Groei aantal asielzoekers komt tot staan Ceidóc Gou/umt BINNENLAND BUITENLAND FNV-voorzitter matigt uitspraken over looneisen EU Waar hebben we dit aan te danken? „Ik ben zeker geen ordinaire gouddief WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 fcid< Charles Taylor executeert medewerkers MONROVIA De Liberiaanse opstande lingenleider Charles Taylor heeft een van zijn naaste medewerkers en een onbekend aantal lagere officieren laten terechtstellen omdat zij een samenzwering op touw had den gezet om hem van het leven te beroven. Er zou sprake zijn van een zuivering in de gelederen van Taylors troepenmacht, het Nationaal Patriottisch Front. Bronnen zei den dat de samenzweerders Taylor op 30 au gustus in zijn hoofdkwartier te Gbarnga, 180 kilometer ten ntxirdoosten van Monrovia, hadden willen doden. Het Patriottisch Front heeft geheel Liberia in handen op de hoofd stad Monrovia en omgeving na. De hoofd stad staat onder bestuur van een interim-re gering die de steun heeft van een Westafri- kaanse strijdmacht waarvoor zes landen sol daten hebben geleverd. Jordanië en Palestijnen samen naar vredesoverleg AMMAN De Jordaanse regering denkt dat de Palestijnse deelname aan de vre desconferentie over het Midden-Oosten geen breekpunt meer zal zijn voor het door gaan van die bijeenkomst. De Jordaanse minister van buitenlandse zaken Nsour gaat er van uit dat zijn land een gezamenlijke vertegenwoordiging met de Palestijnen naar de onderhandelingen zal afvaardigen. Nsour sprak die verwachting gisteren uit tegenover een delegatie buitenland-specialisten uit de Tweede Kamer die een kort werkbezoek brengen aan Amman De Jordaniers menen dat hun delegatie een soort paraplu-functie zou kun nen vervullen, waaronder een brede vertegenwoordiging uit het Palestijnse volk een plaats kan krijgen bij het vredesoverleg. Als de besprekingen eenmaal op gang zijn gekomen, zouden de Palestijnen zelf in bilaterale gesprekken voor hun belangen kunnen opkomen. Jordanië vertrouwt de Israëlische inzet bij het vredesoverleg van geen kant zo lang de behoudende krachten doorgaan met het stichten van nederzettingen in bezet ge bied. Nsour verwijt de Israëliërs door hun nederzettingenpolitiek het vredesoverleg te dwarsbomen. De Jordaniërs zouden het een goede zaak vinden als de conferentie in Den Haag zou worden gehouden en sluiten niet uit dat de EG (met Nederland als fungerend voorzitter) de conferentie zou voorzitten. De Sovjet-minister Pankin (bui tenlandse zaken) gaat er intussen vanuit dat de conferentie gewoon in de Sovjetunie zal plaatshebben. De politieke omwenteling verandert niets aan het plan Moskou de vredesconferentie in oktober te latei\jprganiseren, aldus Pankin. Infiltratie Surinaamse cocaïnemaffia ontkend AMSTERDAM Er zijn geen concrete aanwijzingen dat de Surinaamse cocaïne maffia in het Amsterdamse politiekorps is geïnfiltreerd. Er is niemand geschorst, bui ten functie geplaatst of op nonactief ge steld. De Amsterdamse hoofdcommissaris E. Nordholt, die dit gisteren verklaarde, greep de gelegenheid tevens aan om expli ciet uit te spreken dat hij „groot vertrou wen heeft in de Surinaamse collega's die in dit korps hun werk doen". Hij bevestig de dat er op basis van gegevens van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) on derzoeken lopen in het korps. Op de vraag of hij er gerust op is dat zijn korps is ge vrijwaard van infiltratie door ae Suri naamse drugswereld, antwoordde hij na enig nadenken: „Zolang het tegendeel niet blijkt kan ik niets anders uitspreken". Albanezen slopen laatste beeld Hoxha TIRANA Het laatste beeld van Al- banië's vroegere stalinistische dictator Enver Hoxha is maandagnacht ver wijderd uit de stenen en glazen pira mide in de hoofdstad Tirana. Het drie meter hoge marmeren beeld werd omhooggetakeld van zijn voetstuk. Algelopen februari haalden woedende betogers een tien meter hoog beeld van Hoxha op het reusachtige centra le plein van Tirana neer. Sindsdien vielen beelden van de vroegere dicta tor, die in 1985 stierf, door heel het land. Overigeens heeft de Europese Commissie Albanië gisteren een klei ne 12 miljoen gulden geschonken voor de aankoop van 45.000 ton Hongaarse tarwe. De levering van de tarwe be gint nog deze week. Bulgarije sluit deel omstreden kerncentrale SOFIA Bulgarije is gisteren begonnen met sluiting van een deel van de omstreden reus tige kerncentrale Kozloduy aan de Donau. name in het buitenland bestaat groot want wen tegen de veiligheid ervan. Kort na midd$ nacht zijn technici begonnen met het afzeti de oudste van de zes door de Sovjetunie Vo( tur< [STEF jerlan voedsi besch groep bouwde kernreactors. Een operatie die ongev#Jer irdt ge wordt een tweede reactor, met van 440 megawatt, stilgelegd. De voorlopige gering in Sofia heeft met de sluiting twee oudste reactoren ingestemd in ruil ternationale hulp. Bulgarije zegt zich niet kunnen veroorloven de hele installatie, voorziet in 40 procent van de Bulgaarse eneru behoeften, te sluiten. De algehele renovatie gaful? i naar schatting twee miljard gulden kosten, 4°®* g dat geld heeft Sofia niet. HOGERE BOETE VOOR IN DIENST HEBBEN ILLEGALEN DEN HAAG De toena me van het aantal asiel zoekers dat zich aan de Nederlandse grenzen meldt lijkt enigszins tot staan te komen. Staatsse cretaris Kosto (justitie) zei dit gisteren in de Tweede Kamer waar enkele wijzi gingen van de Vreemde lingenwet werden behan deld. In augustus dienden 1850 bui tenlanders een verzoek in om als vluchteling in ons land toe gelaten te worden en een ver blijfsvergunning te krijgen. Dat waren er 540 minder dan in augustus vorig jaar. Ook in juli van dit jaar was het aantal ingediende asielverzoeken en kele honderden lager dan in dezelfde maand van het jaar daarvoor. „Het zijn weliswaar momentopnamen en ik durf er dan ook nog geen harde con clusies aan te verbinden", al dus Kosto, „maar toch ga ik ervan uit dat het totale aantal asielzoekers over het gehele jaar op circa 20.000 zal uitko men, duizend minder dan vo rig jaar Tot nu toe was de ver wachting dat het aantal dit jaar zou stijgen tot 24.000". De eerste plaats op de top-tien van landen waaruit de meeste asielzoekers momenteel ko men wordt ingenomen door Joegoslavië. De andere negen landen zijn achtereenvolgens Iran, Roemenië, Somalië, Chi na, Polen, de Sovjet-Unie, Sri Lanka, Ethiopië en Turkije. Minister Hirsch Ballin (justitie) deelde de Kamer mee dat hij binnenkort het al eerder aan gekondigde wetsontwerp zal indienen waarin het in dienst hebben van illegale buitenlan ders wordt aangemerkt als een misdrijf, waarvoor de verant woordelijke werkgevers hoge boetes moeten betalen. Op dit moment kan zo'n werkgever slechts een maximale boete van 3000 krijgen. „Dat be drag staat in geen verhouding tot de winstmarges die een werkgever met illegale werk nemers maakt", aldus de mi nister. Het beloofde wetsont werp zal ook een bepaling be vatten waarin hulpverlening aan illegalen uit winstbejag strafbaar wordt gesteld. Lou ter humanitaire hulp, zoals on- door kerkelijke G. Kuiper (links), een van de OR-leden van De Dreef, voert het woord tijdens een persbijeenkomst i Bijnoord van het Landelijk Steunpunt Zetten en het Eerste-Kamerlid mr. Glastra Van Loon (D66). DIRECTIE VERRAST DOOR TV-REPORTAGE OVER MISHANDELING Voorts worden volgens het wetsontwerp alle luchtvaart maatschappijen die op Neder land vliegen verplicht om bij vertrek naar Nederland kopieën te maken van de reis documenten (paspoort en vliegticket) van alle passagiers. Hiermee wordt voorkomen dat zich asielzoekers melden die hun identicifatie- en reispapie- ren onderweg hebben vernie tigd omdat zij hopen daarmee meer kans te maken in Neder land te mogen blijven. Boven dien worden op tal van buiten landse luchthavens Neder landse marechaussees gestatio neerd die de naar Nederland vertrekkende buitenlanders controleren. Staatssecretaris Kosto en mi nister D'Ancona houden voor alsnog vast aan hun voorne men om aparte opvangcentra te creëren voor asielzoekers van wie het verzoek om een verblijfsvergunning is afgewe zen. De meerderheid van de Kamer is daar tegen omdat zij vreest dat in dergelijke „kam pen der uitzichtlozen", waar de mensen wachten op hun uitzetting uit Nederland, de kans op onlusten erg groot is. De bewindslieden vinden dit argument niet overtuigend ge noeg. Verwacht wordt echter dat zij in de verdere loop van het debat onder druk van de Kamer van hun zullen afzien. WAPENVELD Alge meen directeur J.A. Kar- renbeld van de open in richting voor jongeren De Dreef in Wapenveld zegt zich dood geschrokken te zijn van de tv-reportage over mishandeling van bewoners van De Dreef door personeel. „Een complete verrassing. We zijn volledig overrompeld en begrijpen ook niet waaraan we dit hebben te danken. Pas vlak voor de uitzending van de AVRO op maandag hebben we in Hilversum een videoband van de reportage mogen zien. Er iets aan toevoegen of reage ren was echter niet meer mo- gelijk". Volgens de directeur was op De Dreef bekend dat de AVRO een uitzending over het op vanghuis voorbereidde. Kar- renbeld: „Eerst zouden we op treden in het praatprogramma van Karei van de Graaf. Dat werd afgeblazen. Kennelijk omdat het allemaal niet specta culair genoeg was. Wat later meldde AVRO's Televizier zich in Wapenveld. Opnieuw lever de dat voor de journalisten kennelijk niet het gewenste materiaal op. De AVRO liet ons vlak daarna namelijk weten af te zien van een reportage. Ach teraf begrijp ik het allemaal wel. Ze wilden het spectaculai re, negatieve, schokkende ver haal en niets anders. Tijdens hun bezoeken hier had de tele visieploeg ook helemaal geen oog of oor voor positieve ver- Zes of zeven personeelsleden („voornamelijk leden van onze ondernemingsraad", meldt Karrenbeld) hebben volgens directeur Karrenbeld daarna echter opnieuw contact gezocht met de AVRO. „De AVRO kreeg het verhaal toen op een presenteerblaadje aangeboden. En de klagende jongens wer den er gratis bijgeleverd". Voor wat betreft de vermeende financiële malversaties door de directie, wijst Karrenbeld alle beschuldigingen van de hand. ..Diezelfde leden van onze on dernemingsraad willen uitge zocht hebben of een vorig jaar ontslagen adjunct-directeur zich illegaal verrijkt heeft door pupillen in te schakelen bij de bouw van zijn huis. Dat is in derdaad gebeurd, maar zowel een accountant, justitie als de kantonrechter hebben dit vorig jaar al tot op de bodem uitge zocht. Daarbij is' niets onoor baars boven water gekomen. Voor mij is die zaak over en Annie Bijnoord, vertegenwoor digster van het Landelijk Steunpunt Zetten, heeft maan dag bij de hoofdofficier van justitie in Zwolle aangifte ge daan tegen vier medewerkers van De Dreef. De betrokken medewerkers, overwegend af delingshoofden, worden be schuldigd van mishandeling en discriminatie, zo zei Bijnoord gisteren op een persbijeen komst in Amsterdam, die werd belegd naar aanleiding van de tv-reportage. Tijdens de bijeenkomst legde ook leraar Rolf Vinke, die ja ren vergeefs heeft geprobeerd de wantoestanden onder de aandacht te brengen, en de on dernemingsraad van De Dreef verklaringen af. „De aangifte is gebaseerd op ei gen onderzoek van het Lande lijk Steunpunt Zetten (LSZ)", aldus Bijnoord. Het LSZ werd in mei 1990 op de hoogte ge bracht, nadat Vinke in zijn klas op de Scholengemeenschap voor Beroepsonderwijs in 1986 met een ex-pupil van De Dreef kennismaakte Diens gruwel verhalen spoorden de leraar aan een en ander bij een reeks van officiële instanties aan te kaarten, echter zonder enig re sultaat. Bijnoord en het LSZ startten in september 1990 een onderzoek en „was meer dan geschokt - de ervaringen van de be ers". Omdat zowel de di- ie van De Dreef als het mi- i justitie (door wie de inrichting wordt gesubsi dieerd) de klachten negeerden, besloot het LSZ „de verzamel de signalen" naar buiten te brengen. Daartoe werd volgens Bijnoord contact gelegd met de AVRO. Uitgedund Het aantal personeelsleden dat is belast met opvoedkundige ta ken is sinds de ontstane com motie flink uitgedund. Van de 28 groepsleiders is ongeveer de helft nog actief. Van de vier paviljoens is er inmiddels een gesloten. De plannen van de AVRO om De Dreef tot onder werp van een reportage te ma ken en een eerste contact met het LSZ leidde in mei van dit jaar tot een door de directie uit gevaardigd 'slaverbod'. Voor een paar werknemers was de stijgende spanning aanleiding om ontslag te nemen. Het aan tal pupillen is de laatste maan den gedaald van 50 tot 28. Het Eerste-Kamerlid voor D66, mr. J.F. Glastra van Loon, kondigde tijdens de persbijeen komst aan de toestanden rond De Dreef in Den Haag aanhan gig te maken. Groen Links stelde gisteren al schriftelijke vragen DEN HAAG FNV- voorzitter Johan Stekelen burg heeft zijn uitspraken over de looneis van vijf procent gematigd. Bij de uitreiking van de eerste protestkrant van drie vak centrales aan minister De Vries van sociale zaken, zei Stekelenburg dat bo ven de 3,5 procent voor de prijscompensatie nog één procent gevraagd zal wor den voor koopkrachtver betering en secundaire ar beidsvoorwaarden. Hij denkt dat dit geen onver antwoorde looneis is. De protestkrant. De Nederland Gezond Krant, wordt huis- aan-huis verspreid door heel Nederland. De krant, een pro- dukt de vakcentrales CNV, FNV en MHP, is gedrukt in een oplage van 5,5 miljoen exemplaren en bedoeld als protest tegen de kabinetsplan- de ziekte- Volgens de bewindsman zulle de maatregelen t van de ziektewet kunnen voorkomen dat hi aantal wao'ers voorlopig blij UML toenemen. Bovendien ver iet. L wacht hij dat de verhoud in latig tussen actieven en niet-actif jnstri ven na het jaar 2000 sterk z ;njg verslechteren naar bonder j werkenden op honderd nii actieven. Nu is dat honderd t(ltern< gen zesentachtig. elijkr even' CNV, FNV en MHP hebbe uido overigens onenigheid gekn elijk gen over een strip op de acl a£ terkant van krant. Daari a, worden enkele krachtterme i gebezigd waar CNV en MH(°k. 11 zich aan storen. Bovendie ee^ I vinden deze twee vakcentrale, dat de strip onvoldoende du delijk maakt wat hun bezw; [rimoc ren zijn tegen de kabinetsplar faion nen. Het gaat om een burg< artij meester op die last heeft va^n kk de ziekte van Gilles de la Toi oordv rette. Lijders aan die ziekte uf' lavie De Vries waarschuwde op nieuw tegen onverantwoorde looneisen. Hij hoopt dat door het spel van vraag en aanbod de looneis van ruim vier pro cent gematigd zal worden. Het kabinet rekent op een maxi male stijging van 3,75 procent. ju Ie Un herhaaldelijk krachttei svredt men die buiten hun wil om u ergaai hun mond vloeien. Hij ka nafha daardoor z'n burgemeester aliaar functie niet meer uitoefenepds en wordt chauffeur ter De Vries en staatssecretaris Ter Veld. Hij scheldt hen rejk gelmatig de huid vol. De FNV11^^ wilde vasthouden aan plaal juid-l sing van de strip. Als compro^kleit mis staat er onder het teken r?^er verhaal de tekst: „CNV e rfereï MHP nemen afstand van d '^ë2' inhoud van de strip 'Famili Doorzon". ijn P' - de zaak. op.D Minister De Vries neemt uit handen van FNV-voorzitter Stekelei'nks® burg de eerste protestkrant in ontvangst. Tweede van links CNV3 voorzitter Hofstede, rechts MHP-voorzitter Van Dalen. FOTO: an^3 "e „PERSVRIJHEID IN GEVAAR" Nederlandse journalisten mogen Suriname niet in PARAMARIBO De vi- sumdienst van de Surinaam se ambassade in Nederland blijkt visa te weigeren aan Nederlandse journalisten die naar Paramaribo willen in verband met de verkiezing van de president en de in stallatie van de nieuwe rege ring. Dit heeft de Nieuw Front-parlementariër Otmar Rodgers gisteren in het Suri- parlement gezegd. Democratie persvrijheid worden volgens hem in gevaar gebracht. Minister van buiten landse zaken Robby Ramlak- han, die naar het parlement werd gesommeerd, kon geen antwoord geven op de vraag waarom visa aan Nederlandse journalisten worden gewei gerd. Parlementsvoorzitter Ja- gernath Lachmon gaf Ramlak- han de opdracht aan de presi dent te vragen wat er aan de hand is. De minister moet zo gauw mogelijk met het presi dentiële antwoord komen. „Suriname mag niet van de buitenwereld geïsoleerd wor den", aldus de parlements- Vrijdag moeten parlement en regionale raden, die samen de verenigde volksvergadering vormen, de president kiezen. Algemeen wordt aangenomen dat Ronald Venetiaan van het Nieuw Front de nieuwe presi dent wordt. Het is de bedoe ling de president en de reeds gekozen vice-president Jules Ajodhin op maandag 16 sep tember te beëdigen. GERARD MOEKEN ZIEDEND OVER PUBLICATIES EN VERDACHTMAKINGEN Kranslegging Met het leggen van een krans heeft de Roemeense president lliescu gisteren de joden herdacht die in de Tweede Wereldoor log zijn omgekomen in de concentratiekampen in het Roemeense gebied Transnistria. Hij legde de krans op een gedenkvloer die is het Holocaustmuseum Yad Veshem in Jeruzalem. FOTO: AFP ZWARTSLUIS „Ik ben des duivels over de verhalen, die over mij de wereld in geslin gerd zijn". Gerard Moeken, te rug in zijn comfortabele woon boerderij in het ZwarteWaters- klooster bij Zwartsluis, is zie dend over wat er in de afgelo pen weken is gepubliceerd over zijn persoon, de perikelen rond het faillissement van vier van zijn bv's en de ontwikkelingen rond de milieuvriendelijke koolzaadmotor. Alle publiciteit en commotie die er zijn geweest over zijn vermeende verdwijning noemt de Zwartsluizer zakenman „te zot voor woorden". Over de verdachtmakingen die onder anderen door geld schieters van het Elsbett-pro- ject zijn geuit, is Moeken klip en klaar: „Er is niet gerommeld met BV's, ik ben geen zakken vuller en wens zeker niet afge schilderd te worden als een or dinaire gouddief!'. Moeken was naar zijn zeggen samen met zijn vriendin Karen Behrens op vakantie in het voormalige Oostduitsland. Dat zowel de curator als naaste fa milieleden naarstig naar hem hebben gezocht zegt Moeken niet geweten te hebben. „Ik ben in augustus weggegaan en het is niet mijn gewoonte om te laten weten waar ik zit. Bovendien was met de curator de afspraak gemaakt dat hij met mijn administrateur de za ken over de faillissementen verder zou afhandelen". Dat verhaal wordt bevestigd door die administrateur Han van der Laag, die gisteravond in huize Moeken aanschoof om, als daartoe aanleiding was, het relaas van Moeken aan te vul len. Volgens Van der Laag zijn ook telefoonstoringen en com municatiestoornissen er de oor zaak van geweest, dat de cura tor geen contact kreeg met Moeken toen hij de Zwartslui zer zakenman alsnog nodig bleek te hebben. Moeken voegt er nog aan toe dat hij eerder teruggeweest zou zijn als hij niet op zijn vakan tie-adres door ziekte was ge veld. „En om te voorkomen dat zich dergelijke situaties weer voordoen heb ik met de curator afgesproken dat ik mij elke dag zal melden', laat hij er op vol gen. Voor enkele betrokkenen bij het Elsbett-project heeft Ge rard Moeken geen goed woord meer over. Zijn woede richt zich met name op de Rotter damse Liesbeth van Dalsen, die 15.000 gulden in de koolzaad motor heeft gestoken. Zij pro beert nu met andere geldschie ters haar bijdrage weer van Moeken terug te krijgen. Moeken is daar nu al duidelijk over: Van Dalsen kan naar de centen fluiten, luidt de strek king van zijn reactie. Hij noemt haar „een gefrustreerde dame". „Ze belde me soms zes keer op een dag en niet altijd om te in formeren hoe het met het Els bett-project stond'. Weinig goede woorden heeft hij eveneens over voor H. de Koning uit Oosterwijk van het adviesbureau uit Oisterwijk. De Koning zou de markt voor de koolzaadmotor voor Moeken in kaart brengen. De Zwarts luizer zakenman zegt nu ernsti ge verdenkingen te hebben, dat De Koning hem een kunstje wilde flikken. „Ik weet het voor 95 procent zeker, dat hij met Elsbett bezig is geweest om in Oostduitsland zelf de motor te maken, in de buurt van Magdeburg. Dat was in strijd met z'n opdracht. Ken nelijk probeerde De Koning uit twee ruiven te eten. Als dit al lemaal waar is, zal dit zeker ge volgen voor zijn zakelijke car rière hebben', laat Moeken strijdlustig weten. Er is nog een derde persoon, die geld wil zien van Moeken Dat is de Belgische handelson dernemer Michael Behrens, die zich voor de helft had inge kocht in het Elsbett-project. Moeken bevestigt dat Behrens, wiens echtgenote inmiddels zijn vriendin is geworden, vijl ton heeft gestoken in de nooit opgerichte bv. Bovendien droeg hij 600.000 mark bij aan de 2,5 miljoen die betaald worden voor de produktieli- „Tja, en nu beweert Behrens, dat hij het geld heeft geleend", schampert Gerard Moeken. j Hij zegt overigens met de Bel® in contact te zijn gekomen toen hij optrad als bemiddelaar tus-j sen een grote Oostduitse onder* neming en een Indonesisch be-] drijf. Moeken zegt zelf daarin] ook twee ton te hebben geïn4 vesteerd en Behrens vier ton.j Maar ook dit project is inmid-l dels afgeknapt. Dat het project met de revolu tionaire koolzaadmotor eer flop werd, is volgens Moeken voornamelijk te wijten aan d( 'enorme weerstand', die hij on dervond bij de diverse overhe- ÜPE

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4