1695 Einde gijzelaarsverhaa is kwestie van tijd Nieuwe biografie van prins Claus: bundeling interviews BINNENLAND BUITENLAND Nieuwe vormen van bestuur kunnen wereldproblemen ook niet oplossen ^ed ;p. Lezersservice ONBEKEND ITALIË CsidaeSoutfwit ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1! ,idói rKHr DEN HAAG Directeur Wouter van Dieren van het IMSA, een milieuadviesbureau voor overheid en bedrijfs leven, vindt dat het nieuwe rapport van de Club van Rome de wereldproblemen op het gebied van overbevolking, mi lieu en armoede goed inventa riseert. De voorgestelde be stuurlijke maatregelen vindt hij echter „vrij zwak". „Ze komen niet verder dan een voorstel voor nieuwe be stuurlijke structuren omdat de huidige niets voor elkaar krij gen. Maar waarom de traditio nele structuren niet functione ren, wordt niet duidelijk. Een analyse ontbreekt". „Het is bekend dat de Vere nigde Naties er niets aan kun nen doen, de Europese Ge meenschap bijvoorbeeld ook niet, maar waarom kan een nieuw orgaan dat dan wel?", aldus de belangrijkste kritiek van Van Dieren. „Dat zelfs zo'n belangrijke instantie als de Club van Rome niet verder komt dan een algemene uit spraak", vindt hij een „gewel dig alarmteken". Van Dieren is geen lid, maar vanaf het eerste uur als adviseur wel be trokken bij de Club van Rome. De Club van Rome, een in 1968 opgericht gezelschap van wetenschappers industriëlen en mensen uit de media die begaan zijn met het lot der mensheid, bracht in 1972 het roemruchte rapport „Grenzen aan de Groei". Daarin werd gewaarschuwd tegen ongebrei delde groei van de bevolking en produktie met alle gevol gen voor het milieu. De waarschuwingen van toen zijn goed begrepen, luidt nu het oordeel van de club. De problemen zijn op dit moment echter ernstiger dan begin ja ren zeventig en de boel blijft fors uit de hand lopen. Oor zaak is dat er geen goed be stuurlijk mechanisme is om die ontwikkelingen een halt toe te roepen. Nieuwe structuren voor inter nationale samenwerking zou den uitkomst moeten bieden. Er zou een soort veiligheids raad voor het milieu moeten komen met daarin ook des kundige niet-politici, aldus de club in haar nieuwe rapport „De Eerste Wereldrevolutie". Het verschil tussen het nieuw ste rapport en dat van 1972 is dat er dit keer geen wiskundi ge modellen van onderzoekers aan ten grondslag liggen. Het is een visie op de actuele we reldproblematiek van de leden zelf. Het rapport is geschreven door de Brit Alexander King, sinds '68 lid en huidig voorzit ter, alsmede de Fransman Ber- trand Schneider. Gevaarlijk De suggestie in het rapport dat de democratische structuur voor een doortastend optreden niet geschikt is, noemt hij een ware, maar gevaarlijke stel ling. „Je zult in je aanbevelin gen uit moeten gaan van een zekere vorm van democratie", is zijn stelling. de terugdringing van de uit stoot van kooldioxyde (belang rijkste veroorzaker van het broeikaseffect) als een van de grote problemen die wereld wijd ter hand moeten worden genomen. Daaraan gepaard gaan herbebossing en aan dacht voor alternatieve ener giebronnen. Kernenegie wordt niet bij voorbaat verworpen. De club vindt verder dat, ze ker nu de tijden van ontspan ning zijn aangebroken, de we reld op een civiele economie in plaats van een militaire eco nomie moet worden geschoeid. Geld dat daardoor vrij komt, kan naar beter onderwijs en bestrijding van armoede. Aan de grove exploitaitie van grondstoffen van de Derde Wereld moet een einde ko men. Kleinschalige hulp ver dient daar de voorkeur. Van Dieren vindt dat de Club van Rome zeker gezag heeft waar het het aanroeren van dit soort problematiek betreft. „Het gaat om een grote groep topexperts die één mening ventileert. De eenheid van meningsvorming over dit soort problemen neemt geweldig Het „doemdenken" dat bij uit stek geassocieerd werd met „Grenzen aan de Groei" is volgens de opstellers het nieuwe rapport te Maar het is geen doel zo stellen zij ter ven' „Het is de noodzakelij zet om iets te kunnei aan een dreigende CKHC »n nie ïdse si ijijngen De Nederlandse vertali n „The First Global Revo tij zoals de Engelse titel verschijnt in oktober vember bij H. D. Tjeenk Willink, gelse uitgave zou eigei in januari zijn uitgi maar omdat toen de i log de wereld bezighieli 1 tot uitstel besloten. eondei roor ee .tijen d te zuil ies, zie intehui rol v dring ;e terheic Cjmie lij lang Hij zou de laatste zijn om het te ontkennen: ook een prins is een mens. Toch wordt er over weinig Neder landers zoveel gezegd en geschreven als juist over prins Claus. Zijn verloving en huwelijk met onze latere vorstin wa ren wekenlang voorpagina-nieuws. Zijn ziekte bleef niet minder onvermeld. Vijf boeken werden over hem vol geschreven, van wie er dan wel één op de valreep de publiciteit niet haalde. Journaliste Rian van Kup- penveld voegde er onlangs nog een zesde biografie aan toe. In dit werk, 'Claus, Prins der Nederlanden', wor den opnieuw alle gegevens van 'de man, zijn leven, werk en idealen' op een rijtje gezet. Nog eens wordt uitgebreid gefilosofeerd over de oorzaak van diens ziekte. Aardig voor Oranjeklanten? Of zouden ook zij liever nu eens een boek van de prins zélf lezen? AMERSFOORT Het begon allemaal in 1965. Een nog har telijk lachende Duitse diplo maat stapte als verloofde van de kroonprinses onze geschie denis binnen om sindsdien heel wat pennen en monden in beroering te brengen. Be halve de stroom van publica ties in kranten en tijschriften, verscheen het boek 'Beatrix en Claus' waarin Han Lammers en Gerard van en Boomen de verlovingstijd in beeld brach ten. Zeven jaar later, in 1972, rolden de eerste biografiëen van de prins van de persen. Fred Lammers, Oranjekenner bij uitstek, kwam met 'Claus der Nederlanden' en de Am sterdamse historica MG. Schenk schreef 'Prins Claus'. In de zomer van 1982 keek Nederland vreemd op. De prins kampte met ernstig de pressieve klachten en daar werd nu eens geen geheim van gemaakt. Twee jonge jour nalisten, Pim Christiaans en Henk Hanssen, deden het speurwerk naar het prinselijk wel en wee nog eens over. In 1982 verscheen van hen het aardige werk 'Claus, heden en verleden', dat twee jaar later gezelschap kreeg van de re portage 'Prins Claus 1965-1985' van W. Oltmans. De nieuwe Claus-biografie die de inmid dels overleden historica Schenk dit jaar wilde laten uitkomen, was volgens de uit gever niet geschikt voor publi catie. Journaliste Rian van Kuppen- veld maakte het eventuele ge mis goed. Ook zij schaarde zich in de rij van Claus-biogra fen. Met als resultaat het boek 'Ciaus. Prins der Nederlanden' dat onlangs bij Zomer Keu- ning in Ede verscheen. Is het vooral de ziekte van de prins en haar achtergronden waar om deze zesde biografie gebo ren werd? De auteur ontkent het: „Ik kreeg een verzoek om ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de prins een soort biografie van hem te schrijven. Dat heb ik graag ge daan. Ik vind de prins een in teressante figuur die heel wat te vertellen heeft'.' Als verslaggeefster voor het Utrechts Nieuwsblad volgde Van Kuppenveld koningin Beatrix en prins Claus vijftien jaar lang op een groot aantal buitenlandse reizen. Haar bio grafie is echter niet gebaseerd op persoonlijke vraaggesprek ken met de prins. Want, zo schrijft de auteur in haar voor woord: 'De Koninklijke Fami lie geeft uiterst zelden inter views waarbij alle aspecten van hun leven aan de orde ku- nen komen. Meestal moeten Prins Claus is een enthousiast golfer. Als onderdeel van de be handeling van zijn depressiviteit heeft hij het advies gekregen veel te golfen. foto: anp die zich beperken tot één on derwerp'. De nieuwe Claus-biografie is vooral een vlot aan elkaar ge schreven bundeling van kran ten- en tijdschrifteninterviews die prins Claus de afgelopen jaren heeft gegeven en de re devoeringen die hij heeft ge houden. Ook is uitvoerig geput uit grote televisie-vraagge sprekken, ondermeer van de uitzending met Hella Haasse en de koningin in 1988, en van de NOS-interviews met het koninklijk paar. Meningen van mensen uit de omgeving van koningin en prins zijn eveneens in het boek terug te vinden. Daarbij analyseert Van Kuppenveld de ontwik kelingen en vertelt hoe het al lemaal is gekomen. Helemaal nieuw klinken som mige gegevens overigens niet. 'De prins is zwaar op de hand', zo staat er op pagina acht, 'soms zelfs op het zwaarmoedi ge af. Hij stelt belang in de persoonlijke omstandigheden van mensen en trekt zich hun lot aan, ook al wonen zij dui zenden kilometers verderop'. En een pagina verder: 'Prins Claus straalt geen vrolijkheid uit. Dat weet hij, maar het geeft wel zijn persoonlijkheid weer. Hij is nu eenmaal se rieus. Zeer consciëntieus ook, zozeer zelfs dat ex-minister W.F de Gaay Fortman (toch ook bepaald geen toonbeeld van frivoliteit) in een gesprek in 1983 zei: 'Vergeleken met Zijne Koninklijke Hoogheid ben ik een volstrekt lichtzin nig type'. Maar Van Kuppenveld kent de prins ook anders: 'De prins heeft wel gevoel voor humor, maar die is een beetje Engels van aard. Veel 'understate- SUSKEENWISKE "TAZUUR EN TAZIJN" delijk dat de ziekte, waarvan hij zelf zei nooit te hebben ge weten dat het zó erg kon zijn, heel grote invloegd op Claus heeft gehad. Hij is zo mogelijk nog serieuzer geworden. Dui delijk is dat er nog minder re den om te lachen is'. Wat de problematiek betreft, zaken die mogelijk tot de ziek te van de pries hebben bijge dragen, gaat Van Kuppenveld voornamelijk in op de periode van vóór 1982. Zo zouden rap porten die de prins destijds als Bijzonder Adviseur voor Ont- wikkelingssmanewerking liet uikomen, door toedoen van de toenmalige minister C. van Dijk direct in de onderste bu reaula zijn gedumpt. De baan waarin prins Claus zich einde lijk happy voelde, zou totaal zijn uitgehold en de auto waar- ments', vaak alleen te ontdek ken door de plotselinge ironie die uit zijn ogen straalt of het licht optrekken van een mondhoek'. Het huwelijk van het konink lijk paar wordt als 'goed' be schreven. De prins zou zijn vrouw om haar kwaliteiten prijzen en de koningin zou haar man vaak hard nodig hebben. In het hoofdstuk 'Er mag geklapt worden' schrijft de auteur: 'Het is ook aan doenlijk de manier te zien waarop Beatrix naar Claus kijkt, zo van 'gaat het goed'. Het echtpaar is in de loop der jaren een hecht team gewor den en verstaat elkaar met het kleinste gebaar. Over het ge zinsleven op Drakensteyn en Huis ten Bosch komt zo weinig mogelijk naar buiten. Zij be schouwen dit als een strikte privé-aangelegenheid. Wel kun je merken dat het een hecht gezin is. Als het echt paar op bezoek is in het bui tenland, wordt als het enigs zins mogelijk is iedere dag met thuis gebeld'. Tweede inzinking Vlak voor het boek ter perse ging, werd de tweede inzin king van de prins bekend. Dit feit wordt dan ook summier beschreven: 'De prins zelf Zegt in maart 1991: 'Je bent nooit meer dezelfde die je was voor je ziekte'. Op dat moment geeft hij aan aan dat de ziekte 'over' is. Maar op 1 juli 1991 wordt de prins opgenomen in het Haagse Bronovo-zieken- huis vanwege 'een herhaling van de klachten van depres sieve aard', zoals de Rijksvoor lichtingsdienst meedeelt. In de tewel 'koninklijk huis-geen functie'. De auteur in 'Claus, Prins der Nederlanden': 'Voor een ar beidzame, intelligente man als Claus die bovendien op het standpunt staat dat je je tijd goed moet besteden en die meer wil zijn dan 'goed voor het briefhoofd', is dit een situ atie die nauwelijks te verteren Beel In het boek schrijft Van Kup penveld dat het vooral te wij ten is aan de vice-president van de Raad van State, dr Beel, dat de prins zich zo in een keurslijf liet persen: 'Van Beel mocht niets. Die was doodsbenauwd dat het einde van de monarchie in zicht was, zodra leden van het Ko ninklijk Huis iets echts gingen doen. Daar kreeg je maar last mee. Beel prentte prins Claus in dat hij nooit zijn eigen me ning mocht geven. En Claus maakte zich dat, consciëntieus als hij is, geheel eigen. Nog ja ren later kon hij in vergade ringen, als hij een fluisterende opmerking maakte en als ant woord kreeg 'zeg dat nou hardop', zeggen: 'Nee, nee, dat vindt papa Beel niet goed'. Maar achteraf nuanceert de auteur haar mening liever. „Beel had niet de schuld aan alles. Hij was wel een van de mensen die veel invloed op de prins had. Maar Claus heeft de enorme status die Beel de ko ninklijke familie toedichtte, veel te letterlijk genomen en zijn taak veel te zwaar opge vat. Als de prins een andere, meer soepele persoon was ge weest, zou alles anders zijn verlopen'.' De laatste jaren krijgt prins Claus van het kabinet wat meer de ruimte orn zijn des kundigheid te ontplooien. Te recht besteedt Van Kuppen veld in haar boek ruimschoots aandacht aan zijn activiteiten, waarmee de prins af en toe zelfs zijn nek uitsteekt. Want het was de prins die in mei van dit jaar, luttele weken voor zijn nieuwe inzinking, nog grote belangstelling trok met een toespraak waarmee hij het driejaarlijkse wereld congres van ontwikkelingsdes kundigen opende. Hij maakte er toen geen geheim van dat ontwikkelingshulp op de meeste fronten ernstig te kort schiet. Een moedig optreden voor iemand die weet dat hij hiermee op gevoelige tenen trapt. Na een moeilijk begin behoort prins Claus nu tot de meest po pulaire leden van ons konings huis. Menigeen zal het dan ook betreuren dat juist hij getrof fen moet worden door een kwaal die, zo valt langzamer hand te vrezen, van blijvende aard zal zijn. Maar de lezer die in 'Claus, Prins der Nederlan den' de werkelijke achtergron den van zijn ziekte hoopt aan te treffen, komt bedrogen uit. De auteur heeft daar niets aan toe te voegen: „Wat de oorza ken zijn? Daar laat ik me niet over uit". BAYRUT Voor de meesten van ons die de afgelopen zevenen ëen- i half jaar verslag hebben uitgebracht over de ont wikkelingen in het Mid den-Oosten, was het gijze laarsrelaas één van de meest frustrerende en de primerende verhalen. Af- gezier; van de, misschien onnodige, angst van fami lieleden dat wij, journalis ten, persoonlijk betrokken zouden raken, waren er de talloze verspilde nach ten door niets opleveren de tips van Arabische con tactpersonen of schimmi ge groeperingen die ont wikkelingen beloofden die later valse hoop ble ken te zijn. Velen die werden vastgeke tend aan radiatoren, lichame lijk werden mishandeld en psychisch naar de afgrond van de waanzin werden gedreven in schuilplaatsen die het woord 'cel' geen eer aandoen, waren kennissen, collega's of goede vrienden van vrienden. De wens is misschien de vader van de gedachte geweest bij veel van de eerdere geruchten over vrijlatingen - geruchten die over de hele wereld hoofd redacteuren tot razernij heb ben gebracht. Donderdag was er echter spra ke van een daadwerkelijke verandering, een teken dat voor de eerste keer de diplo maten zegevierden over de terroristen. In plaats van de gebruikelijke vloed van diplomatieke lok kertjes, bedoeld om de kidnap pers op de voorpagina's van kranten en in de televisiejour naals te houden, was er een toonverandering in de verkla ringen van de kidnappers in Bayrut. De Israëlische onder handelaars lijken er nu ver trouwen in te hebben dat er een fatsoenlijk diplomatiek proces in gang is gezet, met een gerede kans dat de tien westerlingen die nog in Liba non gevangen worden gehou den zullen worden vrijgelaten. Geblinddoekt Als het voorgevoel van erva ren Midden-Oosten commen tatoren juist blijkt te zijn, zal dit een nieuw tijdperk inlui den; het zal een van de groot ste veranderingen zijn die de verschuiving van de bondge nootschappen door de Golfoor log teweeg heeft gebracht. Bayrut, eens de meest bruisen de en beschaafde stad in het gebied, zal weer veilig bezocht kunnen worden door diegenen die niet bereid waren een lot te riskeren dat de meeste jour nalisten als erger dan de dood beschouwen. Het signaal dat de Verenigde Naties in New York van ver schillende kanten bereikte, is dat de Iraanse leider eindelijk heeft getriomfeerd over het verzet binnen zijn regering te gen zijn persoonlijke vastbe slotenheid om het gijzelaars dossier te sluiten en een einde te maken aan het internatio naal isolement van Iran. Terwijl hij nog maar een paar maanden te gaan heeft als se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties, heeft Javier Pe rez de Cuellar gereageerd met een vasthoudendheid die in in liet verleden niet altijd is ge toond. Journalisten die deze verandering hebben opge merkt, brengen de vrijgelaten Amerikaanse gijzelaar David Jacobsen in herinnering. Hen ry Kissinger had gezegd dat de gijzelaars het beste een eigen uitweg konden zoeken. „We zaten daar geblinddoekt in die hete, zweterige kamer", ver telde Jacobsen later. „Ik dacht, mijn God, Henry, wat hebben hebben we nog voor uitweg? Er zijn hier drie gewapende wachtposten, er zit een hangs lot op de deur en er zijn geen ramen". Volgens contacten in Teheran werd de nederlaag die Irak als regionale supermacht in de Golfooorlog werd toegebracht uitgelegd als een open deur voor Iran om de plaats van Irak in te nemen. Zelfs de ver bitterde radicalen die vijandig staan tegenover de pragmati sche Rafsanjani beseffen de prangende noodzaak van wes terse investeringen. Geduren de talloze geheime bijeenkom sten, waarbij een kleurrijke reeks bemiddelaars de revue passeerde, gaven de Verenigde Staten Iran echter te kennen dat er geen sprake zou zijn van baar geld en know-how zolang er nog maar een gijze laar werd vastgehouden. Achterbaks Dit had tot gevolg dat Iran zijn allang bekende maar vaak achterbaks ontkende invloed over de kidnappers, een isla mitische maffia van drie pro minente Libanese clans, heeft doen gelden. Met als resultaat de vrijlating in augustus van de Britse gijzelaar John McCarthy en de Amerikaan Edward Tracy. Hun vrijlating was de eerste stap in wat de pro-Iraanse Re volutionaire Gerechtigheid Organisatie donderdag een „VN mechanisme" noemde om de vrijlating van 'iedereen' te bewerkstelligen, dat wil zeg gen van zowel de westerse gij zelaars als de Palestijnse ge vangenen in Libanon en alle nog levende Israëlische solda ten. In maart, toen de verborgen machtsstrijd in Teheran nog in volle gang was, moest de ui terst conservatieve leider van de Shia beweging, midden ja ren tachtig opgericht met Iraanse steun, plaats maken voor de meer flexibele Sjeik Abbas Mousawi. Zelfs in die vroeger stadia, toen het kwets bare diplomatieke pakket werd samengesteld, werd al erkend dat van de zeven Is raëli's die vermist worden in Libanon, kapitein Ron Arad het grootste probleem zou vor men. Arad verdween bijna twee jaren geleden en is waar schijnlijk als enige van de ze ven Israëli's nog in leven. Vorige week meldde Radio Is raël dat hij door zijn overwel digers voor 500.000 dollar was verkocht aan Iraanse revolu tionaire gardes in Libanon. Wat hier ook van waa; verblijfplaats van Ai vend of dood, zal nau1 moeten woren vas voor de laaste stukken door de VN ontworper op hun plaats vallen voordat dat gebeurt nog andere ontwi' verwacht, misschien weekend. Imago Het gijzelaarsverhaal 10 februari 1984 toen d rikaanse professor Fra gier in Bayrut werd g De timing van het ei: het verhaal is niet all< resultaat van de vera gen in Teheran, maar het plotselinge sameng; de belangen van Israël rië. De twee vijanden trappelen om hun ini naai imago op te poetst de eerste grootschalige conferentie over het Oosten, die volgende ergens in Europa pl; moeten vinden. Nu James Baker spoed' het gebied zal terugkei zijn zevende vredesmis dergraaft de vrijlating Palestijnse gevangene raël als tegenprestatie repatriëring van het s overschot van een vai ven Israëlische soldat beschuldigingen dat h onbuigzaam zou zijn. Sj nu de steun uit de So' moet ontberen, wil de goedkeuring die het land kreeg ti een leidende rol op zit in de coalitie tegen In Libanon, dat vijftien mende jaren van burge achter de rug heeft, w de zo broodnodige buil se investeerders ervar tuigen dat het veilig is rug te keren. Uit de stroom van retol donderdag uit Bayrut lijkt op te maken dat, de duidelijke struikelb het einde van de gri beproeving van de nog slechts een kwes 'ki-0 be van gev van an >1 iod !er msen J estelli jnse ofein A li lestijr Nog irden racht, king 070 -3 190 Vertrek: 2 oktober 7- daagse vliegreis Een culinaire en culturele reis voor de levensgenieter! Herkent u zichzelf in de omschrijving van levensgenieter, genieten van natuur schoon, lekker eten met de daarbij beho rende wijnen en het opdoen van een vleug je cultuur? Dan is dit de reis voor U! U verblijft m de provincie VITERBO, rijk aan architectonische hoogstandjes uit alle tijden. De reisleider leidt u langs de mooi ste plekjes, laat u de lekkerste wijnen proe ven en brengt u naar de beste tratug^^ ■Prijs: /7TC\ Inclusief retourvlucht Amsterdi per lijndienst ALITALIA alle tran vervoer per luxe touringcar ver) middenklasse hotel COLUMBUS ontbijt alle kamers met douche; toilet lunches volgens program sief wijn en koffie excursieprogri welkomstdiner op de eerste sief wijn reisleiding tijdens gehel toeslag 1-persoonskamer f. 80,- Vraag vrijblijvend het uitgebreide prograi 7 beter \tmeden flinter de pobrten 7azuur ende 7azun 'ten angst ende gevaar uw deelgenoot zun huwen lang .7 knarsen ende kniezen maar met den hulden sleutel moet je delen o/te kiezen De waarheid 'Ik hebeenslud/e to- maakt van Temse. tot voor de domeinenen ik ben er zeker van dat er ergensen ik vermoed op de bo dem van de Schelde, een gouden slev- tel f( die toegang verleent tol iels geweldigs en geheimzinnigs larie en apekoolTjjfe

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4