li Politieke unie kan sociale problemen in EG helpen oplossen ie m u GEESTELIJK LEVEN OPINIE Deel tekst Dode Zee-rollen gepubliceerd Nederlandse bisschoppen willen „een christelijk geïnspireerd Europa" Bijzonder onderwijs: zelf waarden ontwikkelen Schoolwijzer COMMENTAAR £otdóc6ou*cMit VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 Kenyaanse vrouw eist vermogen terug NAIROBI Een vrouw uit Kenya wil dat een Ameri kaanse zendeling haar de 18.275 dollar teruggeeft die zij hem had geschonken nadat hij haar had verteld dat eind vo rig jaar de wereld zou vergaan. Caroline Mwicigi beschuldigde voor een Kenyaanse recht bank Jonathan Hansen ervan ..valse en bedrieglijke infor matie" te hebben gegeven. Ze dacht dat ze met haar finan ciële bijdrage de wereld van de ondergang zou redden. Toem het jaar 1991 aanbrak en bleek dat de wereld toch niet was vergaan, vroeg zij haar geld terug. Dat is 't verlangen: wonen in de golven en geen verblijfplaats hebben in de tijd. Rainer Maria Rilke NEW YORK Twee Amerikaanse bijbelgeleer-- den hebben een gerecon strueerde versie van een deel van de Dode-Zeerol len gepubliceerd. Dit ge beurde in het Amerikaan se tijdschrift 'Biblical Ar chaeology Review'. De in 1947 ontdekte Dode Zee rollen zijn een van de belang rijkste bronnen voor bijbelon derzoek. „Het werd tijd voor een wetenschappelijke pere- stroika. De Dode Zee-rollen zijn lang genoeg door de we tenschappers, die door Israël zijn aangesteld, voor het pu bliek geheim gehouden", zei Hershei Shanks, redacteur van het tijdschrift. Tot dusver was het niet moge lijk, behalve aan universitei ten, de Dode-Zeerollen te be studeren. Hierover wordt ove rigens een felle strijd gevoerd. Prof. Ben-Zion Wacholder en prof. Martin Abegg van het 'Hebrew Union College' in Cincinnati (V.S.) hebben de reconstructie samengesteld met behulp van een concor dantie (woordenlijst) van de onderzoekers. Wacholder en Abegg hebben copieën ge maakt van de floppies die ze voor eigen onderzoek te leen hadden gekregen. Zowel voor- als tegenstanders van publikatie vinden dat de reconstructie vol fouten zit Prof. John Strugnell van Har vard Universiteit, die tot 1988 het onderzoek leidde, zei dat de concordantie niet geschikt is om een reconstructie van de rollen te maken. „De construc tie is voor twintig procent fout", vindt Strugnell. Hij werd drie jaar geleden uit zijn functie gezet, omdat hij het jo dendom „een verschrikkelijke religie" had genoemd. De Dode Zee-rollen is de alge mene benaming voor de hand schriften die sinds 1947 aan de westzijde van de Dode Zee zijn gevonden. Zij worden geda teerd in een periode tussen de tweede eeuw voor Christus en 68 na Christus. De rollen om vatten onder meer de comple te tekst van het bijbelboek Je- saja en geven belangrijke in formatie over de tijd waarin de vroegchristelijke gemeente is ontstaan. PREMIER MARTENS: BRUSSEL De Europese Gemeenschap ervaart met veertig miljoen armen en vijftien miljoen werklozen de gevolgen van de afwe zigheid van een sociaal beleid. Alleen de totstand koming van een politieke unie waarover nu be raadslaagd wordt en die moet leiden tot een ver groting van de bevoegd heden van Europese Com missie en Europees parle ment kan dit „sociale te kort" opheffen. Dit stelde de Belgische pre mier Wilfried Martens giste ren op de Europese conferen tie van' kerkelijke vertegen woordigers in Brussel. Volgens Martens heeft het sociale handvest van de Europese Ge meenschap dat in 1989 werd goedgekeurd geen betekenis omdat de concrete uitwerking van dit handvest stuit op een veto van Groot-Brittannië. Maatregelen op dit terrein moeten nu door alle twaalf lid staten worden onderschreven en zolang de Engelsen dit wei geren kan de EG geen sociaal beleid voeren. Voorgesteld is in het ontwerp van de politieke unie, dat nu onder leiding van het Neder landse voorzitterschap wordt uitgewerkt, dat maatregelen voor de bescherming van het milieu - een van de hoofdzor gen van de kerkelijke verte genwoordigers - genomen kunnen worden met een ge kwalificeerde meerderheid. Martens noemde dit een goede zaak. maar dat de bescherming van het milieu bij alle twaalf lidstaten de grootste prioriteit verdient, daarover bestaat vol gens de Belgische premier geen verschil van mening De Amsterdamse hoogleraar Premier W. Martens. FOTO: EPA Bob Goudzwaard vroeg of het niet zaak is dat de EG zijn oor spronkelijke doelstelling van verhoging van de welvaart bij stelt. In plaats van over de richting van de EG te praten zou men het nu eens moeten hebben over de inhoud van het EG-beleid. De Belgische premier was het met Goudzwaard eens. Bij de oprichting van de EG hebben louter economische motieven voorgezeten. Maar volgens de premier kunnen die nu niet langer exclusief worden ge handhaafd. Verschillen tussen rijk en arm in de EG zullen met een beroep op de solidari teit moeten worden verkleind. Het aan de orde stellen van dit onderwerp kan echter alleen maar weer als de politieke structuren van de Europese Gemeenschap dit toelaten. In dit verband toonde hij zich verheugd over het verloop van de intergouvernementele con ferentie over de politieke en monetaire unie zoals die mo menteel door het Nederlandse voorzitterschap wordt uitge werkt. Volgens hem zullen de Nederlanders in staat zijn een goed compromis te bedenken over verdergaande democrati sering van de EG. Deze demo cratisering zal in de visie van Martens de interne betrokken heid van de landen van de Eu ropese Gemeenschap ten goe de moeten komen. Op een vraag van de secretaris van de Nederlandse Raad van kerken, ds. W. van der Zee, wat nu de rol van de kerken kan zijn in Europa, antwoord de Martens dat de kerken een tegenkracht moeten vormen voor de Realpolitiker. „Dat is een vruchtbare spanning waar wij als politici steeds mee ge confronteerd moeten worden". Terloops verklaarde hij dat zijn eigen politieke roeping in de kerk is geboren... Waar de Belgische premier Martens hoge verwachtingen koesterde over een socialere koers van de EG, als ze maar gedemocratiseerd is (hetgeen niet zonder scepsis werd aan hoord door een aantal afge vaardigden), daar probeerde een vertegenwoordiger van de Europese Commissie, de Duit ser Marcel von Donat die ver wachtingen juist te matigen. „Verwacht niet te veel van ons". „Wij hebben zoveel za ken aan ons hoofd dat er maar zelden tijd is om fundamenteel over zaken door te denken of die ter discussie te stellen. De EG beschikt niet over de effi ciency van een moderne staat. Dat ze toch bestaat is het ge volg van hoge staatmanskunst. De EG heeft zich steeds schoksgewijs ontwikkeld. Mo menteel gaat het erg hard, maar in de praktijk is zij la biel. Zij wordt bijeengehouden door de gemeenschappelijke politieke belangen van de twaalf lidstaten en door het Europese recht, maar een staat die de voorstellen van de Eu ropese Commissie niet aan staat, kan gewoon zijn gang gaan. De EG kan geen ethiek afdwingen. Wat u wel van haar mag verlangen is hoop op een betere Europese toe komst". Met zijn verhaal kreeg Von Donat meer handen op elkaar dan premier Martens. Rabbi in Vilnius Rabbi David Smith, afkomstig uit Engeland, zit in de enige synagoge die Vilnius, de hoofdstad van Litouwen, nog kent. Voor de tweede wereldoorlog telde de stad 109 synagoges. FOTO: AP Jaarverslag SOH: in 1990 voor 47 miljoen aan hulp UTRECHT De Stichting Oecumenische Hulp is zo lang zamerhand een multimiljoe- nenbedrijf geworden. Uit het pas verschenen jaarverslag blijkt dat er in 1990 voor 47 miljoen gulden aan project hulp is besteed. In SOH werken vijftien kerk genootschappen en christelijke organisaties samen. Over 1990 wordt in het jaarverslag ge schreven als 'een jaar van hoop en zorg'. Vluchtelingen hulp blijft in het werk van SOH op de eerste plaats. Er zijn wereldwijd tussen de 45 en 55 miljoen mensen op de vlucht. De middelen om aan dit vraagstuk iets te doen schieten ernstig te kort. SOH ontving 31,4 miljoen gul den van kerken, particulieren en anderen; daarnaast ver kreeg zij voor 15,7 miljoen voedsel van de Europese Com missie. De hoge omvahg van de projectbestedingen in 1990 hangt samen met natuurram pen zowel als door menselijk handelen ontstane noodsitua ties. Gewezen wordt op de honger in Afrika (droogte en oorlogen). Naar dit continent ging 58 procent van de project bestedingen. Verder was SOH actief bij rampen in Armenië en Iran, de vluchtelingen in de Golfregio en Afghanistan, de Filippijnen en Roemenië. UTRECHT De Neder landse bisschoppen willen „een christelijk geïnspi reerd Europa". Die term vinden zij beter dan „een christelijk Europa" waaro ver in rooms-katholieke kring nogal eens „ondoor dacht en ongenuanceerd" wordt gesproken. De bisschoppen stellen dit in hun antwoord op 17 vragen die het Vaticaan alle Europese bisschoppenconferenties heeft gesteld ter voorbereiding op de bijzondere synode over Euro pa, van 28 november tot 15 -de cember in Rome. Kardinaal A.J. Simonis en bisschop J.G. ter Schure zullen de Neder landse kerkprovincie daar vertegenwoordigen. Hoe krijgt Europa weer een ziel, vragen de bisschoppen zich af. Een kant-en-klaar re cept hebben ook zij niet. Maar duidelijk is wel dat het geloof in God en Jezus Christus „ge voegd" moet - worden bij het Europese streven naar vrij heid, gelijkheid en zuster- en broederschap „Hiermee staat of valt het bouwwerk Euro pa." Herevangelisatie van Europa is nodig, zeggen de bisschop pen in navolging van de paus. Maar de bijzondere synode moet wel eerst duidelijk, af spreken wat daar precies on der wordt verstaan. Daarbij moet rekening worden gehou den met de „zeer complexe en zeer gevarieerde situatie" in de verschillende Europese lan den. De niepwe evangelisatie moet niet worden opgevat als „her stel van een mislukking", al dus de bisschoppen. Zij moet worden gezien als „een nieu we, krachtige impuls waarbij wordt voortgebouwd op het vele waardevolle dat tot rij- ping is gekomen en vrucht draagt in de Europese samen leving". De kerk mag niet ver geten dat 68 procent van de Europeanen zichzelf christen noemt. Nu in Oost- en Midden-Europa het „failliet van de ideolo gieën". is gebleken, moet de RK Kerk er alles aan doen om het christelijk geloof „duide lijk als niet-ideologisch te pre senteren". De kerk moet laten zien dat het evangelisch geloof de menselijke vrijheid aller minst beknot. Tegelijk moet ze proberen „het taboe" op geloof en kerklidmaatschap te door breken. De Nederlandse bisschoppen raden de bijzondere synode aan „een integrerende en he lende visie op Europa" te ont wikkelen en op de „christelij ke impact" daarvan. Deze nieuwe kerkelijke visie moet de Europeanen „stevige grond onder de voeten bieden, zodat zij de toekomst hoopvol tege moet kunnen treden". Oecumenische samenwerking is volgens de bisschoppen hoogst noodzakelijk voor de geloofwaardigheid van de kerk in Europa. „De geschie denis van Europa is een ge schiedenis van kerkscheuring en geloofsschisma, van gods diensttwisten en godsdien stoorlogen. De eenwording van Europa kan bijdragen aan de eenwording van de kerk." Waarom gaat een jong mens naar school? Om kennis te vergaren, om vaardigheden te leren? Of dient er meer te ge beuren? Dat „meer", wordt dan, naast andere zaken, nogal eens aangeduid met: het ont wikkelen van „waarden en normen". De laatste tijd, waar in op bepaalde terreinen de normloosheid hoogtij schijnt te vieren, krijgt dit onderwerp extra aandacht. Zelfs de minis ter heeft, het erover. Jarenlang was onze samenle ving onderverdeeld in een aantal zogeheten subculturen van protestanten, katholieken, socialisten en liberalen. Gepre senteerd destijds door boeken met als titels: „De Parade der Mannenbroeders", „Uit het rij ke Roomse Leven", „De rooie Rakkers" en „De zindelijke Burgerheren". Oftewel de vier zuilen. Elke zuil had een duidelijk ei gen normen- en waardenpa troon, waar men zich binnen die zuil aan hield. Onder ande ren door een vrij sterke sociale controle. Maar vooral ook om dat elke zuil haar eigen onder wijs had. Waarbij moet wor den opgemerkt, dat de libera len en de socialisten zowel het openbaar als het algemeen bij zonder onderwijs tot hun zuil rekenden. Ontzuiling Men kent de ontwikkeling. De laatste twintig, dertig jaar be horen steeds minder mensen tot zulk een zuil, in elk geval vertonen ze in afnemende mate het gedrag dat daarbij behoort. Om een voorbeeld te geven: vroeger waren zeer veel katholieken lid van de KRO of stemden op de KVP. Thans is het heel goed moge lijk dat hij lid is van de VPRO, Groen Links stemt en lid is van het FNV De keuze voor een katholieke school is daar bij het langst volgehouden. Er is een ontzuiling opgetre den, die nog wel niet geheel is voltooid maar toch nog steeds doorgaat. Het minst zien we het verschijnsel in de kringen van mensen die op de kleine christelijke partijen stemmen. En het minst zien we het ook in het protestants-christelijk en het rooms-katholiek onder wijs. Nam het aantal leden van protestantse kerken alsmede van de rooms-katholieke kerk sterk af, de deelname aan het protestants-christelijk en het rooms-katholiek onderwijs bleef percentsgewijs stabiel. Dat kan niet anders betekenen dan dat steeds meer mensen die nu tot de (vroegere) libera le of socialistische zuil zouden moeten behoren, hun kinde ren naar een school „buiten die zuil" sturen. Tot grote er gernis van het openbaar on derwijs. (Dat overigens altijd zo tegen die verzuiling was!) Ontzuiling betekent overigens niet alleen dat steeds minder mensen zich nog „binnen hun zuil opsluiten", maar ook dat zij steeds minder de door die zuil vroeger gepropageerde normen en waarden volgen. V anzelf sprekend Wat zijn eigenlijk normen en waarden? Vele ervan zijn in de ogen van de meesten van ons nogal vanzelfsprekend, zo als bijvoorbeeld dat je het ver schil weet tussen „mijn" en „dijn", dat je eerlijk en recht vaardig probeert te zijn, zorg hebt voor een ander. Daar naast betreffen ze opvattingen over huwelijk en gezin, het streven naar harmonie, het zuinig zijn op het milieu, enzo voort. Het is bekend dat vele normen en waarden afkomstig zijn van het christelijk geloof dat zulk een grote invloed heeft gehad op onze samenle ving. Ondanks de ontkerste ning van de laatste tijd, blijven veel van die oorspronkelijke christelijke normen ook hen boeien, die zich geen christen meer noemen. En mede om die reden zullen die mensen misschien hun kinderen naar een katholieke of protestantse school sturen. Er is naast de zuil, het chris tendom, nog een andere factor, die steeds meer invloed krijgt op ons normen- en waarden patroon. En dat is de trend. De trend, die o.a. steeds meer an dere dan christelijke bronnen heeft, die met name nogal be paald wordt door de massa media en die sterk gebruik maakt van het feit dat de mens nu eenmaal toch iets van een kuddedier in zich blijft houden en dus intens aan mode onderhevig is. Een andere factor is het indi vidualisme, dat de mens steeds meer op zichzelf gericht lijkt te zijn, wat in het onderwijs bijvorbeeld ertoe leidt, dat scholen, ook binnen een zuil steeds meer van elkaar gaan verschillen. Hoewel hier wel een tegenstrijdigheid zichtbaar wordt: enerzijds de nivelleren de trend, anderzijds het pluri forme individualisme. Programscholen Wat hiervan ook zij, feit is, dat met name confessionele scho len de normen en waarden die zij in hun onderwijs willen be vorderen in de toekomst niet meer aan het „automatisme" van hun zuil kunnen ontlenen, maar ze zelf moeten gaan ont wikkelen. Zij maken een be langrijk onderdeel uit van de leerstof. Deze zaken spelen een rol zo wel bij het Katholiek Pedago gisch Centrum (K.P.C.) als bij het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum (CPS). Bij het laatste onder andere in het project „Oriënterend Onder wijs". Verder opereert in het protestants-christelijk onder wijs nog steeds de SIBCO (de Stichting Identiteit Basisvor ming) die bezig is Handreikin gen voor de basisvorming te maken, waarbij ook weer de ontwikkeling van norinen en waarden centraal staat. De Unie „School van Evange lie" ziet, zoals hier al vaker is door drs. K. de Jong Ozn. Nieuw Zuid-Afrika iden ijgen IHAAt univer de s' i komer ;er stude Bijna op hetzelfde moment dat in Moskou de Oppe i De di Sovjet de blauwdruk voor een nieuwe Sovjetunie aanvaj ft. Eindl de, werd daar duizenden kilometers vandaan in Blo, fontein eveneens een dikke streep getrokken door verouderd en niet meer leefbaar politiek en sociaal syste j^metd de Nasionale Partij ging unaniem akkoord met het plan Onderw president Frederik Willem de Klerk voor een nieuw Zi isjesdag Afrika. liebeurs ivan he t-, iet een B VEN ALS in de Sovjetunie wordt in Zuid-Afrika afsch rant-stu genomen van de sterk gecentraliseerde nationale staat, Sovjetunie wordt een losse statenbond van onafhankel republieken die slechts die bevoegdheden aan het 'centr afstaan die ze zelf daaraan kwijt willen. Zuid-Afrika wo ?(~)]V/] volgens de plannen van president De Klerk, een sterk g( centraliseerde staat met veel beslissingsmacht voor de menstellende delen. De bedoeling is de vorming van een centrale machtige gering te voorkomen. Daarom wordt het land opgedeeli negen districten met een grote mate van zelfstandigheid, zoals in de VS en nu in de Sovjetunie, komt er een tv kamerstelsel: een kamer samengesteld door nationale ver zingen met evenredige vertegenwoordiging, en een ka met evenveel vertegenwoordigers voor de verschillende tricten, die bovendien de beslissingen van de eerste kaï kan wijzigen of afwijzen. Dominantie door een enkele p< wordt daardoor uitgesloten. THO\ NeT zoals in de Sovjetunie wordt het presidentschap vangen door een soort collectief. In Zuid-Afrika zou dat comité zijn, bestaande uit drie tot vijf leden, afkomstig n van partijen die in de kamer een meerderheidscoalitie vormi ressie istal p< HeT is ironisch dat het marxistische ANC, dat met de C munistische Partij van Zuid-Afrika een Siamese twee gstwaa vormt, voort wil gaan op de weg die de ideologische broei *10rm in Ho Snviptnnip mot «nnpH willpn vprlaten Het ANC wil in de Sovjetunie met spoed willen verlaten. Het ANC wil sterke centrale regering en staat voor een socialistische nomie. Het ANC wil met andere woorden gewoon de mi van de Nasionale Partij overnemen en de centrale macht versterken. „Kwestie-Haas brengt eenheid Zwitserse RK kerk in gevaar" FREIBURG De eenheid in de Rooms-Katholiêke Kerk van Zwitserland is door de cri sis rond bisschop Wolfgang Haas van Chur ernstig in ge vaar. Dit is de mening van de pauselijke gedelegeerde aarts bisschop Karl-Josef Rauber, die gisteren na een bezoek aan de Zwitserse kerk naar Rome terugkeerde. Over een oplossing voor het conflict wilde de Vaticaanse diplomaat zich niet uitlaten, voordat hij met paus Johannes Paulus II heeft gesproken. Hij hoopt dat er snel iets gaat ge beuren, maar waarschuwde te gen te hoge verwachtingen over het effect van zijn missie. „Ik heb niet de gewenste woorden kunnen spreken. Van mijn reis kun je geen spectaculaire gevolgen ver wachten." Rauber is op verzoek van de Zwitserse bisschoppen naar Zwitserland afgereisd om een oplossing te vinden voor de crisis. De problemen ontston den begin vorig jaar toen de paus de zeer behoudende Haas benoemde. Zowel zijri mede bisschoppen als de priesters en lekengelovigen in het bisdom hebben zich fel tegen de be noeming verzet. Drie dagen na zijn benoeming ontsloeg Haas de populaire vi caris-generaal Gebhard Matt en stelde hij zijn geestverwant Casseti aan. De roep om het aftreden van Haas werd lui der, nadat hij onlangs Opus Dei-priester Peter Rutz aan stelde als rector van het pries terseminarie in Chur. O leer 1: op he en h< ressies ngersc ici wij nden n weer r perste ir iaar 1 latale PRESIDENT F.W. de Klerk spreekt integendeel machtsdeling, verdeling van de macht over de verschille partijen in het land om te voorkomen dat een bepaalde p nspiege of groep alle andere gaat domineren. Omdat met de verse :hten zo lende bevolkingsgroepen de toestand in Zuid-Afrika is icijnen hij is, beschuldigt het ANC vanzelfsprekend president Klerk ervan met zijn 'nieuwe bedeling' te pogen de bla overheersing in een nieuwe zogenaamde democratii wèïyke grondwet te handhaven. VOLGENS De Klerk echter staat zijn plan voor een niij^ Zuid-Afrika garant voor evenwicht, realisme en een nat schaafd systeem van waarden. Het behoud van de waaildklierf speelt voor de Afrikaners een grote rol. „Wij zullen al ('rouwe: macht aanwenden om te voorkomen dat die waarden ir Ire land worden verkracht", zo zei letterlijk president De KI WaT de 'waarden' betreft, spreekt president De K trouwens niet alleen voor de Nasionale Partij. Zwarte heersing door één enkele partij of één leider is niet al L voor de Nasionale Partij onaanvaardbaar. De overheersi wil van het ANC schrikt niet alleen de blanken af. De zenden slachtoffers die in de voorbije maanden en jaren gevallen in de moordende strijd tussen ANC en Inkatha ten het ergste vermoeden, wanneer aan de eis van het simpele machtsoverdracht van de Nasionale Partij het ANC zou worden voldaan. het on n aan i burg in rv< at rins gemeld, als antwoord op de ontzuiling de zogenaamde Pro- gramschool. Evenals trouwens kardinaal Simonis, zoals on langs bleek. Een onderdeel van die Pro- gramschool vindt de Unie die waardenontwikkeling. Haar Najaarsconferentie is er geheel aan gewijd. Deze wordt gehou den op woensdag 25 september a.s. in Euroase in Amersfoort. ders en docenten met een identiteitstaak. Verdere inlich tingen geeft het bureau van de Unie. Tel. 033/638102. rj* C&idóeSou/xani Uitgave Kantoor: Telefoon Postadres Hoofdkantoi Telefoon Postadres Westerpers bv (maakt deel uit van Sijtl Apothekersdijk 34, Leiden. 071 - 122 244 071 - 134 941 Postbus 112300 AA Leiden Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk 070-3190 933 070-3906 717 Postbus 9. 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J Leune Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Chef-redacteur: G.- J Onvlee. Secretariaat directie/hoofdredactie (tel 070 - 3190 8 n Herpen (chef), F. Buurman, Sport Leiden e.o. (tel. 071 - 144 049): K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815): A van Rijn (chef), W. Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein, E. Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs. K. Ver; Kunst/rtv (tel. 070 - 3190 834): G. Ansems (coördinator), B. Jansma, H Piè Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835). L Kooistra, drs P van Velthoven. Foto (tel 070 - 3190 838): M. Konvalinka (chef), S Evenhuis, S. Pieterse. Redactie-: (tel. 070-3190 819): T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie, een dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederland België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs. K. Swiers er Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijle\ land, P Koopman, D. van Rietschoten en K. van Wees. - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus. - de volgende correspondenten in het buitenland: S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs A. Heering B van Huet (Parijs), M de Koninck (Washington). H Kuitert (Nieuw F. Lindenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J. Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid van publicatierechten van The Times e M de Cocq. m£U ux: Nabezorging Telefoon: 071 -122 248 op ma. t/m vi 15.00 uur n 08 30 tot 17.00 uur n 18 00 tot 19 00 uur. op za. v Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling: per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per Jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart. per kwartaal 78,60 per jaar 299,30 Het abonnementsgeld die uit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071-134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 le urer de \i torgen van ee de bon in I Uit p splann lewet tn in i uur i sta< Bij hel vervoe verv irede ien. E onder! igd bi; Qerbed: en G jn op <ii "i aj r HAAf 'jaar ja dan t na* I" dat iSPE 'te ui mz mtuc Hl,

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2