SCHIPHOL 1 Van weiland tot Mainport mal Ie DRIEKWART EEUW CcidócSoiruiTit1 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 PAGINA Schiphol omstreeks 1920, de begindagen van de burgerluchtvaart in Nederland. Jan Dellaert (vierde van rechts) en Albert Plesman (vijfde van links) waren erbij. Onder grote belangstelling landde in 1970 de eerste Boeing 747 op de luchthaven in de Haarlemmermeer. Schiphol blijft uitbreiden. De bouw van het nieuwe stationsgebouw is in volle gang en moet in 1993 zijn voltooid. FOTO: DIJKSTRA Een nieuw snufje. In 1961 kreeg Schiphol zijn eerste 'aviobrug'. SCHIPHOL - Vliegweide Schiphol (1916). Dat waren nog eens tijden. Kloe ke kerels met lange leren jassen, stofbril len en parmantige hoofddeksels lieten hun kisten op een perceeltje drassig gras land neerploffen. Toen was vliegen nog een kunst. Op de kop af vijfenzeventig jaar geleden landde de eerste vliegmachine op het terrein dat thans Luchthaven Schiphol heet. En stilaan groeit de vliegweide van weleer uit tot 'Mainport'. Met alle voor- en nadelen vandien. Maar hoe dan ook een mijlpaal. Om precies te zijn was het een Farman tweedekker van het leger die op 19 sep tember 1916 de eerste landing op Schip hol maakte. Het terrein in de Haarlem mermeer werd in die dagen gebruikt voor de opleiding van leerling-vliegers. De burgerluchtvaart kwam in het voor jaar van 1920 op gang toen een door de KLM gehuurde machine na de vlucht Londen-Amsterdam op Schiphol zijn wielen kan de grond zette. De groei was niet meer te stuiten, hoewel toestellen van de Luftwaffe in de Tweede Wereld oorlog nog roet in het eten gooiden door boven Schiphol de bommenluiken open te zetten. Maar al tijdens die oorlog ont wikkelde Jan Dellaert, Schiphols eerste stationschef, een spectaculair plan voor een nieuwe luchthaven. Het idee werd pas later uitgevoerd. In '67 kon koningin Juliana „een van de meest toonaange vende luchthavens ter wereld" openen. Schiphol bleef groeien, zij het dat de burgerluchtvaart tussen de bedrijven door werd getroffen door oliecrises en economische inzinkingen. De economische betekenis van Schiphol is groot. Momenteel werken er 36.000 mensen. Twee jaar geleden verscheen het Masterplan, dat ervoor moet zorgen dat Schiphol ook in de toekomst mee blijft tellen. Vandaar dat de luchthaven thans midden in een langdurige verbou wing zit. De stationsgebouwen zijn te krap om jaarlijks zestien miljoen passa giers op een fatsoenlijke manier te kun nen verwerken. Schiphol rekent erop dat in 2003 zo'n 30 miljoen passagiers ge bruik maken van het complex. En dan nog is de rek er niet uit. Volgens de prognoses staan in 2015 jaarlijks 50 mil joen passagiers voor de poorten van Schiphol en moet vier miljoen ton vracht worden verwerkt. Het Plan van Aanpak - in feite een intentieverklaring - is getekend en de uitbreidingsplannen worden in fasen uitgevoerd. De milieubeweging heeft zo zijn beden kingen tegen de gevolgen van de uitbrei dingsplannen. Want de zorg voor het milieu en economische groei willen nog al eens botsen. Het jaar 2015 is volgens de milieubeweging nog ver en onzeker. De luchthavendirectie houdt intussen vol dat ook de tijd vliegt. EUROPA mmsmmjsL tur -m-HM De geallieerden voerden in '45 voedseldroppings uit boven Schiphol. Vrachtvervoer te Schiphol, een jaar of veertig geleden. In de jaren dertig werd mondjesmaat gevlogen vanaf de nationale luchthaven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28