Positie Brokking nu ter discussie ir li Astrid Schop mijdt Barcelona Debuut hockeycoach wordt mislukking SPORT 13 Konisjev moet hier blijven Jnieke jrestatie turnster Jecks Nijboer stapt uit marathon iQowiant rossers knokken zich naar brons ftLKENSWAARD Tot twee ronden voor het einde n de laatste manche heeft het Nederlandse motocross- am uitzicht gehad op de Grand Prix des Nations. m* oegleider Gerrit Wolsink had bij de samenstelling »r de wedstrijd in Valkenswaard gekozen voor cros- R jie tot het uiterste knokken. Wolsink bleek zijn n ditlust goed te hebben getaxeerd. Slechts door uitput- ig gingen de Nederlanders door de knieën. tmers Amerikaan Jeff Stannton voltrok het vonnis. In de vot atste ronden passeerde hij Gert-Jan Van Doorn, die 1°r^aj ndcnlang had geleid. Voor de elfde achtereenvolgende ,er ging de landenprijs naar de Verenigde Staten. Om- t de Belgen een zege meer boekten dan Nederland, iroverden zij het zilver. Er waren 25.000 toeschouwers, dro Tragter, Edwin Evertsen en Van Doorn hadden iter gereden voor wat ze waard waren, rgen van de Goorbergh heeft gisteren de voorlaatste edstrijd om het Europees kampioenschap super bike 50 cc) gewonnen. De Italiaan Biaggi, zijn voornaamste genstander, veroverde de titel. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1991 Gert-Jan van Doorn tracht zonder zijn helm af te zetten een slokje te drinken. FOTO: ANP EINDHOVEN De ploegleiding van TVM heeft het verzoek om contractontbinding van Dimitri Konisjev afgewezen. Konisjev, goed voor twee ritoverwinningen in de Ronde van Frankrijk, wilde volgend seizoen weer voor een Italiaanse formatie gaan rijden. De renner heeft echter nog een contract voor twee jaar bij de ploeg van Cees Priem. Konisjev bracht zijn verzoek zaterdagavond aan ploegleider Priem over. Diens antwoord op een eventueel vertrek was kort en krachtig: Neen. „Ik heb er veel werk moeten instoppen om hem te ha len. Nu eindelijk de ploeg op de rails staat, zóu ik hem moeten laten gaan. Dat pik ik niet. Wij houden hem aan zijn contract. Er valt niet over een vertrek te praten". Konisjev had een uitstekende aanbieding van Carrera op zak. Gisbers blijft de eerste man EINDHOVEN Jan Gisbers blijft volgend seizoen de eer ste ploegleider bij de wielerformatie PDM. Na het Tour-dra- ma, waarbij de hele ploeg voortijdig ziek naar huis vertrok, gingen geluiden op dat Gisbers de zeggenschap met Ferdi van den Haute zou moeten delen. Met name Erik Breukink maakte zich echter sterk voor handhaven van de positie van Gisbers. De renner liet al eerder weten gaarne met de ploeg leider door te willen gaan. Volgens Breukink heeft Gisbers nu eenmaal de meeste ervaring en verliep de samenwerking uiterst prettig. Titelinflatie in triathlonwereld BIRMINGHAM De triathlonwereld lijdt aan titelinflatie. Elke week valt er wel een kampioenschap te veroveren of te verdedigen In Birmingham prolongeerden Mark Koks en Thea Sybesma hun Europese titels run-bike-run. Beide tri- athleten waren blij dat het zwemmen een weekje kon wor den overgeslagen. Brons bij dressuur biedt perspectief DONAUESCHINGEN De bronzen medaille van de Ne derlandse dressuurploeg in de Europese titelstrijd van Do- naueschingen biedt zonder meer perspectief voor de Olympische Spelen van Barce lona. De grote progressie van de Oranjeruiters en -amazones in de zandbak was in juni in Aken al duidelijk geworden. Daar werd Nederland achter de als altijd ongenaakbare Duitse ploeg tweede. Zilver zat er dit keer niet in. Al scheelde het bijzonder weinig. Het ver schil met de Sovjetunie was slechts 25 punten. LI eerst van an tr En 7-2 scoc fDIANAPOLIS In het vooi rn-technisch geweld, ld it in de finale van de iste 36 turnsters ter we id in Indianapolis werd twikkeld, bleef een eine Nederlandse over- tot opjnd. Elvira Becks zorgde et de 27ste plaats voor n unieke prestatie in l t nationale turnen. De r (Em nog ble 1-1. :h veii-jarige ;t 2-0. leeren ur. De rloren <e bij spits eer Nederlandse mpioene, die als laatste eindstrijd had gehaald, wees met haar klasse- 'j ng te zijn doorgedrongen de wereldtop. Nijmeegse krijgt binnen- rt ook officieel te horen, dat wat de Internationale Gym- stiek Federatie (FIG) betreft echtigd is bij de Olympi- ds' ie Spelen in Barcelona te (0-1). 3irten- Voor Becks wordt het (strafs g afwachten hoe haar pres- Toes ie door het Nederlands Kon ie ympisch Comité wordt inge- *2-0 (itiat' worck afgevaar- Twait d heeft Nederland voor het Toa st sinds 1976 (Montreal) Van Ca: er een vertegenwoordigster rh een Olympisch turntoer- 81 Elvira Becks had in Indi- 2-0. s^pohs nog zes plaatsen ho- Toeschoi kunnen eindigen wanneer (Eindh niet, net als in de keuzestof Scheidijg landenwedstrijd, bij de Wa^penl Prong van de balk op haar iterste was geland. Het ond Spoutte haar opnieuw een half Marletn( h06 hoog haar oefening or de jury werd ingeschat Sp ek uit de waardering, die zij 6 Van h nog kreeg: 9,212 punten. Koormai n Dijk rira Becks realiseerde zich 3 2 j i lang nadat in de Hoosier ir" j_i '5 me de rust was terugge- 85. viss :rd dat zij de beste prestatie s. Toe-it door een Nederlandse Schaapt nster had geleverd. Slechts j n.uM maal eerder bij een WK 1 j.! 74 'am een landgenote in de fi- Seheid le van de beste 36. In 1978 Straatburg was dat Monique (84 Ueboom (35ste) en zes jaar eden 'n Montreal eindigde erese Wilmink als 32ste. 3 De n Zmeskal werd de eerste De Jon lerikaanse wereldkampioe- ^^2 3 ^rnen. De 15.000 toeschou- e^-ö" 82 lrs in de Hoosier Dome in lianapolis wilden dat wel Rode en weten. Minuten lang Gele k ,je immense sporttempel bode (Tc 'er ^et 6eju*ch te schudden. Scheid or de 15-jarige turnster uit uston ligt een gouden toe- mst in het waarschijnlijk er nabiej verschiet. Mary- fiu Retton, die in 1984 in het |TC3jaÉ>r de Oosteuropese boycot de Spelen zeer gedeva- -et erde turntoernooi van Los igeles olympisch kampioene rd, was binnen een half jaar Ijonaire. athieu Hermans t twee jaar ijft IDHOVEN Mathieu rmans heeft zijn contract bij Spaanse wielerformatie Lo- Festina voor nog eens twee •enen verlengd. Hermans, seizoen goed voor vier inningen, had interesse Nederland terug te ke- maar de belangstelling •r de sprinter was mini- L Gesprekken met Tulip •n op niets uit door de |e financiële eisen van de ler. Hermans krijgt waar- inlijk gezelschap van de Sean Kelly, die PDM aan eind van dit jaar verlaat. Ier heeft een financieel aantrekkelijk aanbod van mjaarden op zak. SPORT OP TV BERLIJN Sport is emo tie. Het is een stelling, die vooral in Nederland, waar de ambitie het vaak nood gedwongen wint van het grote geld, in zwang is. Het nationale volleybal team, na de voetbalelf de meest toongevende team sportploeg, lijkt emoties op te kroppen. Niet om al les te ontladen in topwed strijden, zoals het rampza lig verloren EK-duel te gen de Sovjetunie waar mee een ticket voor Bar celona vervloog. Nee, het 'wassen beelden-museum' van coach Brokking (slechts bij 'groentje' Van der Meulen vloeiden openlijk tranen) toont emotie in kleine hoekjes, in duistere hotelkamers en muffe kleedhokken. Die omklemmende greep, aangewakkerd door team leider Avital Selinger, vraagt maar om één reac tie: een emotionele. Welke beslissing er ook wordt geforceerd, het zal bevrijdend werken. De manier waarop de volleyballers tijdens de EK- halve eindstrijd verkrampten was ronduit onthutsend. Het latere brons was slechts een schrale troost. Coach Brokking mag dan bij hoog en bij laag beweren dat zijn team nog jong en onervaren is en pas vanaf het WK in Brazilië in deze samenstelling aantreedt, de symptomen van wedstrijd stress en gelatenheid zijn niet toevallig en voor het eerst aan komen waaien in de Berlijnse Deutschlandhalle. Met name de positie van Brok king is er in Berlijn niet roos kleuriger op geworden. De Amstelveense opvolger van Arie Selinger dankt zijn baan aan de welwillendheid van zijn team, dat hem in het voor jaar van '89 nadrukkelijk naar voren schoof. Het is aanneme lijk dat dezelfde groep (welis waar door mutaties iets veran derd) in de EK-evaluatie op nieuw het heft in handen neemt. De ontevredenheid over het gebrek aan persoon lijkheid en daadkracht is te lang naar de achtergrond ver drongen. Nu Brokking tijdens dramatisch slechte vertonin gen nog altijd schijnbaar ont spannen toekijkt vanaf de bank en in de wissels op z'n minst dubieuze keuzes maakt, ligt de roep om een harde en strakke hand voor het opra pen. Zonder in Berlijn aanwezig te zijn werd de naam van Arie Selinger achter de coulissen verdacht vaak gehoord. De grondlegger van het Neder landse volleybalsucces wordt steeds vaker in verbinding ge bracht met Oranje of mogelijk een Italiaanse topclub met een Nederlands tintje. Nu is Selin ger nog werkzaam in Japan, maar het is een publiek ge heim dat hij bij Daiei mogelijk z'n contract, dat tot en met '92 loopt, eerder kan beëindigen. Bekend is ook dat Selinger het liefst terugkeert naar Neder land om - na het slaan van zijn grote financiële slag - zijn trai nerscarrière te gaan afbouwen. De legpuzzel zou passend zijn: Selinger een half jaar bonds coach met de best mogelijk ploeg en de spelers het andere half jaar bij topclubs in Italië, Frankrijk, Duitsland en moge lijk Nederland laten spelen. Uit z'n rol Brokking viel overigens in het afgelopen weekeinde uit z'n rol door spelers openlijk in de persconferentie bij naam te veroordelen. Van der Horst, Boudrie en Benne kregen het verwijt naar hun hoofd geslin gerd zwaar onder hun niveau te hebben gespeeld. Het woord druk kwam over zijn lippen, terwijl het volgens Brokking niets met vorm te maken had. Het fijne hield de .Amstelve- ner, als zo vaak, voor zich. Na een nacht vol praten, naden ken en suf piekeren volgde de unanieme verklaring van trai ner en spelers: de te gebrekki ge technische inhoud verhin derde enkele spelers om terug te vallen naar een voldoende basisniveau. Het is algemene trainerspraat en steekt een beetje schril af tegen de dage lijkse trainingsinzet van het team in de Amstelveense Bankrashal. Over mentaliteit mag niet gesproken worden, maar wel over kwaliteit, de kleine technische snufjes die het team richting wereldtop moeten dirigeren. WINNARES VAN EG-RONDE NU OP ZOEK NAAR EEN BAAN DEN HAAG Astrid Schop zit zaterdagavond rond het middernachtelijk uur ontspannen op één van de balustrades in Houtrust-Sport. Met de re gelmaat van de klok pas seren feestgangers die eerder op de avond getui ge waren van de huldi ging van de winnares van de wielerronde van de Europese Gemeenschap. Schop komt handen te kort, moet haar telefoon nummer vele malen op krabbelen en zoent wat af. „Eindelijk", zegt ze, „fantastisch toch, zoveel belangstelling?". En, met een figuurlijke knip oog naar het uiterlijk van haar veel bekender rivale Leontien van Moorsel: „Het kwam zelfs de afgelopen dagen nog voor, dat veruit de meeste aandacht naar Leontien uitging", aldus Schop. „Ach, ze straalt waar schijnlijk meer uit dan ik. Ik vind alleen dat ik het nu heb verdiend om nu in de schijn werpers te staan". Eerder op de dag hield de Am sterdamse wielrenster, die af komstig is uit Rijsoord, precies twee tellen over om Van Moorsel uit de gele trui te hou den. De wereldkampioene won weliswaar zes etappes van de Ronde, maar in de afslui tende tijdrit (9,1 kilometer van Scheveningen naar Kijduin vice versa) kwam ze centime ters tekort om de opgelopen achterstand goed te maken. „Piet (Hoekstra)", noemt Schop de bondscoach, „hield onderweg precies bij hoeveel achterstand ik had op Leon tien. Twee kilometer voor het einde had ik nog maar vijf se conden voorsprong. Ik dacht: 'dat red ik nooit'. Ik heb wer kelijk alles moeten geven om die trui te behouden". Pittige bult Tijdrijden is dan ook niet be paald de specialiteit van de 25- jarige Schop. Een pittige bult, liefst zo hoog en steil mogelijk, dat brengt pas leven in de brouwerij meent de onlangs afgestudeerde inspanningsfy- siologe. Die voorkeur is er de oorzaak van dat Schop hoogst waarschijnlijk volgend jaar in Barcelona zal ontbreken. „Het parcours aldaar", weet ze in middels, „gaat over zo'n 70 ki lometer en is heel eenvoudig. Vlak dus en Piet en ik zijn het er over eens dat ik daar niets heb te zoeken. Ik zou dolgraag de Olympische Spelen willen beleven, maar met zo'n wed strijd is het zinloos af te rei zen". De overwinning in de EG- wielerronde betekent voor Schop het derde „grote" suc ces. Ze maakte vorig jaar deel uit van de ploeg, die in Japan met de tijdritploeg goud be haalde en won eerder in dit jaar een driedaagse wedstrijd in Duitsland. Schop heeft ge merkt dat juist etappe-koersen haar terrein zijn. „Ik kan vrij constant fietsen", weet Schop, die tien jaar geleden leerde dat ze voor wielrennen in de wieg was gelegd. „In een eendags- koers komt dat er niet uit. Het verklaart tevens mijn huidige Niet alles Wielrennen betekent veel voor de 1.67 lange en 54 kilo gram zware Schop, maar zeker niet alles. „Ik heb ervaren dat het niet goed is om eenzijdig met wielrennen bezig te zijn. Ik weet dat er meer in de we reld te koop is dan stukken op de fiets zitten. Oké, in de afge lopen twee weken ben ik er absoluut niet toe gekomen om de ontwikkelingen in bijvoor beeld Joegoslavië in de gaten te houden. Dat is niet anders. In zo'n etappe-koers is het fietsen, eten en slapen. Maar, nu is er weer alle tijd om ook aan andere dingen te denken. Die relativerende gedachte is tevens de reden geweest om een studie tot inspanningsfy- siolgie te beginnen. Ik ben on langs geslaagd". Schop hoopt de komende we ken haar slag te slaan als het gaat om het vinden van een baan. Wellicht, en zelfs waar schijnlijk, kan de EG-kampi- oene beginnen bij de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding (HALO) in Den Haag. „Leuk, hè", aldus Schop, die kort voor het uitspreken van die woorden haar mogelij ke werkgever had kunnen toezwaaien. Het parcours van de tijdrit leidde zowat langs de bewuste HALO. Op kortere termijn staan de winnares, deze zaterdagnacht, wat ande re dingen voor ogen. Schop, die niet nalaat haar „formida bele" teamgenoten te bedan ken: „Hoe nu verder? We gaan lekker op stap met z'n allen. In Scheveningen. Dat hoort er ook bij, hoor". De val van Floris Jan Bovelander is symbolisch voor de prestatie van de Nederlandse hockeyploeg tegen Duitsland. Mand 3, 22.15 uur: Studio Sport jrnaal. P 2, 19.00 uur: WK turnen, rchannel, 20.00 uur: Sport. 18.00 uur: Sport, lort, 18.00 uur: Sport. IGEN Wand 2, 14.00 uur: Sport extra P hockey, Champions Trophy vrou- f> Duitsland-Zuid-Korea. •at, 08.00 uur: Sport. ►ort, 14.00 uur: Sport. BERLIJN De Neder landse hockeyers hebben het debuut van Pieter Of ferman (36) als bonds coach gisteren grondig be dorven. De Berlijnse warmte zakte de spelers in de benen of steeg hun naar het hoofd. Het resul taat was schromelijk ge brek aan beweging, origi naliteit en zelfvertrou wen. Tegenstander Duits land hoefde geenszins tot grote hoogte te stijgen om de tamme wereldkam pioen na het EK in Parijs opnieuw een gevoelige draai om de oren te ge ven: 3-0. De vervanger van Hans Jor- ritsma, die wegens familie-om standigheden pas morgen naar Berlijn kan komen, kan roe men op een bliksemloopbaan als hockeycoach. De fysiothe rapeut stuwde Pinoké naar de hoofdklasse en werd daarin vorig seizoen kampioen met zijn nieuwe werkgever Bloe- mendaal. Offerman werd prompt door zijn oude maatje Jorritsma - het duo trainde ooit samen bij Kampong - bij de nationale selectie gehaald als assistent. Noodgedwongen droeg hij gisteren al meteen en zonder resultaat de verant woordelijkheid. „Hier stond absoluut geen we reldkampioen", zei Offerman schuldbewust. „De grote fout is geweest dat we te sloom en afwachtend zijn begonnen. Te gen de afspraak in. We zouden de Duitsers de eerste tien mi nuten gelijk onder druk zet ten. Dat gebeurde niet. We hebben het initiatief aan de Duitsers gelaten. Niet dat die nu zo'n geïnspireerde indruk maakten, maar bij elkaar op geteld is de uitslag nog terecht Vrouwen In het toernooi voor vrouwen zegevierde de Nederlandse ploeg met 3-1 over titelverde diger Zuid-Korea. „We had den de wedstrijd geheel onder contVole", prees coach Roelant Oltmans zijn ploeg. „Dat is moeilijk wegens het hoge tem po en het feit dat Zuid-Korea gewoontegetrouw met vier spitsen speelt. Dat vraagt om concessies van onze zijde en die doen we niet graag als we reldkampioen. Er zit een te genstrijdigheid in. We zijn in vergelijking met de voorberei ding in Nederland nu veel zorgvuldiger geweest bij balbe zit en kregen nauwelijks coun ters om de oren". Oltmans temperde de prestatie lichtelijk door te zeggen dat zijn Zuidkoreaanse collega en kele basisspeelsters, mogelijk om ze te sparen voor het olympische kwalificatietoer nooi in Auckland, aan de kant had gehouden. De vroege ach terstand verontrustte Neder land geenszins. Aan de uitstra ling en de controle op het veld was te zien, dat aan het uitein delijk positieve resultaat niet hoefde te worden getwijfeld. Twee treffers van Ingrid Wolff en één, uit een strafcor- nervariant, van Daniëlle Koe nen bewezen de juisthejd van die vaststelling. AMSTERDAM De mara thon van Amsterdam is gis teren gewonnen door de Ethiopiër Tafa. Zijn winnen de tijd was 2 uur, 13 minuten en 26 seconden. Tweede werd de Japanner Uchikoshi op circa 25 seconden, derde de Sovjetloper Tabak op een minuut. Tempomakers Gerard Nijboer, John Vermeule en Jan van Rijthoven voerden het veld de eerste helft aan. De drie ha zen, die op een schema van 2.12 waren vertrokken, pro beerden beurtelings de vaart er in te houden. Het drukken de weer kneep echter de kelen dicht. Pas toen er een forse bui was gevallen, zakte de lucht vochtigheid. Nijboer verliet la ter de wedstrijd met de mede deling dat het parkoers wel publiekvriendelijk is, maar dat voor de atleten verzuimd is de ideale lijn aan te geven, zoals bij internationale marathons gebruikelijk is. Adri Hartveld, de beste Nederlander, eindigde als achtste. De Ethiopiër Tafa passeert als winnaar de finish. FOTO: ANP Atletiek Letitia Vriesde is tijdens wedstrijden in Shef field op de 800 meter als twee de geëindigd in 2.01,50. Golf De Nieuwzeelander Frank Nobilo bleef bij het 1.4 miljoen gulden-toernooi van St. Nom-la-Breteche (Fra) het hele Europese Ryder-cup team de baas. Zwemmen Hans van Goor werd derde op de vijf kilome ter van het Europees kampi oenschap langebaanzwemmen. Gea Veldhuizen werd vierde en de Leidse Wendy Kater vijfde. Squash Het vrouwenteam van Victoria Rotterdam won voor de tweede achtereenvol gende keer de Europa Cup. Kunstzwemmen Bij de vijfde World Cup in Bonn ze gevierden de wereldkampioe nen van acht maanden gele den in Perth: Sylvie Frechette in de solo, de Amerikaanse tweeling Jeffersson bij het duet. De Nederlandse Both werd zevende. Paardesport Tineke Bar- tels eindigde tijdens de EK dressuur in Donaueschingen op de zesde plaats. Het goud ging naar de Duitser Rothen- berger. De Nederlandse ploeg werd derde. IJshockey Met veel fysiek geweld hebben de Canadese ijshockeyers de play-offs om de Canada-Cup geopend. In Montreal versloegen de Cana dezen de Amerikanen in de eerste van drie wedstrijden met 4-1. Tafeltennis Jorgen Pers- son veroverde de wereldbeker tafeltennis. De Zweed versloeg in de finale Jean Philippe Ga- tien in drie games, 21-14 21-16 25-23.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13