kwaliteit ambulancehulp lijft beneden de maat Erkenning voor Leidse Uitdag LEIDEN OMGEVING ^ORGANISATIE EN SCHAALVERGROTING NODIG Steekpartij om parkeerplaats olandbouwschap vecht J 5 estuitrijverbod aan JdacSomant zendt iptease 'J en vie de fin mem t ovei i wins nach en ge< jnsta; rden delijk ongeval rijksweg A4 )ERDORP Een 18-jarige ïer van Almere is vrijdaga- verongelukt bij een aanrij- op rijksweg A4 in Leider- Vier plaatsgenoten, in de ijd van 16 tot 19 jaar, raakten ind. Het vijftal zat in een be dragen die omstreeks half |lf met volle snelheid inreed stilstaande vrachtwagen, ituurder van de bestelwa- iad niet opgemerkt dat er lie stond. Deze file was ont- door werkzaamheden op de richting Den Haag. De ioesten door de brandweer e wagen worden bevrijd. De rige overleed ter plaatse. ii P rt •esl is ha larf311 Kat mis handeld LISSE Ergenis over de kat van de buren die regelmatig op zijn auto lag heeft een 30-jarige Lisser er gisteren toe bewogen het beest met een stuk hout van zijn auto te slaan. Het dier bleek daarbij een her senschudding, bloed neus en netvliesbe schadiging te hebben opgelopen. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. maandag 9 september 1991 Politie Lisse rolt bende winkeldieven op LISSE De rijkspolitie van Lisse heeft een groot aantal winkeldiefstal len opgelost. Zeven Amsterdammers hebben inmiddels bekend dat zij 30 winkels hebben bezocht en daaruit voor 60.000 gulden aan goederen heb ben gestolen. Achttien diefstallen werden gepleegd in Lisse en de rest in Hillegom, Leid- schendam, Rotterdam, Zaltbommel, Breukelen en Vinkeveen. De zeven hadden het voorzien op diverse artike len zoals audio- en videoapparatuur, merkkleding, parfums, schoenen, on dergoed en sokken. Het op 26 augustus begonnen onderzoek is nog niet afge rond. De politie verwacht meer aan houdingen te verrichten. Flinke buit snelkrakers Grote blikschade LISSE Op het bedrijventerrein Meer en Duin zijn gisteravond snelkrakers erin geslaagd voor enige tienduizenden gul dens aan computers te stelen. De daders sloegen vier ramen in waarna ze er met de buit vandoor gingen. Tennisbekers gestolen NOORDWIJK Bij een inbraak in het Bollenpark aan de Nieuwe Zeeweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag alle ten nisbekers verdwenen die bestemd waren voor het toernooi van de volgende dag. De inbrekers kwamen binnen door een licht koepel te verwijderen. Zij namen daar naast nog geluidsapparatuur mee. Het toernooi ging gewoon door, de prijsuitrei king niet. na vraag om een vuurtje NOORDWIJKERHOUT Een 22-jarige Noordwijkerhou- ter heeft gisteravond om kwart over elf aanzienlijke schade veroorzaakt in de Schoolstraat in zijn woon plaats. De man zat achter het stuur van zijn auto, vroeg om een vuurtje en botste vervol gens op een geparkeerde auto. Dat voertuig schoof door tegen een andere geparkeerde wa gen. De man bleek gedronken te hebben. Zijn auto wordt on derworpen aan een technisch onderzoek. Inbrekers actief in Sassenheim SASSENHEIM Inbrekers zijn dit weekeinde actief geweest in Sassen heim. Uit een woning aan het Trouba dourshof werden gistermiddag op klaar lichte dag sieraden, geld en gouden tien tjes gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken bij een drie tal bedrijven. Bij een carvanbedrijf aan de Teylingerlaan werd 800 gulden ge stolen, bij Landgraaf Mode aan de Tey lingerlaan verdwenen lege geldcassettes en bij Jolentha Mode aan de Hoofdstraat werd wel ingebroken, maar er werd niets gestolen. Diezelfde nacht werd ook ingebroken in een kamer in Mariënwei- de in Warmond. Een nachtzuster heeft de inbreker gezien, maar deze zag kans te ontkomen. Politie stuit bij toeval op harddrugs LEIDEN De Leidse politie is zater dagochtend bij toeval in een woning aan de Surinamestraat op een klein partijtje cocaïne en heroïne gestuit. Agenten wa ren naar de woning gegaan om de 29- jarige bewoner op te halen omdat hij nog een gevangenisstraf van twee we ken moest uitzitten. Toen ze bij het huis aankwamen ontstond er binnen nogal wat consternatie. Samen met een 19-ja- rige jongen was de bewoner bezig met het inpakken van spullen die snel wer den verstopt toen de politie aankwam. De agenten troffen binnen op en onder tafel tien bolletjes heroïne en negen bol letjes cocaïne aan. Gewoonlijk weegt zo'n bolletje ongeveer een kwart gram. Het tweetal is aangehouden. ALLERLEI(DS) EHBO Half september start in het dienstencentrum Merenwijk een cursus EHBO. Deze be staat uit 6 lessen die op de woensdagmorgen worden ge geven. Geïnteresseerden kunnen zich al telefonisch aanmelden, telefoon 213229 Pluisje Kindertejater Pluisje begint op dinsdag 10 september weer met de toneellessen voor kinderen van zes tot zestien jaar. De lessen wor den gegeven op dinsdagmid dag in de repetitieruimte van Pluisje aan de Koppenhink- steeg 13. De indeling in groe pen is afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Pluisje werkt gedurende het seizoen met de kinderen aan een door henzelf gemaakt toneel stuk. Voor meer informatie 071-144614. Taiji-cursus Het stiltecentrum Jethro be gint in september met taiji- cursussen. Taiji is een van oorsprong Chinese bewe gingskunst, die opvalt door langzame, vloeiende bewe gingen die kracht, schoon heid en stilte uitstralen. Er zijn cursussen voor beginners en gevorderden. Op woens dag 11 september wordt een open les gegeven. Die begint om 19.30 uur in het stiltecen trum Jethro, Cobetstraat 79. Tegen verplaatsing weekmarkt Leiderdorp Niet In de krant van afgelopen vrijdag is abusievelijk gemeld dat de fracties van CDA, PvdA en GL bereid zouden zijn een discussie aan te gaan over verplaatsing van de donderdagse weekmarkt in Leiderdorp. Op hinderlijke wijze is in de aanhef van het artikel het woord „niet" weg gevallen. Dit is onjuist: de drie partijen houden onver kort vast aan het handhaven van de weekmarkt in het oude dorp. Met dit standpunt distantiëren zij zich volledig van het advies van de Kamer van Koophndel om de markt naar het Santhorst te ver plaatsen. In tegenstelling tot VVD en D66 willen zij van het instellen van een project groep, die de gevolgen van zo'n verplaatsing moet on derzoeken, niets weten. Het optreden van volksdansgroep Achalay tijdens de Uitdag. „WE ZIJN EEN INSTITUUT GEWORDEN' LEIDEN Jarenlange lessen aan de muziek school ten spijt zat er za terdag geen zingende ope ning van de achtste Leidse Uitdag in. De nog maar drie maanden geleden aangetreden wethouder Hennie Koek liet het zin gen aan burgemeester Cees Goekoop over. Die deed dat vorig jaar met verve. In plaats daarvan verraste ze de Uitdag-or- ganisatie met de medede ling dat de jaarlijkse pre sentatie van Leidse kunst en cultuur in de Pieters kerk voortaan structureel op subsidie kan rekenen. Bij die subsidie gaat het om een relatief klein bedrag van 2.000 gulden. De Uitdag werkt inmiddels met een begroting die in de tienduizenden gul dens loopt. Maar volgens woordvoerder Jan Lau is het een belangrijk gebaar, waaruit blijkt dat de gemeente het eve nement ziet staan. „Het is er kenning. We zijn een instituut geworden", zegt hij trots. Met dat goede begin kon de Uitdag nauwelijks meer stuk. Mede dankzij het gunstige weer kwam de stroom bezoe kers vroeg op gang. Al bij de opening om elf uur, waarbij harmonie Werkman's Wils kracht voor spektakel zorgde door gehuld in gekleurde rook door een papieren muur te lo pen, was het druk in de Pie terskerk. En eigenlijk bleef dat zo tot de afsluiting van het nma om zes uur. Volgens een strak scenario moest toen binnen anderhalf uur de kerk ontruimd worden voor de avondoptredens. De constante stroom van bezoe kers deed de lichte terugval in belangstelling van vorig jaar vergeten. Toen kwamen er al tijd nog meer dan 15.000 men sen. Nu schatte Lau dat aantal op 18.000. Om dat aantal te be palen werden in de loop van de dag tellingen gehouden bij de ingang van de kerk. IJzersterk In de tussentijd bleek dat de Uitdag, die indertijd als Uit markt begon maar onder druk van de Amsterdamse naamge noot die naam moest verande ren, inmiddels een ijzersterke formule heeft. Binnen en bui ten optredens van Leidse ama teurgezelschappen en daar om heen stands en workshops. Voor de mooiste en origineel ste waren er prijzen. Balletstu dio Giselle sleepte de originali- teitsprijs in de wacht met een als kijkdoos uitgevoerde stand. Theater Toverlei kreeg de eer ste prijs voor haar sprookjes achtige stand. Bij de optredens met name ballet en (volks-)dansdemon- straties, maar ook veel muziek. Optredens van korpsen als Matilo, maar ook van het Toonkunstorkest dat het stuk 'Parade' van Kees Olthuis ten gehore bracht. Een stuk, spe ciaal voor het orkest geschre ven dat op 9 juni in première ging. Voor het eerst werden d Rond het podium zoals gebrui kelijk workshops en stands. De deelnemers aan de Uitdag blij ken daar jaarlijks steeds meer werk van te maken. Ideeën Nog tijdens de dag legde de or ganisatie contacten voor de uitvoering van nieuwe ideeën volgend jaar. Dan zouden de Leidse Amateurfotografen een foto-wedstrijd willen houden. Jan Lau: „Dan zie je alle be zoekers met een cameraatje rondsjouwen". Ook met een enthousiaste schouwburgdirec teur Pim Wallis de Vries en met muziekschooldirecteur Bas Prinsen is gesproken over een inbreng voor volgend jaar. De enige dissonant kwam dit keer uit de kinderhoek. Tradi tioneel is er voor de kinderen in de Pieterskerk een grote Lego-hoek. Die hoek was dit keer maar een schijntje van wat hij anders was. Dat hing samen met de overname van speelgoedwinkel Ton van Brussel door de Volendamse keten Bart Smit. Die had wel medewerking toegezegd, maar kennelijk de opzet niet begre pen. En zo zaten vierjarige kinderen noodgedwongen met technisch Lego waarmee ze niet uit de voeten konden in plaats van met de bergen steentjes om kastelen en torens te bouwen. Van de Lego- bouwwedstrijd kwam zo ook niet veel terecht. „Maar we zorgen ervoor dat dat volgend jaar zeker weer in orde is", al dus Lau. Verrassing Een echte verrassing was er ook in de vorm van de sponta ne komst van het Schrikkel- theater op het Pieterskerk- plein. Een eenmans-theatertje in de vorm van een levend schilderij dat zich had opge steld tussen de auto's van een sponsorend garagebedrijf. Hoofd en handen, geschminkt, opgenomen in het doek, bewo gen. Ogen draaiden, handen plukten pluisjes weg, de nek strekte en rekte zich en be woog weer terug. En meer ge beurde er niet. Er viel geen woord. Kinderen hielden ge fascineerd stil, volwassenen bleven soms wel een kwartier ademloos kijken. Straattheater van de bovenste plank. En hoe het er kwam, was on duidelijk. Het was er gewoon ineens. Jan Lau: „Dat vind ik nog het allerleukste, dan leeft de Uitdag". FOTO: WIM VAN NOORT VOORSCHOTEN Een 27- jarige inwoner van Voorscho ten is vrijdagavond gewond geraakt bij een ruzie om een parkeerplaats. De Voorsëhote- naar wilde zijn auto achteruit parkeren op een plaats op het parkeerterrein bij de Gouden Leeuw aan de Veurseweg in Voorschoten. Een 47-jarige Leidenaar reed echter net voor hem de vrije plaats op. De Voorschotenaar maakte hier een opmerking over. De voordringende Leidenaar werd kwaad en ging de auto van de Voorschotenaar met een priem te lijf. Banden wer den lekgestoken en er werd een kras op de lak gemaakt. Toen de Voorschotenaar zijn auto trachtte te beschermen stak de Leidenaar de priem in de richting van zijn borst. Het slachtoffer ving de aanval met zijn arm op, waarbij de priem dwars door zijn arm ging. De man moest in het Academisch Ziekenhuis worden behandeld. De Leidenaar is gearresteerd en ingesloten. De man had geen strafblad, maar had wel persoonlijke moeilijkheden, waaruit zijn agressie verklaard zou kunnen worden. wenoord, Eigenbrood, Van der Laan en Bezemer. De ritten in de regio worden verdeeld door de bij de Leidse brandweer ondergebrachte Centrale Post Ambulancevervoer (CPA). De directeur van de CPA moet volgens de inspectie meer be voegdheden krijgen om met de vervoerders een reorganisatie door te voeren. Het rapport heeft ernstige kri tiek op de kwaliteit van het vervoer. Bij drie van de negen vervoerders (waaronder de ge meente Rijneveld) is die kwa liteit ronduit onvoldoende, bij vier is die redelijk en bij slechts twee ronduit goed. Toch wordt ook opgemerkt dat slechts één vervoerder sprake is van goede en verantwoorde hulpverlening. Naarmate dien sten kleiner worden en min der ritten maken, neemt de kwaliteit af. Juist die kleinere diensten moeten de grootste afstanden afleggen naar de ziekenhuizen. Ze werken bovendien vaak met part-time personeel dat in veel gevallen een verpleeg kundige opleiding ontbeert. De inspectie constateert dat in sommige gevallen er helemaal geen medicijnen in de ambu lances aanwezig zijn. In ande re zijn dat er juist veel te veel. Bij de meeste kleinere dien sten is het niet mogelijk on derweg een infuus aan te leg gen of patiënten te beademen. Bij alle diensten is de verant woordelijkheid voor medisch handelen niet geregeld. Bij de grotere zijn er wel medische adviseurs, maar die zijn slechts luttele uren per week beschik baar. Huisartsen spelen bij het vervoer nauwelijks een rol. Dat is het gevolg van een ge brek aan deskundigheid en in teresse. Kwetsbaar Als kwetsbaarste gebied noemt het rapport de Duin- en Bol lenstreek. Daar zijn twee dien sten gevestigd in Noordwijker- hout en Lisse. Die streven vol gens het rapport wel naar be tere kwaliteit, maar de moge lijkheden daartoe zijn gering. Ze zijn te klein om voldoende ritten te maken, ze zijn daar door ook niet in staat om ge kwalificeerd personeel in dienst te nemen. Zelfs voor sa menwerking zijn ze te klein. De inspectie concludeert dat ze geen toekomstperspectief heb ben. Geadviseerd wordt om ze te laten samenwerken of op gaan in een derde vervoerder in de Leidse regio en ze te la ten opschuiven naar één cen trale standplaats. Ook in de Rijnstreek zijn er te veel vervoerders die elk te weinig ritten maken. Volgens de inspectie moet er op den duur één vervoerder overblij ven. Maar ook die zal dan fi nancieel kwetsbaar zijn. Daar om moet ook daar samenwer king worden gezocht met een partner in de Leidse regio. Leiden In de stad Leidse agglomeratie is de situatie in het algemeen redelijk tot goed. Toch wordt ook opgemerkt dat er te veel vervoerders zijn. De Oegst- geestse en Katwijkse bedrijven zijn te klein. In Katwijk zijn er zelfs paraatheidsproblemen. In de stad Leiden is de EHD als enige van alle vervoerders in staat om een continue ver antwoorde hulpverlening te bieden. De Gebroeders de Jong ontwikkelt zich naar dat niveau. Toch heeft de inspec tie kritiek. De EHD is name lijk financieel erg kwetsbaar door de ritverdeling. Deze dienst mag vrijwel uitsluitend het financieel minder aantrek kelijke spoedevervoer verrich ten. Ruim 30 procent van de ritten in 1990 was zelfs niet verrekenbaar. Die ritverdeling die in het verleden heeft geleid tot conflicten dreigt ongunstig uit te werken voor de kwaliteit. Door de geschie denis van conflicten is het moeilijk, zo erkent de inspec tie, om in Leiden het ideaal tot stand te brengen van'één vol doende grote en rendabele dienst. In elk geval moet er volgens het rapport wel een samenwerking komen. Onder linge afstemming en gezamen lijke bijscholing kan dan mis schien toch het voordeel van een voldoende schaalgrootte geven. ef r gewonden bij aanrijding inzittenden van een personenauto zijn zaterdagochtend ge- I geraakt bij een aanrijding op de provinciale weg 6 in Lei- jüorp. Het ongeluk gebeurde bij het Stroomslootviaduct, de s waar provinciale weg 5 (Leiden-Roelofarendsveen) provin- weg 6 (Leiden-Woubrugge) kruist. Een 29-jarige Leidenaar AU oi ia R< was rkelijl de b kondi uid it ja, de ladder stukji :de ren, z< ist vani na du uitsn i lov r w d; lefiLEGOM Het Land- wschap wil aanstaande lerdag via een kort pig een ontheffing be- kstelligen voor bol- o elers die in de proble- zijn gekomen door uitrijverbod van dier- mest. september mogen de te- geen mest meer uitrijden het verstuiven van hun Omdat veel boeren hun na de oogst in juli onder hebben gezet (geïnun- J) om de grond op milieu- idelijke wijze te reinigen schimmels en andere in- zijn ze in problemen en. De inundatie dient elijk minimaal zes weken Uren om effectief te zijn. Volgens woordvoerder A. Vol- lebrecht van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur is het uit rijverbod nog niet massaal overtreden. „De meeste telers hebben geprobeerd voor 30 au gustus Waar te zijn. Wie het ook maar enigszins een week naar voren kon schuiven heeft dat ook gedaan. Vanaf half september verwacht ik de pro blemen. Dan komen de stuk ken grond droog te liggen die echt niet meer op tijd bewerkt konden worden". Ook de Lissese wachtcomman dant Van Abswoude, die de milieucontroles in de Bollen streek coördineert, heeft nog geen aanwijzingen dat het uit rijverbod op grote schaal over treden wordt. stak met zijn auto provinciale weg 6 over en zag daarbij de auto van een 32-jarige vrouw uit Oud Ade over het hoofd. De wagen van de Leidenaar werd vol in de flank geraakt en daarbij raakten vier inzittenden gewond. Twee van hen zijn naar het AZL ge bracht, de andere twee naar het Elisabeth Ziekenhuis. De 29-jari- ge Leidenaar, zijn veder en de vrouw uit Oud Ade kwamen met de schrik vrij. Grote buit in Rijnsaterwoude RIJNSATERWOUDE Drie woningen aan de Herenweg en het Molenpad in Riinsaterwoude zijn zaterdagavond tussen tien en twaalf uur het doelwit geweest van inbrekers. De drie wo ningen liggen binnen een straal van vijftig meter. De inbrekers kwamen de woningen binnen via de achterdeur. Uit alle wonin gen namen zij sieraden en enkele honderden guldens aan geld mee. Uit een woning werd voor 10.000 gulden aan sieraden ge stolen. Bierfestival als buurtfeest De beschilderde wanden van het Vrouwenkerkhof waren za terdagmiddag decor van het Leidse Bierfestival. Het festival was een initiatief van een groot aantal Leidse cafés. De bezoe kers lieten zich de tientallen soorten bier goed smaken. Om glasschade te voorkomen moest voor de 'bolletjes' en kelken vijf gulden statiegeld worden betaald. Tegen het eind van de middag kwam de bezoekersstroom goed op gang. Toen op het middenter rein ook nog een gitaarbandje optrad was de gezellig-landeri- ge sfeer van een nazomerend buurtfeest compleet. ït ver )EN/REGIO Er is •eorganisatie nodig bij ambulancevervoer in eidse regio. Er man- nogal wat aan de iteit van het vervoer, meel is vaak onvol- de opgeleid, de ver- oordelijkheid voor sch handelen is niet Wjpjgeld. Vooral de klei- 0r vervoerders buiten art's lejtad Leiden zijn niet in op den duur vol de kwaliteit te waar- jen. Daarom is schaal- iallfbeltroting noodzakelijk. 4k ge 'en het werkgebied een t de Duin- en Bollen- evol gék als de kwetsbaarste de Geneeskundige M iet ie voor de Volksge- *4ieid in een rapport over p ambulancevervoer in via ^-Holland Noord. In het "jd, Leiden, de Duin- en n ?P Instreek en de Rijnstreek 1 aZ aF1331" hefst negen vervoer- ond diactjef Daarbij gaat het vapbAvee overheidsdiensten, de a j in Leiden en de gemeen- anse 5jjnevei(j) en zeven particu- !S j bedrijven. Dat zijn Gebr. iPng 'n Leiden, Prins Kat- ikow.sk Prins Oegstgeest, Meeu-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7