Broekriem in Cuba moet nóg strakker BUITENLAND ?el' et€ ry Geen ambassade in Baltische staten li Het lied der Duitsers James Baker wil lening garantie Israël uitstellen :R 199 geidaeGotvumt VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 in goed tafel ki dus Ne i de m lister n op de ;rs of iat de imoetk 'o zijn rt', en nstra, begrotii oudelij] Kor kiezi korts weg. wate stan door droo geva zijtal de rii Waa gelo wore Rijks wate morj laag wate I stan deze bij L iOl is Sto< enteel gelijk t oorde t zondi ichtlijn id. Nie echt he rillen d at Mitte tenlanc •-jarige reer bijl snapt len ach macht, acques IV iterke gisten i potei am H( een oi ivervai iarco-d 5 jaar indelde idere A ddels 21 dervra; gebruik s. Een aag of eet dat „Honderden doden bij gevechten in Liberia" MONROVIA Bij een hevige strijd in Liberia tussen een nieuwe verzetsgroep en troepen van re bellenleider Charles Taylor zijn volgens het radio station van de rebellen honderden slachtoffers ge vallen. Leden van de verzetsgroep vielen woens dag vanuit Sierra Leone het noorden van Liberia binnen in een poging Taylor te verdrijven uit de gebieden waar hij het voor het zeggen heeft, zo werd gezegd. Er waren geen onafhankelijke bron nen die de berichten konden bevestigen. Ook de Britse BBC maakte melding van de gevechten, die een nieuwe opleving lijken te markeren van de eind december 1989 uitgebroken burgeroorlog, waarin Westafrikaanse vredestroepen vorig jaar een wankel bestand wisten te bewerkstelligen. Een Westafrikaans vredesplan is stukgelopen op de weigering van Taylor om zijn leger te ontwapenen. „Irak meer olie laten verkopen" NEW YORK Secretaris-ge neraal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties heeft vandaag voorgesteld Irak toe stemming te geven voor onge veer 2,5 miljard dollar aan olie te verkopen, in plaats van voor 1,6 miljard. Perez de Cuellar zegt in zijn voorstel dat een bedrag van 1,6 miljard dollar niet voldoende is. In Irak heersen als gevolg van de VN-sancties grote tekorten aan voedsel en medicijnen. Westerse diplomaten zeiden het niet waarschijnlijk te ach ten dat de Veiligheidsraad ak koord gaat met het voorstel. „Zorgen over kernwapens Sovjetunie niet terecht" WASHINGTON Het Sovjetkernwapenarsenaal staat, ook na de politieke veranderingen in de Sov jetunie, onder „strikte controle" en de wereld hoeft zich daarover geen zorgen te maken. Dat hebben Sovjetpresident Gorbatsjov en zijn Russische ambtge noot Boris Jeltsin gezegd voor de Amerikaanse tele visieomroep ABC. Gorbatsjov vertelde reden te heb ben om aan te nemen dat het toezicht op deze pens in de Sovjetunie nog strikter is dan in de VS. De democratisering van de Sovjetunie opent volgens de Nationale Academie van Wetenschappen - een groep geleerden die de Amerikaanse regering advi seert - nieuwe mogelijkheden voor een verminde ring van het aantal kernwapens. In een gisteren ge publiceerd rapport staat dat de arsenalen mogelijk tot een tiende van het aantal dat de VS en de Sovjet unie thans bezitten kunnen worden teruggebracht. „Voedselgebrek in Sovjetunie nijpend' MOSKOU Het voedselgebrek in sommige delen van de Sovjetunie is zo nijpend dat elke vertraging in de verscheping van noodhulp kan leiden tot on rust onder de bevolking, zo heeft de Sovjet-functio naris Joeri Loezjkov gisteren gezegd. Loezjkov is in de Sovjetunie verantwoordelijk voor de voedsel- en medicijnen voorziening. De Georgische premier Vis- sarion Goegoesjvili heeft gisteren een verbod inge steld op de export van voedsel, industriële produk- ten, bouwmateriaal, hout en mineralen. Deze goede ren zijn elders in de Sovjetunie uiterst schaars. Volgens persbureau TASS vrezen plaatselijke func tionarissen dat de maatregel zal leiden tot tegen maatregelen van andere republieken en dat Georgië daardoor problemen zal krijgen met de import van gas, olie, graan, melkprodukten en katoen. SOVJETUNIE HERZIET BANDEN HAVANA De situatie was al niet best, maar Cuba staat er slechter voor dan ooit tevoren, nu de staatsgreep in de Sov jetunie is mislukt en een nieuwe staatsvorm zijn be slag krijgt. De situatie in het communistische Cuba zal waarschijnlijk in snel tempo verslechteren. De Sovjet-minister van buiten landse zaken Boris Pankin heeft gisteren gezegd dat zijn land de betrekkingen met Cuba en andere landen gaat herzien. Volgens Pankin is de verwijdering van de commu nistische ideologie uit het Sov- jet-beleid reden om de relaties met andere landen opnieuw te bekijken. „Dat zal gelden voor zowel Cuba, Chili, Albanië en Etiopië". Niet alleen de politie ke maar ook de economische relaties tussen de Sovjetunie en andere staten zullen aan een heroverweging onderwor pen worden. De economische en de militaire hulp aan Cuba, dat nog altijd vasthoudt aan het socialisme, is de afgelopen maanden al aanzienlijk ver minderd. De communistische leider van Cuba, Fidel Castro, lijkt uit evenwicht te zijn geslagen door de coup en de mislukking ervan. Havana wachtte twee dagen alvorens met een ver klaring te komen waarin „be zorgdheid" werd uitgesproken. Sindsdien heeft noch Michail Gorbatsjov, noch Jeltsin een publiekelijke boodschap van Castro ontvangen. De Amerikaanse president George Bush zei dat de Cu baanse leider „wel peentjes moest zweten". Naar verluidt zou de Spaanse premier Felipe Gonzales Castro hebben ge zegd dat Jeltsin vastbesloten is een einde te maken aan de ge subsidieerde uitwisseling van ruwe olie uit de Sovjetunie voor Cubaanse suiker. Cuba is voor 75 procent van de totale handel afhankelijk van de Sovjetunie. Al meer dan een jaar bereidt Cuba zich op een dergelijke mogelijkheid voor. Er is een versoberingsprogramma inge steld, onder de noemer van „speciale periode in vredes tijd". Binnen dit beleid zijn tractors vervangen door ossen en is het meeste voedsel ge rantsoeneerd. Op de planken ligt nog een drastischer „nu loptie" plan dat in werking moet treden wanneer de olie leverantie uit de Sovjetunie inderdaad wordt stopgezet. Het gerucht doet de ronde in Havana dat in deze optie de voedselrantsoenen plaats moeten maken voor gaarkeu- In de armoedige San Lazaro- straat, een paar huizenblokken verwijderd van de schitteren de trappen van de universiteit van Havana, lijkt de nuloptie al van kracht te zijn. In geen twee maanden heeft iemand hier vlees gezien. Toen op een dag het nieuws kwam dat er vlees en vis te krijgen waren, vormde zich al voor zonsop- gang een lange rij mensen, vooral oudere vrouwen met hun versleten boodschappen tassen tegen zich aangeklemd, voor een slechtverlichte, lege bodega. Geschreeuwd commentaar is heel gewoon in de rijen voor winkels. Veel gezinnen eten slechts een keer per dag. Een recept dat veel aftrek vindt is dat voor een biefstukimitatie van gekookte en gepaneerde grapefruitschillen. Wervelstorm De Cubanen wachten wanho pig op een verandering van hun levensvoorwaarden, maar die lijkt niet te komen. „Een revolutie als de onze verandert haar naam en ideeën niet", herhaalde Castro vorige maand uitdagend voor duizen den Cubanen. „Laten ze het niet wagen hier te komen en ons verhaaltjes te vertellen over het kapitalisme, een markteconomie en al die ande- Ondanks de wervelstorm van hervormingen in voormalig communistische landen wordt de Cubaanse samenleving nog steeds door Castro gedomi neerd. Hij heeft weinig voe ling met de Cubaanse jeugd. Bijna 60 procent van de bevol king is geboren nadat Castro in 1959 aan de macht kwam. „Hij is gek", zegt een dertigja rige toneelschrijver terwijl hij op zijn voorhoofd wijst. „Hij is seniel", zegt Melba, een tech nicus die in de Sovjetunie is opgeleid. Om daar in een adem op te laten volgen dat ze zou huiveren als Castro de ka mer in zou komen. „Ik bewon der hem nog steeds", zegt haar 22-jarige collega. En ondanks de misère houden veel oudere Cubanen een gevoel van loya liteit ten opzichte van de on buigzame leider. De Cubaanse regering is ech ter bevreesd dat het econo misch verval van het land tot een uitbarsting zal leiden. In het Havana Libre Hotel hangt een poster, een fotomontage van Cubaanse bezienswaardig heden als een berg, een massa bijeenkomst en de zee. Het op schrift weerspiegelt de groot ste angsten van het regime: „Dit zal niet vallen. Dit zal niet beven. Dit zal niet verva gen". Het Comité voor de Ver dediging van de Revolutie no teert' in iedere straat het ko men en gaan van bezoekers. Dekmantel Onlangs spoorde de regering de Cubanen aan zich aan te sluiten bij „snelle-actie-deta- chementen", revolutionaire waakzaamheidscomités die de misnoegden moeten overtui gen van de onjuistheid van hun denkwijze. Alejandro, een jonge mecaniciën, is lid van een detachement en wordt als zodanig geacht de revolutie te verdedigen wanneer iemand kritiek heeft. Zou hij geweld gebruiken? „Ik ben van plan te verdwijnen", zegt hij. Niettemin boezemen de specia le detachementen angst in. Elizardo Sanchez, aanvoerster van een van Cuba's kleine mensenrechtengroeperingen, zegt er zeker van te zijn dat ze een dekmantel vormen voor veiligheidstroepen bij het on derdrukken van protesten. Sanchez, wier organisatie slechts 32 leden telt, waar schuwt dat de kans op uitbar stingen van geweld groter wordt naarmate de crisis voortduurt: „Er hoopt zich te veel haat op in het hart van de Cubaanse samenleving". (c) The Sunday Times i het kamerdebat over de Sov- DEN HAAG Minister Van den Broek voelt niets voor het openen van een Nederlandse ambassade in één van de drie Baltische staten. Hoewel de over grote meerderheid van Tweede Kamer daarom vraagt, meent de bewinds man dat een niewe am bassade te hoge kosten met zich meebrengt. CDA en PvdA op a dringen van Van den Broek de motie van de oppositie niet, waarin om een ambassade wordt gevraagd. De regerings partijen wachten de begro tingsbehandeling af alvorens een definitief standpunt in te nemen. Van den Broek zal wel een reizende ambassadeur naar de Baltische staten zen den. De bewindsman wil in de toekomst vanuit de Zweedse of Finse ambassade het diploma tieke verkeer in de drie nieu we staten onderhouden. Verschillende fracties vinden dat de bewindsman contact moet opnemen met België en Luxemburg om eventueel sa men een aantal ambassades te vestigen. Dat komt volgens de bewindsman in de praktijk neer op het sluiten van andere diplomatieke posten. Volgend jaar worden overigens al vijf consulaten gesloten. De Kamer vroeg de minister eveneens om de gelden voor het Programma Samenwer king Oost-Europa te vergro ten. Ook aan die wens kwam Van den Broek niet tegmoet. Zijns inziens is daarvoor geen geld. Het programma zal nu wél worden gericht op de Bal tische staten, maar dat gaat ten koste van de andere Oosteuro- pese landen. FRANS WIJNANDS BONN „Deutschland. Deutschland über alles". Precies honderdvijftig jaar oud en wereldwijd bekend. Soms wordt het nog uit volle borst gezongen: door puberale neo-nazi's en rechtsradicalen. Of door ontroerde, brooddronken voetbalsupporters, die zich dan spontaan die beroemd-beruchte eerste zin herinneren. Maar officieel zingen de Duitsers alleen het laatste van de drie coupletten die de Nedersaksische taalkundige Heinrich Hoffmann von Fallersleben tijdens een vakantie op de rode klippen van het rotseiland Helgoland schreef. Een patriottisch lied. ter bevordering van de nationale eenheid van het toentertijd (1841) hopeloos versnipperde Duitsland. Bijna veertig kleine staatjes en rijkjes vormden het toenmalige Duitsland en Hoffmann von Fallersleben was niet de enige die droomde van een verenigd Duitsland. Van de Maas tot aan de Memel... Zelfs Goethe verzuchtte dat hij het nog eens hoopte mee te maken dat hij op zijn reizen door Duitsland niet bij elke slagboom als een buitenlander zijn reispas zou hoeven laten zien. De Hamburger Liedertafel zong het lied voor het eerst op een turnfeeSt; daarna werd het voorlopig een van die ontelbare liederen die in die tijd gebundeld en vaak of zelden gezongen werden. Het dertiende lied van het dozijn... De goed bedoelde tekst van Hoffmann werd van meet af aan in het argwanende buitenland anders uitgelegd. Als een soort strijdkreet bij het onuitroeibare landje-veroveren. Zelfs Bismarck had niet veel op met het lied. maar na zijn dood was er geen houden meer aan. De grote doorbraak kwam in de Eerste Wereldoorlog. Duizenden jonge vrijwilligers zongen het luidkeels op de slagvelden van Noord-Frankrijk, en dat was niet de laatste keer dat het Deutschland. Deutschland über alles' bij hele volksstammen de nekharen overeind bracht. Na die oorlog verklaarde de Duitse president Fried rich Ebert - die zelf twee zonen op de modderige slagvelden van Vlaanderen had verloren - het lied officieel tot nationale hymne. Pas met Hitier kreeg het lied zijn angstaanjagende bekendheid. Geen wonder dat de Geallieerden het Deutschland-lied na de capitulatie onmiddellijk verboden Maar het was geen definitief 'af. uit en amenBegin jaren vijftig klaagde kanselier Adenauer dat hij er schoon genoeg van had bij elke officiël gelegenheid ontvangen te worden met een surrogaathoempa van 'Heidewitzka Herr Kapitan'. Dan toch maar het liever het vertrouwde lied der Duitsers! President Theodor Heuss stribbelde tegen. Hij werkte in het geheim aan een nieuw volkslied en wilde dat tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in 1951 laten horen. Maar het zat hem niet mee. Eerst bedankte componist Carl Orff vriendelijk voor de eer. Daarna lekten de plannen van Heuss in pers uit en het zangfeest ging ten slotte helemaal niet Het compromis was gauw gevonden. Het eerste couplet van het Deutschland-lied met de beruchte beginzin zou als tekst aan het lied verbonden blijven, maar nooit meer gezongen worden. Het tweede couplet, een zwijmelversie van 'Wein, Weib und Gesang' had niemand ooit serieus genomen, dus daar was men het snel over eens. Bleef het derde couplet over, en dat wordt nog steeds gezongen: Einigkeit und Recht und Freiheit Für das Deutsche Vaterland. „Ik moet er nog even aan wennen vertelde de hardloopster Katrin Krabbe vorige week toen ze op het hoogste treetje in Tokio mocht luisteren naar Hoffmanns Deutschland-lied. De gouden sprintster had haar hele jonge leven alleen nog maar de DDR-hymne gehoord. Maar alles went, en sommige dingen heel snel. Einigkeit, Recht und Freiheit; honderdvijftig jaar geleden al even actueel als nu. 18.00 en 14.00 en 122248 e Leger Sri Lanka in offensief COLOMBO Het Srilan- kaanse leger zegt bij het offen sief tegen de Tamil-rebellen in het noordoosten van het land in een week tijd 226 opstande lingen te hebben gedood. Aan de zijde van het regeringsleger vielen 13 doden en 42 gewon den. Legerofficieren zeiden gisteren dat nog altijd wordt gevochten in Welioya, op 235- kilometer ten noordoosten van de hoofdstad Colombo. Zij zei den ook dat het leger hoopt de honderden Tamil-rebellen in de val te lokken die zich na de strijd om de strategische Oli fantpas hebben teruggetrok ken in Mullaittivu. Bij de ge vechten om de Olifantpas von den ongeveer 2000 opstande lingen de dood. James Baker JERUZALEM De Israëli sche minister van justitie Dan Meridor heeft de Verenigde Staten gewaarschuwd de hulp voor de Sovjet-immigranten niet te verbinden met de stop zetting van de bouw van jood se nederzettingen in de bezette gebieden. Meridor zei dat de VS „een grote fout" maken als ze dit wel doen. De waarschuwing van Meri dor komt een dag nadat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker het Congres vroeg de goedkeuring aan het verlenen van de lëninggaranties ter waarde van 10 miljard dollar aan Israël uit te stellen. Ame rikaanse Congres-leden heb ben al laten weten dat ze hier mee hoogstwaarschijnlijk in- De 10 miljard dollar zijn voor Israël noodzakelijk voor de opvang van de massa le stroom immigranten uit de Sovjetunie. Baker zei dat hij eerst meer tijd wil hebben om delicate overeenkomsten te sluiten voor de vredesconferentie over het Midden Oosten. Hij vreest dat openlijke hulp aan Israël deze overeenkomsten zouden kunnen dwarsbomen. Baker verklaarde dat hij geen verbinding legt tussen de le ninggaranties en de bouw van nieuwe nederzettingen in de bezette Arabische gebieden. „Maar ik zeg daarmee niet dat er geen relaties bestaan. Bei den zaken hebben zeker in vloed op elkaar", aldus Baker. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN857 Voor de tijd van het jaar treffen de schepen goed weer. Bij de Vlaamse banken zet het convooi koers naar de En gelse kust. De „Dromedaris" ligt wat rank en Robert Janszoon durft dan ook geen vol zeil te voeren in de frisse, aanwakkerende bries. Daarom worden nu de zware kanonnen in de buikdenning gestuwd. De vrouwen aan boord maken het zich zo gemakkelijk mogelijk. Veel is er voor hen niet te doen en vooral de kinderen - waaronder Jan van Riebeecks zoontje Lambertus - vervelen zich, want na een paar dagen is het nieuwtje van de zeereis er al af. Maar met Kerstmis 1651 slagen de vrouwen er toch in om in de kleine, bedompte kajuit van de slingerende „Dromedaris" zo goed en zo kwaad als dat gaat een gezellig feest te organiseren. De kok heeft eens extra zijn best gedaan en vooral de kleine Lambertus kijkt zijn ogen uitl 33HBS| Olieruimen Een groep Bengaalse schoonmaaklieden, gecontracteerd door een Nederlands bedrijf zijn druk bezig met het verwijderen van de olielaag aan de kust van Saudi-Arabië, die een gevolg is van de Golfoorlog. FOTO: AFP KGB mag meewerken aan onderzoek naar Wallenberg over de beruchte gevangenis kampen (GOELAG) van de voormalige Sovjet-dictator Jo zef Stalin zal de KGB voorlo pig gesloten houden. „Het openbaar maken van de ar chieven over de GOELAG- kampen is een ingewikkeld politiek, historisch en moreel vraagstuk. Ik denk dat het daarvoor nog te vroeg is", al dus Stoljarov. MOSKOU Geheim agenten van de KGB zullen hun eed tot geheimhouding mogen bre ken om mee te helpen aan het onderzoek naar het lot van de Zweedse diplomaat Raoul Wallenberg, zo heeft de plaats vervangende KGB-chef Niko lai Stoljarov gisteren beloofd. Stoljarov, die vorige week te gelijkertijd de Sovjet-Zweedse die onderzoek doet naar het lot van Wallenberg de be schikking krijgt over de na men van de voormalige KGB- functionarissen die betrokken zijn geweest bij de zaak van de sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog vermiste Wal lenberg, die waarschijnlijk duizenden Hongaarse joden uit handen van de nazi's redde. De archieven die handelen Kamerleden vinden Palestijnen tot concessies bereid JERUZALEM De Palestij- nen in de door Israël bezette gebieden nemen met de vre desconferentie over het Mid den-Oosten in aantocht een gematigde houding aan en zijn tot veel concessies bereid. Die conclusie trekt een delegatie Tweede-Kamerleden na een gesprek gisteren in Jeruzalem met een aantal vertegenwoor digers van de Palestijnen uit bezet gebied. De Palestijnse vertegenwoor digers die met de Kamerleden hebben gesproken hebben la ten blijken te kunnen instem men met een gezamenlijk Jor- daans-Palestijnse delegatie bij aanvang van het vredesover leg. De Palestijnen accepteren echter in geen geval dat de Is raëli's een veto krijgen op de samenstelling van hun verte genwoordiging. De Palestijnen hebben de Ka merleden erop gewezen dat wat hen betreft de PLO moet worden beschouwd als de ver tegenwoordiger van het Pale stijnse volk, ook al zal de orga nisatie niet rechtstreeks bij het vredesoverleg worden betrok ken. Daarnaast werd bena drukt dat het van belang is dat alle Palestijnse geledingen worden betrokken bij de uit voering van een eventueel vredesakkoord. Een Palestijnse delegatieleider zei dat Israëli's de kans op een vredesconferentie op het spel zetten door steeds weer nieu we eisen te stellen aan de deel nemers van Palestijnse zijde. Volgens hem willen de Israë li's nu ook Faysal al-Husseini, een van de gematigde leiders uit het bezet gebied, van de onderhandelingstafel weren. De Palestijnen zien in de ne derzettingenpolitiek van de Is raëli's een ernstige bedreiging voor het vredesoverleg. Ook leden van de Nederlandse Ka merdelegatie zullen de Israëli sche politici de komende da gen op dit gevaar wijzen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5