'finak Én 'De Noorderlingen' eerste speelfilm in Film Factory van Polderwood 'Flodder 2' volgende produktie Op de 'backlot', het studioterrein van de First Floor Film Factory in Almere, is begonnen met de her bouw van de villawijk uit Dick Maas' film 'Flodder'. Zes jaar geleden moesten filmpro ducenten Maas en Laurens Geels die nog neerzetten bij Spaarnwou- de. Het succes van 'Flodder' en 'Amsterdamned' markeerde het mogelijke begin van een reguliere Nederlandse filmindustrie en daarvoor werd die eigen studio noodzaak. Inmiddels neemt Alex van War merdam er 'De Noorderlingen' op, de eerste produktie 'in eigen huis'. Dick Maas loopt al tijden rond met zijn scenario voot een avon- turenepos 'The missing diaries'. Door financieringsproblemen van FFF, waar kleinere films als 'Oh Boy' en 'My blue heaven' geen succes werden, moest zijn voor Nederlandse begrippen 'monster- produktie' worden uitgesteld. In plaats daarvan ontwierp Maas een vervolg op Flodder, Nederlands meest commercieel-succesvolle film: 'Flodder 2', ofwel 'Flodder in Amerika'. Eind september begint Maas er in 'Polderwood' aan.' Daarna gaat de filmploeg naar Amerika, waar de a-sociale familie dank zij een verkeerd ingevuld uitwisselingsprogramma terecht komt. Rond 16 november is men terug op het thuisfront om de film te voltooien. Begin april starten er opnames voor de Engelstalige psycho-thril ler 'Across the street'. Regisseur is Mike van Diem, die met zijn kor te film 'Alaska' in 1990 een Gou den Kalf en in Amerika de Stu dent Academy Award (Oscar voor werk van een filmstudent) won. ALMERE - „Stilte", roept opna meleider Allard Bekker doordrin gend. Het is doodstil. De zon brandt op een verlaten zandlandje waarin de twee rijtjes huizen als door een dolgedraaide stadsarchi tect lijken neergeworpen. Op de trottoirtegels in de G. de Smet- straat zijn zelfs wat restjes van een witte winter waarneembaar. En een camera. En acteurs. Dit is decor, hier wordt gefilmd. Maar geen ac tie. Want in de verte van de polder zit de zeurende motor van een landbouwmachine té hoorbaar een scène in een nieuwe Nederlandse speelfilm dwars: 'De Noorderlin gen'. Filmopnames hebben uiterlijk dezelfde spanningsgraad als het kijken naar hoe gras groeit. De spanning zit elders. In het hoofd van regisseur Alex van War merdam bijvoorbeeld, die na zes jaar zijn tweede speelfilm maakt. Zijn de buutfilm 'Abel' werd een succes. Hier beloond met twee Gouden Kalveren, in Venetië met de prijs van de Italiaanse filmkritiek. Voor 'J)e Noorderling' gaat hij terug naar een wijk in aanbouw anno 1960. Een kopie van de buitenwijk van Den Bosch waar hij en zijn broers op groeiden. 'De Noorderlingen' is de eerste speelfilm die opgenomen wordt in 'Pol derwood', zoals First Floor Film Facto rs'. de grote filmstudio van Dick Maas en Laurens Geels in Almere Buiten al is betiteld. In de studio zelf staan de decors van de interieurs van de huizen aan de G. de Smetstraat. Plus een compleet bos, opgebouwd uit een paar honderd den- nestammen die na filmgebruik zullen worden bijgeschaafd tot heipalen. Ze staan in een paar vrachtwagenladingen welriekende bosgrond, die van een te be bouwen plek aan de Veluwerand kon worden aangekocht. Decorbouwers staan met spuitbussen kunstsneeuw de bomen winters bij te witten en het bevroren bosvijvertje van een soort stuifsneeuw te voorzien. Buiten staat eenzelfde stukje bos, midden in de kale, zonnige polder. Het bladerdek is daar vervangen door een wapperend laken dat het donker moet houden tussen de bomen. Op steenworp afstand achter een paar eenza me, provisorische telefoonpalen staan de decors van de filmstraat. Die ligt er spookachtig bij. Als een hoekige variant op een Westernstraatje waar straks de 'shoot out' als in 'High Noon' kan plaatsvinden. Postbode Het is een bizar gezicht. Verwarrend. Ook voor aanstaande bouwers in de pol der die al kwaad bij de gemeente Almere kwamen aankloppen: „Waarom krijgen wij nog steeds geen vergunning om daar onze panden neer te zetten en worden er nu opeens wél huizen gebouwd?". Bouw en woningtoezicht is ook al komen kij ken. Maar het is nep. Regisseur Alex van Warmerdam die zelf de verbinden de rol van postbode speelt in 'De Noor derlingen' houdt zich er achter zijn zon nebril ver van de pers. Zelfs de camera van de fotograaf ontwijkt hij zoveel mo gelijk Hij is aan het staartje van zijn draaidagen bezig. Dit weekeinde moet hij er nog een scène met 350 figuranten filmen. Dan gaat de film in post-produk- tic. Alleen in de winter moet de film ploeg nog even terug naar Almere voor een paar échte winterse opnames. April m SEP1 ,18 I in twi ïume is n We bouwwerken zijn nep, maar dat niet iedereenL- Waarom HSCn krijgen wij Holla nog steeds I p geen P vergunning I om daar #/ia panden neerï te zetten en worden er na opeens wél Tm huizen gebouwd?", klaagden project ontwikkelaar bij de gemeente Almere. lume g< lust volgend jaar zal 'De Noorderlingen' in de bioscoop gaan draaien. Visueel is het beeld van een straat in aanbouw anno 1958 perfect. Een groot bord van de aan nemer kondigt aan dat hier straks twee duizend huizen gereed zullen komen. De architect van de blokkendozen die ach ter het konterfeitstel van een lachend, bijna sociaal-realistisch echtpaar op het bord geschilderd zijn, heet niet voor niets B.J. Gravemaker. Ons wordt ge vraagd het bord maar niet te fotografe ren. Straks wordt het 't openingsbeeld van Van Warmerdams film. Het jonge tje tussen z'n ouders op dat bord zal daarna een van de hoofdfiguren in de film worden. Gespeeld door Leonard Lucieer, de zeventienjarige zoon van ac teur Rudolf Lucieer. Monseigneur bekkers Rudolf Lucieer zelf speelt een zwaar bij ziende boswachter en wordt net door een Volkswagenbusje-ambulance de straat ingereden. „Het is een soort inge dikte werkelijkheid die je ziet" vertelt hij. „Er is hier alleen een slager in het straatje. Een bakker, of andere nering doenden heb je niet. Je ziet de topjes van de werkelijkheid. Wat zich hier gaat afspelen lijkt simpel wanneer je het sy nopsis van de film leest. Maar het is soms echt gruwelijk". Produktieleider Marc van Warmerdam, jongere broer van Alex en met hem werkzaam in de theaterprodukties van 'De Mexicaanse Hond' en de film 'Abel': „Ik mag zulke dingen tijdens de opnames nóóit zeggen van mijn broer, maar ik geloof dat we met een erg goede film bezig zijn. Elke keer als ik dat straatje hier inloop, loop ik onze eigen jeugd binnen. Een conser- vatief-katholieke gemeenschap van die dagen, waar Monseigneur Bekkers nèt was opgestaan en waar voor het aller eerst de parochielieden samen met de pastoor over de bijbel gingen praten". In die wereld waarin - volgens het synop sis - het radionieuws wordt beheerst door de naweeèn van de Kongelose bur geroorlog en de bittere vetes tussen Ka- savoeboe en Loemoemba, vindt een wonder plaats rond het beeldje van Sint Franciscus in het huis van de slager. Er wordt een missietentoonstellig georgani seerd waarbij een Echte Neger uit de Kongo wordt tentoongesteld, er wordt er geworsteld met de liefde, de slagerij ver andert er in een bedevaartsoord (van daar die 250 figuranten dit weekeinde) en het jongetje Thomas (zoon Lucieer) is er op weg naar zijn eigen revolutie en bevrijding. Voyeur Marc van Warmerdam: „Er is eigenlijk niet één hoofdpersoon in de film. De meeste acteurs zijn even belangrijk in het verhaal. Het is moeilijk dat verhaal in een paar zinnen vast te leggen. Wat jij uit mijn mond opschrijft ziet er straks in Alex' film toch anders uit. Ik denk dat de toon eerst iets humoristisch, komisch zal hebben. Niet omdat het grappig is wat er gebeurt, maar door de manier waarop Alex er naar kijkt. Net zoals in 'Abel'. Daarna escaleert het drama, en worden er zelfs ogen uitgestoken". De film 'Abel' draait op het ogenblik in Amerika onder de titel 'The voyeur'. Zo wel Van Warmerdam als producenten Maas en Geels waren niet gelukkig met die titel. Maar de Amerikaanse distribu teur had het recht de oorspronkelijke ti tel naar eigen inzicht te vertalen. Mare van Warmerdam: „We zijn naar Ameri ka geweest om er over te praten. Alex heeft aan iedereen die hij er kent ge- Het straatje van Van Warmerdam in de woestenij van de polder. vraagd: Als hier een affiche hangt van een film die 'Abel' heet en daar een van 'The voyeur', naar welke film zou jij dan gaan? Iedereen zei: Naar 'The voyeur' natuurlijk. Dat heeft ons een beetje ge rustgesteld. De kritieken waren zéér uit eenlopend. Een paar recensenten vonden het mooi, een groot aantal niet. Iedereen was' verbaasd dat uit het voor hun ge voel zo liberale Europa, zo'n film als 'Abel' komt. Natuurlijk zijn wij veel li beraler dan de Amerikanen, maar we hebben ook onze conservatieve, calvinis tische kanten. Zeker als je terugkijkt in de tijd, zoals in 'De Noorderlingen'. Die titel mag je opvatten zoals je wilt. Hij maakt je in elk geval duidelijk dat het niet om zuiderlingen gaat", zegt hij iro nisch. Et. In de technische werkruimte van de Film Factory zelf is Bernard Myburgh aan het werk. Een Engelssprekende Zuidafrikaan uit Kaapstad die een acht tal jaar geleden in Haarlem is neergestre ken, waar hij werkt als beeldhouwer en maker van miniatuurmachientjes en 'poppenspeler' voor speelfilms. Hij laat me foto's zien van een soort 'E.T.'-vari- ant, Nukie geheten, die hij vervaardigde voor de Zuidafrikaanse speelfilmindus trie. Een ingenieus in elkaar stekende pop, waarvan via afstandbediening de ogen, de mondhoeken, de wenkbrauwen en het voorhoofd kunnen bewegen. Voor 'De Noorderlingen' maakt hij onder meer het vogeltje dat op de schouders van Sint Franciscus tot leven komt. Ook zo'n miniatuurmachientje, dat er als speelgoed uitziet, maar dat via een mini- motortje en elektrische besturing kan fladderen, draaien, z'n bek en z'n kop bewegen. Myburgh is ook al zeker van werk voor 'Flodder 2', voor welke film hij een kunsthond mag maken om daar dingen mee te doen die de dierenbe scherming te ver gaan. En misschien zit er ook nog wel een ontploffend hoofd of zoiets in voor een film van Dick Maas, laat hij doorschemeren. Even later komt filmmaker, columnist en schandaalpole mist Theo van Gogh binnen. Hij speelt een rolletje als Dikke Willie in het straatje van Van Warmerdan, een peste rig moederskind dat met z'n brommertje de jonge Thomas het leven af en toe zuur maakt. „Je had me nèt moeten zien", zegt Van Gogh, „toen was ik nog dikker dan nu". Hij had een zware ver pakking om zijn toch al meer dan vols lanke tors dat hem het uiterlijk van een menselijk varkentje gaf. Van Gogh zit er niet mee. Integendeel. „Leuk" vindt hij. „Ga je straks naar de Filmdagen in Utrecht? Dan kan je mij zien in rokje, als Betty Stöve. Mijn grote idool". Over zijn belevenissen als acteur schrijft hij in 'ERLE IGRA PUZZE elijke it 3 a Jielijk nog tig. nend, zijn column in de Krant op Zondag, niet bang is voor de vaak verwoester invloed van Van Goghs pen. „Ze h< ben net zestien miljoen in die krant J/Rl pompt. Dus die paar opzeggingen ki nen ze best hebben", grapt hij. Gekooide neger Op de set zelf draait de camera langs gevels van de triest-eenvormige burg manshuisjes van de zestiger jaren. E het paar hoofden uit de ramen doen m; ®erst weinig vermoeden van de revolutiet 'linir^ die erachter plaatsvinden. In het scho e®ks tje hangen de gekleurde borden van M '9ten siepaters in Afrika nog aan de muur. veer de slagerij nog geen branchevervagii geen sigaretten en koffie, maar alleen propere betegeling, en op straat nog ge papier. Marc van Warmerdam filo feert over de première: „Je zou Al films eigenlijk als recensent moeten I kijken tussen het publiek in. Toen 'Ab klaar was, dachten we dat we een fi hadden voor een 'art house'-publii - Ongewoon, dus niet zo gemakkelijk. I mening hebben we lang gehad. Ook i dat de film voor de pers vertoond wasl zo'n stil zaaltje met 25 zwijgende mJ sen. Maar toen Alex de eerste voorst| ling tussen het publiek zat was opeens een volkomen andere film. gingen golven van gelach door de zaa Broer Van Warmerdam is bij 'de No| derlingen' regie-assistent. „Dat wil zl gen dat ik bijvoorbeeld de regie van d massa-scène doe. Daar heeft Alex n[ zo'n gevoel voor. En me met de ne( bezig houdt die uit de Kongo kon Voor die gekooide rol heeft Van W merdam zo'n beetje alle zwarte acte! van Nederland bekeken. Maar uitein(| lijk kwam hij via kennissen bij een 1 pas gevestigde Westafrikaan uit Burkj Fasso terecht, Dary Somé. Marc v Warmerdam: „Hij spreekt alleen Fraj maar hij heeft als voordeel dat hij er ui ziet alsof hij echt net voor het eerstl Europa komt kijken. Hij beweegt ziE nog voorzichtig, alsof hij op eieil loopt. En hij heeft van die rituele litl kens op zijn gezicht". Meneer Dary Somé moet zich de laatl weken afgevraagd hebben waarin hij vi zeild is geraakt. In een kooi vastgej worden als missie-trofee, in een Nedl lands stukje woestenij in de poldl Voor een film die stop wordt gezet wi neer er door het zonnige landschap inl verte opeens de moderne zeiltjes \f plezierboten passeren. En waarbij de 1 mera stopt wanneer de natuur plotselip vlinders het beeld in stuurt, die niet r gen in deze winterse buitenwijk van I Bosch. Wanneer we de 'set' veria krijg ik het gevoel dat Alex van Warm dam bezig is aan een film die iets mj gaan hebben van een 'Noordelijke Fel ni'. Als we de G. de Smetstraat (el schilder die Van Warmerdam hewa'AN R dert: „Zie je meteen dat er een smet j die straat kleeft" laat hij weten) achhjA a ons laten, blijkt de rugzijde van de ni| n woningen opeens zoals ik me de nieir bouw uit mijn eigen jeugd herinnlji zc Huizen in het midden van nergens net ban gezet, met aan de achterkant wèl keufenige afgebakende tuintjes. De absurd ai doende paaltjes scheiden de woeste! v binnen van de woestenij buiten. Err geen verschil. petsoi king ■Ceidóc Sou/umt-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 32