- 4 V Steeds meer meisjes stelen in winkels Balten afhankelijk van Sovjet-vloot BINNENLAND BUITENLAND PvdA: besparing studiebeurzen gebruiken voor lager lesgel L Kritiek op onderzoek ziekte van Parkinsoi r>r> Mitterrand afgeslete door macht" L i\\ <0 Rechter proces Noriega vertrouw onpartijdige jury Qowia/rit VRIJDAG 6 SEPTEMBER 199 Motorrijders willen ook over carpoolbaan DEN HAAG De speciale strook voor bus sen en carpoolers die rijkswaterstaat gaat aanleggen op de Al tussen de aansluiting op de A6 en de Gaasperdammerweg moet ook toegankelijk worden voor motorrijders. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging (KNMV) schrijft dit in een brief aan minister Maij (verkeer). De „explosief stij gende populariteit" van de motor maakt dit voertuig interessant als alternatief in het woon-werkverkeer, aldus de KNMV. De overheid zou het gebruik van de motor moeten stimuleren ter ontlasting van de we gen, met name in de randstad. Motoren ver oorzaken volgens de vereniging geen files en zijn ook minder schadelijk voor het mi lieu, omdat het gemiddeld brandstofgebruik lager ligt. Bovendien nemen motoren min der parkeerruimte in. Achttien jaar cel voor moord ,h ge\ AMSTERDAM Een 43-jarige Amerikaan is gis teren door het gerechtshof in Amsterdam tot acht tien jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens moord. Het hof acht bewezen dat de man in de nacht van 13 op 14 oktober 1989 in Amsterdam zijn 67-jarige land- en reisgenoot met een pikhou weel de hersens insloeg. Procureur-generaal mr. J. Al had levenslang geëist. De rechtbank veroor deelde de Amerikaan tot twaalf jaar cel. Het open baar ministerie kon zich niet vinden in deze straf maat en tekende hoger beroep aan. Het slachtoffer en de dader maakten, samen met een derde Ame rikaan, in het najaar van 1989 een rondreis door Europa. De verdachte en het slachtoffer hadden elkaar leren kennen in een gevangenis in de Ver enigde Staten waar de verdachte een straf uitzat van zestig jaar wegens de in 1970 gepleegde moord op zijn eerste echtgenote. DEN HAAG De PvdA in de Tweede Ka mer wil dat minister Ritzen van onderwijs de besparing op de studiefinanciering gebruikt om de lesgelden in het voortgezet onderwijs minder te verhogen dan de driehonderd gul den waarvoor nu is gekozen. Volgens de Informatiseringsbank in Groningen is die besparing 255 miljoen gulden, de minister zelf houdt het op 83 miljoen. De besparing wordt bereikt door het recht op een studiebeurs terug te brengen van zes tot vijf jaar en alleen mensen in de leeftijd tot 27 jaar voor een beurs in aanmerking te laten komen. Dat was dertig jaar. Onderwijswoordvoerster T. Netelenbos van de PvdA wil dat de minister nog eens aangeeft waarom de be sparing in zijn ogen zoveel lager uitvalt dan is bere kend door de Informatiseringsbank. Het kamerlid meent dat er hoe dan ook een alternatief gezocht moet worden voor de verhoging van het lesgeld. De 'meevaller' die de minister krijgt als de cijfers van de Informatiseringsbank toch kloppen zou daartoe kun nen dienen. De PvdA stelt zich op het standpunt dat lesgeldver hoging de toegankelijkheid van het onderwijs aan tast. De boete op het doubleren, 250 gulden extra les geld, betekent een onrechtvaardige straf voor de ou ders, menen de sociaal-democraten. Ook de al eerder aangekondigde maatregel om studenten die langer dan een jaar over hun propedeuse doen hun basis beurs te ontzeggen, is bij de PvdA niet in goed de gevallen. „Als we deze plannen van tafel ki krijgen zullen we het niet nalaten", aldus Ne bos. Het CDA meent dat in de plannen van de m sprake is van ongelijkheid. „Als de minister i nanciële prikkels invloed wil uitoefenen op de en vorm van de leerweg, moet dat gelden vex leerlingen, ongeacht inkomens van ouders of v gers. De minister heeft echter gezegd dat de inkomens worden ontzien via de tegemoetki studiefinanciering. Maar het kan niet zo zijn de ene helft van de studenten wel 'stuurt', en dere niet", aldus CDA-kamerlid K. Tuinstra, officiële presentatie van de onderwijsbegrotii Prinsjesdag wil afwachten alvorens inhoudelijl der op de plannen te reageren. MON bel l ei dag v binne gebie werd nen Brits< een i eind waar: een v West: OVERHEIDSCAMPAGNE VERGELIJKT DADERS MET RATTEN Hans van Mierlo. foto: anp Van Mierlo bekendste fractieleider DEN HAAG D66-leider Hans van Mierlo is de bekend ste fractievoorzitter. Een on derzoek van het NIPO heeft uitgewezen dat 51 procent van de Nederlanders weet dat Van Mierlo de fractie van zijn par tij in de Tweede Kamer aan voert. Daarmee laat hij zijn collega's Brinkman, Wöltgens, Bolkestein en Beckers ruim schoots achter zich. CDA-frac- tie\ jorzitter Brinkman be haalde een tweede plaats. Van de ondervraagden wist 46 pro cent het juiste antwoord op de vraag, wie de fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer is. Dat Wöltgens de fractie van de PvdA aanvoert wist slechts dertig procent en de score van VVD-leider Bolkestein kwam niet verder dan een percenta ge van twintig. Beckers ten slotte, werd door drie procent als genoemd als eerste vrouw van Groen Links. DEN HAAG In beeld verschijnt een rat. Het beest gaat er met een zon nebril vandoor, én met een spekkie, én met lip stick, én met een cassette bandje. Er komt geen eind aan. Dan wordt het tv- scherm zwart en ver schijnt de tekst „Winkel diefstal. Je zou jezelf eens moeten zien". De bedoeling van het spotje is dat vooral jongeren bij het zien ervan zich eens achter het oor krabben. Want bijna één op de vijf kinderen van twaalf tot zeventien jaar pikt wel eens iets uit een winkel. Daar bij zitten steeds meer meisjes, die dit vooral zien als een spel letje, een uitdaging. Minister Andriessen van eco nomische zaken vindt dat da ders van winkeldiefstal verge leken mogen worden met rat ten. „Het is hard, maar nodig", zei hij gisteren bij de presenta tie van het tv-spotje waarmee een publiciteitscampagne be gon. „Het gaat ons er niet zo zeer om dat we hiermee het aantal winkeldiefstallen terug dringen, maar dat we de beeldvorming over deze vorm ,van criminaliteit beïnvloeden. Want over het algemeen wordt er gedacht dat het niet zo'n ramp is, dat het toch alle maal van de grote hoop gaat. Jongeren zien het al lang niet meer als een misdaad, terwijl het dat wel degelijk is". De totale schade aan het bedrijfsleven als gevolg van veel voorkomende criminali teit is zo'n vier miljard gulden. De directe schade daarvan voor de detailhandel is volgens een schatting ongeveer 1,3 miljard. De grootste schadepost daarbij wordt gevormd door winkeldiefstal, waarvan er on geveer 7,4 miljoen per jaar worden gepleegd. En de in druk bestaat dat het er de laat ste jaren alleen maar meer worden. Vooral jongeren ma ken zich eraan schuldig. Ze zijn het meest geïnteresseerd in boeken, sieraden en cd's. Andriessen: „Winkeliers doen veel moeite hun winkels aan trekkelijk te maken voor het publiek. Helaas worden ze daarmee vaak ook aantrekke lijker voor de dief. In een aan tal branches is de schade door winkeldiefstal zelfs al even groot als de netto-winst". De actie tegen winkeldiefstal maakt deel uit van een grote campagne om de criminaliteit onder jongeren terug te drin gen. Deze werd een jaar gele den gestart op initiatief van het ministerie van WVC. Het eerste deel daarvan richtte zich op vandalisme en leidde onder meer tot de tv-spot met pubers die in luiers de boel vernielen, onder de titel „Van dalisme is zóóó kinderachtig". Volgens een onderzoek is die campagne aangeslagen bij het publiek. Mensen denken nu over het algemeen negatiever over vandalisme dan een jaar geleden. De campagne tegen winkel diefstal moet een vergelijkbaar effect hebben. Niet alleen door het spotje, maar ook door het plaatsen van grote borden in winkels, waarop jongeren staan op het moment dat ze iets pikken en daarbij door een verborgen camera worden ge registreerd. En dat is geen ge zicht, vindt minister Andries sen. Sterker, hij vindt het im moreel. „Bij veel jongeren is de grens tussen goed en kwaad vervaagd. Wij willen proberen ze weer bewuster te maken van die grens. En zeg nou zelf: als je dat spotje met de rat een maal hebt gezien, blijft het je wel bij", aldus de minister. AMSTERDAM De kans op het vinden van een zo opti maal mogelijke behandeling voor mensen met de ziekte van Parkinson wordt aanzien lijk groter als er meer aan dacht komt voor onderzoek naar de oorzaken en de ont wikkeling van de ziekte. In plaats daarvan richt de aan dacht zich nu vooral op de ontwikkeling en het uitprobe ren van nieuwe geneesmidde len voor symptoombestrijding. Die kritiek uitte prof. dr. J. Stoof (45) vanmiddag in zijn rede „De ziekte van Parkin son: een uitdaging voor experi mentele neurologie", die hij uitsprak ter gelegenheid van zijn benoeming tot hoogleraar Experimentele Neurologie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. De ziekte van Parkinson tast het centrale zenuwstelsel aan en wordt gekenmerkt door een verstoring van houding en bewegingspatronen. Trillen is een van de symptomen. Mo menteel krijgen patiënten veelal geneesmiddelen toege diend waarvan het therapeu tisch effect na langdurige toe diening minder wordt en de bijwerkingen groter. Er wordt nog steeds gezocht naar goede behandelingsmethoden. Zo worden er proeven ge met implantatie van een tisch gemanipuleerde De S< heeft Cuba nistis jet-be met bekijl zowe Etiop ke rr relati en Voordat dergelijke inj bij patiënten kunnen vinden is volgens Stoc veel dierexperimenteel zoek nodig. Dergelijk zoek kan naar het oorde de hoogleraar niet zondt delijke ethische richtlijn Benefiet- AMERSFOORT Ook nu de Baltische landen onafhankelijk zijn, blijven zij voor hun defensie aan gewezen op de Sovjet- vloot. Dat is de stellige overtuiging van vice-ad- miraal Vladimir Jegorov, chefstaf van de Sovjet- vloot in de Oostzee. Giste ren legde hij een krans bij het Russisch monument nabij Kamp Amersfoort, waar in de oorlog hon derd Sovjet-krijgsgevan genen omkwamen. „Een eigen marinevloot is voor de Baltische staten te duur," legt de vice-admiraal uit, dus zal de Sovjet-vloöt er voorlopig dienst moeten blij ven doen". Voorziet hij geen problemen nu Estland heeft aangekon digd de kustgrenzen zelf te zullen gaan bewaken, en Fin land het defensieverdrag met de Sovjetunie wil herzien? „Alles zal worden besproken in onderhandelingen," luidt het ontwijkende antwoord. Voor alle zekerheid wordt de militaire attaché van de Sov jet-ambassade bij het gesprek gehaald. Hij neemt het werk van de Nederlandse marine- tolk over. Jegorov glimlacht vriendelijk. Hij vindt het in afwachting van onderhandelingen te vroeg om te zeggen dat de on afhankelijkheid van de drie Oostzeestaten een strategische verzwakking betekent van de Sovjetunie. „Zolang deze sta ten alleen de eigen grenzen willen beschermen, is er niets aan de hand. Maar de defen siemiddelen die daar aanwezig zijn behoren toe aan de gehele unie." Een terugtrekking van deze 'middelen', zoals de cruci ale radar bij de Letse hoofd stad Riga die moet waarschu wen als er weer een Matthias Rust of erger het luchtruim schendt, sluit hij voorlopig uit. De helft van de Sovjet-mari nebases ligt in twee van de nu drie onafhankelijke staten. Het hoofdkwartier in Baltijsk, in de Russische enclave ten zuid westen van Litouwen, en de basis in Kronstadt (bij Lenin grad) blijven zeker gehand haafd. Over de bases in de Est se hoofdstad Tallinn en de Letse haven Liepaja moet wel licht in de toekomst worden onderhandeld, maar 'voorlopig blijft alles zoals het is', verze kert Jegorov. Hij kent de nieuwe Sovjet-mi- nister van defensie, maar schalk Jevgenij Sjaposjnikov, maar niet goed genoeg om te weten wat hij van plan is". Binnen zijn Oostzee-vloot heb ben, de politieke ontwikkelin gen niet onmiddellijk geleid tot veranderingen. Hij ver wacht ook niet dat er nog per sonele wijzigingen zullen plaatsvinden, gezien de jonge leeftijd van het officierskader. Gevraagd naar hoe de Sovjet marine tegen de mislukte coup van vorige maand aankeek, antwoordt Jegorov na een korte aarzeling: „Die werd veroordeeld". Wordt, nu de Baltische landen hun eigen ramen en deuren wijd voor het Westen willen openzetten, de Sovjet-vloot binnenkort omgevormd tot een Russische vloot? Jegorov ziet dat voorlopig niet gebeuren. Hij wijst erop dat de Baltische Sovjet-vloot één van de vier vloten is waarover de marine beschikt, en dat zij in tegraal onderdeel uitmaakt van de defensie van de unie. De vice-admiraal arriveerde maandag met het fregat Nje- oekrotimij ('De ontembare') en een landingsvaartuig, verge zeld van 460 manschappen, in de haven van Amsterdam. Het hoge bezoek staat in het teken van het driehonderdjarig be staan van de Russische vloot en de halve eeuw dat Neder land diplomatieke betrekkin gen onderhoudt met de Sovjet unie. Vandaag varen de Sovjet-sche pen terug naar hun thuisbasis in Baltijsk. concert voor blinden in Den Haag DEN HAAG De Lions- club in Nederland houdt vanavond een benefiet concert waarvan de op brengst naar de blinden in de Derde Wereld gaat. Het concert in de Dr. An ton Philipszaal aan het Spui in Den Haag wordt verzorgd door het Radio- symphonieorkest. Het optreden is onderdeel van de campagne Sight First die ter gelegenheid van het 75-ja- rig bestaan van de organisatie wordt gehouden. „We zijn goed begonnen, want voor het concert hebben we al duizend kaarten verkocht", zegt W. van Manen van het organise rend comité. „Maar er kunnen natuurlijk nog veel meer men- Operaties Met de opbrengst van de acties worden operaties betaald om blinden weer te laat zien. „Dertig miljoen blinden in de ontwikkelingslanden kunnen gemakkelijk en goedkoop wor den geholpen", aldus Van Ma nen. „Ons doel is er daarvan minstens 5000 te genezen". 11 pen en de dat i het s De"ci Cuba even door ervai PARIJS Een ruime meerderheid van de Fransen mee president Mitterrand slijtageverschijnselen vertoont, een opiniepeiling, deze week gepubliceerd in het we L'Express, vindt 61 procent van de ondervraagden d staatshoofd na tien jaar regeren behoorlijk is afgesleten. De financiële schandalen waarin het staatshoofd en de sc sche regering de laatste jaren verwikkeld raakten zijn procent van de Fransen een teken aan de wand. Nie meent 54 procent dat Mitterrand zich in 1988 terecht h< baaar stelde. De helft van de Fransen zou wel willen d presidentiële mandaat wordt teruggebracht van zeven jaar. De enquête van L'Express komt op een moment dat Mitte felle kritiek moet slikken over zijn aarzelende buitenland leid. Volgens de rechtse oppositie kan de bijna 75-jarige dent de snelle ontwikkelingen in de wereld niet meer bijt Tijdens de staatsgreep in Moskou sloeg de president de volledig mis door Gorbatsjov vroegtijdig af te schrijven. Troost voor Mitterrand is dat zijn politieke rivalen in de ke opinie eveneens zijn afgesleten. Communistenleider G Marchais is voor 83 procent van de Fransen verleden tiji wijl oud-president Giscard, Le Pen en ex-premier Barre kemikkige scores halen. De gaullistische oppositieleider Jacques Chirac ontsnapt politieke aftakeling. De helft van de ondervraagden ach maar „weinig of helemaal niet versleten" door de macht, pioen van in de 'frisse categorie' is EG-voorzitter Jacques (66 procent), de gedoodverfde opvolger van premier Cres SUSKE EN WISKE "TAZUUR EN TAZIJN" (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Pro MIAMI Het proces tegen de afgezette sterke van Panama, generaal Manuel Noriega, is gisten Miami begonnen met het ondervragen van potei juryleden. De federale districtsrechter William H( Ier zei er alle vertrouwen in te hebben dat een oi tijdige groep van 12 juryleden en zes plaatsvervai kan worden samengesteld. De verdediging van Noriega en het openbaar ministerie h twijfels geuit over deze mogelijkheid omdat de strafzaal ringd is met enorm veel publiciteit. Panama's sterke ma zich begin januari 1990 over aan de Amerikaanse autori nadat VS-militairen het land waren binnengevallen. Hij beschuldigd van drugshandel en het witten van 'narco-di van het Medellin-kartel in Colombia en kan tot 145 jaar g genisstraf worden veroordeeld. Volgens Noriega handelde opdracht en met toestemming van de CIA en andere A kaanse inlichtingendiensten. Van de de 115 potentiële jury-kandidaten zijn inmiddels 21 de officier van justitie, Michael Patrick Sullivan ondervras hun kennis van Panama, hun mening over druggebruik banen en of zij iemand kennen die politie-officier is. Een daat verspeelde eerder al haar kans door op de vraag of riega kende tegen rechter Hoeveier te zeggen „Ik weet dat rechten van de mens heeft geschonden". De verhoren door het openbaar ministerie werden va voortgezet, waarna de advocaten met het ondervragen v kandidaten kunnen beginnen. Rechter Hoeveier las hard tekst van de aanklacht voor die totaal dertig pagina's teld Sind: Gorb publi Casti De Geor baan Gonj subsi ruwe voor voor Sovjj Al n Le COL kaan sief t de hi de v« strijd fantf ken vech DE QN8 weer gelse durft bries

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4