ïelikopter £G-gezant eschoten fan den Broek: Sovjetunie krijgt alléén voedselhulp De Spaanse dodenweg aoor^m^LS idóeGou/uMit BUITENLAND DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 roonprins co-piloot >or Van den Broek N HAAG Kroonprins Willem- xander heeft al enkele vluchten ach- de rug als co-piloot van het rege- jsvliegtuig PBX. teren vervoerde hij, gekleed in Mar- -uniform, minister Van den Broek buitenlandse zaken van Moskou Amsterdam, zo heeft de rijksvoor- tingsdienst bevestigd, ids Willem-Alexander een brevet zwaardere tweemotorige toestellen ik heeft, is hij al meerdere keren riloot op de PBX geweest", aldus de D. Bij aankomst op Schiphol ver arde Van den Broek en prettige :ht te hebben gehad. Politieke gevangenen Sovjetunie komen vrij MOSKOU Mensen die in de Sovjetunie op politie ke gronden veroordeeld zijn, krijgen binnenkort am nestie. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Bo ris Pankin gisteren gezegd op de CVSE-conferentie over de mensenrechten. Hij zei dat het proces „om deze mensen te rehabiliteren is begonnen". Vermoe delijk is het afgerond voordat de conferentie op 4 ok tober eindigt. Pankin noemde het noodzakelijk dat „dergelijke situaties zich niet herhalen". Daartoe wil Moskou „mechanismen in het levep roepen die de rechten van het individu waarborgen". De Sovjet minister sprak zich verder uit voor een totale vrij heid van reizen. „De pan-Europese democratische ruimte moet geen gesloten gebieden meer hebben: de burgers van deze landen en buitenlanders moeten vrij zijn om te reizen", aldus Pankin. Moskou wil snel oplossing voor Koerilen-kwestie MOSKOU De Sovjetunie is vastbesloten spoedig met Japan tot een vergelijk te komen over de Koeri- len-eilanden, die sinds het einde van de Tweede We reldoorlog door Moskou worden bezet. Dat heeft Gri- gori Javlinski, vice-voorzitter van het Economisch Managementscomite van de Sovjet-Staatsraad, giste ren gezegd. Javlinski verklaarde dat een Russisch- Japans verdrag uit 1885, op grond waarvan de vier eilanden aan Japan toevielen, de basis moet vormen voor de oplossing van het conflict. „Ik heb reden om aan te nemen dat dit proces op betrekkelijk korte termijn resultaat kan afwerpen", zei Javlinski. De Koerilen-kwestie heeft Japan er tqt dusver van weerhouden om op grote schaal economische hulp te verlenen aan de Sovjetunie. De economische nood is nu echter blijkbaar dermate hoog gestegen, dat in ie der geval de regering van Rusland is omgeslagen. Gorbats jov getuigt tegen putschisten MOSKOU Sovjet-president Michail Gorbatsjov zal als getuige worden ge hoord in de processen tegen de 14 perso nen die ervan worden beschuldigd lei ding te hebben gegeven aan de mislukte putsch in augustus, zo heeft een woord voerder van het Russische openbaar mi nisterie gisteren gezegd. Gorbatsjov was door de coup-plegers tijdens de putsch van 18-21 augustus in zijn datsja op de Krim onder huisarrest geplaatst. Het Russische openbaar ministerie, dat het onderzoek naar de coup leidt, heeft 14 samenzweerders aangeklaagd wegens hoogverraad, waar de doodstraf op kan LGRADO/ZAGREB I helikopter van de Eu- bse Gemeenschap met I boord de Nederlandse Igezant Henry Wij- li dts is gisteravond be ften in de omgeving het verkeersknoop- l Okucani, 100 kilome- en zuidoosten van Za- lelikopter werd zwaar be- pigd, maar geen van de Jtenden raakte gewond. I toestel werd gedwongen Jen noodlanding te maken. Jens het officiële Joegosla- fe persagentschap Tanjug len de EG-missie en de le- joordvoerders hebben ver dat de Kroatische Na- Garde verantwoorde- Was voor de beschieting. I vorige week ontsnapte (aendts ook al aan de Slechts door een snelle lijkende actie en dank zij 1 flinke dosis geluk kon toen worden voorkomen dat de EG-helikopter met de Ne derlandse gezant aan boord werd neergehaald. De minister van buitenlandse zaken van Kroatië, Zvonimir Separovic, uitte gisteren scher pe kritiek, vlak voordat hij naar Den Haag vertrok. Daar wordt vandaag de vredescon ferentie voortgezet. „De vre- desgesprekken over Joegosla- vië die op initiatief van de Eu ropese Gemeenschap gehou den worden, zijn zinloos zo lang het geweld in het land aanhoudt", aldus Separovic. De gevechten in Joegoslavië tussen de verschillende partij en houden onverminderd aan. Separovic zal in Den Haag Kroatië vertegenwoordigen, maar doet dat „met volledige ontevredenheid". „Mensen worden gedood en mensen lij den. Onder dergelijke omstan digheden is een vredesconfe rentie een illusie", zei hij. Se parovic neemt het Europa kwalijk dat het zo langzaam en ondoelmatig reageert op net geweld in Joegoslavië. De Franse president Francois Een Kroatische soldaat blijft op zijn post naast een verwoeste vrachtwagen in een dorpje op zestig kilometer van Zagreb. De gevechten in Joegoslavië gaan onverminderd door. Mitterrand zei gisteren te ver wachten dat Kroatië en Slove nië onafhankelijk zullen wor den. Mitterrand verklaarde verder dat eventueel een vre desmacht van de Verenigde Naties naar Joegoslavië gezon den zou moeten worden om op te treden als buffer tussen de strijdende partijen. Het Euro pees Parlement benadrukte gisteren in Straatsburg dat alle republieken en autonome pro vincies van Joegoslavië een „onvervreemdbaar recht" heb ben op zelfbeschikking. Servische rebellen hebben in tussen een nieuw front in Kroatië geopend door een stra tegisch belangrijke brug aan te vallen die de laatste verbin ding vormt tussen de steden aan de Dalmatische kust en centraal Kroatië. meenschap en in mindere mate Nederland leek te vertegenwoordigen, be vestigde vlak voor zijn vertrek uit de Russische hoofdstad, dat de Sovjetu- vooralsnog alleen ik, die in Moskou maar op korte-termijn- al de Europese Ge- hulp kan rekenen om de SKOU Een voor- Itige minister Van den nie bevolking door de winter te helpen. De internationale gemeen schap is absoluut niet in staat dit land van bijna 290 miljoen mensen langdurig overeind te houden, als Moskou en de re publieken niet bereid zijn zichzelf te helpen, aldus Van den Broek. Dat besef bestaat, volgens de minister, in Moskou ook. Van den Broek: „Je proeft hier enerzijds een soort euforie over het falen van de coup na de overwinning van de demo cratische krachten, maar an derzijds bestaat er grote be zorgdheid over de naaste toe komst. Volgens Van den Broek heeft het weinig zin om Moskou fi nancieel te steunen als de eco nomische verhoudingen tussen het centrum en de republieken niet zijn geregeld, en als er geen markteconomie komt met een gunstiger onderne mersklimaat. Per slot van re kening wordt het belangrijkste werk gedaan door prive-on- dernemers, niet door overhe den, aldus Van den Broek. De minister herhaalde het idee van een 'driehoeksverhouding' waarbij de EG voedselaanko- pen in Oost-Europa doet om de exporten van die landen op te stuwen en de slechte voed selsituatie in de Sovjetunie te verbeteren. BARCELONA De C 246 tussen Castelldefels en Barcelona is de dodenweg van Spanje en je rijdt er liever niet dan wel. Een C-weg vormt de verbinding tussen steden en dorpen in de provincie. Normaal zijn dat kleine kronkelige weggetjes, maar het verraderlijke van de C 246 is dat hij eruit ziet als een snelweg. Je mag er zelfs 100 in het uur rijden. Probleem is dat de infrastructuur van Spanjes dodenweg niet op die snelweg-snelheden is berekend. In het Spaans heet de verbinding tussen Barcelona en Castelldefels een Autovia. een snelweg waarvoor je geen tol hoeft te betalen. Normaal bestaat zo'n Autovia uit vier rijbanen, gescheiden door een heuse vangrail. Ook de C 246 telt vier rijstroken - op enkele stukken zelfs zes of acht - maar de vangrail houdt na de helft ineens op. Vier doorgetrokken strepen moeten op het laatste deel de frontale botsingen voorkomen. Dat lukt niet altijd. In 1990 vielen er ruim dertig doden op de C 246, anderhalf slachtoffer per kilometer. Om over de zwaargewonden maar niet te spreken. Opvallend is wel dat een groot deel van de slachtoffers voetgangers zijn. Want de C 246 is net geen snelweg, dus mag je er ook lopen en fietsen. Op de kilometers waar geen vangrails meer zijn. bij de plaatsjes Ga va en Castelldefels, ligt een dozijn campings. Een aantal daarvan wordt door de C 246 van het strand gescheiden. Dagelijks proberen met strandtassen beladen families, of op sandalen of slippers, de oversteek te maken tussen auto's die 120 tot 140 kilometer per uur rijden, want een maximum-snelheid is ook in Spanje niet iets om je aan te houden. Dat is een van de gevaarlijke situaties die zich elke dag op de C 246 voordoen. Maar er zijn er veel meer. Op de weg rijdt ook een bus. De bus stopt bij bushaltes en bushaltes liggen op de vluchtstrook. De vluchtstrook is iets van een meter breed. Dus stopt de bus eigenlijk gewoon op de weg. De automobilisten die achter de bus rijden, moeten dan öf hard op de rem springen öf met een ruk aan het stuur naar de linkerbaan uitwijken. Het is allebei even gevaarlijk. Op de C 246 lopen ook heroïnehoertjes, een stuk of tien. Die tippelen de hele dag door. ook als het heet is. En daardoor hebben ze nogal weinig kleren aan want dat trekt misschien wat meer klanten. Maar het trekt ook de aandacht van die duizenden andere bestuurders, die niets willen, maar toch even kijken. En ongemerkt drukken ze allemaal even het rempedaal in, want bij 100 in het uur zie je niet zo gek veel. C 246 heeft, tot slot, ook gewone verkeersborden die de afritten aangeven. Met een beetje geluk staat zo'n 150 meter voor de afrit het eerste bord. Maar vaak tref je het bord pas aan als de afrit al begonnen is van de Autovia af te wijken. Vooral buitenlanders, en die rijden er veel op de C 246 richting strand of vliegveld, hebben er duidelijk moeite mee. Dus zie je Italianen of Fransen ineens vlak voor je van de linkerbaan naar de afrit richting vliegveld kruisen. Omdat het vliegveld aan de C 246 ligt en er steeds meer reizigers naar Olympisch Barcelona komen, is de Autovia nu een beetje opgeknapt op de acht kilometer richting de stad. Dat maakt een goede indruk. En de meeste reizigers komen toch nooit op dat andere deel, voorbij het vliegveld richting Castelldefels. Dat kan er dus gewoon zo bij blijven liggen als tot nu toe. Met overreden honden en poezen die langzaam wegrotten. Alleen de verongelukte voetgangers of automobilisten worden snel weggehaald. ;en peak£ ntovi lENA BONNER: esten moet skou niet lstoppen 3t geld" volg van de voorpagina) KOU De hulp aan de etunie dient naar repu- en te gaan die de men- echten in acht nemen. Dit Jelena Bonner, de wedu- an de activist voor de -enrechten en Nobelprijs laar Andrej Sacharov ge prest in Stis n be uw dei ;j( ïer, die in Moskou aanwe- bij de CVSE-conferentie de mensenrechten, zegt ,het gevaar van een bur- orlog zeer reëel is" als. het ten het centrum volstopt geld en zich weinig gele- aat liggen aan het etnisch het zuiden van de etunie. feer bleef gisteren zeer ge nen in de zuidelijke repu- Georgië, waar een deel de Georgische Nationale Ie aan de rand van de dstad Tbilisi bleef staan ldus een opdracht van de dent negeerde om naar de terug te keren, stad bespraken opposi- hun strategie ter- machtsstrijd doorging aanhangers en tegen- Minister van buitenlandse zaken James Baker overhandigt Sovjet-president Michail Gorbatsjov een cadeautje, verpakt in de Amerikaanse vlag. De sfeer is bijzonder vriendelijk in het Kremlin: even daarvoor kreeg Baker van Gorbatsjov de video cadeau, waarop beelden van de Sovjet-president en zijn familie tijdens hun gedwongen verblijf in de Krim. tijdens de coup. FOTO: AFP schermen om tegen de presi dent te protesteren. Gamsachoerdia had eerder deze week de Garde opgedra gen zich aan hem te onder werpen, naar hun barakken te gaan en opdrachten van hem af te wachten. Crititci zeggen dat Gamsa choerdia, zelf een vroegere dissident die in mei met over weldigende meerderheid tot president is gekozen, de oppo sitie en een groot aantal etni sche minderheden in zijn standers van president Zviad Gamsachoerdia. Een deel van de Nationale Garde staat op ettelijke kilometers van Tbili si,' aldus woordvoerder Tamaz Tseretely van de oppositionele Nationaal-Democratische Par tij van Georgië. Hij wees er op dat de opstandi ge militairen neutraal willen blijven in het geschil over de regeerstijl van Gamsachoerdia, maar dat ze gezworen hebben het recht van het volk te be- Ivan Silajev, die na de misluk te staatsgreep door president Gorbatsjov was benoemd tot feitelijk interim-premier van de Unie, heeft gisteren ver klaard volgende week uit zijn functie te zullen treden. Sila jev, die officieel hoofd is van het Comité voor de leiding over de Sovjet-economie dat tijdelijk de Unie bestuurt, geeft zijn post maandag op. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA j 12 Van Riebeeck ontvangt de Hottentotten zeer vriende- "^^v'óór alles wil hij onenigheid met de inboorlingen voorkomen btuurlijk is hij graag bereid een paar buffels te kopen. Onder /plichtplegingen trekken de inboorlingen na enkele uren weer J aar wanneer 's avonds Van Riebeeck in zijn hut zit te wer- I jtreedt een wachtsman plotseling gehaast binnen. De onbe- ïllOl 'bare Hottentotten zijn teruggekomen en hebben het vee ^rlVan Riebeeck had gekocht, weer gestolen. En bij de scher mutselingen die daarbij ontstonden, hebben zij een bewaker ge dood. Van Riebeeck spoedt zich naar buiten en vindt daar het lichaam van een van zijn beste medewerkers, doorboord met een assegaai. En dat is niet de enige tegenslag. Het materiaal, uit Holland meegenomen voor het bouwen van huizen, is verkeerd gestuwd en ligt helemaal onder in de ruimen van de „Dromeda ris". Dat betekent dagenlang extra zware arbeid. Bovendien blijft de regen uit. En het volk begint weer te morren. „Israël moet leider van Hezbollah laten gaan" BAYRUT In het com muniqué van de gijzelne mers wordt geëist dat ook Israël alle gevangenen laat gaan. De verklaring maakt met name melding van sjeik Abdul-Karim Obeid, de door Israel ont voerde Hezbollah-leider. „De eerste fase is voltooid door de vrijlating van de groep van vandaag en wij hopen dat de andere fasen spoedig zullen volgen om deze kwestie af te ronden. Wij zullen onze ver plichtingen en toezeggingen nakomen zolang de anderen hetzelfde doen," aldus de groep. Sjeik Obeid, een pro-Iraanse sji'itische geestelijke, werd in augustus 1989 door Israëlische commando's ontvoerd uit zijn woning in het Zuidlibanese dorp Jibsheet. De verklaring over Mann was de eerste publiekelijke erken ning dat de groep de Brit vast houdt. De groep zei eerder de Amerikaan Joseph Cicippio (60) en de Amerikaan Edward Tracy in handen te hebben. Het is vandaag precies zes jaar geleden dat Cicippio werd ont voerd. Tracy kwam afgelopen 11 augustus vrij. Op de dag van Manns ontvoe ring zei een tot dan onbekende groep, Gewapende Strijdcel- len, dat hij door haar was ont voerd. De groep voegde hier aan toe dat Mann zou worden vrijgelaten indien de Britse re gering een eerlijk proces zou garanderen van „kameraden" die waren gearresteerd na de moord in 1987 op de Pale stijnse cartoonist Naji al-Adha- mi. Scotland Yard zei indertijd geen arrestaties te hebben ver richt naar aanleiding van Ad- hami's dood. Gevaar Japanse leden van Greenpeace varen demonstratief rond het Amerikaanse vliegdekschip 'Indepen dence'. De actievoerders kwamen in protest omdat het schip nucleaire wapens aan boord zou hebben. De Independence arriveerde gisteren in de nieuwe thuishaven in Yokosuka, vijftig kilome ter ten zuiden van Tokyo. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7