Heieen van den Berg uit Oranje-selectie I Wendy Kater optmistisch over kansen EK-langebaan ÏM13ÖL)(Ö73 'finale 'linke aderlating bij badmintonteams 'Ccidóc Sotrnmt" 11 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 PAGINA 31 NATIONALE TITEL GEEN GARANTIE VOOR BONDSBEGELEIDING 5 11 21 9 2E 3( 9 35 40 Q 45 50 lelijki was di 15x1 can dar i 2.45-4I 12x21 "i2x23 5ok vai 6.23x1 :hten. met 20 jfverlie 19.31-: l 21-2' 24x1 13-19 18.31 i iix2: LEIDEN - „Dit is echt hét mooiste wat er is", straalt Heieen van den Berg. „Zo'n toernooi in eigen land win ik vele malen liever dan welk internationaal toernooi dan ook." Met de Nederlandse tennistitel, die vorige maand werd veroverd tij dens de NK bij Dekker Warmond, rekende Heieen van den Berg af met een tegenvallend seizoen. De roes duurde voort tijdens de com petitie in de eredivisie. Totdat het bericht van de tennisbond wordt ontvangen, dat matige resultaten aanleiding zijn de samenwerking binnen de Oranje-selectie te beëin digen. Nederlands kampioene en toch niet op genomen in de Oranje-selectie lijkt in volledige tegenspraak met elkaar. Heieen van den Berg is dan ook zichtbaar te lg leurgesteld. „Ik weet ook wel, dat de prestaties matig waren het afgelopen jaar. Ik ben na mijn blessure vorig jaar eigenlijk meteen weer naar het buiten land afgereisd om toernooien te spelen. Het was achteraf veel beter geweest eerst 2 een paar weken te trainen en dan te gaan 1 spelen. Daarom heb ik mij een maand voor het begin van de nationales bij mijn trainer Cees Houweling gemeld, vooral om ook het zelfvertrouwen weer terug te krijgen. Als Bollegraf, Schultz en Jagerman met meedoen, weet je, dat je niet kansloos bent. Maar het is dan na tuurlijk nog moeilijk." Prestaties Het Nederlandse damestennis lijkt ach ter te blijven bij dat van de mannelijke collega's. De prestaties van zeker de groep speelsters, die zich achter het topt- rio, Bollegraf, Schultz en Jagerman be vinden, vallen in het niet bij die van Paul Haarhuis, die de halve finale van de US Open tegen de Amerikaanse held Jimmy Connors haalt. Ook de winst van Rijnsburger Jan Siemerink op de num mer 7 van de wereld, Guy Forget, en Ri chard Krajicek, die na de overwinning in een normaal toernooi op Stefan Ed- berg, in New York matchpoints krijgt te gen Ivan Lendl zijn zaken, die zeer op merkelijk zijn. Met het stijgen van de prestaties worden ook de norm en het beleid ten aanzien van de Oranje-selectie telkens weer bijgesteld. „Het wordt steeds moeilijker om je in de nationale selectie te spelen", stelt bondscoach Stanley Franker onomwonden. „Dat is ook terecht, want de jongens die die prestaties neerzetten hebben er harder voor gewerkt dan ooit tevoren. De toela tingseisen worden daarmee weer stren ger. De tennisbond is nu eenmaal geen reisbureau." Heieen van de Berg houdt er een tegeno vergestelde mening op na. „Waar ik vooral door teleurgesteld ben, is dat je dat per brief thuisgestuurd krijgt. Ik ben toch anderhalf jaar trouw op de bond- strainingen geweest en ik vind, dat ik in die periode toch veel inzet heb getoond. Toen ik vorig jaar de nationale kampi oenschappen moest afzeggen door een rugblessure, ben ik krachttrainingen voor de linkerkant van mijn lichaam gaan doen. Daarna ging ik naar de toer nooien, maar niemand heeft mij toen verteld, dat eerst trainen misschien wel beter was. Ik moest dat zelf maar uitzoe ken. Daarom had ik in plaats van een brief liever een gesprek gehad, zodat je weet, waarom je niet meer in de selectie zit en wat je beter had kunnen doen. Dan had je misschien een periode kun nen afspreken, waarin je moet laten zien, dat je het ook beter kan. Zeker als je met de Nederlandse titel op zak hebt, had ik niet verwacht. Dat valt mij dus tegen." Het gegeven, dat privé-trainer Cees Houweling nog wel eens lijnrecht tegen over de tennisbond staat en bondsbege- leider Marian Laudin zeker niet de favo riete keus van Heieen van den Berg was en is, heeft stellig bijgedragen tot het voortijdige vertrek van de nationale kampioene. „Cees is een geweldige baan- trainer. Het is jammer, dat hij vanwege de tennisschool niet de tijd heeft om mee te gaan naar het buitenland. Mijn vader en ik hebben bij de bond gemeld, dat het kontakt met Marian Laudin niet goed was en dat we dat graag anders wil den. Maar er is ons niet gezegd, dat dat zou. kunnen betekenen, dat ik dan niet in Jong Oranje zou zitten." In deze ge voelige kwesties zal de waarheid, zoals vaak, wel in het midden liggen en komt de werkelijke reden niet aan de opper vlakte. De brief is kort en duidelijk. Terugblik Ondanks de schriftelijke tegenvaller blikt Heieen van den Berg met enorm veel plezier terug op de kampioenschap pen bij Dekker Warmond en wat er daarna op volgde. Bij de titelstrijd ston den de nummers 4 tot en met 14 direct in het hoofdtoernooi geplaatst. Het ont breken van de topdrie zorgde er tevens voor, dat iedere deelnemer ook kansheb ber was. „Alle meisjes van Jong Oranje deden mee", vertelt Heieen van den Berg. „Ik vond het een sterk kampioen schap waar iedereen van iedereen kon winnen. Dat gebeurde ook en toen Es- mir Hoogendoorn en ik in de finale kwamen, dacht ik, dit is de kans van mijn leven. Ik had haar de week ervoor in de finale van Rapiditas in Nijmegen ook verslagen." De titel heeft aan een zijden draadje ge hangen, in de derde set loopt Noordwij- kerhoutse Heieen een 5-2 achterstand op. „Esmir moest met nieuwe ballen ser veren en ik heb toen de ballen maar te- ruggerost. Het lukte zelfs ook nog. Op ei gen service werd het snel 5-4. Het was prettig, dat zij toen moest serveren, want ze begon van de spanning te 'choken' en sloeg ook nog een dubbelfout. Serveren was daarna voor mij ook geen voordeel, maar die twee gamepoints werkte ik weg. Op 6-5 sloeg ze de eerste bal onder in het net, daarna was ze gewoon gebro ken." Heieen van den Berg sprong een door gehele landelijke pers vastgelegd gat in de lucht, al besefte ze toen niet wat de betekenis van de titel was. Ineens is het vertrouwen terug en loopt de competitie in de eredivisie op rolletjes. De eerste wedstrijd bij Zandvoort tegen Belgisch kampioene Sabine Appelmans zit de feestvreugde nog in de benen, maar daarna worden concurrentes van de NK als Ingelise Driehuis, Linda Niemants- verdriet en Miriam Oremans verslagen. De andere Belgische in de Nederlandse competitie, Sandra Wasserman wordt geklopt en alleen Nicole Jagerman en Si- mone Schilder weten de Noordwijker- houtse nog onder zich te houden. Tij dens de competitiestop wordt in het A- toernooi van Weert de eindstrijd tegen oud-kampioene Eveline Hamers verlo ren, maar is de hoofdprijs in Vlissingen wel de hare. De Nederlandse titel heeft geen beteke nis voor de selectie in Oranje voor He- leen van den Berg. Daar gelden constan te prestaties gedurende het gehele jaar en worden zeker geen presentjes verstrekt. Daar gelden steeds hogere normen. Noord wij kerhout heeft zich wel over haar Heieen ontfermd. Zestig plaatsbe woners boden haar een automobiel aan om na iedere trip weer gemakkelijk 'thuis' te komen. Anderen piekeren over en werken aan sponsoring voor haar ver dere loopbaan. Het niet uitverkoren zijn heeft Heieen van den Berg niet gebro ken. „Ik ga dit weekeinde naar het krui- singsweekeinde en ik kom natuurlijk nog even naar de Masters kijken", zegt de kampioene, die op de lijst van Masters- winnaressen, zowel bij C als B voor komt. serdam n Gani ^oor If ee DICK KERKVLIET :lf tege r LEIDEN - Bij het elementair zwemmen zag zwemtrainer George toerno. sieving het al. Ze was een dia mantje, dat slechts geslepen diende 3.37-3 te worden. Het slijpen gaat echter 1 14-1! met horten en stoten. >-41 3-! Zijl/LGB-zwemster Wendy Kater, 19 jaar en vice-Europeeskampioene van 1989 op de vijf kilometer vrije-slag. Dit reaktie aar tweede van Nederland op de lange- 6 21-2 )aan hetgeen opnieuw een invitatie voor de EK van 14 september in Italië e vorn ^tekent. Ze was, tot opluchting of mis- ïantwaï lchien wel tot ergernis van haar coach, was "joch maar met trainen begonnen. Het E l l-ljangebaan-zwemmen speelt zich veelal af over djn de marge van het kortere binnenbad- [i de ai verk Het is een klein wereldje, ook in- .£et aa ernationaal. Kater draait zo'n zevental ik lat< aren mee in het langebaan-circuit. Haar rnen: n .erste wedstrijd herinnert zij zich niet. jk voo wèl het getrek aan haar om bij de wed- 7 12x21 itrijdgroep te komen. Sieverding zag het 19.33-2 n haar zitten en het oog van de succe- intere<strainer had in het verleden nimmer ge- amsingf |ogen. Kater lijkt inderdaad uit het goe- deel zo je hout gesneden. Hoe langer de afstand des te beter haar kwaliteiten tot uiting komen. Na enkele successen in het bin- oort uijnenhad volgde brons in Sluis (16 kilo- ledeelte. meter) en zilver in Staveren-Medemblik "37 1-(25 kilometer). i i' ^et ■l°e8os^avisclie Stari Grad, waar *1 12-1 let allereerste Europees kampioenschap 27x31 van de langebaan plaats vond, legde Ka- Jer terstond beslag op zilver. Toen hoef de er overigens nog geen kwalificatie af gedwongen te worden. De zwemmers hadden op deze eerste Europese meeting geen flauw idee wat hen te wachten stond, dus verwachtingen werden even min gekoesterd. Ook niet door Kater. „Sieverding schreef me in, stelde me vervolgens op de hoogte en toen deed ik eenvoudigweg mijn plicht. Dat is trou wens typisch Sieverding. De wedstrijd was overigens een lachertje". Breedgebarend legt ze het verzwommen parcours uit, dat uit enkele boeien be stond. „Ik lag samen met een Engelse aan kop. We pakten als eersten de boei, maar de juryboot liet ons gewoon verkeerd zwemmen. Na enkele minuten werden we er pas op gewezen, maar toen lag inmiddels eert Joegoslavische stevig aan de leiding. Bij de heren speelde men hetzelfde spelletje". Combinatie Dit jaar lagen de zaken anders. Je moest je op de NK kwalificeren, anders kon je het vergeten. Het zou voor Kater, die een tijdje baalde van het zwemmen, niet eenvoudig worden. Kater stopte omdat ze de loodzware combinatie van school en sport niet zag zitten. „Ik moest mid den in de nacht mijn bed uit om te gaan trainen". Kater woonde indertijd nog in Zandvoort, trainde in Leiden en bezocht het CIOS in Overveen. Ze zat in een zo genaamde 'topsportklas'.,, Eigenaardige benaming voor een klas zonder toppers, zegt Kater gekscherend. Als iemand bij jong Oranje zat, was ie al topsporter. Zo ook een judoka, maar haar band was slechts oranje". Overigens houdt Kater zelf ook van kie keboe spelen. Ooit schreef ze in een werkstuk van het CIOS dat ze in het weekeinde met haar familie of lange strandwandelingen maakte of grote fiets tochten maakte. Allemaal onzin. In het weekeinde lag Kater steevast in het zwemwater. De baaiperiode kostte haar het trainings kamp met de Zijl/LGB-ploeg op de Ca- narische eilanden, maar rancune is haar vreemd. Zelf ging ze een maand naar Hongarije, waar ze weer voorzichtig met trainen begon. Maar het betekende niet dat Sieverding haar weer vanzelfspre kend in de armen zou sluiten. Wie niet hard genoeg traint, coacht ie niet. Zo rimpel ligt het voor Sieverding. De ke ten van conflicten tussen Kater en Sie verding lijkt eindeloos, maar écht gebro ken is deze nog nooit. „Eén goede pres tatie en alles is weer koek en ei, aldus Kater". En zij ontlaadde zich op de NK precies op tijd. Over haar zilveren plaats zegt Kater het volgende: ,Of het zegt veel over mijn kwaliteiten of over het niveau in Nederland'. De waarheid zal ongetwijfeld in het midden liggen. Ondoorgrondelijk Wat voor een man is Sieverding Een vraag die haar enigszins in verlegenheid brengt, want gemakkelijk te beantwoor den is deze niet. Een buitenstaander is geneigd hem voor gek te verklaren, maar Kater laat zich niet zomaar verleiden. Althans ze onderbouwt haar uitleg. „Op een trainingskamp is het beulen, dan is ie hard en streng. Meedogenloos als je wilt. Maar 's avonds is Sieverding de zorgzame vaderfiguur; geeft ie je een nachtkus en luistert ie stiekem of alles wel goed met je is. Maar hij blijft on doorgrondelijk". De prille marathoncarrière van Kater wordt overschaduwd door een gebeurte nis, die in haar geheugen gekerfd is. Vo rig jaar immers werd trainingsmaat en clubgenoot Marco Blokpoel in de Sluis- marathon van een wisse verdrinkings dood gered. Sluis was de kwalificatie wedstrijd voor de WK te Perth (Austra lië), maar de race werd vanwege het ver velende incident afgelast. Toch heeft Ka ter nooit aan stoppen gedacht, al verfoeit ze zwemmers, die in het troebele buiten water zomaar onder de oppervlakte van het water duiken. De herkansing voor een WK-invitatie, te verdienen in de IJ- selmeermarathon, liep ze mis. Terug blikken heeft geen zin, dus richt Kater het vizier op de komende EK. Ze gaat goed gemutst naar de baai van Napoli, want een fatalistische instelling is haar onbekend. 29.49-4T zal hie g neme L op ee enoemt :rig in >0-44 2- 2; 32.31 L] 3; 35.: ns 36.4: im. !8 14-1! 40.44 13 22xi; 1; 45.: .3f{ le zwaï verlorei 50.23-1 c7 13-11 rt gaf opd< le hooi iteit v :t ingi r LauwekA imnieuv st en. Zoa i dit bit dammi lieuws het tij< ueel ziL e ontwilt( ;uws val landelij a recen ine sele :n, uitsl de ïede at kleii openin spel. E pagina' erecht Rosr >607). 100 s of EIDEN - De Leidse badminton clubs zullen het in de dit weekein de startende landelijke competitie vrijwel allemaal moeten stellen ,3S(zonder een belangrijke steunpilaar. De hoogst spelende vereniging, Vlietwijk uit Voorschoten zag Erik Bokhorst overstappen naar het *3 Haagse VELO en gaat een moeilijk seizoen tegemoet. Na drieëntwintig aar stopt Atie van Ravensbergen .)ij Lisse met haar competitielei- -l5.ing- De Leidse badmintontop, die bestaat uit orno Meskers uit Warmond en Brenda :onijn uit Lisse komt gezamenlijk uit in Ie hoofdmacht van het Haagse Drops- lot. Meskers speelt op het derde enkel spel, terwijl Conijn debuteert op single :?.3vii' lietwijk lost het vertrek van kopman rik Bokhorst op met een taktische op telling. Patrick Kraan werd van team 2 laar het eerste enkelspel van team 1 ivergeheveld. „We kijken de eerste drie vedstrijden in de eerste klasse gewoon ïven aan om te zien hoe we uitkomen", licht Henk Westerbeek toe. De competi tieleider, die zelf de tweede single ver tolkt, meldt eveneens het vertrek van Sylvia Groeneveld, die naar het oosten des lands verhuisde en met badminton js gestopt. Anneke Steenvoorde heeft 'iaar plaats ingenomen. Rick Pielaat, Al an Mens en Sonja Groeneveld blijven le Voorschotense kleuren verdedigen. Iet tweede team heeft met Remco Ro- neijn, Radbout Mutsaers, Scarlett van :chten en Maria Voogt een geheel nieu we samenstelling. let Alphense Flair maakte vorig seizoen 'n complete leegloop mee, trok haar -'rste team daarop terug, maar wist am twee als nieuw team 1 in de tweede klasse toch te handhaven. Ronald van der Meer en Maaike van den Berg scho ven dit jaar door naar dat eerste team, waarin Cees-Jan van Vliet, routinier Henk Tjia en Eline de Lijster bleven. De 'reserves' zijn dus versterkt met John Roessink, Paula Moraal, die tevens de nieuwe aanvoerder is, en Bianca Dijk stra, naast jeugdspeler Bas van Zeist, Martin Voskuilen en Mariëlle Padberg. Team 3 met René Wieten, Ben Geers, Natasja van Zeist, Aletta Verkerk en Wendy Schwarzer speelt eveneens lande lijk. In een andere afdeling van de tweede klasse houdt Merenwiek de Leidse eer hoog. „Marianne Veeren, die vorig sei zoen zoveel won, is na één jaar terug naar Amstelveen", zegt captain Rob Burgerjon, die zelf ook het eerste enkel spel vertolkt. „Bert van Eijk en Danny Plug hebben van team gewisseld, terwijl we verder met Edwin Both, Ilse Spie- rings en Sandrina Leemans ongewijzigd zijn gebleven. We gaan wel een moeilijk seizoen tegemoet". Het tweede en derde team van Merenwiek spelen beide ook in de landelijke competitie. Het tweede met Danny Plug, Paul Roelantse, Jeanet Peerdeman en Saskia de Mos, terwijl vaste kracht Elsbeth Zwagerman nog voor competitiebegin opnieuw een forse knieblessure heeft opgelopen. Ook Jan- Willem de Vreeze en Willem Baart zijn weggevallen, zodat team 3 uitkomt met Peter Tengeler, Ad van de Brand, Pa trick Oosterveld (uit 4), Sandra van der Hart en de van Spotvogels overgekomen Corinne Kortekaas. Lisse degradeerde in twee achtereenvol gende jaren van de eerste naar de derde klasse, kon daarna het vertrek van een aantal steunpilaren aankondigen en weet, dat dit seizoen Rob Put er niet meer bij is. De vorig jaar nieuwkomer, Eric Mesman en de beide dames, Chris- tien van Santen en Angela Conijn ble ven. Bert de Geus completeert het team. Lisse heeft in Tineke Gort een nieuwe competitieleidster. De opvolgster van Atie van Ravensbergen, die het na liefst 23 jaar lief en leed toch het moment vond, de zaak over te dragen, kreeg Lis se 3 bij keuze in de landelijke competitie terug. In het tweede spelen Robert Ded- ding, Jeroen van der Zwan, Sander van Houten, Lisette van Schie, Sandra Bon en Bianca van der Zwet. Team drie is samengesteld met Ron Kolmus (eerste teamspeler, die het kalmer aan gaat doen), Jeroen Salman, Edwin Koree, Hellen Broersen, Marijke van Wieckeren en Safikan Goelamhaider. De badmintonclub Leiden komt met twee teams uit in de derde klasse. Het vlaggeschip treedt aan met Raymond Hanhart, Bram en Annelies Segijn, An- net Koop en Irene Bik. Het schaduw- team met de vaste ploeg: Jan Slinger land, Jan Slats, Nora de Koning en Thea Turk. „Leiden wil met haar eerste team dit jaar hoog eindigen", geeft Bram Se gijn als prognose. „Vooral de thuiswed strijden zullen sfeer hebben, want alle teams, ook die in de districtscompetitie, spelen op eenzelfde tijdstip zaterdagmor gen". In de vierde klasse heeft Apollo Roelof- arendsveen Rolf Driessen toegevoegd aan de bestaande formatie met Gerard van Ruiten, Michiel Zwaan, Carol van Oyen en Tineke Huigsloot. Spotvogels zag Corinne Kortekaas vertrekken en stelt Marietta van de Krogt daarvoor in de plaats op. Mark van Bekkum, Mark Gritter, Guy Boissevain en Trudy Koets bleven in de ploeg. Randy Thepas en Els Komen zijn de nieuwe namen bij Veglo, waar Frits Eulderink, Luuk Willems en Annelies Smit de vertrouwde namen zijn. Tanja Vaes is gestopt en Judy Man tel tijdelijk afwezig, omdat zij in blijde verwachting is. Dynamo Sassem is de enige ploeg in de Leidse regio, die onge wijzigd is. Jan en Mart Klein, Bert Kern- ner. Myrna van Reisen en Karin Eist- geest spelen na een seizoen boven ver wachting een tweede seizoen landelijk. Onder redactie van Kees van Resteren Serieusl Voetbaltrainers worden graag serieus ge nomen. Terecht omdat na een studie van jaren enig inzicht in het spel veron dersteld mag worden. Voor een verslag gever is het echter wel eens moeilijk om de woorden van de oefenmeester op de juiste te waarde te schatten. Op de eerste dag van de nieuwe competitie gaven Arie Kurver en Eric Gudde een fraai staaltje van verbale lenigheid. In de vele voorbeschouwingen op het nieuwe sei zoen verkondigden zij met veel omhaal dat ze zouden streven naar aanvallend voetbal. „We gaan met z'n allen het amateurvoetbal promoten in Zuid-Hol land". riep Kurver in de presentatiegids van de geelzwarten. De seizoensouvertu re op sportpark Middelmors gaf echter weinig reden deze uitspraak serieus te nemen. Het publiek kon al na tien mi nuten de hoop op een enerverende voet balmiddag laten varen. Het risicoloze ge schuif leverde uiteindelijk twee tevreden gezichten op. Kurver en Gudde waren in hun doelstelling geslaagd en na afloop wrongen zij zich in diverse bochten om het wanprodukt te verkopen aan de ver zamelde pers. Het is alleen niet waar schijnlijk dat veel mensen nog enige waarde hechten aan de opmerkingen van beide 'toptrainers'.' Serieus (2) De afdeling Leiden is in eendrachtige sa menwerking met een aantal sponsors nog steeds bezig de strijd om de afde lingsbeker enige uitstraling te geven. Geldprijzen en finale-dag met veel toe ters en bellen vormen daarvoor de voor naamste ingrediënten. Het enige wat ontbreekt is de medewerking van de clubs. Vooral de 'grote' clubs uit de Leidse regio nemen deze bekerstrijd niet serieus. Vooral Quick Boys blijft een no toire dwarsligger. De eerste ronde speel de men tegen Valken'68 met de tweede keus en ook de kraker in de tweede ron de tegen Katwijk werd met de reserves afgewerkt. De organisatoren sputteren iedere keer wat tegen maar zonder enig resultaat. De enige manier om het toer nooi wat meer waarde te geven is dat eindelijk de dreigementen tot uiting wor den gebracht. Optimist Een voorzitter van een voetbalclub moet beschikken over een gezonde portie op- tmisme. UVS-voorzitter Bart van Leeu wen heeft de afgelopen jaren geleerd de nodige tegenslagen met een glimlach te benaderen. Zijn vertrouwen in de blauw- witten is zo groot dat hij niet snel in pa niek zal raken. Toch zal de onluisteren de start van UVS tegen 's Gravendeel hem niet geheel onberoerd gelaten heb ben. Maar Van Leeuwen laat dat nooit merken en blijft het-vertrouwen in een goede afloop uitstralen. Een eigenschap waar de selectie van Ruud de Groot nog iets van kan leren I FOTO: HENK SNATERSE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31