Verhoging lesgeld is lin striid met de wet" Plan PvdA'er Wöltgens: Privatiseer wao en ziektewet Nieuwe lasertechniek tegen huidziekten verstoei toerisme bij Jrasmus Universiteit Pere half le mi Ie van^'< ROTTERDAM Als eerste inderwijsinstelling in Neder- and wordt bij de Erasmus Jniversiteit in Rotterdam een eerstoel toerisme gevestigd, lisfnmiddels is begonnen met het 'erven van een bijzonder q loogleraar, die deel zal gemi de in en, zo het le jj 1 wei ;nt di is zaam idjesp< instab ringen de hi iet alt de nii grif Ccidóe Gouoant BINNENLAND WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1991 lï de faculteit bedrijfs- cunde. Verwacht wordt dat in iet studiejaar 1991-1992 de ie erste colleges toerisme gege- kunnen worden. Het initi- voor de leerstoel is geno- door de speciaal voor dit loei opgerichte Stichting ter TÉevordering van het Weten- lat ichappelijk Onderwijs en On- lerzoek in het Toerisme. EINDHOVEN Er moet na gedacht worden over de moge lijkheid de wao en de ziekte wet af te schaffen en de verze keringen tegen arbeidsonge schiktheid en ziekte te leggen in handen van geprivatiseerde instanties. Dit idee heeft PvdA-fractieleider Thijs Wölt gens gisteren geopperd in een redevoering voor studenten van de Technische Universi teit Eindhoven. Momenteel is het zo dat de regering krachtens de wao en de ziektewet de premies oplegt en de hoogte en de duur van de uitkeringen vaststelt. Het zijn echter de organisaties van werknemers en werkgevers die gezamenlijk de uitkeringen verzorgen. De ondernemers en vakbonden hebben daartoe in de diverse regio's van het land bedrijfsverenigingen en ge meenschappelijke administra tieverenigingen (GAK's) opge richt. Werknemers zijn dus aan handen en voeten gebon den, meent Wöltgens. Aan verzekeringspremie moeten zij betalen wat de overheid voor schrijft en bij ziekte en ar beidsongeschiktheid moeten zij maar afwachten wat de artsen van de GAK's voor hen in pet to hebben. Wöltgens zou er geen bezwaar tegen hebben als deze „gedwongen winkelne ring", die volgens hem ook leidt inefficiëntie en kosten stijging, zou verdwijnen. In plaats daarvan zou er dan een „vorm van concurrentie tussen de uitvoerende organisaties" komen, zodat de werk- zelf kunnen kiezen bij wie en tegen welke premie zich willen verzekeren. Wöltgens lanceerde zijn idee naar aanleiding van de actie- leuze van de vakbeweging: „Handen af van de wao!". Welnu, als de bonden vinden dat de overheid zich niet moet bemoeien met dit soort zaken, moeten zij consequent zijn, vindt de PvdA-voorman. „Dan moeten zij aanvaarden dat elke wettelijke regeling voor ziekte en arbeidsongeschikt heid wordt afgeschaft". In elk geval moeten de werknemers (en werkgevers), meent Wölt gens, zich aangespoord voelen om meer eigen verantworde- lijkheid te nemen bij de toe komstige vormgeving van wao en ziektewet. De PvdA-fractieleider verzette zich in Eindhoven tegen de gedachte in de Nederlandse vakbeweging, met name de FNV, dat de belangen van de PvdA samenvallen met die van de vakbonden. Hij herin nerde er aan dat de vakbon den in 1981 en 1982 te hoop liepen tegen de ziektewet plannen van het kabinet-Van Agt/Den Uyl. Wöltgens bracht dit onderwerp ter sprake in verband met de hevige en emotionele kritiek die de PvdA de afgelopen tijd vanuit de vakbeweging te horen heeft gekregen in verband met de kabinetsbesluiten over wao, ziektewet en inkomensbeleid (koppeling). „Een politieke partij heeft met meer rekening te houden dan alleen het be perkte belang van de vakbon den". >r de o OUDERORGANISATIES DREIGEN MET ACTIES OP SCHOLEN «J i gewo DEN HAAG Voorals- het wi n°g ëaan de ouderorgani- ities er van uit dat de Kamer minister rikaal^itzen (onderwijs) er van 270 m weerhouden de verho- >mstei8inÉ! va" lesgeld met driehonderd gulden daad- van werkelijk door te voeren, en liMaar gebeurt dat niet, dan ling v sluiten de organisaties niet e van uit dat woedende ouders an Oc hun onvrede ook op scho- szouglen naar voren zullen van e brengen. geindi yje hebben altijd gezegd: we voeren geen acties op scholen, ^at sc'haack de belangen van V. de kinderen. Dat middel mag Sl je alleen hanteren als je echt at er geen enkele andere weg meer i die open staat. Maar nu sluit ik g deze niets meer uit", aldus woord- honge voerder mr. W. van Katwijk 1 Plaf[p en di fci Minister Ritzen. i foto: dijkstra it ech /lucht speun WIJS. Samen met drie andere oude rorganisaties keert de Opco zich fel tegen de uitgelekte be grotingsvoorstellen van het ministerie van onderwijs. Van Katwijk: „Het is gebruikelijk dat het lesgeld wordt verhoogd 'met steeds zo'n twee tot drie procent. Daarover voert de minister van tevoren overleg de ouderorganisaties. Zelfs bij zo'n stijging van het lesgeld horen we veel van ouders die zeggen het niet meer te kun- betalen. Dit jaar hadden berekend dat de stijging ongeveer 2,7 procent zou be dragen, gebaseerd op de kos- wek| tenstijgingen in het onderwijs. Maar nu komt de minister met het voorstel het lesgeld met naar liefst dertig procent te 'erhogen. Zonder dat er enig overleg is geweest. We vinden dat echt onbehoorlijk". Wil de minister zijn plannen doorvoeren, dan zal hij vol gens Van Katwijk eerst de wet moeten veranderen. „De les- cursusgeldwet verplicht de minister de lesgelden vast te stellen op twintig procent van de begrote personele en mate riële kosten per leerling. We gaan er nu vanuit dat het plan de minister die wet over treedt. Kijk je naar de index cijfers dan is een verhoging het lesgeld met dertig pro cent op geen enkele manier met die wet in overeenstem ming te brengen. De minister lar eens aangeven hoe hij dit denkt met elkaar te kunnen rijmen". Drop-outs H.G. Dors, bestuurslid van de Landelijke Ouderorganisatie Bijzonder Onderwijs (LOBO), vreest dat de financiële prik kel die Ritzen in gedachten heeft voor de zittenblijvers (250 gulden extra lesgeld) er toe leidt dat veel meer jonge- de school zonder diploma Nibud: tegemoetkoming studiekosten te laag DEN HAAG De tege- moetkoming in de studie kosten die ouders met kin deren in het voortgezet onderwijs kunnen krijgen voor de aanschaf van boe ken en andere leermidde len, is in veel gevallen lang niet toereikend. De tegemoetkoming bedraagt voor kinderen onder de zestien maximaal 300 gul den, terwijl de werkelijke kosten voor de ouders va riëren van 525 tot 950 gul den per jaar. Dit stelt het Nationaal Instituut Budgetvoorlichting bud) op grond van een vo rig jaar gehouden onder zoek. De tegemoetkoming voor kinderen van zestien jaar en ouder, maximaal 700 gulden per jaar, is een stuk redelijker. Het Nibud heeft kritiek op het onder scheid naar leeftijd. „Er zou verondersteld kunnen worden dat oudere leerlin gen hogere schoolkosten hebben. Maar uit het on derzoek blijkt dat dit ze ker niet het geval is", al dus het Nibud. (Ni- zullen verlaten. „De financiële belasting voor de ouders wordt enorm. Leerlingen die niet goed mee kunnen komen krij gen sneller van de ouders te horen: ga jij maar van school af, het kost zóveel geld. Het is heel opmerkelijk dat de over heid in het verleden onze hulp vroeg om ouders te motiveren hun kinderen wat meer achter de broek te zitten. Het ver zuim zou daardoor afnemen, het aantal drop-outs minder. Nu' presenteert de overheid een plan dat die motivatie in een klap tot nul reduceert. Ja ren werk wordt overboord ge gooid". Ander punt van kritiek is dat ook scholieren die een 'om- weg' maken, dus na bijvoor beeld de havo overstappen naar het mbo, financieel wor den gestraft met een hoger les geld. Volkomen onterecht, vinden de organisaties. „Het hele onderwijssysteem zit zo in elkaar dat je soms wel moet overstappen. De havo sluit slecht aan bij het hoger be roepsonderwijs, dus is een overstap naar het mbo vaak veel verstandiger. Maar dat wordt nu bestraft. Dat vinden we heel merkwaardig". Onzekerheid Wat de twee woordvoerders, die tevens spreken namens de Nederlandse Katholieke Ou dervereniging en de Vereni ging Openbaar Onderwijs, ver der dwars zit is de onzeker heid die voortvloeit uit het voorstel. „Er zit totaal geen sy steem meer in de lesgeldbere kening", zegt Van Katwijk. „Als ouder moet je toch weten wat in de toekomst financieel haalbaar is. Maar dat weet je niet. Want als het lesgeld nu met driehonderd gulden om hoog kan, wat staat je dan vol gend jaar te wachten? Niets is ondenkbaar. De lesgelden zijn een soort sluitpost". In de plannen van de minister worden de ouders met de lage re inkomens ontzien. Zij krij gen het lesgeld geheel vergoed via de studiefinanciering. Maar volgens Van Katwijk en Dors zijn het niet alleen de la gere inkomens die krap zitten. Dors: „Ook voor de modale in komens is het vaak woekeren. Als je twee of drie studerende kinderen hebt betekent dat echt een enorme aanslag op je budget. Die mensen zitten vaak enorm krap. Zo'n verho ging is dan net de druppel". Wat de organisaties precies te gen de plannen van de minis ter gaan doen is nog niet be kend; tijd om een actieplan op te stellen is er nog niet ge weest. „Bovendien", aldus Dors, „zijn wij geen vakbond die meteen een draaiboek klaar heeft liggen. We zijn een dienende organisatie, die de belangen behartigt van ouders van een miljoen kinderen in het voortgezet onderwijs. We hebben geen traditie van actie voeren. Maar dat we de maat schappelijke druk zullen op voeren mag duidelijk zijn". Van Katwijk denkt dat een hardere opstelling in het over leg met de staatssecretaris van onderwijs over tal van onder wijszaken waarover nog geen akkoord is bereikt, ook een matigende invloed kan hebben op de hoogte van het lesgeld. En verder wijst hij op het be langrijkste wapen van de orga nisaties: de meer dan 12.000 „Misschien dat die spontaan iets doen, ook op scholen. Nog maals: ik sluit niets meer uit". Lik-op-stukbeleid bij winkeldiefstal succes ROTTERDAM De aan pak van winkeldiefstal via een lik-op-stukreactie blijkt een succes. Dat concludeert het Weten schappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justitie naar aanleiding van een expe riment in Rotterdam. Jeugdige winkeldieven kunnen vervol ging door justitie voorkomen door in de winkel waar ze iets gestolen hebben, te gaan wer ken. Het gaat dan om vooral opruim- en schoonmaakwerk- zaamheden. Gebleken is dat jongeren die op deze manier zijn bestraft, minder winkel diefstallen plegen dan ervoor. Een boer in Groningen is bezig met aardappelen rooien. Een trieste bezigheid dit jaar omdat de extreem droge nazomer tegenvallende oogsten opbrengt. In heel Noord- en Zuidoost-Nederland zien de boeren dat hun mais niet wil rijpen, de vroege aardappeloogsten veel minder opleveren en de suikerbieten ondermaats blijven. Dat de inkomsten meedalen laat zich raden. foto: anp Ongekend hoge temperatuur voor september DEN HAAG De tempera tuur in ons land, zo'n 30 gra den, behoort deze dagen tot de hoogste van heel West-en Mid den-Europa. Voor september een ongekend hoge tempera tuur. Deze eeuw was het al leen in september 1949 ook zo subtropisch warm. Het einde van de lange warm-weer pe riode komt zo langzamerhand in zicht. Na morgen trekt de hogedruk-uitloper boven de Noordzee zich langzaam naar het westen terug, waardoor er koelere oceaan-lucht via de Noordzee in onze richting be gint te stromen. De wereld wil bedrogen worden door bert jansma De zwarte jongeman die aan de deur met kaarten van lieve zeehondjes stond, zag er betrouwbaar uit. Hij zwaaide zelfs met iets dat op een legitimatie leek en de prijs voor het mapje wenskaarten was niet buitensporig hoog. Net geen vijf gulden. Ik had weliswaar niet van een landelijke actie voor gehandicapte en misdeelde kinderen in Suriname gehoord, maar kom op, niet flauw zijn, aardige knul, twijfel inslikken, doen dus. Het fotokopietje dat ik bij de kaarten kreeg deed m 'n twijfels weer opsteken. Stichting Welsura? Welsuria, ken ik wél. Van de versie zonder i bleek na wat telefoontjes later nooit iemand te hebben gehoord. En dan die tekst op dat papiertje: appellerend aan goede gevoelens, maar dan zó dat er in feite niets gezegd én niets beloofd werd: „Nederlanders sta even stil bij het belang: sport en recreatie voor gehandicaptenIn stilstaan steekt niets kwaads, dus verder „Door middel van aankoop van dit mapje kaarten wordt onze stichting in staat gesteld het belang bij sport en recreatie voor gehandicapten te verspreiden Dat is niet alleen merkwaardig Nederlands, het zegt precies nul komma nul. Jansma was erin getuind. De wereld wil bedrogen worden. Net als dat colporteursverhaal van die inventieve jongeman die er studenten en andere loslopenden op uitstuurde met pakjes stroopwafels die huis aan huis verkocht moesten worden voor x-maal de winkelprijs. De colporteurs moesten dan wel eerst tegen betaling bij hem een valse legitimatie van een Fonds voor Werkstudenten, of iets dergelijks, in ontvangst nemen. Hen werd opgedragen vooral de voet tussen de deur te zetten en hongerig te kijken alsof ze de stroopwafels het liefste zelf zouden verorberen. Het verkocht goed. Pure nep dus. En de baas van de wafels was niet veel anders dan bedelaarskoning Peachum uit Bertolt Brechts Driestuiversopera'. De wereld wil bedrogen worden. En wat te denken van die Stedelijk-affaire? U weet wel, dat door een vandaal beschadigde knalrode schilderij van Barnett Newman dat zo mooi voor een half miljoen was opgeknapt. Destijds liet professor Ernst van de Wetering al zijn twijfels erover los in het NOS-journaal. Nu beschuldigt hij paginagroot in Het Parool de Amerikaanse restaurateur Goldreyer er definitief van het hele doek met een verfrollertje in acrylverf te hebben overgeschilderd. We zijn schaamteloos te grazen genomen, zegt Van de Wetering, en in het Stedelijk wéten ze het, want iedereen moet op twee en een halve meter afstand van 't doek blijven. Museumdirecteur Beeren repliceert: Ho, ho, niet meteen 'bedrog' roepen, er komt een rapport, we gaan discussiëren. Maar de twijfels zijn ^gerezen. En met al dat subsidiegeld lijkt het mij tijd voor vragen in de Kamer. Of MAASTRICHT Als eerste en voorlopig enige zie kenhuis in Nederland beschikt het Academisch Zie kenhuis Maastricht voor de behandeling van huidziek ten over een argon-laser gecombineerd met een zoge naamde hexa-scan. Met de nieuwe methode zijn goede resultaten te bereiken bij patiënten met wijnvlekken, gesprongen adertjes in het gezicht, tatoeages en andere pigmentafwijkingen. Tijdens de behandeling tast de hexa-scan, een door een compu ter gestuurd systeem, de huid gelijkmatig af zodat de laserlicht- flitsen gelijkmatig worden verdeeld. Vooral de paarsrode wijn vlekken bij volwassenen blijken zeer goed te reageren. In een klein aantal gevallen komt wel littekenvorming voor. Tatoeages worden met de argon-laser als het ware verdampt. Dit betekent dat er ook in dit geval een litteken overblijft, maar de meeste patiënten nemen dat voor lief. De hexa-scan, aldus het Academisch Ziekenhuis, vormt een gro te aanwinst voor de lasertherapie. Door de gelijkmatig de verde ling van stralen treedt zo min mogelijk warmte-opeenstapeling op en wordt de kans op bijwerkingen sterk verminderd. Boven dien heeft de hexa-scan het voordeel dat in het algemeen de be handeling zonder verdoving kan plaatsvinden. Andere voorde len zijn nog: de snelheid van behandeling van bijvoorbeeld wijn vlekken (vijf maal sneller dan de conservatieve methode) en de mogelijkheid dat ook minder ervaren behandelaars het apparaat kunnen gebruiken. Opstootje De voorzitter van de Landelijke Studen tenvakbond LSVB, René Danen, is giste ren bij een opstootje in de Nijmeegse Stadsschouwburg door de politie opge pakt. Het incident ge beurde bij de ope ning van het acade misch jaar van de Katholieke Universi teit, waarbij minister Ritzen van onderwijs eveneens aanwezig vanwege het afscheid van ir. W.C.M. van Lieshout als voorzit ter van het college van bestuur. Danen is later op de dag, evenals een 19-jarige Amsterdammer die eveneens werd aan gehouden, op vrije voeten gesteld. Bei den zullen waar schijnlijk een boete opgelegd krijgen we gens geweldpleging en belediging. foto: anp De winkeliers staan bovendien positief tegenover deze aan- Aan het onderzoek deden 150 dieven mee. De resultaten van het experiment geven volgens de onderzoekers aanleiding te overwegen of een alternatieve afhandeling eventueel nog bij andere delicten kan worden toegepast. Kroonprins niet naast koningin bij Troonrede DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander zal bij het Uitspreken van de Troonrede door koningin Beatrix op Prinsjesdag zoals gebruikelijk plaatsnemen op de voorste stoelenrij in de Ridderzaal. De stoel naast koningin Beatrix, die vorig jaar nog bezet werd door prins Claus, wordt in ver band met diens ziekte wegge haald. „Prins Willem Alexan der is met zijn broers wel aan wezig, maar niet als plaatsver vanger van zijn vader", aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst. De kroonprins zal naar alle waar schijnlijkheid wel zijn moeder vergezellen op haar staatsbe zoek in oktober aan Japan. (ADVERTENTIE) CASPER EN HOBBES DOOR BILL WATERSON Promovendus: plaats staatshoofd buiten de regering GRONINGEN De i president moet regeringsleider worden en het staatshoofd koning of koningin moet buiten de regering ko men te staan. Daarmee wordt de vooruitgeschoven positie die de minister-president in de praktijk heeft gekregen, juri disch bevestigd. Dat concludeert drs. J.P. Reh- winkel in zijn proefschrift „De minister president. Eerste on der gelijken, of gelijke onder eersten0 waarop hij morgen aan de Rijks Universiteit Gro ningen hoopt te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerd heid. Het proefschrift is van daag aangeboden aan voorma lig minister-president mr. A. van Agt. De toegenomen invloed van de premier blijkt volgens Reh- winkel ten eerste uit de bijna vaderlijke rol die hij ten op zichte van het staatshoofd speelt. De positie van beiden is volgens hem allang niet meer gelijkwaardig, wat oorspron kelijk wel de bedoeling was. Bovendien vervult de premier volgens hem een steeds be langrijker rol in de publiciteit en ook in het buitenland profi leert de minister-president zich steeds vaker. Het ontstaan van de Europese Raad is daar in belangrijke mate debet aan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3