ïSouoatit OPINIE )A|Ommissie Remmelink zet politiek voor het blok Een normale medische handeling? ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 CHUTTE ok 40.60 114.50 missies van deskundigen :n in de politiek een heel functie vervullen, omdat een probleem ch ingewikkeld is en ordeel van deskundigen olitieke besluitvorming óede kan komen. Soms mdat een zaak politiek iden is en de instelling en commissie dient om geen politieke beslis- 27oBlêh°even te nemen. ommissie onderzoek me- praktijk inzake eutha- onder voorzitterschap irof.mr. J. Remmelink, eze week rapport uit was duidelijk een com- van het tweede soort, tstandkoming van het ;t-Lubbers/Kok zou on- 'eld op grote problemen istuit als het vraagstuk e euthanasie tijdens de tsformatie had moeten n opgelost. De ontdek- lat eigenlijk geen goed bestond in de aard en g van de euthanasie- k zorgde voor een wel- oplossing van het pro- 57.90 procedurele oplossing juiteraard maar tijdelijk, anders ervan zullen [denken: Komt tijd komt 'egenstanders zullen er dat op deze manier nd noodzakelijke wetge- edurende langere tijd vege blijft. In het geval euthanasie betekent dit ortduren van rechtson- :id en van een tegen- tussen wet en praktijk. het Wetboek van :ht verbiedt toepassing thanasie, in de praktijk jthanasie straffeloos. De ling van de wet, n.l. •ming van het leven :nsen die in een afhan- situatie verkeren, dan afhankelijk van en hun omgeving. ;rheid behoeft zich bij uatie niet neer te leg- kan via wetswijziging duidelijk maken hoe eelt over de toepassing :hanasie. Zij kan daarbij v richting geven aan en rechterlijke macht, wetgever onomwonden spreken dat euthanasie ir is zou dit moeten lei een ander vervolgings- van justitie en tot ande- >raken van de rechter de laatste jaren ge- :ijn. De vorige woord van de CDA-fractie 80 50 r*1 sPrak *n dit verband ,3000 |ver een herbevestiging 36^00 strafbedreiging. de situatie nu na het ijnen van het rapport ïe commissie-Remme- let gaat 'slechts' om een de regering bepaalt het (de Staten-Generaal be over de wetswijzi- ich zou het een ernstig itand zijn te menen dat veel veranderd is sinds verk. bze voor de verlegen- ilossing van de instel de commissie. Ik wijs de feiten. ;ring heeft niet stil ge- de tijd tussen de in- van de commissie en ichijnen van het rap- ij heeft ondertussen met ienorganisatie KNMG meldingsregeling af- n. Artsen die eutha- passen zijn wettelijk it in de verklaring van len melding te maken een niet-natuurliike irzaak. Dat geeft aan de mogelijkheid te on- ;en of wellicht strafba- in zijn gepleegd. In de weigerde het meren de artsen aan deze ke plicht te voldoen en 159.50 250.00 137,00 27,30 29,50 maakten zij ook bij euthanasie gewoon melding van een na tuurlijke doodsoorzaak, waar door justitie niet de mogelijk heid kreeg een onderzoek te doen instellen. Kous af In de overeengekomen mel dingsregeling is nu bepaald dat de arts via de gemeentelijke lijkschouwer melding maakt van de toepassing van eutha nasie. Als uit die melding kan worden afgeleid dat de eutha nasie op zorgvuldige wijze is toegepast is daarmee voor jus titie de kous af. Een onafhan kelijke rapportage is niet voor geschreven, justitie moet af gaan op de gegevens die de arts zelf verstrekt. Daardoor is het voor de officier van justitie in verreweg de meeste geval len feitelijk onmogelijk na te gaan of in strijd is gehandeld met de strafwet. De regering heeft deze rege ling getroffen terwijl de com missie nog aan het werk was. En de commissie vindt nu dat het een goede regeling is. Over het feit dat justitie niet in staat is haar wettelijke taak behoor lijk uit te oefenen wordt met geen woord gerept. In feite heeft de regering dus zonder wetswijziging een praktijk ge legaliseerd, welke indruist te gen de duidelijke tekst en be doeling van de wet. Het goedkeurend oordeel van de commissie over deze prak tijk verwondert niet voor wie kennis neemt van het rapport. Aan de commissie was ge vraagd te rapporteren over de stand van zaken met betrek king tot de euthanasiepraktijk. Een zakelijke opdracht dus om feiten te verzamelen die van belang kunnen zijn voor het nemen van politieke beslissin gen terzake. De commissie is echter veel verder gegaan. Aan de vermelding van de fei ten heeft zij haar oordeel over de feiten toegevoegd. Er wordt vermeld dat per jaar zo'n 2300 keer euthanasie wordt toege past en 400 keer hulp bij zelf doding. Daarnaast wordt onge veer 1000 keer per jaar het le ven van een patiënt beëindigd zonder dat deze er om heeft gevraagd. Dit laatste gaat dui delijk verder dan tot nu toe in discussies over wetswijziging acceptabel werd geacht door voorstanders van legalisering van euthanasie. Vrijwilligheid vormde voor hen een essentië le voorwaarde. Nu verklaart de commissie „dat het ingrij pen van de arts, evenals dat het geval is bij euthanasie, ge redelijk kan worden be schouwd als een handelen in een rechtvaardigende noodtoe stand". In gewoon Nederlands betekent dit dat de commissie vindt dat de huidige euthana siepraktijk een goede is. Dat oordeel was de commissie niet gevraagd, dat oordeel komt de commissie ook niet toe. Regering en Staten-Gene raal oordelen daarover op ba sis van de feiten, zoals deze onder meer door de commissie zijn verzameld. Maar dit oor deel van een commissie van deskundigen plaatst de verant woordelijke politici op een on juiste wijze voor het blok. Bescherming Het is bekend dat het GPV principieel voorstander is van daadwerkelijke handhaving van het verbod van euthana sie. Bescherming van het le ven is een kerntaak van de overheid. Maar ook wie dit standpunt niet deelt zal toch ernstig bezwaar moeten ma ken tegen de wijze waarop in Nederland de legalisering van euthanasie steeds meer een feit wordt. Het is uiteindelijk de wetgever die uitmaakt hoe het gesteld moet zijn met de bescherming van het leven, niet de rechter. Door politieke meningsverschillen heeft de overheid het echter steeds meer aan de rechter overgela ten rechtsregels te stellen. Vervolgens heeft de minister van justitie een volgende stap gezet door zonder wetswijzi ging regels overeen te komen die de weg naar handhaving van de wet afsloten. De instel ling van de commissie-Rem- melink en de inhoud van het rapport van de commissie zijn verdere fasen in dit proces. Hoe nu verder? Zal er nu wel spoedig nieuwe wetgeving ko- De regering heeft beloofd bin nen enkele maanden met een reactie te komen. Zij heeft zich echter steeds meer de moge lijkheid ontnomen nog te kie zen voor wetgeving waarin de bescherming van het leven centraal staat. Tijdens de kabinetsformatie was het al moeilijk overeen stemming te bereiken over een dergelijk wetsvoorstel. Toen was de PvdA er nog veel aan gelegen de formatie niet te la ten mislukken. Zal deze partij het nu, na alle interne proble men, wel kunnen opbrengen politieke verantwoordelijkheid te aanvaarden voor zo'n wets voorstel? Men moet wel een onverbeterlijk optimist zijn daarin te geloven. Er wordt de laatste tijd vaak gepleit voor het primaat van de politiek. Een goede zaak. Maar om dit primaat waar te maken kan politieke moed niet worden gemist, Een com missie om politieke problemen op te lossen of naar de toe komst te verschuiven legt het primaat waar het niet behoort. (G.J. Schutte is lid van de Tweede Kamer voor het GPV.) p"\ l—'TvT \TA KT T TTypOC Brieven graag kort en duidelijk geschreven L-1 L-jIN VrllN LjILZ-iIZjIvO redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken in te korten. 3.ai show n ƒ0 ste er ,80. Vaittit KLM een wi s op ie moei lag na m het 3,45 terujf' )ed vo£te eminge i Polyt ,30 en twee di 7uo cent pi mocht og naai ielenfoi acht m 10. Daai lis, die arcijfei ),40 voo Prof. mr. J. Remmelink, de voorzitter van de 'Commissie onder zoek medische praktijk inzake euthanasie'. Minister Hirsch Ballin van justitie en staatssecretaris Simons van volksgezondheid kre gen afgelopen week het verslag van de commissie overhandigd. De regering komt binnen enkele maanden met een reactie. FOTO: CEES VERKERK Het begon allemaal in 1973 met de veroordeling van de arts G. Postma-Van Boven. Wegens het laten 'inslapen' van haar terminaal zieke moe der kreeg deze Friezin een straf van één week voorwaar delijke hechtenis. Naar aanlei ding van deze gebeurtenis kwam er een uitvoerige, vaak zeer emotionele publieke en politieke discussie op gang over de vraag of en zo ja in hoeverre euthanasie geoor loofd zou zijn. In de Tweede Kamer tekende zich al vrij snel een flinke meerderheid af (PvdA, VVD en D66) voor een wijziging van het Wetboek van Straf recht, dat euthanasie onder alle omstandigheden verbood. Het leek nog slechts een kwes tie van tijd eer een dokter krachtens de wet gerechtigd zou zijn het leven van een let terlijk doodzieke patiënt op diens verzoek te beëindigen. Maar het CDA was er ook nog. Deze partij gruwde van alle gepraat over het wettigen van de 'zachte dood', deels uit ge- loofsoverwegingen (de mens mag het van God ontvangen leven niet beëindigen) en deels uit angst voor het 'hellend vlak': stel je voor dat doktoren in ziekenhuizen eigenmachtig een eind zouden gaan makën aan het leven van opgegeven bejaarden om ruimte te maken voor jongere, wel te genezen patiënten. Aangezien het CDA altijd in de regering zat, bleef het dan ook bij plannen ma ken. Aan de tekst van het uit 1886 stammende wetsartikel dat het plegen van euthanasie strafbaar stelt met maximaaal twaalf jaar gevangenis werd geen letter veranderd. Onder druk van de publieke opinie kroop het bloed toch waar het niet gaan kon. Gelei delijk ontwikkelde zich een praktijk waarbij justitie een arts die euthanasie toepaste niet meer vervolgde, zolang deze maar aan bepaalde zorg vuldigheidseisen had voldaan. Met andere woorden: de offi cier van justitie deed dan alsof de wet van 1886 helemaal niet bestond. Deze in feite onmogelijke situ atie werd iets beter verteer baar toen enkele jaren geleden de Hoge Raad, ons hoogste rechtscollege, bepaalde dat eu thanasie „onder bepaalde om standigheden" een geoorloofde handeling is. Een dokter die van een terminale en veel pijn lijdende patiënt het verzoek krijgt te 'helpen', komt in een noodtoestand te verkeren, zo meende de Hoge Raad. Het is hem officieel toegestaan zich uit die situatie van overmacht te redden door het leven van de patiënt te beëindigen. Dilemma Men behoeft echter geen jurist te zijn om in te zien dat ook in deze redenering iets niet klopt. We begrijpen dat iemand uit zelfverdediging in uiterste in stantie een belager mag doden. We kunnen zelfs inzien dat het soms gerechtvaardigd is de eerste klap uit te delen. Maar dat iemand het recht heeft een ènder te doden om een eigen probleem op te lossen, dat wil er niet bij iedereen even mak kelijk in. Vandaar dat nog steeds veel politici bleven aandringen op een wettelijke regeling, waarin tenminste duidelijk omschre ven zou staan onder welke voorwaarden een daad van eu thanasie gerechtvaardigd is. Zo ook de politici van de PvdA, althans voordat zij aan de formatie van het derde ka- binet-Lubbers mochten mee doen. Vanaf dat moment dach ten zij ineens 'genuanceerder'. PvdA-leider Kok kwam met CDA-aanvoerder Lubbers overeen dat er eerst maar eens een grondig onderzoek moest komen naar de huidige eutha nasiepraktijk in Nederland. Hoe ernstig en hoe omvangrijk was dit probleem eigenlijk? Daartoe werd een commissie ingesteld onder voorzitter schap van prof. mr. J. Remme link, procureur-generaal bij de Hoge Raad. In de tussentijd zou alles bij het oude blijven, met één verschil: de minister van justitie vaardigde nu zwart op wit zorgvuldigheid seisen uit, waaraan een arts bij levensbeëindigende handelin gen moet voldoen, wil hij wor den gevrijwaard van straf rechtelijke vervolging. Afgelopen dinsdag bracht de commissie-Remmelink verslag uit. De resultaten van haar on derzoek mogen in menig op zicht verrassend worden ge noemd. Zo wordt er per jaar in ons land ongeveer 2300 keer euthanasie gepleegd. Veel minder dus dan het ook wel genoemde aantal van twintig duizend per jaar. Daarbij dient wel bedacht dat Remmelink onder euthanasie verstaat „op zettelijk levensbeëindigend handelen door een ander dan de betrokkene, op diens ver zoek". Het doen overlijden van een zwaar lijdende man of vrouw die stervende is en niet meer in staat is zijn of haar wil te uiten, wordt door Remme link aangemerkt als 'stervens hulp'. Het laten sterven van een doodzieke patiënt, door het staken of nalaten van een behandeling, ziet de commissie eveneens als zodanig. Het getal '2300' haalde alle voorpagina's. Iedereen leek opgelucht, temeer omdat er volgens Remmelink in ons land ook zeer gewetensvol met euthanasie wordt omgegaan. Er blijkt geen enkele grond te zijn voor de suggestie van met name de kleine christelijke partijen dat bejaarden in zie ken- of verpleeghuizen van daag de dag hun leven niet meer zeker kunnen zijn. Tevredenheid Bij sommigen was de tevre denheid wel heel erg groot, bijvoorbeeld bij kamerlid Wil ly Swildens, die over dit on derwerp het woord voert na mens de PvdA. Zij zong de lof van de kwaliteit en de repre sentativiteit van het onder zoek en constateerde verheugd dat de bereidheid van artsen toeneemt om zich voor levens beëindigend handelen te ver antwoorden. Maar de ham vraag - moet er nu wel of niet worden doorgegaan met het opstellen van een aparte euthanasiewet? - wilde de soci- aal-democrate niet beantwoor den. Tot woede van de D66'er Kohnstamm, die wees op het nog altijd grote aantal artsen dat euthanasie niet aangeeft en in de overlijdensverklaring schrijft dat de patiënt een na tuurlijke dood is gestorven. Swildens kon moeilijk anders, omdat haar partij coalitiepart ner CDA niet voor het hoofd wil stoten. De christen-demo- irodam vvonersorganisatie Ar- Willemspark hecht er aan toe te lichten zij op de bijeenkomst ïsdag 10 september jl. gesloten geen instem- it te spreken met het lieve plan voor Madu- nu voorligt. De re- irvan betreft niet zo inhoud van het plan de consequenties voor de wethouder ingezet- s. Gevreesd wordt dat e mogelijkheid voor de te geschapen is de be- ming inzake Maduro- er op dezelfde wijze als ïn te doen plaatsvin- a larbij de belangenorga- »e slechts zijdelings in- 'g tunnen uitoefenen. De der heeft het reeds >ndigd: op 2 oktober ngt hij het alternatieve nor de raadscommissie, mededeling dat de be lt 'rganisaties over het al- it dit plan bespreekbaar De raadscommissie, al voor het eerdere emde, zal er derhalve stemmen dat met Ma lm een gewijzigde raam- (fikomst wordt gesloten. behandeling van het ïlijke plan zal ten aan- n onze eventuele be- wederom gezegd wor men zich helaas aan ■rsön Madurodam gebonden acht. De rol van de belangenvereni gingen krijgt naar onze vrees weer het karakter van een achterhoedegevecht waarin slechts marginale winst boekt kan worden. Naar onze mening kan slechts zinvol over het plan overleg worden gevoerd in samenhang met de andere plannen in de directe omgeving (begraaf plaats, sneltram, Bataaf, e.d.) en een groencompensatieplan. Zoals de wethouder het op de voorlichtingsavond voorstelde, zal dit eerste achteraf bij de vaststelling van een Bestem mingsplan kunnen geschieden. „l'Histoire se repètera!". Namens de Bewonersorganis- tie Archipel/Willemspark, A.S. Philipse, DEN HAAG. Seks-lessen Laat niemand ons wijsmaken dat walgelijke sekslessen op de scholen noodzakelijk zijn. Over de hoofden van de ou ders heen wordt de jonge toe komst van ons volk op school geestelijk en lichamelijk be wust de goot ingewerkt/kapot gemaakt! Dat Gods-Liefde- Wet kuisheid gebiedt, daar heeft Nederland maling aan! Als de 'molensteen in zee wordt geworpen', zal dit onge lukkige land in één klap van de aardbodem verdwijnen voor altijd. Eigen keus tot on- ge- Amusement Nou, dat was me even wat. Gouden en andere medailles bij de vleet, wereldrecords en 'n stem als 'n klok. Toch op merkelijk dat dergelijke amu sementsaangelegenheden nog steeds de voorpagina's halen en verderop hele pagina's vul len. Jetje uit Holland kan har der fietsen dan welk Grietje dan ook. Lowietje uit Amerika loopt honderd meter in een paar honderdste seconden minder dan eerst. En uit Piz- zaland komt iemand die zo zuiver zingt, dat het kristal er van barst. Ze deden de Spelen weer vergeten en dat er bin nen afzienbare tijd veel te weinig Brood zal zijn. N. Pleumekers, DEN HAAG. Subsidiologie Subsidiologie. Het is krankzin nig dat deze 'wetenschap' is ontstaan. Een parallel is te trekken met het bestaansrecht van belastingconsulenten. Met name de Overheidskassen zo veel mogelijk ten eigen bate lichter te maken. Dit 'uitbaten' is een sport .geworden ener zijds maar aan commercieel gewin anderzijds begint e.e.a. groteske vormen aan te ne men. Waar er geld in de 'pot' zit (belastinggeld, premies e.d.) voornamelijk in de sfeer van de (overbodige!) overdracht suitgaven en subsidiëring van wat elk wils, wordt dit instru ment van inkomenspolitiek oncontroleerbaar en met gulle hand verkwanseld. Waar het electoraat niets over heeft te zeggen behalve grommend in de beurs te tasten! De miljar- denstroom van de EG dwingt de douane om daar de eerste prioriteit aan te geven wegens de frauduleuze handelingen; zelfs een ander crimineel pa troon waar veel geld in'om gaat, de drugshandel (en -wan del) is pas tweede. Om maar niet te praten over de vele 'af faires' (RSV enz) die door ambtelijke miscalculaties en prognoses in het niets verdwe nen. Nu geeft de comedienne van WVC (altijd lachen met deze schalkse minister!) 220 miljoen gulden 'weg' aan de noodlijdende omroepen om tot 1993 orde op zaken te stellen. SOS van de zuilen! Met deze 15 gulden per capita 'subsidië ren wij (in SOS verkerende retribuanten) in feite a) een wanbeleid en o.a. b) de miljoe nen prijzen die vergeven wor den met allerlei (flauwekul- )spelletjes en prijsvragen op tv. G.A.B. Lamsvelt VOORBURG. Niet iedereen staat te juichen bij de nieuwe plannen voor de uit breiding van Madurodam. Dat blijkt vandaag uit een brief van de Bewonersorganisatie Archipel/Willemspark. FOTO:SP RP7/ linininnpn ëeert er in Nederland? De Bezuinigingen heer Stekelenburg van de Al enige tijd vraag ik mij FNV? Zijn oorlogzuchtige taal steeds bezorgder af: Wie re- richting kabinet en de aanval len op ministers en fractielei ders, deden mij hopen doch vrezen voor het tegendeel dat regering èn parlement hun knieën en ruggen niet zouden buigen onder dit zwaar over trokken geweld. Als voorbeeld enkele koppen uit de krant: „Stekelenburg wil excuses van Wöltgens"; „WAO belangrij ker dan Kok" volgens de FNV-voorzitter. Belachelijk als het niet zo ern stig was voor het politieke be drijf. En wat lees ik tot mijn stomme verbazing in de maan dageditie van 9 september on der 'Commentaar' van de re dactie: „Maar er is een alterna tief. Het kabinet zou kunnen toezeggen dat de uitkeringen enige tijd (bijv. tot 1994) on aangetast blijven", etc. Verder: „Uitstel van de ingre pen in uitkeringen wil Kok best voor zijn rekening- nemen, als hij maar de garantie krijgt dat de bonden met de duur verkorting zullen instemmen als het volumebeleid 'op mo ment X' onvoldoende ople vert". De heer Kok is dus al door de knieën voor de vakbondslei der. Het zal toch niet waar zijn dat de bewindslieden van het CDA, èn de heer Brinkman, hiermee instemmen. Dat zou een èl te slappe vertoning zijn. H.J.M. Buller, VOORSCHOTEN craten zelf, die in 1989 bij monde van het kamerlid Fred Borgman (nu burgemeester van Nijkerk) verklaarden nooit en te nimmer een eutha nasiewet te zullen aanvaarden, gaven geen commentaar. Zij zullen pas iets zeggen wanneer het kabinet een standpunt heeft bepaald. Er wordt wel gefluisterd dat dit nog heel lang kan duren, omdat de mi nisters momenteel wel andere zaken aan hun hoofd hebben. Commissievoorzitter Remme link vindt het niet nodig dat de zaak weer op de lange baan wordt geschoven. Hij is tot de conclusie gekomen dat de hui dige praktijk eigenlijk wel goed is. Remmelink, die van antirevolutionaire huize is, lijkt daarmee campagne te voeren voor het standpunt van het CDA dat een aparte eutha nasiewet niét nodig is. Een andere zaak is of de frac tie van Elco Brinkman blij zal zijn met de argumentatie van de professor. Want waarom vindt Remmelink wetswijzi ging onnodig? Omdat het vol gens hem niet ondenkbaar is dat euthanasie over een jaar of tien zal worden beschouwd, als een „normale medische han deling". Hoe hebben we het nu?! Wil Remmelink een handeling als normaal bestempelen die ook straks volgens het wetboek be straft kan worden met twaalf jaar cel? Hoe kan een jurist zo iets zeggen? „Ach", antwoordt Remmelink droogjes, „opvat tingen evolueren nu eenmaal", Hij wijst erop dat euthanasie in de echte stervensfase nu reeds door de Hoge Raad als een norméde medische hande ling wordt beschouwd. Alleen als een arts het leven beëin digt van iemand die nog niet in de terminale fase verkeert, zien de heren van de Hoge Raad dat nog als 'ter dood brengen', hetgeen een straf baar feit kan opleveren. Het is heel goed mogelijk denkt Remmelink, dat de rechter straks ook „euthanasie in de voorfase" gaat zien als iets dat behoort tot het alledaagse werk van de arts. Dus in be ginsel net zoiets is als het ge ven van een vitamine-injectie. (Rik in 't Hout is chef van onze parlementaire redactie.) Er waait een nieuwe wind door Nederland. Na jaren pappen en nathouden, verwennen en moet-kunnen heeft in ons land een nieuwe flinkheid de kop opgestoken. Representanten van deze stroming vinden dat alle beestjes voortaan gewoon bij de naam genoemd moeten worden. Zij hebben tabak aan heilige huisjes, haarkloverij en pietepeuterig genuanceer. Want, zo houden ze hun gehoor voor, er is al te lang gezwegen en het moet nu maar eens gezegd. Ze doen voorkomen alsof op hun schouders een ondankbare taak rust, ze kijken gekweld als ze hun boodschap verkondigen, maar inwendig genieten ze van hun Grootste Gelijk van de wereld. CD A-fractieleider Elco Brinkman volgens PvdA- kamerlid Frans Moor „dat bruikikkertje met die enge oogjes is de eerste politicus van naam die zich het Grote Gelijk heeft eigengemaakt. „Er zitten ook aanstellers in de wao", sprak hij alweer enkele maanden geleden op plechtige toon. Er voer onmiddellijk een schok door politiek Den Haag. Kon dat wel zomaar gezegd worden Maar Brinkyboy keek eerst getormenteerd en bliksemde vervolgens met zijn oogjes. En er was niemand ook Moor niet die hem durfde tegenspreken. Inmiddels heeft Brinkman een Bolkestein. De VVD- fractieleider zucht al lange tijd onder het imago dat hij te geleerd en te weloverwogen is. „Ik ben een homme d'escalier", excuseerde hij zich in 1989 nog voor zijn toen als 'zwak' ervaren bijdrage aan de algemene beschouwingen. En inderdaad: op de trap worden niet de meest vlammende speeches bedacht. Maandenlang sluimerde het Grote Gelijk in het „diepste diepe" van Bolkestein. Afgelopen weekeinde kwam het zomaar naar buiten. In het Zwitserse Luzern zette hij zijn tanden in het taboe van de 'multiculturele samenleving'. In Nederland wonen veel moslims, zo hield hij zijn gehoor voor. En die moslims het moest maar eens gezegd wensen zich niet altijd aan de Nederlandse normen en waarden te houden. Waar hün botsen met de onze, i Bolkestein, moeten de moslims zich maar aanpassen. Het klonk al behoorlijk streng, maar wat moesten we ons nu daarbij voorstellen, bij die botsende .normen Hoofddoekjes op school? Besnijdenissen bij ongehuwde meisjes? Slachtingen van kleinvee op balkons? Werkonderbrekingen voor gebed of het luidruchtig ten gehore brengen van 'zenuwenmuziek'? Zó flink was Bolkestein nu ook weer niet dat hij zijn Algemene Gelijk liet volgen door een Specifiek Gelijk. Geschrokken van heftige reacties uit de islamitische wereld liet de VVD-leider zelfs daags na zijn toespraak weten dat hij niets meer over zijn Moslim-gelijk wil zeggen tot hij één en ander opnieuw overdacht heeft. Betekenisvol vinden we het wel, de aarzelende daadkracht van Bolkestein. Want we mogen nu toch verwachten dat hij onder liberale vlag een ware kruistocht gaat voeren tegen alles wat afwijkt van 'de norm'. In dat geval ligt er immers nog een enorm terrein braak. Neem nou Staphorst we kunnen er niet omheen daar moeten de mensen zich maar eens aanpassen aan de moderne tijd. Urker visser moeten voortaan want zo kan het niet langer'net als hun collega's op zondag uit varen. Tegenstanders van euthanasie het is streng maar rechtvaardig verdienen een spuitje. Negers en vrouwen dat weet toch iedereen zijn in het algemeen minder productief en moeten dus minder verdienen. Werklozen uw buurman is er ook zo één klussen massaal bij. En wie zijn kinderen niet slaat ja toch? laat ze opgroeien voor galg en rad. Kortom: het Grote Gelijk heeft wortel geschoten en zal, naarmate de tijd verstrijkt, steeds meer politici in zijn greep krijgen ...tót het Grote Geliik zich tegen de politici zélf gaat keren. Want in de kroeg weet men óók precies waar men met het Haagse gespuis aan toe is. „Die hoge heren vullen alleen maar d'r eigen zakken briest men er 's avonds bij het bier. En: „Of je nou door de kat of de hond gebeten wordt, het is allemaal één pot nat". Als de Hoge Heren met hun Grote Gelijk dèt horen, zal het ons niet verbazen als ze zach tekens beginnen te smeken om een beetje Klein Gelijk.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7