separatisme le kop op in steekt Italië Rechtse kamp in Sovjetunie heeft geen lesje geleerd uit coup pvsKsra p)E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB" BUITENLAND n EG stelt Joegoslavië hulp in vooruitzicht Somcwit WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 Voedselvoorraden EG turen naar Sovjetunie' u i^MSTERDAM Een groep f ederlanders heeft gisteren voedselvoorraden van de Euro] afzettr brief i de Europese Commissie Jacques Delors, 5saris van buitenlandse betrekkingen ans Andriessen en de Nederlandse ministers van [itenlandse zaken en economische zaken. De op- ,ep is een inititatief van tekenaar Fritz Behrendt en ordt gecoördineerd door het Tweede Wereld Cen- um in Amsterdam. Volgens de groep verdienen de woners van de Sovjet-republieken niet alleen mo maar ook materiële steun uit het westen. Deze t uit de „enorme voorraden" in de EG zou oeten komen boven op de onlangs ontwikkelde ini- de G7. elf vooraanstaande beschikking te stellen groep doet haar oproep oproep gedaan apese Gemeenschap de Sovjet-republieken. de i Sovjets moeten ruimtestation verkopen WASHINGTON De Sovjetregering wil zo snel mogelijk faciliteiten en materiaal van het civiele ruimtevaartprogramma verkopen om de financiële ineenstorting van deze industrie te voorkomen. Dat schrijft de New York Times in zijn editie van gisteren. Zelfs het ruimtesta tion Mir schijnt aan de VS te zijn aangeboden voor een prijs tussen de 600 en 700 miljoen dol lar. Een anonieme deskundige vertelde de krant dat de Sovjetunie „geen enkele uitzonde ring maakt" voor bepaalde onderdelen van het programma. De Sovjet-regering zou haast heb ben met de voorstellen, temeer daar de Russi sche president Boris Jeltsin heeft verklaard dat het niet aangaat grote investeringen in de ruimtevaart te doen als de levensomstandighe den van miljoenen burgers zo slecht zijn. „Van den Broek is ondiplomatiek" BELGRADO De Joegoslavische vice-president, de Montenegrin Branko Kostic, heeft gisteren ongezouten kritiek geleverd op minister Van den Broek van bui tenlandse zaken. Hij vindt Van den Broeks gedrag „ui termate ondiplomatiek". Dat is zijn reden zo gereser veerd te staan tegenover de pogingen van de EG om te bemiddelen. Kostic weigerde zondag het akkoord tus sen de EG en Joegoslavië te ondertekenen. Kostic is van mening dat Van den Broek onderhandelt met het mes op tafel. „Als de waarnemers (van de EG) zich als Van den Broek gedragen en geen blijk geven van be reidheid tot overleg over de problemen en het samen zoeken van compromissen die voor beide partijen aan vaardbaar zijn, dan zullen alle inspanningen tevergeefs zijn", donderde Kostic in een interview met het Monte- negrijnse dagblad Pobjeda. Moskou steunt toetreding VN van Baltische landen MOSKOU De Sovjetunie steunt het verzoek van de drie afgescheiden Baltische republieken om lid te mogen worden van de Verenigde Naties, zo heeft een verslaggever van TASS op het kan toor van de permanente Sovjetvertegenwoordi ging bij de VN gemeld. „De Sovjetunie steunt het lidmaatschap van alle unierepublieken, inclusief dat van Letland, Litouwen en Estland", aldus het persbureau in een kort bericht gisteravond. Tien tallen landen, waaronder de Verenigde Staten hebben inmiddels de onafhankelijkheid van deze landen erkend en gisteren hebben zij, gesteund door Groot-Brittannië en Frankrijk, gevraagd zo a de Algemene Vergadering nodig i de Veiligheidsraad. Baker naar Moskou WASHINGTON De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker gaat volgende week naar Moskou om zich op de hoogte te stellen van de recente ontwikkelin gen in de Sovjetunie, zo hebben Amerikaanse functionarissen gisteren gezegd. Baker zal in Moskou drie dagen lang deelnemen aan een door 35 landen bijgewoonde conferentie over de mensenrechten, die op 10 september wordt geopend en doorloopt tot 4 oktober. Baker zal ook besprekingen voeren met de nieuwe Sov jet-minister van buitenlandse zaken Boris Pankin. Daarnaast zal de minister mogelijk een bezoek brengen aan de Baltische landen. Volgens de functionarissen hen is het waar schijnlijk dat Baker ook naar het Midden- Oosten gaat om voorbereidingen voor een Arabisch-Israelische vredesconferentie op gang te brengen. AART HEERING büj OME „Italië bestaat veJiet. Deze staat is kunst- en met geweld ge- -aetii jnstrueerd. En zodra Slo- Zienië en Kroatië zijn er end, zal Italië ook aan de erd t( iterne eisen tot onafhan- elijkheid gehoor moeten even". De woorden van ïebbefuido Grimod geven dui- gekrqelijk aan, dat het streven e ach aar autonomie in Joego- °aari avië en de Sovjetunie ->k in Italië weerklank eeft gevonden, trail Jrimod Valdötaine, de grootste van de Valle d'Aosta, '"i klein Franstalig gebied in irdwest Italië. Union, die zich jarenlang httërjevreden heeft gesteld met een irgaande mate van culturele afhankelijkheid binnen het staatsbestel, voert ids vorige week ook de latkundige autonomie weer haar vaandel. Verder ooste meerderheid PN^uitssprekende Alto Adige plaaFuid-Tirol) ijvert Ferdinand mpro^hleit, kamerlid voor de Sud- eken|r°ler Volkspartei, voor een •ferendum waarin de bevol- ig zich uit kan spreken over amili£n eventuele afscheiding, ijn partij, die in de regio al sinds jaar en dag de dienst uit maakt, heeft zich voorlopig nog gedistantieerd van Wil- leits uitspraken, die onder de meer extreme Tirolers echter veel weerklank hebben gevon den. „Zuid-Tirol mag niet lan ger de laatste kolonie van Eu ropa zijn", zegt Eva Klotz, de leidster van de Schtltzen, een separatistische beweging die 'los von Rom' wil, om aanslui ting te zoeken met de Oosten rijkse Heimat. Op 15 septem ber zullen de Schützen hun ei sen kracht bijzetten met een politiek-folkloristische bijeen komst met hun Oostenrijkse geestverwanten op de Bren- nerpas, op de grens tussen' Oostenrijk en Italië. Regionale en separatistische bewegingen zijn van meet af aan sterk vertegenwoordigd geweest in Italië, dat als een heidsstaat pas bestaat sinds 1870, en nooit een sterk cen traal gezag heeft gekend. Grondwet Ook Sardinië heeft nog steeds een belangrijke autonomisti sche beweging, en in Sicilië waren kort na de oorlog zelfs twee groepen separatisten ac tief, waarvan er een aanslui ting zocht bij de Verenigde Staten van Amerika. Sinds kort is de Lega Nord, die Italië wil opsplitsen in drie on afhankelijke republieken, in grote delen van het noorden de tweede partij. En dan beho ren van oudsher nog miljoe nen Italianen tot Friulaans, Ladinisch, Albanees, Slo- weens, Catalaans en Grieks sprekende minderheden, die ieder ook in meer of mindere mate een status aparte verlan gen. In de grondwet van 1948 werd met deze eisen rekening ge houden door de stichting van autonome regio's met een hoge mate van culturele en fiscale autonomie. In 1971 kwam daar de autonome Duitstalige pro vincie Bolzano bij, en werd ook in Zuid-Tirol, dat in de ja ren vijftig en zestig het toneel was geweest van een reeks bloedige aanslagen op soldaten en carabinieri, het radicale se paratisme naar de zelfkant van de politiek gedrongen. Maar nu bestaat de vrees, dat de gebeurtenissen in Oost-Eu ropa voedsel zullen geven aan een nieuw nationalistisch ex tremisme, dat voor de politie ke en etnische lappendeken, die Italië nog steeds is, funest zou kunnen zijn. Minister van buitenlandse za ken Gianni De Michelis heeft daarom verklaard dat hij „ver ontrust" is door de uitspraken van Willeit, maar dat aan diens eisen nimmer gevolg zal worden gegeven: „Het recht op zelfbeschikking is funda menteel, maar alleen wanneer het in overeenstemming is met andere beginselen, zoals de na tionale eenheid en de nationa le grenzen". Wat goed is voor de Sovjetunie en Joegoslavië hoeft dus niet goed te zijn voor Italië, lijkt hij te bedoelen. legering Nicaragua overlegt met rebellen AN RAFAEL DEL NORTE De regering van Nica- ïgua en de voormalige Contra-rebellen zijn vandaag esprekingen begonnen die een eind moeten maken an guerrilla-activiteiten in het land. linister van binnenlandse zaken Carlos Hurtado, die de rege- ingsdelegatie leidt, sprak er zijn vertrouwen in uit dat de rebel- in binnen enkele maanden hun wapens zullen inleveren bij en speciale commissie die is opgezet door de Organisatie van Amerikaanse Staten. De regering heeft de voormalige Contras leloofd een oplossing te zoeken voor hun grieven. )e rebellen zeggen dat de regering de beloftes die ze vorig jaar ;d toen de Contras zich ontwapenden niet goed is nagekomen, zouden ze niet het hun beloofde land en de hun beloofde le- ingen hebben gekregen. Ook eisen ze de verwijdering van San- i, de voormalige machthebbers, uit de politie- en leger- meeste rebellen hebben hun wapens ingeleverd nadat de Sandinisten vorig jaar de verkiezingen verloren en Viole- CNV3 Chamorro president werd.' Een aantal rebellen heeft echter AN*13 verkiezingen de strijd voortgezet. :n 0p zaterdag 25 september verschijnt deze krant met de bijlage iiiijjiauiiwun Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze bijlage wordt graag verstrekt door: Marco Hogenboom, 071 - 122 244 CcldbcSouimit Finland wil revisie van verdragen Sovjetunie HELSINKI De veranderin gen in de Sovjetunie en de on afhankelijkheid van de Balti sche staten openen nieuwe perspectieven op zowel econo misch als politiek gebied voor Finland en het wordt dan ook tijd dat het land „zijn 'Oost-po litiek' herziet", zo heeft de Finse conservatieve premier Esko Aho gisteren gezegd. Finland deelt een grens van ruim 1.200 kilometer met Rus land. Aho onderstreept de noodzaak van een revisie van de verdragen die met de Sov jetunie zijn gesloten, echter zonder daarbij het „verdrag van vriendschap, samenwer king en wederzijdse bijstand" MOSKOU Wie denkt dat het rechtse kamp na het debacle van de coup van acht zijn lesje heeft geleerd, komt bedrogen uit. Tijdens de middag pauze hebben conservatie ven gisteren tijdens de tweede zittingsdag in het Congrespaleis binnen de muren van het Kremlin vrij spel, want het demo cratische kamp benut de pauze om te vergaderen. De show wordt onmiskenbaar gestolen door Vladimir Zjiri- novski, voorzitter van de Libe raal-Democratische Partij, die voorlopig geschorst is omdat de partijleiding de samen zweerders van twee weken ge leden onmiddellijk steun had toegezegd. Luid schreeuwend en druk gesticulerend maken Zjirinovski en de Oekraïnse afgevaardigde Koetsenko het publiek duidelijk dat de hele perestrojka vanaf 1985 een Amerikaans complot is ge weest met als doel af te reke nen met de Sovjetunie. Verderop staat generaal Ma- kasjov de pers te woord. Hij is een fanatiek verdediger van de oude orde, die moord en brand schreeuwde toen Mos kou de Duitse hereniging toe stond en zijn grip op Oost-Eu ropa verloor. De aartsconser vatieve ijzervreter zegt dat hij verbaasd was toen hem bleek dat minister van defensie Ja- zov in het complot zat: „Hij schold mij altijd uit vanwege mijn uitspraken in het parle- De generaal, die uit zijn func tie is gezet na de vervanging van de complete legertop door de verraden Gorbatsjov, zet grote vraagtekens bij het hele verloop van de staatsgreep. De rechtse volksafgevaardigde noemt de dreigende opheffing van de oude Sovjetunie een schending van de grondwet. Die schending druist boven dien in tegen de wil van het volk, dat zich nog in maart van dit jaar immers bij refe rendum uitsprak voor behoud van de Unie. Zoals het voorstel thans op ta fel ligt, zou de nieuwe staten bond een leger krijgen. Het moet er nog eens bij komen van niet, aldus Makasjov. „Als er meerdere legers komen, krijgen we burgeroorlog. Stel je voor dat Armenië en Azer- bajdzjan op dit moment eigen legers hadden... Honderddui zenden mensen zouden omko men, in plaats van de duizen den die nu het leven hebben verloren". Op de vraag welke uitweg de werkeloze generaal uit de hui dige crisis ziet, geeft hij een raadselachtig antwoord: „Dat houd ik voor mezelf en dat is mijn goed recht." „Ik ga tegen het plan stemmen en ik ben ervan overtuigd dat er voor Gorbatsjovs voorstel geen twee derde meerderheid te vinden zal zijn", zegt de Letse afgevaardigde Viktor Alksnis, die vanwege zijn re actionaire denkbeelden be kend staat als 'de zwarte kolo nel'. Hij baseert zijn voorspel ling op de stemming voor de agenda, waaraan minder dan twee derde van de aanwezige parlementariërs goedkeuring wenste te hechten. Staatsgreep Alksnis aarzelt geen moment als hem gevraagd wordt hoe hij de gang van zaken in het parlement ziet: „Links is hier bezig met een constitutionele staatsgreep". Als Gorbatsjovs nieuwe confe deratie er komt, zal de econo mie de genadeklap uitdelen: duizenden fabrieken zullen de deuren sluiten als gevolg miljoenen en nog miljoenen straat komen te staan. Daarna zorgen centrifugale krachten ervoor, dat de nieuwe Unie vanzelf uiteen valt, aldus Ex-minister van buitenlandse zaken Sjevardnadze laat zich voorzichtiger uit over Gorbats jovs kans van slagen. Hij zegt alleen maar op een gunstige uitslag te hopen. Met de onaf hankelijkheid van de Baltische republieken, waaraan het Congres vandaag naar ver wachting zijn goedkeuring gaat geven, zegt hij geen enke le moeite te hebben. Zelfs de Oekraïnse onafhankelijkheid is voor de witgekuifde Geor giër geen probleem, als die nieuwe bond er maar komt, met een gezamenlijke econo mie en defensie en een ge meenschappelijke buitenland se politiek. Ex-premier Ryzjkov gaf dezer dagen als uitleg voor ae weige rachtigheid van Gorbatsjovs voormalige medewerkers: „De president krijgt van hen lik op stuk, omdat hij iedereen in de kou heeft laten staan, die ooit door de oppositie onder vuur werd genomen". Sjevardnadze is druk bezig zijn democrati sche beweging om te zetten in een politieke partij. Hij heeft kennelijk meer vertrouwen in zijn eigen nieuwe basis dan in de politieke toekomst van zijn voormalige chef. Jeltsin slachtoffer Napolitaanse oplichter ROME De Italiaanse politie heeft een Napolitaanse be roepsoplichter gearresteerd, die in het bezit bleek van een door Boris Jeltsin onderteken de benoeming tot consul van de Russische republiek. De door Jeltsin ondertekende verklaring heeft de Russische president inmiddels hoofdbre kens bezorgd omdat daaruit volgens twee Moskouse dag bladen bleek, dat hij kontak ten zou onderhouden met de Italiaanse maffia. De 79-jarige Roberto Coppola is een oudgediende in het vak en een oude bekende van de carabinieri, die hem omschrij ven als een „buitengewoon be kwaam personage, dat steeds kans ziet om van regerings vertegenwoordigers enorme sommen geld los te krijgen". De werkwijze van 'Monseig neur' Coppola is al 40 jaar de zelfde. Hij presenteert zich als vertegenwoordiger van een fictieve oecumenische Orde van oud-Malta, die in naam bedrieglijk veel lijkt op de wel bestaande Maltezer Orde. De gedistingeerd ogende Coppola weet door te dringen tot in de hoogste kringen en vervolgens zijn gesprekspartners te over tuigen van de nobele doelstel ling van zijn Orde, een chari tatieve instelling die aan lan den met hoge schuldenlasten leningen verstrekt tegen ex treem lage rente. Toen de ambassadeur van Ni caragua maandag bezorgd bij de Romeinse carabinieri infor meerde of mgr. Coppola wel te vertrouwen was, begaven die zich terstond naar diens kan toor. Daar troffen zij drie Ni caraguaanse Kamerleden aan, met de directeur van de cen trale bank van dat land en een provinciale gouverneur, die op het punt stonden om een con tract te tekenen voor een le ning van 20 miljoen dollar te gen 1,8 procent per jaar. Daar in was tevens vastgelegd dat aan Coppola bijna 4 miljoen dollar, aan bemiddelingskosten zou worden uitgekeerd. Eerder bond Coppola de regeringen van Algerije, Nigeria, Gabon en de Salomoneilanden aan zijn zegekar. In zijn kantoor werd een al ondertekende overeenkomst met Argentijnse functionaris sen gevonden voor een lening van tien miljoen dollar tegen dezelfde condities. Bovendien bleek Coppola een Bulgaars diplomatiek paspoort te bezit ten, dat hem was verstrekt in ruil voor de toezegging van weer een zachte lening, zoals Bulgaarse autoriteiten hebben toegegeven. de Finnen in feite definitief afstand deden van 'hun' deel van Karelië aan de Sovjets. De Finse economie heeft sinds de jaren '50 flink geprofiteerd van de overeenkomsten met de Sovjetunie die een uitwisse ling van industriële produkten tegen grondstoffen uit de Sov jetunie, met name olie, garan deerden. Maar het laatste verdrag van eind 1989 was nauwelijks on dertekend door Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov of Moskou eiste opschorting om dat het wenste dat de handel tussen beide landen voortaan in deviezen zou plaatshebben. Litouwen: Sovjet- leger moet weg VILNIUS De Litouwse pre sident Vytautas Landsbergis heeft gisteren gezegd dat zijn land niet werkelijk onafhan kelijk is zolang zich er nog Sovjet-troepen bevinden. Hij zei van de Verenigde Staten te verwachten dat die Litouwen zullen helpen ervoor te zorgen dat de troepen vertrekken. Naar schatting bevinden zich nog 90.000 Sovjet-manschap pen op Litouws grondgebied. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA QN855 Nu breken drukke dagen aan. Het spreekt vanzelf dat cc„ ^an Riebeeck nu ook zijn vrouw meeneemt en zijn kind, dat een ken iaar geleden geboren is. Voor Maria wordt dat de eerste zeereis. Ach, zij ziet er wel tegen op land en familie te verlaten. Maar zij kan haar man toch niet in de steek laten? Er gaat ook een vendel soldaten mee en op de dag van het vertrek marcheren zij met vliegend vaandel en slaande trom naar de haven. „Die arme drommels...", fluisteren de omstanders. Want Jan Compagnie keert vrijwel nooit terug uit gindse, verre streken. Het echtpaar Van Riebeeck scheept zich in op een galjoot die beiden naar de rede van Texel brengt, waar de „Dromedaris" voor anker ligt. Zo nemen zij afscheid van Holland, van Amsterdam. Nooit zal Van Riebeeck die stad terugzien... (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Over de er kenning van de Kroatische onafhankelijkheid is bij het ministeriële overleg van giste ren niet gesproken. Een Britse bron verklaarde dat erkenning grote gevaren in zich bergt. „Dat zou bij de Kroaten ten onrechte de indruk kunnen wekken, dat een Europese strijdmacht desnoods militair ten gunste van hen zou kun nen interveniëren", aldus de bron. Ook Duitsland, dat sterk neigt tot erkenning van Slovenië en Kroatië, zal voorlopig geen ac tie ondernemen. „We moeten eerst de vredesconferentie maar eens afwachten. Maar als die mislukt, zijn wij bereid om tot erkenning van de afge scheiden republieken over te gaan", zei een Duitse bron. Servië had zondag ten lange leste zijn verzet tegen een vre desconferentie opgegeven. Leiders in de door Serviërs ge domineerde Kroatische stre ken Slavonië, Banija en Kraji- na eisen naar verluidt ook een rol in de vredesconferentie. Zij weigeren gebied af te staan dat bij recente gevechten veroverd is. Volgens Kroatië hebben Servische nationalisten een kwart van het grondgebied van de republiek in handen. De twaalf EG-ministers heb ben in hun gemeenschappelij ke slotverklaring verklaard Kroatische soldaten monsteren de overblijfselen van een brug in Petinja, die gisteren werd ver woest tijdens een aanval van het federale Joegoslavische leger. FOTO: AP dat een normalisering van de situatie in Joegoslavië het snel mogelijk zal maken de bevrie zing van de in het vooruitzicht gestelde hulp van 18,5 miljard gulden ongedaan te maken. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans Die trich Genscher, legde uit dat het moment van het ontdooien van de hulp gekomen is, wan neer de vredesconferentie met succes is afgesloten. De Euro pese Commissie, zo bleek uit Genschers opmerkingen, zal binnenkort 2,3 miljoen gulden beschikbaar stellen voor hulp aan Joegoslavische vluchtelin gen. Duitsland is van mening dat als de vredesconferentie met succes is afgerond, er ge sproken moet worden om de hulp aan Joegoslavië uit te breiden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5