Dales zet het mes in wachtgelden van ambtenaren c Den Haag wil EK voetbar96 Lik-op-stuk EeidaeSoti/ui/nt Gorbatsjov ziet af van kleiner parlement SZ' TJ C Postnatale depressie bij één op de tien vrouwen Nep-meesterwerken in kunstarchief 14 Dagen Gratis SEPTEMBER 1991 in twee katernen „Dialoog tussen Vaticaan en Wereldraad wordt moeilijker" ferhoglng lesgeld is strijd met de wet" tot Cddae Souxant Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthof» Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25126 Losse nummers 1.45 VAKANTIE yRtyVTUD zie pagina 8 25 doden bij brand in fabriek in VS De nooduitgang van een kipverwerkingsfabriek in de Amerikaanse staat North Carolina, waar giste ren als gevolg van een brand 25 doden en meer dan 45 gewonden vielen, is met een hangslot afgeslo ten. Toen de brand uitbrak waren ongeveer 90 van de 200 werknemers van het bedrijf in de fabriek aan het werk. Er is kritiek ont staan doordat sommige nooduitgangen op slot zouden hebben gezeten. FOTO: AP Saddam maakt eind Timmer ontslaat topman Philips aan eenpartijstaat NICOSIA De Iraakse president Saddam Husayn heeft een wet ondertekend die de weg vrijmaakt voor een beperkt meerpartij- enbestel. De partijvorming bij de twee be langrijkste oppositiegroepen, de Kurden in het noorden en de sji'ieten in het zuiden, blijft aan grote beperkingen onderhevig. In de wet is namelijk bepaald dat geen partijen worden toegestaan die zijn gebaseerd op reli gie, ras of bevolkingsgroep. Nieuwe partijen mogen er ook geen eigen strijdgroepen op na houden. Het is niet duidelijk of die bepaling ook geldt voor de militie van de Baath-partij, die sinds 1968 alleen de dienst uitmaakt. Deze militie die 800.000 leden telt, heeft tot doel het leger ideologisch in het gareel te houden. EINDHOVEN Drs. T. Meyer, directie voorzitter van consumentenprodukten, wordt het eerste slachtoffer van de sane ring in de top van Philips, zo maakte het Financieel Dagblad vandaag bekend. Hij zal worden opgevolgd door H. Bodt, die deze functie zal combineren met zijn verantwoordelijkheid voor de chipsacti viteiten binnen de componentendivisie. Naast Meyer verdwijnen waarschijnlijk ook K. Hubee de vice-president van Philips en S. van Houten, lid van de raad van bestuur. Deze laat- sten gaan met pensioen en zullen niet worden opgevolgd. Bij Philips wilde men nog niet rea geren. Het bedrijf verklaarde morgen met een persbericht naar buiten te komen. De Federatie van Hoger Philipspersoneel was nog niet op de hoogte van het besluit, maar woordvoerder Hermus verklaarde blij te zijn met de aangekondigde maatregelen. Meyer werd vorig jaar als opvolger van Timmer be noemd bij de divisie consumentenprodukten. In 1990 had deze divisie een recordresultaat van 1,7 miljard en in de eerste zes maanden van 1991 bedroeg het resultaat nog maar f 489 mil joen. Vooral bij consumentenelektronica was het eerste halfjaar bar en boos met een schamel bedrijfsresultaat van 2 miljoen. Deze slechte resultaten hebben Meyer de kop gekost. Hier mee is hij het eerste prominente slachtoffer van de nieuwe filosofie bij Philips, dat managers di rect verantwoordelijk worden gesteld voor de bereikte resultaten. DEN HAAG Minister Dales van binnenlandse zaken wil het mes zetten in het wachtgeld voor werkloze ambtenaren. In het overleg met de ambte narenbonden heeft zij gis teren voorgesteld het wachtgeld te verlagen tot minimaal het niveau van de werkloosheidswet (70 procent van het laatstver diende loon, met een vari abele looptijd). De bonden hebben in eerste instantie furieus i Dales hoopt met d vanaf 1995 jaarlijks 300 mil joen gulden te besparen. In dat jaar moet voor de uitkering Minister Dales. FOTO: DIJKSTRA van wachtgelden aan over heidspersoneel nog 1,3 miljard gulden op de begroting staan. De regeling is al eerder on der anderen door premier Lubbers „zeer riant" ge noemd. Eind vorige week besloot on derwijsminister Ritzen als eer ste tot verlaging van de specia le wachtgeldregeling voor werkloze leerkrachten per 1 januari aanstaande. De minis ter hoopt dat een niveauverla ging van de uitkering zogehe ten 'wachtgelders' ertoe aan spoort eerder een baan te aan vaarden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van bin nenlandse zaken is het streven van Dales de „duizenden hui dige wachtgeldregelingen" meer af te stemmen op het ni veau van de uitkeringen die in het particuliere bedrijfsleven gelden. „Dat is vaak een ww- uitkering met, in sommige be drijfstakken, een bovenwette lijke aanvulling van zo'n drie a vier procent". De ingangsda tum en precieze vormgeving van de nieuwe wachtgeldrege ling zal afhangen van h^t overleg met de bonden. 'annacht enkele listbanken en een linimumtemperatuur van mstreeks 14 graden, orgen vrij zonnig, in de top van de dag van het oorden uit enkele olkenvelden. Droog, iddagtemperatuur van graden vlak aan 5 graden in het zuiden an het land. Zwakke tot matige noordelijke wind, ond kracht 3. lartpatiënt van ade af getrapt LPHEN AAN DEN RIJN 56-jarige man die voor woning aan de Aarkade in jphen zat te vissen is gisteren n voorbijfietsende jon- 1 in het water getrapt. De n was herstellende van een •toperatie-. Hij viel van de ie in het ondiepe water op stenen en kneusde een aan- ribben. De man kon na be- landeling naar huis. Hij zou Strapt zijn door een 16 tot 18- irige jongen op een mountain like die samen met een vriend igsreed. Een van hen droeg lijn haar in een staartje, de an- een donker uiterlijk. Getuigen worden contact op te neme [Alphense politie, 11720-84555. Idoor ROB VUNDERINK ADVERTENTIES MOSKOU Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft gisteren, op de twee de dag van de plenaire zitting van het Congres van Volksfgevaardigden, zijn plan voor een nieuw kleiner parlement met 20 afgevaardigden voor elke republiek laten varen. In het Congres was veel verzet gerezen tegen het plan, omdat de vele conservatieve commu nisten onder de 2.250 leden vreesden dat zij op een zijspoor zouden worden gerangeerd. Om hun steun voor zijn staat kundige hervormingsplan niet te verspelen trok Gorbatsjov het plan voor een afgeslankt, efficiënter parlement in. Hij poogde Jeltsin de andere repu- stelt er zich nu tevreden mee blieken gerust te stellen dat zij dat de Opperste Sovjet, het uit niet bang hoeven te zijn voor 542 leden bestaande dagelijkse overheersing door het reus- veranderingen. In feite beslis sen de afgevaardigden over hun eigen voortbestaan. Als het Congres Gorbatsjovs plan aanneemt, vormen tenminste tien republieken een nieuwe unie en kan het parlement aanblijven. Althans, voor eni ge tijd. Verwerpt het Congres dit plan, dan dreigen alle elf rebelse republieken hun af hankelijkheidsverklaringen om te zetten in daden en is het parlement, samen met de Unie, verleden tijd. Daarna zal de economische realiteit de re publieken alsnog dwingen het met elkaar op een akkoordje te gooien, maar dit proces dreigt zich dan volledig buiten het centrum om af te zullen spelen. Volgens Jeltsin kan Gorba tsjov alleen aan de macht blij ven, als hij de onafhankelijk heid van alle Sovjet-republie ken erkent. Van zijn kant w Geen kostwinnerseis meer in de WWV Heeft u nog recht op zelfstandige bent gaan werken. Lees de folder over de uitkenngs- voorwaarden Verkrijgbaar bij de Gemeenteli|ke Sociale Dienst en bij het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, 070-333 44 55. Twijfelt u? Raadpleeg dan de sociale Ongeveer 300 Kroaten, voornamelijk afkomstig uit Duitsland, demonstreren bij het ministerie Extra waarnemers vandaag naar Joegoslavië DEN HAAG De ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap heb ben gisteren in Den Haag be sloten zaterdag al te beginnen met een internationale vredes conferentie over Joegoslavië. Vandaag vertrekken vijf van de tien Nederlandse militairen die deel gaan uitmaken van de internationale groep extra waarnemers naar Joegoslavië. In Kroatië moet de groep gaan controleren of de wapenstil stand wordt nageleefd. Als hun veiligheid is gegarandeerd kunnen zij met hun werk zaamheden beginnen. De ministers van buitenlandse zaken van de EG besloten gis teren de huidige groep van on geveer vijftig waarnemers met 200 uit te breiden. De vredesconferentie wordt gehouden in het Haagse Vre despaleis onder voorzitter schap van de Britse oud-minis ter van buitenlandse zaken, Lord Carrington. Het besluit' om snel met de conferentie van start te gaan werd geno men te midden van nieuwe bestandsschendingen en ge vechten in Kroatië, met name in de oostelijk grensregio bij Osijek. De Duitse minister van buitenlandse zaKen Hans-Die- trich Genscher benadrukte dat de conferentie alleen kan be ginnen, wanneer het bestand wordt nageleefd. De Joegosla vische president Mesic heeft de strijdende partijen in zijn land opgeroepen de gevechten onmiddellijk te staken. De Kroaat waarschuwde in zijn oproep dat nieuwe geweldda digheden hun weerslag heb ben op heel Europa. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek zei dat de schendin gen van het maandag gesloten staakt-het-vuren duidelijk maakten dat het vredesoverleg zo snel mogelijk moest begin nen. „Wij hadden het gevoel dat als we een week zouden wachten het geweld en bloed- buitenlandse zaken in Den Haag, waar de EG-ministers van buitenlandse zaken vergaderen over vergieten zou escaleren aldus Joegoslavië. Onder hen bevonden zich gisteren ook de moeders die de vrijlating door Servië. FOTO: STEPHEN EVENHUIS Van den Broek. Pagina 5: EG stelt Joegosla vië hulp in vooruitzicht parlement, dat wordt gekozen door het Volkscongres, wordt hervormd. Naar alle waarschijnlijkheid zal het Congres van Volksaf gevaardigden vandaag beslis sen over Gorbatsjovs plan voor een nieuwe Sovjetunie. Dit plan moet de steun krijgen van minstens twee derde van de afgevaardigden, omdat er een grondwetswijziging voor achtige Rusland. Jeltsin z Rusland de andere republie ken „als zijn gelijke" tegemoet zal treden. Hij bevestigde dat de kernwapens uit de Oe kraïne zullen worden ver plaatst naar Rusland, daar dit volgens hem het logische ge volg is van de onafhankelijks- verklaring van de 'Oekraïne, de republiek kernwa- 0 (0 voorde verrassende DEN HAAG Indien de organisatie van het Europees kampioenschap voetbal '96 aan Nederland wordt toege wezen, dient de gemeente Den Haag een poging te wa gen een aantal duels in de residentie te laten verspe len. naast het binnenhalen i en flink aantal accommodaties worden i twee hoogwaardige sportcentra schaatscentrum Houtrust-Sport, ontbeert de residentie bespelers iu. Speerpunt in het beleid wordt dan ook het op an ijshockey, basketbal, volleybal en andere zaal- wijk (Plaspoelpolder) bevorderen ten. zo nodig Uitgerekend De Uithof ei peil brengen sporten. Pagina 19: Dijkhuizen lanceert pretentieus plan, MAASTRICHT Bij één op de tien vrouwen treedt na een bevalling een postnatale depressie op. Merkwaardi gerwijs meestal pas na drie maanden na de bevalling. Dit blijkt uit een onderzoek van de Brabantse huisarts V.J.M. Pop (36) uit Riethoven bij Eindhoven. Op de resultaten ervan hoopt hij 13 september te promoveren tot doctor aan de Rijks universiteit Limburg in Maastricht. heeft verder kunnen vaststellen dat één op de veertien vrouwen na een bevalling een stoornis aan de schildklier krijgt. Op basis van 180.000 bevallingen per jaar zijn er dit in Neder land rond 12.000. Deze vrouwen blijken meer last van vermoeid heidsverschijnselen en van depressieve symptomen te hebben dan vrouwen zonder schildklieraandoening. Tot nu toe waren in Nederland geen cijfers voorhanden over vrouwen bij wie na een bevalling een stoornis aan de schildklier optreedt. het ontstaan van een postnatale depressie spelen factoren als sociale ondersteuning door de partner of door de directe omge ving, een depressie tijdens de zwangerschap en baby's die als ..lastig" worden ervaren een rol, aldus de promovendus. Rotterdammers met gestolen auto in Alphen gepakt ALPHEN AAN DEN RIJN Drie Rotterdammers van 21, 23 en 19 jaar oud zijn vannacht aangehouden toen ze met een gestolen auto door Alphen re den. Hun auto, waarvan een raampje kapot was, trok rond half vier de aandacht van sur veillerende agenten. Toen ze werden staande gehouden bleek bovendien de ontsteking te zijn doorverbonden. Het drietal en de auto zijn naar het Alphense politiebureau over gebracht voor nader onder- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Idoor KARIN SWIERS DEN HAAG Directeur R. Ekkart van het Rijks bureau voor Kunsthistori sche Documentatie (RKD) was stomverbaasd toen onlangs de Amsterdamse politie bij hem op bezoek kwam. Malafide kunst handelaars zouden eigen handig afbeeldingen van nep-meesterwerken in het archief hebben gestopt. Om vervolgens potentiële kopers al misleidend door te verwijzen naar het ge zaghebbende archief in Den Haag. De politie beschikt over 'ster ke aanwijzingen' dat dit inder daad gebeurd is. Ekkart echter niet, hoewel hij het in theorie niet uitsluit. „Mensen kunnen foto's uit de mappen gappen, maar er ook aan toevoegen. Ik heb met de politie hierover ge sproken. maar het blijft een verhaal in abstracto. De con clusie is dat dit soort praktij ken theoretisch mogelijk zijn, maar ze moeten wel met har dere bewijzen komen wil ik dit echt geloven". Vooral de afdeling buitenlandse kunst kan het slachtoffer worden, weet de directeur. Twee men sen bestieren anderhalf mil joen reprodukties. Voeren jaarlijks 60.000 nieuwe afbeel dingen in. „Buitenlandse kunst bewerken we minder diep gaand dan Nederlandse kunst, begrijpt u wel", geeft hij aan. Ekkart begrijpt wel hoe het idee is ontstaan dat bijvoor beeld een plaatje van Jan Steen in de map Jan Steen be tekent dat het schilderij een echte Jan Steen is. „Het is wat naïef dat misverstand. Mensen denken dat wij een soort regis ter van stamboekvee op kunst gebied zijn, dat is niet zo. Wij worden veel ingeschakeld bij het bepalen van de authentici teit van het schilderij. Dat be studeren wij dan grondig en geven onze wetenschappelijke gefundeerde mening. Daarvan verschijnen ook berichten in de krant. Ook bij televisiepro gramma's als Kunst en Kitsch worden we ingeschakeld. Maar dat heeft niet veel te maken met foto's en repro dukties van schilderijen in ons archief. Wij zijn een documen- tatie-instituut en proberen ons materiaal zo goed geordend mogelijk aan te bieden". Tevredenheid alom. Het lik-op-stuk-beleid bij winkeldiefstal len werkt. Het werkt zelfs zo, dat het uitbreiding verdient. Honderdvijftig dieven zijn in dezelfde winkel waar ze iets ge stolen hebben een tijdje tewerkgesteld. En wat is het gevolg? Ze zijn veel minder winkeldiefstallen gaan plegen dan daar voor! Opmerkelijk resultaat, volgens wetenschappers. Doe daarom meteen mee met ons boter-bij-de-vis-beleid en vul de bon in om te lezen hoe straks de inbreker die uw tv mee neemt het ding niet alleen prompt teruggeeft maar hem voort aan ook nog voor straf in uw kamer komt afstoffen. Het eni ge wat hij daarna dan nog bij u steelt is de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Voorl: 2501 VC Den H Of bel 071 313 677 IIIIHimiWllHMIItlHH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1