LEIDEN OMGEVING wijf el over aalbaarheid pugdwerk- arantieplan Leidse Courant onderwerp van speculaties Eerste presentatie stad Leiden op vakbeurs Persoonlijk cadeau I L i LLLLL11LL CcidócSouoant Commissie: Leiden draait op voor gevolgen vuilfabriek idócSoatant DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 utomobilist verwondt pngetje en rijdt door 2IDEN Een 3-jarig jongetje en zijn 23-jari- moeder zijn gistermiddag rond half vier op hoek Vrouwensteeg-Aalmarkt aangereden jor een onbekende automobilist die vervol- iris doorreed. Het jongetje liep een beenfrac- ur op. Het kind zat in een zitje achterop de ets van zijn moeder. Zij liep met de fiets aan i hand op de hoek van de steeg toen een iestbruine Datsun Cherry hen aanreed. De ets met het jongetje kwam daarbij ten val. et kind is in het Academisch Ziekenhuis aan n verwonding behandeld. De politie is op ek naar getuigen. Zij kunnen zich melden a 071-258888. Kinderen getroffen door kogeltjes uit luchtbuks LEIDEN Twee zusjes van zeven en ne gen jaar oud zijn gisteren aan het hoofd verwond door kogeltjes uit een luchtdruk wapen, vermoedelijk een geweer. De kin deren speelden rond half drie op het bas ketbalveldje bij de flat aan de Agaatlaan toen ze werden beschoten, vermoedelijk vanuit de flat. Ze liepen kneuzingen en wondjes op en zijn onder doktersbehande ling gesteld. De politie neemt de zaak hoog op en stelt een nader onderzoek in. Woordvoerder D. Graveland: „Dit is le vensgevaarlijk. De kogeltjes hadden ook in een oog terecht kunnen komen. Ze beroof je iemand voor het leven van het licht in zijn of haar ogen". Hillegommer ziet S4 als racebaan SASSENHEIM/KATWIJK Een 34-ja- rige Hillegommer is gistermiddag aange houden op de S4 ter hoogte van Katwijk, omdat hij veel te hard reed. Hij werd voor het eerst gesignaleerd door de Hille- gomse politie ter hoogte van Sassenheim waar hij snelheden bereikte tussen de 150 en 183 kilometer per uur. Met behulp van de gemeentepolitie Katwijk werd hij ver volgens staande gehouden. Na aanhou ding bleek de man niet over een geldig rijbewijs te beschikken. Ook was de auto. technisch niet in orde. Zo was de wagen niet APK-gekeurd en waren de achter banden „spekglad", aldus een woordvoer der van de Hillegomse politie. Zebrapad op Tjalmaweg KATWIJK/VALKENBURG Twee Valkenburgers van 19 en 20 jaar oud zijn vanochtend om kwart over vier aangehouden omdat ze op de Ir. J. Tjalmaweg, de provin ciale weg Katwijk-Leiden, graffity hadden aangebracht. De twee die onder invloed verkeerden van al cohol maakten deel uit van een groepje, maar de anderen wisten op tijd weg te komen toen de poli tie kwam. Op het wegdek, aan de grens van Katwijk en Valkenburg, haddden ze een oversteekplaats geschilderd en het opschrift ^Jarkt '91'. In Valkenburg werd gisteren de jaarlijkse paarden markt gehouden. ONIQUE ROSO DEN Er heerst fel over de haalbaar- van het jeugdwerk- antieplan (JWG) dat 1 oktober in Leiden dt ingevoerd. Als jon en tussen de 16 en 27 niet binnen een half via het arbeidsbureau baan vinden, moet de ïeente hun een baan ir een half jaar aanbie- De vraag is echter of voldoende arbeids- atsen te vinden zijn inen gemeentelijke of inbare instellingen. geren die van school ko- i, moeten volgens het JWG eerste half jaar worden be- deld via het gewestelijk eidsbureau. Hebben ze na zes maanden nog geen gevonden, dan moet de ïeente hun een arbeids- ats aanbieden bij overheids- tellingen of in het buurt- ubhuiswerk. Jongeren mo- 'n aanbod twee keer af- bij een derde weigering rdt hun werkloosheidsuit ing voor dertien weken ge ingetrokken. et zeker ithouder H. de la Mar'(soci- zaken) bleek er gister- Dnd tijdens de vergadering n de raadscommissie sociale ten echter niet zo zeker van zijn dat er voldoende banen or de jongeren beschikbaar n. „Er is een behoorlijke in- anning nodig om alleen al eerste groep van 16- en 17- jarigen aan een tijdelijke baan te helpen. Op dit moment gaat het nog maar als daar in de toekomst de oudere jongeren bijkomen, gaat dat meer knel len". Als een soort overgangsrege ling valt eerst de jongste cate gorie onder het JWG. In de loop van de komende jaren wordt de groep langzaam uit gebreid totdat uiterlijk in 1998 alle jongeren tot 27 binnen de regeling vallen. De afgelopen twee jaar heeft Leiden via de Tijdelijke Voor ziening JWG, een eigen initia tief van de gemeente, zo'n 200 jongeren van een tijdelijke baan voorzien. Om de eerste lichting jongeren onder te brengen via het JWG zijn ech ter al 450 plaatsen nodig. De wethouder verwachtte dat niet veel jongeren een aange boden baan zullen weigeren. Niet gladjes De la Mar zei gisteravond wel alle medewerking nodig te hebben van het arbeidsbureau. „Die moet werkloze jongeren het eerste half jaar intensief begeleiden en als dat niet goed verloopt, zitten wij als ge meente straks met teveel jon geren en te weinig garantieba nen. Die samenwerking met het arbeidsbureau moet beter. In het verleden verliep die voorzichtig uitgedrukt niet altijd even gladjes. Ik hoop dat de situatie met het aantreden van de nieuwe directeur aan zienlijk verbetert". Ook met het per 1 januari ingestelde re gionale bestuur voor de ar beidsvoorziening, een over koepelende organisatie, is goed overleg en juist coördinatie no dig. „En met dat RBA zijn we ook niet altijd even blij". LEIDEN In het Leidsch Dagblad van gisteren stond een uitge breid artikel over de Leidse Courant, waar van het voortbestaan op de tocht zou staan. Het bericht was speculatie1 van aard, slordig van in houd en a-collegiaal qua strekking. Het artikel was speculatief, omdat het uitging van de als-situatie, als dit, als dat. Niet te ontkennen valt dat onze krant, zoals vrijwel alle kranten in ons land, kampt met tegenvallende resulta ten. De krant krijgt al sinds vele jaren een bijdrage uit het Bedrijfsfonds voor de Pers; een fonds dat door de overheid in het leven is ge roepen om de pluriformiteit van de pers te waarborgen. Zolang er geen zekerheid is dat dit fonds tot in lengte van jaren wordt voortgezet, is ook het voorbestaan van de Leidse Courant onzeker, maar van opheffing is voor alsnog geen sprake. Een voorbeeld van de slor digheid van het artikel in het Leidsch Dagblad: op de voorpagina wordt vernield dat de redactie in Leiden acht journalisten telt, op pa gina 14 is dat aantal opeens twaalf. In werkelijkheid zijn het er tien. Het artikel verdient de kwa lificatie a-collegiaal, omdat het bestaan van de Leidse Courant wordt gekenschetst als „sluimerend". De vele journalisten van het Leidsch Dagblad die hun opleiding hebben genoten bij de Leid se Courant weten wel beter. De kwalificatie is ook niet te rijmen met de klachten over de hoge werkdtuk. De Leid se Courant brengt naast het nationale en internationale nieuws dagelijks vier pagi na's met plaatselijk en regio naal nieuws en is daarmee een geduchte concurrent voor het Leidsch Dagblad. Het is niet ongebruikelijk om de aandacht van proble men in eigen huis af te lei den door te wijzen op pro blemen bij anderen. De aap komt dan ook uit de mouw in het begeleidende bericht met de cursieve kop „Toen was er nog maar één...". Daarin wordt vermeld dat de redactie van het Leidsch Dagblad verder wordt afge slankt en dat er afdelingen worden overgeplaatst naar Haarlem. Te zijner tijd houdt het Leidsch Dagblad ook geen eigen hoofdredacteur. Al met al dreigt de plurifor miteit van de pers in Leiden te verschralen. Daar kan niemand blij mee zijn. J.W.C. LEUNE directeur/hoofdredacteur Leidse Courant. Tien jaar bibliotheek in Morskwartier Het tienjarig bestaan de bibliotheek Morskwartier is gisteren uit bundig gevierd. In het gebouw aan de Robijnstraat bezorgde een clown de in groten getale opgekomen Leidse jeugd een leuke middag met een ballonnennummer, waarna het 2.100ste lid van de bibliotheek werd gehuldigd. Bijna een kwart van de bewoners van Morskwartier komt volgens medewerkers regelmatig naar de bibliotheek voor een boek of krant. Velen van hen kregen op straat koffiebonnen in handen gedrukt om het jubileum te vieren. Zeventien kinderen die hadden deelgenomen aan het leesproject kregen een oorkonde uitgereikt. Daarnaast opende cultuurwet houder H. Koek een expositie van etsen en tekeningen van bi bliotheekmedewerkster en kunstenares Marijk Gerritsma. FOTO: TEJO RINGERS Diefstal van computerspellen KATWIJK Een grote partij uiteenlopende computerspel len is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een winkel aan het Hoornesplein in Katwijk. De 92 spellen ver tegenwoordigen een waarde van 14.000 gulden. De dieven kwamen de winkel binnen door een achterdeur te forceren. De inbraak werd gisterochtend ontdekt. Geen giftig gravel op Leidse tennisbanen LEIDEN De Leidse tennis banen zijn niet aangeharkt met uit het Duitse Marsberg afkomstige Kiezelrood, een gravel dat zwaar verontrei nigd is met dioxine. Volgens de gemeente is de gewraakte gravel nooit op Nederlandse tennisbanen toegepast. Een on derzoek van het ministerie van wvc bevestigt nog eens dat in Leiden geen Kiezelrood is gebruikt. De gemeenteraads leden E. van Middelkoop en R. van Schreven (Groen Links) hadden naar aanleiding van de affaire schriftelijke vragen ge steld aan het gemeentebestuur. Op de Leidse tennisbanen wordt uitsluitend de gebruike lijke rode gemalen baksteen van Limburgse herkomst ge bruikt. AMSTERDAM LEIDEN Een beetje onwennig stonden de nieuwe promo tors van de stad Leiden op de vakbeurs Sale '91/Ex- posure. Voor het eerst in al die jaren dat Leiden zichzelf afficheert als pri ma alternatief voor Den Haag, Amsterdam of Noord wijk als conferen tieoord, hebben Leidse or ganisaties, bedrijven en de gemeente hun krachten gebundeld. De stand van Leiden, fraai vormgegeven met kunstmar meren zuilen en kapiteel, straalde uit wat Leiden wil uitstralen: klassieke, tijdloze schoonheid. Geen folders van Golden Tuliphotel of Holiday Inn of Groenoordhallen, La kenhal of Rijksmuseum voor Oudheden. Slechts een een voudig visitekaartje verried dat het hier om Leiden, „het hart van de Randstad" ging. De standmedewerkers, alle zelf werkzaam bij één van de deelnemende organisaties, hebben in drie dagen tijd ze ker driehonderd serieuze ge gadigden een floppy in de hand mogen duwen met infor matie over Leiden. „Hoeveel echte klanten je daaraan over houdt blijft een gok maar het is een aantal waarmee we heel tevreden mogen zijn", aldus L. Oroschin, in het dagelijks le ven manager van het Golden Tuliphotel. „Maar dit keer sta ik hier niet mijn eigen hotel en de moge lijkheden ervan te promoten maar de hele stad". Voor hem was de beurs al geslaagd voor dat die goed en wel begonnen was. „Tijdens het vooroverleg bleek dat iedereen wilde mee werken aan gezamenlijke pro motie van de stad. Ik zit welis waar pas vier maanden in Lei den maar volgens mij is zo'n samenwerking uniek". Mogelijkheden Een persoonlijk gesprek en en thousiaste toelichting aan de hand van beeldmateriaal van floppydisc is eigenlijk het eni ge waarmee geïnteresseerden warm gemaakt konden wor den voor de stad. Een filmpje a la Ontdek je plekje toont de historische panden, de musea en het water onder de klanken van Vivaldi. Het bezoek van de Amerikaanse president George Bush aan Leiden komt eveneens uitgebreid voor het voetlicht. De kreet „De uit gaansmogelijkheden in de stu dentenstad Leiden zijn onbe perkt" is echter lichtelijk overdreven, gezien de vroege sluitingstijden die voor de meeste cafés gelden. Wanneer dat gevolgd wordt door de conferentiemogelijkheden, die volgens de wervende tekst ook al worden omschreven als „onbeperkt", balanceert de promotievideo op het randje van de geloofwaardigheid. Geen woord over de slechte bereikbaarheid van de binnen stad of het gebrek aan par keergelegenheid. Oroschin geeft toe dat hij tijdens ge sprekken met gegadigden in derdaad niet rept over wat minder prettige zaken in Lei den. Maar daarvoor is een beurs dan ook niet bedoeld. De samenwerking tussen ho tels, musea, de VVV en de ge meente Leiden op het gebied van stadspromotie en toeris tisch beleid moet in oktober het eerste echte beslag krijgen met de presentatie van de eer ste stadsfolder, die wordt aan geboden tijdens een congres over citymarketing in Rotter dam. orse kritiek op iding SAVA ÏIDEN „Een paniekvoet- 1-organisatie, die helemaal it is geschikt voor een groot, ur en technisch ingewikkeld >ject als de Gavi". Zo typeer wethouder H. de la Mar (mi- i) gisteravond de SAVA, het lenwerkingsverband van 35 leenten voor de bouw van geïntegreerde afvalverwer- gsinstallatie (Gavi) op ;nburg. Aanleiding voor alle itiek waren de begrotingen or 1990, 1991 en 1992 van de VA, die gisteren werden be- iken. Alle partijen uitten ;ren in een commissiever- lering kritiek op de onlees- rheid van de stukken en op wel heel late presentatie, or ook het verzoek van de VA om een hogere Leidse 'rage, 198.000 gulden in lts van 111.000 gulden nu, loot in het verkeerde keel- „De SAVA lijkt een bo- Imloze put te worden, het lat met de dag meer kosten, /at zal straks de verbranding ?r ton gaan kosten, wat is het fect daarvan op de reini- ngsrechten vroeg C. Ver eer (SP) zich af. Volgens R. an Schreven (Groen Links) vas dit het duidelijkste bewijs 'an het ontbreken goed mana- ement. De la Mar weigerde ïch blind te staren op de al ïn niet slechte begrotingen. Ik heb het niet gelezen en ik es het ook niet. Maar dit zijn laar peanuts vergeleken bij de ivesteringsbegroting. Die is ïl belangrijker want daar it het om een bedrag van leer dan een miljard". Ook hij echter toe dat aan de orga- lisatie zelf één en ander 'hortte. „De huidige organisa- ie is te krap en niet toegerust 'P de taken die er liggen". De letuur van de SAVA is de [elopen weken onderzocht or het organisatieadviesbu- :au Berenschot. Daaruit moet 'lijken of de structuur op de lelling moet of niet. Muzikale Gestolen kluisje verrassing teruggevonden in Noord-Brabant LEIDEN Een kluisje dat maandag werd gestolen uit een wo ning aan de Oude Vest in Leiden is gisteren in het Brabantse Rijsbergen teruggevonden. Het opengebroken kluisje werd met inhoud, een paspoort en een aantal andere persoonlijke papie ren, gevonden in een afvalbak bij een wegrestaurant aan de snelweg naar Antwerpen. Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I1 Jl Noteer als nieuwe abonnee ingaande:I J Dhr./Mevr.:Voorl.: J Straat: Postcode/plaats: TelefOOn:(voor <0nt,ole bt/ofqmq) |f1 I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt hpt ahonnempnKneld hptaald npr- Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: p maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 1 kwartaal via acceptgiro f 78,60 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: J Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan: i i I LEIDEN Eigenlijk had den alle gemeenten van de Gevulei, het samen werkingsverband op het gebied van vuilverwer king, een lokatie moeten 'aanleveren' waar een scheidingsinstallatie voor huisvuil kon komen. Nu draait Leiden of Oegst- geest weer op voor de consequenties. Dat was de teneur gisteravond in de commissie milieu tijdens de bespreking van het plan om in Leiden Zuidwest een schei- dings- en composteringsinstal- latie te bouwen. Een alterna tieve lokatie is Rhijnfront, tus sen Leiden en Oegstgeest. Maandag gaven de Gevulei- gemeenten het groene licht voor een onderzoek naar de milieueffecten van zo'n instal latie op beide plaatsen. Ook worden de komende maanden de technische mogelijkheden en totale kosten uitgezocht. Vooral CDA-raadslid C. Kramp vond het oneerlijk dat Leiden weer moet opdraaien voor iets wat alle gemeenten eigenlijk heel graag willen. „Natuurlijk doen wij het ook liever bij de buren in de tuin. Maar het zou eerlijker zijn ge weest als elke gemeente een lokatie had geleverd". Milieu wethouder H. de la Mar die ook voorzitter van de Gevulei is was het helemaal met haar eens maar: „Dat wilden ze gewoon niet. Maar als deze lokatie afvalt zou ik in Leiden geen andere plek weten". Informatieavond De bewoners van Zuidwest zijn massaal in opstand geko men tegen de mogelijke vesti ging van wat inmiddels 'de vuilfabriek' wordt genoemd. C. Vergeer (SP) kon dat wel begrijpen„Er is veel angst voor overlast. Jaren geleden werd hun ook verteld dat de rioolwaterzuivering geen stankoverlast zou veroorzaken en daar hebben ze nu nog steeds last van. Bewoners heb ben slechte ervaring met be loften van overheden". Rhijn front achtte hij een betere plek voor de installatie maar hij wilde eerst de uitkomsten van de onderzoeken afwachten. Alle partijen vonden het een trieste gang van zaken dat de bewoners het nieuws uit de krant moesten vernemen. Om hen zo snel mogelijk goed te informeren wordt er 24 sep tember een informatieavond gehouden. Sjaak Veringa, eigenaar van brasserieboot De Waterlijn aan de Prinsessekade in Leiden, kreeg gisteravond een muzika le verrassing voorgeschoteld. Veringa (uiterst rechts op de foto) vierde zijn veertigste ver jaardag. Bovendien was het de officiële openingsavond van zijn drijvende etablissement. Vrienden hadden om die reden geregeld dat het muzikale duo De kinderen van Lieutenant Schmidt per boot vanaf het Galgewater naar de brasserie werd gebracht om een serena de te brengen. Het duo had daartoe versterking gekregen van nog twee begeleidende muzikanten. De Kinderen van Lieutenant Schmidt waren deze zomer winnaars van het Gouden Pet festival voor straatmuzikanten. Ze spelen en zingen Russische, Oekraïense, Jiddische en zigeuner liederen. Van smartlappen tot opzwe pende dansmuziek. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13