CDA fel tegen uitbreiding winkelzondagen PI „Het zijn vaak goed geoliede bedrijven oe Nederland bereid marechaussee naar Suriname te sturen li BINNENLAND BUITENLAND Plat Haags kan zo mooi zijn Duitse huurder doorn huisbaas mishandelc m Meidóe Qowiant VRIJDAG 13 SEPTEMBER 9i tide Oprichting nieuwe CP in Sovjetunie MOSKOU Drie onbekende communisten hebben de oprichting aangekondigd van een Partij voor Communisten. De nieuwe partij moet de plaats innemen van de oude CPSU, die na de mislukte coup tegen president Gor- batsjov praktisch niet meer bestaat. „Partij voor Communisten. Zo zullen wij de partij noe men totdat we een echte naam gevonden heb ben", zei Sergei Skvortsov, een van de oprich ters. Skvortsov maakte zijn plannen voor een nieuwe partij bekend op een door Sovjet-jour nalisten genegeerde persconferentie. „Er zijn miljoenen aanhangers van het communistische ideaal in dit land en tientallen miljoenen aan hangers van socialistische waarden", zei Skvortsov. „Alleen het communisme kan de mensen gratis scholing, gratis medische ver zorging en sociale gerechtigheid geven". V-raad stemt in met toetreding Balticum NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft giste ren met algemene stemmen besloten de Baltische landen voor te dragen voor het lidmaatschap van de Vere nigde Naties. Met het besluit van de vijftien leden van de V-raad is de eerste en belangrijkste stap gezet op weg naar toetreding van Estland, Letland en Litouwen tot de landen- organisatie. De Algemene Vergade ring zal de aanbeveling van de V- raad naar verwachting dinsdag of woensdag overnemen. Tegelijk met de drie Baltische landen worden Noord- en Zuid-Korea, de Marshall eilanden en Micronesië tot de Vere nigde Naties toegelaten, waardoor het ledental zal stijgen van 159 tot 166. Kamer wil beveiligers in uniform pak steken DEN HAAG Particuliere beveiligingsorganisaties moeten standaard-uniformen gaan gebruiken. CDA en PvdA willen zo de herkenbaarheid van beveili- gingsbeamten verbeteren om verwarring met poli tiemensen te voorkomen. Per bedrijf of organisatie wordt dan nog wel een eigen embleem toegestaan. Minister Hirsch Ballin (justitie) vreest echter dat als deze CDA- en PvdA-voorstellen worden aangeno men de beveiligings- en bewakingsdiensten daar mee aanzienlijk op kosten worden gejaagd. Ook vreest hij dat volstrekt uniforme uniformen het beeld van 'quasi politie-mensen' juist versterken. De coalitiepartners willen verder bij misdragingen een beter systeem van straffen voor deze organisaties dan alleen het intrekken van de vergunning. Ka mer en bewindsman zijn er over eens dat politie mensen naast hun normale werk niet mogen schnabbelen bij particuliere bureaus. Problemen taxi's Schiphol voorbij ZAANSTAD Acties van boze Schiphol-taxichauf- feurs worden niet meer verwacht. De fusie tussen de twee betrokken taxiregio's in het Openbaar Lichaam Taxivervoer Amsterdam, Zaanstreek, Amstelland en Meerlanden (AZAM) betekent het einde van deze ta ferelen. Tien gemeenten zijn bij het samengaan betrokken. Gedeputeerde van de provincie Noord-Holland J. Achterstraat installeerde gisteren het bestuur in het gemeentehuis van Zaanstad. Tijdens de voorberei dingsfase kwam deze gedeputeerde meermalen hard handig in conflict met verontwaardigde taxichauf feurs, onder meer op Schiphol. Over de houding van de politie daarbij zei hij: „Ze keken alleen maar, ter wijl ik werd belaagd. Het is zo jammer dat de politie nooit optreedt als je ze nodig hebt". DEN HAAG Het CDA doet een klemmend beroep op de PvdA om niet in te stemmen met de uitbreiding van het aantal zondagen dat winkels geo pend mogen zijn. Volgens CDA-woordvoerder Schartman heeft zijn frac tie „zeer grote bezwaren" tegen de motie. Waar schijnlijk zal het CDA nu zijn steun aan de nieuwe winkelsluitingswet intrek ken, maar zal een meer derheid van PvdA, VVD, D66 en Groen Links de wijzigingen toch doorzet ten. Gisteren kwam de Tweede Kamer overeen de wet aan te passen en de sluitingstijden door de week te verschuiven van zes uur naar half zeven. Bovendien worden de moge lijkheden om avondwinkels te openen groter. Hoewel het CDA niet enthousiast is over de wijzigingen gaat de rege ringsfractie toch met het com promis akkoord. De motie van de VVD om het aantal zondagen waarop de winkels open mogen zijn uit te breiden van vier naar zes, gaat de christen-democraten te ver. De PvdA wil de winkeliers Acht winkelavonden voor Sint en Kerst RIJSWIJK De koepelorga nisatie van de winkeliers, het WOD, heeft alle detaillisten in Nederland gisteren opgeroe pen om voor Sinterklaas vijf en voor Kerst drie koopavon den te houden. De winkeliers mogen op de adviesdata voor de koopavonden (28 en 29 no- vember, 2, 3, en 4 december en 19, 20 en 23 december) afwij ken van het normale openstel- lingsrooster. Zoals gebruikelijk wordt een openstelling tot ne gen uur 's avonds aangeraden. zelfs de mogelijkheid bieden om acht zondagen open te zijn. Schartman wilde nog niet zeg gen wat hij zijn fractie zal ad viseren. Eerder deze week liet hij doorschemeren dat zijn fractie misschien tegen het hele wetsvoorstel zal stemmen. De opvatting van het CDA wordt gedeeld door de drie kleine christelijke partijen. Minister Andriessen van eco nomische zaken is eveneens tegen de uitbreiding van het aantal zondagen. Het is echter onduidelijk wat hij tegen de motie van VVD en PvdA zal doen. Samen met Groen Links en D66 hebben VVD en PvdA namelijk een grote meerder heid in de Tweede Kamer. De opstelling van Andriessen zal mede afhangen van de positie die de CDA-fractie zal inne men. De minister heeft de mo gelijkheid om de motie naast zich neer te leggen, hoewel de kans dat hij dat zal doen zeer gering wordt geacht. Komende woensdag wordt in principe over de winkelsluitingswet ge stemd, maar het is niet uitge sloten dat het CDA de be raadslagingen over de wet zal heropenen. Schartman vindt de openstel ling van de huidige vier zon dagen verdedigbaar. Die dagen waren oorspronkelijk bedoeld voor de vier feestdagen, maar gemeenten mogen de winke liers ook toestemming geven om in plaats van een feestdag op zondag geopend te zijn. Volgens het CDA-kamerlid zou uitbreiding van het aantal winkelzondagen deze dag als rustdag definitief aantasten. „We komen op een hellend vlak terecht waarbij voor 600.000 mensen die werkzaam zijn in de detailhandel het ka rakter van de zondag verloren gaat. Ook voor veel niet-chris- tenen is die dag een markant rustpunt in de week. In deze tijd is de zondag misschien nog wel belangrijker dan vroeger", aldus de CDA'er. Volgens de oppositie bij monde van het D66-kamerlid Groen man probeert het CDA als vertegenwoordiger van een christelijke minderheid de meerderheid van de samenle ving zijn wil op te dringen. Per heli naar vergadering Natuurlijk wil je als nieuw ziekenhuis dat de minister van WVC de officiële openingshandeling ver richt Dat levert publiciteit op. Maar toen de directie van het fonkelnieuwe St. Josephziekenhuis in Veldhoven (nabij Eindhoven) dit vroeg zei Hedy 'd Ancona niet te kunnen omdat ze in tijdnood kwam. Geen probleem, antwoordden ze in Veldhoven, dan wordt u na de opening in een half uurtje op onze kosten naar Den Haag gevlogen. En zo geschiedde. De minister landde gistermiddag op de helihaven van het Ziekenhuis Westeinde in Den Haag. Ze was precies op tijd voor een vergade- rinq die wellicht gingover bezuinigingen in de gezondheidszorg! a a foto: stephen evenhuis SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Draaibare slagboom Vrolijk versierde kinderen hebben gisteren in Arnhem een nieuw oversteeksysteem in gebruik ge nomen. Het gaat om een draaibare slagboom die door de moederbrigade kan worden neerge haald, zodat kinderen veilig over kunnen steken. foto: anp MISDAAD ORGANISEERT ZICH STEEDS BETER (c) Standaard Ultfleverij/Wavery Productions DEN HAAG Hij zou er soms jaloers op worden. Strak geleid, perfect geor ganiseerd, goede afspra ken. „De organisaties zijn vaak goed geoliede bedrij ven. Ze weten heel goed waar ze mee bezig zijn", beoordeelt E. Anneveldt, hoofd van de recherche van de gemeentepolitie Den Haag, een deel van de criminele organisaties in Nederland. Als lid van de Centrale Politie Re cherche Commissie (CPRC) was hij betrokken bij de jongste analyse van dit fenomeen. Uit het deze week uitgelekte onderzoek blijkt dat er in Ne derland zeshonderd groepen zijn die zich bezighouden met georganiseerde qriminaliteit. Hiervan is tien procent (zestig bendes) zeer goed georgani seerd, vijftig procent kent ook nog een aardige organisatie graad en de overige veertig procent heeft een laag organi- satiepeil. De handel in verdo vende middelen is het belang rijkste werkterrein van de cri minelen. De meeste organisa ties proberen hun slag te slaan in de Randstad, Brabant en Zeeland, maar ook de rest van Nederland wordt niet onge moeid gelaten. Inzet helikopter vermindert aantal overvallen AMSTERDAM De inzet sinds eind juni van een politie- helikopter heeft tot gevolg ge had dat het aantal overvallen en berovingen in Amsterdam is verminderd. Volgens een woordvoerder van het roofbij- standteam van de gemeentepo litie heeft het gebruik van de helikopter bij drie overvallen geleid tot vijf aanhoudingen en is in minstens vier gevallen mogelijk een overval voorko men door de nadrukkelijke aanwezigheid van de wentel wiek. De helikopter wordt sinds eind juni gemiddeld zes tien keer per week ingezet op de tijd stippen waarop volgens de sta tistieken de meeste overvallen worden gepleegd. „Die hoge risico-tijdstippen zijn", aldus de woordvoerder, „inmiddels lage risicotijdstippen gewor den." Zo werden in het tweede kwartaal van dit jaar in de hele stad binnen een tijdspan ne van twee uur op zaterdag tien overvallen gepleegd. Sinds de inzet van de helikop ter wijkt het beeld niet meer zo sterk af van de „normale" situatie over de hele dag. Drie jaar geleden toonde een onderzoek aan dat er zo'n tweehonderd bendes actief waren. Omdat er nu andere criteria zijn gehanteerd, durft Anneveldt niet te spreken van een stijging. „De organisatie graad neemt toe. In de loop der jaren is er als het ware een tegenpartij ontstaan die net zo goed georganiseerd is als elk ander bedrijf, de politie in cluis. Er is onderling natuur lijk wel hier en daar concur rentie, maar m sommige ge vallen knappen ze ook rustig karweitjes voor elkaar op. En de goed georganiseerde groe pen hebben ook internationaal goede contacten. Dat maakt het bestrijden van dergelijke organisaties zeer moeilijk". Drugs Vierhonderd van de zeshon derd bendes trachten zich te verrijken door drugshandel en -smokkel. Minstens driehon derd groepen zijn ook actief in de sector diefstal en berovin gen. De CPRC heeft vastge steld dat er zich een verschui ving heeft voorgedaan van fraudezaken naar verdovende middelen. „Het motief is vrij simpel: de misdaad houdt zich bezig met terreinen waar het meeste geld te halen valt", stelt Anneveldt. Volgens hem probeert de poli tie de laatste jaren vooral suc ces te boeken door de geldstro men van de criminele organi saties vaak in samenwer king met de Fiscale Inlichtin gen en Opsporingsdienst bloot te leggen. „Dat heeft vaak meer effect dan bijvoor beeld één persoon eruit te pik ken, want je weet van tevoren dat zijn positie direct weer op gevuld wordt. Bovendien is het vreselijk moeilijk om aan te tonen dat iemand lid is van een criminele organisatie. Maar je zult eigenlijk zo'n or ganisatie regelmatig een be hoorlijke financiële dreun moeten uitdelen. Dan ben je redelijk succesvol bezig. Op die manier hoop je dat het in vloed heeft op de totale orga nisatie". Kwaliteit Maar het opsporen van de goed georganiseerde misdadi ger blijft een zaak van lange adem, beaamt Anneveldt. De afgelopen twee jaar heeft de Nederlandse politie zo'n vijf bendes ontrafeld, meldt de re chercheur. „Daar zaten af en toe hele groten bij. Maar het blijven landurige aangelegen heden. Natuurlijk kun je je af vragen of het voldoende ople vert als je bekijkt hoeveel tijd, energie en geld erin gestoken wordt. Misschien moet de in formatie op hoger niveau uit gewisseld worden, moet er meer samenwerking komen. Maar ik denk dat we in Ne derland toch al zeer behoorlijk geoutilleerd zijn. We leveren een behoorlijke kwaliteit. Maar dat neemt natuurlijk niet weg dat je je af en toe moet be zinnen. Misschien moet er nog meer aan specifieke opleiding gedaan worden, misschien moet er nog meer deskundig heid komen. Want het kan al tijd beter". nd po door BERT VAN VELi fylS en „o die air is. leiden aide fan te ;he scl e uitri Het Toernooi plat Haags, het Grand Gala van de Gouden Muil, is een bittere tegenvaller geworden. Er verschenen zes deelnemers op de voor het verbale vuurwerk gereedstaande zeepkist en de ramp was zo groot dat Jacobse en Van Es, hadden zij er bij gestaan, aan de vertoning hardhandig een einde zouden hebben gemaakt. Een der deelnemers was een nerveuze Rijswijker, die bij het beklimmen van de kist 'bijna op ze lijer pletterde'. Hij zei dat hij vaak in 'de Luifel' kwam, een zeer Haagse kroeg waar mijmeringen over het oude ADO worden opgehaald. De oude Willem Koek stond daar somber achter de tapkast te dromen van het mooie ADO met de gebroeders Wim en Ben Tap, de Jong en Choufour en het in de Tweede Wereldoorlog verworven landskampioenschap. De Rijswijker was natuurlijk onsamenhangend. Er was een vrouwelijke deelnemer, een echt Haags meisje, Mirjam genaamd, dat een afgrijselijke litanie verschrikkelijke ziekten aan elkaar laste met de steekvlam van knetterende vloeken. Onder dat geweld deinsde een deel van het publiek ontzet terug. Volgden een paar moppentappers van zwak allooi. Het werd al ras duidelijk dat de eenvoudige aannemer Frits van Antwerpen de beste Haagse kwebbel had. Hij voelde zich door bekakt sprekende Hagenaars gediscrimineerd: „Het is om te hèuli dat veejle menze je d'r op an kèke as je plat praat. Dat ze dan denke dat je de boel bedondagt ofzoow. Een ander die binnenkomp begint moowje verhale te vertelle van ja mevrahtsje. nee mevrahtsje, zodat je dus voor een dubbele prés in de maling wor genoowme". Dat was dus een pleidooi voor de afschaffing van het Haagse plat om economische redenen. De andere deelnemers droegen slechts argumenten aan om het plat Haags om esthetische redenen uit te bannen. Toch was er in de marge van het evenement mooi plat Haags te vernemen uit de huig van figuren als Adriaan Bontebal, de schrijfster Hennie Bekker ('Ga je lekker Hennie Bekker' en 'Pak ze galbak'),. Mensje van Keulen, de Haagsche Nachtkoningin en anderen, die, bevangen leken door diepe schaamte. Het platte Haags kan toch zo mooi zijn! Onder invloed van Koot en Bie en hun volle neven, de vrije jongens Jacobse en Van Es werd het platte Haags tot ontzetting van Hare Majesteit de Koningin, zelfs door personages als Willem Alexander ten hove gesproken. Het is niet bekend of hij zijn hooggeplaatste moeder 'mevrahtsje' (mevrouwtje) noemde, of een hofmaarschalk met een scherp getekende neus ('die lakè met die zinksnèjer', maar er is het een en ander om te doen geweest. Willem Alexander beheerst het plat Haags voldoende om de bekroonde aannemer Frits van Antwerpen verbaal in een ijzeren houdgreep te kunnen nemen. Wijlen Renate Rubinstein maakt melding van het speciale talent van de kroonprins in de in 1985 verschenen biografie 'Willem Alexander'. Met zijn broers praatte de prins een plat Haags, waarvan bij zijn moeder de haren ten berge rezen. Zij was bang dat het plat bij de prinsen zou blijven hangen, zoals bij haar zelf een saus van bekakt Leids aan het toch al deftig taalgebruik is blijven kleven. De jongens hoeven geen 'oude tade, jipje jipje jee' te zingen als ze het 'ouwe taaie' willen aanheffen, maar het is natuurlijk van den gekke als ze lintenknippende arbeid zouden opluisteren met kleurrijke termen uit de plat Haagse woordenschat met de ui van freule en de ei van Louis Seize. Inmiddels is het goed, nu we tranen plengen om de armoede van het hedendagse Haagse plat, dat de minnaars van deze taal ten hove drie beschermheren weten. Wellicht ook zullen zij er toe bijdragen dat het platte Haags zijn weg vindt naar het deftige Haags zoals dat reeds met het woordje mögge (als in goeiemögge) is gebeurd. 'Even m'n zinksnijder 'snuiten', dat is toch een verrijking van de taal, niet? e rece it, een ermist sji'il te El I nd is. )OP AV fan lijnaé nese yam, sche wie 1 (dig j inwe vc ngep e leg ste ai Isra KOl ;en endt >p hc intei schu ROTTERDAM Een 33-jari- ge Duitser is gisteren in Rot terdam door zijn huisbaas en kele uren mishandeld en vast gehouden omdat hij de huur niet betaald zou hebben. Vol gens de politie werd de huur der door de huisbaas en een andere man met een staalbor- stel geslagen, werd zijn hoofd met gele verf bespoten, een hakenkruis op zijn lichaam ge- klin schilderd en werden i een scherp voorwerp kruizen in zijn rug g n iuj opbre Verder is hij gescho n to moest hij urine dïinkf 0rig enige tijd kon de h liljoei vluchten. Hij is inmiddild. D der behandeling bij h iet tv AGG. De daders zijn bij litie bekend maar nog r gerekend. DEN HAAG Nederland wil een verzoek van de binnenkort te vormen nieuwe Surinaamse rege ring om enigerlei militaire assistentie serieus bekij ken. Ter bestrijding van de drugshandel is ons land bereid marechaus see-troepen uit te zenden, met name voor de bewa king van havens en vlieg velden. Minister van Staat mr. Max van der Stoel brengt deze boodschap begin volgende week namens het kabinet over. Van der Stoel gaat naar Paramaribo voor de inhuldi ging van de onlangs gekozen president Venetiaan. Minister Van den Broek van buiten landse zaken heeft zelf ook een ontmoeting met Venetiaan op het programma staan in New York tijdens de binnen kort te houden Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Venetiaan verklaarde vorige maand voor de Nederlandse radio dat hij een 'militaire op lossing' van het drugsprobleem niet wilde uitsluiten. Neder land heeft zelf ook groot be lang bij een harde aanpak van de drugshandel in Suriname. Een groot deel van de 'Suri naamse' cocaïne wordt naar Nederland gesmokkeld. Dit jaar is ons land al voor zeven honderd miljoen gulden aan dit soort verdovende middelen in beslag genomen. Minister Hirsch Ballin van jus titie wees er gisteren op dat president Venetiaan „een ver sterking van de Surinaamse politie en justitie nastreeft om het drugsprobleem te kunnen oplossen". Hirsch Ballin over legde gisteren met de betrok ken commissies van de Twee de Kamer over infiltraties van de Surinaamse drugsmaffia in de Nederlandse overheid. Ook id tns z lakt gelo reeg de voor; lie ree jaar i errot berei in de egval lie nc het v VS houden geldkraan voor Suriname dicht PARAMARIBO Suriname krijgt voorlopig geen kredieten van de Verenigde Staten omdat het niet kredietwaardig is. De Surinaamse regering heeft een achterstallige schuld van ruim een miljoen dollar bij de VS, zo is uit welingelichte bronnen in Paramaribo vernomen. De hoop op hervatting van een leenga- rantieprogramma voor de aankoop van graan, maïs en concen traten voor veevoer is hiermee de bodem ingeslagen. In Para maribo werd verwacht dat het programma na het aantreden van de democratische regering hervat zou worden. Het werd na de militaire coup van december 1990 opgeschort. De regering- Kraag/Wijdenbosch, die na de staatsgreep aan de macht kwam, staakte in mei de overmaking van de reguliere betalingen aan Washington. Eind juli bedroeg de achterstallige schuld 530.000 dollar en nu is die opgelopen tot ruim een miljoen. de ministers Van den en Dales (binnenlandse waren bij deze besloten dering aanwezig, even chef van de Binnenlani' ligheidsdienst. Geen van de drie mi| wilde iets zeggen gelijkheid van een ge1 interventie in Surinam! in dat land weer een greep gepleegd zou Hirsch Ballin erkende Nederland de ontwik! in Suriname 'heel volgt. Den Haag heeft goede nota van genoi Venetiaan „andere verl gen wil op het punt vai sitie van de militairen' de minister van justitii In politiek Den Haag erop gewezen dat het den van marechaussi eventuele militaire ini van ons land in Surini makkelijker maakt. Mi gerleider Bouterse we^an r coup plegen, dan kan land zich beroepen noodzaak de veiligl waarborgen van de hng~ manschappen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4