ursus meditatie wapent mbtenaar tegen stress ONDERBREEK HET WERK VOOR DE TROONREDE alEMEENTEN INVESTEREN IN ZEN-CURSUSSEN NV staat alleen met ess akingsoproep bij NS Ritzen wil nieuwe fusiegolf in hbo Van der Meulen tegen wao-plannen h{^ MHP BINNENLAND VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1991 nt het chtkoj macht eeft le mai spresii ieken hun I oortze :i INIQUE VAN DE VEN dat ei er nie tledig ECHT De Utrecht. ambtenaren die een ■cursus hebben ge- 1, kunnen zich beter mtreren en ontspan- Reden voor de ge iten Rotterdam en it! terdam om zich ook et mediteren te stor- De Vereniging van njerlandse Gemeenten juicht de cursussen in de hoop dat het verzuim onder amb- ren zal dalen. -Duit le een •oft •s, de Dvenefte' M G erker omdat e. pnn mi •ervië GeiC i( reke rleggi i het itenaren leren medite- lie doen op een dag toch anders?" Achterhaald Ambtenaren hebben eselijk druk, weet An- Hoeksema, medewerk- de afdeling Ontwik- Personeelsbeleid. „Bij meente Utrecht heeft ie- wel te lijden gehad on- bezuinigingen en reor- atie. Het besef dat een bij de gemeente geen ze- id meer biedt tot aan je 'toen en de hogere eisen van gemeente en burgers, ge ven meer stress op het werk. Een Zen-ontspanningscursus leert mensen omgaan met Oefening Ze zitten er nog wat onwennig bij. Beetje krom en kijkerig. Vijftien ambtenaren van de gemeente Utrecht op een tweedaagse cursus Zen-ont spanningstechniek. 's Morgens heeft cursusleider Riens Rits- kes uitgelegd wat Zen is en waarvoor het dient, en nu be gint het uiteindelijke medite ren. De benen gekruist, rechte rug, handen ontspannen voor de buik en rustig in- en uita demend. Elke uitademing wordt in stilte geteld. Tot tien. Steeds tot tien, totdat er vijf tien minuten voorbij zijn. Kriebelende haren moet je la ten kriebelen, slapende benen laten slapen, gedachten over werk of geliefde verdrijven. Alle concentratie moet gericht zijn op de ademhaling waar door je de sleur van alle dag vergeet en ontspant. Elke dag één tot twee kwartiertjes me diteren en je kunt de hele we reld aan, weet Ritskes. Hij heeft een jaar in Japan gestu deerd voor Zen-leraar en me diteert al jaren. „Zen is de kunst om het leven als oefe ning te leren ervaren. Alles wat je doet, moet je zo goed mogelijk doen. Dat is de weg naar zelfontplooiing, gelukkig zijn. Het is voor mensen het meest bevredigend als ze uit zichzelf kunnen halen wat Werk is een oefening, eten en drinken, de afwas doen, on kruid wieden, alles. Met trots wijst Ritskes naar de kade voor zijn Zentrum aan de Utrechtse gracht. Geveegd en geen sprietje onkruid te be kennen. Het perkje om de boom is geharkt. Niet zomaar recht toe recht aan, maar in rondes. „Dat is een uitdaging voor mij", zegt Ritskes. Zelden betrapt de meester zich op een achteloosheid. Zitten wachten op de weersverwachting en opschrikken bij de verkeersin formatie. kent Ritskes niet. Door meditatie heeft hij zich geleerd te concentreren en be heersen. „Het gaat erom dat je dagelijks minstens een kwar tier voor jezelf neemt. Zen is een vorm om dat kwartier in te vullen. Niets bijzonders ei genlijk. Zen is eten als je trek hebt, drinken als je dorst hebt en slapen als je moe bent. Nu zul je denken, dat doet toch ie dereen? Niet dus. De meeste mensen denken aan hun werk als ze eten, piekeren als ze drinken, dromen als ze sla- Zweverig gedoe Het nuchtere en praktische karakter van de Zen-ontspan ningscursus van Ritskes (zelf aan Zen begonnen om zich be ter te kunnen concentreren voor zijn studie aan de HEAO) trok de gemeente Utrecht aan. Hoeksema: „Als het van dat zweverige gedoe was, hadden we het nooit gedaan. We zoch ten iemand die bedrijfstrai- ning geeft en niet een of ande re goeroe. Daar wilden we als werkgever onze vingers niet aan branden". De nuchterheid van Ritskes en zijn ervaring met het begeleiden van stu denten. en het geven van cur sussen voor het politiestudie centrum, deden de gemeente besluiten de Zen-cursus op te nemen in de brochure, naast de traditionele cursussen taal vaardigheid, loopbaanplan ning, leidinggeven en pensioen in zicht. De reacties waren overweldi gend. Hoeksema: „In een mum van tijd hadden we 65 aanmel dingen, twee tot drie keer zo veel respons dan bij andere cursussen". De kosten, vijf- tot zeshonderd gulden per per soon, zijn voor rekening van de gemeente. De cursus mag v n m< taire wordi ;e IECHT De spoorwegvakbond FSV voelt er niets voor om te 'rinsjesdag het treinverkeer stil te leggen. De bond onder- ii nt evenmin de stakingsoproepen van de Vervoersbond FNV [r 26 september en 7 oktober. Omdat ook de Vervoersbond avisclf grote twijfels heeft over het stilzetten van treinen in het •r van de acties tegen de wao- en Ziektewetmaatregelen van iabinet, dreigt de FNV-bond alleen te komen te staan in zijn ingsoproepen. FSV besloot gisteren dat het stilleggen van het treinverkeer ns de troonrede „te ingrijpende gevolgen heeft voor zowel du eizigers als het personeel van de NS". De Vervoersbond r moet noS een definitief besluit nemen, maar heeft al laten n weinig heil te zien in de stakingen. Ondanks de lauwe ties van de andere bonden heeft de Vervoersbond FNV te le jen gegeven dat „de acties gewoon doorgaan". gelukt op weg stisci egrafenis als Fj inwoners van zijn gisteren leven zoudf nen door een onfeiiersongeval op tsweg A1 ter van Holten, van hun enoten raakten ld. Het viertal p weg naar een fenis vanuit de ii Orthodoxe Enschede. De ian de Belgen vermoedelijk lapband en over de kop. izittenden !n uit de wagen gerd. Als gevolg et ongeluk inden er files. FOTO: PERS UNIE Een rechercheur bekijkt een negatief in de valsemunterij in Hil versum. Links een Heidelbergpers waarop valse dollars werden gedrukt. FOTO: ANP Politie doet inval in drukkerij valse dollars HILVERSUM Bij een inval in een bungalow aan de Hilversumse Aruba- laan heeft het Regionaal Bureau Zware Criminali teit van de Haagse politie gisteren een drukkerij ontdekt waar biljetten van honderd dollar werden nagemaakt. Rechercheurs troffen in de ga rage een offsetpers en nog twee andere drukpersen aan, evenals een reprocamera, pa pier en chemicalieen. In het huis werd wel een boekhou ding, maar geen enkele dollar gevonden. Er zijn evenmin ar restaties verricht, omdat op het moment van de inval ws er niemand in de bungalow aanwezig was. Volgens de Haagse politiewoordvoerder J. van Woensel is de drukkerij al enige tijd niet meer gebruikt en hebben de verdachten alle tijd gehad om alles op te rui men. In de garage zou voor tientallen miljoenen guldens (opgedrukte waarde) aan vals geld zijn gemaakt. Het geld is waarschijnlijk op de internationale markt in omloop, hoewel het nog niet is aangetroffen. De politie ver moedt dat de kwaliteit van de biljetten 'erg goed' is. Het rechercheteam kwam de valsmunterij in juli van dit jaar op het spoor door de vondst van 16.000 kilo, hasj ter waarde van 45.000 gulden, aan boord van een schip. Via de arrestanten, die ook bij de handel in valse dollars bleken te zijn betrokken, achterhaal de de politie het adres in Hil versum. De politie sluit niet uit dat de opgerolde valsmun terij en drugshandel activitei ten zijn van een internationaal opererende bende. bovendien in werktijd worden gevolgd. Al met al een forse investering, maar het rende ment is dusdanig dat de ge meente nog meer Zen-cursus sen gaat organiseren. „De cur sisten van de proefcursus in het vooijaar waren, enkelen uitgezonderd, buitengewoon positief. Mensen hebben ver klaard beter met stress te kun nen omgaan. Wellicht dat daardoor ook het ziektever zuim daalt, maar dat is bij zaak", aldus Hoeksema. Spanningen, slapeloosheid, concentratiemoeilijkheden en nieuwsgierigheid zijn de be langrijkste redenen voor amb tenaren om aan de cursus deel te nemen. „Ik had het gevoel dat ik effectiever kon werken als ik mij beter zou kunnen concentreren", aldus één van de cursisten. „Ik wilde ook le ren om thuis het werk van mij af te zetten. Ik bleef soms maar doormalen en kwam maar moeilijk in slaap. Nu heb ik meer rust gekregen waar door je beter luistert en ade quater reageert". Maar er zijn ook mensen die weinig effect ondervinden, vooral omdat ze na enkele weken de discipline niet meer kunnen opbrengen om dagelijks een kwartiertje voor zichzelf te nemen. Ziekteverzuim Het succes van de Zen-cursus in Utrecht is voor de gemeente Rotterdam reden in februari eenzelfde cursus te organise ren. Amsterdam heeft nog dit jaar een proefles en het minis terie van VROM heeft inmid dels ook belangstelling ge toond. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) juicht de ontspanningscursus toe. Adjunct-secretaris J. Jans sen van het college Arbeidsza ken: „In het arbeidsproces zijn zowat alleen nog maar top sporters werkzaam. Als je nü nog aan het werk bent, sta je onder hoge druk. Komen daarbij ook nog eens spannin gen door reorganisatie, dan is het heel goed om mensen weerbaarder te maken, beter bestand te maken tegen stress. En dat mag best wat kosten. Wat is duur? Als je door een cursus kunt voorkomen dat er één werknemer uitvalt, dan heb je je investering al terug verdiend". Veel geknoei met tachograaf DEN HAAG Met zevenen dertig procent van de tachogra fen in vrachtwagens wordt ge fraudeerd. Dat concludeert de afdeling verkeer van de rijks politie Den Haag, die honderd voertuigen op het gebruik van tachografen onderzocht. Het gebruik van een tachograaf is verplicht voor vrachtwagens, omdat daarmee bijvoorbeeld snelheid en duur van de rit kan worden gecontroleerd. Aanleiding voor het onderzoek was een aangehouden vracht wagen die 105 kilometer per uur had gereden, maar een ge registreerde snelheid van 80 ki lometer per uur op de tacho graaf aangaf. Bij nader onder zoek bleek dat een onderdeel van het electronische type ta chograaf na verbreking van de verzegelingen met een schoe- vedraaiertje te beïnvloeden is. Door het verhogen van het aantal impulsen kan de gere gistreerde snelheid worden verlaagd en de afgelegde af stand worden verminderd. Verder werd verbreking, be schadiging of ontbreken van de verzegeling van de tachograaf, gewijzigde onderdelen en ge bruik van verkeerde tacho- graafschijven geconstateerd. In sommige apparaten bleek een gaatje geboord om metingen te kunnen beïnvloeden en in een aantal gevallen werden onge nummerde zegels en kleine schroevedraaiertji boards aangetroff Als de regering besluit om in oktober 1992 de snelheidsbe grenzer in te voeren, moet vooraf paal en perk worden ge steld aan het gemanipuleer met de tachografen, stellen de on derzoekers. Zonder een goed werkende tachograaf kan een snelheidsbegrenzer namelijk niet werken, omdat het snel heidssignaal aan de snelheids begrenzer door de tachograaf wordt afgegeven. Daarom con cludeert het onderzoek dat en verzegelingssysteem moet wor den ingevoerd dat manipulatie onmogelijk maakt. Het ministerie van verkeer en waterstaat is het op dit punt met de onderzoekers eens. „Wij zullen deze gegevens zeker meenemen in het algehele on derzoek dat wordt verricht naar de verschillende systemen van snelheidsbegrenzing", al dus een woordvoerder. „Daar zijn wij al geruime tijd mee be zig. Er wordt onder andere ge dacht aan een zogenoemde black box, een afgesloten appa raat dat manipulatie moet voorkomen". Nederl; aruik ov-jaarkaart lenten valt mee HAAG Het misbruik studenten van hun ov- iart valt mee. Het per studenten dat de kaart raakt door verlies of dief- ledraagt 'slechts' 4 pro- Begin dit jaar werd nog hoger percentage ver van 5, 6 of 7 procent. De e paarse ov-studenten- wordt voorzien van een ijescode die het mogelijk maken met hulp van een bare computer in trein, n tram de ongeldige of nrechte verkregen kaar- uit te halen. De BV OV- ntenkaart denkt hiermee linde te kunnen maken lisbruik van de kaart. De e computers worden in de omgeving van waar veel duplicaten aangevraagd. Jaarlijks n zo'n 24.000 van de zes- irdduizend ov-kaarthou- m duplicaat aan wegens of diefstal. Project helpt ouderen bij misdaadpreventie ,er, tare aalstieer (Vervolg van de voorpagina) door B WILLEM GOUDRIAAN DEN HAAG Twee ou dere mensen staan zij aan zij. De ene legt ter onder steuning zijn hand op de schouder van de ander. Het is één van de ontroe rende tekeningen uit het gloednieuwe 'Handboek Ouderen en Criminaliteit', dat is samengesteld op ini tiatief van welzijnswer kers uit Scheveningen en de Haagse politie. In het boek staan allerlei tips om te voorkomen dat bejaar den het slachtoffer wor den van misdrijven. Het ministerie van justitie rea geerde positief, toen de afde ling criminaliteitspreventie van de Haagse politie met een nieuw plan kwam om ouderen weerbaarder te maken. Poli tieman Cees Hoogervorst ont wikkelde het project in sa menwerking met de Scheve- ningse ouderenconsulent Alex Verbauwen en voorzitter Jac ques Turlings van de wijkou- derenhulp in Scheveningen. 'Ouderen voor ouderen' is kortgezegd de basis waarop het hele plan rust. „Het is een vorm van voorlichting waarbij ouderen elkaar helpen hun ei gen kracht te ontwikkelen, in plaats van te worden betut teld", aldus de Scheveningse welzijnswerkers. Het unieke van het project schuilt in de vorm waarin de voorlichting wordt gegoten. De initiatiefnemers hebben de ervaring opgedaan, dat massa le voorlichtingsavonden in grote zalen geen zoden aan de dijk zetten. „De bejaarden krij gen daar zoveel vormen van criminaliteit voorgeschoteld, dat ze nog banger naar huis gaan dan ze al waren". Hun eigen, specifieke problemen kwamen echter niet aan de orde. Vandaar het idee om een huiskamerproject op te zetten met een individuele benade ring. Waarbij de bewoner niet wordt 'betutteld' door een agent, maar op gelijkwaardige basis kan praten met een an dere bejaarde. Volgens Cees Hoogervorst van de Haagse politie zijn er 'schrikbarende' signalen over de diverse manieren waarop ouderen in de samenleving de dupe worden van crimineel gedrag. Het gaat daarbij niet alleen om 'bekende' misdrij ven als tasjesroven en babbel trucs, maar ook om gewetenlo ze uitbuiting van eenzame be jaarden die hun vertrouwen hebben geschonken aan een oplichter. „Veel ouderen voe len zich alleen en zijn blij als er iemand aanklopt. Er ont wikkelt zich een 'vriendschap pelijke' relatie waarin de be jaarden geld gaan afstaan, tot dat ze helemaal zijn uitgekleed en hun complete vermogen kwijt zijn". DEN HAAG Minister Rit zen (onderwijs) wil een nieu we fusiegolf in het hoger be roepsonderwijs (hbo). Volgens de bewindsman zijn de tachtig hogescholen, die in 1984 uit circa 400 hbo-opleidingen wer den gevormd, in veel gevallen nog te klein. Ritzen schrijft dit in het Hoger Onderwijs en Onderzoek Plan (HOOP) dat hij volgende week dinsdag sa men met de onderwijsbegro ting voor 1992 presenteert. De HBO-raad, de vereniging van Nederlandse hogescholen, wil nog niet uitgebreid reage ren voordat de raad het HOOP heeft gelezen. Volgens een woordvoerder is de raad ech ter „in ieder geval tegen fusies onder dwang". De 80 bestaande hogescholen verschillen sterk in omvang. De 29 kleinsten hebben min der dan 1500 studenten. De drie grootsten hebben een stu dentenpopulatie die de 12.000 te boven gaat. Met name een aantal kleine pedagogische academies en heao's zouden in andere, gro tere hogescholen moeten op gaan, vindt Ritzen. Grote ho gescholen hebben meer onder wijsmogelijkheden, kunnen gemakkelijker tot onderlinge taakverdeling komen en nieu we studieprogramma's begin nen. Bovendien bieden grotere hogescholen meer carrièremo gelijkheden voor hun perso neel en kunnen zij beter con- met de universiteit. Oudere jongeren Een grimeur beschildert een FNV-jongere zodat hij veel ouder lijkt. Dit gebeurde in het kader van een gistermiddag in Den Haag gehouden actie. Hiervoor kwamen enkele tientallen jongeren van de vakbonden FNV en CNV op de been. Zij protesteerden tegen de wao-plannen van de regering die volgens hen op leeftijd discrimineert. FOTO: ANP DEN HAAG Eerste- Kamerlid voor het CDA en voormalig CNV-voor- zitter Van der Meulen zal tegen de ingrepen in de ziektwet en wao stemmen. De senator verwacht dat meer Eerste-Kamerleden van het CDA de plannen zullen verwerpen. Van der Meulen zegt in een interview met het vakbonds blad Opinie van het CNV on overkomelijk bezwaren te hebben tegen de plannen. Hij verwacht overigens dat de vakbeweging bij de cao-onder handelingen de schade, zal kunnen herstellen. Van der Meulen denkt dat de werkge vers geen langdurige arbeids onrust voor de plannen over hebben. De CDA-senator vindt dat het kabinet niet aan de uitkerin gen van de mensen mag zitten die geen kansen hebben op an der werk. „Van de onomkeer bare schrijnende gevallen moet iedereen afblijven. De volledig afgekeurden, de bona fide wao'ers mogen niet onder de kwaden lijden. Dat leeft ook sterk binnen het CDA", aldus Van der Meulen die een minderheidsstandpunt binnen zijn partij inneemt. 5PER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON De hbo-raad vindt dat de ho gescholen zelf moeten beslis sen of deze argumenten voor hen voldoende reden zijn om verder te fuseren. De woord voerder van de raad wijst er op dat dit in bijvoorbeeld Am sterdam, Brabant en Limburg op dit moment ook al gebeurt. De raad vraagt zich dan ook af of er eigenlijk wel behoefte is aan een ministerieel fusieplan. Ritzen heeft met een nieuwe fusiegolf in het hbo geen be zuiniging voor ogen. De vor ming van de nieuwe, grotere scholen zou in een zodanig tempo moeten verlopen dat er ook geen extra kosten, bijvoor beeld in de vorm van een gro ter beroep op wachtgelden voor werkeloos personeel, zul len zijn. Winsemius eredoctor DELFT De Technische Universiteit in Delft heeft oud-minister dr. P. Winsemius een eredoctoraat toegekend voor zijn inzet voor het milieu in de periode 1982 tot 1986, toen hij minister van VROM was. Zijn verdiensten kenmer ken zich volgens de universi teit door de systematische aan pak van de problemen, het di rect zoeken naar een oplossing ervan en de persoonlijke inzet. ADVERTENTIES de aanpak van de milieucha os", aldus een woordvoerder van de Technische Universi teit. Voorts leverde Winsemius een belangrijke bijdrage aan de bewustwording van de sa menleving dat het milieu in feite één gesloten keten vormt. Hij wist daar iedereen, zowel de vervuilers als de bestuur- ders voor te interesseren. Dinsdag 17 september. Prinsjesdag. De Troonrede. Blijft het kabinet bij z'n ongezonde plannen voor WAD en Ziektewet? Oordeel zelf. Geef gehoor aan de oproep van de complete Neder landse vakbeweging: onderbreek hel werk en volg de Troonrede! Kijk vanaf 13.00 uur naar Nederland 3 of stem af op Radio 1 Ambtenaren bezig met hun meditatieoefeningen. FOTO: PERS UNIE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3