Oecumenisch woord is nu aan Wereldraad Rapport vrouwenorganisaties gaat bisschoppen nog te ver J L GEESTELIJK LEVEN OPINIE COMMENTAAR Dubbele moraal te JlT £eidóc@oii4a/nt en C«idócSomatit MAANDAG 16 SEPTEMBER 19 Zwitserse Garde defileert in de stad van Calvijn GENEVE Ruim vijftig Zwitserse Gardis ten defileerden zondagmorgen in hun tradi tionele kledij door Genève, de stad van Cal vijn. De aanleiding was hun jaarlijks con gres, dat voor de eerste maal in deze stad werd gehouden. Begeleid door het harmoniecorps van de Geneefse politie trokken ze naar de Notre- Dame-basiliek, waar ze met hun familiele den een eucharistieviering bijwoonden. In totaal nemen 150 van de 850 Gardisten aan het congres deel. De Zwitserse Garde werd in de 16e eeuw opgericht ter verdediging van de paus. De meesten zijn vrijwilligers die enkele jaren dienen voordat ze, voorzien van een goede aanbevelingsbrief, hun loopbaan bij instan ties als de Zwitserse politie voortzetten. Wie het grappige van de ernst niet zien kan zal ook nooit de ernst van het grappige leren kennen. Koos J. Versteeg Meer aandacht voor islam in predikantsopleiding BIRMINGHAM In de opleiding voor predikant en priester moet meer aandacht aan de islam worden besteed. Tot die conclusie kwam een conferentie in Birmingham die was georganiseerd door de Islam in Europa-werkgroep van de Konferentie van Europese Kerken en de Raad van Europese bisschoppenconferenties. „Er be staat aan de faculteiten en seminaries een mentale, structurele on wil om aandacht aan de islam te schenken," aldus de voorzitter van de werkgroep, ds. J. Slomp, Islam-functionaris van de Gere formeerde Kerken in Nederland. Bij de opleiding moet altijd de moskee worden ingeschakeld. Moslims moeten les geven en de stu denten moeten een moskee bezoeken. „Doe niet alles uit boekjes," zo zei Slomp. Verder werden er regionale conferenties voorgesteld om de aan staande pastores voor te bereiden op hun werk in een Europa waar inmiddels zo'n 25 miljoen moslims wonen. Studenten behoren een minimale kennis van het Arabisch te bezitten. Christenen moeten zich volgens Slomp vriendelijk tegenover moslims gedragen. „Als je negatief over een andere religie denkt, wees zo aardig en laat dat niet blijken." Vooral mensen met weinig of geen contacten met moslims denken negatief over de islam. PROTEST TEGEN NIEUWE BISSCHOP IN OOSTENRIJK SANKT PÖLTEN Ruim 3.000 rooms-katholie- ken hebben zaterdag in Sankt Pölten geprotesteerd tegen de benoeming van de conservatieve hulpbis schop Kurt Krenn tot bisschop van deze Oosten rijkse stad. Mgr. Krenn werd zondag tijdens een plechtige eucharistieviering als bisschop geïnstal leerd. De actiegroep 'weg van de hoop' had een stille mars tegen de angst en berusting door de stad ge organiseerd. De deelnemers wilden „hun teleur stelling over de gebrekkige communicatie en de autoritaire structuren in de kerk" tot uitdrukking brengen. De benoeming van de 56-jarige Krenn tot opvolger van bisschop Zak was zonder ruggespraak met het bisdom tot stand gekomen. Hij was hoogleraar sys tematische theologie in Regensburg, voordat hij in 1987 een van de hulpbisschoppen in Wenen werd. NA CASTRO'S BEZOEK AAN DE PAUS GENEVE Het hangt van de Wereldraad af, of er een betere samenwer king met de Rooms-Ka- tholieke Kerk komt. De gesprekken, die Emilio Castro de afgelopen week met paus Johannes Paulus II en enkele Vaticaanse departementen heeft ge voerd, vormen een goede basis, zo zegt dr. Günther Gassmann, de theologi sche directeur van de We reldraad, „maar het ligt aan ons wat wij ervan ma ken." De voorwaarde die Rome heeft gesteld, is evenwel dui delijk. „Overeenstemming werd bereikt over de nood zaak van een solide theologi sche basis op alle terreinen van de oecumene," aldus het communique, waarvan de tekst aan de kant van de We reldraad door Castro zelf werd goedgekeurd. Het vantevoren geheim ge houden bezoek van Castro ge schiedde volgens Gassmann op uitnodiging van het Vaticaan. Het vond plaats op een cruci- Dr. Emilio Castro aal moment in de geschiedenis van de Wereldraad. Vanaf ko mende vrijdag vergadert het nieuwe centraal comité in Ge nève, dat onder meer over de prioriteiten en de nieuwe structuur van de oecumeni sche beweging moet beslissen. Door in te stemmen met de tekst van het communique er kent Castro dat het bij de We reldraad de afgelopen jaren aan grondige theologische doordenking heeft geschort. Dat had het Vaticaan hem een jaar geleden al voorgehouden. Kardinaal Edward Cassidy, voorzitter van de pauselijke raad voor de eenheid der christenen, schreef toen aan Castro dat de samenwerking tussen Rome en Genève een stuk zou worden vergemakke lijkt als de Wereldraad meer aandacht aan theologische za ken zou schenken en niet al leen in de theologische afde ling. Castro werd de afgelopen week naar Rome uitgenodigd, waar Cassidy hem dit nog eens duidelijk maakte. Ook in het half uur durend gesprek onder vier ogen met de paus is ge sproken over „hindernissen op weg naar kerkelijke eenheid". „Raad van Kerken vergeet politiek" AMSTERDAM De Raad van Kerken heeft in de ver klaring over de WAO de poli tieke lijn vergeten. De Raad spreekt wel over pastorale zorg voor de slachtoffers, maar in de WAO-brief wordt niets gezegd over de oorzaken. „Een gemiste kans," aldus drs. Hub Crijns, directeur van DISK, Dienst in de industriële sa menleving vanwege de ker ken. De Raad van Kerken en DISK hebben samen het projekt De arme kant van Nederland op gezet. „Dat verplicht ons ook tot politieke keuzes," zo zegt Crijns. Het is jammer dat de Raad hier wat laat liggen. „Een kritische kijk op de eco nomie, het bedrijfsleven of de oorzaken van het grote aantal arbeidsongeschikten had de Raad niet misstaan." DISK, die als enige kerkelijke organisatie zich tegen de WAO-plannen heeft uitge sproken, vindt het een kwalij ke zaak dat de arbeidsonge schikten weer het kind van de rekening worden. De suggestie dat zij zich maar pasrticulier moeten bijverzekeren, is on aanvaardbaar. Juist de lagere klassen hebben daar het geld niet voor. „Dat is kennelijk de vertaling die het CDA van naastenliefde en gerechtigheid geeft," zo schampert Crijns. „Geen zendingsgeld naar Brunswijk" ZEIST Het Zeister Zen dingsgenootschap (ZZG) ont kent hulp te hebben gegeven aan het Jungle-commando van Ronnie Brunswijk. Het ZZG regeert hiermee op de beschul digingen die twee ex-leden van het Junglecommando vo rige week in Veronica- Nieuwslijn deden. Een woordvoerder van het Zendingsgenootschap der Evangelische (Hernhutter) Broedergemeente laat weten dat het Junglecommando de ZZG-hulpverlening aan vluch telingen van het ZZG in Frans Guyana en Oost-Suriname voortdurend hindert. „Boten met hulpgoederen, bestemd voor de bevolking in het bin nenland, werden aangehou den. De lading werd geheel of gedeeltelijk 'in beslag geno men'. Medewerkers van het ZZG werden lastig gevallen. Vooral op Stoelmanseiland, waar het Junglecommando zijn hoofdkwartier heeft, maar waar ook het Zendingszieken huis is, één van de centra van het medisch hulpprogramma, waren (ziin) voortdurend spanningen' Het ZZG wijst er verder op dat controleurs van het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king de hulpverlening van de Broedergemeente in Oost-Su- riname altijd positief hebben beoordeeld. Friese kerkmuren brokkelen af LEEUWARDEN De her- vormde en gereformeerde kerkbesturen in Friesland gaan hun provinciale organisa ties volledig integreren. Op die manier zullen de plaatselijke gemeenten en kerken optima le steun kunnen ontvangen. Een gezamenlijk beleidsplan gaat bepalen waar in die on dersteuning de zwaartepunten komen te liggen. Dit provinci ale Samen-op-Weg-proces zal jaarlijks worden beoordeeld en bijgesteld. Dat is het voornaamste resul taat van de hervormd-gerefor- meerde combisynode, zaterdag in Leeuwarden. De Russische president Boris Yeltsin heeft in Moskou overleg ge had met een vertegenwoordiger van het Vaticaan, mgr. Jean Louis Tauran. Aan de orde kwamen naar alle waarschijnlijkheid de verhoudingen tussen de Orthodoxen en de Rooms-Katholie- ken en het voorgenomen bezoek van de paus aan de Sovjet- Unie. FOTO: AFP DEN HAAG De Neder landse bisschoppen heb ben grote moeite met het rapport 'Een vrouwvrien delijke liturgie in de Rooms-Katholi^ke Kerk', hoewel de opstellers ver gaande voorstellen uit het concept-rapport hebben geschrapt. Zo is in het de finitieve rapport het voor stel om vrouwelijke voor gangers toe te staan, niet opgenomen. De bisschoppen vinden dat de katholieke vrouwenorganisa ties die het rapport hebben op gesteld, zich niet aan hun op dracht hebben gehouden en zich ten onrechte hebben be moeid met meer algemene vragen rond geloof, sacramen ten en kerkinrichting, zoals de uitsluiting van vrouwen van het diakenambt. Dat blijkt uit de bijgevoegde reactie van de voorzitter van de. bisschoppen conferentie, kardinaal dr. A.J. Simonis. Het rapport is in opdracht van de bisschoppen opgesteld door de werkgroep vrouw en kerk van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving (KRKS) en de Unie Katholieke Vrou wenbeweging, waarin vijf rooms-katholieke vrouwenor ganisaties samenwerken. Experimenten In het concept-rapport, dat vo rig jaar mei uitlekte, werd de bisschoppen gevraagd experi menten toe te staan in een aantal geselecteerde gemeen schappen waarbij mannen de eucharistie bedie nen. Ook zouden de bisschop pen moeten laten onderzoeken hoe Nederlandse katholieken op vrouwelijke priesters en di akens reageren. Deze aanbevelingen zijn ge schrapt. De bisschoppen wordt nu gevraagd samen met ande re bisschoppenconferenties de mogelijkheden voor de dia kenwijding van vrouwen te onderzoeken en de belemme ringen daarvoor weg te ne men. Maar de aanbeveling dat de bisschoppen in navolging van twee Amerikaanse colle ga's geen mannen tot diakens wijden totdat ook vrouwen voor dit ambt in aanmerking komen, heeft het niet gehaald. Wel wordt in het definitieve rapport de bisschoppen gead viseerd een studiecommissie in het leven te roepen die zich bezint op de vraag of „er nieu we bedieningen en ambten kunnen worden ontwikkeld waarin mannen en vrouwen hun deskundigheden en talen ten binnen de kerk op stabiele wijze geldend kunnen ma- Kardinaal Simonis kondigt aan dat de bisschoppen in een „verkondigende publikatie" over het ambt en het leergezag in de Rooms-Katholieke Kerk, die nog dit jaar zal verschij nen, op het rapport zullen rea geren. Hij verwijt de opstellers dat zij in het rapport uitspra ken doen die „zakelijk en/of naar interpretatie onjuist of aanvechtbaar zijn, zoals bij voorbeeld over de oorsprong van het kerkelijk ambt". Ook worden er volgens mgr. Simonis aanbevelingen gedaan die in strijd zijn met het leer gezag of de bepalingen van het kerkelijk wetboek. Zoals bis schoppen naar de ervaringen van de gelovigen moeten luis teren, zo moeten gelovigen open willen staan voor het ge loof van de kerk dat hun door paus en bisschoppen wordt voorgehouden en de kerkorde eerbiedigen, schrijft kardinaal Simonis. De aanbevelingen op het ge bied van de liturgie en het taalgebruik in de kerk zullen de bisschoppen ter beoordeling voorleggen aan hun commissie voor liturgie, liturgische mu ziek en kerkelijke kunst, die wordt geleid door bisschop R.Ph. Bar van Rotterdam. Commissie De bisschoppen wordt ge vraagd een commissie in te stellen voor herziening van de vertaling van liturgische boe ken en de bijbel. Ook zouden zij moeten bevorderen dat ty pisch mannelijke termen zo veel mogelijk uit de kerkelijke documenten, ook die van het Vaticaan, verdwijnen. De commissie erkent dat de bijbel zich in een patriarchale wereld afspeelt en dat de pa triarchale strekking van ver halen niet mag worden ver doezeld Dat hoeft niet te bete kenen dat Paulus de Romei-* nen met „broeders" aan spreekt. Het Griekse woord adelphoi' kan heel goed met „broeders en zusters" worden vertaald. De gebeden in het altaarmis saal openen met aanroepingen tot God waarin zjn verheven heid en almacht tot uitdruk king worden gebracht („Heer God, hemelse koning, God, al machtige Vader). De „zachte krachten" van God alsmede de vrouweliike beelden van God in Oude en Nieuwe Testament worden in het missaal zelden genoemd. Sommige van de toegevoegde titels aan bijbelpassages duiden het verhaal vanuit een vrou wonvriendelijk perspectief, constateert de commissie. Zo wordt gesproken over het ver haal van 'de overspelige vrouw', hoewel het overspel in het verhaal nauwelijks een rol speelt. Een veel betere titel- zou zijn 'de vrouw die niet veroordeeld werd' of 'de eerste steen', meent de commissie Termen als 'zonen Gods, voor vaderen en de God van Abra ham. Isaac en Jacob' kunnen worden vervangen door woorden als 'mensen van God, voorouders en de God van Abraham, Isaac en Jacob, God van Sara, Rebecca, Rachel en Lea', meent de commissie. Vrouwendag De bisschoppen zouden 8 maart (internationale vrou wendag) tot een thema-zondag in de parochies moeten ma ken. Tijdens de vieringen op dpze zondag zou moeten wor den gecollecteerd voor het aanstellen van diocesane func tionarissen die de gerechtig heid en gelijkwaardigheid van vrouwen in kerk en samenle ving bevorderen of voor een project op dit terrein. De commissie pleit ook voor een andere indeling van kerk gebouwen. Vrouwen en man nen die tijdens een eucharis tieviering iets van het leven willen inbrengen, zoals ver bondenheid. onzekerheid, drift of plezier door middel van zang, dans en drama, hebben op dit moment daartoe nauwe lijks mogelijkheden, schrijft de commissie. ;en| iste ERD, aat ii len z, j engré IN zijn ijver om zich als onpartijdige bemiddelaar te p UU ren, gaat minister van buitenlandse zaken Hans va voor Broek toch al te ver. Zaterdag beschuldigde hij Kroa aai van de Haagse vredesconferentie onder auspiciën van rermc in gevaar te brengen door het uitlokken van nieuw g |.^r De Nederlandse minister beschuldigt er met andere wc (a de de Kroaten van zich te verdedigen tegen regelrechte L sie. Het is toch op Kroatisch grondgebied dat het pro- n ror sche federale leger en de Servische Tsjetniks vechte >e 8€ zijn toch het pro-Servische federale leger en de Ser en Tsjetniks die Kroatische steden aanvallen, dorpen ve gen, mensen op de vlucht drijven en slachtpartijen aa (EO! ten. Het zijn toch de Serviërs die reeds een vierde v Kroatisch grondgebied hebben ingepalmd en zich kla: ken om op te rukken naar de hoofdstad Zagreb. HOE kan men dan de Kroaten verwijten zich te ve gen. Het gaat om hun vaderland en om hun vrijhe Kroaten vechten om te overleven. Ze kunnen trouwei het lot, dat de Serviërs de Kosovaren bereid hebben, a wat hun lot zal zijn onder Servische heerschappij. Van zijn kant zweeg de secre taris-generaal van de Wereld raad over het centralistisch be leid van de huidige paus waar hij kortgeleden in een vraag gesprek ernstige kritiek op uitte. Mgr. Pierre Duprey, se cretaris van de raad voor de eenheid, die dit na afloop be kend maakte, noemde die kri tiek overigens „ongegrond". Als er al sprake is van betere betrekkingen tussen de RK Kerk en de Wereldraad, dan heeft het bezoek van Castro duidelijk gemaakt dat Rome hiervoor de voorwaarden be- Merenwijkkerk viert bescheiden 20-jarig bestaan LEIDEN Meer aandacht voor jongeren en beter luiste ren naar de zorgen en proble men van de eigen wijk. Dat waren de hoofdlijnen op de bezinningsdag die de Leidse Merenwijkkerk zaterdag bij gelegenheid van het twintigja rig bestaan van deze eerste oe cumenische kerk van Neder land had georganiseerd. Zo'n honderd leden van deze kerk, voornamelijk afkomstig uit de diverse werkgroepen, hielden zich bezig met de vraag hoe men kerk kan zijn in het jaar 2000 en daarna. De viering van het twintigjarig bestaan had een bescheiden en tevens besloten karakter. De Merenwijkkerk ontstond twintig jaar geleden in een bouwloods van de toen nog in aanbouw zijnde wijk. Doelstel ling van de Leidse kerken was zoveel mogelijk met elkaar sa men te werken. Zeer snel ging men over tot vieringen waar aan rooms-katholieken, her vormden en gereformeerden deelnamen. Pastor J. A. van Well, vanaf het begin bij de opbouw van deze kerk betrokken, wees gis teren tijdens de speciale vie ring op het grote getal mensen dat zich door deze kerk heeft laten inspireren. „We hadden toen niet kunnen vermoeden hoe ver onze kerk zich toen zou ontwikkelen. We begon nen met enige tientallen men sen en nu zijn we hier met enige honderden bij elkaar", aldus Van Well. De dienst werd geleid ds. A. Alblas, sinds drie jaar namens de Hervormde Kerk als part time predikant aan de Meren wijkkerk verbonden. De vie ring van twintig jaar Meren wijkkerk was bescheiden op gezet. Volgende maand wan neer pastor J. van Well af scheid neemt wil men nadruk kelijker naar buiten treden. 'Schijfje' wint terrein op christelijk boek BARNEVELD De compact disc met gospelmuziek neemt steeds meer de plaats in van het christelijke boek. Dat was één van de opvallende ver schuivingen tijdens de jongste editie van het Christelijk Lek- tuur Kontakt in Barneveld, de jaarlijkse ontmoetingsplaats voor uitgevers van het christe lijke boek. Nu al zeggen de or ganisatoren dat twintig pro cent van wat er op de beurs te zien is bestaat uit het glim mende schijfje en de verwach ting is, dat het marktaandeel nog verder zal groeien. „De seculiere markt heeft al lang het commerciële belang van muziek ingezien", aldus Yke Visser, medewerker van GMI Music Parners in Zeve naar, „wij doen nu pogingen daarop in te breken. Dat is best moeilijk. Want gospelmu ziek is lange tijd verwaarloosd, de muziek was van slechte kwaliteit, het niveau Zingende Zusjes, zal ik maar zeggen. Maar de kwaliteit is de laatste jaren sterk verbeterd. Mensen kopen soms een CD, waarvan ze later pas ontdekken, dat de teksten op de bijbel gebaseerd zijn. BEROEPINGEN Evangelisch Lutherse Kerk Beroepen te Amsterdam(voor het Pastoraal Centrum) mevr.drs M.A.J. Brouwer, proponent aldaar; te Am sterdam (Brandpunt Augustanakerk) drs. M.L. van Wijngaarden, propo nent te Tiel. De EG-bemiddelaars zouden beter tot de erkenning dat zij misbruikt worden door de Servische nationa; munistische leider Slobodan Milosevic en de Servische raals van het 'federale' leger die voor rekening van 1 vic een veroveringsoorlog voeren in Kroatië. De EG zou beter tot de vaststelling komen dat zij he niet uitgerust is voor dit soort diplomatiek werk en da helemaal onbekwaam is om als vredestichter op te tr< -rv fCH' JJE EG is onder meer totaal ongeschikt als bemiddela; orga: dat de EG zélf is samengesteld uit nationale staten c >nd jaloers waken over hun nationale prerogatieven en x angt sloten zijn de 'nationale minderheden' in hun eigen 1 >jng geen enkele aanleiding te geven tot 'nationalistische als pingen'. bij oord ZOALS bekend zijn Frankrijk, Groot-Brittannië, Spa Italië volledig gekant tegen de erkenning van de onafl lijkheid van Slovenië en Kroatië. Op die manier wori ec^t de 'objectieve bondgenoten' van een bolsjevistisch ag en expansionistische regime en maken zij zich mede sc id aan het bloedvergieten in Kroatië. Terwille van de '1 it nie nationale belangen' van Italië, Frankrijk en Spanje v v de Kroaten opgeofferd. De Kroaten betalen met hun en het verlies van hun vrijheid voor de 'nationale ee Sp^j van Italië, Frankrijk en Spanje. iprzit HET voorbeeld van de Duitse hereniging, van de on j^nv kelijkheid van de Baltische landen, de onafhankelijk ,t strijd van Slovenië en Kroatië, en de onafhankelijkhei klaringen van de verschillende volkeren in de voori Sovjetunie, werkt aanstekelijk op wat nog steeds ge; il°osl wordt 'nationale minderheden' in West-Europa. Zo^ Zuid-Tirol als in Catalonië is de discussie over respecti j de hereniging met Oostenrijks Tirol als de onafhankeli opgelaaid. Frankrijk zit niet alleen met een onafhan heidsbeweging op Corsica, maar heeft ook een aanta nies zedig Overzeese Departementen genoemd aangestoken door de zelfbevrijding van de in een str; tair keurslijf gedwongen volkeren van Europa, wel e andere gedachten zouden kunnen komen. Men hoeft n denken aan Nieuw-Caledonië of aan de Franse eilan de Stille Zuidzee, precies in het gebied waar Frankri atoomproeven houdt. Om al die redenen zullen de van de EG het uiteenvallen van Joegoslavië tegenhout zullen de Kroaten het alleen moeten doen. Ze zulle weer een staaltje hebben gekregen van de dubbele van het Westen. Uitgave: Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071 - 122 244 Telefax 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070 - 3190 933 Telefax 070 - 3906 717 Postadres Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur J Leune Adjunct-hoofdredacteur. J Timmers Chef-redacteur G - J Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 808) L. van Koot 047) R Kleijn (chef). ri Herpen (chef). F. Buurn Sport Leiden e o (tel 071 -1 I K van Kesteren E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K Ve n ee Sport algemeen (tel. 070 - 3190 826): F Werkman (chef). P Alleblas, D Di|l D Kiers, R. Langeveld, drs. H.-F Ruijl Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G Ansems (coordinator), B Jansma, H Piël Geestelijk leven (tel 070 - 3190 835)- L. Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch Bels (chef), A de Bruijn, W Diekstra, L. I B Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H. Nieuwmans, H Schneider Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nedei België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K Swiers en M. Ven De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hout (chef), H Bijleveld, land, P Koopman, D. van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus, - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag) drs. D J van den Bergh (Peking), drs. H. Botje (Tunis), A Courant (Ather R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heering Huët (Parijs), M de Koninck (Washington), H Kuitert (Ni De Leidse Courant heeft als lid var publicatierechten van The Times e M de Cocq Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op itc 15 00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand per kwartaal j per jaar j Bij betaling per acceptgirokaart per kwartaal j per jaar j n 08.30 tot 17 00 u n 18 00 tot 19 00 u 25,70 76.60 294,30 Het abonnementsgeld die uit te worden voldaan HA/ vers linist roor die v 'oeri lsel, tan de ndie nfor iere che toer len b volg :cHr het il Mi eschi Delhi 1de tiner ndel PEF Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 390 Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2