordt onderstreept, zo vindt de regering in Havana. Senaat Filipijnen wil sluiting VS-basis MANILA De Filipiinse Se naat heeft vandaag besloten om de huurovereenkomst rond de Amerikaanse marinebasis Subic Bay niet te verlengen. Daarmee komt vermoedelijk een einde aan de Amerikaanse militaire aanwezigheid op de eilandengroep die bijna 100 jaar heeft geduurd. President Aquino wil de basis houden. Die zou een gunstig effect heb ben op de economie. Duizen den betogers voor het Senaats gebouw onderstreepten dat.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5