LEIDEN OMGEVING ijksweg bezorgt Leiden eel meer last dan TGV nÊÈ; 11 Slaaghwijk en de Rodes worden 30-kilometerzone BOUWPLANNEN? Gemeente sloopt panden Morsweg Goed op tijd EeidóeSouia/rit 'Souxcwit VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1991 I Sociale veiligheid ontbreekt bij nieuwbouw Schuttersveld LEIDEN Er is onvoldoende rekening gehouden met de sociale veilig- heid bij het bouwplan voor 142 woningen op het Schuttersveld. De negen woonblokken van architectenbureau INBO uit Den Haag krijgen de eer ste woonlaag op anderhalve meter hoogte. Met een balustrade voor hun I. terras kunnen de bewoners volgens gemeenteraadslid J. Laurier (Groen I Links) nauwelijks een oogje in het zeil houden en lopen passanten tussen I blinde muren. Dat wreekt zich vooral in de avond en nacht als de onvei- I ligheid het sterkst wordt gevoeld. De doelstelling om vooral ouderen in de met een lift uitgeruste appartementencomplexen te huisvesten, wordt daardoor uitgehold. De aanvraag om bouwsubsidie gaat overigens gewoon de deur uit. Leiden kan nóg een week talmen, daarna is de subsidie ver speeld. Tijd om de bouwplannen aan te passen is ér dus niet, maar dat is volgens de andere politieke partijen in de gemeenteraad ook niet nodig. Meisjes stelen sieraden en geld LEIDEN Twee ongeveer 15 jaar oude meisjes hebben gisteren uit een woning aan de Dijkstraat in Leiden een aantal sieraden en enige duizenden guldens gesto len. De bewoonster van het pand trof de meisjes rond half drie in haar huis aan. Ze waren binnen gekomen door een raam te ver nielen en doorzochten de woning. Toen de bewoonster thuiskwam kozen ze het hazenpad, naar ach teraf bleek met een fors geldbe drag en de sieraden. Stalhouder wil kantine verbouwen tot woning DEN HAAG/NOORDWIJK Staatsraad mevrouw Barendsen moet de knoop doorhakken of dressuurstal Nijenhuis aan de Gravendijkseweg in Noordwijk haar kantine mag verbouwen tot woonruimte. De waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak behandelde gisteren het verzoek van Nijenhuis om de weigering van de bouwvergunning door de gemeente Noord- wijk ongedaan te maken. Nijenhuis en de gemeente verschillen van inzicht of de bouw is toegestaan. Volgens de gemeente past de bouw van een kamer, keuken en drie slaapkamers niet binnen het bestemmingsplan, dat alleen be drijfsgebouwen toestaat. In die bedrijfsbebouwing zou ruimschoots voorzien zijn door de woning van Nijenhuis senior, die op vijfhonderd meter afstand ligt. Nijenhuis zelf zegt dat er altijd iemand op het bedrijf moet zijn om de dure paarden, die hier getraind worden, af te richten. Nijenhuis wil nog een procedure starten over de afbraak van een hooischuur, die door de gemeente is meegenomen. Volgens hem is de gemeente hierbij te ver gegaan. Vrouwenkerkplein decor bierfestijn LEIDEN Meer dan zestig biersoorten zijn morgen deels'van de tap maar meestal in de fles verkrijgbaar op het Eerste Leidse Nazomer Bierfestival op het Vrouwenkerkplein. Op het plein achter de Haarlem merstraat laten vijf Leidse café's en een restaurant tapinstallaties, kramen, tafeltjes en stoeltjes neerzet ten in de hoop op een grote toeloop van publiek. Om buiten het zicht van het plein ook de aandacht van het publiek te trekken zijn verschillende bands gear rangeerd om hun muziek door middel van verster kers meer draagwijdte te geven. Het bierfestijn begint 's middags om twaalf uur en duurt tot negen uur. Een brouwdemonstratie, snacks en authentieke glazen zijn de andere ingrediënten. 1EER GELUIDHINDER EN VERONTREINIGING IjOEP VAN ZEUL JEIDEN De gevolgen Jur de verbreding van ijksweg A4 zijn in Leiden feel voelbaarder van de lomst van de Train a Erande Vitesse (TGV), liet alleen ligt de rijks leg dichter bij woonwij ken, volkstuinen en recre- Itiegebieden, maar het lerkeer maakt ook meer Berrie. Dat blijkt uit de pkale effecten rapportage voor Leiden en zes Omringende gemeenten is geluidhinder is voor de vijken langs rijksweg het mogelijke TGV- B het grootste probleem. Meerburg, Rivierenwijk, Roomburg en bij park Crones- teyn moeten door de verbre ding van de A4 op sommige plaatsen geluidsschermen wor den opgetrokken en woningen worden geïsoleerd. Alleen in Roomburg zou de geluidsbelas ting het niveau krijgen van een „rustige woonwijk". In de volkstuinen van Crones- teyn zou een ontoelaatbare herrie ontstaan door de dan dichterbij gelegen rijksweg. Het voormalige klooster aan de Vrouwenweg moet worden geïsoleerd en de woningen langs de Vrouwevaart komen te liggen op de grens van het toelaatbare. De Willem van der Madeweg zou gedeeltelijk moeten worden verlegd, het gebouwtje van de .wielerclub verplaatst en de karakteristie ke bomenrij langs de rijksweg zou moeten worden gekapt. De geluidhinder wordt voor het grootste deel veroorzaakt door het autoverkeer op de rijksweg. De TGV maakt niet alleen veel minder lawaai, maar ligt ook op grotere af stand van de wijken. Viaducten Mocht de TGV een eigen tracé krijgen, dan speelt het verpes ten de visuele vervuiling van het landschap langs de grens met Leiderdorp en Zoe- terwoude eveneens een grote rol. De viaducten die nodig zijn om het autoverkeer en de spoorbaan van elkaar te schei den, vereisen op enkele plaat sen een lengte van zestig me ter. Op plaatsen waar de spoorbaan en de rijksweg pa rallel lopen, kan de lengte van de viaducten oplopen tot hon derd meter. Dat zou voor grote groepen inwoners van de naastgelegen wijken verstrek kende gevolgen hebben en het landschap onherkenbaar ma- De invloed van de voor een apart TG V-tracé benodigde dijklichamen op het grondwa ter, noodzaakt alleen bij Roomburg tot een nader on derzoek. Als de TGV een ei gen tracé krijgt, kan het me tershoge dijklichaam de grondwaterstroom uit de voor malige belt in de polder stu wen. Onderzoek moet uitwij zen of er al vervuiling is door gesijpeld. Is dat niet het geval is, kan het dijklichaam geen kwaad. De tien woningen bij Rijn vreugd moeten worden ge sloopt als er voor de TGV een tunnel onder de Rijn door wordt gegraven. Vanwege de kosten en het groeiende verzet van gemeenten en provincie tegen een apart TGV-tracé in Leiden minder hinderlijk dan de verbreding van de rijksweg. het algemeen is die kans even wel hijzonder klein. Mocht er toch besloten worden voor een aparte spoorbaan, en voor een brug over de Rijn, dan worden de bewoners van Rijnvreugd geconfronteerd met een me tershoge spoordijk voor de De Leidse agglomeratie hoeft volgens de opstellers van de lokale effecten rapportage niet te vrezen voor schade door trillingen die de snelle trein zou veroorzaken. Dergelijke trillingen zijn alleen te ver wachten als de bodem onder de spoorbaan zich ongelijk gaat 'zetten'. Technisch wordt de spoorbaan zodanig aange legd dat de voortrazende trein er zo gemakkelijk mogelijk overheen zoeft. Dat is pure noodzaak omdat een slecht spoor behalve gevaarlijk voor de reizigers ook slecht is voor het materieel. Laatste kans voor rechtsaf tunnel Stationsplein LEIDEN De gemeente Lei den gaat voor de zogenaamde 'rechtsaf-tunnel' in het nieuw in te richten Stationsplein toch subsidie aanvragen bij het Rijk. De Kamer van Koophan del en de LVI, Leidse Vereni ging voort Industrie hebben daarop met klem aangedron gen. De gemeente dient de subsidieaanvraag in combina tie met de eigen subsidieaan vraag voor de U-bochtcon- structie in. Voor de door veel ondernemers in het stationsge bied beoogde extra tunnel is tien miljoen extra nodig. De kans dat het ministerie die uit keert is volgens wethouder T. van Rij niet groot. Volgens de wethouder vinden ook de ver- keersdeskundigen van de Ka mer van Koophandel en van bedrijfsmakelaardij Smitsloo de gemeentelijke voorkeur voor een lange tunnel en de U-bocht 'goed overwogen'. De rechtsaf-tunnel vinden de des kundigen 'eenzijdig' omdat in de berekeningen alleen reke ning is gehouden met het ver keer dat de stad in rijdt. De kostbare U-bocht is nodig om het verkeer de stad weer uit te Automobilist rijgt slaag felDEN Een 37-jarige au- Viobilist uit Voorschoten left gistermiddag klappen «regen omdat zijn rijgedrag mnelijk een medeweggebrui- Ir irriteerde. De man had op f A44 enkele keren moeten wijken omdat auto's voor i invoegden. Een automo- t die achter hem reed id zich daar erg over op. n de Voorschotenaar bij [bliday Inn de weg verliet lerd hij achtervolgd. Bij café tonestein kwam het uitein- tlijk tot het handgemeen. De onbekende achtervolger mpte de Voorschotenaar zo het gezicht dat een een tand afbrak. De litie heeft de dader nog niet hterhaald, maar diens ken- 3 wel bekend. DOOR ONVERWACHTE SUBSIDIE RIJK (ADVERTENTIE) L LEIDEN De hele Slaaghwijk en de Rodes worden de komende maanden ingericht als 30- kilometerzone. De ge meente heeft haast omdat het Rijk onverwacht een forse subsidie beschikbaar heeft gesteld. De gunstige voorwaarden van deze subsidieregeling worden binnenkort sterk beperkt. Voor de Slaaghwijk en de Ro des betekent de invoering van een 30-kilómeterzone dat een groot aantal straten vanaf eind september in beide buurten wordt opgebroken. Er worden verhoogde kruisingen aange legd en extra verkeersdrem pels geplaatst. Direct na de werkzaamheden worden 30- kilometerborden bij de ingang van de wijk aan de Horstenro de en aan de Kiekendiefhorst geplaatst, die met een verlich tingsmechanisme worden uit gerust. Na afronding van het project geldt in de hele Slaagh wijk en de Rodes een 30 kilo meterregime. De herinrichting van de stra ten is een van de eisen die het Rijk aan de subsidieverlening stelt. Het straatbeeld moet het temperen van de snelheid tot 30 kilometer min of meer af dwingen en de overgang naar wegen, waar wel 50 kilometer per uur mag worden gereden, moet duidelijk herkenbaar zijn. Deze eisen maken de ingreep vrij duur, omdat het huidige aantal verhoogde kruisingen en verkeersdrempels in Slaaghwijk en de Rodes onvol doende is. De gemeente wil daar behalve de rijksbijdrage ook eigen geld in steken, om dat het nauw aansluit bij het Leidse beleid om in woonwij ken buiten de doorgaande rou tes zo veel mogelijk 30-kilome- terzones in te richten. Als mo tief worden vooral de ver hoogde verkeersveiligheid en een prettiger woonklimaat aangevoerd. Voor de Rodes betekent de on verwachte subsidie dat de vol gende kruisingen worden ver hoogd: Peppelrode, Platanen- rode, Iepenrode, Beukenrode, Dennenrode, De Rode, Bosro- de en bij het parkeerterrein. Drempels worden geplaatst bij de hoek van het voetpad Rid derspoortunnel en tussen de parkeerterreinen van Eiken rode en Condorhorst. In de Slaaghwijk wordt de kruising bij de Arendshorst verhoogd, komt er een drem pel tussen de Ravenhorst en het parkeerterrein van de 'Kraaienhorst en komt er een drempel bij de Kiekendief horst. Binnenkort krijgen de bewo ners van Slaaghwijk en de Ro des een uitgebreide brief van de gemeente waarin de plan nen worden uitgelegd. L i, i 121X1 Ra* i - r^ ilj groene Stevenshofpolder met op de achtergrond de oprukkende woningbouw. I FOTO: WIM VAN NOORT ^eiden houdt vast aan uitbreiding in Stevenshofpolder EIDEN Wethouder T. van (ruimtelijke ordening) vast aan de Stevenshof- 'lder en de Papenwegsepol- als mogelijke uitbreidings- katie voor de Leidse wo- ngzoekenden. Zolang de fei- i geen lagere prognoses wo- 'ngzoekenden rechtvaardi- ïn, wil Van Rij woningbouw issen de Leidse nieuwbouw- |k Stevenshof en de Voor- »otens/Wassenaarse Pape laan niet uitsluiten. De wethouder ziet niets in de tegenwoordig bij de provincie populaire nieuwe rekenmetho den, „waardoor de woningbe hoefte in de Leidse regio wordt weggecijferd". Zolang de enorme vraag van woning zoekenden niet fors afneemt, mag Leiden niet weglopen voor een beslissing. Die wel bij voorkeur genomen moet wor den na het bereiken van over eenstemming met de buurge meenten. De fracties van D66 en Groen Links willen dat de Stevens hofpolder niet als eerste keus geldt. De landschappelijke en ecologische schade door wo ningbouw is volgens hen groot. Beide partijen willen wél dat het glastuinbouwge bied ten westen en noordwes ten van Leiden nadrukkelijk bij de discussie wordt betrok- Vermoeide triviantspelers gooien handdoek in de ring LEIDEN De vijf Leidse studenten die dinsdag begonnen aan een wereldrecordpoging met het spel Triviant zijn daar vanmor gen om zes uur mee gestopt. De laatste twee spelers gooiden na 65 uur, 5 minuten en 32 seconden de handdoek in de ring. De studenten hebben daarmee niet de beoogde 76 uur gehaald. Niettemin is er wel sprake van een record, simpelweg omdat het de eerste poging is die is gedaan. Als eerste van de vijf haakte gistermiddag om vijf uur Edwout Groot af. Om tien uur 's avonds verloor Ralph Paap de strijd tegen de slaap, 's Nachts kregen ook de anderen het steeds moei lijker. Reden om prof. Kamphuisen, de deskundige op het ge bied van slaaponderzoek die de poging begeleidt, te bellen. In overleg met hem werd besloten nog enige uren door te spelen. Maar toen rond zes uur Liesbeth Ras als derde oververmoeid afviel werd het spel afgebroken. Organisator Jeroen van Vugt: „De afspraak was dat als er drie zouden zijn uitgevallen, we zouden stoppen". De oververmoeide spelers wisten volgens hem voor hun uitvallen nauwelijks meer waar ze mee bezig waren. Hij merkt op dat ze een enorme pres tatie hebben geleverd. „Dit is een heel belastend spel. Het valt dood als je niet echt mee doet, je moet de vragen blijven beant woorden". De recordpoging was opgezet om geld in te zamelen voor Artsen zonder Grenzen. De opbrengst daarvan is pas de komendè week bekend. Sponsors brachten al 3.500 gulden binnen. Het streefbe drag was 10.000 gulden, dat zou door de eerstejaars studenten bijeen moeten worden gebracht. Asfalteren Breestraat bijna jaar uitgesteld ken „omdat het eigenlijk mid denin een stedelijk gebied ligt". Een keuze kan niet al te lang meer uitblijven omdat de voorbereiding voor een derge lijk omvangrijk nieuwbouwge- bied zo'n tien jaar in beslag neemt. De Leidse woningnood kan na de eeuwwisseling niet meer in de bestaande bouwlo- katies worden gelenigd. LEIDEN De Breestraat wordt niet volgende week maar volgend jaar juni geasfal teerd. De plannen om het weg dek te frezen en van een nieu we deklaag te voorzien is ge strand op verzet van de win keliers. Zij vrezen een forse omzetdaling. Activiteiten zou den een fiasco worden doordat de Breestraat vier dagen in zijn geheel zou worden afge sloten. Wethouder J. Walenkamp (verkeer) stemde gisteren toe in het uitstel. De winkeliers ondervinden volgens de wet houder al jaren veel overlast „en hun belang moet nu zwaarder wegen". Ook zou de gemeente de winkeliers pas laat over de asfalteringsplan- nen hebben geïnformeerd en zou een kleinschalig onder- OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEOING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien Komo-certificaat. Kom Q s alles op u KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. wa ni rkvcu 122248 en uw krant w LEIDEN De rij woningen aan het einde van de Morsweg nabij de Amphoraweg wordt binnenkort voor het grootste deel gesloopt. De belofte om de hele rij in een keer neer te ha len kan niet worden nageko men omdat een van de eigena ren zijn woning nog niet aan de gemeente heeft verkocht. Volgens de gemeente vraagt de man een onmogelijk hoge prijs, maar kost onteigenen te veel tijd. De gemeenteraad krijgt binnenkort van wethou der Van Rij (ruimtelijke orde ning) een brief waarin toe stemming wordt gevraagd om de meeste huizen alvast te slo pen. Het nog niet aangekochte huis blijft staan „om het woon genot niet aan te tasten". De direct belendende panden blij ven deels ook staan om het overgebleven huis niet te hoe- •Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. I Noteer als r 2 abonnee ingaande: zoekje naar de gewenste kleur van het asfalt te veel tijd heb ben gekost. De werkzaamhe den moeten waarschijnlijk tot medio volgend jaar worden uitgesteld. De winkeliers zijn zeer tevre den over het uitstel, stelt voor zitter Toos Gijbbels van de winkeliersvereniging Bree straat. Modezaak Riël dreigde aanvankelijk met een kort ge ding. Lilian Raatsie van Riël: „We zitten in een blok met zes modezaken en hadden deze week juist shows gepland, dat kost maanden voorbereiding. Dat kan niet zomaar even worden verzet. Dan is het geen stijl als de gemeente vier dagen vantevoren aankondigt dat de straat wordt afgesloten. Maar gelukkig is alles nu heel prettig geregeld. Niets nega tiefs daarover!". Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: Naam: Straat:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11