LEIDEN OMGEVING I Kinderopvang in Robijnzicht Drie etmalen Triviant ïeidócSoutcwit Verwarde fietser neemt wraak op de verkeerde HONDERD VLUCHTELINGEN MEER NAAR LEIDEN Leidse agglomeratie moet meer worden dan zoveelste overlegorgaan Persoonlijk cadeau TT Ceidóc Sou/tont WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 Alphenaar aangehouden wegens vuurwapenbezit ALPHEN AAN DEN RIJN Een 21-jarige Al- jhenaar is gisteravond aangehouden wegens vuur wapenbezit. De man had in de kelderbox van zijn moeder, aan de Castorstraat, een 8 millimeter pi stool verborgen. De politie was de zaak op het ipoor gekomen nadat eerder een 18-jarige Alphe- iaar in Leiden voor een andere zaak was aange houden. Tijdens het verhoor had hij verklaard dat de 21-jarige een pistool zou bezitten. De Alphense jolitie hield vervolgens huiszoeking in de woning van de man aan de Vliestroom. Hij was toen niet [huis. Dat leverde niets op. Later op de avond werd hij in winkelcentrum Herenhof gezien en aangehouden. Hij verklaarde toen dat het pistool n de kelderbox bij zijn moeder was opgeborgen. Vuurwapen op luifel LEIDEN Een doorgela den vuurwapen is gister avond aangetroffen op de luifel van het kantoren complex Swanenburg aan het Schuttersveld. Het wa pen was verstopt in een plastic zak. Het wapen is vermoedelijk lange tijd niet gebruikt gezien de flinke hoeveelheid roest die zich in het metaal had vastge- vreten. Hoe het wapen op de luifel is beland is nog volstrekt onduidelijk. Slaperige marechaussee veroorzaakt aanrijding LEIDEN Een slaperige Leidse mare chaussee is vanochtend vroeg op weg van zijn werk naar huis frontaal met zijn auto op een tegenligger gebotst. Het ongeval gebeurde op de Hadewychlaan waar de 31-jarige marechaussee de ei- fsn rijbaan wat al te breed inschatte, eide auto's raakten bij de klap totaal vernield. De 28-jarige Leidenaar die de andere autg bestuurde, was op weg naar zijn werk maar arriveerde daar niet omdat hij met een gebroken been naar het ziekenhuis moest. De marechaussee haalde ongeschonden zijn bed. LEIDEN Een 36-jarige fietser uit Leiden is gisteren door een botsing zo van de kaart geraakt dat hij een onschuldige automobilist een flinke schade heeft bezorgd. De man fiets te over de Witte Singel toen hij ter hoogte van de Hugo de Grootstraat door een andere fietser onderuit werd gereden. De man kwam ten val en was zo beduusd dat hij de net instappende autotnobilist -voor de schuldige aanzag. Het openstaande portier was volgens de verwarde man de oor zaak van zijn valpartij geweest, waarop het portier het moest ontgelden. Een fikse deuk was het gevolg. De andere fietser, die geen voorrang had verleend, verdween in stilte. drevel over aakuitbreiding ran parkeer- :ontroleurs büjft MONIQUE ROSO «EIDEN „Als ik had eweten dat deze discussie losgebarsten, had ik ie ene zin graag weggela- Die hartekreet ont- napte gisteravond uit de lond van hoofdcommis- aris B. Poeiert. Opnieuw ing de discussie over de litbreiding van de be- roegdheden voor parkeer- ontroleurs en nog steeds vonden de partijen in de aad zich over het onder werp op. .die ene zin" sloeg op de estie om de bevoegdheden parkeercontroleurs uit te ireiden naar optreden tegen landalisme en baldadigheid, juli stelde het college voor parkeercontroleurs voort- de bevoegdheid te geven ip te treden tegen zogeheten dynamische" verkeersover- redingen zoals het negeren éénrichtingsverkeer. In later stadium zouden ze ok kleine misdrijven mogen 'keuren. Nu mogen de con- oleurs alleen optreden tegen outparkeerders en dan alleen het parkeerrestrictiege- ied (grofweg: binnen de sin- els). Met de eerste uitbreiding onden PvdA, CDA en Groen twee weken geleden, tij de behandeling van de nog wel instemmen, zij et met de nodige kantteke- iingen. Ook de partijen in het riehoeksoverleg, de commis- de burgemeester en de [ficier van justitie, willen oorlopig niet verder gaan dan ie grens. ilinder bonnen fooral fractievoorzitter P. angenberg (D66) bleef er gis- eravond echter van overtuigd minder parkeerbonnen ouden worden uitgeschreven. combinatie met de aan- laande fiscalisering van het arkeerbeleid, waarbij een outparkeerder formeel voort- geen boete maar een ge- neentelijke belastingaanslag letaalt, scheelt dat fors in de nkomsten. Ook moest ervoor lorden gewaakt dat er geen werd gezet op een hel end vlak naar hulpagenten, ladwachten en politie-assis- D66 moet wel met feiten ko- iergens op zijn gebaseerd" re- 'e een geïrriteerde wet- leuder Walenkamp (verkeer), 'olgens hem zullen de inkom- len niet dalen omdat met de ienst Parkeerbeheer een af- ipraak is gemaakt over de •restatie die moet worden ge leverd, oftewel het aantal boe- t moet worden uitge schreven. Twee weken gele ien had hij in kijn eigen com- nissie dezelfde stortvloed van kritiek gehad. Hij noemde de s van D66 en de VVD om het onderwerp een raads- lebat te wijden „onzin". De Iwee partijen wilden, samen de PvdA, een raadsvoor- tien waarin duidelijk staat beschreven wat het college nu eigenlijk voor ogen heeft. B en W hebben twee weken de tijd [ekregen om met meer infor matie en een raadsvoorstel te komen. LEIDEN Verzorgings tehuis Robijnzicht start dit najaar met kinderopvang in één van de aanleunwo ningen, gecombineerd met dagopvang voor ou deren. De gemeente steunt dit initiatief van harte maar wil eerst zien hoe het experiment uit pakt en in welke vorm het wordt gegoten, voor dat zij toezeggingen doet over steun. Dat meldt het ontwerp Wel- zijnsprogramma 1992, dat gis teren werd gepubliceerd.'Bin nen het welzijnsbeleid zal mi nimaal 575.000 gulden moeten worden bezuinigd. De grootste bezuiniging, 115.000 gulden op de woontussenvoorzieningen dat zijn bijdragen in servi cekosten is al aangekondigd in de in mei gepresenteerde bezuinigingsplannen van het college. Daar staat tegenover dat volgend jaar bijna zes ton meer wordt uitgetrokken voor kinderopvang en er 40.000 gul den extra staat voor ouderen beleid. Voor een samenhangend oude renbeleid moeten zorgnetwer- ken worden opgezet. In elk stadsdeel Noord, Midden en Zuid moet een zorgcentrum komen waarin alle functies op het gebied van zorg en wonen zijn gebundeld. Daarin moeten per wijk 'loketten' worden in gericht waar ouderen terecht kunnen met al hun vragen op het gebied van ouderenzorg. Een oudere kan hier informa tie krijgen over het aanbod van zorg en huisvesting. Bo vendien moet de zorgbehoefte per persoon in kaart worden gebracht. Hierdoor kan een einde worden gemaakt aan de versnippering in de ouderen zorg. Het welzijnsprogramma meldt en passant dat er voor de ves tiging van een zogeheten moe derverpleeghuis een derde po tentiële lokatie is gevonden, naast de Maresingel en de Hoge Mors. Achter en naast het verpleeghuis Zuydtwijck aan de Cornelis Schuytlaan zou nieuwbouw kunnen wor den gepleegd terwijl het huidi ge gebouw kan worden omge vormd tot een dienstenge- Buurthuizen De nota gaat door op de weg die al in 1990 werd ingeslagen. Leiden streeft verdere schaal vergroting in het welzijnswerk na zodat een brede basis ont staat en de instellingen markt gericht en efficiënt kunnen werken. De gemeente zal ech ter net zo goed haar subsidie voorwaarden moeten aanpas sen aan de grotere zelfstandig heid van de instellingen voor welzijnszorg. De gemeentelijke subsidieverordeing zal daar voor moeten worden aange past. Intensieve samenwerking of liever nog fusies juicht de di rectie welzijn van harte toe. Een voorbeeld daarvan zijn de aanstaande fusies tussen de buurthuizen Mierennest en Morschwijk en Vogelvlucht en Westerkwartier. De uren die daardoor vrijkomen kunnen gedeeltelijk worden gebruikt voor de buurthuizen 't Schip pertje en Cornelis Joppensz, op voorwaarde dat ook zij op zoek gaan naar een partner. Maar niet alleen op buurthuisniveau moet worden samengewerkt, ook de overkoepelende stich ting SKIL moet toenadering zoeken tot de Stichting Wel zijn Leiden (SWL). Voor vol gend jaar zomer moet daar voor een concreet samenwer kingsplan voor op tafel liggen. De buurthuizen krijgen een grote taak toebedeeld in bij voorbeeld het jongerenwerk. Ook de directie welzijn ziet echter in dat er te weinig per soneel voor handen is om dat ideaal te realiseren maar denkt dat dat probleem kan worden opgelost door schaal vergroting en bundeling van activiteiten. Het resultaat moet zijn dat buurthuizen zich gaan specialiseren in activiteiten voor een bepaalde leeftijdsca tegorie. In de ontwerpnota schrijft de gemeente, vooruitlopend op het nieuwe Welzijnsplan dat pas volgend jaar wordt ver wacht, dat er meer aandacht moet worden besteed aan jeugdbeleid. Problemen kun nen beter worden voorkomen dan dat ze op latere leeftijd worden opgelost, is de redene ring. Ook hier zullen buurt huizen moeten gaan samen werken om gezamenlijke acti viteiten voor scholieren te or ganiseren. De stichting Krisisopvang Jon geren Leiden, die het We gloophuis en het Meidenop vanghuis runt, ontkomt niet aan een fusie met een andere instelling. Stichting De Mare, die zich eveneens bezighoudt met jeugdhulpverlening, komt daarvoor het eerst in aanmer king. De provincie, die vanaf 1 januari aanstaande verant woordelijk is voor financiering van de jeugdhulpverlening, stelt als subsidievoorwaarde dat een instelling minimaal een budget van 3,5 miljoen gulden moet hebben. Krisisop vang zit daar ruimschoots on- Kinderopvang Ook de kinderopvang, waar voor een fors bedrag extra wordt uitgetrokken, blijft niet geschoond van veranderingen. Er worden nog steeds te wei nig allochtone kinderen aan gemeld, ondanks een campag ne die drie maanden geleden Geldkistje gestolen bij inbraak LEIDEN Een geldkistje met 5.000 gulden is gestolen bij de Stichting Leidse Studenten huisvesting aan de Doelen gracht. De daders forceerden een ruitje nadat ze via de brandtrap naar de eerste étage waren geklommen. Botendieven aangehouden LEIDEN Twee gisteravond aangehouden toen zij op de Oude Vest een roei boot probeerden te stelen. De mannen trokken de aandacht van surveillerende agenten omdat ze met een steen en met veel lawaai het kettingslot W (ADVERTENTIE) Politie Alkemade grijpt inbrekers ALKEMADE De rijkspolitie in Alkemade heeft vanmor in omstreeks vijf uur drie in- 'ekers op heterdaad kunnen betrappen. De drie mannen, een 37-jarige Leidenaar en mannen uit Den Haag 5 en 45 jaar oud hadden Ie voordeur van de drogist in liet nieuwe winkelcentrum aan liet Noordplein in R'oelof- arendsveen opengebroken. Bin nen waren zij bezig met het verzamelen van goederen. Een stil alarm waarschuwde echter de politie, die het trio ter plaat- i inrekenen. KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer'' Even bi| de Gemeenteli|ke Kredietbank Leiden langs gaan. Hét adres voor persoonlijke leningen tot tl. 30.000,- Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossmgsvoorwaarden. Ook interessant voor u7 Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12 30 uur en donder dagavond van 17 30-1930 uur Of bel voor nadere informatie ^"•nKgofdvoor uw lening Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24. Postbus 11300, 2301 EH Leiden tel 071-254145 RECORDPOGING EN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- LEIDEN Een recordpo ging, introductie-stunt, de inzameling van geld voor een goed doel en een de monstratie van weten schappelijk onderzoek. Het groepje studenten dat er zijn zinnen op heeft ge zet om tot en met vrijdag avond Triviant te spelen hoopt daarmee meerdere vliegen in een klap te slaan. De studenten medicijnen kre gen gistermiddag om klokslag één uur in het gebouw van fy siologie aan de Wassenaarse- weg de eerste vraag voorge schoteld. Vrijdagmiddag is de laatste aan de beurt. Dan ho pen de studenten bij het slot van de introductieweek 76 uur te hebben gespeeld. In totaal zijn er dozen met 12.000 vra gen beschikbaar gesteld door de fabrikant van het spel. Naar verwachting passeren die allemaal de revu. Mede-orga nisator Jeroen van Vugt van de faculteitsvereniging: „We hebben uitgerekend dat bij ge middeld een halve minuut be denktijd er in 76 uur ongeveer 20.000 vragen doorheen gaan". Ook als de beoogde 76 uur niet worden gehaald, is de kans op een vermelding in het Guiness Book of Records groot. Een re cordpoging Triviant, ook wel bekend als Trivial Pursuit, is nog niet eerder gedaan. Het aantal uren is vrij willekeurig gekozen. De start op dinsdag bij de lunch, het einde op vrij dag bij de slotborrel. De opzet is daarnaast dat de recordpoging 20.000 gulden op levert voor Artsen zonder Grenzen. De eerste paar dui zend gulden waren gisteren al binnen dank zij sponsors. Daarnaast hebben de eerste jaars allemaal formulieren meegekregen met de bedoe ling familieleden, vrienden en bekenden over te halen de po ging te sponsoren. Vrijdag moet blijken of dat doel is be reikt. Wetenschappelijk Jeroen van Vugt nam samen met twee medestudenten het initiatief voor de poging. In eerste instantie ging het vooral ar die heeft toch wat faculteit heeft naam hoog te hóuden-waar het gaat om slaaponderzoek. Prof. H. Kamphuisen wandelde al eens met elektroden op het hoofd door de Canadese pool nacht om op die manier na te gaan hoe de hersenfuncties re ageren op een verstoring van het dag-nachtritme. Enkele van de spelers zitten nu dan ook met elektroden op het hoofd aan de speeltafel. En Kamphuisen begeleidt samen met zijn medewerker B. Kemp de poging. Met behulp van de functies van de betrokke nengemaakt. Ook worden video-opnamen gemaakt. De bedoeling is, zo vertelt Jeroen van Vugt, het verband na te gaan tussen slaaptekort en prestatievermogen. Om het helemaal compleet te maken registreren twee studenten ge durende de recordpoging het aantal goede en foute antwoor den en de bedenktijd. Een dië tiste zorgt voor optimale voe ding. De spelers krijgen elk uur een gelijk aantal caloriën toegevoegd. Het eten moet bo vendien de prestaties ten goe de komen; weinig vet en voor al veel suikers. Ook in andere opzichten is geprobeerd voor ideale omstandigheden te zor- A. Boot: In de aanval. van start ging om juist alloch tone ouders bekend te maken met het verschijnsel van de kinderopvang. Om die deelna me te bevorderen, moeten de wachtlijsten korter worden. Dat kan bijvoorbeeld worden opgelost door een kind pas la ter in te schrijven, bijvoor beeld een half jaar voor eigen lijke plaatsing en niet al an derhalf jaar daarvoor, zoals nu vaak gebeurt. Bedrijfskinderopvang gaat de bedrijven vanaf volgend jaar meer kosten Nu betaalt een bedrijf 7500 gulden per plaats, volgend jaar wordt dat bedrag verhoogd naar 8000 gulden. Het jaar daarop wordt het be drag met nog eens 1000 gulden opgetrokken. Particulieren betalen voor een plaats in de bedrijfsopvang volgend jaar 13.750 gulden en het jaar daar na 15.000 gulden. Nu staat dat bedrag nog op 12.500 gulden. Asielzoekers In één pagina staat het toe komstig vluchtelingenbeleid beschreven. Daarin wordt ge meld dat de gemeente het aan tal plaatsen voor asielzoekers wil verhogen van tweehon derd naar driehonderd. Op dit moment zijn de gesprekken met de plaatselijke afdeling van Vluchtelingenwerk Ne derland nog gaande over wat voor haar de financiële conse quenties zijn. Daarna moet met het ministerie van WVC een nieuw contract worden af gesloten. I FOTO: TEJO RINGERS PROVINCIE ZET GEMEENTEN MES OP DE KEEL Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN De partijen in de Leidse gemeenteraad willen dat het Overlegor gaan Leidse agglomeratie meer te doen krijgt dan alleen overleggen. Zij hebben geen behoefte aan nog een orgaan waarin al leen maar wordt gepraat zonder dat er concrete uit voerende bevoegdheden liggen. Dat was gisteravond in de raadscommissie algemene en bestuurlijke zaken de algeme ne reactie op de notitie waarin dit overlegorgaan wordt be sproken. Op basis van de Wet Gemeenschappelijke Regelin gen willen Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Voorschoten, Alkemade en 'Zoeterwoude hun overleg een wettelijke ba sis geven. Dat overleg, dat nu al veelvuldig plaatsvindt, kan daarmee beter worden ge structureerd, het beleid van de verschillende gemeenten kan beter op elkaar worden afge stemd en de gemeenteraden kunnen nauwer bij de samen werking worden betrokken Naam „Om te beginnen zou de naam al moeten worden gewijzigd", opende A. Boot (PvdA) de aanval op het stuk van burge meester Goekoop en wethou der Walenkamp (bestuurlijke vernieuwing). „Er moet sprake zijn van samenwerking waar dat meerwaarde biedt, en er moet niet alleen overleg wor den gevoerd". Daarvoor is het wel nodig dat aan het agglo meratie-overleg bevoegdheden worden overgedragen. Maar Boot realiseerde zich wel dege lijk dat de deelnemende ge meenten daar niet happig op zullen zijn. Ze sprak haar waardering uit voor het feit dat acht Leidse raadsleden zit ting mogen nemen in het overlegorgaan. Alle andere raadsfracties za gen dezelfde problemen ont staan door gebrek aan concre te bevoegdheden. Toch kon den zowel het CDA als D66 zich wel vinden in de voor zichtige formuleringen van de notitie. „Als eerste stap is het realistisch", aldus P. Langen- berg (D66). Ook P. Kliick. kersverse fractievoorzitter van het CDA. noemde de regeling zoals die nu was opgezet „op dit moment het maximaal haalbare". Burgemeester Goekoop gaf de critici volkomen gelijk. „Dit is ook het eerste stapje en voor sommigen gaat dat niet ver ge noeg. Maar Oegstgeest bijvoor beeld wil veel verder gaan en Leiderdorp wil er geen raads leden in hebben". Volgens hem vormt de unanimiteit, waarmee het huidige overleg orgaan besluiten moet nemen, daarom een obstakel. Hij waarschuwde er dan ook voor dat als de deelnemende ge- slissing kunnen nemen, de provincie zal ingrijpen. „Dan zal een hogere overheid zeker ingrijpen om haar concepten erdoor te drukken". Woningbouw Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) haakte daar later tijdens de discussie nog op in door mee te delen dat er haast is geboden met de opzet van een wettelijk regionaal over legorgaan op het gebied van volkshuisvesting. De provincie zal vanaf 1 januari 1993 alleen nog subsidie voor woningbouw toekennen aan regio's in de zin van de Wet Gemeenschap pelijke Regelingen. Hij waar schuwde dat het de keuze was tussen samenwerken of geen cent subsidie krijgen. „De pro vincie heeft dan een gebied voor ogen van minimaal de agglomeratie Leiden en liefst ook de Bollenstreek en de Rijnstreek erbij. Maar ze stemt ermee in als het gebied in eer ste instantie kleiner is". Dat de kleinere gemeenten niet wil len is begrijpelijk omdat zij bang zijn te worden overvleu geld door Leiden, aldus Van Rij. I FOTO:WIM VAN NOORT gen. Het wat haveloze zitmeu- bilair blijkt bijvoorbeeld met zorg te zijn gekozen, vertelt Jeroen van Vugt. „Ieder heeft zijn eigen fijnste stoel uitge zocht met daarbij de gedachte 'daar kan ik wel drie dagen inzitten' Erg lang lijkt niet te zijn gezocht. Zo is onder an dere de tweezitsbank van de faculteitsvereniging in stelling gebracht. „De bestuurskamer is geplunderd". Alle verzamelde gegevens moeten in elk geval tot een onderzoeksverslag leiden. „En als er interessante gegevens uitkomen, misschien wel een wetenschappelijk artikel", zo verzekert Jeroen van Vugt. De eerste nacht Na een nacht spelen zaten de spelers er vanmorgen nog fris en vrolijk bij. „Ze zijn lekker doorgegaan vannacht, ik kom er net vandaan en ze zijn weer druk bezig", zegt een collega studente. Rond tien uur werk ten de spelers juist de vierde set vragen af. In elke set zitten vijfhonderd kaarten die in to taal drieduizend vragen beVat- ten. Een echt dood punt had den de 'Trivianters' nog niet gehad. „Ze hebben de hele nacht visite gehad en dat houdt hen ook op de been". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I I Noteer als r I e abonnee ingaande: Dhr./Mevr.: I Straat: I Postcode/plaats: Telefoon: role bc/orging) Tl I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 l kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: Straat: Postcode/plaats: Op de pen moet staan:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9