Reorganisatie bij HEMA kost twee directeuren kop Acorn Zes maanden ondernemerslief en -leed £eidóc6ommit ECONOMIE ZATERDAG 14 SEPTEMBER 19! Halfjaarwinst NCM 15 procent omhoog AMSTERDAM Over de eerste helft van dit jaar heeft de Neder- landsche Credietverzekering Maat schappij (NCM) een winst na belas tingen geboekt van ƒ29,7 miljoen, 15 procent meer dan die van 25,8 miljoen over dezelfde periode van 1990. De resultaten van zaken voor particuliere rekening stelden op nieuw tevreden, terwijl die voor rekening van de staat een geringe verbetering vertoonden. Voor ge heel 1991 verwacht de verzekeraar nog steeds dat de nettowinst ten minste gelijk zal zijn aan die van 1990 (ƒ33,4 miljoen tegen 8 mil joen over 1989). Intel wil netwerken-markt veroveren DELFT De Amerikaanse chip-fabri kant Intel wil nu ook op de markt van netwerken die computers met elkaar verbinden het marktleiderschap vero veren. Daarom presenteerde het con cern gisteren in het gebouw van de ver tegenwoordiger in Nederland, het Delftse bedrijf Koning Hartman, zijn nieuwe produkten. Intel is zo ambitieus omdat computers, printers of faxen razendsnel aan hun nieuw ontwikkelde netwerken aangeslo ten kunnen worden. „Het moet net als bij een telefoon gaan werken", zegt een In- tel-woordvoerster. „Een telefoon kun je immers in een stopcontact steken en dan doet-ie het meteen. Maar bij computernet werken duurde het vaak een uur of vijf of soms zelfs een dag voordat een printer of computer aan het netwerk kon worden aangesloten". Uit een onderzoek onder computerconsu menten blijkt dat vooral systemen die simpel te hanteren zijn worden gewaar deerd. „Alles moet snel, gemakkelijk en perfect werken zonder technische hulp in te hoeven roepen", gaat de Intel-woord- voerster verder. „Op deze behoeften moeten we natuurlijk inspringen". Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat de con sument steeds prijsbewuster wordt. Bo- vendiën is de markt van computernetwer ken één van de weinigen waar de prijzen elk jaar dalen. „Dat dwingt ons natuurlijk de prijzen heel laag te houden". Het zelfvertrouwen van Intel grenst bijna aan het ongelooflijke, want als datum om de nieuwe produkten te onthullen kozen ze uitgerekend vrijdag de dertiende uit. „Maar dat kunnen we ons wel permitte ren", besluit de Intel-woordvoerster. Martinair overweegt lijndienst op Cuba AMSTERDAM Lucht- vaartmaatschappij Martinair Holland beraadt zich op het openen van een dienst op Havanna (Cuba) per 4 no vember. Aanleiding is de po litiek onzekere situatie op het eiland. Martinair is over het wel of niet laten door gaan van de dienst per 4 no vember in gesprek met de touroperators, aldus de woordvoerder. Uitgangspunt daarbij is dat alleen op Cuba gevlogen gaat worden indien de veiligheid van de passa giers kan worden gewaar borgd. Fuji wil technologie foto-CD van Philips en Kodak gebruiken ROCHESTER De door Eastman Ko dak en Philips ontwikkelde technologie om fotografische opnamen van film op compact disc over te schrijven lijkt aan te slaan, zoals blijkt uit de aanvraag van de Japanse Fuji Photo Film Co. om de technologie te mogen gebruiken. Ko dak-woordvoerder Paul Allen zei dat de Japanse concurrent de licentie kan krij gen en daarvoor royalties dient te beta len aan Kodak en Philips. De op CD ge zette opnamen kunnen op een televisie scherm worden getoond of met behulp van een computer worden gemanipu leerd. Kodak wil het Photo CD systeem volgende zomer op de markt brengen. AMSTERDAM/DEN HAAG De HEMA is weer op de weg terug. De al jaren aan de gang zijn de reorganisatie lijkt haar vruchten af te gaan wer pen. De 70 inmiddels ver nieuwde HEMA's melden tevreden klanten en hoge re omzetten. De, nog lo pende, reorganisatie heeft al twee directeuren de kop gekost, terwijl de lo gistieke managers grijze .haren hebben. Met vallen en opstaan is de HEMA de grootste reorganisa tie uit haar bestaan aan het verwerken. Dat betekent ech ter niet dat alle problemen al opgelost zijn. De afgelopen jaren kon het be kendste warenhuis van Neder land de omzet- en winstgroei van de Bijenkorf-warenhuizen niet bijhouden. Terwijl Ko ninklijke Bijenkorf Beheer -de moedermaatschappij van de HEMA- floreert na een aantal moeilijke jaren, gaat het bij de HEMA precies omgekeerd. Re den voor de directie in 1988 eens flink de bezem door het bedrijf te halen. Bij de presen tatie van de halfjaarcijfers over 1991 was er nog geen dui delijke verbetering in de resul taten opgetreden, maar de HEMA verwacht nog dit jaar de eerste resultaten van de re organisatie te kunnen pluk ken. De HEMA werd in de jaren twintig opgericht als Holland- sche Eenheidsprijzen Maat schappij Amsterdam. Het be drijf werkte met de formule van vaste lage prijzen voor een beperkt assortiment produk ten. Die formule is in de loop van de jaren eigenlijk nauwe lijks veranderd. Dat was ook niet nodig, want de HEMA was tot voor kort het vlagge- schip van KBB. Toen begin jaren tachtig het hele KBB-concern wankelde onder de torenhoog opgelopen rentelasten, was de HEMA de solide winstmaker die het be drijf van de ondergang redde. Ook nu nog draait de HEMA met winst, maar de (geschatte) 30 miljoen gulden die vorig jaar is verdiend, was maar goed voor dertig procent van de totale winst. Ook de omzet stagneerde op 2,2 miljard gul den, terwijl de autonome om zetgroei voor het totale con cern op 7,4 procent lag. Het is ironisch dat de twee redders van de Bijenkorf, HEMA en V&D nu zelf in de problemen zitten. V&D heeft zich vertild aan branche vreemde activiteiten en bui tenlandse avonturen, terwijl de HEMA enigszins was inge slapen als gevolg van de aan houdende successen van de groep. Toen bleek dat de win kelformule met name op de wat koopkrachtiger klanten weinig aantrekkingskracht meer uitoefende. Daarop be sloot het bestuur het roer dras tisch om te gooien. Die ingreep leidde tot grote consternatie bij het HEMA- concern. In 1988 werden twee leden van de directie, Vroom en Karvanagh, al de laan uit gestuurd en per 1 juli van dit jaar kon opnieuw een topman zijn biezen pakken, J. van Nuenen. Dat vertrek maakte de ernst van de situatie nog eens duidelijk, omdat voor Van Nuenen al een plaatsje in de raad van bestuur was gere serveerd. Hoewel beide partijen er het zwijgen toe doen over de rede nen van het vertrek van Van Nuenen, lijkt het er op dat KBB-topman Maas Van Nue nen een te zelfstandig opere rend manager vond. „Ik ben de baas bij KBB" zei Maas on langs nog in een interview met de Volkskrant. „Van Nuenen's grote gebrek was de communi catie met de raad van bestuur van KBB", merkte zijn opvol ger Bart Vos kort na zijn aan treden al eens op met gevoel voor understatement. Problemen Naast het onbegrip van het personeel en de daaruit voort vloeiende onwil om mee te werken aan veranderingen, zijn er ook fouten gemaakt bij de reorganisatie. Zo moest, om sneller op nieuwe trends in te kunnen spelen, de distributie opnieuw opgezet worden. De Hema telt zo'n 208 vestigingen in het hele land, maar de opzet van het distributie-apparaat Een beeld van het ge heel ver nieuwde inte rieur van een HEM A-vesti ging. FOTO: SP heeft zich nooit aan deze ont wikkeling aangepast. Onder het oude systeem werden de HEMA-filialen eenmaal per maand bevoorraad. De spullen werden dan opgeslagen in een magazijn dat soms even groot was als de winkel zelf. Dat be tekent dat dure winkelruimte als opslagplaats wordt gebruikt en bovendien moeten alle fili alen ook nog hun eigen voor raad beheren. Niet bepaald een doelmatige en kostenbe wuste aanpak. In het nieuwe systeem worden alle filialen dagelijks bevoorraad, althans dat was de bedoeling. Zoals zo vaak ging de invoering van deze ingrijpende verandering gepaard met forse aanlooppro blemen, met als gevolg dat bij vele HEMA-vestigingen de nieuwe trendy spulletjes niet of veel te laat aankwamen. Ook bijbestellen werd voor de gemiddelde verkoper bij de HEMA een nachtmerrie. Ge wend als het personeel was om allerlei bestellingen buiten de officiële kanalen om te rege len, moest men zich nu strak aan de dictatuur van de com puter houden. Vooral in het begin leidde dat tot boze reac ties van de winkeliers. Vol gens woordvoerster M. de Haas is er echter al goede vooruitgang gemaakt met de invoering van het systeem. „In 1988 hadden we een planning gemaakt dat het nieuwe distri butiesysteem in vier jaar zou worden ingevoerd. De ver wachting is nu dat het al me dio 1992 in gebruik zal zijn". Of het systeem dan ook al vrij zal zijn van kinderziektes, durfde* ze niet te beloven. Vos, die van wat meer afstand naar de zaken kan kijken nuanceert het beeld enigszins. „De HEMA-top heeft zich bij de in voering flink verkeken op de problemen met het nieuwe sy steem. Dat heeft goud geld ge kost. Ik kan dat gerust zeggen, omdat ik niet verantwoorde lijk ben voor de invoering". Speciaalzaken Een andere fout van de. HEMA was dat ze het veran derende winkelgedrag van de consument niet tijdig hebben opgemerkt. Klanten begonnen zich te ergeren aan de wanor delijke indeling van de pro dukten bij de HEMA. Avon tuurlijk was het wel, 'winkelen bij de HEMA, maar ook tijdro vend. Ook konden de kapi taalkrachtiger geworden con sumenten bij de HEMA steeds minder goed met hun wensen terecht en stapten massaal over naar de als paddestoelen uit de grond schietende speci aalzaken. De 15 miljoen Ne derlanders bleven nog wel bij de HEMA komen, maar meer voor zaken als een degelijke theedoek of een potje verf. Dat zijn nu net de artikelen waar op de HEMA het minst ver dient, met als gevolg dat de omzetten op peil bleven, maar de winst terugliep. In dezelfde periode breidde KBB haar belangen in de spe ciaalzaken verder uit, waar door een steeds groter deel van de omzet en de winst bui ten de HEMA om verdiend wordt. Door het assortiment en de winkelaankleding aan te passen probeert de HEMA nu de „normaalste gespecialiseer de zaak van Nederland" te worden. Inmiddels zijn 70 HEMA's op nieuw ingericht en zijn de eer ste resultaten bemoedigend. Met het nieuwe distributiesys teem moet de HEMA dan in 1993 weer tot de trots van het KBB-concern gaan behoren. Vermeend wil vervuiling milieu belasten AMSTERDAM Milieu- vervuilende activiteiten moeten belast worden, zo pleitte W. Vermeend, hoogleraar belastingrecht aan de Universiteit van Groningen en PvdA twee de kamerlid, donderdag avond. In een forumdiscussie over de spanning tussen economische groei en milieubehoud pleitte hij voor een „ecologisering van het belastingstelsel", onder het motto de vervuiling betaalt. Vermeend schat de opbreng sten van deze heffingen de ko mende vier jaar op 4 tot 5 mil jard gulden. Kern van zijn voorstel is dat heffingen op milieuvervuilende activiteiten van, met name industrieën, in de vorm van lastenverlichting doorgegeven moeten worden aan de werknemers. „Op die manier maak je milieuvervui lende produkten duurder, zon der dat de mensen de reke ning betalen voor de vervui ling". Door de lastenverlich ting zou er ook een positief ef fect op de werkgelegenheid uitgaan. Verder pleitte hij er voor de heffingen .te gebrui ken als een middel om produ centen te dwingen milieu vriendelijker te produceren. De forumdiscussie, georgani seerd door de vereniging Mi lieudefensie (MD), spitste zich toe op de vraag of een verant woord gebruik van het milieu en economische groei met el kaar zijn te verenigen. Direc teur algemene economische politiek van het ministerie van economische zaken W. Mille- koop, waarschuwde voor de enorme kosten en verslechte ring van de concurrentieposi tie van de Néderlandse bedrij ven bij een radicaal milieube leid Goudsmit sluit halfjaar goed af DE BILT Voor Goudsmit, houdstermaatschappij van winkelbedrijven als Jamin, Sweetheart, Society Shop en Lipstick, is het eerste halfjaar van 1991 overeenkomstig de verwachting verlopen en heeft opgeleverd. Voor het gehele jaar voorziet de onderneming eenzelfde winst (ƒ5,6 miljoen) als over 1990. De omzet steeg in de eerste helft van 103,2 miljoen tot ƒ113,8 miljoen. Noteringen van vrijdag 13 september 1991 (tot 16:30 uu dividend 90/2.90 907.10 90 1.05 90/6.50 86/87 5% sl. 90/2.85 90/91 4.68 90/6.10 90/3.60 90/2.80 89/2.50 90/7.80 ADVERTENTIE PCM van deze maand, blz. 145, 146 en 147: bespreking van het supersnelle Desktop Publishing pakket 'Impression* voor de Acorn Archimedes 32 bits multitasking 1 RISC computer: ■OOKNUMESrmDt MCHIMEDES WEER owm coed voor m mis en mi CMUmmWDEDOS-ENlPPlE- WERELD SOMS VER ACHIER ZICH' MEER INFORMATIE: eed computers delft bv voldersgracht 25-26, 2611 ev dejft telefoon p_l 5) 147643 telefax (015) 134429 m.l.v. 1 oktober zijn wij op zaterdag gesloten en op maandag geopend! Een groot aantal halfjaarsre sultaten is thans gepubliceerd. In de meeste gevallen wijken die resultaten weinig af van de prognoses. Soms worden verwachtingen echter niet be waarheid, omdat zij te hoog gespannen zijn geweest. Het is mij opgevallen dat die te hoog gespannen verwachtingen in enkele gevallen te wijten zijn aan een gebrekkige markt kennis, waarbij steeds de kwaliteit van het manage ment in twijfel dient te wor den getrokken. Daarbij komt dat een aantal ondernemin gen niet eens beseft al enige tijd in ruw weer rond te zwal ken. Van de vennootschappen die in de afgelopen vijf jaar met veel elan via de Amsterdamse effectenbeurs om de gunst van de binnen- en buiten landse beleggers hebben gebe deld, zijn heel wat afgegaan als gieters - het jongste voor beeld: Air Holland. Boven dien kunnen perfect draaien de ondernemingen met grote orderportefeuilles soms het slachtoffer worden van forse valutaschommelingen. Neem de Amerikaanse dollar, die in enkele weken tijd in koers daalde van 2,050 tot 1,910 gul den. Zo'n koersontwikkeling is uitstekend voor exporteren de Amerikanen, maar slecht voor exporterende Nederlan ders. Overigens komt die koersval als geroepen voor de Amerikaanse concerns die hun winsten over het derde kwartaal zullen kunnen flat teren door in dollars uitge drukte grotere winsttransfers van hun buitenlandse doch terondernemingen. behalen redelijk tot goede resultaten. Dat is echter niets bijzonders, omdat dergelijke resultaten van deze fondsen geëist mo-, gen worden. Zij worden na melijk geacht over meer ana lytische kennis te beschikken dan wie ook. Helaas is dat niet altijd het geval, zoals de Robecogroep in het overigens bar moeilijke 1990 demon streerde. Robeco draait thans weer aardig, terwijl enkele beleggingsfondsen in (com mercieel) onroerend goed - ondanks een slechte markt - zeer behoorlijk blijken te draaien. Veel kundigheid en inzicht in de marktverhoudingen mag verwacht worden van de Ne derlandse exporterende on dernemingen. Ik noemde hiervoor al de valutaproble men, die kunnen ontstaan bij dollartransacties. Voor onder nemingen met belangen in de overige elf EG-landen liggen de zaken wat eenvoudiger, omdat de valutaschommelin gen in dit gebied, dankzij de Europese Monetaire Unie, al tijd binnen redelijke perken blijven. Resteert de markt kennis. Een typisch voorbeeld van een onderneming die op GELD GOED het juiste moment haar kan sen heeft gegrepen, is Otra, die in haar halfjaarsbericht dit meldt: „Aan de sterke om zetstijging hebben vooral de Duitse bedrijven van de Tech nische Unie Deutschland groep bijgedragen 24,4 pro cent). De vijf nieuwe ver koopkantoren in het voorma lige Oost-Duitsland behaalden een omzet van 41 miljoen gul den. De in 1990 aldaar geo pende drie kantoren leverden al een bijdrage aan het resul taat". Auto-industrie De internationale auto-indus trie behaalt belabberd slechte resultaten. Slechts heel enkele concerns hebben zich aan de algemene trend kunnen ont trekken. DAF behoort niet tot die uitzonderingen: het ver lies per aandeel kwam voor de eerste helft van 1991 uit op 6,15 gulden tegen op 1,10 gul den voor dezelfde periode van 1990. De belangstelling voor de aankoop van trucks en be stelwagens is fors gedaald. Een groter verlies werd ech ter verwacht. In de hard- en softwaresecto- ren van de Nederlandse com puterindustrie worden over het algemeen treurige resulta ten behaald. De bekwame technici die de desbetreffende bedrijven met veel vaart en verve op poten hebben gezet, tonen in veel gevallen geen enkel inzicht te hebben in de ontwikkelingen op hun mark ten. Het eigen vermogen van Management Share is inmid dels negatief. Het is derhalve duidelijk dat grote verliezen zijn ontstaan. Toch las ik op 24 april van dit jaar: „Het au tomatiseringsbedrijf Manage ment Share kent de winst van het lopende jaar al redelijk precies: 3 tot 3,5 miljoen gul den. Na enkele jaren kwakke len lijkt de onderneming, iuist op het moment dat enkele concurrenten staan te wanke len, weer in vorm te raken". Een andere sukkelaar in deze sector is Infotheek Groep. U weet dat al, maar het is toch aardig in een aandelenanalyse van CLN Oyens en van Eeg- hen dit te lezen: „Gezien de zeer zorgwekkende financiële positie van het bedrijf en de verslechterde marktomstan digheden vinden wij het aan deel - ondanks de mogelijk positieve operationele voor uitzichten door met name kostenreductie - niet geschikt als belegging. Slechts beleg gers die beleggingen met een hoog risicoprofiel niet schu wen. zouden een belegging in het aandeel kunnen aahou- den". Die duidelijke taal geldt evenzeer voor HCS en andere high-tech-aandelen. Uit de uitgeverswereld komt goed nieuws. Enkele interna tionaal georiënteerde concens kwamen met behoorlijke winststijgingen voor de eerste helft van dit jaar: Wolters Kluwer 1,41 na 1,18 gulden, en Elsevier 3,00 na 2,77 gul den (alles per aandeel). Ver bluffend goed werkt de kleine uitgeverij E.J. Brill NV in Leiden, die in 1990 door inte rim-manager drs. F.H. Pruyt (nu inmiddels statutair direc teur) van de ondergang werd gered. Brill verantwoordt voor de eerste helft van 1991 een nettowinst van 335.000 gulden tegen een van 52.000 gulden voor dezelfde periode van 1990. „Het bedrijf bereidt zich voor op een overgang naar de parallelmarkt in en kele jaren". Brill is gespeciali seerd in het uitgeven van we tenschappelijke werken op het gebied van de humaniora en de oriëntalistiek. Wanneer ik de gang van zaken bij deze kleine, sterk gespecialiseerde uitgeverij bekijk, dan vraag ik mij onwillekeurig af hoeveel minder gespecialiseerde be drijven erin zullen slagen het hoofd boven water te houden. Hebben zij wel genoeg kun digheid in huis om die sprei ding tot een succes te maken? Is de toegevoegde waarde van hun 'produkten' voldoende groot? Enkele lezers wezen mij erop dat beurssluitingen in paniek situaties ook niet alles zijn. 37 38-/4 ford 26 26 genl elee 17 17?4 genl motc 50 49 genl public 17 - goodrich 71 71 té goodyear 11 té 11 hewlett-pac 14té 14té intl paper BEURS Vriendelijke stemming niet te handhaven AMSTERDAM Het Damrak begon gisteren in een vriende lijke stemming waarbij de stemmingsindex al vlug een halve punt steeg tot 92,7. Maar in de middag staken winstne mingen de kop op toen Wall Street in weerwil van een dis contoverlaging achteruit ging. Uiteindelijk bleef er maar 0,1 punt over. De CBS-koersindex daalde zelfs 0,3 punt tot 197,4. De omzetten waren voor de aandelen wat hoger dan eerder in de week: 557 mil joen. Overigens waren de obli gatie-omzetten met ƒ610 mil joen flink minder dan woens dag en donderdag. Elsevier be zette met bijna ƒ30 miljoen de vierde plaats. De aandelen wa ren 1,30 hoger op 88,70. Volmac stal bij de hoofdfond sen opnieuw de show i koerswinst van ƒ0 1! ƒ21,30. HCS pakte er ejbeslot beitje bij op 2,80. Va ternationals lag KLM de markt met een wiidat n zeven dubbeltjes op 3 arvai Koninklijke Olie moei jnh' daling donderdag na kendmaking van het dividend van ƒ3,45 0,70 verder teruje 155,60. Pakhoed vo ge lijst verliezers aan i ming achteruitgang van ƒ42,50. VOC werd gulden minder - 43,10. Winstneminge ten de prijs van Polyg Wnne 0,50 tot 39,30 en Philips zakte twee diPndig tot 36,50. gt h Op de lokale markt P°r d Staal Bankiers 1,30 I med< 18. De 7 procent pi aandelen VNU mochi kwartjes omhoog naai Het levensmiddelenfoic trok de aandacht m emde winst op 82,10. Daaistemi bijna 10 miljoen om eei lag Flexovit goed in met een winst ƒ70,10. Boskalis, die betere halfjaarcijfers"1 ceerde, ging 0,40 voo 22,80. er op bin te der

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6