£cldóe Somcmt Euthanasie komt minder voor dan aangenomen Studie Strijd in Joegoslavië eist tientallen levens 13 Gorbatsjov op zoek naar geheime partijmiljarden De Vries gepikeerd over solo- aetie Kok Baltische staten volwaardig lid CVSE 14 Dagen Gratis D9&EISK] £eidaeSoti/ta/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eidoe(Somant DINSDAG SEPTEMBER 1991 16 PAGINA'S in twee katernen ax van der Stoel: Sovjetunie krijgt lordeel van twijfel nnis Bergkamp wil L'eputatie vestigen Onderzoek naar composterings- installatie in DEieiden Zuid-West 17.31 eer/J. imerij/ root/ enberf Jmroepen staken prnieuwing publiek bestel ij/ WSTÏ felijk levén/opinie 7/14 N"JRT. HDJen REGIO 9/10/11/12 - J Nnstverlening KroesaST/RTV Kamr)PROGRAMMAS ilsheimrR/PUZZEL/MENU G. Sni d. BerA rgen eerst veel volking en mogelijk wat en of motregen. Vanuit noorden perioden met Minimumtemperatuur jeveer 14 graden, de Ro(Pda9temPeratuur streeks 19 graden. Tot tig toenemende wind noordelijke richtingen. - S. W uur: g. DDI chaik lom. acobs Canter HEI v.d. M uur: M. ir. DD)ht L Bak t/N. r. Bui M Gfei Hol ei M. Ko kei intebee jnkhee angeve e de rlee/F. ibinet wijst rlaging nimumloon 1 n de hand HAAG Premier Lub- ïeeft gisteren namens het iet de voorstellen van de (Wetenschappelijke voor het Regeringsbe- over de verlaging van het mumloon afgewezen. De l heeft ervoor gepleit de :lt mumlonen met dertig int te verlagen. Het kabi- iat verlaging van het mi- imloon op zichzelf ge- vaardigd noemt, vindt niettemin dat er te veel aren kleven aan het 1-advies, zo blijkt uit de van Lubbers. In de secto- waar lage lonen worden ikjald, heeft men bij het hui loonniveau al grote pro- in om personeel aan te en en te behouden. In die ren bestaat juist de ten- om de laagste loonscha- i verhogen. Als het wette- minimumloon achterblijft pzichte van de uitkerin- zal die tendens sterker len, aldus Lubbers. S< op: Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25131 Losse nummers 1,45. Droogterecord DE BILT Het gebrek aan regen heeft in De Bilt voor een record ge zorgd. Het KNMI mat in de maand augustus zes millimeter regen, nor maal gesproken valt er in de Utrechtse gemeente in die maand 88 millimeter. Ook in het midden en noordwesten van het land is de neerslag de afgelopen twee maan den laag geweest: slechts één-vijfde van normaal. Door deze geringe re genval hebben de waterstanden van de rivieren een niveau bereikt dat sinds '49 niet meer zo laag is ge weest. Juli en augustus waren be halve droog ook zeer zonnig. De Bilt mat in die twee maanden ne gentig uur meer zon dan gemiddeld deze eeuw. Merendeel jonge boeren investeert in milieu ZWOLLE Bijna tachtig procent van de jonge boeren vindt het terecht dat de over heid eist dat ze hun bedrijf aanpassen aan het milieu. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Agrarisch Dagblad heeft laten uitvoeren onder 1050 boeren en tuinders onder de 35 jaar. Van de jongeren heeft 62 procent de afgelopen twee jaar daadwerkelijk milieu-investeringen ge daan. In de meeste gevallen ging het om meer dan vijftigduizend gulden. Van de jonge melkvee houders denkt 48,7 procent binnen vijf jaar over te gaan tot het aankopen van melkquo ta, van de jonge varkens- en pluimveehou ders denkt 47 procent binnen vijf jaar te in vesteren in mestrechten. Looneis FNV gematigd DEN HAAG De FNV heeft net als het CNV gekozen voor loonmatiging als uitgangspunt voor de cao-onderhande lingen in 1992. De FNV zal volgend jaar ten minste koopkrachtbehoud eisen. Dat komt neer op een verhoging van zo'n 3,5 procent. Dit blijkt uit de arbeids- voorwaardennota 1992 die vanmiddag werd gepresenteerd. De gematigde op stelling komt vrij onverwacht, nadat FNV-voorzitter Stekelenburg eerder sprak van een reële looneis van vijf pro cent. De federatieraad besloot gister avond om alleen een minimum-eis van koopkrachtbehoud vast te leggen. Mocht de gemiddelde looneis neerkomen op vier procent, dan betekent dit, dat de netto-lonen niet sneller stijgen dan de i-uitkeringen. Sierbestrating in plaats van 'kolenkit' DEN HAAG Minister D'Ancona heeft zich bereid verklaard alsnog een finan ciële bijdrage te leveren aan de inrich ting van het plein voor het nieuwe ge bouw van de Tweede Kamer. Ook de ge meente Den Haag doet een duit in het zakje. Dit is een vervolg op de afwijzing van het object van de Grieks-Italiaanse kunstenaar Yannis Kounellis op het 'ka merplein'. De meerderheid van de Ka mer vond het kunstwerk (een gietijzeren bak, gevuld met steenkool) ronduit le lijk. De architect van het nieuwe kamer gebouw, Pi de Bruyn, heeft nu een circa 50 meter lange zitbank ontworpen, uitge voerd in drie concentrische cirkels. Rondom wordt sierbestrating aangelegd. Cirkels in tarwevelden blijken grap kunstenaars LONDEN De mysterieuze cirkels in .de tarwevelden in het zuiden van Engeland, waarvan sommigen over tuigd waren dat ze afkomstig waren van buitenaardse wezens, blijken een grap te zijn van twee mannen, zo heeft de Britse krant Today gisteren bericht. Today schrijft dat de twee zestigjarige, uit Southampton afkom stige, kunstenaars Douglas Bower en David Chorley contact hebben opgenomen en de verantwoordelijkheid voor de cirkels hebben opgeëist. Zij gaven gedetailleerde informatie over de planning en uitvoering van elk pa troon dat in de tarwevelden werd gemaakt sinds het einde van de jaren zeventig. De mannen gebruikten planken om cirkels te maken en door middel van een soort „loodlijn" aan de klep van een baseballmuts kon den ze een kaarsrechte lijn door het veld trekken. Vol gens Today hadden de kunstenaars er genoeg van dat mensen geld verdienden aan hun grap. DEN HAAG Euthana sie komt in Nederland veel minder voor dan tot nu toe is aangenomen. Ongeveer 2300 keer per jaar wordt het leven van een ernstig zieke patiënt op diens uitdrukkelijk verzoek door een arts be ëindigd. Dit aantal omvat slechts 1,8 procent van de circa 130.000 jaarlijkse sterfgevallen in ons land. De schattingen omtrent het aantal gevallen van eutha nasie varieerden tot dusver van 5000 tot 20.000 per jaar. Naast het genoemde aantal eu- thanasie-gevallen komt het ongeveer 400 keer per jaar voor dat een arts hulp bij zelf doding verleent. Hierbij ver strekt de arts op verzoek aan een patiënt bepaalde medica menten waarmee de betrokke ne zelf een einde aan zijn le ven maakt. Het aantal verzoe ken dat artsen krijgen om eu thanasie te verrichten of hulp bij zelfdoding te verlenen be draagt jaarlijks ongeveer 9000. Daarvan wordt dus ruim twee derde niet ingewilligd. Ruim tachtig procent van de levens beëindigende handelingen heeft betrekking op kankerpa tiënten. Dit zijn enkele uitkomsten van het wetenschappelijk onder zoek naar de euthanasieprak tijk in Nederland, dat de afge lopen anderhalf iaar in op dracht van het kabinet is ver richt. De voorzitter van de on derzoekscommissie, prof. mr. J. Remmelink, procureur-ge neraal bij de Hoge Raad, over handigde het eindrapport van morgen aan minister Hirsch Ballin justitie) en staatssecre taris Simons (volksgezond heid), De wel gehoorde bewering dat schaarste in de gezondheids zorg een motief voor euthana sie zou zijn noemt de commis sie onjuist. De enige redenen voor artsen zijn volgens haar het ondraaglijk zwaar lijden van de patiënt en/of zijn ver langen om rustig te sterven. Pagina 3: Besluitvorming euthanasie zorgvuldig en ge wetensvol Verwoesting Onheilspellend tromgeroffel, fakkels en indianengezichten deden gisteren op het Binnenhof een stukje Amazone-cultuur opleven. Na een krijgsdans rond een grote kettingzaag, het gewraakte symbool van de verwoesting van de tropische regenwouden, sta ken medewerkers van de Vereniging Milieudefensie de kartonnen zaag met fakkels in brand. foto: milan konvalinka Pagina 4: Indianenopperhoofd verdedigt belangen van Amazonewoud Sigaar voor Cubanen op de bon HAVANA Cuba, bekend om zijn wereldberoemde sigaren, gaat de verkoop van sigaren en sigaretten aan de eigen bevol king aan banden leggen. Het is de zoveelste stap die de regering moet nemen om het hoofd te bieden aan de ernstige economi sche crisis, die onder meer is veroorzaakt door het wegvallen van steun uit de Sovjetunie. MOSKOU De Commu nistische Partij van de Sovjetunie (CPSU) zou 200 miljard gulden op buiten landse bankrekeningen hebben staan. Deze bewe^ ring tekent het econo misch Sovjet-weekblad Kommersant op uit de mond van een zegsman van de Moskouse Vereni ging van Zakenlieden die de banktegoeden van de 'tijdelijk' ontbonden CPSU tracht op te sporen. Een select aantal hoge CPSU- functionarissen is volgens Kommersant op de hoogte van de codes die toegang verschaf fen tot de westerse bankreke ningen. President Gorbatsjov, die alle bezittingen van de partij verbeurd heeft ver klaard, onderzoekt hoe hij de banktegoeden terug kan slui- De toenmalige beheerder van de partijkas, Kroetsjina, die na het mislukken van de staats greep zelfmoord heeft ge pleegd, heeft nooit een duide lijk overzicht gegeven van het partijbezit. Volgens de Vereni ging heeft de CPSU alleen al in West-Europa zeven duizend verschillende bankrekenin gen. Vooral kleine banken in Franse havenplaatsen zouden bij de Sovjet-communisten erg in trek zijn geweest. Ook in Zuid-Amerika is geld onderge bracht. De ruwweg 200 miljard gulden op de buitenlandse rekeningen van de CPSU zouden voorna melijk vergaard zijn met de export van Sovjet-grondstof fen. Op het thuisfront werd officieel een lagere prijs ge meld dan in werkelijkheid werd verkregen. Het verschil stak de Communistische Partij van de Sovjetunie in eigen zak. DEN HAAG Vice-premier en minister van financiën Kok heeft afgelopen zondag geheel op eigen houtje de vakbewe ging uitgenodigd voor een ge sprek met een kabinetsdelega tie over de omstreden plannen voor wao en ziektewet. Minister De Vries (sociale za ken) was hierover zodanig in z'n wiek geschoten dat hij gis teren FN V-voorzitter Steke lenburg belde met de medede ling dat het overleg naar zijn mening weinig zin heeft. Desondanks hebben premier Lubbers en zijn collega's Kok, De Vries, Andriessen (econo mische zaken) en Dales (als minister van binnenlandse za ken verantwoordelijk voor het overheidspersoneel) vanmor gen besloten dat het overleg wel doorgang moet vinden. Volgens de rijksvoorlichtings dienst is het alleen nog niet ze ker of het morgen of overmor gen zal worden gehouden. De vakcentrales FNV. CNV en MHP zien het spoedberaad met gemengde gevoelens tege moet. CNV-voorzitter Hofste de zei vanmorgen via de KRO-radio dat hij bitter wei nig meer van het spoedberaad verwacht. Stekelenburg daar entegen hoopt nog steeds dat het kabinet enige onderhande lingsruimte zal bieden. Hofste de, Stekelenburg en MHP- voorzitter Van Dalen hebben gisteravond premier Lubbers schriftelijk laten weten welke wensen tot wijziging van de kabinetsplannen zij in het overleg op tafel zullen leggen. Vooralsnog tonen de drie voorzitters zelf geen enkele bereidheid tot het doen van concessies. Pagina 3: VVD eist ophelde ring van Kok MOSKOU De landen van de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa (CVSE) hebben vandaag unaniem besloten de Baltische sta ten als volwaardig lid tot de CVSE toe te laten. Het aantal lidstaten van de or ganisatie is daarmee van 35 tot 38 gestegen. De stemming over de toetre ding van Estland, Letland en Litouwen vond plaats voor de officiële opening van de men senrechtenconferentie. De mi nisters van buitenlandse zaken en de ambassadeurs van de CVSE-landen waren unaniem in hun beslissing, die werd ge nomen op initiatief van de Duitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Genscher. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken is vandaag en morgen aanwezig in Mos kou voor de opening van de mensenrechtenconferentie. Net als veel van zijn collega- ministers die de zitting biiwo- nen, neemt hij de gelegenheid te baat om kennis te maken met de nieuwe sterke mannen in het land, die naar voren zijn gekomen na de mislukte coup van eind augustus. Vanmorgen nam Van den Broek als eerste van de 35 mi nisters van buitenlandse zaken het woord na Gorbatsjov. Daarna had hij onder meer een werklunch met de nieuwe Sovietminister van buiten landse zaken Boris Pankin. Studeren is voor velen een zaak van langere adem dan de vier jaar die ervoor staat. Van de honderd studenten die in het studiejaar 1983-1984 begonnen, behaalden er slechts 44 na zes jaar het doctoraaldiploma. Zevenentwintig hadden er intussen de brui aan gegeven, maar achtentwintig studeerden vorig jaar nog steeds door. Van de honderd studenten genees kunde behaalden echter vierenzeventig wel binnen zes jaar hun doctoraal. Die zagen er dus kennelijk meer brood in dan bijvoorbeeld de studenten wijsbegeerte, waarvan slechts twaalf procent de begeerde wijsheid in pacht hadden. Gelukkig is een gratis studie van veertien dagen voldoende om met een goede krant - dus de Leidse Courant - te slagen. lik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Een oude Kroatische vrouw zit peinzend naast de overblijfselen van haar woning in het plaatsje Dubica. Het stadje werd gisteren gedeeltelijk vernietigd tijdens gevechten tussen Kroaten en het federale leger. foto: ap advertentie BELGRADO/ZAGREB De strijd tussen Kroaten en Serviërs heeft gisteren opnieuw tientallen men senlevens en veel gewon den geëist. Kroatische bronnen noemden het ge tal van 58 doden alleen al aan Kroatische zijde. Felle gevechten werden ge voerd om de Kroatische stad Kostajnica, rond Patrac, hon derd kilometer ten zuidoosten van Zagreb, en in dorpen rond Okucani, in het uiterste oosten van Kroatië. In 29 districten van Kroatië werd een uit gaansverbod afgekondigd. De gevechten tussen Serviërs en het Joegoslavische federale leger aan de ene kant en Kroaten aan de andere kant speelden zich af dichtbij de grens met Bosnië-Hercegovi- na. Servische strijders dron gen, volgens berichten van Radio Zagreb, vanuit het Bos nische gedeelte van de grens stad Kostajnica het Kroatische deel binnen. De stad is volgens de Kroatische radio de afgelo pen twee dagen al door vijf honderd granaten getroffen. De minister van binnenlandse zaken van Kroatië, Milan Bre- zak, beschuldigde de Servische guerrilla's ervan de stad te willen vernietigen. „Maar we zullen Konstajnica tegen geen enkele prijs overgeven", zei hij. Pagina 5: Markovic kondigt regeringswisseling aan Op 25 september verschijnt deze krant met de bijlage Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze bijlage wordt graag verstrekt door: Marco Hogenboom, 071 - 122 244 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ir/Mevr:Voorl: I Postcode/Plaats: I i eieiuun: Deze bon opsturen in een open envelop zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-313677 (voor controle op bezorging) I I I I I CeidócGotwo/nt

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1