Ceiclóe (Souumt in Kroatië niet geluwd na EG-bemiddeling Eetbaar Onrust over mogelijk eerherstel Litouwse oorlogsmisdadigers Pakje sigaretten wordt drie kwartjes duurder 14 Dagen Gratis CcidócSoiitcuit INFORMATIE ZONDER SENSATIE Qeidt&Sowuvnt Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25128 Losse nummers 1.45 Jimmy Connors stopt opmars van Haarhuis NEW YORK Paul Haarhuis heeft de op merkelijke opmars van veteraan Jimmy Con nors niet kunnen stoppen. In de kwartfinales van het toernooi om de open Amerikaanse ten niskampioenschappen op Flushing Meadow verloor de 25-jarige Nederlander, na een uit stekend begin, van de 39-jarige Amerikaan in vier sets: 6-4 6-7 4-6 2-6. Voor Manon Bollegraf en Tom Nijssen was er in het gemengd dubbel spel wel succes. Het duo versloeg gisteren in de finale de Spaanse broer en zus Emilio en Arantxa Sanchez in twee sets, 6-2 7-6 (7-2). Voor Bollegraf/Nijssen .is het de tweede titel in een grand slam toernooi. Twee jaar geleden de Franse Open in Parijs. Staatsraad erkent soeverein Balticum MOSKOU De nieuwe Staatsraad in het Kremlin heeft vandaag met de erkenning van de onafhankelijkheid van Estland, Letland en Litouwen zijn eerste besluit genomen. Dat heb ben de persbureaus Interfax en Tass bekend gemaakt. De drie staten, met een gezamenlijk inwonertal van 8 miljoen, werden in 1939-40 door het Kremlin geanne xeerd na een geheim pact tussen de Sovjetunie en Nazi-Duitsland. Pagina 7: Haarhuis buigt diep. De Staatsraad, het nieuwe uitvoeren de orgaan, bestaat uit president Mi- chail Gorbatsjov en de leiders van de Sovjet-republieken. Geen voetbal door droogte DEN HAAG De af- delingen Friesland, Groningen en Twente van de KNVB hebben alle wedstrijden die voor het komend weekeinde op het pro gramma staan, afgelast. Hiertoe is besloten om dat de meerderheid van de velden door de grote droogte van de afgelopen periode niet bespeelbaar is. Een af gelasting om die reden is vrij uniek in het Ne derlandse voetbal. Kinderen verzwijgen verdrinking meisje ARNHEM De Arnhemse peuter Dilek Un- guc (3) blijkt op 20 augustus toch verdronken te zijn in een sloot in de Arnhemse wijk Pre- sikhaaf. Dat hebben twee kinderen, die des tijds met het slachtoffertje gespeeld hebben, gisteren aan de Arnhemse politie verteld. De twee kinderen, een broer en zus van 10 en 13 jaar, zagen hoe Dilek in het water viel. Ze raakten in paniek maar probeerden het meisje nog wel te redden. Toen dat niet lukte dekten de kinderen het lijkje af met takkenbossen. Om die reden nam de politie steeds aan, dat het meisje door een misdrijf om het leven was gekomen. De Arnhemse kinderen hebben steeds gezwegen over de gebeurtenissen. Het regionaal recherche bijstands team heeft hen via tips gevonden. ZAGREB Ondanks dat eerder, door bemiddeling van EG-gezant Henri Wij- naendts, een plaatselijk bestand was afgekondigd tussen lokale Kroatische autoriteiten en vertegen woordigers van het fede rale leger van Joegoslavië zijn vandaag bij Osijek de gevechten weer hervat. Vijftien trek van de militaire bevel hebber, die namens het fede rale leger akkoord ging mét een plaatselijk staakt-het-vu- ren, werden in het centrum van de stad alweer granaatex plosies gehoord. Volgens de Kroatische hebben Servische strijders woensdag een slachtpartij aangericht in het dorp Cetekovac, in het noordwesten van Slavonië. Volgens de televisie zijn 24 Kroaten, vooral ouderen, ge dood bij een aanval door Ser vische guerrilla-strijders. Ra dio Zagreb meldde vanochtend dat in Midden- en Oost-Kroa- tië voortdurend wordt gevoch ten. De buitenwijken van Nova Gradiska, gelegen langs de snelweg die de Kroatische hoofdstad verbindt met Bel grado, werden bestookt met tankgranaten. De lokale radio riep de bewoners op naar de schuilkelders te gaan. „Er komen steeds meer aan wijzingen dat Kroatië verant woordelijk is voor de jongste gevechten in Joegoslavië", zei vandaag een bron op het mi nisterie van buitenlandse za ken in Den Haag. Tot nu toe werden het federale leger en strijdgroepen van Servische nationalisten door de EG vrij algemeen aangewezen als de hoofdschuldige van de voort gaande strijd. De Nederlandse EG-gezant Wijnaendts zei dat de federalé minister van de fensie, Veljko Kadijevic. hem had verzekerd dat de federale troepen sinds de bestandsove reenkomst van afgelopen maandag niet meer als eersten schieten. Door de voortdurende gevech ten is het nog steeds niet zeker of de vredesconferentie mor gen in het Haagse Vredespa leis van start gaat. „Maar het argument om pas met de con ferentie te beginnen als het geweld is gestaakt, lijkt aan belang te hebben verloren, nu Kroatië daar misbruik van lijkt te maken. We gaan ervan uit dat de bijeenkomst door gaat", zei een woordvoerder van minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek. De EG-ministers van buitenland se zaken zullen daarover van daag in Brussel een beslissing NEW YORK Het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld dat het een bericht, dat in Li touwen duizenden oor logsmisdadigers worden gerehabiliteerd, nader zal onderzoeken. Op het bericht, afkomstig van de New York Times, is in joodse kring met grote veront waardiging gereageerd Zo stuurde Nobelprijswinnaar Elie Wiesel een boze brief naar de Litouwse president Vytautas Landbergis waarin hij schrijft dat het eerherstel van oorlogsmisdadigers iets is dat „geen enkel fatsoenlijk mens kan begrijpen of accep- De New York Times meldde gisteren vanuit Vilnius dat de nieuwe regering van Litou wen, zonder dossiers te raad plegen, verklaringen van re habilitatie gaat uitgeven aan duizenden mensen die door Sovjetrechtbanken zijn veroor deeld voor oorlogsmisdaden. De krant citeerde de hoofdof ficier van justitie van Litou wen die zei dat al deze mensen op verkeerde gronden naar de gevangenis zijn gestuurd en recht hebben op compensatie. Volgens een woordvoerder van het Litouws Informatie centrum in New York bevat het verhaal van de New York Times grote fouten en zal een officiële verklaring van haar regering naar buiten worden gebracht oir duidelijken. Leidenaar bijt stuk vlees uit arm ROTTERDAM Een 42-jarige Leidenaar heeft gisteren een stuk vlees uit de arm van een chauffeur gebeten. Op de snelweg A13 bij Rotterdam ontstond een ruzie nadat de uit Leiden af komstige man nogal onvoorzichtig invoegde. Hierover werd een Brabantse vrachtwagenchauffeur zo boos dat hij zijn bumper te gen de auto.van de Leidenaar zette en hem enkele meters voort duwde. Beide auto's parkeerden hierna de auto's op de vlucht strook waarna een vechtpartij ontstond. Hierbij werd een stuk vlees uit de arm van de vrachtwagenchauffeur gebeten. Tegen de politie verklaarde de Leidenaar dat hij „vroeger agressief was, maar zich tegenwoordig aardig onder controle heeft". Eetbaar tafelgerei is mooi en lekker lui of te moe zijn om af te wassen. De onderneming presenteert binnenkort als eerste ter wereld tafelgerei gemaakt van havermout, dat na gebruik kan wor den opgegeten dan wel weggegooid. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de bor den en bekers en lepels bovendien milieuvriende lijk. Het eetbare tafelgerei is volgens de zegsman niet alleen lekker, maar ook „net zo mooi als porse lein". De produktie begint volgende week en be- 20.000 bekers en borden per dag. Taiwan Sugu ver wacht dat het tafelgerei vooral in milieubewuste markten als de Verenigde Staten, Japan en Europa worden. In contact met kokend water gaan de eet bare bekers volgens de woordvoerder pas na drie a vier uur lekken. De prijs van de mokken zal circa 5 Taiwanese dollar (f 0,37) per stuk bedragen. Vlaggen voor 90-jarige Met mooie woorden van staatssecretaris J. Wal lage (onderwijs) en met het hijsen van 35 ver schillende landenvlaggen door leerlingen ge kleed in een kostuum van hun land, is vanmor gen officieel het lustrum van de 90-jarige Haag- sche Schoolvereeniging aan de Mauritskade be gonnen. De vlaggen gingen omhoog in de tuin van de basisschool met internationale afdeling, waar 35 verschillende nationaliteiten les krijgen. Na de vlaggenceremonie, waar Wallage duide lijk van onder de indruk was, trok de gehele schoolbevolking met muzikale begeleiding door de wijk. In verband met een project met de titel 'Er was eens...' ging dat in echte sprookjess feer. En maandag geldt dat nog eens, want dan vertrekken de ruim driehonderd leerlingen naar de Efteling. FOTO: CORNÉ SPARIDAENS Lubbers zet spionagedienst in tegen drugs uit Suriname Idoor DICK HOFLAND DEN HAAG Premier Lubbers heeft de Inlich tingendienst Buitenland (IDB) opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar de handel in co caïne vanuit Suriname. De dienst moet rechtstreeks rapporteren aan de minis ter van justitie, zo meldt de Volkskrant. De aanleiding voor deze beslis sing is de onophoudelijke stroom berichten over de be trokkenheid van de Surinaam se legerleiding bij de verwer king en het vervoer van drugs Bovendien blijven er geruchten circuleren dat Suri naamse stromannen infiltre ren in de Nederlandse politie korpsen. De Rijksvoorlichtingsdienst noch het ministerie van bui tenlandse zaken, waarvan de IDB deel uitmaakt, wil beves tigen of ontkennen dat er een onderzoek komt. Over de IDB worden alleen mededelingen gedaan aan de leden van de kamercommissie voor de in lichtingen- en veiligheidsdien sten. Volgende week zullen de kamercommissies voor justitie en buitenlandse zaken een be sloten overleg hebben met de ministers Hirsch Ballin en Van den Broek over de kwetsie. De Tweede Kamer wil, zo is giste ren besloten, mondeling en schriftelijk door de regering op de hoogte worden gehou den. Bovendien moet er zo snel mogelijk een debat over de kwestie komen. Het onderzoek waartoe Lub bers opdracht zou hebben ge geven, moet worden uitge voerd door medewerkers van de IDB in Zuid-Amerika. Het gaat om diplomaten die daar vermoedelijk op ambassades werken. DEN HAAG Sigaretten worden drie kwartjes per pakje duurder en gaan daardoor vijf gulden of meer kosten. Shag wordt 1,15 per pakje duurder. De prijsverhogingen worden in drie fasen doorgevoerd: per 1 januari 1992, 1 juli '92 en 1 januari '93. Het ministerie van financiën wil deze verhoging bevestigen noch ontkennen. Bij de tussenbalans was een accijnsverhoging aangekon digd van tabak, die 550 mil- 1992. joen gulden moest opbrengen. Dat was nodig, omdat de af trekbaarheid van rente op consumptieve kredieten niet wordt geschrapt. De regering heeft daarvan afgezien, omdat ze eerst wil afwachten wat er verder gebeurt met het rap port van de commissie-Stevens over herziening van het belas tingstelsel. De huidige verho ging brengt 150 miljoen extra op. Het kabinet wil dat geld gebruiken voor het tekort van iljard in de begroting van Lekker eten thuis mag dan smakelijk en gezellig zijn, voor iemand die geen afwasmachine in de keuken heeft staan volgt telkens weer de kater van de afwas. Daar komt nu een eind aan, want op Taiwan hebben ze een afdoende oplossing ge vonden: eetbaar tafelgerei. Lepels, vorken, messen, borden, alles wordt er gemaakt van havermout en kan na gebruik worden verorberd. De vraag is alleen of er zo nog wel ge kookt hoeft te worden, omdat sommige mensen al aan een ge dekte tafel hun buik vol hebben. Of er ooit een eetbare krant in uw brievenbus valt, is niet te voorzien. Wel staat vast dat de Leidse Courant - waarin de hele wereld in kort maar smakelijk bestek - nu al verslonden wordt. Politie Noordwijk houdt vandalen aan NOORDWIJK Zes jonge campinggasten zijn vannacht aange houden nadat ze vernielingen hadden aangericht in Noordwijk. Het zestal afkomstig uit Goes, Berlicum, Zevenaar, Dronten, Wijngaarden en Soest was gezamenlijk uit geweest. Ze verniel den bij het Piet Heinplein/Quarles van Uffordstraat/Duinweg onder andere antennes van auto's en hadden een bord van een makelaar neergehaald. Ze werden rond één uur aangehouden. Meisje knel in kermisattractie NOORDWIJKERHOUT Een 12-jarig meisje uit Noordwijker- hout raakte gisteravond gewond aan haar voet toen een schoen veter vast kwam te zitten in een as van één van de kermis attracties. Het ongeval vond plaats op de kermis die in verband met de najaarsfeesten. De schoen van het meisje werd volledig vernield en ze liep kneuzingen aan haar voet op. Bejaarde man zwaar mishandeld DEN HAAG Een 86-jarige man uit Den Haag is gisteren op de Waalsdorperweg in Den Haag zwaar mishandeld door een 38-jarige man uit Apel doorn, omdat deze zich erger de aan het weggedrag van de bejaarde. Volgens de Apeldoorner zou de 86-jarige hem hebben ge sneden. Na claxonnerend ach ter hem te hebben aangereden, trok hij bij een stoplicht de au todeur van de bejaarde open en sloeg de man meermalen in zijn gezicht. Eis: tbs en dwangverpleging voor mishandeling kinderen DEN HAAG/ALKEMADE Tegen een 65-jarige man uit Vlaardingen, die wordt verdacht van ernstige mis handeling, vrijheidsberoving van twee kinderen uit Al kemade eiste officier van justitie J. van Ek gisteren voor de Haagse rechtbank tbs met dwangverpleging. De man paste in 1988 en 1989 martelpraktijken bij de kinderen toe om hen van hun „kwade gedachten" af te helpen. Ook zou hij ontuchtige handelingen hebben gepleegd. Tegen een 34-jarige arts uit Vlaardingen werd tbs zonder dwangverpleging en een gevangenisstraf van twaalf maanden geëist Hoewel zij niet mishandelde, was zij op de hoogte van de praktijken van de man. De arts wordt daarom medeplichtigheid verweten. Hetzelfde geldt voor een derde verdachte, een 37-jari- ge vrouw uit Vlaardingen. Zij hoorde tbs met een psychiatrische behandeling tegen zich eisen. De zaak van een vierde verdachte, een 28-jarige vrouw uit Hoek van Holland, werd aangehouden voor een nader onderzoek. In het belang van de kinderen, wordt de moeder, die de kinderen ook sloeg, nog niet vervolgd. Pagina 12: „Ik sloeg ze met pijn in mijn hart" „Stewardess mooi en zonder hersens" i I BANGKOK Vliegtuigste- wardessen moeten mooi zijn en geen hersens hebben, aldus de baas van Thai Airways In- ternational. „Intelligente vrou wen neigen ernaar er niet goed uit te zien", zei het hoofd van de Thaise luchtmacht en voorzitter van de nationale luchtvaartmaatschappij, maar schalk Kaset Rojananil, die ook lid is van de militaire jun ta van Thailand. Volgens het Thaise dagblad Nation heeft hij opdracht gegeven om knappere meisjes aan te ne men. Rojananil zei dat sommi ge klanten hebben geklaagd over het uiterlijk van de hui dige stewardessen. Volgens hem komt dat omdat te veel universitair geschoolde vrou wen in dienst zijn genomen. Hij stelde voor dat de selectie meer moet plaatshebben vol gens de richtlijnen van een miss-verkiezing. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: Voorl: Postcode/Plaats: 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 iniiiHiiaiiiHzumin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1