Jivel: wao'er is een luxe-klager VOOR DE TROONREDE Ritzen: duur technische studies blijft vier jaar NOORWEGEN 99, ONDERBREEKHETWERK ndbouw wil delen ddenzee afsluiten De joker van Fuchs Tankstations boos over verbod alcoholverkoop —dózQowiarit BINNENLAND ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 cloorl mpron. Dikes It. Ml 1, all! is hel iianciële positie iroepen zeer sterk ERSUM De Hilversumse omroepen hebben jaar het eigen vermogen met 42,4 miljoen zien tot 402,5 miljoen gulden. Het Commissariaat e Media beoordeelt de financiële positie van de kar Pen a*s zeer stei"k- Dat blijkt uit een rapportage Commissariaat aan de minister van wvc. De is met een eigen vermogen van 99 miljoen gul koploper, gevolgd door AVRO met 74 miljoen, lica 59 miljoen, VARA 48 miljoen en KRO 42 n. Relatief arm zijn TROS en VPRO met een nermogen van 26 miljoen en EO met een ver van 21 miljoen. Verder is de vermogenspositie NOS met 8 miljoen gulden zwak. De verbete- jn de financiële positie wordt deels veroorzaakt ninder verliezen bij de produktie van radio- en v leprogramma's en winst op de programmabla- Amsterdam houdt salaris stakende ambtenaren in (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De gemeente Amsterdam houdt het salaris in van ambtenaren die op Prins jesdag staken. Dat heeft het college van b en w meegedeeld'aan het bondsbestuur van de Abva Kabo. Het gemeentebestuur is van mening dat Amsterdam onevenredig-zwaar wordt getroffen door de oproep van de bond aan een aantal diensttakken om 24 uur te staken. De door de Ab vaKabo aangekondigde 20-uursstaking bij het GVB heeft tot gevolg dat er in Amsterdam op 17 september in het geheel geen openbaar vervoer is. De gemeente verzet zich daartegen, omdat de actie zich richt tegen de beleidsvoornemens van het kabinet met de wao en de ziektewet; een be leid waar het gemeentebestuur geen verantwoor delijkheid voor draagt en waar het bovendien geen invloed op heeft. Naast het vervoerbedrijf GVB staakt ook het elektriciteitsbedrijf GEB ge durende 24 uur. Het college wil dat er niettemin een ongestoorde gas- en elektriciteitsvoorziening plaatsvindt en dat urgente storingen worden ver holpen. Wat betreft stakingen bij het GVB heeft het col lege zich sinds vorig jaar hard opgesteld. Toen het vervoerbedrijf tijdens de landelijke ambtenaren- staking op 5 februari 1990 voor het vierde achter eenvolgende jaar staakte, werd op de salarissen van stakende ambtenaren een korting doorge voerd. De actiebereid onder de 27.000 Amster damse ambtenaren is bijzonder groot. Tijdens bij eenkomsten bleek dat de 10.700 AbvaKabo-leden de 2-uursstakingen waartoe door FNV en CNV werd opgeroepen, beschouwden als niet meer dan een magere vorm van stoom afblazen. Op aan drang van de achterban besloot de ambtenaren bond tot hardere acties. De AbvaKabo opent de stakingskassen voor leden bij wie een korting op het salaris wordt doorgevoerd. Nieuwbouw gevangenis Lelystad vervroegd DEN HAAG De bouw van een nieuwe gevangenis annex huis van bewaring in Lelystad zal niet in 1997 beginnen, maar al in januari aan staande. Staatssecretaris Kosto (justi tie) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Het gevangenis complex, waarvan de bouw ongeveer twee jaar in beslag neemt, zal plaats bieden aan 192 gedetineerden. Er zul len ongeveer 170 personeelsleden no dig zijn. Met het besluit om de bouw te vervroegen komt Kosto tegemoet aan de unanieme wens van de Twee de Kamer om de geplande uitbrei ding van het aantal gevangeniscellen in Nederland zoveel mogelijk te ver snellen. n de lleen at de ;r goe lev< Depen te. Bi en er ICHT Mensen een wao-uitkering jjmiddeld in alle op- n aanzienlijk onge- dan hun leeftijdge- die een betaalde lebben, het huishou- oen of werkloos zijn. ze conclusie komt het (Nederlands Instituut jchgai iderzoek van de Eerste- londheidszorg) op basis Nationale Studie naar en Verrichtingen in sartsenpraktijk. De stu- >msta h voor bet eerst n(j ke landelijk niveau cijfers 'erd over de medische men ejjng door de huisarts en is zondheidsklachten van gende i culti e helft van alle wao'ers jan p<en ernstige lichamelijke )che aandoening en procent een ernstige of Jrnstige aandoening. De steed scoren ook hoger dan iyon iere groepen als het gaat an depctionele beperkingen aar tillen, geen trap op herTli1 lopen, slecht zien, ho ren hfl lukt ren of spreken). Verder wijzen de gegevens uit dat de mensen met een wao- uitkering veel vaker naar dok ter en fysiotherapeut gaan dan de anderen en meer medicij nen voorgeschreven krijgen. Het contrast met de andere groepen is het grootst bij de wao'ers onder de vijftig jaar. De wao'er is met zijn gezond heid slecht af, concludeert het Nivel. Dat geldt voor de jonge ren minstens zo sterk als voor de ouderen. De politiek zo be langrijk geachte leeftijdsgrens van vijftig jaar vinden de on derzoekers daarom medisch gezien arbitrair. Ze conclude ren ook dat „het moderne beeld van de simulant of de luxe-klager die zijn overspan nenheid koestert in ruil voor een levenslange riante uitke ring" duidelijk bijstelling be hoeft. Dekker In het tweede kwartaal van dit jaar is het aantal arbeidson geschikten met 7100 toegeno men tot 897.000. Die toene ming is aanmerkelijk minder dan vorig jaar. Het aantal uit keringen aan volledig arbeids ongeschikte mannen (voor tachtig procent of meer afge keurd) liep in het tweede kwartaal van 1991 zelfs met honderd terug. De Sociale Verzekeringsraad durft nog niet te spreken van een trend breuk. Op de landelijke kaderdag in Utrecht heeft voorzitter J. Schuller van de Bouw- en houtbond FNV vandaag ge pleit voor een adviescommissie voor de wao. Hij maakte een vergelijking met de herziening van het belastingstelsel en de gezondheidszorg, waarvoor de commissies Oort en Dekker besluiten hebben voorbereid. „Waarom moeten dan ingrij pende besluiten over het stel sel van sociale zekerheid zo overhaast worden genomen? Een adviescommissie zou de discussie uit de loopgraven ha len, waarin het nu door de botte opstelling van de rege ring terecht is gekomen", al dus Schuller. De bouwbond is de bakermat van vice-premier Kok. "af1 Bedolven Met man en macht proberen hulpverleners de gigantische zandberg in Zoelen af te gra ven nadat twee jongens in een krater waren gezakt. Voor de 14-jarige Henricus van Alphen uit Tiel kwam de hulp te laat. Zijn vijftienjarige vriendje werd zwaar onderkoeld uit het zand gehaald. De jongens waren aan het spelen op het afgeslo ten terrein waar gewonnen zand uit de plassen wordt op- Omdat het zand via trechters in vrachtauto's wordt gespoten, ontstaan in het mid den van de zandbergen (on zichtbare) kraters. FOTO: PERS UNIE genoefBRAND BIJLEVELD 5 zoal^ van iHAAG Het minis- is, vr^van landbouw en Landeijj WR delen van de Er is ênzee afsluiten voor ling, nj,vaart en visserij, de garnalenvissers in die gebieden of gedeeltelijk ont- Voor mosselvis- omt compensatie in rm van nieuwe per- in het ondiepe oos- deel van het Wad, fn op verzet zal stui- an de garnalenvis- kt bij de voorbereiding Structuurnota Zee- en iserij die eind dit jaar ;omen. Over het afslui- delen van de Wadden- >rdt al jaren gediscus- Totnogtoe werd dat egengehouden door het rie van landbouw en Nu verklaart echter Wolkers accepteert Airad Busken Huëtprijs hoven. Pieterse. liekstra, L ook dit ministerie na aandrin gen van milieu-organisaties zich voorstander van het in stellen van verboden vaarge- bieden. Het aanwijzen van die gebieden zal nog minstens een jaar op zich laten wachten vanwege de bestuurlijke pro cedures. Volgens een woordvoerder van het ministerie gaat het om aanzienlijke delen verspreid over het gehele Wad. De pre cieze omvang en plaats van de afgesloten gebieden moeten nog vastgesteld worden in overleg met het ministerie van verkeer en waterstaat. In de structuurnota, die nog niet door de minister is goed gekeurd, wordt gewezen op het grote belang van de mos selvisserij op het Wad. Van daar dat hêt ministerie de uit drukkelijke wensen van de mosselsector wil honoreren door hen percelen aan te wij zen op het oostelijk gedeelte van het Wad. Dat is ook een belangrijk visgebied voor de garnalenvissers. Die hebben zich in de jarenlange discussie altijd fel verzet tegen mossel percelen in het ondiepe visge- Schooljongen- spret bij minister Ritzen van onderwijs (rechts) en zijn staatssecretaris Wallage. Onder embargo tot Prinsjesdag gaven zij journalisten gisteren alvast een toelichting op hun begroting. FOTO: ANP IRDAM De schrij- :ldhouwer Jan Wolkers besloten de Busken 1991, die hem deze loor het Amsterdamse voor de Kunst werd nd, te accepteren. Wol- rijgt de prijs, waaraan Irag van 10.000 gulden ie Dnden, voor zijn essay- ,Tarzan in Arles". weigerde Wolkers de jli- en de PC Hooftprijs, omdat hij het onzin vindt de onderscheiding voor zijn gehe le oeuvre te ontvangen. „Dat is een soort lafheid van de toe kenners. Bijvoorbeeld bij een boek als Turks Fruit durfde niemand zijn nek uit te steken, men was geschokt. Ik waar deer het dat nu één boek van mij, gelijk bij het uitkomen er van, in de prijzen valt. Dat is een moedige beslissing", aldus de auteur. ZOETERMEER De cursusduur van de studies die de technische univer siteiten in Delft, Twente en Eindhoven verzorgen, blijft vier jaar. Minister Ritzen van onderwijs is niet van plan om het ver zoek van deze universitei ten en ook de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer om de cursusduur met een jaar te verlengen te hono- Ritzen schrijft dit in de notitie „Versterking technisch weten schappelijk onderwijs" die hij gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De technische universiteiten hebben om een uitbreiding van de cursusduur van hun studies gevraagd omdat de op leiding tot ingenieur in het buitenland vaak langer duurt dan vier jaar. Volgens de uni versiteiten staat daardoor de internationale positie van de Nederlandse ingenieur op de tocht. Verder heeft Ritzen de Twee de Kamer laten weten dat hij afziet van zijn voorstel om de universiteiten en hogescholen de mogelijkheid te geven om een zelf een lager collegegeld te vragen dan het door hem vastgestelde bedrag. Ook de aangekondigde mogelijkheid voor de instellingen om zelf te bepalen welke vakken eerste jaars studenten in hun eind examenpakket moeten heb ben, trekt hij weer in. Datzelf de geldt voor zijn idee om stu dentenstops in te stellen als de belangstelling bij studenten de „maatschappelijke behoefte" zou overstijgen. Op al deze punten was Ritzen door de Tweede Kamer heftig gekritiseerd. Ritzen wil eerst nog eens on derzoeken wat de gevolgen zijn van zijn plan om de hoog te van de collegegelden vrij te geven, schrijft hij de Tweede Kamer. Eerder zag de bewindsman al af van zijn voorstel om de uni versiteiten en hogescholen volledig vrij te laten bij de in stelling van nieuwe studierich tingen. Onder druk van de Tweede Kamer behoudt hij zich het recht voor om in te grijpen als er een „ondoelmati ge" verdeling van nieuwe stu dierichtingen over de onder wijsinstellingen ontstaat. Kok versus Biesheuvel DEN HAAG PvdA-lei- der en vice-premier Kok noemt de beschuldiging van oud-premier Biesheu vel deze week dat niet toenmalig KVP-fractie- voorzitter Schmelzer maar PvdA-voorman Den Uyl in 1966 de kwade genius is geweest achter de be faamde val van het kabi net Cals/Vondeling „ver bijsterend en onkies". Kok zei dit gisteren tegenover Het Parool naar aanleiding van de uitlatingen van Bies heuvel eerder deze week bij de presentatie van het boek van de gewezen financieel specia list van de KVP Notenboom over de val van het kabinet- Cals (KVP, PvdA en ARP). Het kabinet-Cals kwam 25 jaar geleden formeel ten val na de aanvaarding van de motie- Schmelzer die door het kabi net werd uitgelegd als een mo tie van wantrouwen. Biesheuvel verhaalde woens dag evenwel dat Den Uyl in 1966 als minister van economi sche zaken een financieel soli de plan, waardoor het kabinet mogelijk had kunnen worden gered, in de ministerraad aan flarden ,had geschoten. In die periode stoomde Den Uyl op als PvdA-partijleider, nadat Vondeling als beoogd lijsttrek ker bij de statenverkiezingen zijn gezag was kwijtgeraakt. Kok: „Ik vind het verbijste rend dat volgens de CDA-co- ryfeeën vijf en twintig jaar na dato de Nacht van Schmelzer de Nacht van Den Uyl blijkt te zijn geweest. Ik heb er eigen lijk ook geen goéd woord voor over. Ik vind het zo onkies en verbijsterend. Ik denk dat de heren op deze manier de ge schiedenis niet moeten ver draaien". door BERT JANSMA Rudi Fuchs heeft dan wel z'n zin gekregen, ik zit er toch een beetje mee in m'n maag. Want als een museum topstukken mag verkopen, welke worden het dan? En moet een verkoop een direct doel hebben? Bijvoorbeeld het aanschaffen van een nóg mooier doek, of een werk dat een 'missing link' is in de ontwikkeling van een kunstenaar? Of kan de opbrengst ook aangewend worden voor aanleg van pakweg een nieuwe toilettengroep? Fuchs wil twee Picasso's van de hand doen, de doeken 'Sybille' en 'Harlequin'. Dat laatste doek staat nota bene trots afgebeeld in een niet zo oud Engelstalig boekje dat ik in het museum voor buitenlandse gasten kocht. Getiteld 'Highlights of the collection of the Haagse gemeentemuseum'. Toen hoorde die Harlekijn nog bij de hoogtepunten. Onder meer omdat het een voorbeeld was van de kubistische fase van Picasso's kunstenaarsschap, waarin hij ik citeer „niet langer de werkelijkheid analyseerde, maar construeerde vanuit visuele 'tekens' De Harlekijn past niet meer in de collectie van het museum, vindt Fuchs. Stel dat Fuchs het straks verkoopt, en stel dat Fuchs er na een tijdje de brui aan geeft als museumdirecteur. En stel dat z'n opvolger vindt dat het een stommiteit was om juist deze Picasso de deur uit te doen? En het opnieuw aanschaft. Ik kom er niet uit. Fuchs was ondanks dat de Haagse raad hem groen licht gaf „een teleurgesteld man". Een beetje eigen schuld, denk ik. De discussie over het al dan niet verkopen van museumbezit is nu een discussie over een incident geworden. Het gaat Fuchs natuurlijk niet alleen om die Harkekijn. Fuchs lijkt te willen sleutelen aan de invulling van het begrip museum. Is een museum een monument waaraan geen spatje veranderd mag worden? Waarvan het bezit heilig is? Of is het een instituut dat in beweging kan zijn? Dat verzamelingen kan sturen al naar gelang het denken over kunst, dat 'iemand' is in de kunstwereld. Een museum is volgens mijn Van Dale oorspronkelijk een 'tempel der muzenen in de praktijk 'een gebouw waar voorwerpen van kunst of wetenschap zijn bijeengebracht en (althans voor een gedeelte) voortdurend uitgestald worden'. Ik denk dat het dat woord museumzélf Fuchs dwars zit. Het is een museumstuk geworden waarvoor een andere naam moet komen. Het woord is aan Fuchs. Laat hij uit de doeken doen waar de Harlekijn-discussie wat hem betreft voor staat. Hij mag z'n joker inzetten. Ik zal intussen m'n kennissen in het buitenland schrijven dat ze voor die Harlekijn niet meer naar Den Haag hoeven te komen. Droog Om de lage waterstand eens goed in ogenschouw te nemen klautert deze man met zijn fiets onder zijn arm over de rotsblok ken die de pijlers van de Waalbrug in Nijmegen bij hoger water beschermen tegen de kracht van de stromende rivier. FOTO: ANP ADVERTENTIE LUXE APPARTEMENTEN HEMSEDAL inkl.overtocht :r de super naiaarsaanbiedlngen onze 'AKTIELIJN' 072-611580 ol schrljl naar Scandinavia Postbus 20020,1000 H* Amsterdam. ADVERTENTIE PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON DEN HAAG De branche organisatie van tankstations is boos over het voornemen van staatssecretaris Simons van volksgezondheid om de ver koop van alcoholhoudende dranken aan de pompen te verbieden. De onafhankelijke belangenorganisatie stichting BETA, noemt bij monde van secretaris mr. E. Schuitema het voornemen een kwestie van „onbehoorlijk bestuur". De verkoop van alcoholhou dende dranken maakt een we zenlijk deel van de omzet van de tankstations uit. Die drank is niet bedoeld voor consump tie in de auto, „maar wordt meegenomen voor thuis of voor gebruik bij recreatieve doeleinden". Schuitema zegt zich af te vragen waarom er nu weer apart een regeling voor benzinestations moet ko men. „Het oogmerk van con- currentie-overweging zoals de staatssecretaris dat noemt, acht ik onjuist. De Winkelsluitings wet regelt de verkoop na zes sen en op zondag immers al". Volgens BETA is de betreffen de wijziging van de Alcohol- wet te omschrijven als „puur hobbyisme". Automobilisten kunnen volgens de stichting overal alcoholhoudende dran ken krijgen. Een eenzijdig ver bod voor de tankstations bete kent opnieuw omzetderving voor deze noodlijdende bran che. „Laat meneer Simons maar eens met betrouwbare cijfers komen die daadwerke lijk aantonen dat er een relatie is te leggen tussen de verkoop van bier via tankstations en ongelukken", aldus Schuitema. Dinsdag 17 september. Prinsjesdag. De Troonrede. Blijft het kabinet bij z'n ongezonde plannen voor WAO en Ziektewet? Oordeel zelf. (leef gehoor aan de oproep van de complete Neder landse vakbeweging: onderbreek het werk en volg de Troonrede! Kijk vanaf 13.00 uur naar Nederland 3 of stem af op Radio 1. cnv^: IÏIHP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3