Spanning stijgt n gevangenis juid-Libanon Levy gematigd over veto-dreigement Bush Iraakse soldaten levend begraven in Golfoorlog ledselhulp wapen tegen volksoproer in Sovjetunie orn Strijd Joegoslavië breidt zich uit 1991 tidóc Qou/ia/nt BUITENLAND VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1991 jeration 'scheert' linister van den Broek B VAN HUËT De 'legendarische driftbuien' van minister iuitenlandse zaken Van den Broek hebben hem ijnaam 'Meneer Njet' opgeleverd. Zo meldt de se krant Liberation vanochtend in een weinig ïnd portret van de tijdelijke EG-voorzitter. Onder op 'Diplomatieke bulldozer' omschrijft correspon- Sylvain Ephimenco de Nederlandse bewindsman «n „onvermoeibare en van ambitie overlopende die „ondanks zijn meewarige glimlach" zeer au- air is. „Zijn op zijn minst opvliegende karakter leiden tot verbazingwekkende diplomatieke blun- aldus de Franse journalist die in een opsomming van teruggaat tot 1986 toen Van den Broek de Tje- :he schrijver Vaclav Havel trachtte te censureren e uitreiking van de Erasmusprijs. Onderzoek jaarringen staaft broeikastheorie WASHINGTON Jaarringen van oeroude bomen op het Australische eiland Tasmanië tonen aan dat het klimaat sinds 1965 ongewoon warm is geweest, een gegeven dat de theorie over het broeikaseffect lijkt te onderschrijven. De theorie gaat ervan uit dat in de atmosfeer opgehoopte gassen de warmte van de zon vasthouden en een stijging van de temperatuur veroorzaken. Wetenschappers hebben monsters ge nomen uit de stammen van 23 huon-pijnbomen, co niferen die duizenden jaren oud kunnen worden. Daaruit bleek dat de groeiringen die in de jaren tus sen 1965 en 1988 waren gevormd groter waren dan alle andere van de voorgaande 1089 jaar. In een arti kel dat vandaag verschijnt in het blad Science zeg gen de onderzoekers dat de versterkte groei zou kun nen wijzen op een klimatologische verandering, mo gelijk veroorzaakt door 'broeikas' Opnieuw rellen in Newcastle LONDEN In de Noorden gelse stad Newcastle hebben zich in de vannacht opnieuw ernstige rellen voorgedaan. Het was de vierde achtereen volgende nacht dat de Britse politie moest optreden om aan de rellen een einde te maken. Enkele honderden jongeren waren afgelopen nacht in Newcastle bijeengekomen en staken een postkantoor en tal rijke auto's in brand. De poli tie moest ijlings te hulp ge schoten brandweerlieden in bescherming nemen toen deze met stenen werden bekogeld. Ruimteveer Discovery onderzoekt ozonlaag CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimte veer Discovery is gisteravond gelanceerd om na te gaan in hoeverre de ozonlaag, die gevaarlijke ultra violette stralingen tegenhoudt, is aangetast. Aan boord zijn vijf astronauten en een kunstmaan. Het ruimtevaartuig vertrok met 14 minuten vertraging vanwege een tijdelijk uitvallen van de verbindin gen tussen de lanceerplek en de vluchtleiding in Houston. De UARS-kunstmaan aan boord moet gaan meten in hoeverre die aantasting is gevorderd en hoe snel zij verloopt. Wetenschappers vermoe den dat de door de mens verspreide chemicaliën de ozonlaag aantast. Deze vaart in de ruimte is een on derdeel van de 'Missie naar de Planeet Aarde'. Ge durende tien jaar zal de NASA het milieu op en rond de aarde vanuit de ruimte onderzoeken. e recente ontwikkelingen in de gijzelingszaak kan, naar algemeen wordt ver- it, een grote uitwisseling van westerse gijzelaars en Israëlische gevangenen ermisten tegen Libanese en sji'itische gevangenen in Israël op gang komen. 1 sji'iten, die woensdag hun vrijheid kregen, hadden vastgezeten in de be te El Khayam-gevangenis in Zuid-Libanon, waarover tot nu toe bitter weinig nd is. IOP LEEFT OP IN 'ACADEMIE VAN VENIJN' ,LY WERKMAN AVIV 'De acade- van het venijn'. Dat is lijnaam van de Zuid- inese gevangenis El yam, waar zo'n 350 ïsche gevangenen, on- wie bijna 30 vrouwen, :dig geïsoleerd van de enwereld en zonder e vorm van proces, ngepakt zitten. fand mag de 'academie pet venijn' bezoeken en eenmaal achter de dikke m van El Khayam ver- it, is in zijn hoop op vrij- slechts afhankelijk van man. Generaal Antoine ld, de 62-jarige christelijke tiandant van het Zuid-Li- e leger, is niet alleen de rste autoriteit van de, on- I Israëlische supervisie staande, zogeheten 'veilig heidszone' in Zuid-Libanon, maar ook de gevangenisgou verneur, de aanklager en de rechter van El Khayam. Met ijzeren hand regeert hij over het tijdens de Tweede Wereld oorlog door de Fransen ge bouwde legerkamp. Wat zich achter de schermen van El Khayam afspeelt, is kennelijk zo verschrikkelijk, dat niet alleen Amnesty Inter national twee jaar geleden, op grond van getuigenissen van vrijgelaten gevangenen een vernietigend rapport schreef, maar dat ook het Israëlische ministerie van Gezondheid aan de bel heeft getrokken. Het Israëlische rapport is nooit gepubliceerd, maar generaal Lahad was wel gedwongen een paar verbeteringen in El Khayam aan te brengen. Bittere vijanden Bijna alle gevangenen zijn aanhangers van de extreme De Palestijnse activist Hilal omhelst zijn ouders sji'itische Hezbollah-beweging, die door het 2500 man sterke Zuid-Libanese leger van gene raal Lahad zijn opgepakt. Geen verkeersovertreders of belastingontduikers, maar niets meer en niets minder dan Lahads bittere vijanden. Één van de 30 vrouwen, die in een aparte vleugel van El Khayam vastzitten, is de 23-ja- rige Bashira Suha, die enkele jaren geleden een mislukte aanslag op het leven van de generaal pleegde. Lahad is sindsdien aan zijn rechterarm verlamd. Voor Bashira is, net als voor de andere gevangenen, geen strafmaat. Geen hoop op vrij lating. Hun lot is afhankelijk van wat de generaal bepaalt en wat de Israëliërs hem toe fluisteren. Deze week mochten 51 Libanese sji'iten El Khayam verlaten. In het kader van een gehoopte gijzelaars- en krijgs gevangenen-uitwisseling in Libanon. Israël had, zo werd officieel gemeld, generaal La had 'aangemoedigd' dit gevaar van 'goede wil' te maken en de generaal zelf had besloten op de suggestie van zijn Israë lische beschermheren in te gaan. De gevangenen van El Khay am zitten met z'n zessen of achten bij elkaar in cellen, waar geen daglicht binnen komt. Ze dragen donkerblau we overalls en sandalen. Wan neer zij uit hun cellen gehaald worden voor ondervraging, wordt hen een kap over het hoofd geschoven. Twee keer per dag mogen ze rondlopen op een met prikkeldraad over dekte binnenplaats. Hun eten wordt hen op de grond toege schoven. Een bitter gevangenisleven in een door bittere vijandigheid vergeven gebied. In het Zuid- Libanon van generaal Lahad staan de Libanese christenen, de sunnis, de sji'iten en de Pa- lestijnen elkaar dag en nacht naar het leven. Tanks, artille- riegeschut en patrouillerende soldaten vergeven het zo mooie landschap. Het geluid van schoten en ontploffingen is de realiteit van het dagelijks leven. En bloed, veel bloed, is het enige dat de elkaar be vechtende organisaties en ge meenschappen met elkaar ge meen hebben. In El Khayam wachten de 350 sji'iten met evenveel spanning als de westerse gijzelaars en Is raëlische krijgsgevangenen op hun lang verwachte vrijlating. En als de deuren van de 'aca demie van het venijn' open gaan, mag wat de sji'iten be treft El Khayam een museum worden. Een museum des noods, van de Libanese krank zinnigheid. JERUZALEM De Is raëlische minister van buitenlandse zaken David Levy heeft gisteren gema tigd gereageerd op de waarschuwing van de Amerikaanse president Bush, dat hij desnoods naar het wapen van een veto zal grijpen om te zor gen dat het Amerikaanse Congres een debat over kredietgaranties aan Is raël uitstelt. Tijdens een tv-uitzending ver meed Levy krachtige taal, ter wijl hij ontkende dat de kwes tie van invloed zou zijn op het vredesproces in het Midden- Oosten. „Israël stuurt niet aan op een confrontatie met de Verenigde Staten, zijn bondge noot", aldus Levy, „zoals ons verzoek om de garanties ook geen provocatie is, noch een hindernis voor de voortgang van het vredesproces. De op name van immigranten is een verheven, menslievende zaak en de garanties zijn essentieel voor de succesvolle opname van honderdduizenden immi granten", aldus Levy. Bush heeft gedreigd een veto uit te spreken indien het Con gres binnen vier maanden een uitspraak wil doen over de door Israël gevraagde finan ciële hulp - onder andere ter financiering van immigrante- nopvang De president verde digde gisteren zijn eis vier maanden met het overleg te wachten, met te zeggen dat het vredesproces niet in gevaar mag worden gebracht. Bush zei dat „verhitte debatten" over het verzoek van Israël om kredietgaranties - ter waarde van 20 miljard gul den - moeten worden verme- WASHINGTON Ameri kaanse troepen hebben tijdens de Golfoorlog tanks en bulldo zers gebruikt om duizenden Iraakse soldaten te begraven. De Washington Post en de New York Newsdag berichtten gisteren dat onder de begraven soldaten zich ook levenden be vonden. „Ik weet dat het be graven van mensen op die ma nier een smerige bezigheid is, maar het zou erger geweest zijn als wij onze troepen naar de loopgraven hadden moeten sturen om de bajonetten schoon te maken", verklaarde kolonel Lon Maggart tegen over de New York Post. Mag gart voerde de eerste Ameri kaanse brigade aan tijdens de eerste twee dagen van het grondoffensief tegen de Irake zen. Drie brigades van de ge mechaniseerde eerste infante- rie-divisie namen deel aan de aanval tegen 8000 Iraakse sol daten die zich in de loopgra ven probeerden te verdedigen. Duizenden van hen werden begraven, temidden van de ge wonde soldaten en de soldaten die hun positie probeerden te verdedigen. De krant noemde niet het exacte aantal soldaten dat levend begraven werd. De Amerikaanse minister van defensie Dick Cheney noemde de operatie niet in een recent rapport aan het Amerikaanse Congres. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger weigerde tegenover de Was hington Post het feit te beves tigen of te ontkennen. Supermachten staken wapenleveranties Afghanistan MOSKOU De Sovjetunie en de VS hebben besloten geen wa pens meer te leveren aan de strijdende partijen in Afghanistan. Het akkoord werd vandaag bekendgemaakt op een gezamenlijke persconferentie van Sovjet-minister van buitenlandse zaken Bo ris Pankin en zijn Amerikaanse collega James Baker. Moskou heeft de communistische regering van de Afghaanse president Najibullah lange tijd van wapens voorzien. Het islamitisch ver zet kon rekenen op Amerikaanse steun. Pankin en Baker slaag den er vandaag niet in - in tegenstelling tot wat alom werd ver wacht - een datum en een plaats voor een vredesconferentie over het Midden-Oosten bekend te maken. B VUNDERINK KOU Elk najaar ;en in de Sovjetunie ende geluiden over handen zijnde hon- inter. Ook vorig jaar schuwden waarne- in binnen- en bui- id dat het ditmaal ;ns zou worden, maar lakoniek geworden geloofde er niets van, reeg gelijk. Ook nu de gewone Rus wei- waarde aan de on- voorspellingen. midd ld. bij jn bij nog hei 1 en klinken de waarschu- luider dan anders. De opbrengst komt met 190 ton ruim onder die trig jaar te liggen, toen ie h liljoen ton werd binnen- De aardappeloogst is !t tweede achtereenvol- jaar goeddeels verre- als het oogsten in het ;e tempo voortgaat, zou nieuwjaar doorgewerkt worden. Dat kan na- k niet. record-graanoogst van laar is trouwens 25 pro- errot voor het de consu- Jereikte. Het distributie- de Sovjetunie is door egvallen van de bevele- nog verder onttakeld, het verlies tijdens opslag en vervoer dit jaar nog groter dreigt te worden. Tot overmaat van ramp doen de boeren zelf ook nog een duit in het zakje. In plaats van hun oogsten onmiddellijk op transport te zetten, kijken ze de zaak liever even aan. Zij willen profiteren van de schaarste, en drijven de prijs in de grote steden op door het voedsel vast te houden. Intus sen rot de helft weg in gam mele schuren, maar dat kan de boer niet schelen als hij voor de andere helft drie maal zo veel vangt. Onbegrip Het Westen onderkent al die bijkomende problemen. Van daar dat EG-commissaris An- driessen eerder deze week in Moskou benadrukte, dat er naast voedselhulp ook techni sche bijstand moet komen om te zorgen dat het voedsel daad werkelijk op de plaats van be stemming komt Als de voedselleveranties pas zullen plaatsvinden na die technische hulp, bestaande uit het opkalefateren van het spoorwegnet of het modernise ren van de Russische olie-in dustrie, komt dat voedsel niet meer aan voor de komende winter. Toch zal de EG, zelfs als het voedsel dreigt te verrotten, zich genoodzaakt zien over de brug te komen, want geen en kele lidstaat wil straks aange wreven krijgen de Sovjetunie niet te hebben geholpen. Onder de Sovjet-leiders heerst trouwens groot onbegrip over de Westerse terughoudendheid over de hulpverlening. Gorba- tsjov heeft al met ergernis vastgesteld dat het Westen wel bereid was 100 miljard dollar te pompen in de Golfoorlog, terwijl het tijdens de veel ern stigere Sovjet-crisis weigert over de brug te komen. Een Westerse diplomaat die geen namen wenste te noe men, bestempelde de Sovjet leiders als 'arrogant' om de volgende redenering van een hunner: de afschaffing van het Sovjet-systeem betekent een overwinning voor het Westen en dus is de Westerse wereld verplicht ons te helpen. Intussen bestaan er, ondanks de bekende noodzaak om de eerste nood te lenigen, ook grote bezwaren tegen gratis voedselleveranties. Kelderen De ervaring in ontwikkelings landen leert dat de landbouw ontwricht raakt en nimmer tot normale ontwikkeling komt als er steeds schenkingen ko men uit het buitenland. Die voedselschenkingen leiden voorts tot problemen elders in de wereld, omdat de land bouwprijzen kelderen als ge volg van de gedeeltelijk weg gevallen vraag. Als de Sovjet unie graan krijgt van de EG, verkopen Australië, Nieuw- zeeland en Zuid-Amerika im mers minder. EG-schenkingen uit eigen voorraad brengen ook de op komende, maar nog zwakke sectoren van de voormalige Oostbloklanden een zware klap toe. Dit kan Brussel ge deeltelijk ondervangen door kredieten op driehoeksbasis te verlenen: de Europese Ge meenschap koopt graan in Oosteuropa voor export naar de Sovjetunie. Oosteuropees graan is van inferieure kwali teit, dus Europa koopt het toch Van alle mogelijke bezwaren willen Gorbatsjov, Jeltsin en andere Sovjet-leiders niets we ten. Zij willen honger en on rust voorkomen en zijn bereid daar de landbouw-economi- sche tol voor te betalen. Hun prioriteiten zijn niet moeilijk te begrijpen, want in een land dat nauwelijks gere geerd wordt, kan volksoproer tot onvoorspelbare en onge wenste ontwikkelingen leiden. Als de voedselsituatie in Rus land niet binnen een mum van tijd verbetert, zal de simpel denkende bevolking verband gaan leggen tussen de naam Jeltsin en de lage levensstan daard. Schimmige figuren met duistere bedoelingen kunnen opstaan en het volk een beter leven beloven. Noodtoestand Ex-minister Sjevardnadze, wiens waarschuwing voor een rechtse dictatuur onlangs op een haar na bewaarheid werd, is bang voor een figuur als Vladimir Zjirinovski. Deze po liticus, leider van de Liberaal- Democratische Partij, wil het het volgend jaar bij directe presidentsverkiezingen opne men tegen Gorbatsjov. Zjirinovski denkt dat hij 60 procent van de stemmen krijgt en belooft onmiddellijk de noodtoestand uit te roepen, de bevel-economie te herstellen, het Sovjet-leger naar voorma lig Oostduitsland te sturen en daar met wapens te kletteren, inclusief kernwapens. Met Finland heeft hij ook vergaan de plannen, want daar be noemt hij een gouverneur. De liberaal-democraat verzekert dat de mensen in zijn land op slag een veel beter leven zul len krijgen. Op de vraag of hij niet bang was voor een vergelijking met Hitier, antwoordde Zjirinovski vorige week in de wandelgan gen van het Kremlin: „Hitier was een ongeletterde korpo raal. Ik heb twee universitaire studies afgerond en spreek vier talen". Zjirinovskis woorden zijn die van een krankzinnige, maar deze eeuw zijn er Europa al twee maniakken aan de macht geweest, die groot leed hebben veroorzaakt. Het Sovjet-volk houdt van simpele argumen ten en een harde hand. Het Westen is aan zichzelf verplicht de waarschuwende woorden van Sjevardnadze ter harte te nemen en een prijs te betalen voor rust en stabiliteit in de tot op de tanden bekern- wapende Sovjetunie. Zo niet, dan zou de prijs in de nabije en verre toekomst wel eens veel hoger kunnen zijn. 9 AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Dan arriveren eindelijk, op 7 Mei, de „Walvis" en de int" op de rede, de schepen die nog niet gereed waren in Riebeeck uit het vaderland vertrok. Zij hebben vele zle- i boord, want door gebrek aan goed voedsel is de zo ge- scheurbuik uitgebroken. De zieken worden met spoed I gebracht, waar zij met behulp van de wilde asperge en 'ng. die hier groeien, wel gauw zullen genezen. Met ontzet- »st Van Riebeeck de scheepsdagboeken, waaruit blijkt dat alleen aan boord van de „Oliphant" 85 opvarenden gedurende de reis over de fokkeschoot zijn gezet. Op de „Walvis" zijn 45 mannen bezweken aan de ziekte die al zoveel slachtoffers heeft geëist. Dat betekent dat Van Riebeeck zijn pioniersarbeid moet beginnen met veel minder mannen dan waarop hij aanvankelijk had gerekend. En de zieken zullen nog lang te zwak blijven om veel te doen... Artsen naar Kroatië BRUSSEL Artsen zonder Grenzen heeft een medisch team naar Kroatië gestuurd om de slachtoffers van de bur geroorlog te helpen, zo heeft AzG-België meegedeeld. De missie is mogelijk dank zij een gift van 320.000 gulden van de Europese Gemeenschap. Het AzG-team bestaat uit twee Ne derlanders en twee Belgen, die vanuit de Kroatische hoofd stad Zagreb zullen opereren. Ze zullen vooral nagaan welk materiaal en welke genees middelen de ziekenhuizen die de slachtoffers van de gevech ten verzorgen, precies nodig hebben. Ook zullen ze zich be zighouden met het lot van de duizenden vluchtelingen. AzG-België heeft ook een vrachtwagen met vijf ton me disch materiaal naar Joegosla vië gestuurd. (Vervolg van de voorpagina) BELGRADO De gevechten in Joegoslavië breiden zich naar naar steeds meer repu blieken uit. Serviërs in de cen trale republiek Bosnië-Herce- govina hebben zich in navol ging van hun volksgenoten in Krajina binnen hun republiek autonoom verklaard. De stap van de Serviërs heeft nieuwe vrees doen ontstaan dat het geweld zal overslaan naar Bosnië-Hercegovina, dat grote Servische en Kroatische gemeenschappen telt. Volgens Kroatië sticht Servië de ge vechten aan om zijn grondge bied te kunnen uitbreiden. Servië zegt dat Kroatië bij af scheiding uit de federatie geen gebieden met een grote Servi sche bevolking kan behouden. De EG-afgevaardigde Henri Wijnaendts heeft zijn bezoe ken aan de brandhaarden be ëindigd. Hij slaagde er met zijn pendeldiplomatie niet in het bloedvergieten te stoppen. Wijnaendts stelde vast dat de EG-overeenkomst .van 2 sep tember door alle partijen is verbroken. Ondanks de politieke inspan ningen voor vrede in Joegosla vië gaat de strijd in Kroatië onverminderd door! De bur geroorlog heeft 203.869 men sen gedwongen huis en haard te verlaten. De Serviërs heb ben, gesteund door federale eenheden, gisteren meer dan eenderde deel van Kroatië in handen gekregen. Kroatische politie- en militie-eenheden hebben na dagenlange strijd met Servische guerrillastrij ders de verdediging van de stad Kostainica moeten opge ven. Osijek is de afgelopen nacht aanhoudend met zware wapens bestookt. Op talrijke plaatsen ontstonden branden. In de ochtendbulletins van de Kroatische televisie werd ge meld dat de bevolking van Osijek de schuilkelders niet durft te verlaten. Volgens de Franse krant Le Monde pro beert Kroatië versterkingen te krijgen uit het buitenland. Een Kroatische burgermilitie zou Franse en Duitse huurlingen hebben geworven. Serviërs en federalen vernie tigden een brug bij de stad Maslinica in het zuiden, de laatste verbinding met een kuststrook waarin de havens steden Zadar, Split en Dubro- vnik liggen. Westerse diplo maten menen dat een offensief ophanden is om de Servische strijders genoeg troeven in handen te geven als de echte vredesonderhandelingen be ginnen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5