3edri jf maakt markt /oorschoten schoon Schippert jesdagen zetten de klok terug in Warmond DUIN- EN BOLLENSTREEK Sassenheimse najaarsfeesten 199 lidaeGomcwl DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 REGIOJOURNAAL Berini's Het theaterseizoen in de Noord wijkerhoutse Schelft wordt zaterdag ge opend met een optreden van De Berini's. Het oer- Rotterdamse duo Annie en Harrie brengt hun pro gramma ..Het Naadje van de Kous" op de planken. Kaartjes kosten f17,50 en zijn te koop bij de VVV in Noordwijkerhout. Film Filmhuis Lisse bestaat tien jaar en viert dat zater dag met het draaien van .twee beroemde rolprenten in 't Poelhuys aan de Vi- valdistraat. Om zeven uur staat de Britse kinderfilm „The Witches" van regis seur Nicolas Roeg op het programma. Om kwart over negen begint de film Ghost" met Patrick Swayze en Whoopi Gold berg van regisseur Jerry Zucker. De toegangsprijs bedraagt f7 per voorstel ling, houders van een CJP of Pas 65 moeten f5 beta len. Voetbalkleding De voetballers van VVSB uit Noordwijkerhout zijn hun complete nieuwe uit rusting kwijt. De paars gele team tas met 14 paarse shirts, evenzovele gele broekjes en 14 paar gele kousen is afgelopen maan dag verdwenen bij de was serette aan de Schoolstraat in Noordwijkerhout. De shirts dragen de tekst „VVSB Promotion". Wie informatie over de gesto len spullen heeft kan con tact opnemen met R. van Dam. 02523-72774. Sasenheim krijgt carpoolterrein SASSENHEIM De gemeen te Sassenheim wil het par keerterrein aan de Oosthaven inrichten als carpoolterrein. Het terrein voldoet volgens de werkgroep verkeer, die zich over de zaak gebogen heeft, aan de wettelijke voorschrif ten die vanaf 1 november aan zo'n terrein gesteld zullen gaan worden Ook vindt de werkgroep dat het parkeerter rein gunstig is gelegen voor carpoolers. Het terrein ligt vlakbij de provinciale weg en de opritten naar de rijksweg A44. De parkeerplaats waarop ruimte is voor 61 auto's zal worden voorzien van vijf me dedelingenborden die door de ANWB zijn ontwikkeld. De to tale kosten worden door de werkgroep geraamd op drie duizend gulden. De commissie verkeer zal volgende week ad vies uitbrengen over het voor stel. Onderscheiding voor Katwijker KATWIJK Amerik Souve- rein, directeur van het Kat- wijkse automobielbedrijf Dijk sman, heeft gisteren een ko ninklijke onderscheiding ont vangen uit handen van burge meester G. van Montfrans. De 68-jarige Souverein kreeg de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau opgespeld tijdens een receptie ter gele genheid van zijn 50-jarig za- kenjubileum. De Katwijker is sinds 1941 werkzaam bij Dijk sman. Sinds zijn pensionering in 1988 werkt hij nog steeds bij het bedrijf, zij het minder in tensief. Winterwerk weer van start in Valkenburg VALKENBURG De gezamelijke jeugdraden van de Ge reformeerde gemeente en de Hervormde kerk in Valken burg organiseren verschillende activiteiten in het kader van de opening winterwerk. Vrijdag 20 september wordt om 19.00 uur begonnen met touwtrekken bij het trefpunt met teams uit alle kerkelijke geledingen, zoals de kerke- raad, jeugdraad, clubleiding en leiding van de zondag school. Na het evenement is er vanaf 21.00 uur in de zaal van de Hervormde Kerk een samenzijn voor de jeugdra den. Zaterdag 21 september zal om 10.00 uur een „beach- party" op het speelveld aan de Marinus Poststraat. Aan sluitend zal een gezamelijke broodmaaltijd worden genut tigd. 's Middags om half twee zal André Verhagen uit Er- melo in de christelijke bassisschool De Burcht met zijn pop pentheater een programma verzorgen onder de titel „De Troubadour". Dit is een spel in de sfeer van de middeleeu wen en is bestemd voor kinderen van 4 tot en met 11 jaar. IORSCHOTEN Een ticulier schoonmaak- 'Irijf gaat het zwerfvuil 7 de Voorschotense rkt te lijf. Het betreft j i proef voor drie maan- 21.311 die morgen al begint. kosten bedragen op (ai); irbasis 12.000 gulden. marktkooplieden 7 eten daarvan de helft i alen, maar de proefpe- metfv de kost hen niets. 3456 de commissie marktzaken Chr. Verplancke gisteren 1 r deze proef: „Uiteindelijk 3;V"ba dt het dus toch een verho- g. Voorschoten is de duur- my markt in de hele omgeving |,orenfestival H Noord wijk 1 (ORDWIJK Een lan- JDEO, [ijk korenfestival in t.45, 2 lordwijk-Binnen zal za- nai 'i: dag één van twee grote Nuin enementen zijn in het tto Me der van het 125-jarige Jileumfeest van de bad- iats. Buiten de St. Je- enskerk, waar het festi- gehouden wordt, zal oude ambachten- cJarkt voor vertier zorgen. 14.00 4: fakende koren als het Wor- '3 ;r Mannenkoor, Scholum ntorum van het Ward Cen- im Nederland en het Alme- Christelijk mannenkoor lien met een aantrekkelijk pertoire deelnemen. Uit de - gio dingen de koren Leids Iicaal Ensemble, Noordwijkse ibbel Mannenkwartet Con Kamerkoor Cantilene naIt Katwijk, Kamerkoor Pur 7n de ng uit Leiden, The Seaside ngers uit Noordwijk, Kamer- weeke jor Hagacantare uit Den ElDEf aa& en Vrouwenkoor Pro 59 v intare, eveneens uit Den tus aag, mee naar een van de te vinnen prijzen. Een deskundi- jury, bestaande uit dirigent iné Verhoeff; orgeldocent ilkert Grondsma en muziek- •censent Adraan Hager, zul- de prestaties beoordelen. d^et programma begint zater- om l*en- Tussen half n en tien over een-wordt er IING londertf! - 18.30 warmond De war- 'u ]p, ïondse gemeentehaven i40iedt zaterdag een voor- orlogse aanblik als daar st. Ein ientallen schepen van Di imstreeks een halve eeuw lud zijn afgemeerd. Die j< chepen liggen daar in het .17 45° tader van de Warmondse 11.30 ïchippertjesdagen, waarin van*) °k de Open Monumen- Acad endag is opgenomen. patif J15-15 ^arm0nd d0et V00r het eerSt nee aan deze daë- De Schip- 19.00 >ertjesdagen, die vrijdag al be- r oudi [innen, beleven na het succes patiënt van vorig jaar hun tweede af- evering. In tegenstelling tot bVeel andere evenementen in hooi het dorp, die vooral bedoeld specii zijn voor de inwoners zelf, is lerklinif nu uitdrukkelijk het streven mensen van buiten aan te raak rr [rekken. JezoekiHet zwaartepunt van de acti- oudeviteiten dit weekeinde ligt op over! zaterdag, maar op vrijdag ko- men de authentieke plezier- turoiogJjachten al aan bij de Gemeen- Ooghedtehaven. Een veertigtal van 15.00 i deze schepen, aangevuld met *"8 3 sleepboten zullen in de «akin '00P van de dag aanmeren. De vade eigenaren zijn verenigd in de vereniging Oude Glorie. De jachten zijn minstens 50 jaar oud en verkeren nog in origi nele staat. Het gaat bij deze „monumenten te water" om bakdekkruisers, directieboten, klippers, kofferdek-kruisers, Maaskruisers en salonboten. De meeste deelnemers komen uit de omgeving en bevaren regelmatig de Kagerplassen. De animo onder de bijna twee honderd leden tellende vere niging is bijzonder groot. Vol gens de voorzitter van Oude Glorie is sinds de oprichting van de vereniging in 1978 het aantal inschrijvingen voor een evenement nog nooit zo hoog geweest. De schippers is ver zocht zo lang mogelijk te blij ven, zodat bezoekers op zon dag ook in de gelegenheid te zijn de jachten te bekijken. „Vorig jaar hebben we de be langstelling op zondag wat on derschat", bekent Nico Ouwe hand van de Stichting War mondse Schippertjesdagen (SWS). „Veel schepen gingen al vroeg weg om op tijd thuis te zijn. We hopen dat dit jaar te voorkomen". Activiteiten Op zaterdag zullen de bezoe kers ogen en oren tekort ko men om alles in zich op te ne men. Behalve de SWS en de Gemeente Warmond hebben ook de VVV, Historisch Ge nootschap Warmelda, de Stichting Oude Toren, Vereni ging het Oude Raadhuis van Warmond, de Rijnlandse Mo lenstichting en Stichting Het Zuidhollands Landschap mee- Oude sleepboten zullen ook in Warmond afmeren. gewerkt om een uitgebreid programma op te stellen. Om 10.00 uur vindt met enig cere monieel de opening van het evenement plaats met als the ma „Monument aan 't water". Op het Pleintje bij de Pomp wordt gezongen door het veer tig leden tellende zeemanskoor De Compagniezangers. Zij worden muzikaal ondersteund door de formatie Knapzak met schippersklavier, viool en doe delzak. Zangers en muzikan ten zijn afkomstig uit Hoorn. In de loop van de dag zullen op diverse plaatsen in het dorp optredens verzorgd worden. foto: pr Op het pleintje zal een infor matiestand aanwezig zijn waar inlichtingen verstrekt worden over het evenement. Daar is ook het boekje verkrijgbaar dat de Gemeente voor deze ge legenheid heeft laten samen stellen met daarin een wande ling langs Warmonds monu menten en andere beziens waardigheden. De meeste monumenten zijn slechts van de buitenkant te bezichtigen. De beschrijving in het boekje moet volstaan. In de Theekoepel in Park Groot Leerust kunnen de liefhebbers de gehele dag van een kopje thee genieten. Het bos van Huys te Warmont is op deze dag gratis toegankelijk. Van wege vakantie van de beheer ders kunnen er geen rondlei dingen gegeven worden. De Stichting Het Zuidhollands Landschap heeft in de infor matiestand een uitgebreide be schrijving liggen. Het land goed Oostergeest is voor het eerst opengesteld. Deze buiten plaats wordt nog steeds parti culier bewoond. De bewoon ster, mevrouw Leemans, geeft om 11.00 uur en om 15.00 uur rondleidingen door het bos. De woning is niet te bezichtigen. De Stichting Oude Toren ver zorgt rondleidingen bij de er naast gelegen ruïne. Daarnaast ligt het Mariënhaven-complex. Daarvan is de historische ka pel opengesteld. Er zijn gidsen aanwezig voor een rondlei ding. Om 16.00 uur geeft het kamerkoor Ars Antiqua een concert, afgewisseld met orgel recitals door Jan Willem van Geldre. Behalve de wandel tocht kan er ook een gratis rondvaart gemaakt worden op klassieke schepen langs mo lens en monumenten met een kore aanleg bij de Broekdijk- molen. Ook daar zijn gidsen aanwezig. Bij de Pomp wordt ook een groot waterbassin opgesteld waarin leden van de Kenne- mer Modelbouwclub met hun scheepsmodellen demonstra ties geven. Zondag zijn zij eveneens van de partij. De SWS verzorgt zaterdag verder nog een viswedstrijd en een nautische vrijmarkt. Deze markt heeft plaats op de Ge meentehaven en men kan daar artikelen in de nautische sfeer kopen en verkopen. De zaterdag wordt afgesloten met een vlootschouw van de jach ten en sleepboten langs Park Groot Leerust. Op zondag moet de Warmond- se Schippertjes Zeilrace het hoogtepunt worden. Bekende en minder bekende Warmond- se zeiltalenten strijden op het Joppe om de Warmonder Schipper Vredenborg Bokaal. Vanaf het eiland Kouden- hoorn zal de strijd goed te vol gen zijn. De zeilboten vertrek ken echter vanaf Park Groot Leerust. Daar wordt een ener verende Le Mans-start gehou den. De dertig zeilteams moeten namelijk in looppas vanaf Cafe De Zon naar de bo ten in het park. Een speciale „Plunje-prijs" wordt uitgereikt aan het team dat zich manifes teert in de meest originele De prijsuitreiking vormt de feeste lijke afsluiting van het evene ment. 'rna' iseizoen voor iik' wijkse Stoomtrein CM (atwijkse Stoomtrein rijdt zaterdag voor aatste keer dit seizoen over het smal- tionsw iflijritje door de duinen. De trein heeft n Ho® lopseizoen achter de rug. Dit jaar meld- zich nog meer bezoekers dan in het top- 1989 aan de Vrieze Wei, het vertrek- vanwaar acht keer per dag een rondrit vijftig minuten gemaakt werd. Het is nog w Jae duidelijk of de ritjes van zaterdag de 14.3 ite zullen zijn over het huidige spoor. Zo- jjekend zal het Nationaal Smalspoormu- i volgend jaar gaan verhuizen naar het 20°olenburgse Meer. Ook de spoorlijn zou wo. in die richting uitgebreid worden. De 31. te iting Nationaal Smalspoormuseum, zal #hKo1' inkort beslissen of tijdens het verhui- sjaar ook gereden zal worden met de mtrein. foto: sp Sassenheim pakt sluipverkeer aan SASSENHEIM Verkeersdrempels, as verschui vingen en een andere wegmarkering moeten de hoeveelheid sluipverkeer door de Elbalaan en Nachtegaallaan in Sassenheim terugdringen. Mo menteel maken veel automobilisten van en naar Lisse gebruik van deze sluiproute. De gemeente stelt nu voor met genoemde maatregelen te probe ren een einde te maken aan die situatie. De totale kosten voor de ingreep worden geraamd op ruim achttienduizend gulden. Dit bedrag kan in zijn ge heel worden betaald uit de pot die gereserveerd is voor maatregelen die de verkeersveiligheid moeten bevorderen. De bewoners van de beide la nen zijn inmiddels gehoord over de plannen. Ze hebben niet onverdeeld enthousiast gereageerd op de voorgestelde maatregelen, maar gaan er toch mee akkoord. Wel willen ze dat de gemeente de voorstellen aanpast aan hun wensen. De commissie verkeer zal volgende week woensdag advies uit brengen over de plannen. ak (al); (OEF BEGINT MORGEN Het Leids Vocaal Ensemble, hier gefotografeerd in 1988, is één van de deelnemende koren tijdens het landelijke korenfestival in Noordwijk foto: pr gepauzeerd. De juryuitslag zal omstreeks half zes worden be kend gemaakt. Vanaf acht uur zullen de winnaars in de di verse categorieën een slotcon- cert verzorgen. Op de oude ambachtenmarkt blauw schilderen. De koorzang kunnen bezoekers kennis ma- in de Grote Kerk wordt via ken met een achttiental activi- een geluidsinstallatie uitgezon- teiten zoals stoelenmatten, den over het gedeelte van de houtsnijden, midwinterhoorn Voorstraat waar de ambach- blazen, glasgraveren en Delfts tenmarkt wordt gehouden. SASSENHEIM De Sassenheimse Oranje vereniging is niet bijgelovig, getuige het be gin van de najaarsfeesten op vrijdag 13 sep tember. Het programma wijkt nauwelijks af van andere jaren. Er zijn twee nieuwe onder delen in opgenomen, aldus J. Karremans, voorzitter van de Oranjevereniging. Zaterdag 14 september zal er worden gespuitbald en nieuw is ook de bijeenkomst van 65-plussers die dinsdag in Kasanova plaats zal vinden. Programma Vrijdag 13 september 19.00 uur: Auto-puzzelrit vanaf De Oude Tol. Zaterdag 14 september 14.00 uur: Spuitbal op de Oosthaven. Maandag 16 september 19.00 uur: Simultaanschaken in De Oude Tol. 20.00 uur: Simultaandammen in De Oude Tol. 20.00 uur: Klaverjaswedstrijd in kantine op sportveld aan de Menneweg. Dinsdag 17 september 14.00 uur: Feestmiddag voor 65-plussers in Kasanova. 19.00 uur: Opening van het Lunapark aan de Alkemadelaan. 19.00 uur: Broekhangen op het feestterrein. 19.30 uur: Muzikale stertocht gevolgd door lampionoptocht vanaf de RABO- bank. 20.00 uur: Oranje bridge-drive in het restau rant Wasbeek. Woensdag 18 september 13.30 uur: Familie-fietstocht vanaf de Kin- derburgschool. 15.00 uur: Boegsprietlopen aan de Baanbre- kersweg. 16.30 uur: Viswedstrijd in het park. 18.45 uur: Oranjeloop met start in de Hoofd straat tegenover de Hervormde Kerk. 19.00 uur: Tonknuppelen op het grasveld bij het Rijnlands Lyceum. Donderdag 19 september 07.30 uur: Viswedstrijd in de Ringvaart. 09.30 uur: Optreden jeugdtoneelgroep Pan kras in Kasanova. 11.00 uur: Grabbelen in de Krelage (speel tuin Bijdorp). 14.00 uur: Hinderniswedstrijden in speeltuin Bijdorp. 14.00 uur: Tobbetje-steken bij het Rijnlands Lyceum. 16.00 uur: Touwtrekken voor ploegen op de Alkemadelaan. De gemeente noemt de Voor straat een kwetsbare plaats en de gemeente mag dan best wat extra reiniging plegen". Wet houder F. ten Have: „Een markt rondom de sporthal is natuurlijk aanmerkelijk goed koper, maar dat wil toch nie mand?" Verplancke: „Mis schien worden we er finan cieel wel toe gedwongen." Controle Marktkooplieden moeten in Voorschoten hun rommel op ruimen, maar de gemeente controleert niet of dit wel ge beurt. Daarom blijft de Voor straat te vuil achter, zo was gisteren de algemene klacht in de commissie. Wethouder Ten Have (CDA) zei dat de ge meente uiterst voorzichtig moet omspringen met het ge ven van een waarschuwing en eventuele schorsing van een marktkoopman. „Die markt koopman kan altijd in beroep gaan en dan dient Voorscho ten er zeker van te zijn een juiste waarschuwing of schor sing gegeven te hebben". Verplancke meende dat er fel ler opgetreden kan worden te gen de enkele koopman, die zijn standplaats niet schoon achter laat. Volgens hem is de overgrote meerderheid van de marktkooplieden echt bezig om de Voorstraat niet vuiler achter te laten dan deze op de vrijdagmorgen was. De wet houder zei dat niet alleen na afloop maar de gehele dag de marktkoopman moet zorgen voor reinheid rondom zijn kraam. Volgens de markt kooplieden kan dat niet. Een druk beklante kraam betekent dat de koopman de gehele dag bezig is met verkopen en niet met vegen van de Voorstraat. Deze maand is het dertig jaar geleden dat Voorschoten een wekelijkse warenmarkt op de Voorstraat kreeg. Het jubileum wordt gevierd met drie extra feestelijke markten. Wethou der Ten Have opent morgen ochtend voor het Ambachts- en Baljuwhuis om negen uur de eerste markt officieel. De weekmarkt in Voorschoten was oorspronkelijk een mid dag- en avondmarkt. De avondmarkt was steeds bijzon der druk. Op verzoek van de marktkooplieden zijn de markttijden veranderd. Het was voor de kooplieden onmo gelijk om na de avondmarkt in Voorschoten ook nog een za- terdagmarkt elders te beman nen. De markttijden worden nu ongunstig gezien voor de vele forenzen die in Voorscho ten wonen. Matige handel op gezellige markt De Valkenburgse paardenmarktcommissie was gisteren best te spreken over de aanvoer van zo'n 90 paarden op Neerlands oud ste paardenmarkt. De paardenhandelaar Hazedonk uit Benschop had tevoren gewaarschuwd voor niet al te veel enthousiasme. Hij verwachtte een matige aanvoer en trage handel. Vorige week stonden in Vlaardingen slechts 12 paarden op de markt. De vier voeters -die gisteren werden aangevoerd waren allemaal „luxe paarden". Werkpaarden kom je niet meer tegen op de markt. Vandaar ook de matige handel. „Het paard wordt voor Jan met de pet te duur,, aldus Hazedonk, die reeds 20 jaar de Valken burgse markt bezoekt. „Ja, het is hier altijd gezellig", weet hij. „ledereen ontmoet elkaar en dat is een feestelijk gebeuren". foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15