,Ik wil geen dom zangeresje zijn' Povere concurrentie voor Bush in 1992 Pramoedyaspreekt' of Indonesië NU Festiva i 'lij Mitterrand maaki schets van Europ NATASCHA WRIGHT VOORT NEDERLAND OP CASINO FESTIVAL KUNST/RTV DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1991 furnsi SCHEVENINGEN De 20-jarige zangeres Nata- scha Wright uit Amster dam vertegenwoordigt ons land op zaterdag 14 september tijdens het Hol land Casino Festival, dat in het Scheveningse Cir custheater wordt gehou den. Het gaat om een in ternationaal songfestival, waaraan wordt deelgeno men door twaalf vocalis ten, geselecteerd uit de 64 landen die zijn aangeslo ten bij de Fidof, de Fede ration Internationale des Organisations des Festi vals. De eerste prijs is een mooie opsteker: een gouden micro foon en een bedrag van tien duizend gulden. Natascha werd geselecteerd door het 'musical committee' van het festival, bestaande uit Harry de Groot, Harry van Hoof, John de Mol, Henk Westbroek en Jan Rietman. Ze moet het opnemen tegen zangers en zangeressen uit onder andere Bolivia, Columbia, Duitsland, Frankrijk, Ierland, Italië, Spanje, de Verenigde Staten, Polen en Zweden. Geen geringe klus voor een zangeres die haar sporen in de muziek nog nauwelijks ver diend heeft. Natascha heeft zelfs nog geen CD op haar naam staan, maar ze is ervan overtuigd dat ze de trap naar roem en succes een heel eind op kan klauteren. „Het is voorbestemd dat ik zangeres zou worden. Mijn moeder wil de dat ook altijd, maar zij kreeg de kans niet. Ze heeft een hele hoge stem en als ze begon te zingen, riep iedereen: ach, houd jij je mond maar. Dan begon ze vreselijk te hui len. Elke avond bad mijn moe der dat ze een kindje mocht krijgen dat wel goed zou kun nen zingen. Ze zou dan alles doen om haar te helpen. Nou, dat ben ik dus geworden". Ma hield woord, want nu een carrière als zangeres binnen Natasha's handbereik ligt, staat zij haar dochter als een heuse manager ter zijde. „Ik geloof beslist dat de gebeden van mijn moeder destijds zijn verhoord", zegt Natascha stel lig. „En dat gelooft mijn moe der zelf ook. Ze leefde wat haar eigen ideaal betreft in de verkeerde tijd. Het was voor een vrouw niet aan de orde om zangeres te worden. Ze moest trouwen en kinderen opvoeden. Een vrouw had niets te vertellen. En wat kon ze doen? Niets. Nu hebben veel vrouwen lekker een grote mond, maar vroeger was dat niet zo. Mijn vader is gewoon fabrieksarbeider, dus die had ook geen enkele binding met muziek". Zang en dans Natascha was op de lagere school al een spring-in-'t-veld die opviel door haar zang- en danstalenten. Ze nam op latere leeftijd met succes deel aan di verse talentenjachten en dat leverde haar zowaar enkele buitenlandse tournees op. „Toen ik vijftien was, trad ik elke week op in discotheken in Duitsland. Ik had net m'n mavo-diploma op zak, dus ik had geen verplichtingen meer aan school. Ik kon me hele maal aan zingen wijden. Ik maakte deel uit van een groep van vijf artiesten en dan zon gen we elk een kwartiertje. Ik maakte in die tijd meer onkos ten dan dat ik geld verdiende en dus nam ik een baantje in een kledingwinkel". Natascha is nooit kieskeurig geweest wat haar repertoire betreft: ze zong wat in de top 40 stond. „Tegenwoordig ga ik selectiever te werk. Ik probeer een repertoire samen te stellen wat voornamelijk bestaat uit love-ballads en rhythm and blues nummers. Die muziek ligt me heel goed. Nee, aan ei gen teksten ben ik nog niet toe. Ik begin er wel steeds aan, maar ze komen nooit af. Dat heeft ook te maken met het feit dat ik nog geen instru ment bespeel. Ik ben dat ove rigens wel van plan, ik heb me al aan het conservatorium in Hilversum in laten schrijven voor een pianostudie. Daar naast ben ik een tweejarige muziekopleiding gaan volgen. En ik kan nu al merken dat ik daar plezier van heb. Ik ben bij voorbeeld vorige week de studio in geweest om een plaatopname voor te bereiden. We moesten de toonsoort van een bepaald liedje uitzoeken en ik kon er echt over mee praten. Zo van: dit moet een terts lager of hoger. Dat was een heel fijn gevoel. Die man nen in de studio dachten eerst: daar heb je weer zo'n dom zangeresje. De meeste meisjes hangen er bij zulke gelegenhe den dan ook maar wat bij. Ik ben dat punt gelukkig voorbij. Ik wil niet dat de mensen van mij zeggen dat ik dom ben". Natascha nam in 1987 en 1989 een singletje op, maar die brachten het niet verder dan de tipparade. „Het was een echte desillusie dat die plaatjes niets deden. Ik zat maar bij de radio te wachten tot ze een keer gedraaid zouden worden. Maar nee hoor, er gebeurde niets. Achteraf dacht ik: nou ja, pech gehad, ik ga gewoon door. Nu ben ik blij dat die plaatjes geen hits zijn gewor den, want het waren simpele discoliedjes waar ik helemaal niet meer achter sta. Ik nam ze toen op omdat ik dacht dat ik daarmee wel eens snel be roemd zou kunnen worden". Geen angst De jonge zangeres heeft abso luut geen last van zenuwen als ze voor een publiek staat. Het AMSTERDAM Wie Multatuli niet heeft gele zen, zal altijd een barbaar blijven. Dat zijn woorden van de Indonesische au teur Pramoedya Anata Toer, te zien en te horen op een video-interview dat een camerateam van de IKON-televisie onlangs maakte. Pramoedya, die als één van de belangrijkste schrijvers van het na-oorlogse Indonesië geldt, mag zijn land van de In donesische autoriteiten niet verlaten. Daarom zocht het te levisieteam hem op. Tijdens het Indonesië NU Fes tival, dat op 20, 21 en 22 sep tember in het Koninklijk In stituut voor de Tropen in Am sterdam wordt georganiseerd, zal het video-interview voor het eerst in Nederland worden vertoond. Rudy Kousbroek zal het vraaggesprek op vrijdag de 20ste inleiden en van com mentaar voorzien. Volgend jaar wordt het inter view op de televisie vertoond tijdens de boekenweek, die in 1992 in het teken van „Het prachtige rijk van Insulinde" staat. Pramoedya (1925) werd vanaf 1965 tot 1979 verbannen naar het Molukse eiland Buru. Sindsdien wordt hij zeer be perkt in zijn bewegingsvrij heid en mag hij het land niet wt m. RVO! ,al beschi (h, ~t voo, aI v»> er i hei verlaten. Zijn boeken vrijheidsstrijd zijn in verboden. Op de twee andere zcd de „meest spraakmafe 57 dichter van Indonesië" Re j een aantal voordrachten zorgen en vindt een ges] plaats met Yusuf B. Mani wijaya, die wordt b< als een van de meest staande intellectuelen land. De organisatoren van het; val, de stichting Teleac NOVIB en het Koninklij stituut voor de Tropen, w tijdens de drie dagen een ledig beeld geven van dendaagse Indonesië. Naast hapjes en dra wordt een uitgebreid mi en dansprogramma gel met drie groepen rechtsti afkomstig uit Indonesië, zijn er theatervoorstellii films, workshops, lezinge fora. Zo zal een forumdiscussif als titel „Indonesië Helpt de Nederlandse worden georganiseeri sprekers van onder meer ministerie van buitenla zaken en de NOVIB. Ooi worden gediscussieerd ovi effecten van toerisme, de titel „Toerisme naar nesië, Zegen of Ramp?" Per festivaldag zijn ma)®(7 5.000 kaarten beschikbaar, zien de extreem grote tr bij de China-dagen in 191 viseren de organisatoren ten in de voorverkoop schaffen. idiana ooiser D< wereldl lent. In tuttgart 1 irnsters s 1. Bij he tgestelc evenal irantair ijwilligei oorval in lessures ii kwam t cht dat anse Fr< ervel vei 3 }01 I .rol Natascha Wright: „Mijn moeder bad elke avond dat ze een kindje mocht krijgen Dochters van Klinghoff erf vinden opera antisemitisc Scheveningen-festival boe zemt haar geen enkele angst in. „Ik weet op de één of ande re manier precies wat ik moet doen als ik op de bühne sta. Het lijkt alsof ik ervoor gebo ren ben. Ik geniet echt van al les wat er om het artiest-zijn heen gebeurt. Ik heb zo'n beetje in alle bladen gestaan die er zijn in Nederland. Ik vind het prachtig om inter views te doen. En dan al die aanbiedingen die ik krijg. Dat is soms een beetje griezelig. Elke keer na een optreden komt er wel een snelle jongen naar mij toe die me een con tract wil laten tekenen. Maar daar trap ik niet in. Die man nen denken dat ze even een slaatje uit mij kunnen slaan om me vervolgens te droppen. Er was zelfs iemand die alvast fotokaarten van mij had laten drukken. En die moest ik dan later betalen. Die man was in de zeventig en hij wilde me nummers van de Star Sisters laten zingen. Hij stuurt me nog steeds brieven. Een ander be weerde dat hij drie Rolls Roy- ces in zijn garage had staan. Allemaal praatjesmakers. Als zulke lui met een contract aan komen zetten, laat ik ze eerst I FOTO: PERS UNIE doorlichten door mijn advo caat. Dat is allemaal een beetje negatief, maar er gaan aan de andere kant zoveel werelden voor mij open, daar zijn mijn vriendinnen alleen maar ja loers op. Alleen al het feit dat ik zo even handjes schud met iemand als Gerard Joling. Dat is voor veel meisjes toch een droom. En dan die parties waarvoor ik word uitgenodigd. Nee, ik houd m'n hoofd d'r al tijd goed bij. Ik drink alleen jus d' orange en ik rook niet.. En als mannen opdringerig worden, dan is mijn moeder altijd in de buurt". NEW YORK De opera 'The Death of Klinghoffer' over de moord op een Amerikaanse passagier van het gekaapte cruiseschip 'Achille Lauro', is antisemitisch. Dat hebben de twee dochters van de Ameri kaan, Leon Klinghoffer, na het zien van de opera gesteld in een verklaring. Ook vinden ze dat door de opera van com ponist John Adams en libret tist Alice Goodman hun ou ders worden uitgebuit. „We zijn woedend over de exploita tie van onze ouders en het feit, dat de koelbloedige moord op onze vader uitgangspunt is van een produktie, die ons an tisemitisch toeschijnt", aldus Lisa aen Ilsa Klinghoffer in hun verklaring. „Het naast el- kaar plaatsen van de van het Palestijnse volk koelbloedige moord op ei schuldige gehandicapte rikaanse jood (Klinghoffi in een rolstoel, red.) is historisch naïef als verscjhc kelijk", zo staat in de v ring. De vrouw van Klir fer, Marilyn, die ook boord van de Achille was ten tijde van de kap 1985, overleed in 1986. heeft in interviews gezt geloven dat de opera evenwichtig beeld geeft de joodse en de Palestijns langen. De opera wordt menteel opgevoerd in York en was eerder te z Brussel, Wenen en Lyon. DRAMA DREIGT VOOR POLITIEKE OPPOSITIE VS BUITENLAND WASHINGTON Het 'veld' van Democratische politici dat de ambitie heeft om bij de Ameri kaanse presidentsverkie zingen van volgend jaar tegen de herkiesbare Re publikein George Bush in het strijdperkt te treden, begint eindelijk reliëf te krijgen. Maar het oppositionele terrein ligt er belabberd bij. De poten tiële tegenkandidaten hebben nauwelijks landelijke en al he lemaal geen internationale be kendheid en geen van hen be schikt over het krachtige poli tieke wapen dat persoonlijke uitstraling heet. De voorverkiezingen ('prima ries') starten al over vijf maan den en er begint zich een weergaloos drama af te teke nen voor de Democratische Partij. De huidige populariteit van George Bush bezorgt hem een aureool van onoverwinne lijkheid, dat alle zwaargewich ten in de oppositie ervan weerhoudt om aan een slopen de en kostbare verkiezings strijd te beginnen die alleen maar op een uiteindelijke ver nedering lijkt te kunnen uit draaien. In de voorverkiezingen, die in alle 50 deelstaten afzonderlijk en op uiteenlopende data wor den gehouden, dingen de ver schillende oppositiekandidaten onderling naar de gunsten van de kiezers. Het proces levert tenslotte de sterkste Democra tische presidentsgegadigde op, die dan tijdens de feestelijke partijconventie, volgende zo mer in New York, formeel zal worden 'genomineerd'. De ware presidentsverkiezing waarin het zal gaan tussen Bush en de nu nog onbekende Democraat, is in november 1992. Cuomo In gebruikelijke omstandighe den zouden thans, zo kort voor ■de voorverkiezingen, de uitda gers van de regerende presi dent al lang formeel hun kan didatuur hebben gesteld en op toernee zijn. Maar Bush' 're cord-scores' in de opiniepeilin gen sedert de Golfoorlog, heb ben verwarring, mismoedig heid en besluiteloosheid ge zaaid in de top van de Demo cratische Partij. Officieel is er vandaag zelfs nog maar een Democratische Witte Huisge gadigde: een voormalige sena tor uit Massachusetts, Paul Tsongas. Serieuzere kandidaten op wie de partij haar hoop had geves tigd, hebben wel geflirt met het idee, maar hebben in de afgelopen weken definitief af gehaakt. Dat zijn met name de senatoren Al Gore (Tennes see), John Rockefeller (West Virginia) en Bill Bradley (New Jersey) en fractieleider in het Huis van Afgevaardigden Dick Gephardt. Voor hen biedt 1996 - Bush is dan niet meer herkiesbaar - een vol gende gelegenheid... Sommige Democratische lei ders blijven zware druk uitoe fenen op de man met het meest presidentiële postuur waarover de partij beschikt: gouverneur Mario Cuomo van de staat New York. Maar Cuo mo, die dan ook een langduri ge reputatie als 'mogelijk pre sident van de Verenigde Sta ten' te verliezen heeft, wil maar geen aanstalten maken. De zwarte dominee-activist Jesse Jackson heeft nog niet besloten of hij voor een derde maal een (zeker opnieuw kansloze) gooi wil doen naar de Democratische nominatie, maar toont evenmin animo. 'Corruptie' Wat overblijft is een vijftal po litici dat naar verwachting in de loop van de komende dagen en weken wèl met de nodige fanfare de wedloop naar het Witte Huis zal beginnen. Dat - De onvervalste 'ouderwetse progressieveling' Tom Harkin, senator uit Iowa. Harkin is een bewonderaar van de vroegere presidentskandidaat George McGovern (die in 1972 tegen Richard Nixon de zwaarste ne derlaag uit de Amerikaanse geschiedenis leed), een vriend van de vakbonden (die in de VS een kwijnend bestaan lij den) en een supporter van enorme defensie-bezuinigin gen. - Douglas Wilder, de zwarte gouverneur van Virginia. Wil der is een technocratisch be stuurder zonder veel omstre den standpunten. Hij probeert zijn aantrekkingskracht tot zwarte Amerikanen te combi neren met een pleidooi voor een sobere overheid zonder begrotingstekort. - Bill Clinton, de gouverneur van Arkansas, een behoudend man die opkomt voor 'traditio nele waarden' en die de zor gen verwoordt (onderwijs, ge zondheidszorg) van het Ameri kaanse gezin. - Bob Kerrey, senator uit Ne braska. Kerrey (48) moet het onder meer hebben van een jongensachtig gezicht, waar mee hij een niet nader om schreven 'frisse' en 'nieuwe' politiek belooft. - Edmund Brown, een vroege re gouverneur van Californië, die zeven jaar uit de.politiek is geweest, onder meer om het Zen-buddhisme in Japan te bestuderen. Brown wil een einde maken aan de 'corruptie' van de huidige Amerikaanse democratie, waarin alleen met veel geld en holle slogans ver kiezingen zouden kunnen worden gewonnen. Tijdgeest Tsongas, Harkin, Wilder, Clin ton, Kerrey, Brown, het zijn mensen die ondanks hun indi- viduele verdiensten toch als 'tweede garnituur' worden be schouwd in de grootste partij in het machtigste land ter we reld. „Dit veld is zo zwak dat president Bush liever een zwaarder kaliber tegenover zich zou zien, omdat dat beter is voor de levendigheid van de democratie en voor het aan zien van Amerika in het bui tenland", aldus Republikeins verkiezingsstrateeg Bill Ri chard. Behalve de weinig opwinden de persoonlijkheden van de Democratische kandidaten is er ook het kennelijke onver mogen van de oppositiepartij 3 VAN HUET PARIJS De Franse pre sident Mitterrand wil op korte termijn een bijeen komst van de vier kern machten op Europees grondgebied. Overleg tus sen Amerikanen, Sovjets, Fransen en Britten is vol gens hem nodig voor de veiligheid van het conti nent. „De onzekerheid komt uit Moskou. Dat moet zeggen wel ke kernwapens er zijn, waar ze staan, waar ze heen gaan en wie over het gebruik beslist", aldus Mitterrand. De door de Franse media met veel ophef aangekondigde, zesde, presidentiële persconfe rentie sinds Mitterrands aan treden in 1981 leverde nauwe lijks verrassingen op en even min belangrijke initiatieven. Hard aangevallen door de rechtse oppositie, die hem, zin spelend op zijn hoge leeftijd, aarzelingen in de buitenlandse politiek verweet, trachtte het 74-jarige staatshoofd het ge schonden imago te herstellen. Vriendelijk lachend en zelfs af en toe grappend beantwoordde hij de vragen van zo'n 300 Franse en buitenlandse jour nalisten die door het Elysée Waren opgetrommeld. Het staatshoofd wilde vooral de in druk wekken 'bij de tijd' en niet 'versleten' te zijn, zoa Fransen onlangs vermoei in een opiniepeiling. om voor de reusachtige sociale en maatschappelijke proble men van de VS een program ma te ontwerpen dat veel Amerikanen inspireert. „De tijdgeest wil nog steeds een verminderde rol van de over heid. De sterk toegenomen el lende van armoede en crimi naliteit treft blijkbaar een nog te gering deel van de bevol king om een wending te bren gen in de algehele afkeer van collectieve oplossingen", er kent John Wolf, lid van het Democratisch Partijbestuur. „In zekere zin is het verval van het communisme in Oost europa, de crisis van de soci aal-democratie in West-Euro pa en het lot van de Democra- Alarm De identiteitscrisis waaraan de oppositie ten prooi is kan er tevens voor zorgen dat de De mocraten bij de komende ver kiezingen, waarin behalve de president ook het Huis van Afgevaardigden en een deel van de Senaat worden geko zen, hun huidige meerderheid in beide 'Kamers' verliezen. Die (meer progressieve) De mocratische parlementaire meerderheid beperkt thans vergaand de macht van de conservatieve Republikeinse president. Sommige Democraten spelen intussen met de gedachte aan een uitzonderlijke 'rampproce dure'. Als zich inderdaad nie mand tijdens de voorverkie zingen tot een beloftevolle kandidaat ontwikkelt, zou kort voor de partijconventie in juli alsnog een massaal beroep kunnen worden gedaan op bij voorbeeld Mario Cuomo om als reddende engel het Demo cratisch heft in handen te ne men en George Bush hard en waardig tegenspel te bieden. Maar dat idee wordt als weinig realistisch beschouwd en te kent vooralsnog vooral de staat van alarm waarin 'de te genpartij' in Amerika ver keert. Zonder het in de media wachte fresco te schetste Mitterrand enige i ën over Europa. In Joeg< moest, „als dat nodig was' UN -vredesmacht geïnstalleerd. Zouden blauwhelmen niet kunnen men, dan moesten de nen zelf hun verantwoo lijkheid nemen, aldus rand. Een EG-vredesm dus. De president sloot niet Slovenië en Kroatië bi kort zelfstandig kunnen den. Elke afscheiding van goslavië diende volgens wel de gang van het rt respecteren. Voor gens ongewenste grei zigingen in Joegoslavië h de president op het gezag een gisteren ingestelde pese arbitragecommissie leiding van de Fransman bert Badinter, voorzitter de Franse Staatsraad. Mitterrand benadrukte noodzaak dat in de aansta EG-top in Maastricht een ces zou worden. De poli' en monetaire unie moest gens hem door alle lidst worden aanvaard. Voor recente Nederlandse vc om de ondertekening houden voor EG-landen aktes pas in een later st willen onderschrijven hij „begrip", maar hij het compromis allerminst mislukken van Maastrich volgens hem het „begin een (Europees) echec" zi Mitterand herhaalde zijr stel voor een Europese I tie, als een soort wachtk voor Oosteuropese landei op den duur het EG-lic' schap zullen verwerver langrijk was het volgen president dat een dergi instantie voorlopig zou zien in een Franqois Mitterrand Behalve dat hij zijn v< wen uitsprak in premier son, wier populariteit t corddiepte is gezakt, kom de president geen nieuw tiatieven in eigen land Een oppositiewoordvc merkte daarover sarca op dat het de president was gelukt voorbij te gaai de zaken die de Fransen zorgen baren. roothert doelp al ralificat pees kaï nten u ar de t ales (4-( ind 'itserlar de k Euro] schild|en^ co rospeede hi rn, be -O] 'nsen, wrspron 1. Met beh ns op 1 Mi dtoern Zwitse en H( ui rie ei lin ior de t< Md: >nMar akke t it 5-0 v i rfc°linc °Pj nd: sgoslavié itafnemarke i-Ierla 'j talrijk id 4MBI mjijgt zi im v£ strijd 'chte i zich 'efrmitts 1'pren 1 in B< n Tsjt gi 10 mdige

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10