Ccidae Sou^o/rit habitat Verkoop van alcohol aan banden Zen 5 14 15 Forse looneis detailhandel Centraal gezag Joegoslavië brokkelt steeds verder af Urfftf/tf: Hfovrfe (oflecfiep. Dim frjAjyWWWjMwf: fr H&l VeelM*lbieDinGeH/ 14 Dagen Gratis U CeldócSouxcuit INFORMATIE ZONDER SENSATIE Seidóe&Hitfuit 13 SEPTEMBER 1991 18 PAGINA'S in twee katernen Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C Leune. 82ste jaargang no. 25134 Losse nummers 1,45. I Pastor Jan van Well 1 krijgt waardering Bar I bij 20-jarig bestaan Merenwijkkerk I Cursus meditatie wapentambtenaar tegen stress Voedselhulp wapen tegen volksoproer in Sovjetunie Benne staat model voor zelfvertrouwen volleyballers m Vijf koren zingen f samen in Anton Philipszaal Zes jaar cel geëist tegen gifmenger uit Lisse xeestelijk leven/opinie jnnenland «ten land konomie W {eken/platen )en/reglo 11/12 ■nst/rtv *rkdie'nsten Tind- en tuinbouw instverlening <V-programma s ^^ker'puzzel. menu 'annacht weinig wind, nkele mistbanken en een ninimumtemperatuur van ngeveer 8 graden. lorgen flinke perioden net zon. liddagtemperatuur ngeveer 23 graden. Tot latig toenemende wind, racht 3 a 4, uit zuid tot uidwest. iouw wakker door breekster bij bed ELOFARENDSVEEN ee Hagenaars, een man en vrouw, zijn vanmorgen op rijksweg A4 aangehouden enking van inbraak in woning in Roelofarends- vanmorgen vroeg. De luw was bezig in te breken de woning aan de Mimosa raat toen de bewoonster ikker werd. De inbreekster, naast haar bed stond, ging daarop vandoor in de auto n haar partner die buiten ind te wachten. De inbreek- r was via de voordeur met hulp van een ijzerdraadje 'nengekomen. Uit de wo- ng werd alleen wat geld ver st. ier Koudekerkers Pgepakt vanwege tweldsplegingen 1UDEKERK AAN DEN JN Vier jongeren zijn "ochtend vroeg in Koude- rk aangehouden in verband et de geweldsplegingen die weekeinde in het dorp ats vonden. De aanhoudin- i werden verricht door de Bpolitie in samenwerking et de Koninklijke Mare- tussee. In de nacht van za- dag op zondag werden drie 'geren bij de Bruggestraat in 'udekerk in elkaar geslagen, werden ondermeer tegen 1 wegdek gesmeten en tegen "n hoofd geschopt. Rudi Fuchs mag topstukken verkopen DEN HAAG De Haagse gemeente raad is gisteravond akkoord gegaan met de plannen van directeur Rudi Fuchs voor de reorganisatie van het Gemeentemuseum, waaronder het omstreden voorstel over te gaan tot de verkoop van enige topstukken uit de collectie. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuwe kunst werken. Hoewel officieel nog niet is uitge maakt welke doeken voor 'vervreem ding' in aanmerking komen, is duide lijk dat Fuchs nog steeds van plan is twee werken van Picasso af te stoten: 'Harlekijn' en 'Sybille'. Club van Rome waarschuwt de wereld DEN HAAG In een nieuw, uiterst somber rapport doet de Club van Rome een beroep op de wereld om snel maatregelen te nemen omdat de tijd dringt. Ontwapening, een veiligheids raad voor milieu, kleinschaliger ontwikkelingshulp, energie besparing en mondiale solidariteit moeten het tij keren. „De Eerste Wereldrevolutie", heet het nieuwe rapport van de Club van Rome dat morgen in het Engels en Frans verschijnt. Volgens de Volkskrant van vandaag is het boek zo mogelijk nog somberder van toonzetting dan het rapport „Grenzen aan de Groei", waarmee de Club van Rome in 1972 wereldbe kendheid verwierf. Wetenschappers voorspelden toen dat de mensheid niet onbeperkt kon doorgaan met de groei van de bevolking en de produktie. In het nieuwste rapport maakt de Club van Rome zich vooral zorgen om de bevolkingsexplosies in het Zuiden, de armoede, de verslechtering van het milieu en de falende democratie. Idoor PEET VOGELS RIJSWIJK De diensten bond FNV heeft voor de 125.000 werknemers in de de tailhandel waarvoor nog geen cao geldt een looneis van ge middeld 7 procent gesteld. Inclusief prijscompensatie be tekent dit dat de werknemers er volgend jaar gemiddeld 11 procent meer bijkrijgen. Woordvoerder A. Steijaert van de FNV verwacht voor het einde van het jaar een akkoord met de werk gevers over de nieuwe basiscao. Bij de werkgeversorganisaties KNOV en CNOV wilde men niet direct op de looneisen ingaan, omdat ze „slechts een onderdeel zijn van een groter pakket waarover on derhandeld wordt". Hoewel de looneisen op het eerste gezicht vrij fors lijken, meent de dienstenbond geen overdreven ei sen te stellen. Steijaert spreekt van ook van een inhaaloperatie. „De mensen in de detailhandel die nog niet onder een cao vielen verdien den over het algemeen het mini mumloon, terwijl een groot deel van hen gediplomeerde vakbe kwame krachten zijn". Justitie start ouderen- project in Scheveningen DEN HAAG Het ministerie van justitie heeft een subsidie van zeventigduizend gulden beschik baar gesteld voor een proefproject in Schevenin gen, waarbij bejaarden aan andere bejaarden voorlichting geven om te voorkomen dat ze het slachtoffer worden van een misdrijf. Er is in over leg met de politie een 'Handboek Ouderen en Cri minaliteit' samengesteld met instructies over de voorlichting. De ouderen worden niet benaderd in de zaal van een wijkgebouw, maar in de besloten heid van hun woonkamer. Daar kunnen ze praten over hun eigen woon- en leefsituatie. Binnen en kele maanden komt er een evaluatie van het pro- i'ect. Het ministerie wil aan de hand hiervan bekij- cen of het project landelijk wordt voortgezet. Pagina 3: Project helpt ouderen bij misdaad- SIMONS KOMT MET NIEUWE WET DEN HAAG De ver koop van alcohol in ben zinestations wordt geheel verboden. Ook mag geen alcohol meer worden ver strekt op scholen, in jeug dinternaten en in zieken huizen, verpleeghuizen en psychiatrische inrichtin gen. Verder zal het in alle bedrijven en kantoren worden verboden om tij dens de werkuren alcohol te verkopen. Deze verbodsbepalingen zullen worden opgenomen in het ont werp voor een nieuwe Alco- holwet, dat staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) eind dh jaar bij de Tweede Kamer zal indienen. In een brief aan de Kamer heeft Simons gisteren al de hoofdlijnen van het wetsont werp geschetst. Een belangrijk element daarin is dat gemeen tebesturen meer bevoegdhe den krijgen om een eigen 'al- coholbeleid' te voeren. Zij mo gen niet alleen de openings- en sluitingstijden van café's bepalen maar ook voorwaar den verbinden aan vergunnin gen voor horeca-gelegenhe- den, de alcoholverkoop bij gro te evenementen verbieden (bijv. tijdens voetbalwedstrij den of popconcerten) en in bij zondere gevallen ontheffingen verlenen van bestaande verbo den om alcoholhoudende dranken te verkopen of te tap pen. De staatsecretaris is ook van plan de minimum-leeftijd beheerders en bedrijfsleiders van horeca-gelegenheden op 21 jaar te stellen en de mini mum-leeftijd van bedienden in slijterijen, café's en restaurants op 16 jaar. Het geldende ver bod dat jongeren onder de 18 jaar geen inkopen bij een slij terij mogen doen wordt enigs zins versoepeld. Deze leeftijds grens komt op 16 jaar te lig gen, dezelfde grens die mo menteel al geldt voor het ver schaffen van drank aan jonge ren in café's en restaurants. De verkoop van gedistilleerde dranken (jenever, whiskey e.d.) blijft uitsluitend het al leenrecht van slijterijen. Wie een slijterij wil beginnen hoeft daarvoor geen speciale ver gunning meer te hebben. Si mons deelt de Kamer mee dat hij heeft overwogen om de verkoop van bier en wijn in supermarkten aan banden te leggen, bijvoorbeeld door de verkoop alleen in een afge schermde ruimte toe te staan en zelfbediening te verbieden. Hij heeft daar echter van afge zien om de alcohol-regelge ving niet nodeloos ingewik keld te maken en de economi sche belangen van de super markten niet te schaden. Prins opent sport- en partycentrum Met het onthullen van een enorme stenen olifant in de vijver heeft prins Bernard gisteravond in Zoetermeer het sport- en par ty-conferentiecentrum Dekker officieel geopend. Hij deed dit in het bijzijn van onder anderen burgemeester Van Leeuwen. Uit handen van eigenaar C.K. Dekker ontving de prins een chèque ter waarde van 50.000 gulden, bestemd voor het Wereld Natuur Fonds. Het geld was opgebracht door de gasten, in plaats van cadeaus voor het sportcentrum. Het complex draait al enige tijd op volle toeren. Op 14 juni gingen voor de eerste keer de deuren open. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Rekenkamer: controle Sociale Zaken zorgwekkend DEN HAAG De Alge- mene Rekenkamer vindt de controle op de uitgaven van het ministerie van so ciale zaken en werkgele genheid, en in het bijzon der op de bijna twintig miljard gulden die aan uitkeringen wordt be steed, „zorgwekkend". Dat blijkt uit de 'Rapporten bij de rekening' die vanmorgen zijn gepubliceerd. Al in 1990 signaleerde de Re kenkamer dat de accountants controle bij sociale zaken „on voldoende basis biedt voor haar oordeelsvorming". Dit jaar is over 1990 een afkeuren de accountantsverklaring afge geven. Het ministerie van buitenland se zaken blijft eveneens een zorgenkind van de Rekenka mer. De administratieve orga nisatie bood in 1990 nog onvol doende basis voor controle, constateert de Rekenkamer. Met de departmenten als ge heel gaat het met de financiële organisatie en administratie veel beter, signaleert de Re kenkamer De ontvangsten waren voor 99.4 procent met redelijke zekerheid Fechtmatig- en volledig geboekt. Die rede lijke zekerheid steeg bij de uit gaven van 77,6 procent in 1989 naar 84,7 procent over 1990. ADVERTENTIE President Bush naar Den Haag DEN HAAG De Amerikaanse president George Bush zal vrij wel zeker op 8 november een bezoek brengen aan Den Haag. Hij komt hier om de relaties tussen de VS en de EG -waarvan Ne derland momenteel voorzitter is - te bespreken. Verdere details over het programma dat Bush zal afwerken zjjn nog niet be kend. De Haagse politie verwacht dat veel mensen op die dag naar Den Haag zullen trekken om een glimp van de Ameri kaanse president op te vangen. Om het verkeer in goede banen te leiden, zal een groot aantal agenten worden ingezet. Ook de veiligheidszorg zal voor een deel door de Haagse politie worden waargenomen. BELGRADO Met het aftreden van twee Kroati sche ministers van de fe derale regering is het cen trale gezag in Joegoslavië gisteren verder afgebrok keld. Minister van financiën Brani- mir Zekan en minister van ontwikkeling Bozo Marendic legden hun functie neer, om dat „de regering van premier Ante Markovic niet in staat is de felle oorlog in Kroatië te beëindigen". Na het terugtre den van de Sloveense leden uit de federale regering en uit het federale parlement in juli zijn deze twee staatsorganen praktisch verlamd. Minister van defensie Veljko Kadijevic heeft gezegd dat Me- sic zijn boekje te buiten is ge gaan met zijn bevel aan het fe derale leger zich in de kazer nes terug te trekken. Volgens Kadijevic kan alleen het col lectieve presidentschap als ge heel bevelen geven aan het le ger. Het leger legde het bevel van Mesic eerder op de dag naast zith neer. Mesic zei later voor de Kroatische radio dat het „zelfs voor de grootste nai- evelingen" duidelijk moet zijn dat het leger een coup heeft gepleegd. Hij riep op tot „in ternationale betrokkenheid" bij het conflict. Terwijl in Den Haag de eerste ronde van de vredesconferen tie over Joegoslavië onder au spiciën van de Europese Ge meenschap begon, ging de strijd tussen de Kroatische Na tionale Garde en Servische strijders en het federale leger voort. De Servische strijders en legereenheden hebben hun greep op het opstandige Kroa tië verstevigd. Pagina 5: Strijd Joegoslavië breidt zich uit Den Haag is zondag open! Palestijn en lichaam soldaat terug in Israël TEL AVIV Op een lucht machtbasis bij Tel Aviv isvan- daag het vliegtuig aangeko men met het stoffelijk over schot van een Israëlische sol daat die in Libanon werd ver mist en de Palestijn die als te genprestatie door Israël is vrij gelaten. De ruil is de tweede openbare stap in wat kennelijk een ge trapte overeenkomst is die, in dien succesvol, kan leiden tot de vrijlating van westerse gij zelaars in Libanon. Ali Abu Hilal, de nu 37-iarige Palestijn die in 1986 werd ver bannen van de Westoever we gens vermeend lidmaatschap van een pro-Syrische guerril labeweging, zei dat hij zich herboren voelde. Met een auto van het Rode Kruis werd Hilal naar zijn dorp Abu Dis bij Je ruzalem gebracht, waar hij door de Palestijnse gemeen schap werd binnengehaald. De Israëlische Boeing 707 kwam aan vanuit Wenen, waar het Internationaal Comi té van het Rode Kruis in de ruil had bemiddeld. Israël heeft verklaard alleen Palestijnen te willen vrijlaten vrijlaten in ruil voor vermiste militairen of duidelijkheid om trent hun lot. De sji'itische fac ties die in Libanon westerlin gen vasthouden willen hun gijzelaars alleen laten gaan als Israël al ziin Palestijnse gevan- fenen vrijlaat. 'agina 5: Spanning stijgt in gevangenis Zuid-Libanon Tweede aanslag op caféhouder Een 28-jarige Leidenaar van Turkse afkomst is vannacht even voor één uur in zijn café aan de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden neergeschoten. Twee kogels, die van buiten werden afgevuurd, troffen de man in het bovenlichaam. Hij verloor in korte tijd veel bloed en werd bij aankomst in het Acade misch Ziekenhuis onmiddellijk geopereerd. Het slachtoffer is op dit ogenblik buiten levens gevaar. De twee daders zijn lo pend via de Nieuwe Beesten markt, Beestenmarkt en Narm- straat ontkomen. Dezelfde man werd vorig jaar oktober ook al beschoten. Op de foto bekijkt een agent de kogelga ten in het raam. FOTO: WIM VAN NOORT Pag. 11: Kogelhulzen nog niet gevonden. Amsterdam, Den Haag, UtrechtCapelle a/d IJssel. Ambtenaren hebben het zó druk dat het tijd wordt ze te leren mediteren. Steeds meer volgen er daarom een Zen-cursus. Om zich beter te concentreren en te ontspannen. Ze zitten met de benen gekruist, rechte rug, handen ontspannen voor de buik en ademen rustig in en uit. Elke uitademing wordt in stilte geteld. Tot tien. Niet veel anders dus dan als ze zich ontspannen door het lezen van de Leidse Courant, al is het effect vrijwel hetzelfde. Kriebelende haren laten ze kriebelen, slapende benen laten ze slapen, gedachten over werk of ge liefde verdwijnen. Alle concentratie is immers gericht op wat in de Leidse Courant staat, waardoor ze net zo goed de sleur van alle dag vergeten en zich ontspannen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. t 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) 1 kwartaal f. 78,60 Voorl: Leden gaan akkoord met fusie van bloemenveilingen HONSELERSDIJK De leden van de bloemenveilingen West- land en Berkel hebben gisteravond ingestemd met een fusie tus sen de beide veilingen. De nieuwe veilingcoóperatie krijgt de naam Bloemenveiling Holland en wordt met een omzet van 2 miljard gulden de op één na grootste van Nederland. De beide veilingen werkten al sinds 1984 nauw samen. Tot de fusie is be sloten om zowel de nationale als de internationale marktpositie te versterken. De bloemenveiling Aalsmeer blijft vooralsnog de grootste van het land en daarmee van de wereld. Alphenaar ontsnapt aan bomaanslag Telefoon: ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft van nacht een bomaanslag op een 57-jarige Alphenaar verijdeld. Op de J.P. Coenlaan werden even na één uur twee mannen aange houden. Eén van hen, een 30-jarige man uit Alphen, is een be kende van de politie. Hij droeg een canvas tas en toen hem ge- vragd werd om die te openen, gaf hij daar zonder veel tegen stand gehoor aan. Er bleek een pakketje in te zitten dat verdacht veel op een bom leek. Samen met de tas werd de man overge bracht naar het politiebureau en de Explosievenopruimings dienst werd gewaarschuwd. Het pakketje bevatte inderdaad ex plosieven. De EOD heeft de bom gedemonteerd. De man beken de dat hij de tas tegen de gevel van een pand aan de Kleiwerf had geplaatst. In het pand woont een 57-jarige man die de buren veel overlast bezorgt. I Postcode/Plaats: I I I I I I I j Of bel 071 - 313 677 I 10 I I I I De/e bon opsturen in een open envelop /onder post/egel naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag be/orqinq) i i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1