'ostnatale depressie heeft iets met hormonen te maken hinderen mogen vaker acteren PvdA-gewesten vegen vloer aan met wao-besluit Ook bij jongeren sprake van politieke aardverschuiving idóe-OowiOMt in Blojts door 1 systeftc plan udenten techniek ijgen extra beurs HAAG Studenten aan de techni- universiteiten die door de beperkin- in de studiefinanciering in de proble- 1 komen, kunnen straks een half jaar er studeren op kosten van hun univer- De drie technische universiteiten in Eindhoven en Enschede krijgen een waaruit ze voor deze studenten de en voor levensonderhoud kunnen len Minister Ritzen van onderwijs it met dit plan in het nog geheime Ho- Onderwijs en Onderzoek Plan, dat op qesdag wordt gepubliceerd. De extra liebeurs' moet bijdragen aan bestrij- van het dreigend tekort aan academi- .et een technische opleiding, doordat :1 -ant-studenten die denken dat een nische studie voor hen te zwaar is, de streep worden getrokken. 'centr ka wt terk ior de IIOMOTIE-ONDERZOEK DOOR RIETHOVENSE HUISARTS ichtige jedeelt gheid. een tv ile ver en ka lende ste kat kele p< INEMARIE VAN DER KOLK chap i dat t deC tW( e brot rc wil :ische de mi macht THOVEN Het ont- van een postnatale jssie bij vrouwen stal pas drie maanden de bevalling heeft eg gstwaarschijnlijk niets hormonen te maken, leer liggen de oorza- op het vlak van rela- en het optreden van •essies tijdens de ngerschap. ideel schille aide verstfhi ika is sidenl de bla den De KI De K arte liet al heersi if. De jaren nkatha i het 'artij BINNENLAND VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 Kamer wil verplicht advies SER afschaffen DEN HAAG Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor het afschaffen van de wettelijke verplichting van het kabinet om de Sociaal-Eeconomische Raad (SER) om advies te vragen bij wetsvoorstellen. Dat zei VVD-kamerlid Robin Linscho- ten vanochtend voor de KRO-radio. Volgens Linschoten steunen VVD, D66 en PvdA dat idee. Hij zal daarom snel een intiatief-wetsontwerp indienen om de verplichting te schrappen. Linscho ten vindt dat de SER wordt misbruikt door de politiek, zoals volgens hem ook is gebleken tijdens de discussie rond de wao. Eerder deze week zei fractieleider Wöltgens van de PvdA ook al dat wat hem betreft de verplichting de SER te raadplegen mag verdwijnen. UTRECHT De overgro te meerderheid van de PvdA-regio Utrecht en het PvdA-gewest Noord- Holland-Noord kunnen geen enkel begrip opbren gen voor de kabinetsbe sluiten rond de ingrepen in de wao en ziektewet, de overhaaste besluitvorming en de zeer slechte commu nicatie naar de PvdA-ach- terban toe. op een informatieve bijeen komst van de regio Utrecht, waar circa 60 leden aanwezig waren. Voor PvdA-kamerlid Van Gelder kan er in een Jaarbeurszaaltje nog net een uiterst mager applausje af voor de rustige wijze waarop hij uit eenzet waarom voor de fractie de vermaledijde maatregelen verdedigbaar zijn. „Het is niet moeders mooiste, maar de fractie vindt het verdedigbaar om het met open vizier aan de leden voor te leggen", probeert hij. Bovendien heeft de PvdA- fractie zich verplicht te kijken of er alsnog wat valt te doen aan de zogeheten onomkeerba re schrijnende wao-gevallen. Ook het PvdA-gewest Noord- Holland-Noord van de PvdA heeft gisteravond, na felle dis cussies met onder anderen staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken, de kabinetsplan nen als onaanvaardbaar ver worpen. Met 44 tegen 31 stem men aanvaardden de aanwezi gen een motie waarin de aan tasting van de hoogte en de duur van de wao-uitkering wordt veroordeeld. In scherpe bewoordingen leverden afge vaardigden van Noordholland se afdelingen kritiek op de PvdA-ministers in het kabinet en het functioneren van de partij. Tal van sprekers lieten weten het kabinetsbeleid on mogelijk langer op lokale schaal te willen uitdragen. Met grote meerderheid spra ken de aanwezige PvdA-leden in een tweede motie uit dat de discussie op het partijcongres van 28 september in Nijmegen „een inhoudelijk debat over de gesloten compromissen in het kabinet moet zijn". Daarbij zal niet bij voorbaat het hoofd van Kok worden geëist, omdat hem weliswaar grote fouten werden verweten, maar zijn integriteit buiten discussie staat. ici wijten het optreden depressies na de bevalling aan de veranderde hor- P nspiegel bij vrouwen. De hten zouden het beste met icijnen te behandelen zijn. V.J.M. Pop uit Rie- ren is het daarmee niet „De toestand van de lOCratu Welijke hormonen is drie nden na een bevalling al weer normaal". Pop deed irste in Nederland onder- naar het voorkomen van ïatale depressies en klierfunctie-stoornissen rrouwen. Hij hoopt op 13 op de resultaten het onderzoek te promo de Rijksuniversiteit Durg in Maastricht. Pop onderzocht 300 in de buurt van Eindhoven tij dens de zwangerschap en tot acht maanden na de bevalling. Hij kwam tot de slotsom dat bij 1 op de 10 vrouwen een postnatale depressie optreedt, bij de meesten pas drie maan den na de bevalling. Klachten van depressieve aard vlak na de bevalling trekken meestal snel weer bij. Anders ligt het bij de 'late' depressies die erg hardnekkig kunnen zijn. De meeste vrouwen krijgen geen postnatale depressie na de geboorte van een kind. Pop: „Een depressie ontstaat door het samenvallen van meer fac toren. Het is bekend dat al leenstaande vrouwen, vrou wen die weinig psychische steun krijgen, al eens eerder depressief zijn geweest of waar depressies in de familie vaker voorkomen grotere kans heb ben om een postnatale depres sie te krijgen. Het is overigens niet zo dat de aard van een postnatale depressie verschilt van die van andere depressies. Vaak ontstaan depressies na schokkende gebeurtenissen in het leven en een kind krijgen is zeer zeker ingrijpend". De Riethovense huisarts waar schuwt voor een achteloos ge bruik van het etiket postnatale depressie. „Zeker de helft van alle vrouwen kampt na een bevalling met klachten: haar uitval, rugpijn, concentraties toornis en vergeetachtigheid. Ze maken zich vaak voor niks druk omdat deze klachten vanzelf overgaan. Bij een post natale depressie zijn de klach ten veel ingrijpender. Het hele levensritme is verstoord". Pop kwam nog tot een andere verrassende conclusie. Bij 1 op de 14 vrouwen treedt na een bevalling een schildklierstoor nis op. Op de ongeveer 180.000 bevallingen per jaar betekent dit dat 12.000 vrouwen met de stoornis te maken krijgen. Deze vrouwen blijken meer last van vermoeidheidsver schijnselen en depressieve symptomen te hebben dan vrouwen zonder schildklie raandoening. Tot nu toe waren in Nederland geen cijfers voorhanden over vrouwen bij wie na een bevalling een (meestal tijdelijke) stoornis aan de schildklier optreedt. Het gezaghebbende medische tijd schrift in Groot-Brittannië 'The New England Journal of medicine' heeft inmiddels aan deze bevinding van Pop aan dacht besteed. In Groot-Brit- tannië is al veel onderzoek naar postnatale depressies ver- Dat er in ons land tot nog toe geen onderzoek is gedaan naar postnatale depressies verbaast de huisarts. Hij vermoedt dat het een gevolg is van ongenu anceerd en onwetenschappe lijk onderzoek in Groot-Brit tannië eind jaren zeventig. „Daarin concludeerde men dat het allemaal een kwestie van hormonen was. De huisarts moest maar pillen geven. De oppervlakkigheid van dit on derzoek wekte enorme irrita tie bij medici. Misschien is het onderwerp daarom zo lang blijven liggen". Huisartsen zouden zwangere vrouwen en speciaal de risico groepen onder hen nauwlet tender in de gaten moeten houden, vindt Pop. „Uit on derzoek in Groot-Brittannië blijkt dat hulp van wijkverple ging of huisarts na de beval ling bijdraagt tot het voorkó men van een postnatale de pressie. Een paar gesprekken doen soms echt wonderen". Vrouwen die meer kans op een postnatale depressie heb ben, zijn goed op te sporen, vertelt Pop. En dat is belang rijk want een postnatale de pressie die lang duurt kan kwalijke gevolgen hebben voor het kind. „Die kinderen kom je over een aantal jaren weer bij een Riagg tegen. Ze hebben meestal last van ont wikkelingsstoornissen". Succesvolle actie tegen kraken parkeermeters ZUTPHEN De politie van Zutphen is er van overtuigd een manier te hebben gevon den om parkeermeterkrakers doelmatig aan te pakken. De politie heeft de afgelopen we ken een speciale actie op touw gezet om het grote aantal parkeermeterkraken terug te dringen. Die actie heeft binnen een week twee maal succes gehad. Op dinsdag 27 au gustus werden twee Hongaren aangehouden, terwijl twee dagen later twee mannen uit een landelijk opererende groep werden opgepakt. Het succes is te danken aan extra surveillan ces, het uitrusten van parkeermeters met een alarminstallatie en het merken van geld. Vooral deze laatste vondst is van belang. De verdachten die de diefstallen ontkennen zul len bij de rechter moeten uitleggen hoe zij in het bezit zijn gekomen van het gemerkte geld dat bij hun aanhouding is aangetroffen. Handwerk Vaak zal het niet gebeuren, maar soms is het mogelijk dat iemand die van een geldautomaat gebruik wil maken, het idee heeft zijn 'giromaat' echt te ontmoeten. Dat is dan wel een levensgroot misverstand, want betreft meestal gewoon een monteur. Immers zoals elk apparaat gaat ook zo'n automaat wel eens kapot. En daarbij komt het meestal toch weer neer op het oude handwerk. Ombudsman: behandeling klachten vliegtuiglawaai onvoldoende DEN HAAG De behande ling van klachten over vlieg tuiglawaai is volstrekt onvol doende. Er zou een gratis lan delijk 06-nummer moeten ko men, waar mensen met hun klachten terecht kunnen. Ook moet er een goede klachten procedure worden ontwikkeld, en is het hoog tijd dat er ge luidszones rond luchtvaartter reinen komen. Dat zijn de con clusies van de Nationale Om budsman, mr. drs. M. Oosting, in een gisteren verschenen rapport. Oosting constateert dat er veel mis is met de manier waarop de overheid omgaat met klachten over geluidsoverlast door vliegtuigen. Klachten worden nu voornamelijk gere gistreerd; verder gebeurt er weinig tot niets mee. Ook is het volgens Oosting onduide lijk wanneer er nu precies sprake is van ontoelaatbare overlast voor burgers. In 1990 klaagden enkele dui zenden mensen vele duizen den keren over geluidsoverlast door vliegtuigen. Ze deden dat bij daarvoor aangewezen mi lieucommissies, waarvan er acht zijn in ons land. De com missies zijn ingesteld voor on der meer Schiphol, Zestienho ven, Eelde, Zuid-Limburg en voor kleinere vliegvelden als Hilversum en Lelystad. Oost ing merkt op dat de commis sies echter slechts dienst doen als meldpunt, waar de klach ten worden geregistreerd. De commissies hebben geen be voegdheid iets met de klacht te doen Oosting wijst er ook op dat de ministers van verkeer en wa terstaat en defensie voor de 31 vliegvelden in ons land geen geluidszone hebben vastge steld, waarbuiten de geluidso verlast door vliegtuigverkeer een bepaalde grens niet mag overschrijden De bewindslie den zijn dat volgens artikel 25 van de luchtvaartwet wel ver plicht. Minister Maij (verkeer en wa terstaat) zei gisteravond in Veronica's Nieuwslijn dat ze niet onder de indruk is van het rapport van de Ombuds man. „De Ombudsman zegt al tijd dat het om onbehoorlijk bestuur gaat als hij de over heid aanpakt. Of het nu om een kippehok of om Schiphol gaat. Ik ben wel gewend aan die terminologie", aldus Maij. Vstreek- fcrvoer at op rinsjesdag Holstein, Vera i Dijkhi ECHT Ook het streek- r gaat op Prinsjesdag le uren massaal plat. Dat de Vervoersbond FNV norgen meegedeeld na af- van een vergadering met 100 kaderleden in het kvervoer uit het hele is een woordvoerder bond is de actiebereid- in het streekvervoer Uit protest tegen de ka- splannen met wao er^ tewet moeten de streek- n in ieder geval van 12 uur 's middags stil ko- te staan, zo is de bedoe- Bij het Haagse gemeente vervoerbedrijf HTM zal verwacht tijdens de irede evenmin worden Eerder werden al onderbrekingen aange- ligd bij de gemeentelijke oerbedrijven in Rotter- en Groningen. Ook bij op Prinsjesdag door de al werkonderbrekin- langekondigd. Koffiepauze Oud-minister van verkeer en-waterstaat Neelie Smit-Kroes was vanmorgen, evenals mr. Pieter van Vollenhoven, als verkeersdeskun- dige aanwezig op de internationale conferentie 'Raoad Safety in Europe', die in het Scheveningse Kurhaus werd gehoudèn. In de koffiepauze troffen zij elkaar voor een kennelijk geanimeerd gesprek. foto: anp bied; lederland !K HOFLAND Delhi), Moskou). ïlgrado), vertaal f' HAAG Kinderen van- I jaar jaar mogen vaker ac- dan tot nu toe gebruike- was. Dit geldt niet voor nercials. De kinderen in voortaan toestemming tiaximaal vijftien keer per te treden. Minister De van sociale zaken t dat in een brief aan de Tweede Kamer. Hij loopt daarmee vooruit op een nieu we wet waarin de arbeidstij den voor kinderen worden ge regeld. De Sociaal-Economi sche Raad (SER) moet de mi nister hierover nog adviseren. Kinderen tot vijftien jaar mo gen in Nederland officieel niet werken. In sommige gevallen kan ontheffing van dat verbod worden verkregen bij de Ar beidsinspectie voor optredens in bijvoorbeeld reclamespots, tv-programma's en theaterpro ducties. Kinderen tot 7 jaar mogen één keer per jaar optre den, kinderen van 7 tot 12 jaar niet meer dan twee keer en kinderen van 12 tot 15 jaar maximaal vier keer. Als het gaat om meer optredens in het kader van één produktie, dan mogen kinderen van 7 tot 15 jaar maximaal acht keer optre den, met een maximum van drie keer per week. Het ministerie heeft laten on derzoeken of deze regeling nog wel voldoet. Naar voren kwam onder andere dat met name docenten en regisseurs van theaterscholen problemen hadden met de beperkingen. Aan de hand daarvan stelt De Vries dat kinderen vanaf 13 jaar tussen 7.00 en* 18.00 uur bij deze scholen ervaring mogen opdoen. Toezicht van de Ar beidsinspectie blijft echter no dig en in overleg kan vervol gens het aantal optredens wor den vastgelegd. Het optreden in commercials zou volgens de onderzoekers niet moeten worden uitge breid. De Arbeidsinspectie zou juist strengere eisen moeten stellen. Ook wordt voorgesteld kindercoaches aan te stellen, die toezien op het wel en wee van de jeugdige acteurs. AMSTERDAM Politiek gezien is er sprake van een aardverschuiving onder de jongeren. Sprak vier jaar ge leden nog maar 8 procent van de jeugd tot 24 jaar haar voorkeur uit voor D66, anno 1991 is dat cijfer gestegen tot 22 procent. D66 is daarmee de op één na grootste partij voor de jeugd. Dat blijkt uit het gisteren ge presenteerde rapport Jongeren '91. Met 25 procent scoort het CDA het hoogst onder de jon geren, zo blijkt uit het rapport. De PvdA is van 29 procent in 1987 naar 18 procent in 1991 gedaald. De jongeren zijn niet zozeer geïnteresseerd in politieke thema's, als wel in personen. Onderwerpen als de wao spre ken totaal niet aan. In het onderzoek werden 3000 jongeren van 6 tot en met 24 jaar ondervraagd over achttien* verschillende onderwerpen. De jongeren waren verdeeld in drie leeftijdsgroepen: 6 tot en met 11 jaar, 12 tot en met 19 en 20 tot en met 24 jaar. De onderwerpen variëerden van relaties, politieke opvattingen en financiën tot media, sport en mode. Tot de twaalf op drachtgevers van het onder zoek, dat om de twee jaar wordt uitgevoerd, behoren on der meer de ministeries van justitie en economische zaken, een aantal media en adver teerders. Een opmerkelijke bevinding was dat de jeugd tot en met 19 jaar jaarlijks maar liefst 6,8 miljard gulden vrij te besteden heeft. De belangrijkste bron nen van inkomsten zijn een vaste baan. studiebeurs, zak geld en een bijbaantje. Uit het onderzoek blijkt verder dat 8 procent van de jongeren tus sen 12 en 19 jaar werkloos is. Van deze groep kan slechts 45 procent beschouwd worden als werkzoekende. Bijna de helft van deze werkzoekenden ziet er geen heil in zich te laten om- of bijscholen. Een ander opvallend onder zoeksresultaat is dat de techni sche beroepen voor de jonge ren ondanks campagnes als „Kies exact" totaal niet in trek blijken te zijn. Op de vraag wat jongeren later willen wor den, staat een baan in het on derwijs op de eerste plaats. Zo wel bij de jongste en middelste leeftijdsgroep. De groep van 20 tot en met 24 werd op dit punt niet onderzocht. Ook de ver pleging scoort hoog. Veel jongeren vinden het be langrijk om te trouwen. Ver geleken met cijfers uit 1987 zijn de cijfers hierover redelijk stabiel gebleven. In de catego rie 12 tot en met 19 jaar vindt 64 procent het „belangrijk" tot „zeer belangrijk" om te trou wen. In de categorie 20 tot en met 24 jaar gaat dat om 58 pro cent. Een lichte daling dus. Toch vindt vrijwel iedereen (van 12 tot en met 24 jaar) dat je voor je dertigste moet trou wen of samenwonen. - SPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Boze gemeente verenigen zich in comité ™.IS Vf&Tf W?0f60AAlN 'T&USógKJl HET ISA/WK me euimj i vweoM SIKMOUIN0EPA1OETeN? ^EEACHEUJK 1 r IK0ENNIET KNS/VWf 1 WAT MOtT IK BUI IN 0EP ?l PIT IS eeN SCHANPgl PIT 15 TOCH TE &EK TOK WCÜKPEM ??W7tKNSM0 WIHEN/A'N PAPEJ? fN MOt- PER GEWOON VAM MiAFl IK NAM AKOWUTNIET SEA- PEN. KUN did SLAPEN 1 ROTTERDAM Zestig boze wethouders uit diverse ge meenten hebben zich verenigd in het comité 'Wij zetten door'. Inititatiefnemer Rotterdam is druk bezig met het benaderen van de wethouders van alle gemeenten waarmee het mi nisterie van WVC een conve nant sociale vernieuwing heeft afgesloten. Ook wordt een open brief opgesteld die dins dag wordt overhandigd aan Jan van Houwelingen, voorzit ter van de bijzondere Kamer commissie sociale vernieu- De gemeenten zijn boos over de bezuinigingsplannen van het ministerie voor sociale vernieuwing. De tien miljoen gulden beschikbaar voor het project 'Jongeren bouwen voor jongeren' wordt in de begro ting voor 1992 geschrapt. In het budget voor de opvang van dak- en thuislozen wordt ook gesneden, er is zes miljoen gulden minder beschikbaar. Nu valt de hoogte van het be zuinigingsbedrag mee. Het gaat de wethouders om het feit dat er bezuinigd wordt op soci ale vernieuwing. Het moei zaam gekweekte vprtmiiwpn tussen gemeentebestuurders en bevolking wordt zo zwaar op de proef gesteld. Dinsdag zullen maatregelen worden ge presenteerd hoe de bezuinigin gen te omzeilen of 'neutralise ren'. De leden van h?t initia tiefcomité, waaronder burge meester E. Nijpels van Breda, burgemeester H. Apotheker van Veendam en wethouder H. de la Mar uit Leiden, vin den het „onacceptabel d£tt het proces van sociale vernieu wing, dat met zoveel élan en enthousiasme bij de gemeen ten is gestart, nu stuk dreigt te lopen op de trage en behou dende opstelling van de rege ring". Prins Claus viert verjaardag thuis DEN HAAG Prins Claus viert vandaag thuis zijn 65ste verjaardag, samen met konin gin Beatrix en zijn drie zoons Op sobere wijze, want de prins verblijft nog altijd in het Haagse ziekenhuis Bronovo waar hij wordt behandeld voor zijn depressieve klachten. De toestand van de prins is sta biel, zo heeft de Rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. Meer wil de Rijksvoorlich tingsdienst niet meedelen om de privacy van de prins niet in gevaar te brengen. Wel is be kend dat de prins, die lopend patiënt is, regelmatig zijn ka mer in het ziekenhuis verlaat om aan sport vooral aan golf te doen. Ook wandelt hij en maakt lange fietstochten in de omgeving van Den Haag Hoewel de prins bij het berei ken van de 65-jarige leeftijd niet net als de meeste andere Nederlanders met pensioen gaat hij krijgt ook geen aow, omdat hij al een uitke ring van de staat ontvangt staat toch ook nog niet vast of hij zijn vele functies blijft ver vullen. Voorlopig heeft hij alle werkzaamheden neergelegd en hangt het van zijn herstel af of hij die in de toekomst weer zal opnemen. Vast staat inmiddels dat de prins op de derde dinsdag in september niet aanwezig is bij het uitspreken van de troonre de. Daartoe wordt zijn zetel in de Ridderzaal naast die van de koningin weggehaald. Kroon prins Willem-Alexander, die wel aanwezig is, zit dan ge woon op zijn eigen plaats. Zoals bekend brengt koningin Beatrix eind oktober een staatsbezoek aan Japan. Of prins Claus dan met haar mee reist, staat ook nog niet vast.. Er wordt in hofkringen wel op gespeculeerd dat de kroon prins. van wie het toch al de bedoeling is dat hij meer offi ciële taken op zich neemt, zijn moeder zal vergezellen.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3