*,De gemeente doet lier het licht uit" ,Dit is een aanslag op de dorpsgemeenschap LEIDEN OMGEVING uitsland-Nederland op portpark Leidschendam Verplaatsing markt Leiderdorp onzeker CDA Zoeterwoude: reclamezuil moet weg van dorpsplein HET TRACÉ VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 13 EIDSCHENDAM Oud-internationals van Nederland en e uitsland treden morgen tegen elkaar in het strijdperk in Leid- hendam. De voetbalwedstrijd tussen oud-Nederland en oud- ayern München wordt gespeeld ter gelegenheid van de ope- l van het nieuwe Sportpark Kastelenring. Het duel, dat on- leiding staat van Charles Corver, begint om drie uur. In het i komen onder anderen: Gerd Muller, Karl-Heinz Rumme- oje, Bernd Förster en Franz Roth van Bayern München en in Nederlandse kant Willy en René van de Kerkhoff, Henk ery, Jan Peters, Hugo Hovenkamp en Pier Tol. Kunst en Ge legen uit Leiden zorgt voor de muziek. Tussen negen en twee :r een activiteitenprogramma voor de jeugd met boar- een voetbalkanon, een luchtkussenbal van acht meter bovendien kunnen ze 25 meter opstijgen in een hete luchtbal- LEIDERDORP De fracties van CDA, PvdA en GL zijn bereid een dis cussie aan te gaan over verplaatsing van de don derdagse weekmarkt in Leiderdorp. VVD en D66 daarentegen vinden dat het rapport van de Kamer van Koophandel voldoen de aanknopingspunten biedt om de markt van de Hoofdstraat naar de om geving van het winkel centrum Santhorst te ver plaatsen. financiën rea geerde daarmee gisteren ver deeld op de voorstellen van het. college van B en W een projectgroep in te stellen die de gevolgen van de verplaat sing moet onderzoeken. De Kamer van Koophandel heeft onder meer geadviseerd een markt van beperkte omvang in de Hoofdstraat te handha- De raadsleden A. Roest (CDA), J. Hermans (PvdA) en C. Bos (GL) distancieerden zich gis teravond volledig van het rap port van de Kamer van Koop handel. Zij verklaarden eens gezind vast te houden aan hun verkiezingsprogramma's en spraken zich uit voor handha ving van de weekmarkt in het Oude Dorp. H. Lamers (D66) wilde de pro jectgroep een kans geven, hoe wel hij zich een voorstander toonde van een onderzoek in „breder verband". Behalve de gevolgen voor het verdwijnen van de markt uit het oude deel van Leiderdorp, zou ook de mogelijkheid van een evene mentenplein in wat hij noem de het hart van Leiderdorp moeten worden onderzocht. In de ogen van Lamers zou de raad dan pas een weloverwo gen beslissing over de markt- problematiek kunnen nemen. P. Muller (VVD) wilde alle mogelijkheden open houden. „Verplaatsing van de markt moeten we niet bij voorbaat uitsluiten. Laten we met alle belanghebbenden rond de tafel gaan zitten om te zien wat de beste oplossing is", zo ver klaarde de liberaal. Het voortdurende praten over de weekmarkt is Roest een doorn in het oog. „Er moet een einde komen aan de onzeker heid. Dat is slecht voor de markt", zo betoogde hij. Een projectgroep is volgens Roest uit den boze. „Daarin wordt toch alleen naar een verplaat sing toegepraat," veronderstel de hij. Evenals Hermans en Bos twijfelde Roest aan de haalbaarheid van een mini- markt in de Hoofdstraat. Han den af van de markt, maar doe wel wat om de attractiviteit te verhogen, was hun advies in de richting van wethouder mevrouw C. Huigen-van Bo ven (VVD)! Hermans sprak zich nu al uit om de verhoging van de marktgelden met 100 procent tot een kostendekkend tarief ongedaan te maken. Ook de knelpunten, zoals de brand veiligheid, moeten worden op gelost. Met dit standpunt van de drie raadsleden CDA, PvdA en GL lijkt er geen raadsmeerderheid die de voorstellen van het col lege wil steunen. In de ge meenteraad van Leiderdorp hebben de drie partijen een meerderheid van 10 tegen 9 zetels. In de raad neemt CDA- wethouder mevrouw C. Ker- ner-Schellingerhout een sleu telpositie in. Maar het lijdt nauwelijks twijfel, dat zij het fractiestandpunt voor handha ving van de markt zal volgen. CDA-fractievoorzitter Roest sprak gisteravond nadrukke lijk van „mijn fractie". Bij de discussie in de commis sie financiën ontbraken overi gens vertegenwoordigers van de marktkooplieden. De win keliersvereniging Winkelhof was wel met twee bestuursle den vertegenwoordigd. ZOETERWOUDE Het CDA wil dat voor 1 de cember de reclamezuil van het Zoeterwoudse dorpsplein verdwijnt. Dat stelde de heer Jac. van der Salm (Noortbuurtse- weg) gisteravond in de commissie openbare wer ken. Het ziet er echter niet naar uit dat het ver zoek gehonoreerd zal wor den. Wethouder Ringersma zei dat al in 1988 schetsen zijn bespro ken waarop een reclamezuil ingetekend was op het plein. „We hadden toen al moeten reageren. Dat hebben we niet gedaan en dus moeten we het onszelf verwijten. Verplaatsen van de zuil brengt kosten met zich mee. Ik stel voor de dis cussie met het Platform Dorpsstraat af te wachten. Met een half jaartje weten we meer", aldus de wethouder. De reclamezuilen van de firma Alrecon riepen meer vragen op. Zo maakt Van der Salm zich boos over het feit dat in zijn ogen de gemeenteplatte grond aan de Dirk van San- thorstweg aan de verkeerde kant van de zuil zit. „Hij zit aan de achterzijde en dat is on logisch", aldus Van der Salm. Daarop antwoorde wethouder Ringersma - met het contract met Alrecon in de hand - dat niet in het contract is opgeno men aan welke zijde de platte grond moet komen. „Dus aan die kant die wij logisch vin den", aldus Van der Salm ad rem. De wethouder zegde wel toe te onderzoeken welke ver beteringen mogelijk zijn. Verlichting De commissie stemde in met het plaatsen van vier lichtmas ten langs het fietspad van de Dirk van Santhorstweg. On danks de hoge kosten, 100.000 gulden, stemden CDA en Pro gressief Zoeterwoude direct in. VVD'er H. van der Kooi vond het een hoog bedrag voor vier lantaarnpalen. „Er is daar sprake van subjectieve onvei ligheid. We moeten er wel voor waken dat we te veel ad hoe bezig zijn. Ook ik weet nog wel een aantal onveilige plekken", aldus Van der Kooi. Uiteindelijk ging de gehele commissie toch akkoord omdat de verlichting de veiligheid ten goede komt. De toren van de monumentale dorpskerk is eigendom van de gemeente Zoeterwoude. De to- dat kost 163.500 gulden. Het gaat onder meer om het reno veren van de trekbalken, re paratie van het dakbeschot, voeg-, metaal- en stukadoor werken plus het vernieuwen van de dakbedekking. Omdat de kerk nu toch al in de stei gers staat en allerlei werk zaamheden plaatsvinden is het verstandig de restauratie van de toren min of meer gelijktij dig in te voeren. De commissie openbare werken stemde daar Het nieuwe fietspad langs de Weipoortseweg vertoont scheuren. Op diverse plaatsen zijn die goed zichtbaar. De scheuren worden veroorzaakt doordat op sommige plaatsen het talud te stijl is. Dat geldt met name voor het begin van de Weipoortseweg. Wethouder Ringersma:„Destijds hebben we zo'n vier ton bezuinigd op het plaatsen van damwanden. Nu blijkt dat hier en daar pro blemen ontstaan". Gedacht wordt aan het dempen van een sloot. De kosten daarvan zijn becijferd op 100.000 gul den. De afdeling gemeente werken zal zich nader buigen over de meest haalbare oplos sing zo zegde de wethouder Geld sponsorloop is goed besteed ZOETERWOUDE Het bedrag van 1500 gulden dat het comité Zoeterwoude voor Gulelie eind april van dit jaar heeft geschon ken aan het project van de Bernardusschool is goed besteed. Dat blijkt uit een brief van Suster Laetitia uit Surabaya aan J. de Vette, directeur van de Bernardusschool. Het bedrag is besteed om de hygiënische voorzieningen voor de Armen van Tambak- Mayor aanzienlijk te verbeteren. Het armenproject is verbonden aan het kindertehuis Don Bosco in Surabaya. Het tehuis mag zich al zo'n tien jaar verheugen in steun en aandacht van de Zoeterwoudse Bernardusschool. houden, er zit niets anders op", zegt Riet Dekkers. Zorgvuldig Voorlichtster B. Rozemond van de gemeente Oegstgeest stelt dat de gemeente niets valt te verwijten. „We zijn uiterst zorgvuldig te werk gegaan. Hier is heel goed over nage dacht. Er zijn veel voorlich tingsbijeenkomsten geweest, de mensen hebben zelf ideeën mogen aandragen. Maar het blijft natuurlijk moeilijk om het iedereen naar de zin te maken. Er komen in ieder ge val bomen, en we denken dan ieard the i. Theate dimanch '&SL VERWOEST MEER DAN ALLEEN MEERBURGKERK aan pereboompjes omdat die klein blijven. Het wordt dan echt niet donker op het plein. De inspraak in Oegstgeest is prima geregeld, wij volgen de procedures die wettelijk zijn voorgeschreven. Het is nor maal dat er in dit soort geval len geen gemeentelijk besluit wordt genomen, de afdeling groenvoorziening komt met een plan dat aan de bewoners wordt voorgelegd. De inspraak is nog niet eens afgelopen. De bewoners hebben een tuin- commissie gevormd, die met de afdeling groenvoorziening nog zal overlegden over het soort beplanting' Parochie Paus Johannes viert zilveren jubileum LEIDSCHENDAM Deze maand is het 25 jaar geleden dat in de wijk Prinsenhof in Leidschendam de „Paus Jo hannes", officieel de Parochie Gedachteniskerk Paus Johan nes XXIII werd opgericht. De naam, op 10 oktober 1966 vast gesteld, was een primeur want nergens in Nederland was een kerk die de naam droeg van een niet-heilig verklaarde. Het zilveren feest van de paro chie begint komende zondag om half elf met een eucharis tieviering met als voorganger mgr. R. Ph. Bar, bisschop van Rotterdam. Het thema is „Hij trekt met ons mee". In de drie hierop volgende weekeinden worden vieringen gehouden met verkondigingen van de pastores C. Blezer, Th. te Meij, ds. G. Boonstra van de gere formeerde kerk en ds. W. van der Meulen van de hervormde gemeente. Het eigenijke jubileum wordt zondag 6 oktober gevierd, te gelijk met het traditonele Aga- pè-feest. Voorgangers zijn de voormalige pastores Blezer, Te Meij, Th. Kloosterman en H. Zwetsloot S.J. Voor die gele genheid wordt achter het Paus Johannes Centrum een feest tent opgericht waarin twee da gen daaraan voorafgaand fees ten worden gevierd voor paro chianen en oud-parochianen, kinderen en jongeren. Na de eucharistieviering van die zon dag wordt het parochiege schenk overhandigd, een re ceptie gehouden en de uitslag van de jubileumloterij bekend gemaakt. 3 BOMEN ONGEVRAAGD OP EMMAPLEIN IN OEGSTGEEST Pastoor J. Schlatmann voor de monumentale Meerburgkerk aan moet misschien wel eens een schuurtje weg, maar dat is dan alles". De HSL heeft ingrijpende ge volgen voor het gezicht van Zoeterwoude Rijndijk. „De kerk is beeldbepalend. Haal je die weg, dan blijft er hier wei nig over. Heineken wordt dan het gezicht van de Rijndijk. De kerk is een uniek exemplaar, de HSL-bouwers hebben wei nig respect voor de geschiede nis. Zoeterwoude Rijndijk wordt een anonieme pluk zon der levenskracht, als het alle maal doorgaat. De leefgemeen schap wordt letterlijk door kruist. Er wonen hier comple te generaties, Zoeterwoudena- ren die alleen maar hier wil len wonen. Dat is toch anders dan in het sterk gegroeide Lei derdorp, waar veel import woont. De parochie heeft een duidelijke eigen stijl, er is veel samenhang, we gaan ook naar de mensen toe, we proberen er achter te komen wat er bij de mensen leeft, wat ze precies willen. De HSL willen we dus niet, dat is duidelijk. Er zijn hier in de kerk honderden handtekeningen opgehaald. Het bestuur van de Meerburg parochie is zeer actief. Een be zwaarschrift is ingediend, we zijn ook geselecteerd als in sprekers in de volgende in spraakronde", vertelt pastoor Schlatmann. De steun van het provinciaal de Hoge Rijndijk. FOTO: HENK VAN DEN ENDE bestuur, dat de tracés voor de HSL onlangs heeft afgewezen heeft het moreel van de bevol king opgevijzeld. „Burgemees ter Bruggeman van Leider dorp, ook één van mijn paro chianen heeft goede contacten met Den Haag en heeft berich ten die wijzen op een gunstige afloop. Toch moeten we ons niet in slaap laten sussen en doorgaan tot het zeker is dat de HSL er niet komt, hier niet en ook verderop niet. We heb ben er overigens helemaal nog niet over nagedacht waar we naar toe zouden moeten als de trein er onverhoopt toch zou komen. Van die mogelijkheid hebben we ons eenvoudigweg nog geen voorstelling kunnen maken", stelt de pastoor. EGSTGEEST „Ik had anen in mijn ogen toen rozenstruiken hier erden weggehaald en op afvalhoop werden ge- ioid. En wat krijgen we 71656):° voor terug? 43 hoge bo en waar niemand aan ;t plein om gevraagd »eft, die straks al het ■Jht zullen wegnemen, plantsoentje is over n tijdje niet meer zien, het is dan zo ingericht ei"ai9<T t de jeugd er van alles an gaan uithalen zodat ons hier onveilig zul- n voelen. De gemeente igstgeest heeft inspraak geven. Zogenaamd dus, ant het stond allemaal tevoren vast wat er ding gebeuren. Je hebt jer helemaal niets in te engen", aldus een te- ïrgestelde mevrouw O. kanne Deprez, woon- titig aan het Emmaplein Oegstgeest. jt Emmaplein, één van de laiste pleinen in het oude 18.45, gstgeest ziet er momenteel i bouwput. De riole ring wordt vernieuwd, en de gemeente Oegstgeest gaat het plein direct daarna reconstrue ren. Vorig jaar kregen de be woners te horen wat er alle maal ging gebeuren. „En dit jaar waren er hoorzittingen, op 16 april en op 2 mei. Het moest allemaal heel snel gebeuren. We konden kiezen uit diverse tekeningen. Een Franse tuin, een terrastuin, met dambor den, zitjes, parkeerplaatsen, ga zo maar door. Maar wij wilden niet anders dan terugkrijgen wat er was. Een plantsoentje met een vijver en mooie lage rozestruiken, een enkele bank. Die vijver mocht wat groter zijn, maar verder was iedereen tevreden met de situatie. Een mooi uitzicht over het plein, dat is belangrijk omdat de ra men in de huiskamers nogal laag zijn. Het plantsoen was wel wat verwaarloosd, dus dit was de kans het nu goed aan te leggen", aldus mevrouw Le- kanne Deprez. Bomen Groot was de verontwaardi ging van diverse bewoners toen bleek dat de gemeente uiteindelijk met een tekening op de proppen kwam waar niet aan getornd mocht wor den. „Er komen dus uitgebrei de zithoeken waar de jeugd zich na de disco kan uitleven, terwijl wij daar zo op tegen waren. Maar het ergste is dat er overal bomen komen. Er stonden hier tot nu toe enkele kleine boompjes op het plein en dat was prima. Op de teke ning staan nu echter 43 bomen ingetekend, die rond het plantsoen en langs de randen van het plein worden geplant. Dat zijn perebomen en die worden niet hoger dan zeven meter, zegt de gemeente. Maar wij zien over een paar jaar dus niets meer. Geen daglicht meer in onze toch al donkere huizen, geen licht meer in onze voortuinen. Er wordt dan gezegd dat het er zo mooi uit ziet van boven, die bomenrij en. Maar ik heb geen helicop ter om er boven te gaan han gen", stelt mevrouw Lekanne Deprez. Ze heeft weinig hoop dat de ingestelde tuincommis- sie, waarin ze zitting heeft ge nomen, de zaken nog kan ver anderen. „Het overleg van de gemeente met de tuincommis- sie is uitgesteld. Maakt weinig uit, want ze luisteren toch niet Een bijkomend probleem is dat de Emmapleinbewoonster patiënt is van de Stichting '40- '45 in Oegstgeest. In de oorlog heeft ze in een Jappenkamp moeten toekijken hoe mensen werden mishandeld. „Dat ge beurde voor een rij bomen. Vandaar dat ik het verschrik kelijk vind om weer tegen een Mevrouw Lekanne Deprez op het nu nog troosteloze maar straks intens begroeide Emmaplein. FOTO: HENK VAN DEN ENDE bomenrij te moeten aankijken. Dan komt die hele nachtmer rie weer terug", aldus me vrouw Lekanne Deprez die aan de ontberingen in het con centratiekamp spierreuma heeft overgehouden. „Maar het gaat in dit geval niet al leen om mijn persoonlijke ge voelens. De mensen hier aan het plein, vooral ouderen, maar er zijn ook jongeren die het met me eens zijn, hoeven die bomen niet". Een tiental handtekeningen van andere Emmapleinbewoners leveren hiervoor het bewijs. Mevrouw Lekanne Deprez heeft inmid dels Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp ingeschakeld om de komst van de bomen te verhinderen. Die voorziet echter problemen om dat er geen sprake is van een gemeentelijk besluit. „Die in spraakprocedure in Oegstgeest deugt van geen kant. De men sen zijn hier gewoon voor het blok gezet omdat iemand van de gemeente die bomen zo leuk vond staan op het plein. Er is geen besluit om aan te vechten, dus moet het via de civiele rechter. Dat is echter een dure oplossing. Ik probeer nu maar via het ministerie of desnoods via doktersverkla ringen die bomen tegen te Spoorlijnen. We maken er bijna allemaal gebruik van. Of dat ook voor het spoor van de supersnelle TGV opgaat is overigens nog maar de vraag. De mensen die straks de hogesnelheidslijn, als deze er komt, vlak voor hun neus krijgen, hebben er in ieder geval de nodige bedenkingen tegen. Boeren, bewoners van huizen, watersporters, geestelijken, molenaars, zij allen kunnen straks het slachtoffer worden van dit fraaie stukje techniek dat met een snelheid van 300 kilometer per uur over een vele meters hoge spoordijk door het land schiet. Het tracé A van Rijkswaterstaat doorkruist het Groe ne Hart van Zuid-Holland. Het tracé B voert langs rijksweg A4 en heeft voor veel mensen in grijpende gevolgen. En dan is er ook tracé C, dat de Rijnstreek links laat liggen, maar niet het meest voor de hand ligt. De kerk is per slot van reke ning maar een gebouw. Het gaat om een dorpsgemeen schap met katholieken en niet- katholieken, die met een en kele pennestreek blijvend wordt aangetast". Volksverlakkerij Pastoor Schlatmann heeft zich geërgerd aan het optreden van de vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat op de voor lichtingsavond in de Eenden kooi, die voor de vakantie werd gehouden. „Dat is toch eigenlijk volksverlakkerij. Ge goochel met cijfers waar niets van klopt, bezwaren worden achteloos onder de tafel ge veegd, zodat je de indruk krijgt dat die inspraak eigen lijk niets voorstelt. Hoe kun je aan mensen die hier wonen verkopen dat hun huizen wor den afgebroken opdat treinrei zigers een kwartier eerder in Parijs kunnen zijn. Dat wor den nu al persoonlijke trage dies. Mensen die hun huis niet meer kunnen verkopen omdat de HSL er misschien komt". De pastoor was zelf onlangs in Frankrijk en zag de spoorbaan die richting Nederland wordt aangelegd. „Dat is een enorm verschil met de situatie hier. Tot aan Lille is er geen enkel obstakel voor de spoorbaan. Er alemenl is hij op DETERWOUDE RIJN- ,(1i JK „De grote jon- jsperate eac 3: m Ps zetten een streep op n kaart zonder er goed na te denken wat de volgen zijn. Je kunt je orstellen dat er dan bij mensen apathie ont- lat, een gevoel van on- acht. Dat moet voorko- ?n worden". Pastoor J. hlatmann (61) van de rochie O.L. Vrouw On- vlekt Ontvangen in eterwoude Rijndijk, be- ijk tehbekend als de Meer- verd do rgparochie stelt zich t pan< ijdbaar op als het er om morge at de komst van de ho- nrkomenrSnelheidslijn te Ver^"" f guldeiren- De monumentale zijn fiets ierburgkerk (met apar- pastorie) lijkt zo op het g op een veilige afstand n de rijksweg A4 te lig- maar het ruimtebe- van de HSL is zeer Jot. Ook de parochie- "ïrk, in zijn huidige vorm jbijna een eeuw een ori- itiepunt voor de reizi- op de steeds drukker irden Hoge Rijndijk iet er aan geloven. de kaarten met de HSL- van Rijkswaterstaat Dnze kerk rood gear- Dat betekent dat de hier een extra hebben, omdat het een monument. De in 1974 op de monu- geplaatst. Rijkswa- moet dus niet alleen Ie dorpelingen, maar ook monumentenzorg in de vertelt de voormalige deken, alweer 18 jaar woordelijk voor de ka- zielzorg in het uitge- parochiegebied. Dat naast Zoeterwoude ook de wijk Meerburg Waardeiland in Leiden zuidelijke deel van Lei met in totaal 5000 ge- „Maar ik wil voorop- dat de aanleg van de in de eerste menselijke tragedie Ik voel niets voor klaagzang omdat de TGV l VAN Nl°r mijn eigen tuintje rijdt. Utrecht Rotterdam

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13