itsubishi brengt (wee ruimte-auto's >p show Frankfurt Frankfurter nieuwscocktail 21 Plannen voor nieuw registratiesysteem van gestolen auto's fitroën ZX wil net Franse charme m Ires slaan in olf Astra-bolwerk Nieuwe Camry: Toyota's topper ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 [Mitsubishi Space Runner heeft een uitneembare achterbank en een schuifdeur rechts. FOTO ETER FOKKER heeft het gevolgen ^Hde collectieve Japanse ^^jfc-industrie afspraken akte met de Europese meenschap om de im- rt van in Japan ge- uwde auto's te begren- l Mitsubishi laat op de 'rk^toX' n^^urtse autoshow een rs,'in°gri uwe Spacewagon debu- insi., bi en, met daarnaast als ledig nieuw kleiner Rrtje de Spacerunner. lijn echter voorlopig geen Êlijkheden meer om die modellen in redelijke niallen te importeren, door- Ide totale import van auto's Japan dit jaar al is geste- Vanaf half september ad i de Spacewagon alleen bij lealer als demonstratiemo del in februari 1992 volgt de icerunner en kunnen beide lellen worden geleverd. LC voorbeschouwing introdu ce men toch alvast beide j's voor de pers. Het is op JI i natuurlijk opmerkelijk I Mitsubishi niet alleen van nieuwe Spacewagon meer i echte ruimte-auto maakt, Is de Renault Espace of ^■ysler Voyager, maar er Jjeen nog een model naast ^ogt. Men verwacht, net als i (pige Europese fabrikant, dat er een sterk toenemende vraag naar dit soort auto's zal optreden zodat de tijd rijp lijkt om meer keuze te bieden. Veel interessanter De eerste Spacewagon, die in 1984 verscheen, was nogal conservatief opgezet. Mitsubis hi durfde geen zeer afwijken de modellering aan zoals Nis san met de Prairie, laat staan iets werkelijk bijzonders zoals de Renault Espace. Het werd meer een vrij gewoon station- car-achtig model met drie zi- trijen. Zeven jaar na dato waagt men de sprong naar ori gineler stilering wel al thans, de nieuwe Spacewagon wijkt meer af van gewone au tomodellen, maar heeft het no dige weg van de nieuwste Nis san Prairie. Die voert de im porteur bereidwillig ter verge- lijkking op, waarbij de Mitsu bishi Spacewagon wat langer blijkt, wat sneller en wat com pleter. Tegenover de oude Spacewagon is het nieuwe mo del 22 cm langer en 5 cm ge groeid in breedte en hoogte. Niettemin biedt de derde zitrij zichtbaar niet zo volwassen ruimte als de twee andere voor kinderen volstrekt vol doende, maar volwassenen zullen het er bij een lange rit niet naar hun zin hebben. Vergelijkbaar in praktische (variatie-)mogelijkheden met een ware ruimte-auto van het slag Renault Espace is de Spa cewagon dus nog niet. Aan de andere kant is-ie met prijzen van 46 tot 53 mille ook een stuk goedkoper, en deson danks even luxueus uitgerust. Nu heeft ook niet iedereen zes tot zeven zitplaatsen nodig, een ruimte-auto wordt tevens aangeschaft om de bijzondere uitstraling die hij heeft. Van daar dat het een heel interes sant idee lijkt om ook een Spa cerunner uit te brengen, die geen drie zitrijen biedt. Hoe wel hij uiterlijk veel lijkt op de Spacewagon is hij nog wat ho ger, en niet langer dan de oude Spacewagon. Hij heeft wel een uitneembare achter bank en een schuifdeur rechts, in plaats van de twee normale achterportieren van de Space wagon. De prijzen lopen van 42 tot ruim 47 mille. Nieuwe motor Beide modellen worden gele verd met een nieuwe zestien- kleps 1,8 liter benzinemotor. Die levert 90 kW/122 pk, wat pieer vermogen dan de tweeli ter uit de oude Spacerunner. Beide modellen kunnen met handschakeling of automaat geleverd worden. Verschillen zijn er ook: de Spacerunner kent een minder luxueuze GLi als basisuitvoering, die bij voorbeeld geen elektrisch be diende ramen spiegels deur vergrendeling heeft zoals de GLXi. De Spacewagon kent alleen die GLXi-uitvoering, maar dan tevens in dieselver sie die er bij de Spacerunner niet is. Het gaat dan om de be kende 1,8 turbodiesel uit de Mitsubishi Galant. Om vooral maar niet in het grote geheel van het tentoonstellingsnieuws weg te zakken kondigen de meeste merken tevoren vast aan wat er op de show staat. We hoeven bij wijze van spreken alleen nog naar Frankfurt af te reizen om te controleren of al het beloofde nieuws er echt staat. Zelfs prototypes, die vaak die nen om de aandacht te trek ken als er geen nieuwe serie- produkten te presenteren val len, trekt men niet meer als verrassing pas op de show on der een laken vandaan. Zo laat Renault ons vast weten dat het Scenic-prototype te zien zal zijn, een studiemodel voor nieuwe autostilering. Het is een 'éénvolume'-model zoals een Renault Espace, maar niet speciaal een ruimte-auto met extra zitplaatsen. Men bereikte juist bijzondere compactheid door de bagageruimte aan te brengen in een dubbele wa genbodem, zoals bij een reis- bus. De auto heeft verder een navigatiesysteem en een nieu we motor, een multikleps tweeliter met verstelbare nok- kenas, die alle wielen aandrijft via een automaat. Die auto maat wordt bediend met een knoppenpaneeltje, dat uit- neembaar is als het frontpa neel van een autoradio om au todiefstal tegen te gaan. Apart is verder ventilatie die niet door aparte leidingen gaat maar via holle delen van de carrosserie, en een zeer ruime instap aan de rechterkant zon der middenstijl tussen de deu- Elektrische auto's Het wordt ernst met de ont wikkeling van bruikbare elek trische auto's, die men nodig heeft om de in het vooruitzicht gestelde Amerikaanse milieu- eisen te kunnen beantwoor den. General Motors zette daartoe eerder de sportieve Impact op de wielen, die in produktie zal gaan. Men komt daar nu achteraan met de Im puls 2, een Opel Astra station car met dezelfde aandrijftech- niek als die Amerikaanse Im pact. Nissan toont nu alleen nog als model, later op de To kyo Motor Show in het echt zijn FEV, ofwel Future Elec tric Vehicle. Het bijzondere aan dit sportieve stroomlijn- karretje is een snellaadsysteem voor de accu's, die in een kwartier op te laden zijn. Daarmee zou de FEV dan weer 250 kilometer ver weg komen, met een mogelijke top van 130 km/h. Ook BMW brengt een elektrische auto, de El die in uiterlijke stijl wel iets wegheeft van de Renault Scenic. Zijn actieradius en top snelheid komen overeen met die van de zojuist genoemde Nissan, maar de BMW moet nog zes tot acht uur aan het stopcontact om hem bij te tan- en Ford Aangevuurd door het enorme verkoopsucces van de Calibra coupé gooit Opel er nog een schepje bovenop. Aan het gamma wordt een 150 kW/204 pk sterke turbomotor toege voegd, afgeleid van de beken de tweeliter zestienklepper. Uiteraard zal de Calibra Turbo alleen met vierwielaandrijving geleverd worden. Verder in troduceert Opel de 1,7 liter turbodiesel van de Astra (pri ma motortje, merkten we daarmee) ook voor de Vectra- serie, een waarschijnlijk heel welkome aanvulling. Ford heeft voorlopig zijn kruit verschoten. Men probeert, zo willen de geruchten, zo snel mogelijk de nieuwe motorge neratie die voor de Escort be loofd is klaar te stomen. Nu blijft het nieuws echter be perkt tot een minimale facelift (nog maar eens) voor de Sier ra, die iets andere bumpers in carrosseriekleur, een iets ge wijzigd dashboard en verder opgewaardeerde uitrusting krijgt. Nogal stilletjes introdu ceerde men voor de Fiesta een nieuwe, schone 1,3 liter motor met 44 kW/60 pk tussen de 1,1 en 1,4 liter aggregaten. Die zelfde 1,3 liter komt nu ook in nieuwe basismodellen van de Escort en Orion, die bijna dui zend gulden in prijs zijn opge slagen de 1.3 CLi is zo altijd nog ruim vierhonderd piek duurder dan voorheen de 1.4 CLi was. Facelift Een facelift dient zich aan bij Seat, die als 'showmodel' een Marbella Petit laat zien. Men Boven: Renault laat vast weten dat het Scenic- prototype te zien zal zijn op de auto tentoonstelling in Frankfurt. Rechts: Bij de Calibra coupé gooit Opel er nog een schepje bovenop: aan het gamma wordt een 150 kW/204 pk sterke turbomotor toegevoegd. Onder: Seat laat als 'showmodel' een Marbella Petit zien. FOTO'S: PR maakte er een speels pickupje toe nooit zomaar een slag in de al de nieuwe neus. Die zal bin- lucht gebleken. De Marbella nenkort wel de produktie- zal overigens vanaf 1993 ook Marbella gaan sieren, want Se- motoren met geregelde kataly- at's showmodellen zijn tot nu sator moeten krijgen, in ver band met aanpassingvan de Europese uitlaatgaseisen, dus wie weet komen die eveneens alvast bij een aanstaande face lift. AMSTERDAM Het RAI Data Centrum in Amsterdam heeft een plan gelanceerd voor een nieuw registratiesysteem voor gestolen auto's, het Ver miste Auto Register (VAR). Volgens directeur A. Greeven van het RAI Data Centrum is het grote voordeel van het sy steem de snelheid waarmee auto's als vermist kunnen wor den geregistreerd. Het voorstel van Greeven is gepresenteerd in het Platform Autocriminaliteit waarin bedrijfsleven en overheid sa menwerken op het gebied van de bestrijding van autocrimi naliteit. Volgens Greeven kost aangifte van autodiefstal bij de politie te veel tijd. Het duurt lang voordat een auto in het justitiële opsporingsregister is opgenomen. Tevens is dit re gister niet altijd even actueel. Het VAR maakt gebruik van de bestaande databank van de autobranche, waarin techni sche gegevens van alle auto's in Nederland zijn opgeslagen. Het is volgens Greeven de be doeling om bij vermissing van een voertuig dit direct door te geven aan de verzekerings maatschappij of in andere ge vallen aan lease- of verhuur bedrijf. Vervolgens kan in het elektronische overzicht van de databank een bepaald signaal voor de vermiste wagen wor den gezet, waarmee direct dui delijk wordt dat er iets aan de hand is met het voertuig. De VAR is niet toegankelijk voor particulieren. Dit om even tueel misbruik te voorkomen. De verzekeringsmaatschappij en en leasebedrijven zijn al en thousiast over het VAR, aldus Greeven. Hij wil ook de rijks overheid warm krijgen voor het systeem. Greeven acht dit van belang om de gegevens die in de databank zijn opge slagen te beschermen. Binnen kort wordt het plan voorge legd aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RWD) en het ministerie van justitie. Gree ven verwacht dat het VAR ook als Europees registratiesy steem dienst kan gaan doen. aparte 1 i-visue rs, eel nenta- jgelijk 1. maanden van gespan- n afwachten, waarin Ci- tèns nieuwe compacte iwezig iddenklasser ZX in de n ovet 1(jen roncjom ons al op weg verscheen, is Ne- rland dan nu ook aan beurt. Zo verschijnt Ci- verhoopte Golf- en lett-killer hier in het- fde seizoen als de nieu- generaties van die op- ichtige Duitse con- mten. ire kwaliteit, zowel in •'age als rijgedrag, moet ZX in staat stellen met een JUQe Franse charme als ex- r attractie een bres te slaan gal het Golf /Astra bolwerk. I de ZX aantrekkelijk moet ■6n is moeilijk precies te "hrijven, daarom adver- men met 'Je voelt dat het zit'. Niet alleen doelend [het zitcomfort, natuurlijk, op een gevoel dat de Ci- ZX als geheel een goede is. topvallend ZX-collectie, zoals men het dgamma graag betitelt, int bij proeven op argeloos Jiek ook zonder merkem- fjjtn meteen als Franse auto r»end te worden. Toch kun ^lêt zeggen dat deze Citroën bijzonder origineel uiter- Ot'heeft, zeker niet in het erg ke"jk ingerichte interieur. Technisch biedt hij even wei nig spektakel, met motoren die we van de BX kennen en een wielophanging die gebaseerd is op het'onderstel van de Peuge ot 205. Een meesturende ach teras is apart, ie ziet er echter weinig bijzonders aan omdat het dóódsimpel werkt via spe ciale ophangrubbers. Evenals bij de internationale presentatie in Zuid-Frankrijk, een half jaar geleden, valt de ZX pas op als je ermee gaat rij den. Je gaat zoeken naar mo gelijke aanmerkingen en ont dekt dan dat die er nauwelijks zijn; het zit inderdaad wel goed met die auto, hij hééft iets. We reden een ZX Avan- tage 1.4i, een van de modellen die naar verwachting het po pulairst zullen worden. Met de slimme in de lengte verschuif bare achterbank, die naar keu ze relatief veel beenruimte achterin of relatief veel baga geruimte voor deze klasse be werkstelligt. Voorin doet de ZX in elk geval ruim aan, het dashboard oogt alleen nogal kaal. In feite zit alles wat je nodig hebt erop en eraan, en nog allemaal binnen handbe reik ook. De voorstoelen had den wat groter mogen zijn, dat is de enige praktische aanmer king. Maar verder: de ZX schakelt prima, de besturing gaat heel licht en toch erg ge voelig, het windgeruis is heel bescheiden, de vering biedt een uitstekend echt Frans comfort. De 55 kW/75 pk sterke 1,4 liter motor is op zichzelf niet stil, op de een of andere manier stoort zijn lied tijdens het rijden echter niet bijzonder. Hij reageert wel naar verhouding heel pittig op Achteraanzicht van de luxueuze Aura 1 Het dashboard van het sportmodel Volcane 1.91. I FOTO: PR het gaspedaal, zowel bij hoog als bij laag toerental. De Citroën-importeur ver wacht dat de meeste kopers een Avantage met 1,6 liter mo tor (66 kW/90 pk) zullen kie zen. Deze grotere motor is, in tegenstelling tot de 1.4, juist helemaal niet luidruchtig en zorgt voor een nog sportiever rijgevoel dan het kleinere aan- drijfaggregaat al doet. Globaal denkt men dat eenderde van de kopers een Avantage 1.6i kiest, zodra die (in oktober) le verbaar wordt. Ruim een kwart zal met de Avantage 1.4i tevreden zijn, iets minder dan een kwart doet het voor de simpel uitgeruste Reflex 1.4i. Dat laat nog een paar klanten over voor de luxueuze Aura 1.6i en het sportmodel Volcane 1.9i. Hierin zijn nog geen diesel-klanten verwerkt, die geduld moeten hebben tot het vooijaar van 1992. Op de Frankfurtse autoshow debu teert de ZX Diesel, voorzien van de gewaardeerde 1,9 liter met 52 kW/71 pk uit de BX. In 1992 komt ook een automa tische transmissie beschikbaar, wellicht nog voor het eind van dat jaar verschijnt ter afron ding een driedeurs ZX-collec tie. We keren terug naar de proef rit. Daarbij viel ook de beloof de bouwkwaliteit op, tenmin ste als je erop let: de ZX ram melt en kraakt nergens, hij zit kennelijk stevig inelkaar. Ver der bevestigde de ZX de eerder gevestigde indruk dat zijn onderstel uitstekend werk verricht. Behalve comfortabel is de ZX heel wendbaar. De auto loopt stabiel rechtuit en gaat toch ook zonder enige te genzin een bocht in, waarbij het meestuur-effëkt van de achteras zorgt voor opvallend neutraal en flitsend stuurge- drag als het hard gaat. De goedkoopste ZX, type Ref lex, kost 25.900 gulden. De be langrijkste versies Avantage 1.4i en 1.6i komen op 27.400 gulden en 29.100 gulden. Een fors prijsverschil voor de ster kere motor, als we zien dat de ruimer uitgeruste Aura 1.6i nog maar 1850 gulden duurder is dan de gelijk gemotoriseerde Avantage. Een Volcane ten slotte is met bijna veertig mille wel heel wat duurder. Vol gend jaar denkt men 9000 ZX- en te kunnen slijten, in 1993 zou dat naar 15.000 stuks moeten stijgen. Veel waardering is er nooit geweest voor de Camry, bijna tien jaar ge leden voor het eerst ver schenen. Het was bij zijn debuut een der eerste Toyota's met voorwielaan drijving, een bijzonder ruime en moderne vijf- deurs auto bovendien. Met een totaal herziene carros serie in veel luxueuzer stijl probeerde Toyota vanaf 1986 meer succes te oogsten. De bij zonder fraaie stationcar trok aardig wat aandacht, maar met de vierdeurs sedan wilde het nog steeds niet echt lukken. Dat de Camry nooit zo aan sloeg kan alleen maar gelegen hebben aan het zeer onper soonlijke uiterlijk, want prak tisch bezien was het altijd een auto die heel wat bood voor zijn geld. De Camry die nu verschijnt moet zich duidelijker dan ooit profileren als Toyota's topmo del. Nieuwe styling, groter for maat en vergrote motoren on derstrepen dat. Voor wat het uiterlijk betreft kon Toyota bij zichzelf te leen gaan: bewust koos men voor ronde en vloei ende lijnen die doen denken aan de Lexus, de achtcilinder topklasse-auto waarvoor Toyo ta een apart merk opzette. Nu is het wel zo dat die Lexus op technisch gebied diepe indruk maakte, doch alweer uiterlijk te weinig exclusief wordt be vonden. Zo is ook de nieuwe Camry geen opvallende ver schijning, zij het dat de lage neus (het stuk van de auto dat niet op de Lexus lijkt) nog wel voor een apart aanzien zorgt. Gevoelsmatig raak je van deze Camry weer niet opgewonden, terwijl er praktisch eigenlijk niets aan mankeert. De nieu we carrosserie is een flinke maat groter dan de oude. De auto doet veel gestrekter aan door een twee decimeter gro tere lengte en zeven centime ter toegenomen breedte. De lengte tussen de wielen groei de met maar twee centimeter, de uitwendige groei heeft mede te maken met de ronde re vormgeving. Niettemin na men de ruimte op de achter bank en de interieurbreedte zeer duidelijk toe, en valt op een bagageruimte met 517 liter inhoud net zo min iets aan te merken. Stilte Overal ter wereld kwamen testers tot dezelfde conclusie: de Lexus is de stilste auto ter wereld. Die weldadige inte- rieurrust wilde men ook in de Camry bieden. Daarom kreeg hij aparte subframes waaraan de wielophanging en aandrij ving bevestigd zijn, dezelfde sandwichplaat (staal/kunst stof/staal) tussen motorruimte en interieur als de Lexus, en een hele reeks geluid- en tril- lingdempende maatregelen voor de motoren. Zo heeft de viercilinder nu balansassen om trillingen tegen te gaan en staat hij ook nog op vloeistof- fedempte motorsteunen, die e overblijvende trillingen dempen. Zelfs is er een klepje in de uitlaatdemper aange bracht, voor geluidsverminde- ring bij laag toerental. De motoren zijn evenals de rest van de auto vergroot. De zestienkleps tweeliter werd op 2,2 liter inhoud gebracht, waardoor hij 100 kW/136 pk levert in plaats van 89 kW. Naast deze motor voor de Camry XL en GL is er een van 2,5 naar 3,0 liter vergrote V6. Die levert 138 kW/188 pk, tegen 118 kW/160 pk voor zijn kleinere voorganger. De V6 is standaard gekoppeld aan een automaat, welke als extra voor beide viercilinder-versies be schikbaar is. .Een Camry XL biedt al complete uitrusting met onder meer stuurbekrach tiging, rondom elektrisch be diende ramen, centrale deur vergrendeling, hoogteverstel ling op stuurwiel en bestuur dersstoel. De GL voegt daar elektrisch bediende spiegels en wat minder essentiële versie ringen aan toe, de zescilinder GX heeft ook nog ABS-rem- men. Die zijn er als extra voor de XL en GL, wat spaarzaam aandoend is dat die beide mo dellen pas met ABS uitgerust schijfremmen op de achterwie len meekrijgen, maar stan daard trommels hebben. De aandacht voor geluiddem ping zorgt, in combinatie met de groei van de Camry, voor forse gewichtstoename. Met een goede 150 kg extra ge wicht om mee te slepen zorgen de sterkere motoren als voor heen voor redelijke doch niet opmerkelijke prestaties. Het brandstofverbruik ligt nu een procent of tien hoger on danks een van 0,35 naar 0,31 verlaagde Cw-waarde, dus sterk verminderde luchtweer- stand. Vanzelfsprekend wer den de prijzen er evenmin la ger op. De Camry XL kost 44.950 gulden, het topmodel GX V6 71.750 gulden; dat be tekent een prijsstijging van drieeneenhalf duizend gulden voor het basismodel, tot ruim tienduizend gulden voor de topversie.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21