ïinde van volleybalsysteem nadert 'erugkeer Ajax in Europa wist staafincident niet uit SPORT VOETBALLERLEI ekUcSouomit ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 ok talentje (15) slachtoffer van istorten tribune SCHEDE Met het in elkaar storten van de noodtribune vo- week woensdag tijdens de topper in de eerste divisie, Hera- -Heerenveen, stortte tegelijkertijd misschien een zeker lijken- .oopbaan in het betaalde voetbal voor Marnix Smit in. De 15- ge, talentvolle vrije verdediger uit Almelo, werd een paar we- i voor dat drama door FC Twente aangetrokken, terwijl hij te- is kandiaat was voor het Nederlands elftal onder 16 jaar. Am- vijf weken nadat hij zijn amateurcluppie Rietvogels had inge- d voor het avontuur bij het 'grote Twente' liggen al die fraaie lomstdromen als gevolg van een gebroken linkerenkel en drie roken middenvoetsbeentjes in de linkervoet alweer aan puin. KODUS NA BARCELONA '92 MOGELIJK EEN STREEP DOOR DE REKENING i0nald woudenberg Berger nieuwe trainer bij 1. FC Köln KEULEN Jörg Berger is de nieuwe trainer van 1. FC Köln. Dat heeft voorzitter Dietmar Artzinger-Bolte giste ren bekend gemaakt. De 46-ja- rige Berger is de opvolger van Erich Rotemöller, die op 29 augustus ontslag had genomen. Berger, die tot het einde van het vorig seizoen werkzaam was bij Eintracht Frankfurt, tekende een contract tot 30 juni 1992. Hij heeft onmiddel lijk de leiding van de training op zich genomen. Technisch directeur Udo Lattek behoudt zijn functie. Voor één strafschop helemaal in het tenue WIJK BIJ DUURSTEDE De voetballers van de zaterdag vierde klasser VOP uit Amersfoort moesten afgelopen donder dag mogelijk voor het nemen van slechts één strafschop in vol ornaat aantreden in Wijk bij Duurstede. De KNVB bepaalde dat de wedstrijd tegen CDW (zondag derde klasse) voor de tweede ronde van de districtsbekercompetitie niet geheel overeenkoms tig de regels was verlopen. Het probleem was eigenlijk dat VOP de eerste wedstrijd, op 3 september, met tien man beëindigde. Toen het duel na de verlenging niet was beslist (3-3), zouden de strafschoppen de winnaar moeten aanwijzen. Beide clubs lieten tien spelers aanleggen, maar nog steeds was er geen winnaar. De elfde schutter van CDW tekende voor de winnende treffer. Zo besliste althans scheidsrechter R. Zaadnoordijk uit Baarn. On juist, verklaarde de KNVB na een protest van VOP. De arbiter had VOP gewoon nog een strafschop moeten laten nemen. Die werd alsnog benut, waarna de derde serie alsnog VCDW in de volgend ronde bracht. ,MBURG Als straks op Olympische Spelen de jte tonen van het Wilhel- wegsterven over de ntjuich bij Barcelona en nationale volleybalploeg hoogst haalbare doel ft bereikt, dan krijgt de ïlstemming een meewari- bijsmaak. Het einde van unieke systeem, met alle jrnationals full-time in n Oranje, is dan ge nen. Ruim vier jaren van wuw hebben hun vruch- afgeworpen, maar ver ens gaat het team terug iraf. Terug naar het zoge- imde Zweedse of Italiaan- nodel. En dus bijna zeker ig naar de middelmaat. één van de scenario's die ïhreven kunnen worden iting ontknoping in Barce- Het lijkt meteen één van meest waarschijnlijke. Een- digweg omdat de Neder- situatie niet rijp genoeg het vertrek van sterspe- naar Italië adequaat op te igen. „Als je geen personeel dan is het natuurlijk heel iilijk om je systeem vast te iden", erkent Ron Zwerver, fentvolle volleyballers dur- in Nederland niet vol- iig 'ja' te zeggen, terwijl sponsor er niet het dubbe- wil steken om de spelers een interessant inkomen er zekerheid te bieden." loers door vele teamsportbon- jaloers bekeken volleybal- lel kreeg in '88 vorm onder van Arie Selinger, die zijn ploeg via de achter set kwalificatietoernooi Amsterdam) toegang had legen tot de Olympische '?n in Seoul. De ontwikke- van spelers en team ge- edde stormachtig. Diverse ken in de kabel werden st pijnloos overleefd. Zoals plotselinge afscheid van Selinger, het afhaken van Posthuma en later de tu- Iteuze breuk met Peter Rob Grabert en Ro nald Zoodsma. 'Het systeem' vormde de 'garantie' voor de toekomst, een idee waar de verzekeringsfirma Nationale Nederlanden maar wat grif fi nancieel voor over de brug wilde komen. Het volgende obstakel in de teamontwikke ling lijkt echter te hoog. Als spelers als Ron Zwerver en Edwin Benne voor het grote geld in Italië kiezen en derti gers Ron Boudrie en Avital Selinger om leeftijdsredenen afzwaaien, dan is de uitholling te groot. Dan kan 'het systeem' in de prullenbak. Bondscoach Harry Brokking wil nu liever niet op de zaken vooruit lopen. „Maar er moet wel heel snel na het EK duidelijkheid ko men", erkent hij. „Op welke manier gaan we verder en gaat de sponsor al dan niet door, dat zijn de belangrijkste vragen. Ik heb mijn ideeën al ingebracht. Die liggen nu bij het hoofdbestuur van de Ne- VoBo. Die ideeën zijn volgens mij heel goed haalbaar". Lucratief Brokking laat de volleybalwe reld liever nog even in het duister tasten over de inhoud van zijn plannen. Uit alles blijkt dat de Amstelveense coach een overleving van 'het systeem' nog niet uitsluit. Al was het alleen maar om zijn eigen lucratieve baan veilig te stellen. „We moeten eerst maar eens gaan kijken wie er overblijven. Normaal gespro ken zijn de spelers contrac tueel verplicht om in februari- maart '92 aan te geven of ze al dan niet weggaan. Het kan toch best zijn dat Ron Zwerver de enige is die weggaat. Maar er kunnen er even goed zeven vertrekken. Dat is nu nog niet in te schatten, dus is het voor mij ook niet relevant om te speculeren over de toekomst. Wel is het mogelijk dat som mige spelers met intenties eerder hun slag slaan en een contract in Italië tekenen. In dat geval kunnen we mogelijk eerder beslissingen nemen". De bedoelingen van Ron Zwerver zijn inmiddels duide lijk: hij gaat na Barcelona oog sten in Italië. Het ligt voor de hand dat 's werelds beste aan valler kan kiezen uit de vetste contracten. Piét Steenaard, be langenbehartiger van alle in ternationals met buitenlandse interesse, is blij dat hij ruim de tijd heeft om de Italiaanse markt te verkennen. „We zit ten al volop in de gespreksfa- se", erkent de zakenman uit Weesp. „Gelukkig is er alle tijd om op ons gemak uit te zoeken wat het beste is voor jongens als Zwerver en Benne. Die twee zie ik in ieder geval weggaan. Dat is bijna zeker. Het gaat er mij nu om de za ken voor de jongens veilig te stellen. Ze vertegenwoordigen straks namelijk voor een be paalde periode een aardig ka pitaal. Dus lopen ze ook risi co's als ze bijvoorbeeld door hun hoeven zakken. Dat soort dingen bespreek ik nu met Italiaanse clubs. Nee, ik ga ze ker niet de boer op met m'n spelers. Ik ben geen makelaar. Maar als de clubs bij spelers aankloppen, dan zeggen ze di rect: 'Ga maar naar Piet'. Ik heb gewoon het beste voor met 'die jongens. Ik hoef er zelf ook absoluut niet financieel wijzer van te worden. Ja, eigenlijk is het een uit de klauwen gelo pen hobby. Maar ja, de jongens zijn ook dikke vrienden van Aardig in de oriënteringstocht van Steenaard is zijn gesprek met de VVCS, de vakbond voor contractvoetballers. „Ge woon om hen eens te vragen .wat ze in de voetballerij alle maal tegenkomen bij transfers naar Italië. Bijvoorbeeld wat betreft 'merchandising', want clubs willen spelers naast het volleybal ook helemaal benut ten voor reklamedoeleinden en zo. Het is wellicht ook niet gek om het model van de VVCS over te nemen of de spelers er gewoon bij onder te brengen. Ze doen per slot van rekening ook werk voor wiel renners". Vast staat dat Zwerver terecht kan bij een echte topclub. Voor Benne heeft ook een aantal clubs concrete belang stelling getoond. Voor Van der Horst is interesse, terwijl ook Marko Klok bij de Italiaanse speurneuzen is opgevallen. Steenaard wijst ook nog op de mogelijkheid dat Arie Selinger vanuit Japan naar de Italiaan se Serie A kan verhuizen. „En dan is er natuurlijk weer de connectie met zijn zoon Avital. Ook Ron Zwerver heeft aan gegeven dat hij in Italië heel erg graag wil samenwerken met Avital". Henk-Jan Held, gestudeerd fy siotherapeut, laat een even tueel vertrek afhangen van de condities. „Er is een kans dat ik naar Italië ga, maar ik zeg niet dat ik direct na Barcelona verdwenen ben. Ik ga pas als ik een echt goede kans krijg. Zo'n jaartje als Grabert en Blangé bij Catania hebben ge had lijkt mij niet denderend. Daar heb ik geen zin in. En ui teraard is mijn keuze ook af hankelijk van wat er met het Nederlands team gaat gebeu ren. Gaan we op dezelfde voet verder of niet?" „Individueel blijken we op dit EK in Duitsland niet beter dan de spelers van Joegoslavië en Bulgarije", heeft Ron Zwerver vastgesteld. „Maar als team plukken we de vruchten van ons systeem. Omdat we steeds bij elkaar zijn merk je dat je het in wedstrijden langer vol houdt. We zijn het best op el kaar ingespeeld". Het lijkt een pleidooi voor het onvoorwaardelijk vasthouden aan 'het systeem'. Toch ziet ook de Amsterdammer het einde naderen. „Eredivisiespe lers wachten steeds met hun 'ja-woord'. Ze hebben het over het gebrek aan zekerheden. Aan de ene kant is het wel te begrijpen, want er zijn er meer die het niet halen richting we reldtop dan die het wel halen. Voor de afvallers is de maat schappelijke toekomst wel be langrijk. Maar ja, dat is Neder land. Inderdaad, naar Ajax ko men ze wel graag. Maar daar verdien je ook direct stevig". Zwerver haalt een voorbeeld aan. De Brabantse middenspe ler van Dynamo, Bas van de Goor, liet Oranje voorlopig nog links liggen ten faveure van zijn studie aan de sporta- cademie. „Van de Goor heeft het nog nooit honderd procent geprobeerd", stelt Zwerver. „En dat verwijt ik hem. Voor mij is-ie al lang afgevallen. Het zal wel liggen aan de men sen die om hem heenlopen en er anders over denken. Hij heeft het niet gedaan. Jam mer, dan heb ik zo'n jongen komend jaar ook niet meer no dig. Eén keer Nederlands kampioen geworden. So what? Ik ben het ook vijf keer ge weest. Wat stelt dat nu voor?" Zwerver weet als de beste dat er voor Nederland nauwelijks alternatieven zijn. „Kijk, Ve- lasco (de Italiaanse bondscoach met kritiek op 'het systeem'; red.) heeft makkelijk praten. Logisch dat hij ons systeem be lachelijk vind. In Italië lopen zat sponsors rond om de com petitie interessant te houden". Ook zonder Zaakwaarnemer Steenaard denkt dat - afhankelijk van een vervolgcontract met Na tionale Nederlanden - ook zonder Zwerver en Benne best een nationaal team in Amstel veen kan worden gestatio neerd. „Ze kunnen heel goed met dit model doorgaan. En dan kunnen ze Zwerver en Benne net zo lang terughalen tot ze hen niet meer nodig hebben". Blijft over het oordeel van de huidige bondssponsor. Natio nale Nederlanden twijfelt, dat moge duidelijk zijn. Het lopen de contract eindigt op 31 de cember 1992, terwijl er een op tie ligt op een verlenging. „Maar we moeten eerst de plannen van de bond afwach ten", meldt sponsorvertegen woordiger Frits Suèr. „Als het systeem zo blijft en toppers vertrekken dan zou je dat kunnen kapitaliseren. Het scheelt in de publiciteit name lijk nogal als je maar een half jaar over Ron Zwerver kunt beschikken". Voetballers moeten hand in eigen boezem steken door FRANK WERKMAN Dezer dagen kreeg ik een bijdrage van één van mijn vaste lezers. Zijn betoog is zo aardig dat ik hem u niet wil onthouden. Daar gaat-ie. „Als Rinus Michels een kerel was geweest had-ie Ronald Koeman afgelopen woensdag niet eens opgesteld. Maandag nog riep de bondscoach dat je met 'Sneeuwvlokje' moest oppassen, omdat hij met het stijgen der jaren zo langzamerhand in een onderling sprintduel slechts een slak kan verslaan. Michels had daarom twee snelle jongens naast Koeman gezet, Blind en Van Aerle. Maar zie, wat gebeurde er? De speler van Barcelona werd afgelopen woensdag niet op verplaatsings-snelheid geklopt, maar op handelingssnelheid. Twee keer maar liefst. De misgrepen van Koeman hadden geen doelpunten tot gevolg. Dat niet. Wel een vervanging. Die Michels nooit zou hebben behoeven plegen als hij zelf konsekwent had geredeneerd. Want wat leverden de televisiebeelden op van Sevilla- Barcelona van afgelopen weekeinde? Een op vrijwel dezelfde manier blunderende Koeman, die daarbij wél een tegentreffer zag ontstaan. Michels toonde zich maandag de profeet, maar verzuimde aan die gave een logisch vervolg te geven. Maar wat is logica in voetbal? De bondscoach maakte in zijn eentje meer fouten dan ieder van zijn spelers afzonderlijk in het veld afgelopen woensdag tegen Polen. Hij stelde ook twee spelers op, die de voorafgaande periode slechts zitvlees hadden kunnen kweken: Jan Wouters en Richard Witschge. En ondanks het feit dat ook deze beide voetballers elke dag twee trainingen afwerken bleken ze toch fysiek te kort te komen. Wat is dan het nut van trainingen? Zijn die dagelijkse sessies inderdaad niet meer dan de invulling van wat sommige profspelers het zo 'heerlijke buitenlevennoemen. Lekker een beetje lummelen in de zon. Een paar rondjes lopen en verder de bal het werk laten doen. Onder het toeziend oog van de trainer, die zich ook graag populair weet en daarom het fysieke gedeelte ondergeschikt maakt aan het ludieke element. Hij moet tenslotte ook verder met die voetballers, die hij dus het liefst tevreden houdt. Maar terug naar Michels. Ook hij verklaarde achteraf dat die Polen toch zo ontzettend laf hadden gespeeld. Er niet aan hadden meegewerkt een spektakel op de piste te brengen. Maar wat willen die Oranje-mannen nou eigenlijk? Verwachten ze nu echt nog dat willekeurig welke tegenstander zelfs in een vriendschapelijk duel vrolijk met vier spitsen en zonder libero gaat lopen voetballen? Met als oogmerk zelf plezier aan het geheel te beleven en bovenal de miljoenen (televisie)kijkers een genoeglijke avond te Die gedachte zelfs maar losjes opperen getuigt van een kinderlijkheid, die niet meer van deze tiid is. Maar er achteraf kritiek op leveren is zelfs bijna zelfbezoedeling. Want Nederlandse voetbalprofs worden in de wekelijkse praktijk toch voortdurend met tactische keurslijven opgezadeld? Moeten zich aanpassen aan de tegenstander. Of op zijn minst rekening houden met en tegenzetten bedenken voor nulhoudingen van op remise beluste opponenten. Michels c.s. moeten niet zeuren. Ze moeten de hand in eigen boezem steken. Harder trainen, minder stappen, verstandiger eten en beter slapen; dat werk. Michels had gewoon ook Witschge moeten wisselen. Of zijn twee spelers van Cruijff uit de ploeg halen weer een wat al te gfove schoffering van zijn jeugdiger rivaal? En Wouters had plaats moeten maken voor Winter. Het gebeurde niet. Michels heeft Wouters nog wel eens nodig tenslotte". (Naam en adres van inzender zijn bij mij bekend). IRijn 2346 (STERDAM Eén voetbalvandaal op 27 september 89 eigenhandig een te bladzijde toe aan ands de toch al be- eurde voetbalbalhisto- Met een staaf, losge- ikt uit het hekwerk ld de F-side, trof de ■n 17-jarige Amsterdam- ir Gerald M. doelwit en an Franz Wohlfahrt Austia Wien. kwam Ajax, na wat juri- ich touwtrekken, te staan op Europese boycot van een en drie verre „thuiswed- ijden". Aanstaande woens- net iets minder dan twee na het beruchte incident, ert" Ajax de terugkeer in ropa. In Düsseldorf moet [x tegen het Zweedse öre- de aanzet geven tot het bissen van de financiële naweeën. Örebrö wordt be- 'ouwd als een eenvoudige 'onent. Net als destijds istria Wien... toestemming van de plaat- ke autoriteiten en zelfs de strenge bestuurders de Europese voetbalbond |EA hadden de fans uit vak °P die bewuste woensdaga- id in het Amsterdamse sta- n voor een kapitaaltje aan irwerk ontstoken. Vóór de ivang van Ajax - Austria en, de return waarin de liselub een in Wenen opge- fcn achterstand van 1-0 •nde weg te werken. Welge- d 104 speelminuten lang jg het goed, althans op de Nines. Jan Wouters had de 1 doeltreffend gehaakt, Nrdoor Ajax al in de Eerste 'h van het UEFA Cup-duel oen voorsprong van 1-0 genoot. Daarmee lag in elk ge val een verlenging in 't ver schiet. De ploeg van Leo Been hakker slaagde er echter niet in het overwicht in nóg een treffer uit te drukken en de Zwitserse scheidsrechter Gal- Ier verlengde het duel met tweemaal vijftien minuten. Al thans, dat was z'n bedoeling. Maar nadat Stanley Menzo ruim honderd meter bij de F- side vandaan bij één van zijn weinige acties knullig had staan blunderen, waren de poppen aan 't dansen. Oosten rijker Plava zag zijn afstand schotje dank zij Menzo gepro moveerd tot treffer (1-1) en de nieuw aangetreden voorzitter Michael van Praag zag met 25.000 toeschouwers zijn droom al vroeg vervliegen. Kooien De stemming, tot dan toe op gevoerd door cabaretier Freek de Jonge, daalde tot het abso lute nulpunt, want alleen twee treffers in iets meer dan een kwartiertje zouden Ajax nog naar de tweede ronde kunnen helpen. Meer F-siders reageer den hun frustratie af op de stalen kooien die hen scheid den van veld en andere vak ken en het hekwerk bezweken deels onder die druk. Eén ijze ren staaf kwam in handen van Gerald M„ die het voorbeeld van een aantal van zijn om standers volgde. Maar met het verschil dat zijn projectiel doelman Wohlfahrt raakte. De artsen constateerden later een fikse bloeduitstorting op diens rug. Politiewoordvoerder Klaas Wilting rapporteerde na het zien van videobeelden on der meer: „Je kunt zien dat ie mand een stang oppakt en die over het hek gooit. Je ziet mensen juichen en vervolgens zie je dat de jongen, die heeft gegooid, op de schouders wordt genomen". Aanvoerder Jan Wouters pro beerde zo nonchalant mogelijk hoede had gehad, trad op als voorzitter. Hij wenste niet te luisteren naar de tekst die Ajax-voorzitter Van Praag zo driftig had ingestudeerd en be perkte zich ten overstaan van de Amsterdammer tot het voorlezen van de straf. Hij deed dat in de Franse taal en er moest een Belgisch commis sielid aan te pas komen om de ware ernst te laten doordrin gen: twee seizoenen geen Eu ropees voetbal als dit in de na tionale competitie althans be reikt zou worden. Tevens zou Ajax bij het behalen van de landstitel, zoals later inder daad zou geschieden, niet door een andere Nederlandse club mogen worden vervangen. Deze uitspraak, die begin ok tober werd gedaan, werd twee weken later op vrijdag de dertiende door de beroeps commissie aanzienlijk ver zacht. Het pleidooi van de Haagse advocaat mr. H.P. Utermark (die ook het beroep na Nederland - Cyprus voor z'n rekening had genomen) bracht de beroepscommissie onder voorzitterschap van de Zwitser Leon Straessle ertoe de boycot terug te brengen tot één jaar, plus het betalen van de proceskosten 13.000 Zwit serse Frank (169.000 gulden). Ajax, dat tegelijkertijd ook nog werd bedolven onder de pro blematiek van de zwartgeld- affaire, verliet met gemengde gevoelens het Hotel du Rhone in Zurich. Doelman Franz Wolhfahrt is getroffen door een door Gerald M. geworpen ijzeren staaf. FOTO: epa Tuchtschool het stuk hekwerk te verdoeze len, aanvaller John van 't Schip repte over „alleen maar een tuinslang" en oud-arbiter Leo Horn probeerde scheids rechter Bruno Galler over te halen de wedstrijd te vervol gen. Allen zagen de bui met een al hangen: in 1990, het jaar van de negentigste veijaardag, zou de club verstoken blijven van Europees voetbal. Iets wat zich sinds 27 november 1957' niet meer had voorgedaan.... Bom-incident Terwijl de Amsterdamse poli tie vele dagen later Gerald M. (die bekende) en vier andere verdachten van de straat pluk te, bereidde Ajax zich voor op de zitting van de strafcommis- sie van de UEFA in Zurich. De Italiaan Alberto Barbé, die ook het bom-incident bij Ne- derland-Cyprus onder zijn Dader M. werd veroordeeld tot vijf maanden tuchtschool, waarvan twee voorwaardelijk. Zijn advocaat betoogde dat M. het slachtoffer was geworden van Freek de Jonge. De caba retier, Ajax-fan in hart en nie ren, werd in november vorig jaar door advocaat van M. ge dagvaard naar aanleiding van de oproep die De J. op de be wuste avond tot twee keer toe door De Meer heeft laten schallen: „Herr Waldheim wordt vriendelijk verzocht contact op te nemen met Herr Wiesenthal". De J. deed zijn humoristische oproep tot er gernis van zowel de UEFA als van het bestuur van Ajax. Juist in die tijd „speelde" im mers de affaire rond het du bieuze oorlogsverleden van Waldheim, de ex-secretaris-ge neraal van de VN. De spreek- stalmeester van die avond had, met gevoel voor actualiteit, het bezoek van Austria Wien aan gegrepen voor -een „Witz" over de Oostenrijkse president. „Stemmingmakerij", oordeelde de UEFA, die Ajax (ook) daar voor aansprakelijk stelde. Voorzitter Van Praag, opvol ger van de door de belasting fraude-zaak in opspraak ge raakte Ton Harmsen, kondig de na het uitspreken van de straf aan met doordeweekse vriendschappelijke duels de fi nanciële schade te willen inha len, maar daar kwam bitter weinig van terecht. Ajax restte niets meer dan te berusten in het lot, maar stelde tegen beter weten in toch nog een poging in het werk tenminste iets van de gemiste inkomsten terug te halen. Van de „kale kip" M. eiste Ajax bij de recht bank een half miljoen gulden, of levenslang 95 gulden per maand. „Elke gemiste wed strijd kost een miljoen", luidde aanvankelijk het pleidooi van de gedupeerde Amsterdam mers, die inclusief gemiste re clamecontracten rond de drie miljoen gulden voorspelden mis te lopen. „Het exacte be drag is nooit aan te geven, om dat je niet weet hoeveel Euro pa Cup-ronden je speelt", al dus Ajax-woordvoerder Arie van Eijden nu. „Maar we be groten altijd twee ronden en dat komt neer op bruto 7,5 ton. Over de claim aan het adres van Gerald M. heeft Ajax nog altijd geen uitsluitsel gekre gen. Hetzelfde geldt voor diens aanklacht richting De J. „Die zaken lopen nog", aldus Van Eijden. Hoop De drievoudig winnaar van de Europa Cup I ('71, '72 en '73), wereldbeker-winnaar ('72), Europa Cup Il-winnaar ('87), 23-voudig landskampioen en 11-voudig nationaal bekerwin naar kreeg in 1990 toch weer even hoop op een directe te rugkeer in Europa. UEFA- voorzitter Lennart Johansson had namelijk aanvankelijk, kort na Ajax' landskampioen schap, voor de camera's van Studio Sport laten doorsche meren dat de Amsterdammers wel een kansje maakten op clementie. Maar de Zweedse nieuwkomer werd later ken nelijk door zijn bestuur terug gefloten. Op 24 mei ging ae kogel door de kerk: geen gra tie voor Ajax. En dus werd het een seizoen lang houtje-bijten voor de jongelingen van Been hakker en hun fans. Ook met de terugkeer in Eu ropa via Düsseldorf zijn de ge volgen van het staaf-incident nog altijd niet uitgewist. De fi nanciële en sportieve naweeën duren nog ten minste twee „thuisduels" voort, ook als Ajax vroegtijdig wordt uitge schakeld. In totaal moeten im mers drie „thuisduels" verder dan 100 kilometer van huis worden gespeeld. Van Eijden: „Per keer wordt bekeken waar dat is, maar als Düssel dorf bevalt, willen we best te rug". Overigens zal de om zijn harde grappen bekende Freek de Jonge van Ajax niet meer als 'speaker' mogen optreden. Ook in Duitsland heeft de vroegere helft van Neerlands Hoop het zwijgen opgelegd ge kregen. Voor de Ajax-fans geldt eveneens dat ze zich ge deisd dienen te houden...

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19