1 ina e 0 Wedden op vleugels Vrieskist EREKWESTIE OF GELDNOOD Afstanden Centraal Fraude Nestspel Levend begraven 'Stunts' waar stuntmannen voor bedanken C^idócSouACuit' ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 PAGINA FOTO: STEPHEN EVENHfd?ris mist uwvc lis ei inker speeld. De duivin werd van haar jon e pei gehaald en het moederinstinct zom. E dan voor een flitsende vliegprestatie, r genwoordig wordt de methode vanl 'weduwschap' toegepast: de paring wikker onderbroken zodat de doffer of de at ir vin extra geprikkeld is om weer teniet of vliegen naar de wederhelft. Ouderdde. I „Het is te vergelijken met een soort gelu ningskamp met afgezonderde voe Iers. Het is niet wreed, want het wet schap wordt alleen in de drukke /O zoensmaanden toegepast. Als het in treme mate gebeurt dan krijg ik er mijn handen niet voor op elkaar". idré vluchtseizoen loopt van mei tot sep aste ber en na deze periode worden de ee bi ven vooral tentoongesteld en ver,d a; teld. De goede duiven dan, wan l2nd< profs houden aan het eind van een f zoen maar al te vaak 'opruiming', a] slechte duiven worden dan verkoel weggeschonken. Ze eindigen hun lij op' dan in een opvanghok dan wel bifpe yc poelier. c Er niemand die precies weet hoe e duif nu precies de weg terug naar |Lj.. vindt. Er bestaat een theorie die uifcnk\ van de zonnestand. Feit is dat dua" zich minder goed oriënteren als he c wolkt is. Anderen opperen dat het aa magnetisme een grote rol speelt bin pn richtingbepaling van de duif en te th zelfs een geleerde gew.eest die me !r v< dat 'het' in de poot van de duif zat. ar c mysterie maakt het voor vele duiferd houders boeiend om duiven te hoite m en proberen te behouden. Een duif ;Jje tijdens een wedstrijd elk moment beenlar ten op een dak uit te rusten en, hof het ook is, die spanning wil geen dui melker missen. Daarom was het eei weldige tegenslag voor de duivens,j dat de NOS enige tijd geleden bes J_, J geen duivenberichten meer uit te zei op de radio. Reden zou zijn dat Telf voldoende alternatief zou bieden, duivenmelkers vinden echter dat text veel te langzaam werkt en hel behoefte aan up-to-date informatie NPO heeft in samenwerking met de legraaf een duivenlijn opgezet, die i der geval zo actueel mogelijk probei tloor zijn. MST der water heeft gelegen. Volgens de rede tie komt het zelden voor dat iemanc b0nc er na zo'n lange tijd nog levend v )e_j brengt. Het gezegde 'een geluk bij een onge01 gaat niet op voor de Saoedische farlsen Zafer al-Shahrani. Muatak raakte jaar geleden bewusteloos na de klap een molen, maar zijn familie dacht hij dood was en begroef hem. Sch herders bevrijdden de man uit zijn nadat hij na 27 uur werd gewekt hoefgetrappel van schapen. Geklee^1®®' een lijkwade keerde hij terug naar het Waar zijn moeder en zuster vanjjlp™.1 schok het leven lieten. Een achtjarige jongen uit het Ai kaanse Cleveland kwam bij zijn si tocht naar een waterijsje in de vrie in de garage terecht. Na zeseneei uur werd het jochie verstijfd gevon zijn hart was opgehouden met kloj en zijn lichaamstemperatuur was tc graden gedaald. Artsen kregen na m rei de b< gebri gra met cent St; l'k' lar 'k< gang. „Hij heeft alle geluk van de werelf had", vonden Technici van het Gen telijk Energie Bedrijf (GEB) Rottei twee jaar geleden. Met 'hij' bedoele iwcc jadi gcicucu. ivici iiy ucuucis de 15-jarige Jeroen Smit die een stro stoot van 6000 volt overleefde. De l_ T gen had de ontluchtingspijp op het van een elektriciteitshuisie, waar IC volt wordt omgezet in 380 volt, draaid en zich naar binnen laten zakr Hij viel vier meter naar benedei raakte daarbij een rail waarop een ning van 6000 volt stond. Huizen buurt, een MTS, een GEB-gebouv een gedeelte van het Ikazia-ziekea, waren gedurende een uur van stiftat- verstoken. KPJ ïeschi iderd l'NQ Ooit werd de postduif aangeduid als 'het renpaard van de ge wone man'. De gewone man, die toch ook wel eens een gokje wil wagen, is met de tijd meegegaan. Dure duivenklokken, uitgebalanceerd voedsel en al dan niet verboden preparaten hebben hun intrede gedaan. Sommige duivenmelkers gaan heel ver en voorzien hun duivenhok van gas, electra en tele foon. Om de onkosten terug te verdienen zoeken veel profs hun heil in het zogenoemde 'poolen', maar al vaak blijkt dat dit ten koste gaat van de gezondheid van de duif. Zo vond er bijna twee maanden geleden in het noord-oosten van ons land een rampenvlucht plaats met wedstrijdduiven. Enkele tiendui zenden vogels keerden niet of te laat terug. De Dierenbescher ming zag dit als de druppel die de emmer deed overlopen en dreigde met het aandringen van een verbod op wedstrijden met sportduiven. Negentig procent van de postduivenhouders in hel land houden duiven puur als vrijetijdsbesteding". Idoor ED KORFF DE GIDTS DEN HAAG - Ons land kent on geveer vijftigduizend postduiven- houders. ..Ruim negentig procent van hen houdt duiven als vrije tijdsbesteding", aldus H. Ouder dorp, directeur van de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO). „In principe doen ze wel allemaal mee met de door de NPO georganiseerde wedvluchten, maar het wedden is eigenlijk vrij onbe langrijk. De meeste leden van de NPO beleven gewoon plezier aan hun hobby, zien het als een sociale bezigheid en strijden slechts om de eer, niet om het geld. „Slechts vijf procent is professioneel en 'poolt' er lustig op los door grote bedragen in te zetten op de eigen duif'. Deze gokkers drukken een grote stempel op de duivensport. „Kijk, je kunt het voor jezelf net zo duur maken als je wilt. Voor de gemiddelde dui venhouder ko men de kosten neer op ongeveer vijftig gulden per duif per jaar en dat is niet duur", aldus Ouderdorp. Men wil met het poolen in ieder geval de onkosten te rug te verdienen, als winst maken niet lukt. Zo ontstaat al gauw de situatie dat de gezondheid van de duif op de tweede plaats komt. De Dierenbescherming ziet met argus ogen toe hoe elk jaar zo'n honderddui zend postduiven vermist worden. Ze wijt dit voornamelijk aan drie punten. Te jonge duiven worden ingezet op te lange vluchten, aldus de Dierenbescher ming. Ouderdorp: „Dat is weinig genu anceerd. Er zijn drie afstanden, de vites- se (korte afstand), de midfond en de fond (lange afstand). Duiven worden in gezet op de afstand die bij ze past. Je zou dus hoogstens kunnen stellen dat het niet wenselijk is dat een bepaalde duif op die en die afstand vliegt". Hij vergelijkt het altijd met wielrenners. „Je hebt toch ook sprinters, die in de berg etappes helemaal nergens zijn". De Die renbescherming wil een systeem invoe ren waarbij te verwachten is dat een duif een afstand kan overbruggen. „Want er bereiken ons nog steeds signalen dat dui venmelkers sommige duiven mee laten doen om er van af te zijn", aldus P. Vin gerling van de Dierenbescherming. Het tweede kritiekpunt betreft het ver voer. Vingerling: „Met containerwagens worden er per jaar zo'n veertien miljoen postduiven naar het zuiden vervoerd, soms wel met zo'n zesduizend stuks in één trailer. „Er zijn geen wettelijke mini mumeisen voor de vervoerwagens, ter wijl dit bijvoorbeeld voor het varkens- vervoer wel geldt". Duiven worden ver voerd naar zuidelijke startplaatsen als Perpignan, Bergerac of Chateauroux. De fond vanuit Barcelona is zelfs een ware marathon. Op deze reizen zijn lang niet altijd ventilators in de trailers aange bracht. De duiven raken door de warmte al uitgeput voordat ze ook maar één me ter richting Nederland gevlogen hebben. Het NPO heeft onlangs opdracht gege ven aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen om de 'ideale' manier van vervoer te onderzoeken. Hiermee is een half miljoen gulden gemoeid, waarvan het ministerie tweehonderduizend gul den voor haar rekening neemt. Bekeken zal worden hoe de duiven gezonder op de losplaats verschijnen, waarbij zeker niet voorbijgegaan wordt aan de wagen- temperatuur, de hoeveelheid duiven in een trailer en het voedsel. „Mensen ver geten wel eens dat we net zo veel belang hebben bij het welzijn van de duiven als de Dierenbescherming", aldus Ouder dorp. De derde doorn in het oog van de Die renbescherming is de begeleiding van het lossen, op de ochtend van de vlucht. De weersomstandigheden zijn nog al eens de oorzaak van verdwaalde duiven. Vooral jonge duiven raken gauw gedeso riënteerd door onweer, smog, of storm. Het probleem is dat overzien moet wor den of het op de gehele vlucht accepta bel weer is, want een onweersbuitje bo ven België zou de vlucht al danig in de war kunnen brengen. De Dierenbescher ming wil dat het lossen vanaf één cen traal punt wordt geregeld in samenwer king met de bekende weerinstituten zo als het KNMI en Meteo-consult. Het NPO gaat een eind mee in deze richting maar moet de regionale afdelingen voor alsnog zo ver zien te krijgen dat ze hun macht afstaan. Momenteel is het zo dat de dertig afdelingsfunctionarissen zelf standig en afzonderlijk bepalen of de duiven de lucht in mogen. Juist door dit gebrek aan coördinatie wordt de kans op rampvluchten groter. „Er zijn geen dwangmiddelen, voor het geval ze de be voegdheid niet af willen staan. Even tueel moet wettelijk worden voorge schreven dat de lossingsbevoegdheid en de vluchtbegeleiding centraal door de NPO wordt beheerd", aldus Vingerling. De Dierenbescherming en de NPO. Vroeger zaten ze elkaar meer dan eens in de haren, nu willen ze beide dat er eindelijk iets concreets gebeurd. De par tijen zijn overeengekomen dat in sep tember staatssecretaris Gabor (Land bouw, Natuurbeheer en Visserij) in hun overleg wordt betrokken. Deze zou een algemene maatregel van bestuur moeten uitvaardigen die gebaseerd is op de - dan ingevoerde - Gezondheids en Welzijnswet voor Dieren (het wachten is op de Eerste Kamer, die naar verwach ting begin '92 de wet goedkeurt). De wet regelt onder meer sportwedstrijden met dieren. „We willen een regeling die in principe dergelijke sportwedstrijden ver biedt. tènzij er aan bepaalde voorwaar den is voldaan", zegt Vingerling. Deze nadere voorwaarden zijn uiteraard alle maal terug te voeren op het welzijn van de postduif. Een duif leeft gemiddeld twintig jaar en moet na vijf jaren met wedstrijdvluch ten de rest van zijn of haar leven waar dig kunnen leven. „Nederlandse duiven zijn erg gewild in het buitenland, vooral de fond-duiven. Ik denk dat het komt door de aard van de Nederlander. Die wil altijd uitblinken en is een volhouder", meent Ouderdorp. In januari is Nederland in Verona Olympiade-kampioen geworden. On danks dat verdedigt Ouderdorp niet graag de stelling dat de Nederlandse duif nu superieur zou zijn aan zijn Belgische collega. „Belgiè is van oudsher het dui- vensportland en heeft een langere tradi tie dan ons land". Tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben de Duitsers bevel gegeven om alle Nederlandse postduiven te vermoorden voor het geval dat ze hun oude functie als postkoerier weer zouden oppakken. De eigenaar moest als bewijs een pootje meenemen. Belgiè is dit alles bespaard gebleven en kon rustig topdui- ven kweken. Onlangs is er nog een Belgi sche kampioensduif, Playboy genaamd, voor tweehonderdtachtigduizend gulden aan een Japanse zakenman verkocht. Ouderdorp over dit buitensporig hoge bedrag: „Het is een uitzondering. Over het algemeen zijn dat alleen de winnaars van grote concoursen. Eén op de veertig duizend beesten levert zodoende wel eens zö'n bedrag op". Japanners kopen de kampioenen vooral voor het fokken. Ze selecteren op de stamboom en kopen, niet gehinderd door enige kennis van de duivensport, de eieren van topduiven. Hierbij er van uitgaand dat ze een super duif op de kop getikt hebben. Toch blijft het altijd een kwestie van geluk. Het ka rakter van het beest laat zich niet voor spellen. Er bestaan ook luie duiven. Er doen veel verhalen de ronde over de duivensport. Duivenmelkers zouden el kaar het licht in de ogen niet gunnen. Hobbyisten kijken zelf vaak raar op van de verhalen over hun eigen sport. Do ping, vervalsing van aankomsttijden en stambomen of andere fraudevormen zet ten de sport in een slecht daglicht. Re centelijk nog zijn twee broers uit Apel doorn voor dertig jaar geschorst in ver band met frauduleuze paktijken. Een grote klap voor het image van de sport, te meer daar dit duo jaren lang de abso lute top van de nationale duivensport wereld was. Ouderdorp: Kijk, goed nieuws is geen nieuws. Er zijn vijftienhonderd vluchten per jaar, en als er twee van fout gaan is het terecht dat er ruchtbaarheid aan ge geven wordt". Hobbyisten als Ouderdorp („Ik heb zelf ook zeventig duiven") houaen hun dui ven gewoon voor hun plezier en noemen ze soms, net als hun vrouw, liefkozend 'duifje'. Deze hobbyisten halen hun ge strande duif gewoon in een gehucht op, ook al zijn de reiskosten hoger dan de waarde van de duif. „Een duif heeft toch ook emotionele waarde, of hij nou slecht is of niet", aldus Ouderdorp. Als er een vogel is zoekgeraakt bestaan er gespecialiseerde koeriersdiensten, die voor vijfentwintig gulden een duif opha len in heel Nederland. Vingerling meent dat deze diensten te vrijblijvend zijn. „Ook uit de kring van duivenhouders zélf horen we dat het terugbrengen van verdwaalde duiven niet goed geregeld is". Op papier is het zo geregeld dat vreemde duiven tijdelijk ondergebracht worden in een centraal hok. De 'vinder' moet dan het ringnummer doorgeven aan de NPO, die vervolgens de eigenaar op de hoogte stelt dat zijn duif gevonden is. Deze ket ting is zo sterk als de zwakste schakel.. Heel vaak is het te veel moeite om te zorgen dat de duif weer bij ziin baas komt. Vingerling: „We willen dan ook aan Gabor voorstellen om wettelijke mi nimumeisen te stellen aan een centraal hok dat onder de zorg moet vallen van de NPO en waarin duiven tijdelijk kun nen verblijven". Er zijn natuurlijk ook duiven die nooit teruggevonden worden. Die vliegen met de muziek mee en slijten hun dagen dan ergens ter wereld op een kerkplein, bij een fontein. Duivenmelkers passen verschillende me thoden toe om hun geloste duiven in een zo snel mogelijke tijd te kunnen 'klok ken'. Vroeger werd het 'nestspel' ge- controle van de lift, toen de kabine plot seling losschoot en naar de begane grond dook. „Toen ik in de bomen landde, ontspan de ik gewoon mijn hele lichaam volko men. Dat was alles", verklaarde de 34- jarige Australische parachutist G. Wright drie jaar geleden nuchter toen hij een ge dwongen vrije val overleefde van 3600 meter hoogte. Gedwongen omdat zijn beide parachutes weigerden open te gaan. Ondanks wat botbreuken blijft Wright gewoon uit vliegtuigen springen. Met parachutes, ook al heeft hij bewezen dat hij zonder kan. De wonderen zijn ook dichter bij huis de wereld nog niet uit. De Alkmaarse bergbeklimmer A. Peters kwam een aan tal jaar geleden door een overstroming in een Schots ravijn terecht. Daar ver bleef hij noodgedwongen vier dagen zon der eten, kampeerspullen of warme kle ding. Een thermosfles thee was zijn eni ge steun. Met een gebroken dijbeen slaagde hij de vijfde dag erin op een vier meter hoge' rots te klimmen en wist al zwaaiend met zijn enige overhemd de aandacht te trekken van een jachtopzie ner. De 81-jarige K. Brontsema is een van de weinige bejaarden die een hachelijk avontuur hebben overleefd. Hij lag dit jaar in Ten Boer 36 uur in een ijskoude sloot voor hij werd gevonden door een voorbijganger. De sloot zat vol modder, hetgeen zijn redding is geweest, volgens de politie. De modder heeft isolerend ge werkt, waardoor de man niet onderkoeld is geraakt. Een vierjarig Utrechts jonge tje raakte twee jaar geleden wel onder koeld, zijn lichaamstemperatuur daalde tot 29 graden celcius. Hij overleefde het. Bijzonder is dat het kind 25 minuten on- DEN HAAG - Niemand kijkt meer op van kranteberichten die melden dat een automobilist drie keer over de kop is geslagen en met de schrik vrij is gekomen. Zo'n be richt haalt de krant vaak niet eens meer. Echte rampen, spectaculaire ongelukken moeten worden over leefd, anders is het niet interessant genoeg. Verwend als we zijn met films waarin de meest ijzingwek kende capriolen worden uitgevoerd door stuntteams. Toch zal zelfs deze laatste groep stoere mannen en vrouwen bedanken voor de halsbrekende toeren die 'gewone burgers' onbewust en ongewild ver richten. De oogst van de afgelopen jaren is enigs zins mager, de meest afschuwelijke ram pen en ongelukken worden nog altijd niet overleefd. Maar er zijn uitzonderin gen in binnen- en buitenland. Zo brak het fietsenhok vorig jaar de val van een Finse student vanaf de achtste verdie ping van zijn flat. Het golfplaten dak redde zijn leven, maar sneuvelde. Het benauwde avontuur van de huurder, weerhield de eigenaar van de flat, de Vereniging Studentenhuisvesting van Oulu, er niet van hem een rekening van 2400 gulden voor de schade te presente ren. Helemaal bont maakten het twee Au stralische monteurs, die drie jaar geleden een val van 35 etages overleefden en slechts lichte verwondingen opliepen. De mannen waren op de bovenste etage van het beursgebouw in Sydney bezig met de De meeste afschuwelijke rampen en ongelukken worden nog steeds niet overleefd, maar er zijn uitzonderingen: mannen en vrouwen die ongewild halsbrekende toeren uithalen én in leven blijven. FOTO: SP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 26