I Regisseur Dirk Tanghe blijft eren van de verwondering limlach Paauw spreekt boekdelen op Masters TENNIS CIRCUIT SPORT/KUNST/RTV 13 Lucebert als schilder en dichter in Frans Halsmuseum Rabobank Q eidóaQowvant ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1991 iuden ganzeveer nrc handelsblad ISTERDAM De Gouden nzeveer, de culturele prijs de Koninklijke Neder- dse Uitgeversbond i ÏUB), is dit jaar toegekend het Cultureel Supplement NRC Handelsblad. KNUB heeft dat gisteren iendgemaakt. Met de prijs- - kenning eert de uitgevers- id NRC voor „haar uitzon- lijke bijdrage aan de Ne- rm inlandse cultuur en de ver- iding daarvan." lecember, tijdens de open jaarvergadering van de (UB, wordt de prijs uitge- HAARLEM Een schandelij ke vertoning of een verrassen de tentoonstelling? De menin gen in het gastenboek van het Frans Halsmuseum in Haar lem over de tentoonstelling 'Lucebert Schilder/Dichter' lo pen ver uiteen. Vanaf morgen tot en met 27 oktober is in het Haarlemse museum een selec tie te zien van Luceberts (1924) oeuvre. Er zijn naar schatting vijftig schilderijen, gouaches, teke ningen en aquarellen te aan schouwen. De expositie maakt deel uit van de 'Jacobus van Looyprijs', de onderscheiding die om de vijf jaar wordt toe gekend aan een kunstenaar met een dubbelzijdig talent. Na Armando, die de prijs in 1985 als eerste kreeg toege kend, viel schilder/dichter Lucebert (Lubertus Jacobus Swaanswijk) die eer ten deel. Volgens de samenstellers van de tentoonstelling, Mabel Hoogendonk en Lieneke van Wees, is „Lucebert Schilder- Dichter" zeker geen over zichtstentoonstelling. „Die pre tentie hebben we niet", vertelt Hoogendonk. „Ons uitgangs punt was zoveel mogelijk werk van de laatste anderhalf jaar te laten zien dat nooit eerder werd geëxposeerd. De tentoongestelde doeken komen voor negentig procent uit de privéverzameling van Luce bert". Tegelijkertijd met de tentoon stelling is bij Meulenhoff het boek 'Lucebert schilder - dich ter' verschenen, dat naast il lustraties een aantal essays be vat over Luceberts werk. Zo gaat K. Schippers in op de typerende aspecten van Luce berts dubbeltalent en belicht Jan Elburg het „stimulerende verband" tussen tekenen en dichten. Hoewel de tentoonstelling over het dubbeltalent van de dichter/schilder gaat, is de re latie tussen beide talenten in het museum ver te zoeken. Hoogendonk: „Lucebert ont kent zelf altijd dat er een rela tie bestaat. Hij erkent nog wel dat er iets is omdat hij nu een maal een mens is, maar daar houdt het dan ook mee op." Chronologie De tentoonstelling is chronolo gisch samengesteld maar loopt van het heden terug tot de ja ren vijftig, de tijd waarin Lu ceberts zijn eerste eenman- stentoonstelling in Galerie Es pace in Haarlem had. Met deze tentoonstelling, in 1958, brak Lucebert definitief als schilder door. Voor deze „omgekeerde chro nologie" is gekozen, zo vertelt Hoogendonk, om de associatie met Cobra te vermijden. „Lu cebert wordt altijd geasso cieerd met Corneille, Appel en Cobra. We wilden Lucebert ontdoen van zijn verleden, door de tentoonstelling in het heden te laten beginnen. Het moest geen feest der herken ning worden". De expositie begint met het schilderij 'Een mens' uit 1990, dat is uitgekozen voor de affi che van de tentoonstelling en ook de omslag van het boek siert. Het Frans Halsmuseum heeft aangekondigd het werk te zullen aankopen. Bij de offi ciële opening van de tentoon stelling en uitreiking van de Jacobus van Looyprijs van daag, zal Lucebert niet aanwe zig zijn. Twee weken geleden moest hij met spoed in een zie kenhuis worden opgenomen. Na enkele dagen waarin zijn toestand kritiek was, is de schilder/dichter aan de bete rende hand. Volgens zijn zoon heeft Lucebert alweer het penseel ter hand genomen. Toneelschrijf- prijs naar Jan Decorte ANTWERPEN De Neder lands-Vlaamse Toneelschrijf- prijs van dit jaar gaat naar de Vlaming Jan Decorte voor zijn Meneer, de zot en het kind' De prijs bedraagt 20.000 gul den. Dit heeft de organisatie van het Theaterfestival vrij dag meegedeeld. Het stuk werd het afgelopen seizoen ge speeld door Decorte Com pagnie. Decorte zal zijn stuk zondag na de prijsuitreiking in Antwerpen zelf nog eens voor- r/m gaat in Utrecht de Hamlet onder regie van de jonge Vlaming Dirk Tanghe in pre- ère. De Utrechtse Stadsschouwburg viert er zijn vijftigjarig jubileum mee. Enkele jaren leden zorgde Dirk Tanghe met het amateurgezelschap Sint Rembert uit zijn geboorte- ats Torhout voor een spraakmakende interpretatie van het stuk. Deze 'Hamlet' be- |nspe iouwt hij als 'een soort renaissance voor hemzelf'. Een portret van razend populaire, maar inzeer omstreden toneelmaker. Dirk Tanghe: „Deze 'Hamlet is voor mij een soort renaissance". FOTO: JUTKA RONA IAX SMITH RECHT „Leve de rmte, leve de roman van het ouderwetse lijke theater", jubelde k Tanghe tijdens zijn te, geïmproviseerde ikwoord toen in 1988 de slotdag van het jaar- se Theaterfestival de r hem geregisseerde meo en Julia' met de mmelsch Theaterprijs rd bekroond. Van de Dtie liet hij er een chtige vloek op vol- Tanghe hield hiermee inetnis ,iuut geen pleidooi voor de luratie van gedateerde to- sochtli vormen. Zijn taak als re- iur vat hij op als die van rasverteller. Met de stuk die hij geregisseerd heeft, ogt hij de toeschouwers, en vooral jong, te amuse- en te ontroeren en met e van het begin tot het te boeien. Hij herinnert maar al te goed de al te fuze, van Kunst (ja met hoofdletter) doortrokken daardoor o zo doodse en pverwekkende vertolkin- van klassieken als een ière, Shakespeare en stuk- uit de Griekse Oudheid, hij als scholier had moeten nonen. Het is hem bijgeble- hoe destijds leeftijdgeno- uit verveling en balorigh- onder meer de romanti- balkonscène uit 'Romeo Julia* totaal verstierden. En terwijl hij bij lezing van onvergankelijke werken lagen gefascineerd raakte. y i Van jongs af aan las hij de klassieken met een gretigheid als waren het spannende strip boeken. Zijn fantasie ging er mee op de loop en hij voor voelde toen al dat het een kwestie van een bepaalde in terpretatie en uitbeelding was om die stukken voor een groot publiek beslist interessant te maken. Inmiddels heeft hij aangetoond, dat hij met die „saaie en taaie" klassieken de theaters overal in Vlaanderen en Nederland vol kan krijgen Ook met (jong) publiek dat zelden of nooit naar toneel Ideaal Dirk Tanghe is geboren (1956) en getogen in het Belgische Torhout. Zijn grootvader, va der en oom waren actieve le den van het plaatselijke ama teurgezelschap 'Sint Rembert'. Zijn vader heeft voor dit en semble enkele regies gedaan. Later zou hij op zijn beurt voorstellingen regisseren bij Sint Rembert. Op zondag ge noot hij samen met zijn vader van het Belcanto-programma op de radio. De vier andere kinderen uit het gezin hadden er geen oren naar; ze speelden liever buiten. Nog steeds heeft hij een voorliefde voor klassie ke muziek. Zijn grote ideaal is eens een opera te mogen regis seren. Samen met een vriend vormde zijn opa het cabaret duo 'De Twee Michiels'. Ze traden vaak op voor seizoen werkers in Frankrijk. De ver kleedpartijen ten behoeve van de talrijke sketches, waarbij opa steeds een ander persoon scheen te worden, was voor het kind Dirk Tanghe keer op keer een wonderlijke beleve nis. Zijn prille creativiteit en al rijke fantasie konden reeds in de puberteitsjaren ontluiken in het schrijven van korte stukken. Samen met zijn verre nicht Karin en neef Bart wer den die in familiekring ge speeld. Hoe kleinschalig ook: het succes begon te gloren. Na de huiskamer werd de jon gensschool waar hij op zat zijn schouwtoneel: de stukken kre gen daar een opvoering. Wat weer tot gevolg had, dat hij op die school drie achtereenvol gende jaren een spektakel mocht organiseren. Na zijn middelbare opleiding ging hij kunstgeschiedenis stu deren. Dat hield hij amper een jaar vol Hij was vaker in het theater en de bioscoop te vin den, dan in de collegebanken. De onderwijzersopleiding liet hij na enige tijd eveneens voor wat die was, omdat er tot zijn ongenoegen te weinig opgeleid werd in het onderrichten van kunstzinnige vorming. Dora van der Groen Op zijn 21ste nam hij het kloe ke besluit acteur te worden. De Studio in Antwerpen zag niet zoveel in hem. Na een au ditie werd hij afgewezen. De alom gerespecteerde Dora van der Groen, van wie tal van ex- leerlingen momenteel toon aangevende regisseurs en/of belangrijke acteurs zijn, onder kende wel degelijk dat er een toneelspeler in hem schuil ging. Hij bewaart aan haar de beste herinneringen, omdat zij zonder aan zijn persoonlijk heid te tornen de kiemcel van zijn talent gedurende haar op leiding zo vruchtbaar tot ont wikkeling heeft weten te brengen. Het regisseren heeft hij in de praktijk geleerd. In 1985 regis seerde hij 'Hamlet' bij Sint Rembert. De voorstelling reis de ook naar Amsterdam. Na de opvoering van het stuk in de Engelenbak werd er in de Amsterdamse theatercafés nog lang over gesproken, zo verrassend was de produktie. Het jaar daarop regisseerde hij 'Alice! Alice!' met zevenhon derd schoolmeisjes uit Oosten de. Het waren voorstellingen met amateurs. Maar de eigen zinnigheid waarmee Dirk Tanghe vorm gaf aan zijn in terpretaties maakte mensen die nauw met het theatervak van doen hebben nieuwsgie rig. Regisseur Franz Marijnen ging er voor naar Torhout. Andere tonelisten van naam kwamen er eveneens een kijk je nemen. De Duivel Het Vlaamse beroepsgezel schap Malpertuis in Tielt bood hem een rol aan in 'De Dui vel'. Het was de eerste keer dat hij met louter professione len samenwerkte. In 1986 waagde hij zich bij dit jeugdige gezelschap aan de regie van 'De getemde feeks' van Shake speare. Die voorstelling werd als een van de belangwek kendste van dat theaterseizoen beoordeeld en belandde om die reden in het Theaterfesti val 1987. Het jaar daarop, in 1988, prijkte de door hem geënsceneerde en door de Ko ninklijke Vlaamse Schouw burg uitgebrachte 'Romeo en Julia' van Shakespeare even eens in het Theaterfestival. Bovendien werd de voorstel ling bekroond met de publieksprijs, de Dommelsch Theaterprijs, In zijn interpre taties durft Dirk Tanghe ri goureus de tekst te bewerken. Fragmenten worden indien hij dat noodzakelijk acht door hem geschrapt en ter verle vendiging van de scènes schroomt hij evenmin gedeel ten uit de dialogen te vervan gen door zelfgeschreven sa menspraken. „Ik maak geen theater voor mensen die met hun ogen dicht naar literaire teksten willen luisteren", is zijn adagi um. Uitgangspunt is: „De per sonages moeten mensen zijn die nu kunnen bestaan." Dat wil niet zeggen, dat hij geen enkel respect voor de bestaan de toneeltekst heeft. „Ik ben heel ouderwets. Mijn 'Getem de Feeks' en ook 'De Vrek' zijn hele klassieke voorstellin gen, waarin de geest van Sha kespeare en Molière doortin telt. Ik heb de drijfveren van die schrijvers om die stukken te maken naar nu verplaatst." Hij vindt deze hertaling on vermijdelijk, omdat bepaalde theatercodes uit de tijd van bij voorbeeld een Molière en een Shakespeare tegenwoordig niet meer van kracht zijn. Hij geeft als voorbeeld de sterfscè ne van Julia. Die vindt hij voor de smaak van nu veel te omslachtig beschreven door Shakespeare. „Dat schrap ik, want het beeld is voldoende en het publiek intelligent genoeg. Onze beeldentaal is wat snel ler Als je al die literaire tekst allemaal zou spelen, krijg je bijna een satire." Verwijt Deze werkmethode heeft hem het verwijt opgeleverd, dat hij te oppervlakkig en te modieus bezig is. De critici zijn nog steeds in twee kampen ver deeld. Terwijl de ene partij hem toejuicht als de verfris sende animator van het reper toire-toneel, zijn er recensen ten die al bij het horen van de naam Dirk Tanghe braaknei gingen krijgen. Er ontstond zelfs een heuse polemiek tus sen Tom Blokdijk, de goeroe van vele theater-publicisten en Max Arian eveneens thea terwetenschapper en tevens criticus van het opinieblad De Groene. Dirk Tanghe is te in teger ten aanzien van zichzelf en het vak van toneelmaker om zich van al die heisa te veel aan te trekken. Hij raakt er mentaal weliswaar niet on beschadigd door, maar hij laat zich dankzij zijn jeugdige sou plesse en zelfbewustheid er niet door van de wijs brengen. In elk geval heeft hij er zijn eigen theateropvattingen niet voor prijs gegeven. Het Nederlands Toneel Gent (NTG), een van de belangrijk ste Vlaamse repertoire-gezel schappen vroeg hem in 1987 'De Vrek' van Molière bij dit ensemble te regisseren Er volgden in rap tempo meer van hem bij het NTG: 'Medea', 'Dood van een handelsreizi ger', 'Christus Wordt Weer Gekruisigd', 'Elektra', 'Jungle- book' en 'Het Gezin van Pae- mel'. Nu repeteert hij intensief 'Hamlet', die zondag in pre mière gaat. De KRO, die al eerder registraties van stuk ken van Dirk Tanghe op de televisie heeft uitgezonden, zal in december van dit jaar in nauwe samenwerking met de BRT een televisiebewerking van deze 'Hamlet' maken. Deze 'Hamlet' is voor Dirk Tanghe naar eigen zeggen „een soort renaissance. Niet dat ik verwerp wat voorbij is. Ik blijf leren van de verwon dering. Ik blijf onbevangen. Ik blijf een mooie vorm zoeken die organisch tot stand komt. Warmte en speelsheid blijven belangrijke ingrediënten voor mijn voorstellingen, maar ik heb het gevoel dat ik om het eenvoudig te zeggen steeds meer van het leven 95 w. ETER KLEIN e afge- doeni )EN Een grote lach siert het gezicht Saskia Paauw na de >ste slag van de eerste Kordaat stapt de lster van De Munnik de scheidsrechters- en verhangt met een klap het balletje van scorebord. Het kan anders of Paauw gaat ten koste van Mirjam jslevenlierink plaatsen voor kruisfinales van de ters, die vanmiddag morgen op de banen de tennisclub Unicum litgebri den afgespeeld. Zo'n s over itig minuten later ver fde de districtskampi- zich inderdaad van vervolgoptreden. l5 irste set van de strijd tus- Saskia Paauw en Mirjam erink was beladen, omdat peelster van De Munnik uitschakeling te voorko- geen set mocht verliezen, w nam weliswaar een ri- i-2 voorsprong, maar Sie- nk kwam terug tot 5-5 en vaarop de tiebreak de be- ig diende te brengen. De ietskampioene werd de ikige en kwam met een glimlach tot haar aktie stoel van de scheidsrech te klap tegen het balletje, et winnen van de eerste itekende, was ook de ga- Üap voor Mirjam Sieme- die in de tweede set ►os was. In de kruisfinale uskia Paauw uitkomen te- laar teamgenote Angelina ners, die in het duel te- e reeds geplaatste Petra en na een met 7-5 ge en eerste set de partij tkreeg. De Zandvoortse de rackets met poule- en winnares en clubgenote van Paauw, Marieke Bethlehem. Formaliteit De strijd bij de B-mannen was in feite een formaliteit. Jan- Willem Lugthart, Tom Bulters en Marco van Trigt zijn als het erop aankomt toch een klasse apart. De woensdag licht ge blesseerde Lugthart gaf zijn partij tegen René van de Wilk op. De Katwijkse tennisleraar blijft namelijk gewoon eerste in de poule en komt daardoor in de kruisfinales uit tegen Onno Guinau, die gisteren van Draulans won. Bulters pakte de eerste set tegen Mark Flei- scheuer, maar kwam in de tweede set 4-1 achter. „Ik ver loor mijn concentratie", meld de de Master van 1990 na af loop van de toch met 6-4 ge wonnen set. Een Master, die voor prolongatie eerst met zijn toernooimaatje Marco van Trigt zal moeten afrekenen. Walther Jacobs en Oscar Schoordijk moesten in poule A bij de C-heren met elk een zege onderling uitmaken, wie de kruisfinale tegen Bart Blok mag spelen. De Unicummer verloor de tweede set aan Schoordijk, maar kwam ver der niet meer in gevaar. Pou le-eerste Martijn Zandvliet, die als formaliteit gisteren nog te gen Marco Mattke in aktie kwam, gaat het opnemen te gen de derde Unicummer Marc van Doorn. Jolanda Mens speelde even eens voor de statistieken tegen Ingrid Bavelaar en won in twee sets. De clubgenote van Zandvliet van De Boekhorst gaat met Yvonne Schoordijk (winnares over Lisa Colson) uitmaken, wie in de eindstrijd van de Masters C speelt tegen de winnares van het treffen tussen Annemarije van Over schot en Yvonne van Hensber- gen. Deze beide speelsters had den gisteren weinig problemen met Tammera Canter Visser, respectievelijk Judith Pieter- Angelina Rammers trekt haar nieuwe Masterstrui aan. Voor de titel van Master is meer nodig. FOTO: HENK SNATERSE van het D-circuit doet er ver volgens nog een schepje op en mag verder spelen tegen de winnaar van poule B, Harold van Schie. De D-meisjes leveren nog even een formaliteit af. Heddy Boers wint in straight sets van Maaike Zonderop om vandaag in de kruisfinale een lastige ontmoeting te hebben met Carmen Delsasso. De Artesia- ne kon alleen in de eerste set forse tegenstand van Pascal Groenewegen tegemoet zien. Lisette Faas bleef in poule B tegen Maud Beran ongeslagen, al moest de jeugdige Unicumse wel de eerste set aan haar clubgenote afstaan. Faas speelt vandaag tegen Madeion Buijs. De heren- en damesdubbels D Volop strijd en bijna wurgende spanning in de twee laatste he rensingles in poule A bij de D- heren. Fabian Ubels moet van Dennis de Roo winnen om een kans op een stekje in de kruis finales te hebben. Timo van der Voort moet winnen van Patrick van Hal, want hij ver loor inmiddels van maatje Dennis de Roo. Na een met 7-5 verloren eerste set en de ge wonnen tiebreak van de twee de set zit Ubels er aardig door heen en kan De Roo met 6-2 toeslaan. Goed voor een kruis finale tegen Mark Broxter- man. Van der Voort levert de eerste set via een tiebreak in bij de uitgeschakelde, maar zijn plicht niet verzakende Van Hal. De lijstaanvoerder 30+ hebben elkaar de gehele dag het vuur na aan de sche nen gelegd. Met hangen en wurgen kwamen de winnende koppels over de streep. Het be gon al met Jeannette Chrispijn en Wil Koopman, die de eerste set met 6-2 aan Nel Gerse en Janneke Windhorst verloren. Om daarne in tweede en derde set achterstanden van 0-4 en 1-5 weer soepel weg te werken tot 7-5 en 7-6 winst. Gelijktij dig werkten Hedwig Flei- scheuer en Gerda Rijnders hun partij af om geheel in stijl met 3-6, 7-6, 6-4 te zegevieren over Lenie Aartman en Mar leen Balk. Ina Bientjes van Ooyen en Joke van Tol volde den tussendoor met 4-6, 6-4, 6- 3 tegen Lyneke de Koning en Ria Runneberg nog even aan de gestelde eis van strijd en spanning. Leny Pennenburg en Joke Smith waren tegen Loes Jonker en Els van Schaik met twee maal 7-6 in bijna drie uur net even eerder klaar dan de laatste van de rij, Sjen- nie van Ark en Hannie Bak ker, die de meeste games van de dag speelden tegen Corrie Bank en Lenie Borst. De mannen wilden beslist niet onderdoen. Slechts Bram de Feijter en Ton Poots hadden twee (long-)sets nodig tegen Hennie van Kampen en Chris van der Klugt. Mat Kantebeen en Jan-Willem Mekking ein digden met 6-0 in de derde set tegen Gerrit Nijssen en Jan Visser, een resultaat, dat ook Rob Bieger en Frans Vennix neerzetten tegen Torsten Kroese/Henk-Jan Wolswijk. Alphenaren Willem Crama en Wim Schreuder bleven in de Mastersrace na winst op hun Waddinxveense streekgenoten Jan Nederhof en Max van Os. Loek van Eeden en Ad Marij nen kwamen een ronde verder via Ton Poots en Leo van Tongeren. De langste en meest langdurige partij kwam op naam van Cees en Jacques van Ruitep. Het Alkemadekoppel klopte het geheel 'Leidse' duo Joop Bekkering (Courant) en Bert van der Meij (Open Ten nis Kampioenschap van Roomburg) met 7-6, 5-7, 6-4. Zondag om 11.00 uur wordt op Unicum een aanvang gemaakt met de finales. Om circa 17.00 uur is de prijsuitreiking. I.C.-week Nederland heeft in het der- tienlandentoernooi om de Windmill Trophy, dat een on derdeel vormt van het zestig jarig bestaan van de Interna tionale Lawn Tennis Club (I.C.), de finale bereikt. Het team, bestaande uit Michiel Schapers en Huub van Boec- kel in de open klasse en Tom Okker, Marian Laudin en Evert Schneider bij de Vetera nen, versloeg in de eerste ron de Italië met 5-1. De als twee de geplaatste Hollandse oud- internationals wonnen giste ren bij Dekker in Warmond in de halve finale alle enkelspe len, waarmee de overwinning op Zweden vaststond. De dub bels gaven daarna duidelijk meer een demonstratie van tenniskunde, die nu eenmaal beter past bij een twaalfde lus trum. Vandaag wordt om 10.00 uur, eveneens bij Dekker Tennis in Warmond gestart met de ten- nisclinic van Tom Okker en de vermaarde tennisvirtuoos Ilie Nastase. Om twaalf uur begint de finale tegen het fa voriete team uit de Verenigde Staten. Nederland zal daarin sterk verzwakt uitkomen. Mi chiel Schapers neemt namelijk met AS-4711 Zandvoort deel aan het kruisingsweekeinde van de eredivisie, dat op de banen van Amstelpark in Am sterdam wordt afgewerkt. Om 17.00 uur zal Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard de festiviteiten rond de jubilaris afsluiten met het overhandi gen van de Windmill Trophy aan de winnaars. Uitslagen Masters vrijdag 13 september: HEB: R v.d. Wilk w.o J.W. Lugt hart; T. Bulters - M Fleischeuer 6-3, 6-4; M. van Trigt - M. Visser 6-4, 6-2 0. Guinau - J. Draulans 7-5, 6-2 DEB: S Paauw - M Siemerink 7-6, 6-1 M Guyt w.o. N. v.d. Voort; A Rammers - P. Janssen 7-5, opgave. HEC: J Westdijk - A v.d. Berg 2-6, 6-4, 7-6; M. Zandvliet - M. Mattke 6- 1, 6-1; HEC: W. Jacobs - O. Schoor dijk 6-4, 3-6, 6-1. DEC: Y. van Hensbergen - J Pieter- sen 6-1, 6-1; A. van Overschot - T Canter Visscher 6-1, 6-4; Y Schoor dijk - L. Colson 6-4, 6-2; J. Mens - I. Bavelaar 6-2, 6-3. HED: T. v.d. Voort - P. van Hal 6-7, 6-3, 6-2; D. de Roo - F Ubels 7-5, 6-7, 6-2. DED: H. Boers - M. Zonderop 6-3, 6- 3; L. Faas - M. Beran 3-6, 6-2, 6-0; C. Delsasso - P. Groenewegen 7-5, 6-0. HDD 30+: B. de Feyter/C. Poots - H.v. Kampen/C v.d. Vlugt 6-4, 7-5; M. Kantebeen/J W Mekking - G Nijssen/J. Visser 4-6, 6-2, 6-0; F. Ven- nix/R. Bieger - T. Kroese/J.J. Wols wijk 6-1, 5-7, 6-0, W Crama/W. Schreuder - J Nederhof/M. van Os 5-7, 6-1, 6-1; C. J. van Ruiten - J. Bekkering/B v d. Mey 6-7, 7-5, 6-4; L. van Eeden/A Marijnen - A. Poots/L van Tongeren 6-1, 4-6, 6-1. DDD 30+: J Windhorst N Gerse - W Koopman'J Crispijn 2-6, 7-5, 7-6; H. Fleischeuer/G Rijnders - L. Aart man /M Balk 3-6, 7-6, 6-4; J. v Tol I Bientjes van Ooyen - L de Ko- ning/R. Runneberg 2-6, 6-4, 6-3; Sj. van Ark/H. Bakker - C Bank'L I.C.-week Dekker Warmond Windmill Trophy Landentoernooi Eerste ronde: Engeland - Luxem burg 6-0; Zwitserland - Belgie 4-2; Duitsland - Frankrijk 3-3, sets 7-5, Mexico - w.o. Spanje, Zweden - Mo naco 3-3, sets 7-7, games 66-62; Italië - Israel 5-1. Tweede ronde: Amerika (1) - Enge land 5-1; Duitsland - Zwitserland 4-2, Zweden - Mexico 4-2, Nederland (2) - Italië 5-1 Open klasse: Schapers - Canessa 6-1. 6-2; Van Boeckel - Bi- naghi 6-2, 4-6, 7-5; Schapers/Laudin - Binaghi/Canessa 6-3, 3-6, 3-6 Vete ranen: Okker - Pirro 6-0, 6-2; Laudin - Merlo 7-5, 7-5; Okker/Schneider - Merlo/Pirro 6-0, 6-3 Halve finales: Amerika - Duitsland 4-1, afgebroken. Nederland - Zwe den 4-2 Open klasse: Schapers - Svensson 6-2, 6-1; Van Boeckel - Pal mer 6-2, 6-2, Van Boeckel/Laudin - Palmer/Svensson 6-7, 6-7 Vetera nen: Okker - Aberg 6-0, 6-3; Laudin - Nerell 6-2, 6-1, Okker/Schneider - Aberg/Nerell 7-5, 4-6, 6-7. CeidaeGourcwtt Programma Masters Zaterdag 14 september: 10.00 uur: HDD 30+: kwartfinales: M Kok G Snijders - C J. van Ruiten, B de Feijter Th. Poots - VV Crama W Schreuder DDD 30+: kwartfinales: H. Fleischeuer/G. Rijnders - 1 Bien tjes van Ooyen J van Tol; R Aker boom/C. Pouw - Sj. van Ark H Bak- 11.00 uur. DEB: M Bethlehem - P Janssen 12.00 uur: DEB: A. Rammers - S. Paauw DEC A. van Overschot - Y van Hensber gen. DED: L. Faas - M. Buijs HDD 30 kwartfinale: L van Berkel H Zonderop - R. Bieger F Vennix. 13.00 uur DED: H. Boers - C. Delsasso 14.00 uur: HEB: M. van Trigt - T Bulters HEC: M. Zandvliet - M van Doorti HED: D de Roo - M Broxtermaxi HDD 30+: kwartfinale: M Kante been/J W Mekking - L. van Eede- n/A. Marijnen 15.00 uur: HEB. J W Lugthart - O Guinau DDD 30+: halve finale 16.00 uur: HEC: B Blok - W Jacobs DEC: J Mens - Y. Schoordijk HED: H van Schie - T. v.d. Voort HDD 30+: twee halve finales. DDD 30+: halve finale Zondag 15 september: 11.00 uur FINALES Heren D en Da- 13.00 uu Heren C 15.00 uur D 30+ en r: FINALES Dames B. •n Dames C. FINALES Heren B, Heten Dames D 30 Prijsuitreiking.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13