sraël-lobby YS voedend op Bush a Lord Carrington op vredesmissie naar Joegoslavië eweld doet Zuid-Afrika twijfelen aan akkoord BUITENLAND Hezbollah-leider: einde gijzelingen Libanon in zicht iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB" R ïd&i<5owiai\t ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 5 ^eden morgen naar de stembus CKHOLM Als de voorte lers tn niet bedriegen gaat het edse stelsel van sociale voor- ierdlngen na de Pariementsver- keiijl ngen van morgen op de hel ink. eigen uitge eonderzoeken voorspellen een roor een coalitie van vier opposi- tijen die heeft aangekondigd een te zullen maken aan staatsmo- ies, ziekenhuizen, crèches en be- ;ntehuizen te zullen privatiseren, rol van de overheid terug te dringen. cerheid over een teruglopende de C mie lijkt de kiezers ertoe te be- gehad, te laten vallen. De werkloos heid is vorig jaar verdubbeld tot 3,1 procent, het hoogste percentage in Zweden sinds de Tweede Wereldoor- De economische groei is tot staan gekomen, terwijl de jaarlijkse inflatie is opgelopen tot 9 procent. Het jongste kiezersonderzoek gaf de oppositiecoalitie bijna 50 procent van de stemmen bij de verkiezingen voor de 349 zetels tellende Riksdag, tegen 35,9 procent voor de sociaal-democra- De oppositie, waarin de conservatieve Gematigde Partij en de Liberale Partij de boventoon voeren, heeft overigens gezegd dat Zweden ook met de door haar voorgestelde veranderingen nog een welzijnsstaat blijft. Acht mensen vermoord in Medellin BOGOTA In Medellin, de tweede stad van Colombia, zijn gisteren zes mannen en twee vrouwen door onbe kenden uit hun huizen gesleept en doodgeschoten. Het leger zei te ver moeden dat de moorden het werk zijn van zogenaamde 'schoonmaak ploegen' of volksmilities, die drug verslaafden, prostituees, zwervers of andere personen die zij ongewenst achten, uit de weg ruimen. In totaal werden deze week in Medellin 16 mensen 'opgeruimd'. De moordcom mando's staken in het afgelopen jaar de kop op om de strijd aan te binden met straatbendes die veelal beston den uit voormalige huurmoordenaars van het cocaïnekartel van Medellin. Wilder kandidaat voor democratische nominatie RICHMOND Gouverneur L. Wilder van de Amerikaanse staat Virginia heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de democra tische nominatie voor de presidentsverkie zingen van 1992. De 60-jarige Wilder is de eerste zwarte gouverneur in de Verenigde Staten. Hij won in 1989 nipt de gouver neursverkiezingen in Virginia. Vooral zijn standpunt over het recht op abortus leverde hem veel steun onder zwarten en blanken op. Wilder is de tweede belangrijke kandi daat voor de democratische nominatie. Eerder wierp de voormalige senator voor Massachusetts, Paul Tsongas, zich in de race. De democratische senator voor Iowa, Tom Harkin, zal morgen zijn kandidatuur aan kondigen. België schaft doodstraf af BRUSSEL België gaat de doodstraf for meel schrappen uit het wetboek van straf recht, ruim 40 jaar na de tenuitvoerlegging van de laatste executie. Tijdens het weke lijkse beraad keurde het Belgische kabinet gisteren de ontwerp-wetgeving goed waarbij de doodstraf in vredestijd wordt afgeschaft. Een woordvoerder van het ministerie van justitie zei' dat België een van twee laatste Westeuropese landen is waar de doodstraf officieel nog bestaat. Het andere land is Ier land. Hij wees er op dat de huidige wetge ving in strijd is met de Europese Conventie voor de mensenrechten, die de doodstraf ni^t toestaat. In 1950 werd voor het laatst ie mand in België door een vuurpeloton te rechtgesteld, na te zijn veroordeeld wegens oorlogsmisdaden. VN-TEAM VERLAAT IRAK WEGENS TEGENWERKING BAGHDAD Een inspectieteam van de Verenigde Naties, dat een onderzoek moest instellen naar de Iraakse ballistische raketten, heeft gisteren Baghdad verlaten vanwege een ruzie met de Iraakse regering over het gebruik van helikopters. Hierdoor waren de VN-inspecteurs niet in staat hun Opdracht uit te voe ren. De 17 leden van de groep kwamen een week ge leden in de hoofdstad aan met het plan installaties in het westen van Irak te bezoeken vanwaar tijdens de Golfoorlog Scud-raketten op Israël en Saudi-Arabië werden afgeschoten. Irak weigerde echter toestem ming te geven voor het gebruik van twee helikopters die in Turkije zijn gestationeerd. Op 15 augustus nam de VN-Veiligheidsraad een resolutie aan waarin Baghdad werd opgedragen toestemming te geven voor inspectievluchten met gewone vliegtuigen en helikopters door heel Irak. Irak noemt dergelijke vluchten een bedreiging voor de nationale veilig- BAYRUT Hezbollah- leider Husayn Musawi heeft gisteren gezegd dat de afwikkeling van het drama rond de westerse gijzelaars in Libanon in zicht is en dat een van hen ,,een Amerikaan of een Brit" binnen een week vrijgelaten zal worden. „Als Israël zijn belofte houdt om meer gevangenen vrij te laten, is het proces om de gij zelaars te ruilen tegen de ge vangenen goed op gang", zei Musawi. Israel liet woensdag 51 gevan genen vrij en droeg de licha men van negen guerrillastrij ders over aan groeperingen in Libanon. Donderdag volgde een nieuwe transactie. Het door Syrië gesteunde Demo cratisch Front voor de Bevrij ding van Palestina gaf de stof felijke resten vrij van een in 1983 in Libanon vermiste Is raëlische soldaat en mocht in ruil daarvoor een van zijn door Israël gedeporteerde acti- De Israëlische premier Shamir verklaarde in Parijs dat hij op timistisch was dat de nieuwe ruil een proces in gang heeft gezet waarbj alle gijzelaars zul len vrijkomen. „Ik hoop dat we over zekere tijd een defini tieve oplossing voor dit tragi sche probleem zullen berei ken", zei Shamir. Musawi zei dat het proces voor de vrijlating van de westerse gijzelaars vertraging kon oplo pen omdat sjeik Abdul Karim Obeid niet onder de eerste groep vrijgelatenen was. Er zal nu moeten worden gepraat over „de vrijlating van een tweede groep waar Obeid wel deel van uitmaakt", zei Musa wi. Obeid, een sji'itische gees telijke en activist van Hezbol lah, werd in 1989 door Israëli sche commando's ontvoerd uit zijn woonplaats in Zuid-Liba- non. Zijn vrijlating en die van meer dan 300 andere Arabi sche gevangenen is als voor waarde gesteld aan de vrijla ting van alle westerse gijze- (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken verklaar de in Den Haag dat de Europese Gemeenschap overweegt waarnemers te sturen naar de republiek Bosnië-Hercegovina, zoals die al op het strijdtoneel in Kroatië aan het werk zijn. De president van Bosnië, Alija Izetbegovic, riep donderdag op de waarnemerstaken van de EG vopr het bestand uit te breiden naar gebieden aan de grens met Bosnië, dat bang is steeds meer in de strijd te wor den betrokken. De voorzitter van de Joegosla vische conferentie in Den Haag, Lord Carrington, kon digde gisteren aan maandag naar Joegoslavië te zullen rei zen. Hij wil daar met de presi denten van Servië en Kroatië, Slobodan Milosevic en Franjo Tudjman, en legerleiders spre ken over het verdere verloop van de conferentie. De twee werkgroepen die door de con ferentie zijn gevormd, een over mensenrechten en min derheden onder leiding van de Nederlandse oud-diplomaat Barkman, en een over grond wetsproblemen onder leiding van de Spanjaard Aguirre de Career komen maandag en i Den Haag bijeen. Smokkelen Kroatië beschuldigde het Joe goslavische leger ervan Servi sche guerrillastrijders naar fe derale kazernes in havenste den aan de Adriatische kust te smokkelen om de militaire macht in het zuiden van de re publiek te versterken. Het ge bied rond de steden Zadar en Split is sinds begin deze week van de rest van Kroatië afge sneden door een guerrilla-of fensief. „De terroristen worden over zee vervoerd vanuit Montene gro door landingsvaartuigen en naar kazernes gebracht", zo meldde radio-Zagreb. Kroatische bronnen verklaar den dat de regering in 1 vreest dat de versterking de kazernes in Split, Benkovac en Sibinek leidt tot uitbreiding van de strijd in het zuiden van Kroatië. De radio zei dat het leger heeft gedreigd Sibinek aan te vallen, nadat de plaatse lijke autoriteiten de elektrici- teits- en waterlevering aan de kazernes hadden stopgezet. Niet alleen in Nederland, maar ook elders in Europa heeft de aanhoudende droogte nadelige gevolgen. Dit vrachtschip dat gisteren over de Rijn voer, liep aan de grond bij de Duitse stad Duisburg. De Rijn heeft zijn laagste waterpeil bereikt sinds de officiële registraties startten in 1817. FOTO:AP Hezbo eden, stoffel •esten /verde /veek gedrj door sraël gestei £uid 'j 3e hei Degralr 3ayrut |C DE KONINCK legen gevan schap HINGTON De Dverle )uding tussen presi- Bush en de joodse enschap in de VS is ;t nulpunt gedaald na emotionele weige- eerder deze week, iu al een kredietga- van 10 miljard dol- geven voor de op- van Russische immi- ibane|en in Israël, eger. de toon waarin Bush isluit vervatte, wijst vol- ontdane joodse woord- irs op vijandige gevoe- ij de Amerikaanse presi- ;gens Israël. De 'anti-las- nd' van B'nai B'rith, een Ie belangrijkste joodse groeperingen in de VS, irp gisteren in scherpe rdingen Bush' verwij- laar 'machtige politieke en' die in het Ameri- i Congres aan het werk n de 10 miljard dollar sraël er op korte termijn len te krijgen. een zeer ongelukkige Ar rijving van een normaal ijnsel in de Amerikaan- tiek", aldus de verkla ring. Een zegsman van een an dere organisatie, de 'Taak groep Kredietgarantie', ver klaarde dat „niet wij de con frontatie zoeken, maar dat de president de gemoederen ver hit". Tijdens de aankondiging, don derdag, dat hij het besluit over een leengarantie voor Israël vier maanden uitgesteld wil zien, klaagde president Bush weliswaar bij wijze van grap over „wel duizend lobbyisten die vandaag het Congres bewerken" en die het beleid van „een eenzame klei ne jongen hier" proberen te dwarsbomen. Het is in de Amerikaanse poli tiek gebruikelijk dat belangen groeperingen Congresleden in tensief benaderen en onder druk zetten om zaken gedaan te krijgen of te voorkomen. De zogenaamde 'joodse lobby' wordt als een van de machtig ste in de VS beschouwd, om dat deze beschikt over kapi taal, grote kennis van zaken, emotionele gedrevenheid en contacten over de gehele we- Veto Maar ook andere belangen groepen kunnen grote aantal len invloedrijke leden mobili seren om Congresleden naar hun standpunt over te halen. De National Rifle Association, de vereniging die voor vrij wapenbezit in de VS is, geldt als de grootste lobby-groep. Vaak gebruiken ook presiden ten op hun beurt lobby-bu reaus om besluiten door het Congres te krijgen. De belangrijkste joodse organi saties die in de Amerikaanse politiek actief zijn voor Israël, zijn behalve B'nai B'rith de American Israël Public Affairs Committee (met een vaste staf van 100 mensen en een jaar budget van 12 miljoen dollar) en de Conferentie van Voor zitters van Grote joodse Orga- nisatiès. Het zag er gisteren naar uit dat hun invloed de doorslag zal geven in het Congres, dat mogelijk al komende week in meerderheid zal besluiten tot een onmiddelijke kredietga- tantie voor Israël. Bush heeft duidelijk gemaakt dat hij zo'n besluit met een veto zal tref fen. Daarna zou een tweeder de meerderheid in het Congres nodig zijn om dat veto te ver nietigen. Veel Congresleden vragen zich af waarom Bush zo'n prestigezaak maakt van de kredietgarantie die, indien af gegeven, volgens de president de kansen verkleint dat vol gende maand een Israëlisch- Arabische vredesconferentie aprogfl ;te dag' - En nog komt er geen eind aan de tegenslagen. Vooral enier, Boom, is wanhopig. Wat moet er van uitgezaaide terecht komen, nu de lang verwachte regens uitblijven? verdroogt. Ook Van Riebeeck twijfelt nu aan het welsla- zijn onderneming. Gelukkig weet Maria, zijn vrouw, hem 1 buien heen te helpen en hem steeds nieuwe moed in te Om aan voedsel te komen trekken de Hollanders meer- JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Na een bezoek aan Frankrijk reageerde de Israëlische premier Shamir bij terugkeer op de luchtha ven Ben Gurion verbolgen op de uitspraken van president Bush betreffende een eventueel veto in het Congres. Shamir benadrukte dat zijn land geen concessies zal doen om de kredietgaranties van de VS te krijgen. FOTO: AFP bijeen kan komen. Ook Repu blikeinse partijgenoten van Bush wijzen erop dat zelfs de betreffende Arabische regerin gen geen zwaar punt maken van een humanitaire lening voor de opvang van Russische Strijdlust Volgens waarnemers in Was hington zou Bush persoonlijk belegdigd zijn door de recente uitspraak van de Israëlische premier Shamir dat Bush zou zijn gecapituleerd voor Arabi sche eisen en dat hij in de Ara bische val zou trappen. Boven dien zou Bush geobsedeerd zijn door zijn eigen wens een Arabisch-Israëlische vredesre geling te bereiken en zo gestal te te geven aan de 'nieuwe we reldorde' als resultaat van de Golfoorlog. Bush wil overigens ook niet toezeggen dat Israël over vier maanden wel op de Ameri kaanse kredietgarantie kan re kenen. Bush' voorwaarde is dat Israël belooft de vestiging van immigranten in bezet ge bied stop te zetten. Maar in het Amerikaanse Congres groeit de steun voor het Israëlische standpunt dat de kwestie van de lening ontkoppeld moet worden van het vraagstuk van de nederzettingen in bezet ge bied en van de vredesconfe rentie. Bush' verheffing van het con flict over de lening tot een constitutionele principe-zaak („Alleen de president, niet het Congres, heeft de grondwette lijke opdracht buitenlands be leid te voeren", zo hield hij de volksvertegenwoordiging voor), lijkt de strijdlust in het Congres ten bate van Israël al leen maar aan te wakkeren. MOND HASSELERHARM laai bd toen d^MNESBURG het geweld in Afrika onvermin- doorgaat blijven de :ke leiders vastbe- om de dialoog te houden. Wel de twijfel of het tïsakkoord dat van- wordt ondertekend at is een eind te ma an de bloedige strijd, ia-leider Buthelezi dat de overeen- onvoldoende zal erd g(j iet ein iet allf vera aalige het J desmis fie Palestijn >od in Nablus vuii!ALEM Israëlische soldaïen lebben gisteren een hi ïn doodgeschoten toen de stad Nablus op de ijke Jordaanoever het rif defi Penden op stenengooi- lus het leger. Volgens ■eeg t( »er was bet slachtoffer 7I-, oud, volgens Palestijnse n 17. Andere Palestij- ïtvoerden het stoffelijk tot uit het ziekenhuis, den het in de verboden buit! inse vlaS en begroeven de westelijke begraaf - van Nablus. Ongeveer ïnsen woonden de ter estelling bij, aldus een jnse verslaggever. Sinds gin van de Palestijnse i in december 1987 zijn lestijnen door Israëliërs Nog eens 434 Palestij- xden door volksgenoten racht, de meesten op iking van collaboratie iraël. l burge ;eft, wi eilig is in retoi Bayrut t dat, ruikelb de gru de gi kwes malen het binnenland In om daar op wilde dieren te gaan jagen. Zij volgen meestal de oevers van de „Soete Rivier" en niet zel den slagen zij erin een „renoster" of een olifant neer te leggen. Eén keer lukte het de jagers zelfs een rhinoceros te vangen, toen deze in gevecht was met een reusachtige olifant. O, het land is rijk genoeg, maar zal Van Riebeeck met de weinigen die hem zijn meegegeven, erin slagen er iets goeds van te maken? doordringen tot de vech tende partijen in de zwar te wijken, waar deze week meer dan 120 mensen werden vermoord. Gisteren nog moest de politie op massale schaal in actie ko men om het geweld in de zwarte woonsteden, dat nu al zes dagen aanhoudt, te beëin digen. Duizenden agenten trokken naar de woonsteden na de aankondiging dat ze hele gebieden ten zuiden van Johannesburg hermetisch zou den afsluiten. Het nationale vredesakkoord is de meest vergaande poging tot nu toe om een eind te ma ken aan het geweld. Ook Bu thelezi zal vandaag zijn hand tekening zetten, maar was enigszins sceptisch over de uit werking: „Een overeenkomst met het ANC die we in januari sloten, had ook geen resul taat", aldus de Inkatha-leider. Die bilaterale afspraak ging echter veel minder ver dan het akkoord dat nu op tafel ligt. Het nieuwe vredesakkoord, bereikt onder toezicht van de kerken en het Zuid-Afrikaan se zakenleven, creëert een aantal permanente en onaf hankelijke mechanismen om gedragscodes af te dwingen bij politie en leger en de politieke organisaties. Het geeft uitge breide bevoegdheden aan een politie-ombudsman en aan een commissie die zich gaat bezig houden met geweld en intimi datie. Voor het eerst wordt daarmee een belangrijke stap gezet op weg naar onafhanke lijk toezicht op de omstreden veiligheidstroepen. Maar er is niet alleen enthou siasme, want er zijn ook poli tieke organisaties die niet hun handtekening zullen zetten onder het vredesakkoord. De blanke conservatieve partij bijvoorbeeld, die niet aan tafel wil zitten met het ANC. Ook de radicale zwarte organisaties PAC en AZAPO weigeren te ondertekenen omdat zij „geen onderdeel willen worden van de structuur waaraan het apartheidsregime deelneemt". Verder is het twijfelachtig of de partijen die wel deelnemen het eens worden op alle fron ten. Nog steeds is er geen ak koord over het dragen van speren die door Inkatha wor den omschreven als 'traditio nele wapens' en door het ANC als 'ordinaire moordwapens'. Inkatha zou wel bereid zijn om het dragen van de speren bij politieke manifestaties ach terwege te laten, maar eist in ruil daarvoor dat de militaire tak van het ANC wordt ont manteld en ontwapend. Dat is volgens het ANC voorlopig nog niet aan de orde. Maar een afspraak over het dragen van speren is geen voorwaarde voor het onderte kenen van de 32 pagina's dik ke overeenkomst vandaag. Er blijft voldoende over om het akkoord te omschrijven als het belangrijkste evenement in de moeizame onderhandelingen in Zuid-Afrika tot nu toe. Het zal niet onmiddellijk tot vrede leiden, want daarvoor is de si tuatie in de zwarte wijken mo menteel te explosief, maar de afgelopen maanden hebben bewezen dat vredesonderhan delingen effect kunnen heb ben. Pagina 9: Nieuwe grondwet Zuid-Afrika kan machts strijd in de hand werken Centrale bank VS verlaagt disconto WASHINGTON De Fe- deral Reserve Board, de centrale bank van de Ver enigde Staten, heeft giste ren zijn disconto verlaagd van 5,5 tot 5 procent. De verlaging, bedoeld om een dreigende economische recessie af te wenden, is al de vierde sinds december. Net als bij de voorgaande gele genheden ging de verlaging van het disconto gepaard met een verlaging van de Federal Funds-rente. De grootste commerciële ban ken beantwoordden de maat regel van de Fed ogenblikke lijk met een verlaging van hun 'prime rate', de basis-rente, met een half procent tot 8 pro cent. Verlaging van het disconto is een onmiskenbaar teken dat een centrale bank probeert een recessie te bezweren door het lenen van geld gemakke lijker te maken. Met de nieuwe verlaging is het disconto op zijn laagste peil ge komen sinds februari 1973, toen het ook op 5 procent stond. De regering Bush had sterke pressie op de Fed uitge oefend om maatregelen te ne men tegen de dreigende reces- Aan de grond Overstroming Een jongetje staat in het water, terwijl zijn ouders nog net droog kunnen blijven terwijl ze eten klaar maken. Hun hut is onderwater komen te staan door overstromingen in de buitenwijken van Dhaka in Bangladesh. Het dodental is inmiddels opgelopen tot boven de honderd. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5