chuit je Vaart aan de kant ezet voor monumentendag 9 SÉ WEEK EINDE Leidato gaat laatste weekeinde in Goed op tijd ewoners Leiden gaan scheiden IDEN De bewoners van de Merenwijk krijgen vandaag als ■ste Leidenaars de bruine container voor GFT-afval en de Je milieubox voor klein chemisch afval. Vandaag is de cam- gne „Leiden gaat scheiden; GFT-afval apart!" van start ge- ZIEI [n. De komende twee maanden krijgen 20.000 huishoudens in laagbouw de containers uitgereikt. De huishoudens in de bin- nstad en de hoogbouw krijgen hun inzamelmiddelen in de p van volgend jaar. Om het klein chemisch afval sneller te nnen ophalen gaat er een tweede chemocar rijden. Het ge- entedepot gaat bovendien ook op zaterdagmiddag open. ndaag zijn er tal van activiteiten die de aandacht op de cam- Idin f116 moeten vestigen. Er zijn informatiekramen bij de Harte- 9 igkerk en in winkelcentrum De Kopermolen, een optocht in Merenwijk, een GFT-expositie in de bibliotheek bij de Ko- molen en een echte GFT-kermis. Iedereen die een container jgt, krijgt ook een informatiemap met wat er wel en niet in g en een rijschema van de chemocar. )uyven n( Jarige VVV krijgt lof De 90-jarige Leidse VVV heeft gisteren van de Zuidhollandse commissaris van de Koningin S. Patijn de nodige lof gekregen. De aanpak en promotie van het toerisme in Leiden verlopen vol gens Patijn steeds slagvaardiger. De VVV is de laatste jaren ook fors gegroeid. Patijn prees de jubilerende Leidse vereniging op dezelfde dag dat de provinciale VVV haar 50-jarig bestaan vierde. Dat gebeur de gisteren met bloemrijke speeches in het oudste deel van Lei den, De Burcht. Een tochtje door de grachten en een bezoek aan de Hortus moest de provinciale VVV'ers nog extra onder de in druk brengen van wat Leiden voor toeristen te bieden heeft. Patijn drong er bij de verzamelde VW's op aan om alert en vooral grootschalig te blijven inspelen op de toenemende mobili teit en vrije tijd van de bevolking en oog te hebben voor de groeiende stroom toeristen uit de rest van Europa. ,,Er wordt al tijd gesproken over de mooie fietspaden in Drente en de fraaie kastelen in de Achterhoek, maar de grote evenementen en at tracties vind je in Zuid-Holland". FOTO: WIM VAN NOORT HIPPER PARMENTIER: GEMEENTE ONZORGVULDIG Schipper Koe van het Schuit- ernstig door de opzet open monumen- die vandaag wordt De dag heeft 'Monument en Bezoekers aan de worden daar- de gemeente ge- op een gratis bij rederij Noord-Zuid. Parmentier ziet daardoor een dag in komsten in het water val len. Toch is de schipper van het kleinste Leidse rondvaartbe- drijf met zijn historische salon bootje vandaag met passagiers op de Leidse wateren te vin den. „Het zou een hele slechte reclame zijn als het ene bedrijf om het half uur vaart en mijn schip stil ligt. En dus heb ik besloten wel te varen en de mensen ook gratis te vervoe ren. Ik zal turven hoeveel pas sagiers zijn meegegaan en dan stuur ik wel een rekening en een brief naar het gemeente bestuur". Parmentier merkt daarbij op dat hij niet weet of dat wat oplevert. Hij onder zoekt nog of hij mogelijkheden heeft om stappen tegen de ge meente kan ondernemen Leidenaar Parmentier is in middels al acht jaar een be kende verschijning op de Leidse wateren. Met een an tiek salonbootje maakt hij rondvaarten, waarbij hij passa giers allerlei Leidse wetens waardigheden vertelt. „Het is belachelijk, een open monu mentendag op en aan het wa ter. En dan dan word ik over geslagen, terwijl ik met een drijvend monument vaar dat Parmentier hier op archieffoto - nota bene in Leiden is ge bouwd". Pas sinds enkele dagen is hij zich ervan bewust dat de ge meente met de andere reder een contract heeft gesloten om op de open monumentendag passagiers gratis te vervoeren. „Het is niet de eerste keer dit seizoen dat ik problemen heb met de gemeente. Aan het be gin van het seizoen werd de Koornbeursbrug twee maan den afgesloten, waardoor ik niet door kon varen. Tijdens de lakenfeesten lag een piano boot een maand op mijn lig plaats. En nu dit dan: gesubsi dieerde rondvaarten". Parmentier werd nog bozer toen bleek dat de gratis rond vaarten ook nog eens dertig meter van zijn ligplaats aan de Stille Mare aanleggen. „Ik weet niet waar ze het lef van daan halen. Ik vind het niet sportief en ik kan er de grap ook niet van inzien. Als het al geen kwestie is van opzet, is het toch onzorgvuldig. Maar ik heb een klein bootje, ze zullen er wel overheen hebben geke- Verrast Wethouder J. Walenkamp die onder andere toerisme in zijn portefeuille heeft, reageert verbaasd op het verwijt van Parmentier. Hij wil geen com mentaar geven, maar eerst uit zoeken hoe de afspraken met Noord-Zuid tot stand zijn ge komen. Over de aankondiging van Parmentier dat hij een re kening zal sturen zegt hij: „Zo simpel is het ook weer niet. Een gemeente moet alle vrij heid hebben om contracten te sluiten". verzordragen van Kees van Her- iklasse] Gerard van der Hoeven' reisll ïeidsdu que Roso, Ellen Verhaar ol Wesseling. wkdeur l' '2 uur) sta ik. Ik kan niet an- schijnt Maarten Luther eeuwen geleden te heb- gezegd om vervolgens g geroemde stellingen op de fM van de grote kerk van pnberg te spijkeren, mee gaf hij de aanzet tot |rote reformatie, die later lUitmonden in een schier itelbare scheuring bin- le kerk. lidse wethouder Hennie hoopte deze week een soort ommekeer te be- lestelligen met eenzelfde In navolging van Lu- bevestigde zij afgelopen lag haar stellingen aan de van het stadhuis, daar- haar ongenoegen uitend de verkokering van de iteries en het volstrekt ordringbare woud van die- en andere regeltjes, en goede uitvoering van iciale vernieuwing totaal teren. Gewapend met 0' rote klauwhamer liep zij 01 ewust op de houten deur e een monument op zich- 9 Ais met het houtsnijwerk r meedijzeren hang- en 'erk Op het moment dat hter vervaarlijk de ha- 'lief, stak een voorlichter de gemeente haar snel tukje plakband toe. „Ja, -p monumentencommissie niet toe dat er spijkers deur worden geslagen", ltschuldigde ze zich te- 'er de verbaasde journa- Daar stond ze, ze kon ders. hiedenis stond op het zichzelf te herhalen, werd door de tijdgeest ^persoonlijk ingehaald. \raak veel bombarie presen- fc burgemeester De Vrey Nieuwkoop enige weken Pn de plannen voor een J gemeentehuis. De Vrey Jaar oog laten vallen op prrein aan de Achterweg. 1 moet ons nieuwe be- Icentrum komen, liet de ■neester in al haar f'arendheid weten. Volgens De Vrey is het oude raadhuis het opknappen niet meer waard en is nieuwbouw dus veel beter. Na deze ver rassende mededeling bleef het enige tijd stil in Nieuwkoop, maar kennelijk is „het muntje er nu toch gevallen". „En onze sportvelden dan", rea geerden de scholen en afgelo pen donderdagavond kwam het politieke verweer. „De burgemeester is veel te snel", concludeerden de leden van de begeleidingscommissie uit breiding/aanpassing/vernieu wing gemeentehuis. Met enige verbijstering werd geconsta teerd dat de burgemeester al keuzes had gemaakt en die als voldongen feiten had gepre senteerd. „Ja, maar dit is een voorcommissie, we moeten in dit stadium een afweging ma ken", verweerde de burge meester zich op het verwijt dat er nog zoiets als inspraak bestaat. Ach, het eigengereide gedrag van De Vrey heeft toch zijn voordelen. Er hoeft nu tenminste niet meer ge sproken worden over de bege leidingscommissie uitbreidin g/aanpassing/vernieuwing gemeentehuis, maar voortaan kan worden volstaan met: be geleidingscommissie vernieu wing gemeentehuis. Maar waarom schaffen ze die com missie niet gewoon af? Burge meester De Vrey luistert er toch niet naar. Muziek (1) Het college en de leden van de Alkemadese gemeenteraad tonen weinig belangstelling als de Alkemadese cultuur wordt tentoongespreid. Tij dens het deze week gehouden Straatmuziekfestival werd er vergaderd alsof er niets aan de hand was. „Wegens ge luidsoverlast" vluchtten de gemeentebestuurders zelfs uit de raadszaal naar een aan de achterzijde op de tweede ver dieping van het gemeentehuis gelegen kantine voor het ge- meentepersoneel. In die ruim te zonder geluidsinstallatie legde een bescheiden meneer van een planologisch advies bureau met zachte stem uit waar Alkemade in de toe komst woningbouw moet ple gen en waar de glastuinbouw en de bedrijfsterreinen daar V i Gemeentepils Zoeterwoude lijkt hard op weg de klantvriendelijkste ge meente van ons land te wor den. Immers, waar tref je het aan dat je bij binnenkomst in het gemeentehuis langs de biertap moet? Het is natuurlijk bekend dat Zoeterwoude de lokale industrie een warm hart toedraagt. Als dank voor de goede samenwerking kreeg het gemeentebestuur donder dag van de plaatselijke bier brouwer een gemeentewapen aangeboden dat door de Commissaris van de Koningin, de heer Patijn, werd onthuld. Maar om van het gemeente huis dan direct een dependan ce te maken van de brouwerij gaat toch wel erg ver. Anders- zijds kan het voor de inwoners aantrekkelijker zijn eens vaker naar het gemeentehuis te gaan. De vergaderingen wor den wellicht wat luchtiger en zolang iedereen met mate drinkt is er niets aan de hand. Het gerucht doet zelfs de ron de dat de biertap in het ge meentehuis onderdeel uit maakt van de alcohol-mati gingscampagne. Naast het af fiche „Rij alcohol vrij" en de brochure „Drink, maar met mate" is.de biertap wellicht een goede methode om af te kicken als Zoeterwoude het bier presenteert als „gemeen tepils", waarbij de vaten dan wel moeten worden gevuld met de alcoholarme en uitein delijk de alcoholvrije biersoor ten die in de Grote Polder worden gebrouwen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE toe moeten verhuizen. De commissieleden konden hem met enige moeite no wel ver staan, maar de mensen op de publieke tribune zaten met gespitste oren schouderopha lend duidelijk te maken dat ze wel de muziek buiten konden horen, maar verder niets. Uit eindelijk haalde de gemeente bode een microfoon met ver sterker uit de raadszaal, maar de spreker bleek vrijwel on- versterkbaar. Hij werd ver volgens weer onverstaanbaar toen het liberale raadslid Ton van den Boogaard op de maat van de muziek van de Jacobs Booz Band met zijn voeten be gon te stampen, aan. Het groene raadslid Lieneke de Koning liet onmiskenbaar blijken dat het niet past om te vergaderen tijdens de kermis, maar daar bleef het bij. Muziek (2) Wethouder Wim Nugteren deed verder geen poging om het publiek ter wille te zijn. Hoewel de wethouder en di verse andere raadsleden ook op het punt leken te staan om swingend op de muziek met de planoloog rond de tafel te gaan dansen wisten ze zich te bedwingen en bleven ze qua- si-geinteresseerd luisteren. Gedesillusioneerd en gefrus treerd verlieten diverse men sen voortijdig de publieke tri bune, alsof het een recente wedstrijd van het Nederlands elftal betrof. Op de achter grond waren de smartlappen- zangers en zangeressen van De Animo's duidelijk te ver staan tijdens het vertolken van hun aangrijpende levens liederen „Sorry", „Kom ma troos", „Pappie loop toch niet zo snel", „De vlinders der nacht", „Mijn pappie is enkel een foto", „De Afscheids brief" en „Ach vader lief toe drink niet meer". Daar had den vanuit het gemeentehuis nog aardig wat titels aan toe gevoegd kunnen worden. Het gelegenheidskoor van de pu blieke tribune had het lied „Ach planoloog, spreek toch wat luider" kunnen aanhef fen. Vanuit de oppositie in de gemeenteraad zou de protest song „Toe wethouder, wees geen beest, vergader niet tij dens een feest" hebben kun nen opklinken. En gezamen lijk hadden de vergaderaars wellicht de meezinger „Er is te veel feestgedruis buiten ons gemeentehuis" kunnen op starten. missen aansluiting op Lammenschans LEIDEN De gemeente gaat binnenkort praten met ver voersmaatschappij NZH over betere aansluitingen van het busverkeer op station Lam menschans. Veel reizigers van uit Leiderdorp missen in de avonduren de aansluiting op de treinen naar Utrecht of Amsterdam. De treinreizigers zien de bus net wegrijden als hun trein aankomt. De problemen worden veroor zaakt door de nieuwe dienstre geling die de NZH op 1 juni van dit jaar invoerde en door de wettelijk verplichte rust pauzes van de chauffeurs. De bussen 40 en 42 rijden in de avond elk half uur naar Lam menschans, maar missen door een vervroegd rijschema van drie minuten elke aansluiting met de trein naar Utrecht. De wachttijden voor de treinen naar Den Haag of Amsterdam beperken zich tot een klein kwartier. Volgens de vervoersmaat schappij kan aan het probleem weinig worden gedaan, omdat de hoogste prioriteit wordt ge geven aan goede aansluitingen tussen de hoofdknooppunten van het openbaar vervoer en de belangrijkste vervoersstro men. In Leiden is dat in de eerste plaats het centraal sta tion, met de verbindingen naar Den Haag/Rotterdam. Utrecht en Den Haag. Goede aansluitingen op zowel het centraal station als bij Lam menschans zijn niet mogelijk. Verschillende reizigers uit Leiderdorp hebben geklaagd over de nieuwe dienstregeling, waardoor vooral de aansluitin gen van bus 40, 42 en 48 op de treinen richting Utrecht. Den Haag en Amsterdam in de avonduren worden gemist. De vertrektijd van bus 42 op Lammenschans is net een mi nuut eerder dan de aankomst van de trein. Bus 48 geeft een slechte aansluiting op het treinverkeer op het Leidse centraal station en helemaal geen aansluiting op CS in Den Haag, waar veel reizigers van uit Leiden naartoe gaan. Vele duizenden mensen hebben de afgelopen week de Leidato in de Groenoordhallen bezocht. Onder de tonen van een kalm klot send muziekje of onder de indruk van optredens en modeshows in de tent naast de hallen werden de talloze stands bezocht van bedrijven uit Leiden, de regio en van ver daarbuiten. De Leidato beleeft dit weekeinde haar laatste dagen. Morgen is de laatste openingsdag en wordt de dertigste editie van de inmiddels tradi tionele huishoudbeurs afgesloten. De tandartsenstand van het Tandartsen Info Centrum heeft de eerste prijs gewonnen in de slag om de beste stand. Behalve ap paratuur is er in de vorm van een fotoverhaal een verslag te zien van het rechtzetten van een misvormd gebit. Andere eervolle vermeldingen gingen naar een woninginrichter en een modestof fenzaak. FOTO: WIM VAN NOORT Banencentrum ingesteld voor personeelschoonmaakbedrijf LEIDEN Schoonmaakbe drijf ZDG (Ziekenhuis Dien sten Groep) stelt met ingang van maandag een banencen trum in voor haar personeel in Leiden. Het centrum is nood zakelijk geworden omdat de grootste klant van het bedrijf, het Academisch Ziekenhuis, heeft aangekondigd het con tract met ZDG op te zeggen. Het AZL wil bezuinigen. Het banencentrum gaat in sa menwerking met het arbeids bureau voor het personeel op zoek naar nieuw werk bij de zusterbedrijven en bij andere bedrijven in dezelfde branche. Aan her- en omscholingscur sussen wordt gewerkt Bij de Leidse vestiging van ZDG gaat het in totaal om 255 werknemers die een vast dienstverband hebben, dat kan variëren tussen contracten voor avondwerk, ochtendwerk of een volledige werkweek. Zo'n 25 werknemers hebben inmiddels ander werk gevon den. Voor de rest is de toe komst nog zeer onduidelijk. De bezuinigingen bij het AZL op het schoonmaakwerk wa ren voor ZDG bij de laatste onderhandelingsronde eerder dit jaar onaanvaardbaar. Het bedrijf zegt voor het door het AZL beschikbaar gestelde be drag geen kwalitatief aan vaardbaar werk te kunnen le veren. Welke bedrijf de taken van ZDG overneemt is nog niet bekend, wel dat ZDG er om klokslag twaalf uur op ou dejaarsdag mee stopt. De werknemers zijn vooral Leidenaars van Turkse en Ma rokkaanse afkomst. Veel van hen hebben schoolgaande kin deren in Leiden of wonen met hun familie in de stad en wil len daarom niet verhuizen. Hun hoop richt zich vooral op het nieuwe schoonmaakbedrijf waarmee het AZL zaken gaat doen. Het is niet uitgesloten dat een deel van de werkne mers van ZDG bij het nieuwe bedrijf in dienst kan treden, meldt woordvoerster H. Eille- brecht vanuit het hoofdkan toor in Zeist. De groep bestaat voor een groot deel uit mensen die in de avond- of ochtenduren met schoonmaakwerk blijklussen om wat bij te verdienen. De meesten van hen zijn bereid om ook met een minder uren tellende arbeidsovereenkomst genoegen te nemen, als ze maar in Leiden kunnen blij ven. Iets meer dan twintig werkne mers hebben te kennen gege ven voor een baan naar de an dere kant van Nederland te willen verhuizen. Het grootste deel van het personeel in Lei den heeft jarenlang voor ZDG gewerkt. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als nieuwe abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: I I Postcode/plaats: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar I Naam: I I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag I I I 1 r L. CcidócSouxcwit idaeSoivuwit LEIDEN OMGEVING ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 Bussen en treinen

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9