Kerken gaan zich bezinnen op eigen koloniaal verleden Leiden streeft naar nieuw stadspastoraat GEESTELIJK LEVEN OPINIE Evangelische Hogeschool past op voor 'theologische idolen' li COMMENTAAR uT £cidóC@ou/to/nt £cidóe Souoout WOENSDAG 4 SEPTEMBER 199J Twee ondergrondse bisschoppen in China vrijgelaten PARIJS Twee 'ondergrondse' rooms-katholieke bisschoppen zijn kortgeleden door de Chinese auto riteiten op vrije voeten gesteld. Zij zaten gevangen wegens „illegale religieuze activiteiten", waarmee het werk van de ondergrondse kerk wordt aange duid. Mgr. Joseph Li Side, 'ondergrondse' bisschop van Tianjan, werd na 18 maanden en mgr. Joseph Fan Zhongliang, hulpbisschop van de ondergrond se kerk in Sjanghai, werd na ruim twee maanden vrijgelaten, zo meldt de Franse missie-organisatie 'Eglises d'Asie' in Parijs. Mgr. Joseph Li Side is vice-voorzitter van de in november 1989 opgerich te bisschoppenconferentie van de ondergrondse kerk. Enkele weken later werd hij gearresteerd. Volgens de Franse organisatie zijn de afgelopen tijd ook veel priesters en leken vrijgelaten. Dialoog tussen Vaticaan en Wereldraad wordt moeilijker' Mens zijn betekent utopieën hebben. GENEVE De betrekkingen tussen de Rooms-Katho- lieke Kerk en de Wereldraad van Kerken zijn volgens dr. Emilio Castro moeilijker geworden. De dialoog tus sen Rome en Genève dreigt „minder vrij en officiëler" te worden, aldus de secretaris-generaal van de Wereld raad in een vraaggesprek in het jongste nummer van het oecumenisch maandblad 'One World'. Als reden voor de nieuwe problemen noemt Castro het groeiende centralisme van de RK Kerk. Doordat Rome de autoriteit van de paus weer sterk benadrukt, moeten de contacten tussen Rome en Genève „noodzakelijker wijs in een ander licht worden gezien". Ook de „verstoorde betrekkingen" tussen Rome en de Orthodoxe Kerken hebben voor de Wereldraad aan zienlijke gevolgen, aldus Castro. De kwestie van de geünieerde (met Rome verbonden) kerken die gedwon gen waren in de Russisch-Orthodoxe Kerk op te gaan, beïnvloedt ook de dialoog tussen het Vaticaan en de Or thodoxe lidkerken van de Wereldraad. Het Vaticaan en de Wereldraad zijn betreffende het ambt en het gezag van de paus „nog i kaar verwijderd als tevoren". De structurele verschil len tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de koepelor ganisatie van niet-katholieke kerken, de overduidelijke aanwezigheid van Rome in de media en het feit dat het Vaticaan zowel kerk als staat is, dragen ook tot de hui dige problemen bij. Castro betreurt dat samenwerking op bepaalde gebie den nog steeds niet mogelijk is. Er is bijvoorbeeld geen gemeenschappelijke verklaring van alle christenen over de Golfoorlog geweest. Ook is de samenwerking met de RK Kerk bij de voorbereiding van de interna tionale bijeenkomst over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping, vorig jaar in Seoul, niet van de grond gekomen. Een gemeenschappelijke verklaring over racisme en apartheid, waarover overeenstemming was bereikt, kon niet worden uitgegeven opmdat er „geen mechanisme voor zulke gemeenschappelijke ver klaringen" bestaat. HERDENKING 'ONTDEKKING' AMERIKA DOOR COLUMBUS LEUSDEN Christenen in Latijns-Amerika vragen van de kerken in het wes ten zich in het komende 'Columbusjaar', 1992 het jaar waarin wordt her dacht hoe Amerika vijf honderd jaar geleden werd 'ontdekt' kritisch te bezinnen op de afgelo pen vijfhonderd jaar: wat heeft de kerstening van Latijns-Amerika voor goe de en minder goede ge volgen gehad? Hoe kijken armen en onderdrukten en vooral inheemse, Indi aanse volken tegen ons aan. Zijn de christenen in het westen echt bereid de toekomst te delen met de hele wereld of blijft het toch gaan om de toekomst van Europa. Dit schrijven de gereformeer de en hervormde organisaties voor zending, werelddiakonaat en ontwikkelingssamenwer king ('ZWO-organen'), samen met ICCO in een introductie voor hun nieuwe campagne: 'Toekomst delen wereldwijd'. De campage is een vervolg op 'Gaven delen wereldwijd', een thema waar allerlei plaatselij ke groepen drie jaren mee be zig zijn geweest. Tussendoor werd als 'tussen-thema' 'Van God is de aarde' gepresen teerd. Daarin stonden de vra gen van milieu en ontwikke ling en de relatie van de mens tot de schepping centraal. Uit onderzoek is gebleken dat een op de vijf gemeenteleden van beide kerken actief be trokken is geweest bij 'Gaven delen' en een op de drie ge meenteleden werd bereikt met (delen van) het materiaal dat in het kader van de campagne was gemaakt. Ook voor de nieuwe driejarige campagne wordt materiaal ge maakt. -In het eerste seizoen (1991/2) wordt de koloniale geschiedenis van Europa in re latie tot andere delen van de wereld als uitgangspunt geno men, met het hoofdaccent op de 'ontdekking' van Amerika. In het tweede seizoen wordt de aandacht gericht op de toe komst van Europa. Hoe ver houden West-Europa en de kerken in die landen zich tot de samenleving en kerken in Oost-Europa, het Midden-Oos ten en Afrika? Met name Afri ka is bezorgd dat Europa dit continent zal buiten sluiten. Aan de andere kant wordt Afrika wel gezien als het meest veelbelovende continent wat betreft kerk en christen dom. Tijdens het seizoen 1993/ 4 wordt aandacht besteed aan Azië. De koloniale geschiede nis met .vooral Indonesië biedt allerlei aanknopingspunten. Tijdens de Algemene Vergade ring van de Wereldraad die in Canberra werd gehouden, werd ook aandacht gegeven aan '1992'. De lidkerken wer den opgeroepen om de mede plichtigheid te bekennen van alle christelijke kerken aan de kolonialisering van de afgelo pen vijfhonderd jaar en de voor 1992 voorgenomen vie ringen ter herdenking van vijf eeuwen kolonialisering af te wijzen en in plaats daarvan de activiteiten van inheemse vol keren te ondersteunen. Rooms-Katholieken In rooms-katholieke kring is een groot aantal organisaties bezig met de derde wereld; deze werken samen in de Ne derlandse Missieraad. In de jaarlijkse zogeheten Missionai- in Europa echt bereid de toekomst met (de kinderen van) Latijns-Amerika te re Agenda van de Missieraad wordt steeds een gezamenlijk thema gepresenteerd. De the ma's van de Missieraad zijn voor de komende jaren groten deels gelijk aan die van de protestantse ZWO-organen. Zo is de titel van de Missionaire Agenda voor 1991/2: 'Ontdek king van een nieuwe wereld' Het gaat daarbij onder meer om de kijk die Indianen heb ben op de 'ontdekking' van hun land door Columbus. „Het is nog niet zover dat er aan roomskatholieke en prote stantse kant een gezamenlijk thema met gezamenlijk mate riaal is", aldus de protestantse ZWO-organen. „Maar wel is er meer dan ooit aanleiding om landelijk en plaatselijk op de hoogte te zijn van eikaars acti viteiten om, waar mogelijk, sa men te werken. De Nederlandse Hervormde Kerk werkt overigens wel sa men met de Rooms-Katholie- ke Kerk in de adventsactie voor Latijns-Amerika, 'Solida- ridad'. De gereformeerden zijn daar niet bij aangesloten, maar er zijn wel werkrelaties. Ook in het Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssa menwerking (IKVOS) werken de rooms-katholieken en de protestanten samen. In het ka der van de adventsactie 1991 zal er een model worden aan gereikt voor een oecumenische viering rondom het thema I FOTO: PERS UNIE 'vijfhonderd jaar'. Er zal voorts zo veel mogelijk ge bruik worden gemaakt van el- kaars werkmateriaal. In de aanbiedingsbrochure van 'Toekomst delen' citeren de protestantse ZWO-organen met instemming de wens die staat afgedrukt in de Missio naire Agenda: „De redactie van Missionaire Agenda en de voorbereidingsgroep van de protestantse kerken hopen van harte dat de overeenkomst in thematiek en werkvormen ook daadwerkelijk leidt tot in terkerkelijke activiteiten op lokaal niveau. 'Toekomst De len Wereldwijd' kan immers ook betrekking hebben op kerken". Kerken stellen contactpersonen aan voor betere Aids-begeleiding LEUSDEN Twintig hervormde, gereformeer de en lutherse predikan ten .en rooms-katholieke pastores hebben zich be reid verklaard als 'aan spreekpunt' voor hun col lega's met vragen over Aids te functioneren. Deze contactpersonen hebben zich gespecialiseerd op het ge bied van Aids-begeleiding. Daarom kunnen zij andere pastores helpen, die met een Aids-patiënt of een seroposi tief persoon worden gecon fronteerd. De coördinatie van de contact personen wordt verzorgd door het samenwerkingsorgaan voor het pastoraat. Deze koe pelorganisatie van de Her vormde raad van de herderlij ke zorg, de Hervormde raad voor de zaken van kerk en ge zin en de Gereformeerde sec tie pastoraat van het deputaat- schap gemeenteopbouw heeft ook de training van de twintig aids-pastores verzorgd. Verder houdt het Samenwer kingsorgaan de contactperso nen op de hoogte van de laat ste ontwikkingen op het ge bied van Aids en organiseert het bijeenkomsten waar zij hun ervaringen kunnen uit wisselen. „Wanneer een familielid aids blijkt te hebben, is dat een harde confrontatie met jezelf", vertelt de gereformeerde ds. H. Kuyk van het samenwer kingsorgaan. „Het roept vra gen over schuld, zonde, eigen verantwoordelijkheid en lijden op. Met die vragen gaan veel r hun predikant of Volgens Kuyk vinden predi kanten, pastores en andere kerkelijke medewerkers het vaak moeilijk Aids-patiënten of seropositieven en hun fami lie te begeleiden. Dan kan de hulp van ee contactpersoon een uitkomst zijn. „Maar dat niet alleen. Wij ho pen dat de contactpersonen in kerkelijke kring bekend wor den en dat zij bijvoorbeeld ook gevraagd worden om een ge meenteavond over Aids te or ganiseren", aldus Kuyk. AMERSFOORT De Evangelische Hogeschool (EH) in Amersfoort moet „oppassen voor idolen in de kerkgeschiedenis en de theologie". Dat is een van de lessen die bestuurslid A.C. Veldhuizen heeft ge trokken uit de crisis die de orthodox-protestantse school begin dit jaar op de rand van de afgrond bracht. Bij de opening van het vijf tiende cursusjaar van de EH, dinsdagavond in Amersfoort, werden geen namen genoemd, maar vele aanwezigen zullen stilletjes gedacht hebben aan de omstreden ex-directeur dr. M. Oudkerk die het gedach- tengoed van de eveneens om streden cultuurfilosoof dr. F. de Graaff op de EH aan de man probeerde te brengen. De crisis heeft Veldhuizen duide lijk gemaakt dat „een te sterke ambitie en bevlogenheid ook al worden die met een bij belse term als roeping om schreven kunnen leiden tot verstarring en vermindering van realiteitszin." Oudkerk is inmiddels verdwe nen, zijn afdeling en het be stuur dat hem en zijn plannen voor een Christelijke Univer siteit van harte steunde. De school, die helemaal van giften moet leven, kan nu al haar energie en geld steken in het EH-basisjaar en de oplei dingen journalistiek (ESJ) en theologie (EST). Door de reorganisatie is de EH een „financieel debêcle" be spaard gebleven, maar dat be tekent niet dat de school nu uit de geldzorgen is. De EH heeft nog steeds een tekort van 800.000 gulden, aldus ESJ- directeur drs. J.A. van Delden. Voor het komend studiejaar is 2,4 miljoen gulden (giften en collegegelden) begroot, 600.000 gulden minder dan vorig jaar. Van Delden, die samen met negen andere EH-kopstukken het oude bestuur uiteindelijk tot aftreden dwong, meldt te vreden dat het aantal aanmel dingen niet onder de crisis heeft geleden. Voor het EH- basisjaar hebben zich 83 stu denten ingeschreven, voor de ESJ 45 en voor de EST 18. Ook de giftenstroo.m is, nadat de trouwe achterban even aar zelde, weer op gang gekomen: de EH ontving dinsdag zelfs een gift van 100.000 gulden uit particuliere bron. OPVOLGER VAN DE HOEDEN- EN PETTENKERK LEIDEN De hoeden- kerk en de pettenkerk. Met de eerste benaming werd vroeger de Harte- brugkerk aan de Haar lemmerstraat in Leiden wel aangeduid, de petten- kerk was die van de He rensingel. Het zijn namen die stammen uit een tijd dat er nog een duidelijk standsverschil bestond tussen katholieke paro chies. De middenstanders van de Haarlemmerstraat bezochten met de hoed in de hand Hartebrugkerk, Jan met de pet ging naar de kerk aan de Herensin gel. Die verschillen in sfeer zijn tussen beide kerken nog steeds voelbaar. De Hartebrugkerk heeft nog steeds iets deftigs. Dat komt bijvoorbeeld tot ui ting in de vorm van de misvie ringen, waar fraai verzorgde zang hoog staat aangeschre ven. De O. L. Vrouw Hemel vaart zoals de kerk aan de He rensingel officieel heet, is veel duidelijker een volkskerk en dat uit zich ook in een grotere onderlinge verbondenheid tus sen de parochianen. De gewo ne katholieke Leienaar kerkte daar. Maar ondanks die verschillen zijn de overeenkomsten tussen beide kerken nu toch veel gro ter dan het bovenstaande doet vermoeden. Beide kerken de- De Hartebrugkerk in het centrum van Leiden. len de die het lot is van parochies en ge meenten die gelegen zijn in het centrum van een grote stad. Veel kerkbetrokken pa rochianen zijn in de afgelopen twintig jaar verhuisd naar be tere buurten. Telde de Harte brugkerk in zijn gloriedag'en een pastoor met vijf kapelaans die op de zondag een even groot aantal missen voor,hun rekening namen, nu staat pas toor Demmers er in zijn eèntie voor. De meeste parochiële werkgroepen die aan het eind van de jaren zestig hun intre de deden, leiden een kommer vol bestaan. Alleen de werk groep voor.de zondagsliturgie I FOTO: SP doet nog van zich spreken. De weinige energie die de paro chie nog weet te mobiliseren wordt daar in gestopt. En dan is er het koor waarvan de le den uit de stad en zelfs daar buiten toestromen. Beide kerken worden geleid door een pater-francisca^aq. De Hartebrugkerk woTdt al vanaf zijn stichting in 1835 bediend door franciscanen, de Heren singelkerk heeft de laatste ja ren in de persoon van pater De Ridder ook een franciscaan in huis. Het ziet er naar uit dat zij de laatsten der Mohikanen zijn. De pastoor van de Harte brugkerk vertrekt volgend jaar, zijn collega De Ridder in hetzelfde jaar of het jaar daar op. Pater P. van 't Walder- veen, eveneens franciscaan, die waarschijnlijk in hun voet sporen treedt, zal waarschijn lijk nooit meer zo (kunnen) functioneren als zijn voorgan gers hebben gedaan. Officieel heeft de Hartebrug kerk nog zo'n drieduizend pa rochianen onder haar hoede, maar als er daarvan in het weekeinde een 'van de drie diensten bezoeken is dat veel. Voor de Herensingel liggen de feite niet veel anders. Op verzoek van het bisdom en het dekenaat Leiden heeft pa ter Van 't Walderveen daarom een uitvoerige rapportage ge daan naar verleden en huidige toestand van deze twee paro chies. In het bovenstaande is daar veel aan ontleend. Hoe verder7 Ook daar staat Van 't Walderveen in zijn nota uitvoerig bij stil. Niet alleèn neemt het aantal misbezoekers' af, ook het aantal doopies, vormsels, trouwerijen en be grafenissen daalt dienovereen komstig. Is het daarom niet nodig te denken aan andere vormen van pastoraat om de (RK) kerk in de binnenstad present te houden en zal er daarom niet ook niet samen gewerkt moeten worden met de protestantse kerken? Pater Van 't Walderveen is gaan kij ken in Parijs en Dortmund. Daar is de afgelopen jaren een nieuw soort stadspastoraat ont staan. In Dortmund gebeurt dat onder meer met maande lijkse themabijeenkomsten waarbij men mikt op een veel breder, al dan niet christelijk publiek dat niet langer afkom- Noodkreet EeN week geleden luidde VN-secretaris-generaal Perez Cuellar in Brussel de alarmklok voor Afrika. Een half jard mensen zakken verder weg in de armoede, de en de ellende, en dat terwijl de wereld het einde Koude Oorlog en de democratische omwentelingen Europa viert. eerst Srasm sotte: inderwi and w Jnivers ;midde interven 0 loogler: :en vai uinde. De alarmkreet was gericht tot de internationale gem< schap. Geconfronteerd met deze tragische crisis kan de in nationale gemeenschap niet passief blijven toekijken, de VN-secretaris-generaal. Tenslotte gaat het om het van honderden miljoenen mensen en om een heel vi deel dat ten onder gaat. Afrika is het enige continent het voorbije decennium achteruit boerde. De vn -secretaris-generaal wachtte er zich wel voor de o|OUD. zaken van die catastrofale neergang aan te wijzen. Dat i zijn taak niet. Die oorzaken zijn trouwens genoegzaam kend: onbekwaamheid, wanbeheer, corruptie, vriendjesp tiek, megalomanie, oorlog, burgeroorlog, politieke instah teit. De fout ligt overigens niet alleen bij de regeringen) Afrika. De voormalige moederlanden van de voormal Afrikaanse kolonies zijn medeverantwoordelijk voor de i plorabele staat waarin Afrika zich bevindt. Financiële hi "I technische bijstand en ontwikkelingshulp waren niet alt J maar toch vaak de dekmantel voor een politiek die slechts metropolen ten goede kwam. Een toestand waaraan de nii we zwarte machthebbers zich overigens maar al te grif dergeschikt maakten, hopend, op protectie, cadeaus en nl meer projecten iet perste c ren kur tief vo nen do loei op :r$evord( chappe lerzoek MAAR uiteindelijk zijn het de honderden miljoenen gewc mensen die de rekening gepresenteerd krijgen voor het wi n0? beleid van hun regeerders. Een rekening die trouwens zo 1 j® s lossaal hoog is dat geen enkel Afrikaans land nog in staat i^ee ze te betalen. Volgens Perez de Cuellar gaan de Afrikaai ^ltzei landen gebukt onder een schuldenlast van meer dan 270 n w jard dollar, zo'n 30 procent van de totale exportinkomstei De VN-secretaris-generaal ziet maar een middel om van werki drukkende schuldenlast af te raken: kwijtschelding en hMaar inzamelen van nieuwe fondsen voor de ontwikkeling vjsluite Afrika. Perez de Cuellar stelt voor om naar analogie van uit d Europese Bank voor Heropbouw en Ontwikkeling van Oo hun Europa een Afrikaans Fonds op te richten. Het fonds zou len voed moeten worden door bijvoorbeeld de heffing van e breng half procent belasting op alle basisprodukten in de geïndt trialiseerde landen in het Westen. WAT de VN-secretaris-generaal voorstelt is niet populi Afrika ligt ook niet goed meer in de markt. Het wordt sa een vergeten continent. De belangstelling voor wat er Afrika gebeurt, neemt met de dag af. De berichten die open van daar bereiken zijn immers al drie decennia lang dez< de: oorlogen, staatsgrepen, stammenstrijd, guerrilla, honge nood, verstikkende droogte, ziekten. Alsof de zeven p] van Eypte tegelijkertijd over het ongelukkige continent den uitgestort. Rampzalige berichten stompen op den di af. Er loopt momenteel een campagne onder het motto 'Afi is beautiful' 'Afrika is mooi' De overtuiging groeit ech dat Afrika verschrikkelijk is. De ondernemers ontvlucht het werelddeel. De Europeanen keren terug naar hun nent, in de overtuiging dat er nuttiger en winstgevend' werk te verrichten is bij de heropbouw van de voormal communistische landen. Het valt dan ook te vrezen dat de respons van de interd hórer tionale gemeenschap op de noodkreet van de VN-secretar zegge generaal maar zeer matig zijn zal. Zolang de mensen in ka niet zelf het heft in handen nemen en in navolging de Oosteuropeanen hun regeerders ter verantwoording ro pen onder de kreet 'wij zijn het volk', zal er helaas geestdrift voor nieuwe massale hulp aan Afrika te bespeuri zijn. ,We 1 de kii 'je alle Prote: stig is uit een bepaalde paro chie. Toch is het niet zo dat wat in Parijs of Dortmund zonder meer op leiden toepas baar zou zijn, zo waarschuwt Van 't Walderveen. De kerken daar hebben volgens hem veel meer mogelijkheden om iets aparts op poten te zetten. Maar ook omdat er in leiden al zul ke overkoepelende benaderin gen bestaan. De Leidse studen- tenecclesia met katholieke en protestantse voorgangers is daar een duidelijk voorbeeld van. De Leidse binnenstad telt dan nog een katholieke kerk die zich onderscheidt van alle andere, de Lodewijkskerk aan de Steenschuur die geleid wordt door pastoor drs. A. Vreeburg. 'Net als de ecclesia is dit een parochie die een geheel eigen publiek aantrekt dat in dit laatste geval gesteld is op meer traditionele vormen en. niet beperkt is tot Leiden zelf. Het dekenaat Leiden vindt dat de diakonale functie ,van de twee katholieke kerken die pater Van 't Walderveen heeft bestudeerd veel meer uit de, verf zou moeten komen. Meer aandacht vanuit de kerk dus voor allerlei behoeftige groe pen in de binnenstad. Deken Banning wijst er op dat er steeds minder werk gaat zitten in wat hij de priesterlijke be diening noemt. Dat blijkt ook overduidelijk uit de rapporta ge van pater Van 't Walder veen. De laatste vindt het dan ook niet juist het zo voor te stellen dat de problèmen zich concentreren rond de schaarse beschikbaarheid van mensen voor het pastoraat. Zelf weet hij het ook niet allemaal. Er zullen nieuwe vormen van stadspastoraat moeten ont staan. Hij hoopt daar zelf ook een rol in te kunnen spelen. Dét ze zullen ontstaan, ook in Leiden, daarvan is hij over tuigd. it van Sijthoff Pers bv) onge1 dragt tenst: 070 - 3190 933 070-3906 717. Postbus 9, 2501 CA Den Haag it 9. 2288 BC Rijswijk :tie/hoofdredactie (tel 070 - 319C iden (tel. 071 -144 046 of 071 -1 1047): F Omgeving Leiden (tel 071 - 144 048) K van Herpen (chef). F Buurr drs R Koldenhof. M Krolt, T. Pieters. Sport Leiden e o (tel 071 -144 049) K van Kesteren. Binnen- en buitenland, financien en economie (tel 070 - 3190 815): A. van Rijn (chef). W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A. var E Huisman, H Jansen, drs. J. van Leeuwen - Voorbij. R. de Roo, drs Sport algemeen (tel 070 - 3190826) F Werkman (chef). P Kiers Ruijl Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coordinator). B Jansma, Geestelijk leven (tel. 070 - 3190 835): L. Kooistra, drs. P van Velthovn Foto (tel 070 - 3190 838) M. Konvalinka (chef), S. Evenhuis. S. Piett Opmaak (tel: 070 - 3190 831) Ch Bels (chef). A. de Bruijn, W Diekst I. Nie (tel. 070-3190 819) t maakt verder gebruik v I Schnei Redactie-secreta De Leidse Coura - freelance-medewerkers en -correspondenten in - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting ïUngHperTunie! e n Neder Belgie De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn Ven De parlementaire redactie bestaat uit R in 't Hou land. P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbure de volaende correspondenten in het buitenland S Akkerman (P den Bergh (Peking), drs H. Botje (Tunis), A. Courant (Athene), -r drs. A Heering (Roi (Nieuw Delhi), R Hasselerharm (Johannesburg), T. Heard (Kaapstad), drs. A Heering (Rome), B van Huët (Parijs), M. de Koninck (Washington), H F Lindenkamp (Sao Paulo), R. Simons (Londen), drs. H vunaerink (Moskou W Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado), F Wijnands (Bonn), J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft a publicatierechten van The Times =n The Sunday Times Abonnee-service Telefoon 071 - 313 677 op ma. t/ mvr van 08 30 tot 17.C Nabezorging Telefoon 071 -122 248 op ma. t/ 15.00 uur m vr van 18 00 tot 19 0 Abonnementsprijzen (inclusief 6 btw) permaand^ per jaar 76Ï60 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart per jkaarrtaa' 78,60 Het abonnementsgeld dient voor it te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 24 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van'advertenties kantoor AMROBANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 Rijswijk 070 - 3902 702. stelle de b riële pal

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2