Zwarte opperrechter hult zich in stilzwijgen over netelige kwesties al I Kokkerellen HN BUITENLAND dóc1 Politiek maakt liefde tot lijden „Israël wil geen vredesconferentie" Meermannen impotent door economische crisis UIT DE WEEKBLADEN ELSEVlElï e< fihm d0EN m CeidócSotucmt DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 TEL AVIV Liefdesver halen kunnen zo ontroe rend mooi zijn. Maar als de politiek eraan te pas komt, kan de liefde ook intens lijden betekenen. Het verhaal van Yente en Ziad is een tragisch voor beeld. Ziad Fa'ar is een dertigjarige bewoner van het Palestijnse vluchtelingenkamp Jabaliya in de Gazastrook. Hij werd een paar jaar geleden verliefd op Yente Tuviah, een veertig jaar oude, gescheiden vrouw uit Natanya. Ziad is een Palestijn. Yente is een Israëlische jodin. Ze leerden elkaar in 1985 ken nen, toen ze allebei in de rij stonden bij de ziekenfonds dokter. Nadat ze wat met el kaar gepraat en tegen elkaar gelachen hadden, mocht Ziad bij Yente thuis wat komen drinken. Ziad vond het gezel lig bij Yente en raakte al gauw bevriend met haar tien kinde ren, voor wie hij wel eens ka- dootjes meenam. „De kinderen begonnen 'papa' tegen me te zeggen. Ze hadden geen probleem met het feit dat ik Palestijn ben", vertelt Ziad. „Ook haar familie maakte er geen moeilijkheden over". Eind 1987, met het uitbreken van de Intifada, de Palestijnse opstand tegen de Israëlische bezetting, begonnen de proble men. „Heel vaak mocht ik Is raël niet binnen", zegt Ziad getroffen. „We konden niet meer doen dan door de tele foon met elkaar te praten. We verlangden vreselijk naar el kaar". Ondanks de moeilijkhe den besloten Ziad en Yente vorig jaar met elkaar te trou wen. Gemengde huwelijken zijn in Israël niet mogelijk. En het uitwisselen van het ja woord geschiedde dus schrifte lijk via Paraguay. Het huwelijk van Ziad en Yente werd netjes geregi streerd door de ambtenaar van het ministerie van binnen landse zaken. Maar toen ver volgens Ziad zijn rechten opeiste als niet-joodse echtge noot van een een joodse vrouw, begon het echte drama. Keer op keer moest Ziad aan de balie horen: „Uw verzoek is nog steeds in behandeling", Slechte naam Ongeveer een maand geleden wendde Ziad zich, met de hulp van een organisatie, die zich inzet voor de mensenrechten tot het Hooggerechtshof. Hij beriep zich op de Israëlische Wet op de Terugkeer, die de echtgenoot of echtgenote van een jood dezelfde rechten geeft als een joodse immigrant. Meer dan het recht bij zijn echtgenote in Natanya te mo- I gen intrekken vroeg Ziad ove- rigens niet. Maar hier lag nu juist het 'pro bleem'. Want Ziad is niet al leen de echtgenoot van Yente, maar ook een Palestijn uit de bezette gebieden, die volgens de overheidsverordeningen van na de Zesdaagse Oorlog in 1967 zelfs niet in Israël mag overnachten! Ziad moest tot voor kort dus iedere avond, net als de ande re Palestijnse arbeiders, terug reizen naar de Gaza-strook om pas de volgende ochtend weer bij Yente te mogen koffiedrin ken. Het Hooggerechtshof heeft nu bepaald, dat het ministerie van Binnenlandse Zaken binnen zes weken moet aangeven, waarom Ziad niet bij zijn vrouw mag blijven slapen. Daarna zullen de drie opper rechters een definitieve uit spraak moeten doen. Als die in Ziads voordeel uitvalt, zal er een legaal precedent gescha pen zijn, dat ook bepalend kan zijn voor een paar andere Is- raëlisch-Palestijnse echtparen, die hetzelfde gevecht zijn aan gegaan. Intussen maken de buren van Yente heftige bezwaren tegen hun nieuwe, Palestijnse buurt bewoner. „Het is niet alleen een veiligheidsprobleem", zegt een van hen, „maar hij bezorgt onze buurt ook een slechte naam". En sommige buren hebben hun kinderen verbo den met de kinderen van Yen te te spelen. In tiet vluchtelingenkamp van Ziad is het liefdesnieuws ove rigens ook niet met vreugde ontvangen. Ziad vreest voor wraak van de kant van de re ligieuze extremisten, die hem als verrader de doodstraf kun nen opleggen. En zo zit Ziad, gelukkig met zijn Yente en haar tien kinde ren, gevat in het web van de problemen, die het conflict in het Midden-Oosten met zich meebrengt. Hij mag, tot de de finitieve uitspraak van het Hooggerechtshof bij Yente blijven. Wat er daarna zal ge beuren? Allah is groot. Premier Martens in '89 aan dood ontsnapt BRUSSEL De Belgische premier, Wilfried Martens, is begin 1989 op het nippertje aan de dood ontsnapt. Mar tens bevestigde dit gisteren tijdens de presentatie van een aan hem gewijd boek van de hand van politiek journa list Hugo de Ridder, die daarin het voorval onthult. Martens kwam bijna om het leven toen hij op 31 januari 1989 in een file belandde en voor hem een dachten dat het een aanslag op mij was. Het is allemaal goed afgelopen. Maar normaal rijdt mijn chauffeur over de pechstrook. Als hij dat toen had gedaan hadden we naast de geldauto gereden De Belgische premier Martens, op het moment dat die ontplofte". FOTO: AP Italiaans leger deelt eten uit in Albanië ROME Ongeveer 700 Italiaanse militai ren zullen van oktober tot december voedsel en medicijnen distribueren in Al banië. Het gaat om hulp ter waarde van 125 miljard lire (bijna 200 miljoen gulden). Minister Rognoni die voor de defensie commissie van het parlement de bijzon derheden presenteerde van het noodhulp- programma zei dat 700 soldaten „in uni form, maar zonder wapens" in Durrës en Vlorë zullerf worden gestationeerd. Ze worden belast met de verdeling van 1500 ton goederen per dag, die over zee zullen worden aangevoerd. De militairen zullen ook zorgen voor het transport en de op slag in 27 Albanese staatsmagazijnen. Colombia waarschuwt voor nieuwe drugsgolf BOGOTA De Colombiaanse presi dent Gaviria heeft gisteren voor een tweede cocaïnegolf in Europa en Azië gewaarschuwd. Na een lichte terug gang in de cocaïneconsumptie in de VS, versterken de drugskartels momenteel hun activiteiten in de Europese en Azi atische wereld, aldus Gaviria in de Co lombiaanse hoofdstad Bogota bij de opening van het eerste ^vereldcongres voor politie-ambtenaren. De bijeen komst staat vooral in het teken van de ontwikkeling van effectieve methodes om de handel in drugs te bestrijden. Gaviria beschuldigde de industrielan den ervan niets te doen tegen het wit wassen van uit drugshandel verkregen gelden. AMERIKAANSE SENAAT BESTOOKT THOMAS MET 'KEIHARDE' VRAGEN WASHINGTON Ame rika zit deze week aan de beeldbuis gekluisterd om de hoorzittingen in de Se naat mee te maken waar in rechter Clarence Tho mas al dan niet wordt 'goedgekeurd' voor een zetel in het Hooggerechts hof. Diverse tv-kanalen zenden elke dag urenlang de onder vraging van Thomas door een veertiental senatoren recht streeks uit. Er staat voor Ame rika dan ook ongekend veel op het spel. Aanvaarding van Thomas in het Hooggerechts hof lijkt het einde in te luiden van de thans nog bestaande vrijheid van abortus in de VS en kan tevens een halt toeroe pen aan alle praktijken van 'positieve discriminatie' van minderheden. Veel Amerika nen voorzien grote maatschap pelijke onrust als zulke 'ver worven rechten' inderdaad zouden worden teruggedraaid. Deze week verklaarde Thomas dat zijn achtergrond en erva ringen in het door rassenschei ding verscheurde Zuiden van de Verenigde Staten garant staan voor een eerlijke en fat soenlijke oordeelsvorming als rechter. Hij weigerde voor de Senaats commissie in te gaan op speci fieke onderwerpen zoals abor tus. „Ik denk dat het geen pas geeft voor een rechter om, nog voor behandeling van een kwestie, al bij voorbaat een oordeel te vormen en uit te spreken", hield Thomas zich op de vlakte. President Bush heeft de zwar te conservatief Clarence Tho mas twee maanden geleden tot nieuwe opperrechter benoemd in het negen leden tellende Supreme Court. Grondwette lijk is de instemming van een meerderheid van de Senaat vereist. Die instemming is on zeker omdat Thomas' opvat tingen over eigentijdse sociale vraagstukken of onbekend of zwaar omstreden zijn en om dat de Democratische (opposi tie-) Partij in de Senaat in de meerderheid is. De 44-jarige Thomas zou de onlangs om gezondheidsrede nen afgetreden opperrechter Thurgood Marshall moeten vervangen. De 83-jarige Mars hall was de enige zwarte in het Hooggerechtshof, maar is in tegenstelling tot Thomas juist uitgesproken progressief. Opperrechters worden voor het leven aangesteld en het verschil in leeftijd tussen Tho mas en Marshall maakt duide lijk dat een beslissing nu over Thomas over veertig jaar nog een stempel kan drukken op de juridische praktijk en het maatschappelijk klimaat in de VS. Solide Het Supreme Court heeft enorme invloed op het leven van miljoenen Amerikanen, omdat het Hof in de Ameri kaanse traditie vooral tot taak heeft bestaande wetten en re gelingen te toetsen aan letter en geest van de ruim tweehon derd jaar oude, sedertdien wei nig gewijzigde en veelal zeer vaag gestelde grondwet. Per soonlijke opvattingen van dé opperrechters geven dan ook veelvuldig de doorslag als het gaat over kwesties als abortus, de doodstraf, rechten van ver dachten, 'bevoordeling' van zwarten, andere minderheden en vrouwen, en over de gren zen van pers- en artistieke vrijheid. De personele samenstelling van het Hooggerechtshof is een politieke aangelegenheid geworden sedert met name abortus, criminaliteit en 'posi tieve discriminatie' zoveel emoties in de samenleving los maken. Omdat er de laatste decennia veel meer conserva tieve republikeinse dan voor uitstrevende democratische presidenten zijn geweest en omdat opperrechters bijzonder oud plegen te worden, is er pas sinds vorig jaar (toen Bush de behoudende opperrechter Da vid Souter benoemd wist te krijgen) sprake van een lichte conservatieve meerderheid in het Hof. Mocht Thomas deze weèk de hoorzitting overleven, dan kan De omstreden rechter Clarence Thomas tijdens de hoorzitting in de Amerikaanse senaat. FOTO: AFP rechts Amerika met het volste vertrouwen de beslissingen af wachten van de solide rechtse meerderheid in het Hof. Onbevoegd President Bush heeft volgens zijn aanhang een briljante zet gedaan door juist een republi keinse conservatief die zwart is voor te dragen. Zwarte Amerikanen, die zich in over grote meerderheid democraat achten, hebben het er moeilijk mee om een, rasgenoot die het ver gebracht heeft, de aller hoogste juridische functie in het land te misgunnen. En voor blanke tegenstanders van Thomas is het al even on gemakkelijk om hard tekeer te gaan tegen een prominente zwarte Amerikaan. De vaste justitiecommissie van de Se naat, die de hoorzitting deze week houdt, bestaat uit veer tien blanke mannen, die tot taak hebben de eenzame Cla rence Thomas het vuur na aan de schenen te leggen. Anderzijds is Thomas inmid dels een soort mascotte gewor den van rechts tot uiterst- rechts blank Amerika. Thomas is er persoonlijk immers in ge slaagd om als arme negerjon gen uit de staat Georgia alle 'natuurlijke maatschappelijke achterstand' te overwinnen. Daar zouden miljoenen zwar ten een voorbeeld aan moeten nemen.... Honderden grote en kleine or ganisaties hebben zich inmid dels voor of tegen de benoe ming van Thomas uitgespro ken. Tegen zijn vooral de min derhedenorganisaties, de vak bonden en de vrouwenbewe ging en voor Thomas zijn anti abortusgroepen, 'tv-kerken' en verdedigers van 'het gezin'. Getraind Clarence Thomas was tot aan zijn benoeming een nauwelijks bekende rechter aan het loka le Hof van Beroep in Was hington DC. Daarvoor was hij lange tijd directeur van de Commissie voor Gelijke Werk- gelegenheidskansen. In die functie bestreed hij discrimi natie van individuele zwarten en vrouwen, maar verzette hij zich steeds tegen 'quota', de praktijk waarin bedrijven en lagere overheden een aantal zwarten in dienst nemen dat de procentuele etnische ver houding in de plaatselijke be volking weerspiegelt. Inzake abortus heeft Thomas zich nooit als rechter uitge sproken. Maar privé heeft hij abortus herhaaldelijk immo reel genoemd. Als het Hoogge rechtshof abortus grondwette lijk gaat verbieden, dan zal het moeilijk zijn om via wetswijzi ging dat 'keuze-recht' voor de vrouw weer te herstellen, om dat daarvoor dan in het Con gres een tweederde meerder heid vereist is. Clarence Thomas, die in zijn leven nooit veel met de media te maken had gehad, is nu door de staf van president Bush ten volle voorbereid op wat hem tijdens de hearing te wachten staat. Twee maanden lang is de rechter tegenover 'nep-senatoren' en video-ca mera's getraind op alle moge lijke vragen en trucs die hem te wachten staan. Hoezeer het Hooggerechtshof het slagveld is geworden van Amerika's maatschappelijke twisten blijkt onder meer uit het verschil met toen presi dent Roosevelt in 1939 Willi am Douglas benoemde tot op perrechter. De man meldde zich toen in zijn eentje bij de vaste justitiecommissie en moest daar geruime tijd voor de deur wachten om tenslotte te vernemen dat geen der le den hem iets te vragen had. Clarence Thomas zal deze week zijn verre voorganger danig benijden. AMSTERDAMSE WETENSCHAPPERS BIJ PRESENTATIE BOEK „PLO-teider Arafat gaf laatst te kennen dat een federatie zo als België een acceptabele op lossing zou zijn". FOTO: SP DEN HAAG Israël wil helemaal geen vredescon ferentie. De Israëlische in stemming met het plan van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken James Baker om in oktober een Midden-Oos tenconferentie te beleg gen, moet als een weige ring worden uitgelegd omdat het tegelijkertijd onmogelijke voorwaarden stelt. Dat is de mening van de Am sterdamse hoogleraar volken recht de Waart en zijn collega Bartels, docent politicologie aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Zij zeiden dit bij de uitreiking van het eerste exemplaar van het boek 'Dy namics of self-determination' dat over het Israëlisch-Pale- stijnse conflict handelt. Het boek is een verslag van een congres waaraan zij beiden deelnamen. Ook de Israëlische minister Sharon van volkshuisvesting schreef enige weken geleden in een artikel in de 'Jerusalem Post' dat de regering, tegen zijn zin, onder voorwaarden instemde met de vredesconfe rentie „zodat een andere partij de conferentie zal blokkeren". Volgens de Waart en Bartels blijkt uit de houding van de Israëlische regering dat het niet echt in het vredesproces is geïnteresseerd. „Israël kan niet zo maar eisen dat het mag bepalen wie de Palestijnen vertegenwoordigen op de con ferentie", zegt Bartels. „Als Is raël echt vrede wil, zal het wel met de PLO moeten onder handelen. Anders blijft het om de hete brij heen draaien". „Of de conferentie doorgaat zal voor een groot deel afhan gen van de uitkomst van het Palestijns Nationaal Congres van eind deze maand", meent Bartels. „Als daar wordt be paald dat een delegatie zal worden gevormd die uit Pales tijnen bestaat die weliswaar geen PLO-lid zijn maar wel uit naam van de PLO praten, maakt de conferentie een kans". Voorlopig lijkt ook een dergelijke delegatie niet de goedkeuring van de Israëli sche regering te kunnen weg dragen. Maar de kans bestaat dat Israël, onder zware Ameri kaanse druk, alsnog akkoord zal gaan. „Maar het is niet goed om de druk op Israël al te hoog op te voeren", zegt de Waart. „Dan krijgen ze het ge voel dat de hele wereld tegen hen is en wordt hun 'bastion mentaliteit' alleen maar ver sterkt. Het lijkt mij beter niet alleen sancties tegen Israël door te voeren bij een onwilli ge houding, maar de regering ook te belonen als meer be reidwilligheid wordt getoond". Volgens beide hoogleraren zal een uiteindelijke oplossing in elk geval tot een vorm van Palestijns zelfbestuur moeten leiden. „Maar dat hoeft niet noodzakelijk een Palestijnse staat te betekenen", zegt de Waart. „Ook allerlei soorten van een federatief verband zijn mogelijk, het volkenrecht is vrij flexibel". Volgens Bar tels is het hoopgevend dat „PLO-leider Arafat laatst te kennen gaf dat een federatie zoals België een acceptabele oplossing zou zijn". Vooruitlopend op een even tueel te bereiken vredesver drag ziet Bartels een belangrij ke rol voor Nederland wegge legd. „Nederland zou kunnen deelnemen aan te vormen VN- vredestroepen. Wat betreft controle op de naleving van zo'n verdrag of het scheiden van troepen is er namelijk nog een belangrijke taak te ver richten". SAO PAULO De eco nomische recessie in Bra zilië heeft zijn weerslag op de seksuele prestaties van de Braziliaanse man. Sinds het land in de afge lopen vijf jaar evenzoveel economische shockthera pieën te verwerken kreeg om de gierende inflatie in te dammen, is het aantal klachten over impotentie met honderd procent toe genomen. Tot deze verrassende conclusie komt vaatziekten-deskundige Roberto Tullii, oprichter van het Braziliaanse onderzoeksin stituut voor mannelijke impo tentie. De medicus komt tot zijn gevolgtrekking na een on derzoek van tien jaar. Ver moedens over de invloed van economische saneringsplannen op de potentie had de arts al langer, maar zekerheid ont stond na de invoering van het Collor-plan in maart 1990. Bij zijn aantreden bevroor de Bra ziliaanse president Collor de Mello alle banktegoeden bo ven zevenhonderd gulden voor de duur van anderhalf jaar. Na de bekendwording van de maatregel steeg het aantal klachten over impoten tie met honderd procent. Vrij wel alle cliënten die hulp zochten na de invoering van het economisch hervormings programma klaagden over stress, depressies en slapeloos heid. Opvallend was dat de pa tiënten ondernemers in de leeftijdsgroep 30-45 jaar wa ren. Allen zeiden meer te zijn gaan roken en drinken na het Collor-plan. Naast een economische crisis heeft ook de angst om aids op te lopen invloed op seksuele prestaties. Vooral jongeren lij den volgens de arts onder deze psychische druk, omdat zij veelal nog geen vaste relatie hebben en zoekend zijn naar een partner. Tullii is van me ning dat agressieve anti-aids- campagnes in de media niet bevorderlijk zijn voor het lief desleven. „Kok met de rug tegen de muur. Wat heb je als fractielid van het CDA toch een mooi leven". Een ironische grap in Terzijde, Vrij Nederland. Alle bladen hebben het erover. Kok en de PvdA, de PvdA en Kok. Maar gelukkig is er meer dan dat Kokkerel len alleen. H^DETIJD O jee, een taboe. En we dachten allemaal nog wel dat het bespreekbaar was. Dat is een misvatting, want hasj kan wel degelijk kwaad, zo meldt HP/De Tijd. Vol gens Peter van Dalen, mede werker van het Jellinekcen- trum in Amsterdam wordt de zaak doodgezwegen. „Ook ik heb er niets over geschreven, omdat je in die periode, in de jaren zeventig, toch heel snel op de stoel van EO-achtige organisaties werd gezet. Zo van: die is te gen hasjhiesj, dus die deugt niet. Ook bij collega's heb ik nogal wat schamperheid moeten overwinnen. Want alle aandacht is toch ge fixeerd op dat enge spuiten". Intussen weet Van Dalen wel beter. In een extra bijlage brengt HP/De Tijd de dertigers, de Dolende Dertigers, voor het voetlicht. Een van de ham vragen is wat die lui eigen lijk nog te betekenen heb ben. Althans waar het gaai om het naleven van idealen, om (politieke) betrokken heid. Een grote puinhoop is het. „De dertiger lijkt een onbeschaamde hedonist, die we voor de nadere inrich ting van onze samenleving kunnen afschrijven", schat een redacteur van HP/De Tijd na het weerzien met een beklagenswaardige jeugdvriend in een bloemen- stal. In diezelfde bijlage hoort natuurlijk een stukkie over carrière. Het gejaag op baantjes blijkt voorbij te zijn. Geen Porsche, geen grach tenpand en nauwelijks sala riseisen. Sfeer en plezier op het werk, dat zijn de dingen die weer tellen, meer nog dan de knikkers. Dat knusse sfeertje is binnen de PvdA ver te zoeken. Na de koppeling- en wao-ellen- de zal het nooit meer wat worden tussen Wim Kok en de zwaar gefrustreerde ach terban. Het is nu vooral zaak de tegenstellingen binnen de perken te houden. En dat is een prachtige taak voor de partijvoorzitter. Maijanne Sint is net weggelopen. Wie volgt haar op? Heel wat na men zijn opgedoken. En evenzovele figuren zijn weer afgevoerd. Ze hadden geen zin of werden te licht bevon den. Maar volgens HP/De Tijd zou het best eens een aardig baantje voor Jacques Wallage kunnen zijn. dries tot ei HAAG eeft in i ïeer dar ih edaan o nemer elf", eens Andri of constructies en nutteloze tomaten". O ja, FNV-voorzitter Jol Stekelenburg laat in VN zijn licht schijnen over W Kok. Achthonderd PvdA-af|!®r daar vaardigden gaan eind di dfy &e€ maand uitgebreid zitten je i6öesPai miëren over het lot van Krd en hoe het nu allemaal v der moet. Maar wie zijn ,iegebrui mensen. En aan wie of v ontlenen zij. hun macht? sevier probeert die vragen j beantwoorden. En de koningin wordt Prinsjesdag voor gek gei aldus het weekblad. „Cosn tica en trucs verhullen de overheid de collectie uitgaven niet goed in hand heeft. De miljarden: ta gaat nauwelijks in op echte problemen: de h< premies die werkgevers werknemers over hun inl men moeten betalen, prijzen Nederlandse v\ nemers uit de markt, hi den laagopgeleide imi- granten werk- en dus ka - loos en maken van Ned land als we niet uitkijk een economisch kerkhof" ,Ze moeten het natuurllv >GE1 VOGEL fcrwa zelf weten, maar het is on idse grijpelijk dat de Tweede- merleden ooit hebben besiflatie ten volgend jaar naar <.ent ei nieuw gebouw te verh. zen", luidt de eerste zin 1 een melancholiek st over het gebouw „waarin les herinnert aan de opbl van de parlementaire der ertra^ cratie". Elsevier maakte lands» weemoedige rondgang d( de wandelgangen, voor iïlm* a^es 's ingepakt en weg gister mischi haar toneel is het nagenoeg af|oon_j lopen. „Halflege zalen, volkt met ons-kent-ons de kunstsector. Blote acte die duistere teksten uitk men. In de schouwburg w den de klassieken weer af draaid. De fut is eruit bij gesubsidieerde toneel", s Elsevier nog eens vast. publiek is verdwenen. He een exclusieve affaire worden. Elsevier duikt ter de coulissen. begin met i van and, z De et mo jk om iën oi MAI KT DEf gewicht Emmy Verheij vindt zichzelf „moeilijk, koppig en eigen zinnig". Maar de violiste is ook onzeker. Vandaar dat ze dol is op jurken van Frank Govers. „Als ik zoiets prach tigs aantrek, voel ik me een betoverde Assepoester. Door kerheid blijft". Dat de critici een stempel op haar reper toire (romantisch) hebben gedrukt, was niet altijd even grappig. Want speelde zij in de jaren zeventig niet Pro- kovjef, Pijper, Vermeulen, Bartók en noem maar op? De dirigenten kunnen overi gens wel inpakken. „Er zijn geen slechte orkesten, er zijn wel slechte dirigenten". De ziekte van Alzheimer. Wie veertig is kan het krij gen. Niettemin ligt de ge middelde leeftijd van de honderdduizend patiënten een stuk hoger. Hun aantal neemt nog steeds toe, want we worden steeds ouder en een medicijn is er niet. Ageeth Scherphuis schreef in Vrij Nederland een ge voelig, intriest artikel over deze belangrijkste vorm van dementie. Deskundigen eiï patiënten krijgen het woord. „Toekomst", foetert ze. „Wat heb ik aan toekomst als ik niets kan onthouden? Als het me teveel wordt zeg ik 'bonsoir' en stap ik eruit. Dat is mijn toekomst". Rechters willen aan lastige kerels die hun ex'en het le ven zuur maken nogal eens een straatverbod, dan wel telefoonverbod, scheidver bod of faxverbod opleggen. Ook al geen opwekkend on derwerp, temeer omdat der gelijke verboden vaak ner gens toe leiden, zo blijkt in VN. De machines van de vorige maand overleden kunste naar Jean Tinguely richten evenmin iets uit. Maar boei end zijn ze wel, die „vrolijke Behalve de „totale vertig 7nj7'i wenscrisis" binnen de PvLjjk ~v'rc waarover minister PronlLwel. 3< De Groene spreekt, koliteit 4, het blad met onder meer lijdensweg van Jack Kei' ac'. Met de roman 'On road' oogstte hij nog fa maar daarna werd het Kerouac heeft nooit meegeteld. Dat zit De Gi ne niet lekker. René Zw doet een poging tot eern stel. Op 47-jarige leef 9er- Gl stierf de Amerikaan tamedo^nen eenzaam aan een delirii 50-1421 „Kerouac verdient meer ger. Pfr de status van subcultui en prlj; stripfiguur die hem uitein100- Hai lijk ten deel viel. Daarveren is zijn werk thematisch ibtw: A te rijk geschakeerd. Allkalverei al op grond van zijn taa soort 5, ventiviteit is hij toe aan tuum eerherstel". 'Met allen tegen Servië', luidt kop boven het openingsa kalvere kei van De Groene. 1 kranten leest of zo nu dan een blik op het journ werpt, mag gelijk doorbla ren. Oud nieuws en lijks achtergronden. 1-6,70. I idel redt f< Supe rundere ianvoer aarvan kalfkoi prijzen 1275-1É Handt kwaliteit 110. Ha I35, 1e 100-18 ■3*00? 1e k\ lit 250-: del flai irskalve 80-100 gwerp-arbeiders in de a S'jjli" bieding. Onder die veelz0 kwa)i gende kop beschrijft HN gazine hoe de glastuinbo'k< in het Westland aan i 1 gen ondergang werkt, mige illegale werkers \5-2j55! dienen vijf gulden per 1 ioger. „Koppelbazen", zegt Hai ®pen j „willen mannen die werken, dom zijn en i^pen^ praten. Als je bijvoorbeijzen gi de gewerkte uren niet kil. Hanc uitbetaald en gaat klaglier dan krijg je geen werk Protesteren mag niet". Ook praat HN met Ui^kal Gruschewaja, die na het 1 geluk in Tsjernobyl het s°°r^v zet tegen de autoriteia" *n* leidt. We wisten het maal al, maar schokk blijft het. Natuurlijk wilde HN ook aan de PvdA doen en gin rade bij Cees Schelling, voorzitter van de Voedii bond FNV. Volgens hem de PvdA een CDA wor De oorzaken van de cr Een overdosis acader vervreemd van de achtei en een schaamteloze ba jesjagerij. Verder een artikel meisjes van tien die in I voor een hongerloo bloesjes en shirts voor g Nederlandse warenhu maken. Ten slotte interviewt Theo Beckers, hoogle 'vrijetijdswetenschappen Dat is een hele opluch „Mensen hebben recht luiheid"

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8