Open Monumentendag aan eerste lustrum toe LEIDEN OMGEVING 13 INN Bus tidócQounxvni VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1991 16 witte kerkje is een van de bezienswaardigheden in Noordwij- hout. 13.45, ON 3: 15, 21. 21.30 r tel. 36: 2 (al); 16.00, eenag« 13.15, 1.45, 21 MET tel. 34 18.45, 21.30. ks (al); 16.00, 3: I 20.30 DLE"?: DDEON 62400)" 45. 21 13.45, l, 18.45j Zaal jre# la «"nos 16.00, IDEN/REGIO Lief- ibers van oude gebou- historische kerken andere monumenten linen morgen hun hart 21 3° lalen. Op tal van plaat- in Nederland, 430 om cies te zijn, wordt dan :r Open Monumenten gehouden. Ook in den en omgeving zijn fraaie oude panden ngesteld voor het pu- ó^Thibk. In veel plaatsen zijn diverse andere activi- I en op poten gezet, zoals •kten, exposities en de- nstraties oude ambach- den wel alle monumenten die rdag in Leiden voor het iek worden opengesteld >en iets met water te ma- „Monument en water" is )ne"goi|fhema waarvoor dit jaar is zo. izen. Omdat water een be- ODE rijke rol speelt, is ook een AK -route uitgezet. Elk half kan men aan de Beesten- kt aan boord gaan van een ir;lvaartboot voor een gratis tje door de Leid'se grach- Monumenten die te bezoe- zijn, zijn: Museum De La- lal (Oude Vest 32), Ltuwburg (Oude Vest 43), ekerk (Lange Mare 50), ëum Boerhaave (Lange IGEN «ietenstraat 10), Meermans- wo. 14i met Pijpenkabinet (Oude )POLE 4 159) Grote Havenbrug, normeerde kerk (Heren- ht 70), Cytologisch Labo- GEN «Pum (Groenesteeg 61-65), (16); z^aafplaats Groenesteeg, hawk (llinghofs (4e Binnenvest- Markot 7), rioolgemaal (Gere nt 50), Armbakkerij en pnpakhuis (Oude Rijn 44- Gemeenlandshuis van brad morgei zijn v jeugd ;r en ti dertig NTIE 1EN, renovati -erbaar I FOTO: HENK VAN DEN ENDE bakken. Het Bospark is geves tigd aan Prinses Beatrixlaan 4. Hazerswoude De Nederlands Hervormde Kerk van Hazerswoude is tus sen tien en vijf uur open voor het publiek. De kerk is te vin den aan de Dorpsstraat 64. Wie een fraai uitzicht over de polders wil hebben, kan de to ren beklimmen. Ook aan de Dorpsstraat staat de molen Nieuw Leven, met een molen in Weesp de enige wipkoren- molen met stelling in Neder land. Nieuw Leven is morgen open en in bedrijf. Men kan er meel kopen. Hillegom Het gebouw van de Kulturele Raad aan de Irenestraat, het gemeentehuis en de Martinus- kerk zijn zaterdag open voor het publiek. In het gemeente huis wordt een expositie over de zogenoemde grenspalen van Six gehouden. In de kerk zijn gidsen aanwezig. Om elf en drie uur verzorgt streekhis- toricus A. Hulkenberg rondlei dingen en tussen half drie en drie uur wordt het orgel be speeld. Bij VVV, gemeentehuis of bibliotheek is een wandel route verkrijgbaar en bij de Hema kunnen kaarten voor een rondvaart op de Hillegom- merbeek worden opgehaald. De vaartocht per oude vlet be gint bij de Beekbrug en eindigt via de Leidsevaart bij de Hip- pelaarsbrug. Afvaartijden zijn: tien uur, half twaalf, één uur, half drie en vier uur. Katwijk In Katwijk wordt Open Monu mentendag gecombineerd met het 25-jarig bestaan van het Genootschap Oud Katwijk. De gereformeerde kerk aan de Herengracht in Leiden. Het Katwijks Museum is de gehele dag gratis toegankelijk en rondom het museum wordt tussen tien en vijf uur een kunst- en hobbymarkt gehou den. Hieraan doen 20 kunste naars uit Katwyk, Rijnsburg en Valkenburg mee. Ook de klederdrachtgroep van het ge nootschap is aanwezig. Om elf uur reikt wethouder A. Ber- kheij in de Vredeskerk de prij zen uit van een tekenwedstrijd voor scholieren. Leeriingen van 16 Katwijkse basisscholen maakten tekeningen van Kat wijkse monumenten en de bes te zijn bekroond. In Katwijk zijn zaterdag zeven monumen ten te bezoeken. De Dorps kerk, de ropms-katholieke kerk en molen De Geregtig- heid in Katwijk aan den Rijn en het Katwijks Museum, de de VVV is een folder met wandelroutes verkrijgbaar. Wegens restauratie zijn Oude en Nieuwe Kerk niet toegan- Leimuiden in Leimuiden wordt Open Mo numentendag aangegrepen om het kruis op de gedeeltelijk ge restaureerde toren van de rooms-katholieke kerk te plaatsen. Dat gebeurt om elf uur. Voordat het kruis wordt geplaatst, wordt het gezegend door deken Van Zoelen. De kerk kan vervolgens tot één uur 's middags worden bezich tigd. De restauratie van de buitenkant van het uit 1854 daterende monument, dat op de grens van Leimuiden en Rijnsaterwoude staat, is dit Vredeskerk, de Vuurbaak en jaaJr Sar. Vervolgens word. het huis Louwestraat (en malige visserswoning) in Kat wijk aan Zee. Bij onder meer het interieur aangepakt. Het totale project, dat 700.000 gul den kost, is medio 1992 klaar. Lisse De gemeente Lisse werkt dit jaar niet samen met Noord- wijk. „Op zichzelf was die sa menwerking natuurlijk prach tig, want de mensen kregen de kans om met een bus door de streek van het ene monument naar het andere te toeren, maar Noordwijk heeft de sa menwerking nu zuidelijker ge zocht en gevonden en Lisse staat dus weer op zichzelf. Op zich is dat natuurlijk helemaal niet erg, want in ons dorp zijn er voldoende leuke plekjes, monumenten en aardige ge bouwen", aldus R. Michels- Bouman, voorzitter van de commissie Open Monumenten dag. De monumenten die za terdag tussen tien en vijf uur de deuren zullen openenen zijn: het Museum voor de Bloembollenstreek, de Zemel- poldermolen, de Sint Agatha- kerk, de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerk, de En- and (Breestraat 59), Ra- urg 8, Boommarktschool ll<rera|mmarkt 1), Stadstimrner- (Kort Galgewater 21), in de Put (bij Rembrandt- aan Galgewater), Molen brade eesterboom (Haagweg 57) Jen. I tevenshofmolen (Veenwa- g). In de Marekerk wor- orgelconcerten gehouden De Lakenhal wordt een al schilderijen met zeege en getoond. Bij VVV Lei en het gemeentehuis is b, jitgebreide brochure over umentendag verkrijgbaar. worden alle monumen- utgebreid beschreven. Te- staan er enkele routebe-" /v"~Al jvingen van fietstochten afstaibezienswaardigheden in jsuitrei !8'° 'n- de fe hen aan den Rijn ;re attlnen en werken langs de de autoDat is het thema van de if Leii e Alphense Open Monu- it in v tendag. Het wonen wordt itdrukking gebracht in de alige buurt het Rode In het dorp is een wan- )ute uitgezet die start bij Thuis Westerhaven op de Emmalaan/J. Nieuwen- mstraat. Hier is een folder jgbaar In gebouw Kin- ugd aan de Hugo de itstraat is een foto-exposi- zien. De foto's laten zien rond de eeuwwisseling ONDBEK ëewoond. Bewoners van wijk doen zaterdag hun voor een straatbeeld van ntig jaar geleden te zor- Het thema werken langs /voestbaaNn wordt getoond tijdens aliteitsmraartochf langs de diverse ijven die aan deze rivier Tussen tien en uur vaart een dubbeldeks cuiy agiersboot over de Rijn. or onze varen is gratis. De tocht op maat ht 0m tien uur, tien voor I voorzieifeen en vijf over half drie Ie Zwaaikom aan de Hei- illes op UBwetering en op diverse geven ijsen wordt aangelegd. Een jbreid vaarschema is ver- IP TF Rfltaar 'n êebouw Kinder- r 11 OUbd. De leerlingen van de ^^■jing consumptieve tech- JJs|n van de Christelijke ^^êlengemeenschap voor Be- i!f.v.'j:ijg0nderwiis Bospark in Al- ZuHen in het kader van Ipen Monumentendag za- fg een historische koek De gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Noordwijk zijn op Open Monumentendag met elkaar verbonden door een speciale busdienst. Halteplaatsen zijn in Noord wijk: Vuurtorenplein (12.00, 13.30, 15.00), Gat van Pa lace (12.05,13.35,15.05), De Kuip (12.15,13.45,15.15), De Cleyburch (12.25, 13.55, 15.25). Katwijk: Boulevard/Koningin Wilhelminastraat (12.35, 14.05, 15.35), Vuurbaakplein (12.40, 14.10, 15.40), Rijnstraat (12.50, 14.20, 15.50), Sandtlaan bij veiling (12.55, 14.25, 15.55). Rijnsburg: Spinozalaan (13.00,14.30,16.00), Burgemees ter Meesterlaan (13.05, 14.35, 16.05), Gemeentehuis (13.10, 14.40, 16.10). Noordwijk: Cleyburch (13.20, 14.50, 16.20), Vuurtoren- plein (13.29, 14.59, 16.29). Voor ouderen is in Katwijk bovendien een lokale buspendel tussen Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn opgezet. Om half tien en half twee wordt vertrokken vanaf de Gasthuishof in Katwijk aan Zee en om tien en twee uur bij de Dorps kerk in Katwijk aan den Rijn. Ondanks dat de restauratie in volle gang is, kunnen belangstel lenden toch terecht in de Dorpskerk van Zoeterwoude. FOTO: HENK VAN DEN ENDE I FOTO: TEJO RINGERS gelenkerk en 't Huys Dever. De Vereniging Oud Lisse houdt zaterdag tegelijk met de Open Monumentendag, een bijeenkomst in De Gewoonste zaak aan de Schoolstraat. De middag begint om half twee. Aansluitend wordt onder lei ding van een werkgroep van de vereniging die in het leven is geroepen om een inventari satie van te beschermen pan den en plekjes te houden, een wandeltocht door Lisse gehou den. Ook zal tijdens deze bij eenkomst de jaarkalender van 1992 worden gepresenteerd. Deze kalender omvat penteke ningen van Lisser H.M.van den Berg en wordt in een be perkte oplage gedrukt. Noordwijk en Noordwijkerhout De Leefbaarheidsvereniging Kritisch Noordwijk en de Ver eniging Dorpsbehoud uit Noordwijkerhout houden za terdag tussen tien en vijf uur een tentoonstelling in gebouw de Vonk aan het Westeinde 94 op de grens van beide dorpen. De tentoonstelling biedt een overzicht van het belang en de historie van de Vonk. Ook wordt de ontstaansgeschiede nis van het gebouw, tegen woordig in gebruik als vor mingscentrum, in beeld ge bracht. Bezoekers van de ten toonstelling hebben tevens de gelegenheid het unieke inte rieur van de Vonk te bekijken. Zo wordt het front van het ge bouw gedomineerd door een fraai glas-in-lood venster. Ook de bijzondere tegelvloer en kleurstelling van de hal- en gangdeuren zijn bezienswaar dig evenals het monumentale trappenhuis. In Noordwijk zijn voorts te bezoeken: Sint Je- roenskerk, bollenschuur van Van Eeden aan de Voorstraat de boerderij van Hoogeveen en de hofstede de Cleyburch aan de Herenweg, de panden van Van Huis en Israël aan de Voorstraat, de kruidenwinkel aan de Pickéstraat, de water wipmolen aan de Van Ber- ckelweg en de museumboerde rij aan het Jan Kroonsplein. Bij de ingang van de Jeroens- kerk starten om elf, twaalf, twee en drie uur wandelingen onder leiding van een gids. In .de NH-kapel aan de Voor straat worden oude kleder drachten en oude rijtuigen ge toond en in het kader van Noordwijk 125 jaar badplaats is er een ambachtenmarkt in de Voorstraat. In de biblioteek aan de Weteringkade zijn oude foto's en dia's van K. Verwey te zien. Bezoekers kunnen in Noordwijkerhout terecht in het Witte Kerkje en de molen aan de Leidsevaart. Oude Wetering De Nederlands Hervormde kerk aan de Kerkstraat 11 in Oude Wetering is het enige monument dat in de gemeente Alkemade te bezichtigen is. Tussen tien en vijf uur kun nen belangstellenden in het monumentale pand terecht. Rijnsburg Bezoekers met een groot uit houdingsvermogen kunnen za terdag de toren van de Lau- rentiuskerk in Rijnsburg be klimmen. Kinderen onder de 12 jaar mogen alleen onder be geleiding naar boven. Kaarten voor deze beklimming zijn verkrijgbaar in het museum van het Genootschap Oud Rijnsburg aan de Oude Vliet- weg 6. Tussen tien en twaalf wordt de beiaard van de kerk bespeeld en de gehele dag worden in de kerk orgelcon certen gegeven. Ook de Mara- nathakerk aan de Hermans- De molen Nieuw Leven in Hazerswoude is zaterdag open voor publiek. I FOTO: WIM VAN NOORT straat is open en ook in deze kerk worden orgelconcerten gegeven. Van deze kerk zijn vooral de glas-in-lood-ramen de moeite waard De vierde bezienswaardigheid in het bloemendorp is het Spinoza- huis aan de Spinozalaan. Dit huis dateert uit de zeventiende eeuw en werd in 1890 inge richt als museum. Liefhebbers van molens kunnen een kijkje nemen in de molen Hoop doet Leven aan de Oegstgeesterweg (De Dijk). Voorschoten „Klooster en Kerken" is het thema van Open Monumen tendag in Voorschoten. Het centrale punt is het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voor straat. Van tien tot vijf uur is daar een informatiecentrum, van waaruit fiets- en wandel tochten gemaakt kunnen wor den. Nieuw is dit jaar de open stelling van Huize Bijdorp, het moederhuis van de zusters Doiminicanessen. Kapel, oude zalen, parkbos met 18e eeuws inrijhek zijn te bezichtigen. Ook nieuw is het dit jaar ge restaureerde Oude Kerkje aan de Laan van Langehorst. Dit is het vroegere gereformeerde kerkje, thans bedrijfsgebouw van Zitman B V. Het kleine kerkje is prachtig gerestau reerd. Verder zijn de Lauren- tiuskerk aan de Leidseweg (rijksmonument) en de Dorps kerk aan het Kerkplein geo pend. Naast deze kerken zijn de bekende monumenten open zoals Ter Wadding, de Zilver- fabriek (gebouw MEXX), de boerderij Koopmans Welva ren, De Knipmolen, de ge meentetoren en een drietal historische tuinen achter wo ningen in de Voorstraat. Van ieder opengesteld monument is een informatiefolder ver krijgbaar in het Ambachts- en Baljuwhuis. Warmond Warmond houdt dit jaar voor het eerst Open Monumenten dag Het evenement wordt om tien uur geopend door burge meester G van der Wei-Mar kerink op het pleintje bij de Pomp aan de Dorpsstraat 36. Op deze locatie staat een kraam waar informatie te krij gen is. In het dorp is een wan delroute uitgezet en met klas sieke schepen kan een gratis rondvaart op de Kagerplassen worden gemaakt. Te bezichti gen zijn: De kapel van Mariën- gaarde (waar om vier uur het koor Ars Antiqua optreedt), de landgoederen Huys te War- mont en Huize Oostergeest, de Oude Toren en Ruïne en Her vormde en Katholieke kerk en de Koepel in park Groot Leer- ust. Open Monumentendag duurt ook in Warmond tot vijf Zoeterwoude Ondanks restauratiewerk zaamheden,.een groot deel van het dak is verwijderd, is de dorpskerk van Zoeterwoude zaterdag te bezichtigen. Tussen tien uur en half drie zijn er rondleidingen. Een deskundi ge van het aannemingsbedrijf Woudenberg, dat de restaura tie van de kerk uitvoert, zal de rondleidingen verzorgen. Het is zeer interessant om de am bachtelijke werkwijze van een dergelijke miljoenen guldens kostende restauratie van dichtbij te kunnen bekijken. Het betekent overigens wel dat er langs steile ladders moet worden geklommen. Het be treden van de bouwplaats ge schiedt daarom op eigen risico terwijl kinderen uitsluitend onder toezicht van een oudere kunnen worden toegelaten. De restauratie van de dorpskerk is in april begonnen. Tot nu toe verlopen de werkzaamhe den volgens plan. Zoals be kend gaat het om de totale vernieuwing van de houten kapconstructie omdat die door de bonte knaagkever is aange tast. Volgende week donder dag wordt drie uur het hoogste punt van de restauratie be reikt. Wethouder R. Hogenelst van welzijn zal dan de vlag hijsen boven het koor van de kerk. Het is de bedoeling dat in augustus 1992 de restauratie is voltooid.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13