I Lamer en kabinet jerwi jten bonden ïislukken overleg I Na vier jaar discussie: een onsje meer winkeltijd m dae Soorcvnt PvdA-gewest Den Haag achter Kok Pronk wekt woede vakbonden ^ustnebond lanceert wao-pian Bonden organiseren massale demonstraties BINNENLAND DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 lel tegen blindheid diabetes op komst HT Prof. dr. F. Hendrikse, bijzon- logleraar oogheelkunde in Nijmegen, ht dat er binnen afzienbare tijd een ip de markt komt dat blindheid bij 1 met diabetes kan voorkomen. Hij zei de vooravond van een groot interna- congres in Nijmegen eind deze over oogafwijkingen bij suikerpa- Diabetes is in de westerse wereld de ijkste oorzaak van blindheid bij men sen de 20 en 75 jaar. De kans dat een s-patiènt blind wordt is 25 keer zo Is die van iemand die geen suikerziek- t. Dierproeven in de VS hebben vol- endrikse aangetoond dat er een stof jrden geïsoleerd die de wildgroei van aatjes in het oog tegenhoudt of afremt, ikt dat deze stof uiteindelijk ook bij kan worden toegepast. Aids-congres volgend jaar in Amsterdam AMSTERDAM Het achtste internationale aids-congres, dat aanvankelijk in de Verenigde Staten zou worden ge houden, komt naar Amsterdam. Dit heeft prof.dr. E. Rui tenberg, algemeen directeur van het Centraal Laborato rium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) in Amsterdam, meegedeeld. De wetenschappelijke bijeenkomst wordt volgend jaar ge houden in de RAI en duurt van 19 tot en met 24 juli. Het congres wordt naar verwachting door meer dan 10.000 mensen bezocht. Het aids-instituut in de Amerikaanse plaats Harvard, dat het congres samen met de Nederland se Stichting Aids organiseert, besloot de bijeenkomst te verplaatsen, omdat Nederland een geïntegreerd aids-be- leid voert. Bij de beslissing speelde ook mee dat Neder land geen inreisbeperkingen voor seropositieven en aids- patiënten kent, zoals de VS. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG PvdA-lei- der Kok nam gisteren in Scheveningen uitgebreid de tijd om duidelijk te ma ken waarom volgens hem de verslechteringen van de wao noodzakelijk zijn. De meeste aanwezigen le ken zich aarzelend achter Kok op te stellen. Van de huidige wet gaat een „uitnodigende werking" uit, die er mede de oorzaak van is dat steeds meer jongeren om psychische redenen de wao in- „Ik vind het benauwend dat wij een open huis bieden aan zo'n grote groep mensen waarvan wij weten dat ze er waarschijnlijk nooit meer uit komen. Tenzij... tenzij we het stelsel zodanig veranderen dat het een aansporing gaat vor men aan mensen om iets snel ler aan de slag te gaan. En dat is wat het kabinet beoogt". Ook deze avond was er veel kritiek op Kok, maar het PvdA-gewest Den Haag leek toch niet van zins een poging te steunen om de leider op het bijzondere wao-congres van 28 september af te zetten. De meeste aanwezigen maakten de indruk het eens te zijn met een bejaarde spreker die Kok het volgende toevoegde: „Wim, van mij hoef je niet weg. Je moet alleen eens leren 'neen' te zeggen tegen Ruud Lubbers". Kok deed gisteravond een op merkelijk harde aanval op de keuringsartsen van de Ge meenschappelijke Medische Diensten. Het is aan hen te wijten dat herkeuring van huidige wao'ers tamelijk zin loos is, aldus de vice-premier. „Want heel veel artsen hebben voor zichzelf het gevoel dat ze alleen klantvriendelijk zijn als ze alles bij het oude laten. Wat hun betreft is het: eens in de wao, altijd in de wao". Aantal drugsverslaafde gevangenen groeit snel DEN HAAG Het aantal druggebruikers dat in gevan genissen, huizen van bewaring, penitentiaire ziekenhui zen, tbs-inrichtingen en kinderbeschermingshuizen te rechtkomt, is de afgelopen jaren sterk gegroeid. In 60 gevangenissen, huizen van bewaring en penitentiaire ziekenhuizen telde men vorig jaar 4863 heroïneverslaaf- den, van wie er 3364 met methadon werden behandeld, 1380 cocaïneverslaafden, 1360 verslaafden aan rohypnol en 89 verslaafden aan amfetamine Verder waren 1532 gedetineerden verslaafd aan alcohol. In totaal verbleven in 1990 ruim 21.000 gedetineerden in de 66 instellingen in Nederland. De groei wordt geschat tussen de twintig en veertig procent, maar exacte cijfers zijn niet bekend, omdat de registratiemethoden het afgelopen jaar zijn ge wijzigd. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1990 van de geneeskundige inspectie bij het ministerie van justitie. ht ho' ities ind EBRAND BIJLEVELD IAAG Het kabi- een meerderheid Tweede Kamer e mislukking van erleg tussen vak- ies en kabinet aan tbreken van goede itieven van de kant vakbeweging. De sies die de vakbe- wilde doen zijn het kabinet vol- intoereikend om de voorstellen ten aanzien van wao en Ziek tewet te heroverwegen. Dat bleek gisteren tijdens het kamerdebat waar door Groen Links om was gevraagd. Mi nister De Vries van sociale za ken herhaalde de toezegging die hij aan de centrales deed om de bevriezing van de wao- uitkeringen ongedaan te ma ken als de effecten van de maatregelen succesvol zijn. Dan moet het aantal wao'ers terug zijn gebracht op het ni veau van 1989. Het kabinet verwacht dat er in 1994 veel meer arbeidsongeschikten zijn. Groen Links vindt dat de toe zegging van het kabinet dan ook meer lijkt op een „utopie". PvdA-woordvoerder Leijnse ziet de toezegging van De Vries wel degelijk als reële verbetering van de eerdere kabinetsplannen. Hij wil daar over komend voorjaar duide lijkheid hebben bij de defini tieve vaststelling van de wijzi ging van de wao en Ziektewet. Het CDA hield zich volledig op de achtergrond. Bij het be langrijke debat was op een be paald moment slechts één CDA-kamerlid aanwezig. De oppositie-partijen hebben de opstelling van het kabinet tij dens het overleg met de vak bonden gehekeld, omdat van kabinetszijde geen enkele con cessie is gedaan richting de vakbonden. Premier Lubbers en vice-premier Kok lopen temidden van de monstranten over het Binnenhof op weg naar de Tweede Kamer waar gisteren het wao-debat werd gehouden. FOTO: ANP DEN HAAG „Klink klare onzin en belachelij ke suggesties". Met deze woorden reageren de vak bonden op de 'onthulling' van PvdA-minister Pronk dat de werkorganisaties afgelopen zomer nog in stemmend reageerden op de eerste kabinetsbeslui ten ten aanzien van ziek tewet en wao. De groot scheepse protestacties die na 14 juli op touw werden gezet zouden volgens Pronk vooral bedoeld zijn om de loononderhande lingen hoog in te kunnen zetten. In een interview met het weekblad 'De Groene Amster dammer' zegt Pronk letterlijk: „Er is deze zomer dus continu contact (met de bonden) ge weest". Ik wil er niet veel over kwijt, ieder zijn eigen vak. Interessant is wél dat een vooraanstaande vertegenwoor diger van de vakbeweging - ik noem geen namen - tegen ons heeft gezegd: „Jullie hebben er meer uitgesleept dan we voor mogelijk hadden gehouden". Volgens FNV-woordvoerster Els Tieman is dat onwaar en spreken de feiten voor zich. „Geen enkele vertegenwoordi ger van de vakbeweging heeft deze zomer gezegd: goed zo ka binet. Integendeel. We waren geschrokken en geschokt over de besluiten van 13 juli. We hebben ook continu laten we ten dat verlaging van de uit keringen voor ons onaan vaardbaar was en dat dit heel zwaar woog. En dat we acties zouden voeren om hogere looneisen te kunnen stellen is al helemaal belachelijk. Zie ons arbeidsvoorwaardenbeleid dat deze week is gepresen teerd. Ik heb maar één verkla ring voor het verhaal van Pronk; hij wil de vakbeweging blijkbaar in een kwaad dag licht plaatsen". Pronk gaat in 'De Groene' uit gebreid in op de interne pro blemen van de PvdA. Volgens de PvdA-minister, die aan de wieg stond van het vernieu wingsrapport Schuivende Pa nelen, is er sprake van een 'to tale vertrouwenscrisis'. „Het gaat op de vergaderingen niet eens over de wao, maar ook over de Golfoorlog, de tussen balans, de onderwijsbezuini- gingen en over dë vraag of de sociaal-democratische beginse len in de meest ruime zin zijn aangetast". De kans dat Kok op het bij zonder partijcongres 28 sep tember het vertrouwen van de partij krijgt schat Pronk op niet meer dan vijftig procent. Hij voegt er aan toe: „De vraag is tweezijdig. Je moet als poli tieke leiding ook tot de conclu sie kunnen komen: wij ver trouwen de partij, de achter ban". Als over enkele maan den concrete beslissingen moeten worden genomen over de gevolgen van het milieube leid voor de inkomenspolitiek zal er volgens Pronk overigens „net zo'n opstand als nu over de wao uitbreken. Dat weet ik iFOORT De Indus- ld FNV probeert mede- Is te vinden voor een ei- In om ziekteverzuim en ongeschiktheid terug te Het plan, getiteld n of Miljarden?', brengt de bond samenhang in ideeën omtrent pre- begeleiding en her- g en schept verplich- voor werkgevers en A en VVD: tingstijd De ledenvertegenwoordiging (bondsraad) heeft het bestuur gisteren toestemming gegeven om het plan uit te dragen. Daarbij is de hoop vooral ge vestigd op het PvdA-congres op 28 september. „Daar wordt uiteindelijk over de kabinets plannen besloten en over de toekomst van Wim Kok", al dus voorzitter B. van der Weg op een persconferentie in Amersfoort. De bond is met het plan aan de slag gegaan na de kabinetsbesluiten van 13 juli. Het is volgens Van der Weg een discussiestuk en „geen alternatief voor de ordi naire bezuinigingsplannen van het kabinet". ROTTERDAM De vak bonden FNV, CNV en MHP organiseren twee massale demonstraties te gen de wao-plannen van het kabinet. Op Prinsjes dag zal de Rotterdamse Coolsingel het toneel zijn van een protestbijeen komst waarbij op het grootste video-scherm van Europa de troonrede wordt getoond. Op 5 okto ber demonstreren de vak bondsleden op het Haagse Malieveld. Volgens woordvoerders van de vakbeweging is door het mis lukken van het gesprek met het kabinet de stemming on der de vakbondsleden alleen maar grimmiger geworden. „Overleg met het kabinet werkt blijkbaar niet", zegt een FNV-woord voerder. „We zul len het dus van acties moeten hebben. Voor ons is het mis lukken van de onderhandelin gen een stimulans de acties te verhevigen. We zullen nog harder tekeer moeten gaan". Aan de demonstratie op de Coolsingel zal een protestmars vooraf gaan. „Die zal langs een aantal bedrijven voeren waar van we de werknemers zullen proberen te overtuigen zich bij de protestmars te voegen zegt een CNV-woordvoerder. „Zeker is dat bij een aantal Rotterdamse bedrijven de boel plat gaat op Prinsjesdag. We verwachten ongeveer 15.000 mensen op de Coolsingel Volgens de vakbeweging zal niet alleen op Prinsjesdag actie gevoerd worden. „Dat is pas het begin", zegt de FNV- woordvoerder. „Aangezien de actiebereidheid onder de leden niet meer is te temperen, wor den onze verwachtingen steeds brutaler. De strijd tegen de wao-plannen gaat dus ook na Prinsjesdag door". aten mfi lg van de voorpagina) iAAG VVD en willen ook de mo- eden voor nacht- vergroten. Op het k zijn er alleen ichtwinkels in Am- Amstelveen en am. Het CDA ver- i fel tegen die ver- g- rdvoerder Schart- et een klemmend minister Andriessen t- en avondwinkels e te staan in grote ste- vreest dat de voorge- egeling de zelfbedie- cen in kleinere plaat- leert. PvdA en VVD de toekomst de win- ng nog vrijer maken, irtijen overwegen zelfs luitingstijden helemaal ten. ïstenbond FNV zal bij nderhandelingen vast- aan een doordeweekse ijd om zes uur. Uit kan volgens de bond i vrijwillige basis voor ners gebeuren. Met il supermarkten heb- inden voor een proef- van een jaar al derge- praken gemaakt. DEN HAAG De politie ke kruideniers hebben vandaag een onsje extra winkeltijd in de aanbie ding nu dan eindelijk het besluit is gevallen de slui tingstijd te verschuiven van zes uur naar half ze ven. Die verrijking van de nationale winkelcultuur is te danken aan vier jaar heftig discussiëren. Maar er is dan ook geen enkel argument van ideologi sche, sociale, kosmische of culturele aard over het hoofd gezien. De winkelsluitingswet behoort langzamerhand tot de politieke curiosa van ons land. De wet stamt uit de crisisjaren. Om een •eind te maken aan de veel te lange werkdagen werd in 1930 besloten de sluitingstijd wette lijk vast te leggen. Die wet is tientallen jaren onveranderd gebleven totdat in 1976 enkele flinke wijzigingen werden aan gebracht. Zo werden onder meer de koopavonden geïntro duceerd. Sinds die ingreep is het niet meer rustig geweest rond de winkelsluitingswet. En hoe vreemd dat ook op het eerste gezicht lijkt, het hangt allemaal nauw samen met onderwerpen als secularisatie, individualise ring, Europese eenwording en decentralisatie. Vandaar dat de gemoederen van de midden stand vertegenwoordigdende parlementariërs behoorlijk ver hit raken bij het onderwerp. Het is geen toeval dat het ei genlijke debat in de Tweede Kamer plaatsvindt tussen mid denstander (CDA-kamerlid Schartman) en banketbakker (VVD-kamerlid Van Erp). Ter wijl Schartman met zijn perso neel een feestje in de winkel vierde toen in 1976 de zater dagse sluitingstijd van zes tot vijf uur werd verschoven, sloeg Van Erp diezelfde dag de dee groller woedend op de toon bank stuk. Schartman was blij zijn weekeinde vervroegd te kunnen wijden aan gezin, kerk en ontspanning, terwijl Van Erp zijn onderneminesvrijheid opnieuw beknot voelde. De liberalen begrijpen absoluut niet hoe de gezonde Hollandse koopmansgeest zo bekrompen kan zijn als het gaat om een half uurtje extra winkeltijd. In België zijn de winkels veel lan ger open, in Frankrijk kun je 's avonds ook prima bij de bak ker terecht en in Engeland hebben de winkels eveneens veel meer vrijheid, maar de Nederlandse winkelsonderne- Leefpatronen De argumenten voor een aan passing zijn duidelijk. Minister Andriessen van economische zaken schrijft in zijn toelichting bij de nieuwe wet dat consu menten in toenemende mate behoefte hebben aan uitbrei ding van de winkeltijd. „Er is sprake van een veranderende maatschappelijke behoefte als gevolg van het groeiend aantal alleenstaanden en tweeverdie ners", aldus de minister. Bo vendien zou het leefpatroon van etnische minderheden ge richt zijn op latere winkeltij den, waardoor ook deze grote groep een latere sluitingstijd op prijs stelt. Het CDA verbaast zich over het feit dat er zoveel begrip is voor dynamische yuppies, de ij verige tweeverdieners en de et nische minderheden, terwijl voorbij wordt gegaan aan de bedoeling van de wet. Is de winkelsluitingswet immers niet in het leven geroepen om de winkelier juist te beschermen tegen die eeuwige vraag van de klant? Bovendien zijn er maat schappelijke ontwikkelingen die uitbreiding van de ope ningstijden eerder overbodig maken. Te denken valt aan de doorgaande arbeidstijdverkor ting en de behoefte aan vrije tijd. De ondernemers zijn trouwens allerminst blij met het cadeau uit Den Haag. Uit enquêtes blijkt dat het overgrote deel van de ondernemers helemaal geen behoefte heeft langer in de winkel te staan. Door extra winkeluren breidt de klanten kring in het geheel niet uit. Voor de meeste middenstan ders komt er alleen een pro bleem bij. Als de winkeltijd wordt vergroot van 52 naar 55 uur moet hij ook meer perso neel in dienst nemen of op z'n minst extra betalen. De bonden vrezen nu, dat dit een achter uitgang betekent voor het per soneel. Overigens blijken ne gen op de tien consumenten evenmin behoefte te hebben aan meer boodschappen-uren. Het winkelen tussen zes en ze ven is immers helemaal geen aantrekkelijk tijdstip. Compromis Dat de uitbreiding er toch komt, is mede het gevolg van overleg tussen consumenten bonden, vakbonden, midden standers, overheid en groot winkelbedrijven. De grootwin kelbedrijven en consumenten bonden zijn warme voorstan ders van extra openingsuren. Met name warenhuizen, maar ook supermarkten buiten de stad, hebben baat bij de koop krachtige werknemers die na werktijd in de auto stappen om in één keer alle boodschappen in huis te halen. Minister Andriessen heeft tus sen de belanghebbenden be middeld wat geleid heeft tot het compromis van een half uur extra winkeltijd. Nu kan het parlement na jarenlange discussie tenslotte vandaag in stemmen met dit compromis waar alleen de kleine christelij ke partijen tegen zijn. Het CDA legt zich bij het compromis neer. Het debat heeft gezien de over wegingen dus weinig te maken met de kruideniersmentaliteit van politieke partijen, vakbon den en middenstanders, maar is direct het gevolg van individu alisering en consumentenge drag. Het bijbehorende econo mische belang prevaleert nu boven het sociale belang van de 600.000 middenstanders met hun werknemers. Principes De discussie over de opening op zondag is een ietwat bizarre vertoning geworden. De minis ter is naar eigen zeggen be hoorlijk onder de indruk van het principiële betoog van Van Dis, vertegenwoordiger van de Staatkundig Gereformeerde Partij, die de geheiligde zondag net als GPV, RPF en CDA wil vrijwaren van handel. Maar nog geen vijf zinnen later liet de bewindsman tijdens het debat weten dat het iedereen kan overkomen dat je op zon dag „zomaar onthand bent". Je zult maar ineens een pak sui ker nodig hebben, bedacht de CDA-bewindsman zich opeens. Dan is het toch wel makkelijk dat je bij een avondwinkel te recht kunt, want die zijn wel aan het eind van de zondag middag open, aldus Andriessen tijdens het debat. Dat de win kels vier zon- of feestdagen per jaar open zijn (bedoeld voor bij voorbeeld Tweede Pinkster dag) moet wat hem betreft mo gelijk blijven. Uitbreiding daar entegen stuit bij de minister op „serieuze principiële" bezwa ren. Dergelijke vlottende prin cipes kunnen alleen CDA-mi- nisters verdedigen. (E EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" Ultgeverlj/Wavery Productions ADVERTENTIE Ook al hebt u écn of meer spaarrekeningen, u zult er nog een moeten openen. ant alleen met de nieuwe RenteRekening van Spaar beleg krijgt u zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Geen minimum storting. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus u kunt zelf bepalen hoeveel u stort en wanneer. Geen minimum saldo Zonder beperkingen tie hoogste rente van Nederland. Dus geeft elk bedrag dat op de rekening staat ook rente. Geen opnameheperkingen. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus mag u ook kosteloos opnemen wat u .wilt. Geen opnametermijn. Zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland. Dus u kunt op ieder moment geld opnemen, zonder dat daar boete tegenover staat. Meer vrijheid van handelen is niet denkbaar. Wel de hoogste rente. Toch één voorwaarde. Om een Rente- Rekening te openen (rente momentcel 7,5%) of voor informatie moet u even de coupon invullen of bellen met Spaarl>eleg: 06-8822. L u verzekeringsadviseur kan u ook informeren. De RenteRekening van Spaarbeleg, zonder beperkingen de hoogste rente van Nederland SPAARBELEG, 10096 DOCHTER VAN~^EGON I Ja, stuur mij - vrijblijvend - n rde Spaarbeleg RenteRekening. I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5